Open diensten in Middelburg IN HET VORIG JAAR Recordtoename van Zeeuwse bevolking Afdeling Zeeland Europese Beweging bezocht Brugge Burgel IN BIJ KROON BEROEP TEGEN FLATBOUW BIJNA GEEN PLAATS MEER VOOR TE VEEL AAN MOSSELEN openen Lief zijn voor Zeeland statil streek ANTWOORD AAN ROELS: Kanaaltunnel niet overschatten Niet koud Geboorte-overschot Plus en mm Walsoorden Hoedekenskerke - Terneuzen Straatje om voor loskraan Vogelwaarde Graauw PvdA-Tliolen tegen tweede Schiphol bij Steenbergen Vergunning Scholier Vraag Gevaar Dinsdag 11 januari 1972 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De raad van kerken te Middelburg- heeft de bij haar aangeslo ten kerken dezer dagen ge adviseerd om over te gaan tot het instellen va,: naamde „gastdiensten". Dit zijn „open diensten of heili ge missen, die toegankelijk zijn voor leden van alle an dere kerkgenootschappen". Van de raad van kerken te Middelburg zijn lid: de doopsgezinde gemeente, de gereformeerde kerk, de evangelisch lutherse ge meente, de hervormde ge meente, de remonstrantse kring Midden-Zeeland, de rooms katholieke parochie en de Waals hervormde ge meente. De aangesloten kerken zullen vanaf zondag 30 ja nuari aanstaande bij toer beurt leden van andere ker ken als hun gasten in de zondagsdiensten ontvangen. De kerken willen hierdoor, aldus de raad van kerken te Middelburg, uiting geven aan hun geloof in de ene heer Jezus Christus, welk geloof alle christenen sa menbindt. De kerken willen hierdoor ook uiting geven aan him verlangen, dat de waardering voor elkaar en de eenheid met elkaar be vorderd zullen worden. In de kerkbladen zal ge publiceerd worden in welke kerk en op welke datum in een van de aangesloten ker ken een gastdienst zal plaats hebben. DEN HAAG (ANP) Het project van de vaste oever verbinding Westerschelde kan aan betekenis winnen door de bouw van de Kanaaltunnel. Dit neemt niet weg, dat de aanslui tende verbindingen van de Ka naaltunnel met het Nederland se wegennet vooral worden ge vormd door de wegen E3, E10 en E39. De omvang van het inter nationale verkeer van Enge land naar de Randstad en _de afstandsverkorting die dit ver keer kan verkrijgen door ge bruik te maken van een nieuwe vaste oeververbinding in platas van de route via Breda moeten niet worden overschat. Aldus het antwoord van minister Drees en staatssecretaris Krui- singa (Verkeer en Waterstaat) op vragen van het PvdA-Ka- merlid Roels over de bouw van de Kanaaltunnel. In het ant woord wordt meegedeeld, dat een studie over de financieel- economische en technische im plicaties van het te verwachten verkeer door de-tunnel nog niet geheel is afgesloten. Verwacht mag worden dat de bouw op zijn vroegst in 1973 kan be ginnen en in het gunstigste geval in 1978 gereed zal kun nen zijn. Vooruitzichten voor woens dag en donderdag, opgesteld door het KNMI op maandag om 18.00 uur: Plaatselijk neerslag en tempe raturen meest boven normaal. Weersvooruitzichten in. cij fers gemiddeld over Nederland. Voor woensdag: aantal uren zon: 0 tot 3, min. temp.: 0 tot 5 graden boven normaal, max. temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog et maal: 50 procent. Voor donderdag: aantal uren zon: 0 tot 3, min. