IN WEST-DUITSLANDHARDE MILIEUWET IN DE MAAK Nederlanders royaal voor de ombudsman Dagmelk Bintje 148 138 95 83 1115 lOOgrams reuzereep gratis gezins wasmiddel Frikandeau 195 Dubbelpot 900gr Jam 150 88 NA „EERSTE KIK" 15 MILLE Prijs-bewijs 110 GRATIS Vliegtuig besmet door pakket isotopen „Heer, vergeef Dick, want Bloemkool Golden Delicious Groentesoep pakket Huishoud handschoenen Corned Beef Varkenslappen Hamschijf Priesters krijg en meer rechten buitenland Tomatensoep Boerenkool Rookworst Speculaas Tomato Juice «S'c'S 3533 fijn wasmiddel Figuurdrop deGruyter staat voor u open. Als paus akkoord is T sj eclioslowakij e heeft meer kinderen nodig TWEE DELEN TE WEINIG Donderdag 6 januari 1972 15 V9 (Van onze correspondent) BONN In de strijd tegen de milieuverontreiniging hebben 23 vooraanstaande Duitse pro fessoren een wetsontwerp, dat in zware straffen voorziet, op gesteld. Het baanbrekende van dit ont werp, waaraan de juridische deskundigen bijna 10 jaar lang gewerkt hebben, is de nauw keurige omschrijving van de strafbare delicten, die zich in de wijdste zin van het woord tegen het menselijke leven j richten en dus het hele terrein van het milieu-beheer bestrij ken. Niet alleen de geluidshin der en de verontreiniging van lucht en water vallen hieron der, maar ook mefer psychisch getinte delicten tegen de men selijke waardigheid, zoals schending van iemands eer door laster, kwaadsprekerij en scheldwoorden en inbreuk op de intieme sfeer door het meeluisteren van gesprekken en het onbevoegd openen van brieven. Ook een verscherping van straffen voor verkeersde licten is in het wetsontwerp opgenomen. Deze voorstellen zijn niet alleen tegen onder in vloed of onvoorzichtig rijden de automobilisten gericht, maar ook tegbn nalatige on dernemers van treinverkeer en lucht- en scheepvaart. De 23 professoren, die regering en parlement regelmatig van advies dienen, verlangen in een ontwerp gevangenisstraf fen van maximaal 2 jaar voor diegenen, die lucht of water op •een voor het menselijke leven gevaarlijke wijze verontreini gen. De gevangenisstraffen kunnen ook vervangen worden door flinke geldboetes. Een jaar gevangenis verlangen de professoren voor mensen. di<- door middel van technisch', apparaten of situaties op on toelaatbare wijze geluidshin der veroorzaken. Tot het milieubeheer rekenen de professoren ook het contro leren van levensmiddelen en medicijnen. Aangezien d'a wet op dit laatste gebied nogal wa, hiaten heeft, verlangen de ju risten een centraal controiesta- tion, dat alleen bevoegd is goedkeuring voor de produktie v,an medicamenten te verlenen. Worden zonder deze toestem ming geneesmiddelen ver kocht. dan moet hiervoor een gevangenisstraf van maximaal vijf jaar worden ingevoerd. Om directe vaste maatstaven voor het opleggen van straffen te hebben 'en de justitie de mo gelijkheid voor het opsporen van delicten tegen het milieu beheer te verschaffen, stellen de professoren de oprichting voor van over het hele lanc verspr'eide stations, die tot taak hebben produktiep-oces- sen en massaprodukten voort durend op hun gevaren voor de gezondheid te controleren. Deze stations dienen tevens de maatstaf van de schadelijkheid vast te leggen. Alleen met de ze toestemming kunn'en indus trieën gebouwd en massapro dukten vervaardigd worden. (ADVERTENTIE) nieuw begin En...tet op! Deze lage prijs is een blijvend lage prijs, ook volgende week en daarna. liter Gewassen extra geselecteerd 108 Import kwaliteitsklasse I per stuk kwaliteitsklasse I in draagtas 2 kilo deGruyter voor 2 liter soep inhoud'. 