Dacca vraagt hele wereld om te helpen Naar betere sfeer op de steiger RUIM 9,3 MILJARD NODIG Wonen in Rotterdamse regio niet langer aantrekkelijk Uniek hart- onder- zoek Acties in metaal ereiy NS-Minitrips naar het buitenland. NAMAAK GOUDEN TIENTJES GEEN CENT WAARD Gratis reizen gepakt „TWEELING" KAN LIEFST PERSONEN HERBERGEN Bond Zonder Naam- hotel in Spanje Kidnap- miljoenen nog spoorloos Lauwer- of grafkransen Richard Nixon 2 januaridagen op uw 65+kaart 50.000 Op februari zaak tegen Robert van S. binnenland buitenland voordelig uit met NS IN EINDHOVEN Overvallers NOODTOESTAND AAP HANTEERT ZELF SCHILDERS KWAST Kans op nieuw Belgisch kabinet Deense koning iets beter RAPPORT VAKOPLEIDING Prikkels voordelig uit met NS Woensdag 5 januari 1972 9 EDE (ANP) Verscheide ne inwoners van Ede zijn vol gens de plaatselijke politie de laatste weken benadeeld, doordat zij namaak gouden tientjes voor echt hebben ge kocht of aangenomen als be taalmiddel. De namaak gouden tientjes, die van een goudkleurige le gering zijn, hebben volgens de politie niets met echt goud te maken. De „gouden" tien tjes, die in sommige gevallen worden aangeboden als na slag gouden tientjes voor ge middeld 25 gulden per stuk, zijn in feite waardeloos. Op het valse gouden tientje staat onder de beeltenis van koningin Wilhelmina anno 1897 wel het woordje kopie, maar volgens de politie zo miniscuul klein, dat het al leen met een vergrootglas te lezen is. Een echt gouden tientje heeft een waarde van 70 tot 80, terwijl een echt naslag gouden tientje, gemaakt in Italië, 40 tot f 50 opbrengt. Een 43-jarige veekoopman uit Ede werd in Apeldoorn door de politie aangehouden, omdat hij door hem gekocht vee met tachtig van de „gou den tientjes" betaalde. Hij be weerde deze te hebben ge kocht op het Waterlooplein in Amsterdam. De Edese politie is ervan overtuigd, dat de plaats van herkomst van de „gouden" tientjes inderdaad Amster dam is. Ook in andere delen van het land zou men met de zogenaamde gouden tientjes geconfronteerd zijn. commentaar IVTog maar nauwelijks is 1972 begonnen, of Nederland heeft, -1- op eigen openbare wegen, zijn eerste rally gehad; die naar Dronten, waar Dronten officieel gemeente werd en waar burgemeester en raadsleden werden geïnstalleerd. Deze auto- sterrit voerde vanuit de diverse provinciale hoofdsteden, langs de tien resterende hoofdsteden, naar Dronten als finish. Zo om en nabij duizend kilometer per deelnemer. Deze maand voert ook een gedeelte van de Rallye de Monte Carlo over de Neder landse wegen. Deelnemers daaraan hebben een paar duizend kilometer voor de wieltjes. En juist als bij de duizend-kilometer- van-Dronten gelden ook voor de Rallye de Monte Carlo de gulden vuistregels voor iedere automobilist niet, waaronder; rust of trim even op langere routes na zo'n 350 km. Met andere woorden: hoofdwegen en andere openbare wegen worden racebanen voor automaniakken, die binnen een gestelde tijd een bepaald doel moeten bereiken. leder gunnen we zijn geneugten. Maar waar beroepschauf feurs aan strenge eisen moeten voldoen, nauwkeurig zelfs hun werkboekjes moeten invullen om oververmoeidheid te voorko men, daar kan een stelletje leken, soms geroutineerde rijders, met de beste bedoelingen overigens, rustig zijn gang gaan. Het heet een spertieve prestatie te zijn om het een schier eindeloos aantal uren achter het stuur van een auto uit te houden. Het heet eveneens een spoiieve prestatie te zijn om de gemiddelden op hoofdwegen over de rally-routes