W erkloosiieicl in Zeeland fors omhoog P.v.cLA wil Stenvert in G.S. MINDER ZIEKEN DOOR MEER INSPRAAK DE „QUEEN" VERGAAN Zuinig rijden serwice Gratis Explosie bij DOW man gedood VRAAG GEDAALD TOT 400 MOGELIJK ANDER BEDRIJF OP PLAATS PYRO-OSSENDRECHT Tweede vrouw Staking dreigt in Roergebied Landelijk Vrachtboot met 42 opvarenden vermist bij Canada Operatie met pacemaker „goed gelukt" Tiental doden in verkeer ONTROEREND WEERZIEN IN DACCA Deel Amerikaanse viool weg uil Indische Oceaan VRIJSTELLING VOOR HUISARTSEN Kraamzorg- goedinj ver omhoog Rus oil lvoerd AMERIKAANS PLEIDOOI VOOR VEILIGER SIGARETTEN Siamese gescheiden tweeling KLM-vliegtuig kreeg klapband bij opstijgen Directeur: Dr. W. A. J. M. Hark* Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactie- en administratife-adres: Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (Oil 50) 79 20 Abonnementsprijs m.i.v. l-l-'72: 16,25 per kwartaal; per maand 5,50. Losse nummers 30 cent Gironummer 1114111. t.n.v. N.V. Uilgevers Maatschappij De Stem, Reigerstraat 16, Breda. VRIJE ZEEUW DINSDAG 11 JANUARI 1972 26e Jaargang No. 8747 advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie f 2,40, .exclusief 4% B.T.W Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem 1 Sten ver' (Van een onzer verslaggevers) GOES De statenfractie van de Partij van de Arbeid, af deling Zeeland, zal de heer J. Stenvert (55) uit Terneuzen voordragen voor het lidmaat schap van Gedeputeerde Sla ten. De statenfractie nam dit besluit na een gezamenlijke vergadering met liet geweste lijk rvdA-bestuuï. Zoals bekend heeft de heer M. J. van Poelje zich om ge zondheidsredenen als gedepu teerde teruggetrokken. De heer W. Don uit Middelburg zal Dr. E. J. Prins uit Goes opvolgen als fractievoorzitter in de Pro vinciale Staten van Zeeland. De hr. Prins kondigde in de de cember vergadering van de sta ten zijn vertrek aan wegens 'n benoeming elders. Hij blijft tot eind maart voorzitter van de statenfractie. De heer Stenvert is monenteel directeur van de Gemeentelijke Sociale Dienst van Terneuzen. Op 17 maart zal over de opvolging van de heer Van Poelje worden beslist. De heer Don zal wegens zijn benoeming tot fractievoorzitter in de Staten bedanken voor het raadslidmaatschap in Middel burg, waar hij tot nu toe de PvdA-fractie aanvoert. De door het vertrek van de heer Prins open gevallen plaats in de PvdA-fractie zal worden ingenomen door mevr. A. Vaes van Oven, die daarmee de tweede vrouw in de PvdA- fractie wordt en levens de tweede vrouw in de Provinci ale Staten. (Van onze redactie buitenland) GELSENKIRCHEN In het Roergebied hebben ongeveer 10.000 arbeiders in de metaal industrie gisteren korte „waar- schuwingsstakingen" gehouden tegen liet vastlopen van de c.a.o.-onderhandelingcn.- Werkgevers en werknemers waren zaterdag niet tot resul taat gekomen bij het c.a.o.-i overleg. De bonden eisen tien i procent, de werkgevers bieden er zes. De c.a.o. zal voor 230.000 arbeiders gelden. Voor 400.000 werknemers bi.j j de Westduitse spoorwegen ert! PTT is gisteren een loonsver-l hoging van vier procent plus| een algemene verhoging van 30 mark per maand afgesloten. Hun werkweek zal met ingang van oktober worden verkort van 42 tot 40 uur. