Vliegramp op Ibiza: 104 doden ROKEN NAM TOE IN '71 Naar Bangla Desj! Brabant krijgt 70 min. extra voor de bouw Aanval op de Audet a n BODEM IN GRONINGEN ZAKT MAX. 1 METER DOOR AARDGASWINNING Zuinig rijden service Gratis Salomonsoordeel over erfenis van miljonair Lammetje nog in de wei geboren Jong paar met baby kaapt vliegtuig Vooral in arme landen de MUL Gas- verwarming RADIO DE KOCK Loting voor schaats kampioen- schappen CHOLERA RUKT OP IN 1972 Abnormaal laag water in de Rijn ENORME KORTINGEN UFA zitmeubelindustrie N.V. saucijzebroodjes BANKETBAKKERIJ, Voor het noorden 200 miljoen Actie op touw voor beroofde Middelburger Echtpaar dood in Borssele kolendamp Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekfcer Redactie- en administratie-adres: Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (Oil 50) 79 20 Abonnementsprijs m.i.v. 1-1-72: f 16,25 per kwartaal; per maand 5,50. Losse nummers 30 cent Gironummer 1114111. t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, Reigerstraat 16, Breda. ZATERDAG 8 JANUARI 1972 VRIJE ZEEUW 26e Jaargang No. 8745 Advertentieprijs: per nun 16 cent; minimum per advertentie 2,40, .exclusief 4B.T.W Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van onze redactie buitenland) MADRID —Gistermiddag is op het eiland Ibiza in de Middellandse Zee een Spaans vliegtuig tegen een heuvel rug gevlogen. Alle 104 inzit tenden 98 passagiers en 6 bemanningsleden hebben het leven verloren. Het ongeluk is vermoedelijk te wijten aan een dichte mist. Op een Duitser en een Ame rikaan na waren alle inzitten den Spanjaarden. Het toestel behoorde aan de Iberia Air lines. Het bevond zich op een vlucht van Valencia naar Ibiza. De tweemotorige .Caravelle- 6R kwam langs de normale route binnenvliegen, maar op te geringe hoogte. De plaats van het ongeluk ligt acht km van het vliegveld van Ibiza. Het is de eerste grote vlieg ramp van dit jaar. Het ongeluk gebeurde kort na een uur in de middag bij bewolkt, nat weer. Het vliegtuig was een half uur te laat uit Valencia vertrokken voor de vlucht van 40 minuten naar het beroemde toeristeneiland. Er was geen onmiddellijke verklaring voor het feit dat de Caravelle, die normaal een capaciteit van 80 heeft, 98 passagiers vervoerde. LOS ANGELES - TAMPA (DPA - RTR) Een jong negerpaar met een baby heeft gisteren boven Californië een Amerikaans vliegtuig met 148 inzittenden overmeesterd, de bemanning kreeg opdracht naar Cuba te vliegen. In Los Angeles mochten de 138 passagiers uitstappen. Van daar ging het naar Tampa in Florida, waar moest worden bijgetankt. In Tampa veran derden de kapers van mening. Zij wilden naar Afrika wor den gebracht. Toen zij te ho ren kregen dat een Boeing-727 niet genoeg brandstof kan meènemen voor een vlucht over de oceaan, verlangden de kapers een ander toestel. De man beschikte over een jachtgeweer met afgezaagde loop. Hij heeft het wapen ver moedelijk in de reiswieg van de baby het vliegtuig binnen gesmokkeld. WASHINGTON (IIPI) De wereldbevolking heeft vorig jaar weer meer gerookt dan het jaar er voor, aldus een rapport van de Amerikaanse dienst voor volksgezondheid. „Het roken van sigaretten werd in 1971 een internationaal gezondheidspro bleem van de eerste orde", zo vervolgt het rapport, dat verder een overzicht geeft van maatre gelen tegen het roken in ver schillende landen. Het roken van sigaretten nam vooral toe in ontwikkelingslanden, met na- me in de 100 tabaksproduceren- dc landen. In de Verenigde Staten, Fin land en Ierland is vorig jaar een verbod uitgevaardigd op te levisie-reclame voor sigaretten. In West-Duitsland werd de te levisie-reclame gehalveerd, waarna in 1973 algehele afschaf fing zal volgen. In 15 landen was radio- en televisie-reclame voor rookartikelen al verboden: Argentinië, Engeland, Nieuw- Zeeland, Noorwegen, Roemenië, Somali, Zweden, Zwitserland, de Sovjet-Unie en Nederland, In Bulgarije is roken op het werk verboden als daar een of meer niet-rokende werknemers zijn. In Finland drong de ad viesraad voor tabak in een rap port aan de regering aan op verplicht borstonderzoek voor zware rokers. De Zweedse ta baksindustrie heeft zelf het ini tiatief genomen. In een reeks advertenties verschaft ze advie zen over de minst gevaarlijke rokers meer rekening te houden manier van roken en vraagt de met niet-rokers. (ADVERTENTIES) Warme EEN BEGRIP VOOR Erkend gasfitter Vlooswijkstraat 7-9 TERNEUZEN Noordstraat 107. 