zo hoog mogelijk op te schroei ven. Lauwerkransen wachten de winnaars. Zijn 32 grafkransen van het afgelopen weekeinde niet een voldoende waarschuwing, dat openbare wegen al onveilig ge noeg zijn, ook zonder rally's* president Richard Nixon, in 1971 een nieuwsmaker van de eerste orde, o.a. door zijn aankondigingen van reizen naar Peking en Moskou, zal ook dit jaar vele malen de voorpagina's van de wereldpers halen. Hij gaat straks naar Mao's China ter opening van een dialoog, en later naar Moskou, ter voortzetting van een dialoog. Nixon blijft intussen Nixon, de man, die in politicis zijn handen vrijhoudt, bang is zich te engageren en nadrukkelijk alle mogelijkheden openhoudt om een zodanige beslissing te nemen, waarbij de Amerikaanse belangen, waar ook ter wereld, veilig gesteld worden. Deze kat-uit-de-boom-kijk-politiek mag op buitenlands terrein succesvol zijn, op binnenlands terrein is zij fnuikend, frustrerend en kortzichtig, zoals de schrijnende toestanden in Seattle (elders in dit blad uitvoerig beschreven) aantonen. Nixon mag de geschiedenis ingaan als een groot man, van wege nieuwe dialogen met andere werelddelen en andere ideologieën. Maar het is wel wat ironisch, dat een aantal Ameri kanen voedsel moet krijgen uit het buitenland, het terrein, waarop Nixon straks de (verkiezings)slag wil binnenhalen. (ADVERTENTIE) Kies uit elke dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag (behalve zaterdag 1 januari). jaarkaart p.p. f 50.- voor echtpaar f 75.- 3-maandskaart p.p. f20.- voor echtpaar f 30.- NS-legitimatiebewijs or pasfoto('s) èn een bewijs waaruit uw leeftijd blijkt (paspoort of trouwboekje), meebrengen. Vraag de folder aan het loket. (Van onze correspondent) EINDHOVEN Met de ar restatie van de 39-jarige A. D en de 30-jarige J. de B. beiden uit Eindhoven, is de Eindlin- vense politie erin geslaagd een aantal overvallen op te los sen. Bij vier 'gewapende roofo vervallen in de maand decem ber in Eindhoven maakten de mannen ruim achthonderd gul den buit. Een diefstal in de zelfde maand leverde het tweetal negenhonderd gulden op. De politie van Valkens- waard onderzoekt nog een aan tal overvallen in deze gemeen te waarvan de twee Eindhove- naren eveneens worden ver dacht. (Van onze redactie buitenland) DACCA/NIEUW-DELHI De regering van Bangla Desj schat dat een bedrag van ruim 9,3 miljard gul den nodig is voor hulp aan de vluchtelingen en de mensen die negen maanden lang onder het militaire bewind van West-Pakistan hebben geleden. De minister van binnen landse zaken, A. H. Kama- roezzaman, zei op een pers conferentie in Dacca dat bijna alle hulp uit het bui tenland zal moeten komen, want de regering heeft zelf niets. H(j zei te geloven dat andere landen de problemen en moeilijkheden van Bangla Desj zullen begrijpen. ,,Wij doen een beroep op de ge hele wereld en op alle men sen die boven de politiek staan," aldus Kamaroezza' man. De minister zei dat 30 mil joen mensen in Bangla Desj - dit is ongeveer 40 procent van de bevolking - hulp nodig hebben. Onder hen zijn de 10 miljoen mensen die naar India zijn gevlucht en nu beginnen terug te keren. Tot op heden zijn 500.000 vluchtelingen in het land terug. De meesten zijn op eigen gelegenheid ge komen. Onigeveer 70.000 in het kader van het repatriërings programma van de regering. Radio-Pakistan heeft gister avond omgeroepen dat de Oostbenigaalse leider Sjeik Moedjiboer Rachman spoedig naar Oost-Pakistan zal terug keren om regelingen te treffen voor de