De oudjes deden het goed KERKCENTRUM MIDDELBURG Heldenwelkom wacht Moedjib Man (30) dood gestoken REEDS MET PASEN KLAAR VRIJGELATEN SJEIK OP WEG NAAR BIENGLADESJ Droom Chinese scheepsmagnaat in vuur opgegaan Zeker elf doden in verkeer Winkeliers geflest Dood op de racebaan Johnny Jordaan prins carnaval Weer brief bom HULP MOEILIJK DODENCEL BRAND VERWOEST VOORMALIGE QUEEN ELIZABETH Zeventien paarden verbrand Expl osie Philips: In elf maanden ruim zesduizend man minder INBREKERS BETRAPT Actiecomité: dronken chauffeurs rijbewijs voor goed ontnemen Actie Bespreking Utrechtse DPR: Geen verval, maar heroriëntering Twee doden in Zierikzee Directeur: Dr. W. A. J. M. Hark. Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactie- en administratie-adres: Nieuwstraat 9. Terneuzen, tel. (Oil 50) 79 20 Abonnementsprijs m.i.v. l-l-'72: 16,25 per kwartaal; per maand 5,50. Losse nummers 30 cent Gironummer 1114111. i t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, Reigerstraat 16, Breda. VRIJE ZEEUW MAANDAG 10 JANUARI 1972 26e Jaargang No. 8746 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, .exclusief 4% B.T.W Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel meer 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van onze correspondent) EINDHOVEN De wachtcommandant van de Eind» hovense politie heeft zaterdag een stoet verbitterde winke liers op bezoek gehad, die tesamen een strop van zestien mille hadden geleden. Ze vertelden allemaal hetzelfde verhaal. Ze hadden in de afgelopen week klanten in de winkel gehad die in deze stille tijd aantrekkelijke aankopen deden. By de een was het een ameublement van 2500 gulden, by de ander een kleurentelevisie van twee mille, by een derde een stereo combinatie van vyftienhonderd gulden geweest. By elkaar dachten wel zeven middenstanders, uit Eindhoven, Hel mond, Geldrop, Mierlo en Uden een goede week te heb ben gehad. Zaterdag bleek dat ze allemaal het Doolplein in Eind hoven hadden opgekregen als adres waar de spullen moes ten worden afgeleverd. Aangekomen' op het Doolplein zagen ze dan dat daar het woonwagenkamp is gevestigd Daar voltrok de aflevering zich steeds volgens hetzelfd- patroon: De woonwagenbewoners zeiden: „Zet het maar neer, ik zal even mijn man roepen vofcr het geld". De echtgenoot liet niet lang op zich wachten, maar in plaats van duiten nam hij wel een grote mond met dreigementen en twintig, dertig kornuiten mee. Bovendien ging het licht in het kamp uit. De bezorgers maakten dan flat ze weg kwamen, richting politiebureau. Atje KeulenDeelstra (Van onze sportredactie) DEVENTER Kees Ver kerk (29) en Atje Keulen- Deelstra (33) hebben dit week einde een Nederlandse titel op hun lange ere-lijsten kun nen bijschrijven. Voor Ver kerk betekende dat zijn vier de nationale titel - Ard Schenk deed zoals bekend niet me - en voor Atje Keulen- Deelstra de tweede in haar carrière als schaatster. Bij de heren viel naast Kees Verkerk ook het uitstekende rijden van Eddy Verlieyen op, die op de tien kilometer Ver kerk benaderde tot op 1,5 se conde. Verheyen moest op die tien kilometer meer dan twaalf seconde goed maken, maar bleef steken by elf. Atje Keulen-Uieelstra toonde zich oppermachtig bij de dames al zegevierde ze maar éénmaal, namelijk op de 1500 meter. Stien Baas-Kaiser die op de B-kampioenschap- pen in Eindhoven nog "ner gens" was, reikte nu naar de tweede plaats. Zij het op rui me afstand van de Nederland se kampioene. Verder toonden enkele rij ders en een rijdster dat zij de vaste tred in de bochten nog niet te pakken hebben- Ronnie Nooitgedagt, Jos Valentijn en EUy van den Brom smakten tegen het ijs. Peter Nottel vormde een hoofstuk apart- De Loosduiner verspeelde zijn kansen op een plaats in de ploeg door het veroorzaken van drie valse starts op de 500 meter- Volgens Nottet lag dat aan de nieuwe startmethode