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De werkloosheid in Zeeland is de laatste maand fors gestegen. Eind december 1971. waren er 2.710 Zeeuwen zonder werk, 4,3 procent van de totale afhankelijke mannelijke beroepsbevolking. Na dc drie noordelijke provincies Is de werkloosheid in Zee land het hoogst. De vraag naar mannelijke arbeidskrachten be reikte vorige maand ook een dieptepunt: slechts 407. Eind novem ber 1971 was dat nog 1.192 en een jaar daarvoor 1.899. De werkloosheid is in het gewest .Breskens het hoogst: meer dan 10 procent, op de voet gevolgd door Schouwen Duiveland: bijna 10 procent. Alleen in Vlissingen ligt de werkloosheid belangrijk bene den het landelijk gemiddelde: nog geen 2 procent. Eind december waren er in Zeeland 390 vrouwen werkloos (2,2 procent). Een maand daar voor bedroeg dat 388, zodat slechts twee vrouwen er het bijltje bij neer moesten leggen. Vergeleken met de rest van het land is de werkloosheid onder vrouwen in Zeeland een gunstige uitzondering. Dat geldt dan ook voor/ de vraag naai- vrouwelijke arbeids krachten. Die is nergens zo hoog als in Zeeland: 4,3 pro cent.. Verleden jaar was dat overigens nog 5,3. procent. Landelijk steeg het aantal werkloze mannen groten deels onder invloed van het seizoen in de maand decem ber met 24.100 tot 93.000. Het aantal werkloze vrouwen nam toe met 500 tot 15.200. In totaal bedroeg de gere gistreerde arbeidsreserve eind december 114.500 mannen en vrouwen. Hierin zijn ook' be grepen dg/ mannen en vrou wen, die werkzaam zijn op aanvullende werken (180; mannen) en op sociale werk voorzieningsobjecten (4000 mannen en 500 vrouwen). Het aantal vacatures is in december afgenomen: bij de arbeidsbureaus waren 41.700 vacatures voor mannen en 23.700 voor vrouwen. Uit cijfers van het Centraal Bureau voor de statistiek blijkt, dat het aantal bij de arbeidsbureaus ingediende aanvragen tot .-ontslag in de cember 1971 ten opzichte van november is gestegen van 3961 tot 5124. Hiervan werden er 4959 ingediend door werkge vers (97 pet.) en 165 door werknemers. In december 1970 bedroeg het aantal aan vragen 3427, waarvan 84 pet werd ingediend door werkge vers. Over geheel 1971 was dit percentage 87 en bedroeg het aante' aanvragen 42.794 tegen 39.879 in 1970 (71 pet. inge diend door werkgevers),. VICTORIA (AFP) Voor de Canadese westkust wordt een Somalische vrachtboot vermist: de 7.840 ton nietende •Dona Anita' met 42 beman ningsleden. Men vreest dat zij zijn verdronken. Het schip had zondagmorgen vroeg ge seind dat dc macninckamcr was ondergelopen en dat de bemanning van boord ging. De 'Dona Anita' bevond zich toen in slecht weer op ruim 200 km van het eiland Vancouver- Een Canadees verkennings vliegtuig heeft zondagmiddag in het bewuste gebied wrak stukken waargenomen die van het Somalische schip afkomstig zouden bunnen zijn. Naspeu ringen naar de opvarenden hebben nog geen resultaat op geleverd. (Van een onzer verslaggevers) ENSCHEDE In het zieken huis Ziekenzorg in Enschede is maandag-een pacemaker n- geplant bij - een hartpatiënt Vólgens de doktoren is de ope ratie „goed gelukt". Meer com mentaar wilden zij direct na de operatie niet geven. Het is voor de eerste keer m Nederland dat er een operatie niet een pacemaker is verricht. Met behulp van dit minuscuul kieinc instrument, dat op nu cleaire aandrijving berust, kan de hartslag tien tot vijftien jaar in het goede ritme gehou den worden. (Van onze redactie binnenland) GOIRLE/EINDHOVEN Het verkeer op de Nederlandse we gen heeft gisteren een tiental doden geëist. Op de Tilburgse- weg te Goirle reed de 23-jarige C. Vermeulen uit die plaats met zijn auto tegen een links van de weg staande boom. Op weg naar het ziekenhuis is hij over leden. Drie jeugdige inzitten den uit Goirle werden gewond in een Tilburgs ziekenhuis op genomen. Te Liempde vloog een perso nenauto uit de bocht, tegen de gevel van een woning op. Twee inzittenden Kwamen om het leven: de 20-jarige mej. C. van der Hijden en haar 19-jarige broer W. van der Hijden, bei den afkomstig uit Best. Een derde inzittende