terugtrekking van de Indiase troepen uit het gebied, en om „de hele toestand in Oost-Pakistan in eigen handen te nemen". De radio deelde niet mee wanneer de sjeik wordt vrijgelaten, die al tij dens de burgeroorlog uitge roepen werd tot president van de nieuwe republiek Bangla Desj. Westpakistaanse regerings kringen in Rawalpindi hebben te kennen gegeven dat de vrijlating van Rachman niet voor het einde van deze week wordt verwacht. De sjeik zal nog enkele gesprekken met president Bhoetto voeren, en deze is intussen naar zijn ge boorteplaats Larkhana gereisd om er zijn 44-ste verjaardag te vieren. In Calcutta heeft de verte genwoordiger van Bangla Desj in India, Chouhury, meege deeld dat de speciale VN-afge- zant Guicciardi met de Pakis taanse regering over de terug keer van de sjeik onderhan delt. De drie politieke partijen van Pakistan hebben gisteren geëist dat de noodtoestand in het land onmiddelijk zal wor den opgeheven. Abdul Wa-li Khan, de voorzitter van de National Awami Partij (NAP), heeft in Pesjawar verklaard dat president Bhoet to de bepalingen van de nood toestand niet nodig zou moe ten hebben omdat zijn rege ring „een regering van verte genwoordigers van het volk is". ROTTERDAM (ANP) De mens dient centraal te worden gesteld bij de ont- wikeling van het Rotterdam se haven- en industriegebied en niet de machine. Als al leen naar het rendement wordt gekeken en de mens daarbij wordt vergeten gaan Rotterdam en zijn omgeving de verkeerde weg op. Daar om zal de regionale écono mische ontwikkeling van dit gebied zo spoedig mogelija ingrijpend verlegd moeten worden. Dit zei de voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Rotterdam, mr. W. Foc- kema Andreae, gistermiddag in zijn jaarrede tijdens een openbare vergadering van de Kamer. Het leefklimaat in de R'damse streek is zijns inziens niet langer aantrek kelijk meer. De bedrijven staan er ideaal, maar de mens is teveel veronacht zaamd. Oin de bestaande functies en daarmee de bestaande welvaart te behouden zal het leefmilieu verbeterd moeten worden. Wil men de streek aantrekkelijker maken voor de mensen om erin te wonen en werken zal aan een aan tal eisen moeten worden voldaan. De voorzitter vindt het al lerbelangrijkste, dat er meer en toch betaalbare en betere woningen worden gebouwd. Deze zouden moeten worden gebouwd in brede linten langs de oevers van de grote rivieren. Tenslotte pleitte de voorzitter voor een grondige aanpak van milieuproblema tiek. In New-York wordt drif tig gebouwd aan een giganti sche wolkenkrabbertweeling, het Wereldhandelscentrum. Het wordt het hoogste gebouw ter wereld: 420 meter110 verdie pingen. Er kunnen straks maar liefst 50.000 mensen tegelijk in werken. Die kunnen „vervoerd" worden met 208 liften. Kosten van de „tweeling", die eind 1973 voltooid zal zijn: 600 mil joen dollar. BERLIJN (DPA) De dierentuin in het Oost- duitse Cottbus kan voort aan wei fluiten naar schilderspersoneel. Het tijdschrift „Für Dich" meldt, dat een chimpan see aan zijn bewaker ontsnapte, in een andere kooi een schilder van zijn ladder duwde en vervolgens zelf de kwast ging hanteren. Eerst wa ren de schoenzolen van zijn „meester" aan de beurt en toen volgde de kooi. BRUSSEL (AP) De Bel gische informateur Edmond Leburton voorzitter van de so cialistische partij, heeft giste ren na twee weken overleg met de politieke leiders ko ning Boudewijn meegedeeld, dat een basis aanwezig is voor vorming van 'n nieuwe rege ringscoalitie tussen de BSP en de