'Iel. 01150-426' TERNEUZEN (Van onze parlement, redactie) DEN HAAG De regering heeft gisteren bijna 300 miljoen gulden uitgetrokken voor ver beteringen van de werkgele genheid in het noorden en de provincies Brabant en Gelder land. De drie noordelijke pro vincies hebben 150 tot 200 mil joen gulden gekregen, Brabant 70 miljoen en Gelderland 25 miljoen. De gelden in Brabant en Gel derland moeten worden be steed in de bouwnijverheid. Voor het selecteren van de projecten, die kunnen worden aangepakt, zullen volgende week de provinciale werkgele- genheidscommissies worden be naderd. In- de loop van febru ari zal een definitieve beslis sing vallen over de werken, die dank zij deze financiële injectie zullen worden uitgevoerd. De regering is vooral bezorgd over de werkgelegenheid in (Van onze sportredactie) DEVENTER Het opval lendste resultaat van de gister avond in Deventer gehouden loting voor de Nederlandse schaatskampioenschappen was, dat de twee kampioenskandi daten Eddy Verheijen en Jan Bols tegen elkaar op de 5000 meter zullen uitkomen. De NOS-televisie zal drie sa menvattingen uitzenden van de schaatswedstrijden. De sa menvattingen worden uitge zonden op zaterdag van 15.30 tot 16.00 uur en van 17.40 tot 18.15 uur, beide via Nederland 1 en op zondag van 17.00 tot 18.00 uur via Nederland 2. Voorts besteedt Studio Sport aandacht aan de wedstrijden. liet noorden van het land. De werkloosheid 'is daar op som mige plaatsen opgelopen tot ca, 10 procent van de beroepsbe volking. Van het totaalbedrag, dat het noorden krijgt, gaat 150 miljoen naar de gemeenten die, door gebrek aan geld, 'n groot aantal urgente, voorzieningen niet kunnen uitvoeren. Premier Biesheuvel heeft gisteravond verklaard dat de werkloosheid de komende maanden waarschijnlijk nog zal toenemen. „We zitten moeilijk, maar gelukkig niet zo slecht als in de dertiger jaren", aldus de minister-president. GENcVE (UPI) - Europa kan dit jaar een verder binnen dringen van de cholera ver wachten. Dit heeft de Wereld gezondheidsorganisatie gisteren meegedeeld. De ziekte verbreidde zich se dert 1961 geleidelijk uit Azië in westelijke richting. Vorig jaar deed deze ziekte zich voor in Algerije, Marokko, Portugal en Spanje en kwamen incidentele gevallen voor in Frankrijk, West-Duitsland, Zweden en Groot-Brittannië. Veertig landen maakten mel ding van 156.000 gevallen en 23.000 doden in 1971. Naar schatting twintig landen zou den de gezondheidsorganisatie niet op de hoogte hebben ge bracht van de ziektegevallen. De enige doelmatige midde len om de verspreiding van cho lera tegen te gaan, blijken een gezonde omgeving, een goede watervoorziening en een hoog peil van het sanitair, de voed- selcontrole en persoonlijke hy giëne te zijn. Beperking van reizen en voedselinvoer hebben de verspreiding van de ziekte niet voorkomen. 0 De natuur is wispelturig. Maandag j.l. werd een schaap van slager N. Fasen in Breda verblijd met een lammetje. Zo vroeg in het jaar is de komst van een lammetje iets bijzon ders. Zeldzaam is vooral, dat het diertje buiten werd gebo ren. Het kon dit jaar. Het lijkt immers wel of de natuur zijn eigen wetten overboord heeft gegooid. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Het me delijden met de berooide 78- jarige C. van der Horst uit de Koepoortlaan te Middelburg, waarvan wij in onze editie van gisteren meldden, dat tij dens zijn afwezigheid uit diens woning f 2.000,- gestolen waren, die de man gespaard had oin naar zijn dochter in Australië te reizen, heeft ve len getroffen. Er is een actie begonnen om alsnog de man zo spoedig mo gelijk in de gelegenheid te stellen zijn dochter te bezoe ken. Veel geld daartoe is reeds ingezameld. (Van een onzer verslaggevers) NIJMEGEN De „overval" op DE STEM en de andere kranten van het Audetconcern (De Gelder lander, De Nieuwe Krant en De >T' Limburger) is afgeslagen. De buitengewone vergadering van aandeelhouders van de n.v. Audet besloot gisteren in een drukbezochte bijeen komst met overweldigende 