Féiten in rapport welzijnssticliting al lang onderkend Studio o.a. Studio Computer Een Eng Woord? Niet bij Nixdorf. WETHOUDER DRS. R. C. T. BARBé: Vragen over vestiging tweede luchthaven BOUW BLOK WINKELS GAAT NAAR WENS Conflict tussen vakorganisaties wat overdreven Bezwaarschrift tegen busdienst Goes-T erneuzen stad streek Zware schade bij aanrijding biedtmeer...veelmeer! SOJOEZ 9 CISSY van MARXVELDT GERARD MAARSE ONTWAAKT het radio/tv-magazinevandeKRO Aardenburg NI IXI CC )M P UI fE R M. NEESEN VAN ST.-ELOY: Sasse Fotokring hield jaarvergadering Westdorpe Breskens Inwonertal Hontenisse afgenomen Bevordering en, beëdiging bij Terneuzense politie Nieuw-Namen Tekorten Lezing niet dia's voor Sasse afdeling Alliance Francaise Stiefkind Donderdag 6 januari 1972 5 (Van onze correspondent) TERNEUZEN Op het kruis punt Alvarezlaam - Bachlaan in Terneuzen verleende mevrouw M. H. J. V.-P. uit Hulst Jhnet haar personenauto geen T 'or- rang aan de peffisonenautr ge stuurd door M. J. C. uil <r- neuzen. Beide auto's >n zware schade op. Er ware jn persoonlijke ongelukken (ADVERTENTIE, (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN „Ik vind het positief als mensen zich be trokken voelen bij het beleid, wanneer ze meedenken en meepraten. Maar de stijl van dit rapport knarst als zand tussen mijn tanden/Bovendien signaleert men iets wat het gemeentebestuur al lang onderkend heeft. Wjj wisten dat er knelpunten konden ontstaan in de schoolvoorzieningen in Terneuzen-Zuid. En het is daarom dat wjj de zeven noodiokalen zo snel mogelijk gerealiseerd willen hebben. Aldus de wethouder van on derwijs drs. R.C.E. Barbé na zijn bestudering van de en quête en het rapport dat door de welzijnsstichting Terneuzen is uitgebracht. in ons nummer van 9 januari Russen in de ruimt Gerton van Wageningen schrijft over het Russische ruimte-onderzoek 'n Zomerzotheid Een boeiend verhaal over een van de meest gelezen Nederlandse schrijfsters Een man met harde handen schaatscoach van de dames De minst begeerlijke baan die een man zich kan wensen 'Alternatieve' of 'kritische groepen verworpenen der aarde 'Beslist meer dan een modeverschijnsel' constateert de kritische socioloog dr. B. P. Hofstede Abonnementen: Antwoordnummer 93. Amsterdam (zonder postzegel) Telefoon (02150) 4 91 41 t Losse nummers 80 cent DEN HAAG (ANP) Het CH-K-»merlid Tolman heeft mi nister Drees (Verkeer en Wa terstaat) gevraagd, of de stu diecommissie voor de vestiging- van een tweede nationale lucht- j haven een beperkte opdracht heeft gekregen. Betrekking hebbend op vijf i (ADVERTENTIE) plaatsen waaruit voor de vesti ging een keuze kan worden ge daan en waarbij de eventuele vestiging bij de afsluitdijk niet in studie zal worden genomen. Het Kamerlid vraagt, of een dergelijke studieopdracht wel in overeenstemming zou zijn met toezeggingen van de mi nister dat het plan-afsluitdijk wel in de beschouwingen zou worden betrokken. De heer Barbé bestrijdt het verwijt dat in zijn beleid geen inspraak zou zijn geweest „Reeds vanaf juni vorig jaar is ruim contact onderhouden, zowel op inspectieniveau, als met de ouderraad en de hoof den der scholen. Ook met de besturen van de bijzondere scholen is de klassennood in Terneuzen-Zuid ter sprake ge bracht", vervolgt wethouder Barbé. De heer Barbé zei dat de enquête niets is ingevuld door de schoolbesturen. „Er is een gesprek geweest met het r.-k. schoolbestuur en het kleu terschoolbestuur, maar geen enquête". Wat de heer Barbé is opge vallen in de enquête is het verschil in aantal antwoorden op de diverse vragen. Die va riëren van 18 tot 7. De heer Barbé kon de con clusies die het comité trekt uit de enquête niet volgen. „Er zullen zeker geen 200 plaatsen tekort zijn op de kleuterscho len". Momenteel wordt op het gemeentehuis precies uitgere kend hoe de prognoses voor -september 1972 luiden. „En bij het lager onderwijs in Terneu zen-Zuid staan zeker geen 200 kinderen op straat", aldus de heer Barbé. „Als dit het geval was zouden wij niet voldoen aan de leerplichtwet". Ook wethouder Barbé zou de handenarbeidlokalen op