Christendemocratische CVP. KOPENHAGEN (AP) De hartfunctie van de Deense ko ning Frederik is opnieuw vooruitgegaan. Maar de algehele conditie van de 72-jarige vorst is enigszins verzwakt, zo hebben artsen dinsdagavond bekend gemaakt. ZEIST (ANP) Komende week worden in Zeist 900 in woners van tussen de 45 en 10 jaar ondervraagd naar hun le vensgewoonten en hun licha melijke krachten. Dit onder zoek, onder leiding van dr. K. Magnus, heeft tot doel facto ren over liet al dan niet krij gen van een hart-aanval. op het spoor te komen. Het ministerie van volksge zondheid en milieuhygiëne heeft hiervoor een subsidie verleend. Volgens dr. Magnus is dit voor Nederland een ge heel nieuwe aanpak. Het is bekend dat aanleg en levenswijze van grote invloed zijn op het ontstaan van een hartinfarct en op het verloop daarvan. Voorts kunnen -grote lichamelijke inspanningen mo gelijk aanleiding zijn tot een hartaanval. Het Zeister onder zoek wil door middel van deze a-selecte steekproef, waar zo wel zieken als gezonden aan meedoen, hierop meer zicht krijgen. DEN HAAG (ANP) Het is dringend gewenst een on derzoek in te stellen naar de factoren, die een rol spelen bij de beroepskeuze en de be roeps- of bedrijfstrouw. Tot deze conclusie komt do Stich ting Vakopleiding Bouwbedrijf in een rapport, waarin de uit komsten zijn neergelegd van een onderzoek naar de vraag, waarom er een verminderde aanwas is van bouwvaklie- den. Op grond van deze conclusie zijn de stichting Raad van Be stuur Bouwbedrijf en de Cen trale Commissie Bouwnijver heid akkoord gegaan met een voorstel v-an het bestuur van de Stichting Vakopleiding om een motievenonderzoek te la ten uitvoeren bij jongeren in de beroepskeuzeleeftijd. Op dracht voor dit onderzoek is inmiddels gegeven. Grondgedachte van het uit gebrachte rapport is, dat „oplei ding" een geïntegreerd onder deel behoort te zijn van het bedrijfsbeleid met alle gevol gen van dien voor die onderne mers in het bouwbedrijf, voor het kader en voor de oudere werknemers. In' het rapport, genaamd proeve van een analyse, ko men onderwerpen voor als het psychologisch loon als functie van de beloning, de werkom standigheden, de verhoudingen op de bouwplaats, de continuï teit in produktie en de werk gelegenheid. Onderwerpen van beschou wing in het rapport zijn het onderwijs in het bouwbedrijf, de introductie van de leerling in het bedrijfsleven, diens op leiding en mogelijkheden om door te stoten naar het kader- niveau. Wat betreft de beloning van jeugdigen in de bouw volstaat het rapport met de aanbeve ling het punt nader te bestu deren-, met het advies leeftijd en vooropleiding in een aange past beloningssysteem te be trekken. Met nadruk wordt echter gesteld, dat de aanwas ook DEN HAAG (ANP) Het Hoog Militair Gerechtshof zal op woensdag 9 februari in Den Haag de zaak behandelen te gen de 22-jarige Robert van S, die in de nacht van 2 op 3 mei in het Belgische Knokke twee politiemannen met een pistool mitrailleur doodschoot en twee anderen verwondde. De krijgsraad in Arnhem veroordeelde de dienstplichti ge militair tot twaalf jaar ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest en voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEN De stichting Bond Zonder Naam heeft besloten om door middel van de uitgifte van een obligatielening 500.000 te lenen. Dit bedrag zal dienen voor de medefinancie ring van een hotel voor bejaarden en minder-validen in Spanje. Blijkens het prospectus zal de lening een looptijd hebben van 25 