180 gram prei 100 gram worteltjes 75 gram bloemkool - 25 gram peterselie 11Ö 25 gram bladselderij I IVJ deGruyter met balletjes 6-borden blik v7 O de Gruyter diepvries 450 gram 59 deGruyter Gelderse Superkwaliteit geen bindmiddel, minder vet dus meer vlees ttO 250 gram samen voor 4 personen deGruyter lekker kruidig 450 gram Vleeswaren 100 gram rwt Florida uit zonrijpe verse tomaten Het nieuwe jaar èn het nieuwe uiterlijk van deGruyter willen we feestelijk vieren. Daarom voor u bij tenminste 10 gulden boodschappen een gulle deel-maar-uit melk reuzereep van 100 gram, gratis. Dan hebt u meteen een voorbeeld van een deGruyter verpakking nieuwe stijl. d) (D d) 22 S& deGruyter 3 kilo pure waskracht met prachtige schuifkalendervan 295 v. d. schouder 500 gram Magere 500 gram 395 500 gram 3 smaken: aardbeien - abrikozen - kersen, ter introductie van 209 voor 188 500 gram ter introduktie van 175 deGruyter 250 gram Voor uw wensen en verlangens. Want deGruyter is ervoor u. Om te hebben wat u zoekt, 'n Royale keus. - Altijd een lage prijs voor de kwaliteit die u kiest. De Gruyter heeft het lekkerste spaarsysteem van Nederland. Vraag naar het zegelboekje en plak pepzegels voor pure winst. sjSMI deGruyter is oké wm en elke week worden we beter. Weekaanbiedingen zijn geldig van donderdag 0 t/m woensdag 12 januari. Vers vlees - groenten en fruitaanbiedingen zijn geldig i/m zaterdag 8'januari. HILVERSUM Ombudsman Marcel van Dam zegt, dat hij financiële problemen vreest met zijn programma en meteen stroomt het geld binnen. Overal vandaan en zeker niet alleen uit de Vara-hoek. 88 „In totaal hebben we al zo'n 15.000 gulden gekregen", zegt hij opgetogen. „Uit Utrecht kwamen twee goede giften van twee artsen. De één maakte 1.500 gulden over en de ander .600. Ze vin den, dat ik meer voor de volks gezondheid doe dan zij". „Een vrijwillige medewerker van ons heeft 150 gulden bijge dragen. Dat geld had hij van de Vara tegoed voor gemaakte on kosten. Hij vond, dat wij die declaratie mochten innen voor het programma". „En dan zijn ei- veel kleine giften. Bijvoorbeeld van een tientje. Van AOW-mensen, die schrijven, dat ze niet meer kun nen missen. Natuurlijk zijn we blij met elke cent". Al dat geld willen Marcel van Dam en zijn team medewerkers in een stichting stoppen, die het moge lijk moet maken, dat het pro gramma Ombudsman kan be antwoorden aan de verwachtin gen. Zelf maakte hij aan deze stichting nog in oprichting een prijs van 1.500 gulden over, die hij kreeg van de „Ancient Order of Foresters". „Ons pro gramma kost een miljoen gul den per jaar", motiveert hij. „En het werk neemt steeds toe. Je kunt zo zien, dat de Vara al VATICAANSTAD (AFP) Als de paus de conclusies van een aantal deskundigen dat zich bezig heeft gehouden met de herziening van de rechten en plichten van de r.-k. pries ter bekrachtigt, zal deze in te genstelling tot vroeger: arts, chirurg of advocaat mogen worden, deel mogen nemen aan de politieke strijd als het. welzijn van de gemeenschap en de kerk dit eist en zijn bis schop het goed vindt, een rechtvaardig loon en sociale zekerheid mogen eisen en de hulp van de autoriteiten mo gen inroepen om zijn rechten te verdedigen. De conclusies van de des kundigen zijn gepubliceerd door „Communicationes", het officiële orgaan van de pause lijke commissie, die belast is met de hervorming van het kerkelijk recht. De tonsuur verdwijnt. (De tonsuur of kruinschering is na de vijfde eeuw in de Latijnse kerk in zwang gekomen als te ken van de opneming in de geestelijke stand). Het oude wetboek verbood de priesters deel te nemen aan burgeroorlogen of revolu ties. In het nieuwe wordt als een van de voornaamste taken van de priester het bevorderen van de eendracht onder de mensen genoemd. PRAAG (AFP) Onder het motto „De republiek heeft meer kinderen nodig", heeft het Tsjechoslowaakse partij- dagblad „Rude Pravo" de Tsjechoslowaken aangespoord hun kindertal uit te breiden. Het gemiddelde van 1,9 kind per gezin moet dringend ver hoogd worden tot 2,5 kinderen, aldus het