de lagere scholen liever gebruikt zien voor hun oorspronkelijk doel. „Maar het is gewoon een wettelijke bepaliqg dat bij klassennood deze lók alen wor- dén ingeschakeld. Daar hebben wij als gemeente niets over te zeggen". De heer Barbé vindt het on verteerbaar dat zijn ambtena ren niet deskundig genoemd worden. Hij verwees in dit verband naar de onderwijsnota 1970 die door de afdeling on derwijs is opgesteld. „Reeds toen werd de piek die zou optreden in Terneuzen-Zuid onderkend", aldus de heer Barbé. Tenslotte zei de heer Barbé niet te geloven dat een lagere school in Zuid 70 leerlingen had moeten afwijzen. „Als het een openbare school .was ge weest hadden wij hier zonder meer van gehoord en i'k kan me niet voorstellen dat een schoolbestuur van een bijzon dere school niet bij ons aan de bel zou trekken middels art. 72 van de l.o.-w-et voor bij stand". Kerstboomverbranding Onder grote belangstelling vond maandagavond in een onbebouwd gedeelte van het plan „West" een verbranding plaats van kerstbomen. De plaatselijke vrijwillige brand weer verleende hierbij assis tentie. Inwonertal Het aantal in woners van de gemeente Aar denburg bedroeg op 31 decem ber 1971 in totaal 3857 (1924 mannen en 1933 vrouwen). Dit betekent een toename ten op zichte van 31 dectember 1970 van 16. Er waren 64 geboorten en er overleden 59 personen. Het aantal vestigingen bedroeg 163, terwijl 152 personen uit de gemeente vertrokken. Er werden 42 huwelijken geslo ten en 3 echtscheidingen inge schreven. Bolling De Boldersclub Eede hield zijn 4e clubbolling met 38 deelnemers. De uitslag: 1. J. de Vreeze-C. de Croock, 2. S. de Geeter-C. van Rie, 3. R. van Rie-E. van Rie, 4. C. Staelens-P. van Maele, 5. Edm. Cocquit-G. Dutschaver. het fijne te laten vertellen door Nixdorf in Rotterdam. Nixdorf Computer N.V. 010-149866 TERNEUZEN „Tus sen Pasen en Pinksteren hopen wij dit eerste ge deelte van het nieuwe winkelcentrum in Ter- neuzen-zuid te kunnen opleveren." Dit zei giste ren hoofduitvoerder C.A. Keijser van de n.v. In- tervam, de maatschappij die op dit moment druk bezig is aan de realise ring van dit project. „Alles verloopt vol gens plannen", vervolgt de heer Keijser. „Wij hebben tot nu toe weinig onwerkbare dagen gehad en dank zij dit goede weer lopen wij wat de ruwbouw betreft zelfs voor. op ons schema." -s Zoals '-bidkend wfetffi;' het nieuwe winkelcen trum nabij Albert Heijn in Terneuzen-zuid in twee gedeelten gebouwd. Het eerste deel is nu onder handen. De heer Keijser had geen idee wanneer met het tweede gedeelte begonnen gaat worden. Ook over de opening van dit gedeelte kon hij niets zeggen. „Wij leve ren de zaak kaal op en daarna ligt het aan de hier intrekkende winke liers wanneer het win kelcentrum geopend kan worden", zei hij. Definitief staat vast dat er een vestiging van de Nederlandse Midden- standsbank komt. Verder een tweede supermarkt (naast de bestaande van A.H.), geen algemene textielzaak," een slager, een fietsenzaak, een drogisterij en een stof- - fenwinkel. De winkels worden overigens niet even groot. Zoals de foto laat zien bestaat de ruwbouw uit een soort koepels, traveen genaamd. Er zijn winkeliers die drie van deze traveeën ge huurd hebben, er zijn er ook van anderhalf. „Dat ligt aan het aantal vier kante meters dat men denkt nodig te hebben", zei de heet Keijser. „Aanvankelijk waren hier veertien winkels gepland, maar het ligt aan de grootte van de zaken of dit aantal ook gehaald wordt." Momenteel zijn nog onderhandelingen gaan de. met verschuilende kandidaten. (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL „Het is wel begrijpelijk dat onze le den wat ongerust zijn gewor den na het tussen St.-Eloy en de metaalbedrijfsbond van het NVV gerezen meningsverschil over de CAO voor het groot metaal. Daarom komt voorzit ter Piet van Brussel vanavond naar De Graanbeurs in Breda om zelf tekst en uitleg te ge ven over het NKV-stand punt". Aldus de heer M. Neesen, districtsbestuurder van St.