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal, max. temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. waterstanden Konstanz 258 (-2). Rheinfel- den 168 (pl. 5), Straatsburg 146 (pl. 2), Plittersdorf 274 (- 2), Maxau 326 (-10), Plochin- gen 130 (pl. 4), Mannheim 143 (onv), Steinbach 122 (pl. 2), Mainz 163 (-3), Bingen 74 (- 3), Kaub 91 (-3),' Trier 240 (- 5), Koblenz 100 (-6), Keulen 51 (-7), Ruhrort 208 (-4), Lo- bith 826 (-7), Pannerdense Kop 804_(-6), Nijmegen 632 (- 6), IJsselkop 781 (-6), Eefde IJssel 310 (-1), Deventer 190 (-4), Monsin 5468 (-4). Borg haren 3888 (-16), Belfeld 1097 (pl. 1), Grave beneden de Sluis 502 (-3). hoogwater Morgen, woensdag 12 jan. Bergen op Zoom: 0.02 en 12.31 uur; Hainsweert: 11.38 uur; Terneuzen: 11.09 en 23.49 uur; Vlissiaigen: 10.40 en 23.20 uur; Wemeldinge: 12.21 uur. (Van een onzer verslag- DEN BOSCH „Lief zijn voor Zeeland" was maandag het parool van de prot.-chris. fractielei der K. de Geus, toen hij de samenwerking van Brabant met die provin cie ter sprake bracht. „Natuurlijk", zei hij, „kunnen wij als grotere broer of zus stellen, dat wij inzake het zeehaven- overleg, de drinkwater voorziening enz. over schot van gelijk hebben, maar het ontsiert ons niet als wij desondanks onze buurprovincie laten meedelen in onze moge lijkheden. Wij geloven dat een meer loyale hou ding de voorkeur ver dient". Hij haalde de drink watervoorziening als voorbeeld aan en zei: „Wij pleiten voor een loyale houding ten op zichte van Zeeland en geven u in overweging daaraan op niet mis te verstane wijze uiting te geven. Wij geloven dat er alle reden is om in aansluiting hierop de in stelling van een inter provinciale commissie te bepleiten". (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De-.bevolking van de provincie Zee land is in het jaar 1971 met 5617 zielen toegenomen. Dit blijkt uit de voorlopige gegevens, die door de dertig Zeeuw se gemeentebesturen zijn verstrekt. De gegevens moeten nog door het Centraal Bureau voor de Statistiek worden verwerkt en gecontroleerd. De toename bedroeg 3038 man nen en 2579 vrouwen. Op 31 december 1970 woon den er in Zeeland 310.317 mensen, namelijk 155.594 mannen en 154.723 vrouwen. Eind december 1971 waren de ze cijfers respectievelijk 315.934, 158.632 en 157.302. De toename met ruim vijf en een half duizend zielen is tot he den de grootste geweest in de Zeeuwse historie. Zij was het resultaat van een geboorten- overschot van 2513 en een vestigingsoverschot van 3104 personen. In 1970 bedroeg de bevolkingstoename 4564 inwo ners, voor 1969 en 1968 komt men tot cijfers beneden de vierduizend. In het jaar 1971 werd het aantal gemeenten in Zeeland van 36 teruggebracht op 30. Vorig Jaar was het geboorten- overschot iets lager dan in 1970, en zelfs belangrijk lager dan in 1969, toen er op dit gebied sprake was van een recordjaar, 't Geboortenover- schot bleef ongeveer op het zelfde niveau als in de aan '69 voorafgegane jaren. Het totale geboortenovefschot over de af gelopen twaalf jaar (1960 tot en met 1971) bedroeg 31.893, In dezelfde periode is de Zeeuwse bevolking met 32.213 personen gegroeid. De groei over 1971 ten opzichte van 1970 was 1,81 procent. In de (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In het afgelopen weekend organiseerde de afdeling Zeeland van de Europese Beweging een excursie naar het Europacollege te Brugge. Onder de ca. 30 deelnemers bevond zich een betrekkelijk groot aantal jongeren. Aan het college te Brugge volgen een zestigtal studenten een postacademiale opleiding, speciaal gericht op Europese vraag stukken. De studenten komen uit vrijwel alle Europese landen, inclusief