blad, anders zal de bevolking van Tsjeehoslowa- kije in de komende 20 jaar afnemen. Rude Pravo meent, dat de meeste ouders in Tsjechoslo- wakije maar een of twee kin deren willen. De regering heeft onlangs een bevolkings commissie ingesteld, die zich met de problemen betreffen de 't geboortencijfer zal bezig houden. Rude Pravo dringt in dit verband aan op uitbrei ding van de woningbouw en faciliteiten voor werkende ge huwde vrouwen. dat geld niet kan blijven be talen. Maar we willen het pro gramma ook niet laten vallen, omdat het helemaal bij de Vara hoort. Daarom zoeken we een andere financieringsmogelijk heid". Volgens Marcel van Dam valt het programma Ombudsman te onderscheiden in twee gedeel ten: Het zuivere televisiewerk en de sociale hulpverlening. „Het zou fijn zijn", zegt Mar cel van Dam, „als die nieuwe stichting die sociale dienstver lening zou kunnen bekostigen. Dat betekent, dat er ongeveer vier ton per jaar zou ijnoeten komen. We willen proberen dat met een actie voor elkaar te krijgen. Het is de bedoeling, dat de mensen de Stichting kunnen steunen voor een lidmaat schapsgeld, dat ze zelf bepalen. Volgens Marcel van Dam zaü de nieuwe stichting geen ver plicht Vara-stempel dragen. „Wie er in het bestuur komen, weten we nog niet. Maar daar zijn in iedier geval mensen bij uit het maatschappelijk werk. Dat is ook erg nuttig, omdat zij veel van die sociale dienstver lening afweten". Het team Vara-ombudsman bestaat op het ogenblik uit veertien mensen. Dat is te wei nig. Marcel van Dam: „We wer ken constant met een onderbe zetting. Je zou vier man meer moeten hebben". „Alleen al de stapels post, die we dagelijks moeten doorwer ken, groeien steeds harder. Het eerste jaar kregen we 25.000 brieven, het tweede jaar 35.000 en nu verwachten we er tussen de 40.000 en 45.000". Alle binnenkomende post probeert Marcel van Dam in ieder geval zelf te lezen. Bijna een heksentoer, want het zijn per dag zeker 300 brieven. ATLANTA (Reuter) Door een lek in een pakket medi sche isotopen, dat vorige week van New Yórk naar Houston werd gevlogen, zijn het betrok ken vliegtuig en leden van het grondpersoneel op vijf Amerikaanse vliegvelden „in uiterst lichte mate" radioatcief besmet. Dit hebben functionarissen van de Amerikaanse commis sie voor atoomenergie gisteren meegedeeld. Het pakket was vorige week vrijdag met een toestel van de Delta Airlines vervoerd. Pas zondag bleek dat de loden om hulsels van de isotopen met molybdeen-99 waren los ge raakt. Het vliegtuig had intus sen nog acht vluchten ge maakt. Bij een onderzoek bleek de bemanning geen spo ren van radioactieve besmet ting te vertonen. Bagagepersoneel op de luchthavens van Houston, At lanta, Louisville in Kentucky en van Dayton en Columbus in Ohio, bleek lichte besmettings verschijnselen op handen, kle ding en schoeisel te hebben. Een woordvoerder van de com missie voor atoomenergie zei, dat er mogelijk ook enige be smetting is op vliegvelden in Florida, waar de betrokken machine na het vervoer van de isotopen verscheidene lan dingen heeft gemaakt. Volgens hem hebben passa giers, die in het toestel hebben gereisd, het advies gekregen hun bagage op besmetting te laten onderzoeken. Gevaar voor de gezondheid van da passagiers zou er niet zijn. NIEUW DELHI (Reuter) De Indiase internationale lucht vaartmaatschappij „Air India" heeft gisteren vóór haar kan toor in Nieuw Delhi een reusachtig bord neergezet, waarop God wordt verzocht, president Nixon van de Verenigde Staten ver giffenis te schenken voor zijn beleid tegenover India en Pa kistan in de afgelopen negen maanden. Op het bord van „Air India" komt een getulbande maharadja voor, die op zijn knieën bidt: „Vader, vergeef Dick, want hii weet niet wat hij doet". au

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 11