- Eloy voor Zuidwest-Neder- lend, naar aanleiding van de Vraag of het dreigement van een .qantal Bredase NKV'ers (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT —Tijdens de jaarvergadering van de Sasse Fotokring is de heer M. Aertse met algemene stemmen als voorzitter gekozen. De heef A. Voerman blijft pen ningmeester. Als eerste com missaris werd de heer Th. Ka ter gekozen. Hij is opvolger van de heer J. Wijne, die zich niet meer herkieshaar stel de. Uit het verslag van de pen ningmeester bleek dat de fo tokring er financieel goed voorstaat. Voor de kascommis- sie voor 1972 werden de vol gende leden gekozen: A. Bou- tens, H. Titulaer en J. van de Elshout. Voor de tentoonstelling wel ke op 22 en 23 januari, aan staande in De Speije te Sas van Gent gehouden zal wdr- den, verwacht men 95 foto's, die op groot formaat ingezon den zullen worden. Verder werd de taakverdeling tijdens de vergadering besproken. naar het NVV over te stappen ook elders is aangeslagen. De heer Neesen reageerde meer in de trant van „De soep wordt niet zo heet gegeten als opgediend", zeker ais de leden in de rayons na de uiteenzet ting van voorzitter Brussel op de hoogte van het NKV-stand- punt zijn gebracht. Zijnerzijds wilde de heer Neesen nog wel kwijt dat hem het conflict tus sen de vakorganisaties rijke lijk overdreven voorkwam. „Ik begrijp niet waarom het NVV een CAO voor de groot metaal afwijst als het een nauwelijks betere bij de Hoogovens goedkèurt. Maar misschien kan de actie uit Breda wel uiteindelijk tot re sultaat hebben dat de vakbon den weer n-ader tot elkaar ko men dan tevoren", aldus de heer Neesgn. Uniformen De muziek vereniging „Eikels worden bo men" uit Westdorpe heeft nieuwe uniformen voor de le den aangeschaft. Deze zullen zaterdag 8 januari in gebruik worden genomen, met een mu zikale rondwandeling door het dorp. Men wil daarmee de be volking van Westdorpe dank betuigen voor de financiële steun die de vereniging heeft ondervonden bij verscheidene geldinzamelingsacties. Carnavalsbal Het carna valscomité „De Koeters" uit Westdorpe organiseert zaterdag avond in het verenigingsge bouw Concordia een carna valsbal. De muzikale omlijs ting is in handen van d>e heer De Ruijsseher, organist, en het carn-avalsorkest „De Paniek zaaiers". Het bal begint om 8 uur. Vismijn Aan de vismijn te Breskens is aangevoerd: 7473 kg. export garnalen 310- 375, 412 kg. bot 016-050, 375 kg. schar 070-132, 13342 kg. schol 053-124, 3087 kg', tong 551-817, 30428 kg. kabeljauw 048-298, 1360 kg. wijting 049- 136, 187 kg. tarbot 247-1088, 153 kg. griet 220-354, 256 kg. rog 089-158, 52 kg. poon 099- 122, 245 kg. tongschar. 271-320, 104 kg. kommeraal 016-101, 23 kg. schelvis 116-142, 324 kg. haai 016-113, 21 kg. spiering 061. (Van een onzer verslaggevers) HONTENISSE Het totale aantal inwoners van de ge meente Hontenisse is afgelo pen jaar met 'twee personen teruggelopen. Op 31 december 1970 stonden er in de gemeen te 8152 mensen ingeschreven, waarvan 4186 mannen en 3966 vrouwen. Voor 31 december 1971 waren die getallen res pectievelijk 8150, 4183 3967. Het aantal huwelijken in het afgelopen jaar was 71en er werd een echtscheiding ge registreerd. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Burgemees ter Aschoff van Terneuzen heeft gistermorgen tijdens een korte plechtigheid op het poli ticbureau brigadier A. de Zeeuw met ingang van 1 janu ari 1972 bevorderd tot adju dant. De heer De Zeeuw werd op 1 januari 1954 aangesteld als agent bij de Terneuzense ge meentepolitie, nadat hij als zo danig gedurende bijna zeven jaar te Rotterdam werkzaam was geweest. Op 17 februari 1956 werd hij bevorderd tot hoofdagent en op 1 april 1968 tot brigadier. Het korps van de Terneuzense gemeentepolitie telt thans drie adjudanten. Burgemeester Aschoff beë digde gistermorgen de heer A. J. Dij kwel, die op 1 januari 1971 als adspir.ant bij de Terneuzen se gemeentepolitie kwam. Het vorige jaar volgde de heer Dijk- wel de politie-opleiding in de opleidingsschool „De Boskamp" te Leusden, waarvoor hij de cember j.l. slaagde. Hij ia thans agent. Het korps van de Ter neuzense gemeentepolitie telt nu 46 leden. Kaarten Aan een prijs- kaarting in café