Oost-Europa, alsmede de USA en Canada. Aan het hoofd van dit enige universitaire instituut in Brugge staat sinds de oprichting prof. dr. H. Brugmans. Deze gaf een korte uiteenzet ting' over doel en werken van het college, en schetste vervol gens de actuele politieke situa tie in Europa. Hij noemde deze uitermate paradoxaal. Want nu eindelijk gejuicht mag worden over de komende uitbreiding van de Europese gemeenschap, functioneert diezelfde gemeen schap zeer onbevredigend. Het intergouvernementele wint het van het „communautaire" om nog maar niet te spreken van het „supra-nationale" en nog minder van het „federale". Er heeft geen mutatie plaatsge vonden en de nationale rege ringen houden de touwtjes ste vig in handen. Geen overdracht van bevoegdheden vond plaats. Slechts een nieuwe bureaucra tie werd toegevoegd aan de reeds bestaande, aldus profes sor Brugmans. De heer Brugmans verwacht te van de Britten een bijzonde re belangstelling voor de regio nale Europese politiek in ver band met de herstructurering van oude industriegebieden. Van de Britten zou ook een stuwkracht kunnen uitgaan om de vastgelopen integratie van Europe weer op gang te krij gen, mits echter de goede, dat wil zeggen niet bureaucratische vertegenwoordigers een kans krijgen. Op een vraag naar de aanpak van regionale vraagstukken haalde prof. Brugmans aan dat b.v. een Nederlandse minister van buitenlandse zaken of ruimtelijke ordening, geen „stroomgebied van de Schelde" kent, en het dus ook niet voor contacten tussen de Zeeuwse commissaris der koningin, en de gouverneur van West- of hen bestaat. Voorts zei hij dat Oost-Vlaanderen volledig vrij blijvend van aard zijn. Hij be pleitte dan ook een regionalise ring in Europees verband. Tenslotte sprat de voorzitter van de afdeling Zeeland van de Eurpese beweging, de heer J Hageman, een dankwoord uit voor de zeer boeiende discussie die. de Zeeuwse Europeanen met een van de grootste Euro pakenners mochten hebben. periode 1930 tot en met 1959 nam de Zeeuwse bevolking in totaal toe met 13,8 procent. Het vestigingsoverschot '3104) was vorig jaar aanmer- -,and jaar. In 1966 toen het eerst sinds 1880 van jk hoger dan in enig voor ten vestigingsoverschot in Zeeland sprake was be droeg dit 643. In 1967 werd het 547, in 1968 799 en in 1969 964. In 1970 was het 2035. Met het resultaat van vorig jaar komt het- totale vestigingso verschot vanaf 1966 op 8152 personen. Dit is voldoende ge weest om het gehele tijdvak 1960 tot en met 1971 met 'een positief vestigingssaldo te kunnen afsluiten. De jaren 1960 tot en met 1965 gaven namelijk nog een vertrekover- schot te zien van niet minder dan 7774 zielen. Niet alle gemeenten in Zee land hadden dit jaar een ge- boortenoverschot. In Kortgene en Wissenkerke werden name lijk sterfte-overschotten van respectievelijk 13 en een gere gistreerd. Vestigingsoverschot ten boekten vorig jaar 17 ge meenten, terwijl er 13 met vertrekoversehotten te maken hadden. Dat waren Arnemui- den, Domburg, Westkapelle, Oostburg, Sluis, Axel, Honte- nisse, Borsele, Brouwershaven, Midden-Schouwen, Wester- schouwen, Kortgene en St.