werd gewond. Op de rijksweg Meppel-Assen reed een personenauto, ver moedelijk na een foutieve in haalmanoeuvre, de Drentse Hoofdvaart in. Twee van de vijf inzittenden verdronken. Ook te Utrecht, Maarssen, Haarlem, field en-Panningen, Gorredijk en Apeldoorn waren doden in het verkeer te be treuren, in totaal zes. TONU TOE is nog geen enkele daling van de Groningse bodem als gevolg van aardgas- wih-ning geconstateerd. Dit zeg gen G.S. van Groningen naar aanleiding van het rapport van de N.A.M., waarin over een periode van 75 jaar een bodem daling wordt voorspeld. UTRECHT (ANP) Uit voorlopige cijfers van het Ne derlands instituut voor pre ventieve geneeskunde in Lei den dat in ons land dc ziektcstatistiek bijhoudt blijkt, dat het ziekteverloo bij mannen het afgelopen jar stabiel is gebleven. Hel bc droeg 7,5 procent, t^gen 7,6 procent in 1979. Het voorlopi ge verzuimpercentage gaf voor de vrouwelijke werknemers een lichte stijging te zien: van 8,4 naar 8,8. Dc aan het instituut verbon den socioloog prof. dr. II. Phi iipssn noemt in Ruim Zicht, het blad van het NKV, een aantal maatregelen die een gunstige werking kunnen hebben op het ziekteverzuim: opheffing van de ongelijkheid in werk tijden en vakantiedagen, het scheppen van meer kansen op betrokkenheid bij het werk (onder meer door medezeg genschap), verbetering van de organisatie van dc geneeskun dige begeleiding en een ande re benadering van het pro bleem van dc revalidatie. De gemiddelde ziekteduur neemt toe. Dc normen voor het ziek thuisblijven zijn veranderd. Het feit dat het werk niet meer het enige belangrijke is in iemands leven, leidt ertoe dat men ook eigen gezondheid en gezinsbelang tegen het werk afweegt. Prof. Philipsen vindt dat een positieve zaak. Wel meent hij, dat dat afwe gen niet kosteloos hoeft te gaan. De eerste ziektedag zou ais een snipperdag kunnen gel den, maar zo zegt hij de mensen hebben te weinig snipperdagen, de stijging van de produktiviteit is de laatste jaren veel te veel vertaald in meer geld. (Van onze redactie buitenland). DACCA De indruk wekkende ontvangst door meer dan een mil joen uitzinnig geestdrif tige inwoners van bet vrije Bangladesj, die liun teruggekeerde sjeik Moedjiboer een histo risch welkom bereidden, bad een machtige apo theose. Met tranen in de ogCn en gebroken stem richtte een doodvermoei de Moedjiboer zich tot West-Pakistan. „U hebt miljoenen van mijn (andgenoten gedood, on- zc moeders en zusters tmteerd, talloze huizen verbrand en tien miljoen mensen naar India ver dreven. Maar ik koester geen haat jegens u. U hebt uw onafhankelijk heid en laat ons onze onafhankelijkheid heb ben". Iedereen was diep ont roerd, Moedjiboer zelf bet mcèst. Then hij uit gesproken was in welke rede hij ook straffen voor collabora teurs aankondigde omklemde hij dc voeten van zijn 90 jaar oude vader, die bij hem op het podium stond, sjeik Luttfar Raehman, die zijn 51jarige zoon om helsde. Later, in zijn huis te Dhanmandi, een buiten wijk van Dacca, volgden de meest ontroerende momenten voor dc sjeik op deze dag voi emoties. Moedjibs oudste dochter Hasina klemde zich hui lend aan baar vader vast. Sjeik Mocdjib nam zijn jongste dochter Rc- hana bil de arm en sn'k- kend sloot hij zijn 80- Jaritre moeder in de ar men. Toen omhelsde hij zijn vrouw, die naar" mohammedaanse ge woonte thuisgebleven was. Meer over bet welkom van sjeik Moedjiboer na een afwezigheid van ne gen maanden op pagina 7. Moedjib WASHINGTON (UPI) Een Amerikaanse- vlootcenheid, waaronder het door kernener gie gedreven vlicedekschin En terprise, is maandag uit de In dische Oceaan vertrokken na een verblijf van bijna een maand in dat gebied, in ver band met de oorlog tussen In dia en Pakistan. 