'meerderheid 52.528 stemmen vóór en 19.489 tegen bij 586 onthoudingen tot een wijzi ging van de statuten die de mogelijkheid opent tot uitgifte van preferente aandelen. Volgens prof. mr. W. C. L. van der Grinten worden daar door de belangen van de ove rige aandeelhouders niet ge schaad. Dividendrechten wor den niet gefrustreerd. Hij be antwoordde daarmede de vraag of een dergelijk effectief be schermingsmiddel tegen een mogelijk verlies van de eigen identiteit en onafhankelijkheid rechtmatig zou zijn, in positieve zin. Waarnemend president-com missaris mr. R. A. H. M. Dob- belmarm, ingaande op indrin gende vragen over het volstor ten van de inmiddels onders hands geplaatste aandelen tot een bedrag van 3,8 miljoen gulden, bevestigde de juistheid daarvan in de zin van de sta tuten en met respectering van de rechten der prioriteit. Van hoofdredactionele zijde werd vooral de nadruk gelegd op de eigen identiteit der in het geding zijnde kranten. Ge wezen werd op de plicht van het bestuur en de hoofdredacties om de onafhankelijkheid hun ner kranten en tijdschriften te waarborgen. „Onze kranten begeleiden haar lezers in deze turbulente tijd in evenwichtig heid en openheid door ze ook met de denkbeelden van an deren te confronteren." Het gaat daarbij niet om een com mercieel of industrieel, maar om een geestelijk produkt, om een belangrijk stuk werkgele genheid ook, dat niet aan De Telegraaf en onbekende con currerende bladen uitgeleverd mag worden. Drs. A. A. V. Tummers, di recteur van Audet ingaande op suggestieve vragen van aan deelhouders wees er op dat de opheffing van Het Centrum een zeer moeilijke beslissing ondanks het sterk toegeno men abonnementental uitslui tend te wijten is aan de kei harde economie in het adver tentiewezen. Hij deed uitkomen dat het Audet-bedrij fsre sultaat over 1971 van dien aard zal zijn dat er minstens f 1.200.000 meer „echt" verdiend is dan in 1970 toen de conjunctuur- daling begon. Tegenstemmers %!c door schemeren dat ze de mogelijk heid overwegen of zij tegen directie en commissarissen een proces zullen beginnen betref fende de rechtmatigheid van de onderhandse plaatsing van aandelen, alsmede terzake van de rechtsgeldigheid der buiten gewone aandeelhoudersverga dering, die z;i voor wat de inachtneming der termijn be treft, aanvochten. (Zie ook pag. 11). OPHEUSDEN (ANP) De waterstand van Rijn, Waal en Linge is tot een abnormaal laag peil gedaald. Bij Eist in de Betuwe is de bedding van de Linge voer een groot deel 'droog komen te lig gen. Maar ook verder stroomaf waarts bij Zetten is het water nu tot een bijzonder laag ni veau gezakt. Men kan nu pre cies zien, hoe vuil de rivierbo dem is. i IN NEW YORK heeft een rechter van het hooggerechts hof de gemeenteziekenhuizen verboden daar abortus te doen uitvoeren. DEN HAAG (ANP) In Groningen zal als gevolg van aardgaswinning een bodemda ling optreden. De daling van het maaiveld, in de vorm van een platte schotel, zal zeer ge leidelijk plaats hebben. Mijn- schade als gevolg van grote lokale en ongelijke verplaat singen zoals opgetreden in Limburg door de winning van steenkolen, is niet te verwach ten. Dit staat te lezen in een rapport, opgesteld door de Ne derlandse Aardoliemaatschap pij NV onder leiding van het staatstoezicht op de mijnen. Jarenlange studies en metin gen liggen eraan ten gronds lag. Het rapport is ter kennis gebracht aande Eerste en Tweede Kkamer. De meting» «n studies gaan nog door. Gedeputeerde Staten van Groningen zullen een commis sie instellen, die onder meer tot taak krijgt maatregelen te nemen om een ongestoorde waterhuishouding en waterke ring te waarborgen. Als in de toekomst door de daling van de bodem als gevolg van aard gaswinning derden, zoals rijk. provincie, waterschappen of particulieren schade lijden, zal deze door NAM-Staatsmijnen worden vergoed- Ten gevolge van de droog making van de Noordoostpol der daalde de oppervlakte van het aangrenzende kustgebied ook al 30 cm. Verwacht wordt dat deze daling nog lange tijd zal voortduren. Bodemdaling als gevolg van olie- of gaswinning in Neder land is tot dusver alleen boven het olieveld Schoonebeek vast gesteld. Over een periode van 25 jaar bedroeg deze