die dit weekeinde werd uitge probeerd en waarbij het com mando klaar vervallen was verklaard. Kees Verkerk (Van onze redactie buitenland) LONDEN/NIEUW DELHI/RAWALPINDI Sjeik Moedjiboer Rachman wacht een heldenwelkom in Dacca. De vrijdag door president Bhoetto van Pakistan vrijgela ten Bengaalse leider, aangewezen president van Bangla Desj, staat ook een grootscheepse ontvangst te wachten in India dat in belangrijke mate tot het ontstaan van de nieu we republiek heeft bijgedragen. De sjeik, die tot ieders ver rassing zaterdag in een speci aal vliegtuig in Londen aan kwam, vertrok zondag na een gesprek met de Britse premier Heath naar zijn land, waar in de hoofdstad Dacca zeker een miljoen Bengalen op de been zullen zijn om hun lang ver wachte president welkom te heten. Zijn portret hangt tegen vrijwel elk gebouw en uit luidsprekers in de straten klinken oude toespraken van de sjeik. MOEDJIB BEVERWIJK (ANP) De Beverwijkse carnavalsvereni ging „De Zeezotte" heeft Johnny Jordaan uitgeroepen tot prins carnaval- Hij krijgt de naam Prins Johnny de Eer ste. TEL AVIV (Rtr) - Zondeg is in een postkantoor van Tel Avlv opnieuw een bompakket ont dekt, waardoor het aantal tot 13 is gestegen- Het pakket was in Joegoslavië gepost en gericht aan een fabrikant van metalen buizen in Tel Aviv. De bom is tot ontplofffing ge bracht. Tevoren zal hij in New Del hi, waar hij maandag wordt verwacht, door president Giri en premier Indira Gandhi met groot ceremonieel worden ont vangen. Drie uur later gaat hij naar Calcutta, nabij de grens met Bangladesj, waar hem eveneens een grootse ont vangst zal worden bereid, om vervolgens door te vliegen naar Dacca. In Londen sprak sjeik Moedjib ongeveer een uur met premier Heath, die hem de voorwaarden zou hebben 'mee gedeeld waarop Groot-Brittan- nië bereid is Bangladesj te erkennen. Daartoe behoorde, naar verluidt, dat de nieuwe regering in Dacca vast in het zadel zit en de algemene steun van de bevolking geniet. De premier toonde zich bereid economische hulp te verle nen. Eerder had de sjeik op een persconferentie in de Britse hoofdstad gezegd dat de onaf hankelijke republiek Bangla desj een onmiskenbaar feit is, het lidmaatschap van de Vere nigde Naties zal aanvragen en alle landen om diplomatieke erkenning zal verzoeken. Hij gaf toe dat hij tijdens zijn gevangenschap van negen maanden in W est-Pakistan niet lichamelijk mishandeld was, maar de grote hitte en de eenzame opsluiting waren moeilijk te verdragen geweest. Hij had in zijn cel geen radio, ontving geen brieven en had geen enkel contact 'met de buitenwereld. Hij was zelfs niet op de hoogte geweest van de ontwikkelingen in de crisis tussen India en Pakistan en het verloop van de Indiaas- Pakistaanse oorlog. Toen Bhoetto aan de macht kwam was hij uit de gevangenis ge haald en in Rawalpindi onder huisarrest geplaatst, totdat hij vrijdagvond onvoorwaardelijk werd vrrij'gelaten. Bij een treinongeluk in Spanje zijn zaterdag vier men sen om het leven gekomen, toen een reizigerstrein en een goederentrein in een tunnel in noord west-Spanje op elkaar botsten. Volgens de Spaanse spoorwegen zijn de slachtof fers spoorwegwerkers. Op zijn persconferentie In het luxueuze Londense hotel Claridge's, waar hij logeerde, onthulde de 51jarige Sjeik dat hij tijdens een geheim pro ces ter dood was veroordeeld wegens landverraad. „Terwijl mijn volk mij tot president uitriep zat ik als gevangene in een dodencel te wachten op de galg". Moedjib, die er vermoeid en mager uitzag, had geen goed woord voor het bewind van de afgetreden president Jachja Khan. „West Pakistan heeft een smerig spel gespeeld en er zou een vorm van proces moe ten komen voor massamoorde naars. Maar nu 'mijn volk be vrijd is heb ik niets tegen het volk van West-Pakistan. Ik wens Bhoetto veel succes en ik hoop dat hij president blijft". Vervolg