0 In een witgloeiende vuur zee heeft de Queen Elizabeth, eens de trots van dc Britse han delsvloot, gisteren haar laatste v strijd gestreden Een etmaal nadat het 83.000 ton metende schip bij ombouw- werkzaamlicden in brdnd was gevlogen, kapseisde het en zonk. Grote stoomwolken stegen uit boven-het eiland Sjng Ti toen het schip, dat in de tweede wereldoorlog bij vele troepen transporten de Duitse torpedo's had weerstaan, omrolde. Zijde lings bleef het in het water lig gen, waarbij een van de schoor stenen nog zichtbaar was (foto onder Zondag had het vuur de bui tenkant en de opbouw al vol ledig verteerd (foto boven). Gisteren werd het schip ge sloopt door een zo intens vuur, dat de patrijspoorten witgloei end stonden en de huidplaten lossprongen en smolten. „Het hele binnenste staat in brand," aldus een functionaris in de haven. „Het schip brandt van voor- tot achterplecht, en op alle dekken, van het topje tot de bodem. Zondag was de. Queen Eliza beth al. ten dode opgeschreven toen tijdens de brandbestrijding zich drie hevige explosies voor deden en de brandweerlieden door de verzengende hitte ge dwongen waren het schip te verlaten. Men volstond met het schip vanaf blusboten nat te houden. Het is nog een raadsel hoe de brand zich zo snel had kunnen verspreiden, terwijl het schip was uitgerust met brand vrije schotten en een sprinkler installatie voor automatische brandbestrijding. De verzekeringsmaatschappij Lloyd heeft meegedeeld dat de Queen Elizabeth voor ongeveer 28 miljoen gulden was verze kerd, waarvan 75 procent bij Britse maatschappijen. De helft van het in Engeland verzekerde bedrag komt voor rekening van Lloyds. (Van onze redactie binnen land) UTRECHT Een aantal "af gestudeerde artsen dat zich als buisarts vestigt, krijgt vrijstel ling van militaire dienstplicht. Dit in verband met de huis- artsennood. De minister van Defensie heeft dit in overleg met de directeur-generaal van dc Volksgezondheid beslo ten. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT Vertegen woordigers van de ziekenfond sen en dc kruisorganisaties hebben overeenstemming be reikt over een aanpassing van dc kraamzorgvergoeding aan verzekerden in 1972. De minister krijgt het advies de vergoeding voor interne kraamzorg vast te stellen op 66. gulden per dag en die voor wijkkraamzorg op 26 gulden per dag. In 1971 waren deze bedragen respectievelijk 49,30 en 19,06 gulden. (ADVERTENTIES) MINISTER SCHMELZER (Buitenlandze Zaken) heeft ontkennend geantwoord op de vraag of de Portugese lucht vaartmaatschappij DTA recen telijk een Fokker Friendship heeft aangekocht, of op hel punt staat dit te doen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering onderzoekt momenteel de mo gelijkheid of een ander bedrijf kan worden gevestigd op het terrein en in dc gebouwen van de N.V. Fyro te Ossendrecht, een dochteronderneming van dc artillerie-inrichtingen. Dat antwoordt minister Boersma van Sociale Zaken op vrageii van dc KVP-Twecde-Kamerle- den Assman en Weijers. Als gevolg van dc reorgani satie van de artillerie-inrich tingen zal het bedrijf in Os sendrecht per 1 januari 197," de produktie moeten staken. De minister deelt mee, dat er dan 75 mensen zullen moeten af vloeien. Ongeveer 18 van lien zijn 55 jaar en ouder en zullen moeilijk ergens anders aan de slag kunnen. Voor hen zal wor den getracht een oplossing te vinden. Overigens wordt, aldus mi nister Boersma, samen met dc vakbonden een afvloeiingsre geling opgesteld, waarbij dc „belangen van het personeel niet uit het oog zullen worden verloren". Het bekendeT blad Autovisie