jaar en een rente dragen van 4 pet. Voor de bouw van het hotel in Cubllas, 50 km ten zuiden van Barcelona, is krediet verleend door de bank en het aannemers bedrijf, zo is op een persconferentie toegelicht. Met de bouw is onlangs begonnen en de eerste gasten worden 1 januari 1973 verwacht. De eerste fase van de bouw omvat 40. appartementen, een res taurant, recreatiezalen en enkele winkeltjes, waar de gasten in Nederlands geld inkopen kunnen doen. Met de eerste fase is on geveer 1,5 min. gemoeid. Bij een redelijke exploitatie wil de stichting een tweede vleugel aanbouwen. Gedurende vier maanden in de zomer zullen de ap partementen door reisbureaus geëxploiteerd worden. Hiermee tracht men een sluitende exploitatie te verkrijgen. Het ongeveer anderhalf jaar in gebruik zijnde bejaardenhotel in Haarlem van de Bond Zonder Naam heeft over 1971 een exploitatietekort op geleverd van f 72.000. door andere prikkels wordt bevorderd dan alleen door loon. Bij het bespreken van de werkomstandigheden vraagt het rapport of door invoering van nieuwe en nog doeltref fender transportmethoden het fysieke accent op bet werken in de bouw („bouwen en ste nen sjouwen") niet kan wor den weggenomen. Het aanwerven van losse krachten zou aldus minder noodzakelijk zijn, hetigeen ten gunste werkt van een betere mentaliteit in een -grotere vas te kem. Het milieubeheer op de bouwplaats is van doorslag gevende betekenis, meent het rapport. Verder is ook te overwegen of mien het kleedgeld ndet moet ver-vangen door een ver strekking in natura van werk kleding, met de verplichting deze kleding op heit werk ach ter te laten. Oo;k wordt opge merkt, dat de werktijden in de bouw sterk afwijken van die in de industrie en de dien stensector. De vakantie komt eveneens ter sprake en het rapport sig naleert het vakantiebeeld, zoals dit leeft bij het publiek. De massale bouwvakantie geeft een soort schrikeffect in het maatschappelijk leven. Het is allerminst bevorderlijk voor de verbetering van het image van „de bouw' en de „bouw vakken". Geconcludeerd wordt dan ook: nadere bestudering van de mogelijkheid tot indi viduele spreiding der vakan tieperiodes lijkt gewenst. (Vervolg van pagina 1) De werknemers zijn niet ge diend met een gescheiden op treden en optrekken van de vakbonden. Wij hopen op her stel van de samenwerking. Wij zijn bereid daartoe, ook nu, aldus de heer Groenevelt. Hij vestigde er ook de aan dacht op dat de actie die de industriebond NW nu alleen verder op het terrein van de metaalindustrie gaat onderne men, als de ledenvergaderin gen zich daar achter stellen, wel eens zou kunnen worden gevolgd door acties op die ge bieden waar de industriebond NVV nu ook c.a.o.-onderhande- lingen voert. Als er een basis voor verder gaande samenwerking kan worden gevonden, dan is de industriebond NW daar voor. Maar deze bond is niet van plan zich in een hoek te laten manoeuvreren, waarbij men zoveel van de in november door alle werknemersorganisa ties te zamen opgestelde voor stellen zou moeten laten vallen dat de bond zichzelf ongeloofwaardig zou doen zijn, aldus de heer Groe nevelt. De voorbereidingen tot acties in de metaalindustrie starten deze week. Overal in het land worden ledenvergaderingen ge houden. Van deze vergaderin gen han-gt het af of eind januari de metaalindustrie onrustig wordt. Eind deze en begin vol gende maand wordt de te vol gen tactiek bepaald in overleg met het topkader. In de derde week van januari volgen ver gaderingen met NW-leden in de