op pay,na 5.) (Van onze redactie binnen land). DEN HAAG De 30—jari ge in Den Haag wonende Suri namer H. Ramlahkau is in de nacht van vrijdag op zaterdag bij een vechtpartij in Den Haag met een mes dodelijk verwond. De politie heeft de vermoedelijke dader, de 24 jarige Haage stoffeerder C.M..G van H., die na de steekpartij hard wegliep, aan gehouden. De kleding van de stoffeerder zat onder het bloed. In een portiek in de buurt is een dolkmes gevon den, dat mogelijk als steekwa pen is gebruikt. De steekpartij speelde zich vrijwel voor de wielen af van een surveillancewagen van de Haagss politie. De bemanning van de wagen reed om kwart over vier de Herenstraat in en zag op de hoek van deze straat en het plein een groepje mannen. Toen de agenten bij het groepje waren aangelan'd, zagen zij de Surinaamse koop man Ramlahkam op straat neervallen. Over de achtergronden vam de vechtpartij had de politie zaterdagmorgen nog weinig aanwijzingen. Vermoed wordt dat de kooiman en de stof teerder in een nachtclub in de Haagse binnenstad onenigheid hadden gekregen en dit op straat verder uitvochten. MüNCHEN (ANP) Bij een brand in een houten stal in München zijn zeventien rij paarden om het leven geko men. De oorzaak van de brand en de hoogte van de schade zijn nog niet bekend. (Van onze redactie buitenland) HONGKONG Een geweldige brand heeft gisteren het 83.000 ton metende voormalige Britse passagiersschip Queen Elizabeth verwoest. Het schip lag bij de haveningang van Hongkong gemeerd. De bijna 83.000 ton me tende Queen Elizabeth (het brandende schip op de foto hiernaast) eens het trotse vlag- geschip van de Cunard Line, heeft een afwisselende geschie denis gehad. Het 331 meter lange en 71 meter hoge luxueuse schip, dat 33 jaar geleden aan de Clyde in Schotland luerd gebouwd als drijvend paleis voor miljonairs, liep in 1939 van stapel. De oor log vertraagde de eerste reis en de Queen Elizabeth voer in 1940 onbeproefd,. oncS en ongewa pend naar Kew ïdrlc om diénst te gaan doen als troepentrans portschip in de tweede wereld oorlog. Hitier loofde een belo ning van omgerekend ongeveer 700.000 gulden met het ijzeren kruis uit voor de onderzeeboot kapitein die de oceaanreus tot zinken zou brengen. Maar het schip vervoerde alleen al over de Atlantische Oceaan 800.000 manschappen en liep in 1945 voor het eerst in de huishaven Southampton binnen na een half miljoen mijl op vijf oce anen te hebben afgelegd. In het midden van de jaren zestig bleken de reuzen als de Queen Elizabeth oneconomisch in het gebruik door de concur rentie van de vliegtuigmaat schappijen, zodat Cunard het schiv van de hand deed. Tien mensen werden bij de brand gewond, van wie twee zwaar. Een persoon wordt ver mist. Op het ogenblik dat de brand uitbrak bevonden zich 2.000 mensen aan boord, werk lieden en familieleden die het schip bezochten. Het inmiddels door de nieu we eigenaar, de Chinese scheepsmagnaat Toeng, in Sea- wise University omgedoopte schip werd gemoderniseerd en verbouwd tot een combinatie van cruise-schip en drijvende campus voor een Californische universiteit. Vrijwel de gehele boven bouw van het schip is ver woest en het vuur was zondag avond doorgedrongen tot vijf van de elf dekken. Een haven functionaris verklaarde dat het schip nooit meer zal kunnen varen. Verscheidene dekken stortten in terwijl het vuur over het gehele schip raas de. De oorzaak van de brand is nog niet bekend, maar hij is mogelijk ontstaan doqr een explosie in een brandstoffen- tank. Het ziet er naar uit dat het vuur vandaag bedwongen zal kunnen zijn. Het blussen moest een uur worden onder broken doordat het schip als gevolg van het vele water aan boord een slagzij van zeven tien graden maakte. De meeste mensen konden tijdig het vaartuig verlaten, maar meer dan tweehonderd mensen moesten worden ge red. Velen sprongen