zakking maximaal 5 cm- De mogelijke oppervlakteda ling als gevolg van aardgas winning in -Groningen zal vol gens de voorspelling het maai veld zeer geleidelijk doen zak ken in de vorm van een platte schotel, waarvan de uitge strektheid met de tijd zal toe nemen. De rand van de schotel zal te land tenslotte in de buurt van de Groningse pro vinciegrenzen komen te liggen en op zee in de nabijheid van de Waddeneilanden tussen Schiermonnikoog en Bor- kum- Voorspeld wordt, dat de maximale zakking in het cen trum van de schotel zal oplo pen tot een eindwaard van ongeveer 1 meter, te ber< omstreeks het jaar 2Ö50- Met bezorgde blikken wachten twee geëvacueerde Bengaal se meisjes in het vluchtelingenkamp Salt Lake bij Calcutta op vervoer. Gisteren begon de terugtocht naar Bangla Desj uit dit kamp, met inschakeling van 16 vrachtauto's. LOS ANGELES (UFI) In een vonnis dat doet denken aan een Salomons oordeel, heeft rechter Kenny in Los Angeles uit spraak gedaan in de zaak van miljonair Juan Vargas, die twee echtgenoten en een erfenis van ruim een miljoen dollar naliet. De rechter besliste, dat de nalatenschap gelijkelijk moest wor den verdeeld tussen Josephine en Mildred, omdat Vargas tijdens zijn leven „twee helpsters "figuurlijk aan zijn zijde had". Vargas, die zijn belastingformulier invulde als „handelsreizi ger", trouwde zijn eerste vrouw, Mildred, in 1929, toen hij 125 dollar per maand verdiende. Zij kregen drie kinderen. In 1954 huwde hij, buiten medeweten van Mildred, Josephine, die hem vier kinderen schonk. Beide gezinnen ontmoetten elkaar voor het eerst op de begraafplaats van Juan in 1969. Tijdens de juridische strijd om de erfenis getuigde zijn jongste dochter Julie „dat pa zeer conservatief was. De meisjes mochten geen ogenschaduw of nagellak gebruiken of korte jurken dra gen. We moesten punctueel op tijd aan tafel en hij bekeek onze rapporten zeer zorgvuldig". De nacht voor zijn dood bracht Var gas nog een plezierig avondje door, waarna hij naar huis ging. Of dat het huis was van Josephine of van Mildred, is niet duide lijk geworden. Rechter Kenny bepaalde dat de 64-jarige Vargas een fortuin had, dat hij geheel zelf verdiend had. Hij had twee helpsters, figuurlijk, aan zijn zijde. Het zou onmogelijk zijn, hun bijdragen daarvan los te maken. Daarom moet de nalatenschap worden verdeeld in twee gelijke delen (Van onze correspondent) BORSSELE Het echtpaar Ratsak-Spierings uit Borssele is in de nacht van donderdag op vrijdag door kolendamp vergiftiging om het leven ge komen. Een vochtige schoor steen is waarschijnlijk de oor zaak geweest. De heer S. Ratsak, 35 jaar en van Duitse nationaliteit en zijn vrouw de 34-jarige J.A. Ratsak-Spierings uit Bever wijk waren 's middags in hun nieuwe woning getrokken ze had enige tijd leeg ge staan. De beheerder van de wo ning, de heer A. van Loon uit Borssele, bemerkte om 15.30 uur dat de hele woning was afgesloten terwijl de auto van de heer Ratsak, die voor de Duitse firma Manesmann aan de kerncentrale in Borssele werkte, voor de woning gepar keerd stond. Hij waarschuwde de politie. Deze verschafte zich toegang tot d'e woning door het inslaan van een ruit en vond de lichamen in bed. IN EGYPTE is een wetsont werp ingediend voor een soci ale dienstplicht voor meis jes. RAQUEL WELCH, de 31-ja- rige actrice, heeft op grond van „onverenigbare karakters" echtscheiding verkregen van de filmproducent Patric Cur tis. GRIEKSE oudheidkundigen menen in het westen van de Peloponnesus het graf te heb ben ontdekt van Xenophon, de Griekse schrijver over histori sche en filosofische onderwer pen die leefde rond 400 voor Christus. (ADVERTENTIES) Het bekende 1 blad Autovisie heeft tests uitgevoerd gericht op zuiniger rijden." Compleet rapport (6 pagina's) met frappante resultaten en tal van zuinig-rijden-tips bij uw Esso dealer, f zolang de voorraad (£§§q1 strekt. op onze bankstellen en fauteuils. Er is al een t.v. fauteuil v.a. 295,—. Allerlei bankstellen in vele stofferingen met vele honderden guldens korting. Op leer zelfs méér dan 1000,—. Dagelijks geopend. Ook zaterdags en op vrij dagavond. Oost Havendijk 13 ROOSENDAAL Tel. 01650 - 37970

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1