- Philipsland. Het grootste ver- trekoverschot had Oostburg: 69. Bij de vestigingsoverschot ten spande Middelburg de kroon met 1405. Traditiege trouw kwam ook Valkenisse goed uit de bus met een vesti gingssaldo van 458. Belangrij ke vestigingsoverschotten vin den we verder nog in Vlissin- gen (260), Hulst (127), Sas van Gent (159), Terneuzen (344), Goes (184), en Zierik- zee (214). Biljarten. De Groenen- dijkse biljartclub heeft in het clublokaal de iverde neder laag geleden in het nederlaag- toernooi dat GBC organiseert. Het verschil was miniem, want WBC won met 5 caramboles. De stand op dit moment is HBC, Hulst won met 129 car. Kot, Axel met 88: Steense Car met 37: WBC met 5: Kot Ter neuzen verloor met 21 en BOP Axel verloor met 23. Er volgen nog zeven wedstrijden. (Van een onzer verslag gevers) SLUISKIL Op de Oostkade bij de Cokes- fabriek in Sluiskil is men bezig met het opbouwen van een grote laad- en loskraan, geleverd door de machinefabriek Figee te Haarlem. De kraan heeft een ca paciteit van 600 ton per uur. Aangezien het op bouwen van de kolos op de kade de nodige ruimte vorderde is de rijweg ter plaatse tijdelijk omgelegd via het fabrieksterrein van de cokesfabriek. Verwacht wordt dat deze omleiding enkele dagen zal duren. De Fi- i geekraan is bestemd voor het lossen van steenkool. Toneel Op 28 januari zal de toenelgroep van de KWJ uit Klooaterzande het toneelstuk „Als de klok waarschuwt" op voeren in het nieuwe gemeen schapshuis van Vogelwaarde. De verwachting voor deze to neelgroep is nogal hoog ge spannen, omdat men reeds twee avonden met succes op trad in Kloosterzande. De groep rekent ook nu weer op een volle zaal. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG „Wij hopen met ons beroep evenveel succes te hebben als de intendant tegen de bouw van een flat in Soestdijk". Zo besluiten vier inwoners van Oost-Souburg een bij de kroon ingesteld beroepschrift tegen de bouw van een flat aan de Molen weg in hun woonplaats. De bouw van deze flat is voorzien in het bestemmings plan Souburg-noord dat 22 au gustus 1969 door de_gemeënte- raad werd vastgesteld en een jaar later door GS van Zeeland gedeeltelijk werd goedgekeurd. Op beide niveaus dienden de appellanten tevergeefs bezwa ren tegen het plan in. De appellanten zijn de heren C. van de Sande, J. E. Voss, A. Scheermeijer en P. Buys. De gemeenteraad overwoog met betrekking tot hun bezwaar schriften, dat de stedebouw- kundige conceptie van de hoog bouw (mede bepaald aan de hand van de situatie) niet kan worden gemist in het plan Sou burg-noord. Bovendien, aldus indertijd de gemeenteraad, schept de aan wezige groenvoorziening niet het recht dat deze moet worden gehandhaafd. Bovendien is vol gens de raad voldoende groen tussen de aangevochten hoog bouw geprojecteerd. In hun goedkeuringsbesluit verklaren GS de bezwaren van (Van een onzer verslaggevers) YERSEKE. De Zeeuwse mosselkwekers hebben een uit zonderlijk goed seizoen maar zijn toch beslist niet tevreden. Momenteel worden namelijk zoveel mosselen aangevoerd dat niet alles wat ook wordt aange voerd ook verkocht wordt. Bo vendien liggen de prijzen ten opzichte van vorig jaar heel laag. In verband met een tekort aan mosselen was de prijs vorig jaar dertig tot vijftig gulden per honderd kilo, thans schomme len de prijzen per 100 kilo tus sen de dertien en vijftien gul- den. De hoeveelheden mosselen, die niet aan de handel worden verkocht en ter overname aan het z.g. mosselfonds worden aangeboden, zijn zo groot, dat de terreinen, die het produkt- schap voor vis en visserijpro- dukten in de Oo3terschelde van af Yerseke tot Krabbendijke van de domeinen heeft gehuurd, haast helemaal vol mosselen liggen. „Daar kunnen haast geen mosselen meer bij," werd