overboord en werden opgepikt door te hulp gesnelde bootjes. De eigenaar zou zondag een lunch aan boord geven om gasten te laten zien hie het schip gemoderniseerd was. De brand heeft een einde ge maakt aan een droom van scheepsmagnaat Toeng die meer dan 35 müjoen gulden heeft uitgegeven voor het schip en modernisering. DEN HAAG (ANP) De eerste elf maanden van het afgelopen jaar is het aantal personeelsleden van de Phi- lips-bedrijven in Nederland met 6015 personen vermin' derd. Van directiezijde is meege deeld, dat in 1972 ten aanzien van het totale produktieperso neel geen belangrijke vermin dering is te verwachten, al thans wanneer zich in de markf geen onverwachte on gunstige ontwikkelingen voor doen. De nadruk blijft liggen op een vermindering van de niet bij de produktie betrok ken cateigorieOn personeelsle den. ZEIST (ANP) De politic in Zeist heeft in de nacht van zaterdag op zondag zijf inbre kers op heterdaad betrapt toen zij bezig waren hun slag te slaan in een fabriek te Zeist voor telecommunicatie. Het vijftal, allen afkomstig uit Utrecht, heeft bekend- LEEUWARDEN (ANP) De actiecommissie „Glaasje op, de maat is nu vol" heeft zaterdag op een vergadering in Leeuwar den gepleit voor invoering van het Canadese systeem van be rechting van chauffeurs, die onder invloed rijden. „Dronken chauffeurs moet men niet een vrijheidsstraf opleggen, maar het rybewijs voorgoed ontnemen", aldus voorzitter M. Dijkstra, die met deze opmerking een flink applaus kreeg. In de komende maanden zal de commissie trachten zoveel mogelijk publiciteit te verkrygen om de doelstelling van de actie, een zwaardere berechting van het ryden onder invloed, te bevordren. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het kerkcentrum dat momenteel in de nieuwe stadswijks Dauwendale in Middelburg in aan bouw is, zal enkele maanden eerder dan men had verwacht, in gebruik kunnen worden genomen. De bouw van het kerkcen-' trum, voor gezamenlijke reke ning van gereformeerd en ka tholiek Middelburg, vordert zo goed dat het centrum reeds omstreeks Pasen zal kunnen worden geopend. Tot voor en kele weken rekende men erop dat de ingebruikneming niet eerder dan op Pinksteren van dit jaar zou kunnen plaatsvin den. Het kerkcentrum heeft in middels een naam gekregen. Het heet De Hoeksteen. Er jlopen in Middelburg dwarse financiële acties, die het geld of de leningen moeten opbren gen om het kerkcentrum, dat ongeveer één miljoen gulden kost te financieren. Voor de katholieken van Middelburg zijn de financiële consequen ties van de kerkbouw in Mid delburg-Zuid betrekkelijk ge ring gebleven. Er zijn name lijk in het verleden reeds be langrijke fondsen gevormd, waaruit de katholieke parochie van Middelburg zijn aandeel in de bouwkosten van het cen trum heeft geput. Wel wordt er binnenkort een beroep op de katholieken van Middelburg gedaan om bij te dragen in een actie, bedoeld voor de aanschaf van een aan tal zaken, die voor de katho lieke eredienst onmisbaar zijn. Zo wil men een tabernakel installeren, en paramenten, kandelaars en bloemvazen aanschaffen. De totale kosten die hiermee gemoeid zijn be lopen f 5200. In de komende dagen zal een beroep op ka tholiek Middelburg worden gedaan om voor de aanschaf van deze noodzakelijke artike len een bijdrage te geven. Een markante bijzonderheid in het samenwerkingsproject tussen gereformeerden en ka tholieken is, dat bij voorbeeld de avondmaalstafel het doop vont en uiteraard een preek stoel, doch wellicht ook een avondmaalsbeker en -schaal door de voorgangers van de beide kerken in hun eredien sten zullen worden gebruikt. Er worden besprekingen ge voerd oim voor de opening van het kerkcentrum een liturgie te vinden die voor de leden van beide kerkgenootschappen aanvaardbaar en inspirerend is. Het staat thans al vast dat de bisschop van Breda, mgr. H. Ernst, de openingsplechtig heden zal meevieren. