Inbraken in lege vakantie woningen nemen toe Onderhandel niet individueel over afstaan grond voor leidingenstraat WINKEL VESTIGING IN GEERE TE MIDDELBURG HEEFT VOORKEUR Droog VIJF KOKS UIT ZEELAND IN KOOK- FINALE Zeeland krijgt 5 ton voor bus dienst Goes- Terneuzen VOORZITTER CBTB O.-Z.-VLAANDEREN: Bespreking Zeeuwse Politiek Prins Willem' voer weer POLITIE BIJNA MACHTELOOS Iets betere situatie in fruitteelt MEER VERKE OP ZEELANDBRUG A. Hack voorzitter wegschap Walcheren ETI in studie over Walchers winkelapparaat G-day bij deGruyter stad streek Minister bevestigt: Miljoen subsidie voor jachthaven aan Grevelingen MESTSTOFFEN Fa. DE MOOR- VLAEMINCK LATIJNSE MIS IN GOES Woensdag 5 januari 1972 3 -1 (Van een onzer verslaggevers], HULST/KLOOSTERZANDE Leegstaande vakantie- woningen beginnen de politie in Oost-Zeeuwsch-Vlaande ren steeds meer zorgen te baren. Het aantal inbraken in de voornamelijk 's winters leegstaande huisjes neemt schrik barend toe. Vaak is ook de buit nog de moeite waard, om dat veel Belgen er een gewoonte van hebben gemaakt om hun zomerverblijf vol te proppen met kostbaar antiek. Het is aantrekkelijk om binnen te dringen, omdat veel woningen verlaten in de volder staan. De langste tijd van het jaar blijven die kostbaarheden on beheerd en uitnodigend voor duistere lieden achter. Opval lend is, dat diefstal op grote schaal uit vakantiewoningen alleen voor Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen een probleem schijnt te zijn, en dan nog met name voor Hulst en Hontems- se. In Hulst moest de recher che van de rijkspolitie de af gelopen maanden zeker tien keer in het geweer komen en in Hontenisse wordt ditzelida aantal aardig benaderd. Met het aantal vakantiehuis jes neemt het ongewenste be zoek daaraan toe. De politie staat bijna machteloos. Vaak worden de woningen in de wintermaanden niet meer dan een paar dagen per maand tte- zet. Dat maakt het er voor de politie nog moeilijker op. Diefstallen worden daardoor meestal pas weken naderhand ontdekt. In Hulst kent de politie ver schillende Belgische eigenaars, die van hun vakantieverblijf feen waar museum maken, compleet met peperdure schil derijen en andere kostbaarhe den. Beveiligd zijn de vakan tiewoningen meestal niet. Kans op vroegtijdige ont- Vooruitzichten voor donder dag cn vrijdag, opgesteld door het K.N.M.I. op dinsdag om 18.00 uur: Weinig of geen neerslag en temperaturen in het algemeen dicht bij het vriespunt. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor donderdag: aantal uren zon: 0 tot 3; min.-temp.: om streeks normaal; max.-temp.: 1 tot 4 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent, kans op een geheel droog et maal: 80 procent. Voor vrijdag: aantal uren zon: 0 tot 3; min.-temp.: om streeks normaal; max.-temp.: 0 tot 5 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel droog et maal: 70 procent. waterstanden Konstanz 263 (onv), Kheinfel- dem 174 (min 4), Straatsburg 160 (min 6), Plittersdorf 295 (min 2), Maxau 350 (onv), Plochingen 126 (min 2), Mannheim 158 (min 2), Stein- bach 122 (plus 3), Mainz 175 (min 3), Bingen 87 (min 3), Kaub 104 (min 4), Trier 241 (onv), Koblenz 116 (min 8), Keulen 68 (min 4), Ruhrort 224 (min 3), Lobith 850 (onv), Pannerdense kop 825 (onv), Nijmegen 653 (plus 1), IJssel- kop 803 (min 1), Eefde IJssel 325 (onv), Deventer 210 (onv), Monsin 5446 (min 14), Borgharen 3862 (min 27), Bel- feld 1090 (min 3), Grave be neden de sluis 504 (plus 2). dekking van inbraak is er over het algemeen niet, omdat dfe woningen verlaten in het land staan. Een enkele vakan tiewoning is uitgerust met een alarminstallatie, die nog wel eens een nuttige werking heeft. De politie is niet in staat continu een oogje in het zeil te houden. Adjudant Van Ho ve van de Hulster rijkspolitie- „We hebben de zorg voor het hele bewakingsgebied. W« kunnen niet constant bij die woningen gaan staan". Hij vindt dat sommige eigenaars nonchalant zijn in de opber ging van hun spullen. Het gebied rond Hulst is voor inbrekers een eldorado Soms worden vakantiewonin gen half leeggeroofd. Adjudant Van Hove zegt zich geen en kel geval te kunnen herinne ren, waarin