gisteren op het kantoor voor mosselzaken in Bergen op Zoom meegedeeld. Gezocht wordt nog naar andere plaatsen voor het bewaren naar mosse len, die de kwekers niet kwijt kunnen. In dit verband wordt gedacht aan plaatsen bij Strijen op het eiland Tholen. In verband met de geringe ruimte, die er nog is voor de opslag van het surplus aan mos selen, heeft de mosseladvies commissie (de MAC) waar in ook de voorzitters van de mosselkwekersverenigingen zit ting hebben besloten de uit keringen aan kwekers, die mos selen aan het mosselfonds ver kopen, voorlopig stop te zetten- De kwekers krijgen hun geld later. Met deze maatregel wil men de kwekers stimuleren om hun mosselen toch te trachten af te zetten. Tot nu toe is echter gebleken dat deze maatregel niet veel uithaalt. De kwekers raken eenvoudig niet alles kwijt. „We hebben voldoende geld om de uitkeringen te betalen. Alleen al uit de heffingen die de kwe kers zelf inbrengen, zouden we dat kunnen bekostigen. Nu blijkt dat door het stopzetten van de uitkeringen de kwekers toch aan het mosselfonds blij ven leveren zullen we moeten bekijken wat we nu gaan doen. We hebben spoedig hierover weer een vergadering," werd gisteren op het mosselkantoor in Bergen op Zoom gezegd. Op de fondspercelen tussen Yerseke en Krabbendijke ligt momenteel 235.000 ton aan mosselen opgeslagen. Voor 1 mei moeten ze daar op grond van het contract, dat met de domeinen is gesloten, verdwe nen zijn. Gehoopt wordt nu dat deze voorraad mosselen voor 1 mei is verkocht. Het vernieti gen van de mosselen is wel het laatste waartoe men zou willen overgaan. Het produktsehap voor vis en visprodukten verwacht in de week van 10 tot 16 januari de miljoenste ton (van honderd kilo) mosselen van het seizoen 1971-'72. Slechts twee keer eer der in de geschiedenis van de Nederlandse mosselvisserij is in een seizoen een aanvoer van een miljoen tonnen of honderd miljoen kilo bereikt: in 1963 '64 en in 1968-'6D toen was het echter pas tegen het eind van het seizoen, in de maand maart, zover. De aanvber van de honderd miljoenste kilo zo kort na de jaarwisseling heeft men nog niet eerder meegemaakt en, de verwachting is dan ook dat 1971-'72 een recordmosselsei. zoen zal worden. In 1963-'64 was de totale aanvoer 103,3 miljoen kilo, in 1968-'69 107,6 miljoen kilo. uw~irMafi— de Souburgers op vrijwel de zelfde gronden ongegrond. GS overwogen onder meer dat de bouw en de plaats van de flats in Souburg-noord uit planolo gisch en stedebouwkundig oog punt onjuist zijn, te meer daar de flats op een behoorlijke af stand van de woningen van de appellanten staan. Evenals de raad vonden GS bovendien, dat er voldoende groen rond. de flats is geprojecteerd. In hun beroep bij de kroon refereren de appellanten kort heidshalve naar hun in eerste instantie ingebrachte bezwaren. De afdeling bestuursgeschillen van de Raad van State zal het beroep donderdag 20 januari om elf uur behandelen. Schieting Aan_.de schie ting in café De Caluwé heb ben 54 schutters deelgenomen. De hoge vogel en de eerste zij- vogel werden geschoten door A. Maliu uit Lamswaarde. De meeste kleine vogels, drie stuks, wei-den geschoten door J. Asselman uit Hulst. (Van een onzer verslaggevers) ST.