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT. „Het beeld van de wankelende zuil mag alleen gebruikt worden wanneer in onze katholieke gemeenschap niet tegeiykertyd een nieuwe samenlevingsvorm aan het groeien zou zqn. Van een wan kelende zuil mag alleen ge sproken worden wanneer het inderdaad diep ingrijpende proces waarin wij allen zijn op genomen, werkeiyk een des integratie, een uiteenvallen zou zijn, en niet een heroriëntering, een hergroepering, waardoor wy beter zullen kunnen inspe len op de en in eigen geloofs gemeenschap en daarbuiten sterk gewyzigde omstandig heden". Dit zei zaterdagmiddag in Utrecht kardinaal Alfrink bij de installatie van de Diocesane Pastorale Raad van het aarts bisdom Utrecht, de laatste in een rij van zeven diocesane ra den in de Nederlandse kerkpro vincie. Naast de aartsbisschop die voorzitter is, zijn de beide vi carissen-generaal en de eco noom van het aartsbisdom uit hooide van hun functie lid van de raad. Verder maken daar van deel uit 17, door dekenale kiescolleges gekozen leden, van wie de oudste 56 jaar is en de jongste 22. Hun gemiddelde leeftijd is ruim 39 jaar. Onder de 17 gekozen leden zijn drie dames. Zes leden zijn priester, één is zuster-religieuze, de rest bestaat uit leken- (Van onze verslaggevers en correspondenten) OOSTERHOUT ZIERIK- ZEE/DRIEBERGEN Het weekendverkeer, dat van wege het zachte weer druk ker was dan normaal voor deze tijd van het jaar, heeft aan zeker elf mensen het le ven gekost. Het ernstigste ongeluk ge beurde in de nacht van vrijdag op zaterdag op de Maasroute onder Oosterhout, waar drie mensen bij een frontale bot sing tussen twee personenwa gens op slag werden gedood. Het waren de 45-jarige hoofd onderwijzer J. Clement uit Sou en zijn 41-jarige echtgenote G. Clement-Brenters en de 27-ja- rige installateur C. Zwaans uit Waspik. Het ongeval gebeurde toen het echtpaar uit Son in de richting Raamsdonksveer reed en de wagen bestuurd door het slachtoffer uit Waspik hen op de linkerzijde tegemoet reed. Een getuige reed ongeveer veertig meter voor het echt paar en zag de personenwagen recht op zich afkomen. Hij kon nog tijdig naar rechts uitwij ken op de vluchtstrook. De heer Clement heeft dat ken nelijk niet meer gekund. Het echtpaar uit Son Iaat twee kinderen na, een van 16 en een van 10 jaar. De Waspik- se installateur was eveneens getrouwd en had een kind van acht maanden. Twee personen zijn in de nacht van zaterdag op zondag by een verkeersongeluk op de rondweg bij Zierikzee om het leven gekomen. De 22-jarige F.J. Prince uit Rotterdam nam zqn personenauto een bocht met te grote snelheid, verloor de macht over het stuur en belandde in een sloot. Hij werd op slag gedood. Zijn 19- jarige echtgenote, mevr. M. Prince-Goethart, werd met zware verwondingen naar het Dijkzigt Ziekenhuis in Rotter dam overgebracht, waar zij zondagmiddag is overleden. Twee andere inzittenden uit de auto raakten minder ernstig gewond. Op de Leursebaan achter het Liesbos in Breda is zondagoch tend tegen half vier de 33-ja- rige heer G. Tabak uit Etten- Leur met zijn wagen tegen een links van de weg staande boom gereden. De man, enige inzit tende van de wagen, raakte bekneld. De politie wist hem te bevrijden. Tijdens het ver voer naar het ziekenhuis over leed de heer Tabak. Hij was op weg van Sliedrecht naar huis. Hij laat een vrouw en een kind na. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. Elders in het land kwamen nog zes mensen om het leven. WELLINGTON (ANP) De autosport heeft in het nieuwe jaar zijn eerste slacht offer geëist. Tijdens de eerste wedstrijd om het kampioen schap van Tasmanië, die op het Pukehoke circuit bij Wel lington (Nieuw Zeeland) werd gehouden, kwam de Nieuvv- zeelander Brian Faloon om het leven.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1