Penneman hebben 24 personen deelgeno men. Th. van Dam en B. Ver gouwen eindigden, op de eerste plaats en E. Thomas - P. v. d. Velde en L. de Bruyn - F. Galle respectievelijk op de tweede en de derde plaats. examens IJZENDIJKE Geslaagd voor het diploma vakbe kwaamheid woningstoffeerder- sbedrijf Michel J.F. Groos- man. [Van een onzer verslaggevers) BAARLAND De heer I. A. van Royen uit Baarland, PvdA-raadslid in Borsele, heeft een bezwaarschrift in gediend hij de minister van Verkeer en Waterstaat dr. W. Drees jr. tegen de twee- uursdienst op de versnelde en doorgaande busdienst GoesTerneuzen v.v. Deze dienst is ingesteld ter com pensatie van het verdwijnen van de veerdienst Hoede- kenskerkeTerneuzen. De heer Van Royen stelt de mi nister voor de twee-uurs- dienst te wijzigen in een één- uursdienst. De heer Van Royen is in feite in beroep gegaan tegen de goedkeuring van de dienst regeling door de rijkshoofd inspecteur van het verkeer in het district Zeeland. Tegen de ze goedkeuring bestaat een beroepstermijn van acht da gen. „Het is een droevige zaak dat op economische gronden het besluit is genomen tot op heffing van de veerdienst", al dus de heer Van Royen, „waardoor een grote maat schappelijke schade werd aan gericht, welke met name de personen in de lagere toon groepen het zwaarst treft". De heer Van Royen memo reert verder de voorgeschiede nis van de opheffing van de worden. „Maar de lijn Hoede- kenskerke - Terneuzen ligt nu eenmaal in een minder be volkt gebied, ver van Den Haag, verwijderd", aldus de heer Van Royen in zijn be roepschrift. (Van onze correspondente) SAS VAN GENT Woens dagavond hield het comité „Pour la Fiandre Zeelandaise" van de Alliance Francaise, voor ongeveer vijftig leden een lezing- en dia-avond in cultu reel centrum De Speye te Sas van Gent. Het welkomstwoord was van monsieur Jean Claude Roudil uit Frankrijk, die ook burgemeester Damschutter met zijn echtgenote uit Zelza- te en loco-burgemeester Col- sen met echtgenote uit Sas van Gent welkom heette. De muzikale omlijsting was van Michele Stalla. Het pro gramma was voornamelijk ge richt op toerisme en cultuur. Het Borselse raadslid zegt dat de minister van Verkeer en Waterstaat door de ophef fing van het veer de tekorten nu afwentelt óp de gebruikers, nip zij voor een busretour Goes - Terneuzen 5,75 gulden moe ten betalen. De heer Van Rov en merkt daarbij verder op, dat bij de opzet van de bus dienst al bij voorbaat het mo tief is ingebouwd om zo snel mogelijk de dienst weer op te heffen bij gebrek aan passa giers. Er is uitgegaan van een 2- uursdienst, omdat de Veer dienst die ook had. Maar men is, aldus de heer Van Royen, daarbij wei voorbijgegaan aan de veel langere reistijd met de bus. Hij sluit niet uit dat veel mensen nu maar de beslissing zullen nemen om de auto te nemen, in plaats van de bus. De heer Van Royen wijst tenslotte nog op de busdienst Goes - Zierikzee, die een fre quentie heeft van een maai per uur, maar die in de plaats is gekomen van het opgeheven veer Katseveer - Zierikzee. welke ook een veel geringere frequentie had. dienst Hoedekenskerke - Ter neuzen. Hij wijst daarbij on der meer op de plannen voor verbetering van de weg Hoe dekenskerke - Gravenpolder enige jaren geleden, waarvoor zelfs de gronden reeds werden aangekocht en waarvan de markeringspaaltjes nu nog m de grond staan. De eerste dagen wat het nog niet druk in de bus Goes - Terneuzen. De veerdienst bleef, aldus de heer Van Royen, het stief kind dat met verouderd mate riaal en een te geringe fre quentie niet aangepast werd aan de tijd. Daardoor degra deerde het veer steeds meer tot een dienst die alleen nog goed was voor (brom)fietsers en voetgangers, die dan veelal per bus vanuit Goes werden aangevoerd. De heer Van Royen vindt liet maar een vreemde zaak dat, terwijl er miljoenen uit gegeven kunnen worden aan de verbetering van de trein dienst van de spoorwegen en aan de bouw van metro's in Amsterdam en Rotterdam, in Zeeland deze veerdienst niet gehandhaafd en verbeterd kon

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 2