heeft tests uitgevoerd gericht op zuiniger rijden." Compleet rapport (6 pagina's) met frappante resultaten en tal van zuinig-rijden-tips bij uw Esso dealer, zolang de voorraad |£SS0j strekt. NEW YORK (RTR) Een 36-jarige Russische student is uit een auto met vijf andere Russen gesprongen, waarmee hij op weg was naar 'Kennedy Airport' bij New York en h'eeft daarna zijn keel en pol sen met een scheermes be werkt. WASHINGTON (Rtr) Het hoofd van dc Amerikaanse dienst voor volksgezondheid, Jesse Steinfeld, heeft maandag gepleit voor een 'veiliger' si garet. Hij deed dit in een rapport van 200 pagina's over het roken, waarbij hij er op wees, dat tabaksrook ook ge vaarlijk kan zijn voor niet- rokers. De senaatscommissie voor handel begint op 1 februari op basis van het rapport hoorzit tingen over de gevaren die het roken van sigaretten voor de gezondheid oplevert- Volgens het commissielid Frank Moss, onder wiens leiding met suc ces is geijverd voor een ver bod van sigarettenreclame op de televisie, zal dan worden gesproken over manieren om het roken in openbare 'gebou wen te beperken. (Van een onzer verslagge- ers) TERNEUZEN Bij een ontploffing in de aminefa- briek van DOW Chemical (Nederland) n.v. in Terneuzen is de 53-jarige pijpfitter J. Kruit opslag gedood. De 45-jarige W. G. Bou- wens, een lasspecialist, raakte licht gewond. De explosie, waarvan de oorzaak nog niet bekend is, gebeurde kort voor elf uur gisterenmorgen en werd gevolgd door een brand die snel kon worden geblust. De heer Kruit was bezig met laswerkzaamheden aan een tank die met een waterige oplossing van natriumhydroxy- d;ew as gevuld. Amine is een hoofdprodukt dat gebruikt wordt bij de vervaardiging van shampoo's, motorolie en asfalt. Het slachtoffer woonde in Terneuzen, en laat een vrouw en drie kinderen ach ter. De lichtgewonde lasspeci alist is in het Elisabethzieken- huis te Sluiskil opgenomen. Over de omvang van de mate riële schade in de Aminesfa- briek kon de DOW-directie nog niets medelen. Nader is door de DOW be kend gemaakt dat de explosie naar alle waarschijnlijkheid is veroorzaakt door aminedam- pen, die ondanks controle on gemerkt in de tank met na- triumhydroxyde zijn binnen ge drongen. De toestand van de gewonde heer Bouwens is be vredigend. Hij heeft lichte brandwonden aan het gezicht en derde-graadsverbrandingen aan een been. Verwacht wordt dat hij geen blijvend letsel van her ongeval zal overhouden. De aminefabriek waar de ontplof fing zich heeft voorgedaan zal twee dagen buiten bedrijf zijn. EDMONTON (AP) Een Siamese tweeling, die van liet borstbeen tot aan de nave) aan elkaar vastzaten, is door een operatie van 2% uur van elk aar gescheiden. Door deze in greep hebben de twee tien we ken oude meisjes een kans op een normaal leven gekregen. De tweeling verkeert sinds de operatie in een algemeen goede toestand. (Van onze redactie binnenland) SCHIPHOL Het KLM- lijntoestel, dat gistermiddag om vijf uur van Schiphol naar Parijs vertrok, heeft bij het opstijgen een klapband gekre gen. Captain A. G. van den Berg uit Amstelveen cirkelde met zijn DC-9, waarin zich 73 passagiers bevonden, twee uur rond om de overtollige brand stof op te stoken. Daarna maakte hij een normale lan ding. Aanvankelijk had de piloot verzocht een 'schuimbaan te leggen, maar hij zag daar la ter van af. Door het rondvlie gend rubber van de kapotte band was bij het wiel een schakelaar beschadigd, waar door de captain in de cockpit de indicatie kreeg, dat de lin kerpoot niet in de zekering wilde vallen. In werkelijkheid stond hij daar echter wel in. (ADVERTENTIE)

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1