metaalindustrieën over be gin en vorm van de actie. Deze acties zijn er op gericht om met die individuele metaalwerk- gevers tot onderhandelingen te komen. Wanneer deze onder handelingen geen gewenst re sultaat opleveren wil men tot andere acties, waaronder sta kingen en prikaeties overgaan. ëTü IN NAPELS zijn uit een villa zeven schilderwerken van oude meesters gestolen en een kost bare verzameling antiquiteiten. Tot de verdwenen kunstwerken behoort een beeld dat door Fra Angelica zou zijn vervaardigd. Een van de merkwaardigste zaken na een sportief week einde vind ik om de koe bij de horens te vatten dat puntengegeef (hum) aan voet balspelers. Nou, een mooi waardeloos systeem, hoor. Naar mijn bescheiden mening gaan de hoogste punten in tachtig procent van de geval len namelijk naar de meest opvallende, c.q. spectaculaire speler(s). Niet de beste(n) of de nuttigste(n). Ter staving van deze stel ling wijs ik u even op het feit dat er zich bij de eerste der tien geklasseerden (een staatje uit deze krant) maar liefst vijf doelmannen bevinden. En wie kan zich meer onderschei den dan een doelman? Ik zeg u: slechts weinigen. Over mannen en Cruyff en Keizer praat ik niet, maar ik zeg u dat een speler die b.v. Van Hanegem uitschakelt even nuttig voor zijn ploeg is als de doelman die er drie vlammen de schoten van Schoenmaker uitranselt. U zult zien, de keeper krijgt vijf punten, de bewaker van Van Hanegem drie. Voorwaar, daarom schenk ik geen aandacht aan het ranglijstje om de Eddy PG-trofee. U doet er beter aan dat ook niet te doen (ahum). Heath: Min(der)toff. Geertsema, minister van Binnenlandse Zaken en aldus chef van alle (500.000 of zo iets) ambtenaren heeft wat ge zegd over wat die ambtenaren nu eigenlijk mogen zeggen. Vrijheid van meningsuiting heet dat in fraaie bewoordin gen. „Mits u maar heel duidelijk stelt", aldus Molly G., „dat iets uw privé-mening is, heb ik er geen enkel bezwaar te gen, dat u die ook naar buiten laat blijken, al zal het ter voorkoming van misverstan den veelal noodzakelijk zijn om tevens te laten blijken, dat de leiding van het departe ment er anders over denkt". Dat was de officiële taal. Om het te verduidelijken sprak de heer G. te D. H. (wij zijn te beleefd om tegen te spreken), het volgende: ir „U mag best denken dat de minister gek is. Maar ik zou het op prijs stellen als u die mening in een wat bedektere vorm aan het papier zou toe vertrouwen". Zeer de groeten. MERIJN. PARIJS/ESSEN (DPA) De speurtocht naar de zeven miljoen mark losgeld van de ontvoering van de Westduitse multimiljonair Theo Albrecht bleef gisteren vruchteloos. Franse en Westduitse recher cheurs openden in Straatsburg het safeloket van de Banque Populaire, waarin de 63-jarige Fransman Emile F. naar eigen zeggen het geld had gedepo neerd in opdracht van de ge arresteerde advocaat Ollen- burg. Het safeloket was echter leeg. De Westduitse politieman nen zijn inmiddels naar Stutt gart teruggekeerd. Volgens het blad „Stuttgarter Nachrichten" had Emile F., die geen vaste woonplaats heeft, maandagavond persoonlijk de redactie meegedeeld dat hij het geld in de kluis had gelegd. De politie hield de Fransman op verdenking van heling aan. (ADVERTENTIE) 2 dagen Brussel f 49.- 3 dagen Hamburg f 89.- 4 dagen Gotenburg f130.-* 4 dagen Londen f135.- 5 dagen Parijs f132.» *Van 6 november tlm 11 december 1971 en van 8 januari tlm 4 maart 1972 kan zelfs al vanaf f 100.- geboekt worden. Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 6