-MAARTENSDIJK Het bestuur van de interge meentelijke federatie Tholen van de Partij van de Arbeid heeft zich in een verklaring uitgesproken tegen de plannen voor vestiging van de tweede nationale luchthaven bij Steenbergen, Dinteloord of Willemstad. Volgens de intergemeentelij ke federatie is vestiging van een vliegveld op een van deze plaatsen onaanvaardbaar, om dat de daaraan verbonden ge luidshinder een zeer nadelige invloed zal hebben op het leefmilieu op het eiland Tho len en Westelijk Noord-Bra bant. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De heer A. Burgel, de vroegere secretaris van de werkgroep, die gestre den heeft voor het behoud van de veerdienst Hoedekenskerke- Terneuzen, is nu van plan om samen met de Belg Leo Claes uit Wilrijk, eigenaar van een bedrijf dat boten verhuurd en rondvaarten maakt, een dienst tussen Terneuzen en Hoede kenskerke op gang te brengén. „De bus verbinding tussen Goes en Terneuzen is een waardeloos gedoe. Ondanks de subsidie zal die busdienst niet lang blijven bestaan. Er zitten altijd maar een paar mensen, in de bus," zegt de heer Burgel. Een paar weken geleden kwam hij de heer Claes tegen, die toen de heer Burgel hem vroeg best bereid bleek te zijn om met een boot, waarop vijftig mensen kunnen, tussen Terneuzen en Hoedekenskerke op een neer te gaan varen. Het Belgische bedrijf heeft volgens de heer Burgel een vergunning om met pasagiers de Westerschelde te bevaren. Alleen zal een vergunning no dig zijn voor het gebruik van de veerhavens. En mogelijk ook subsidie. „Wanneer hst niiet nodig is zullen we geen subsidie vragen," zegt de heer Burgel in dit verband. Naar zijn mening zal een overtocht met de boot ongeveer twee gul den gaan kosten. In Zeeland zijn de meningen verdeeld over de vraag of de zestienjarige mts-er Onno de Visser uit Ellewoutsdijk inder daad zomaar een eigen veer- diens kan beginnen. Bovendien vragen veel mensen zich af of wat Onno en zijn vrienden gaan doen niet te riskant is. De ondernemende jongeman uit Ellewoutsdijk, leerling aan de mts in Terneuzen, is na melijk van plan om als de weersomstandigheden straks wat gunstiger zijn met een aan tal vrienden dagelijks met de acht .meter lange kajuitboot van zijn vader vanuit Elle woutsdijk naar Terneuzen te varen. Nu de veerdienst Hoede- kenskerke-Terneuzen is ver dwenen vindt Onno dat hij met het reizen per bus van Goes naar Terneuzen en omgekeerd teveel tijd kwijt is. Of zijn plannen om vaders boot als veerboot te gaan ge bruiken door kunnen gaan is echter nog de vraag. Mr. D. Vos, medewerker van de ju ridische afdeling van de pro vinciale griffie in Middelburg deelde gisteren mee dat hij gaat exploiteren. Want dat mag zomaar niet. „Of het een echte veerdienst wordt, valt te betwijfelen, want dan moet er sprake zijn van het betalen voor de overtocht en dan moet ook iedereen, die mee wil varen, meekunnen. Behalve de vraag of dit een echte veer dienst wordt is er overigens ook de vraag of dit alles wel verantwoord is. Het lijkt me een gevaarlijke onderneming," aldus mr. Vos. Ook de rijkspolitie te water in Wemeldinge vindt dat het maken van dagelijkse tochten over de Westerschelde gevaren kan opleveren. „Met al die grote zeeboten op de Wester schelde zou ik als ik de vader van die jongen was mijn zoon geen toestemming geven," was de reactie van een van de poli tiemensen. De rijkshavenmeester voor de Westerschelde, de heer H. Eedens in Vlissingen zei er gistermiddag dit over: „Je kunt een dergelijk initiatief alleen nemen als je het vaarwater goed kent. Je moet echt wel iets van de Westerschelde af weten."

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3