door de eigenaars pogingen waren ondernomen om diefstal te voorkomen. Grote moeilijkheden doen zich in deze gemeente voor in de polders van Nieuw-Namen en Graauw. Adjudant Van Bers van de rijkspolitie in Hontenisse be vestigt de ervaringen van zijn Hulster collega. Ook in deze gemeente neemt het aantal in braken in deze woningen eer der toe dan af. Adjudant Van Beers: „We kunnen echt bij elk huisje niet iemand wegzet ten". Voor de politie van Temeu- zen, Sluis en Axel daarente gen is er geen vuiltje aan de lucht. Terneuzen wordt inci denteel met een uitspatting geconfronteerd, zoals afgelo pen weekend, maar in Sluis kan de politie zich niet her inneren afgelopen jaar ook maar een melding te hebben binnen gekregen. „Hulst staat wat het aantal diefstallen be treft in de provincie Zeeland aan de kop. Voor zover mij bekend wor den vakantiewoningen in de overige delen van Zeeland met rust gelaten", aldus adjudant J. Boeije van de districtsre cherche in Middelburg. Hoogwater Morgen, donderdag 6 janua ri. Bergen op Zoom 7.17 en 19.35. Hansweert 6.24 en 18.48. Terneuzen 5.53 en 18.17. Vlis singen 5.23 en 1.45 Wemel- dinge 7.07 en 19.25. Goede buren zijn vaak het beste alarmsysteem. (Van een onzer verslagge vers). AMSTERDAM Na de voorronden van de jaarlijkse landelijke kook wedstrijden zijn de volgende Zeeuwen doorgedrongen tot de finale, die vrijdag 7 januari in de Rai te Amsterdam gehouden zal worden: praktijkklasse de heren D. Butz en P.G. Simets van het Strandhotel te Vlissin gen (aantal finalisten 21); klasse toeristenmenu de he ren H. Wegman en E. van Rossum (samen) van Grand Hotel Brittannia in Vlissingen (10 finalisten); instellingsklas se de heer M. Rinkhout van het streekziekenhuis Bergzicht te Goes (78 finalisten). (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Zeeland krijgt van het rijk een eenma lige bijdrage van f 500.000 voor de aanschaf van busmate- rieel op een sneldienst tussen Terneuzen en Goes, via het veer Kruiningen - Perkpolder. Dat heeft minister dr. W. Drees (Verkeer- en Water staat) in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid P- A. Roels (PvdA) meegedeeld. Het bedrag kan binnen de normale begroting voor dit jaar worden verantwoord, zo schrijft de minister. In feite bevestigd hij met dit antwoord wat al tijdens de begrotingsbehandeling van de begroting van Verkeer en Wa terstaat in de Tweede Kamer bekend werd, namelijk dat de 1,7 miljoen gulden die Zeeland zou krijgen voor de aanleg van een voetganversveer tus sen Terneuzen en Hoedekens- kerke gereserveerd zou blij-, ven. Een ander deel van het bedrag zou bestemd worden voor een mindere dan door minister Drees voorgestelde verhoging van de veertarie- ven. Hierover wordt overigens in het antwoord niet gespro ken. (Van onze correspondent) GOES „Ook het afgelo pen jaar heeft zijn mee- en tegenvallers gehad. Gelukkig is dooreengenomen de algeme ne situatie in onze bedrijfstak wat verbeterd, zeker ten op zichte van de voorgaande ja ren". Dit schrijft de voorzitter van de Kring Zeeland en West-Brabant van de Ned. Fruittelers Organisatie, de heer M. Goud uit Baarland in het jongste nummer van het Zeeuws Fruittelersblad. De heer Goud vervolgt dan met te zeggen dat deze ge waardeerde opleving de groot ste optimist echter nog niet doet geloven dat men nu uit de moeilijkheden is. Welis waar is de stemming onder de fruittelers wat beter gewor den, men heeft om hei voor zichtig te zeggen weer enig perspectief ontdekt, maar toch is er een belangrijke groep die gelet op hun persoonlijke om standigheden zoals leeftijd, bedrijfsopbouw etc.,dit per spectief niet meer ziet. De heer Goud wijst er dan verder op, dat iedere fruitteler zich zal moeten bezinnen op de toekomst. De fruitteelt uit het verleden komt niet meer te rug. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het verkeer over de Zeelandbrug is ook in 1971 weer aanzienlijk toegenomen. Voor personen auto's bedroeg de toename ten opzichte van 1970 7,6 pet., ofwel bijna 100.000 auto's (van 1.285.400 in 1970 tot 1.383.365 vorig jaar) en voor lichte vrachtauto's bedroeg de toename 5,9 pet., dat wil zeggen met ruijm 5000, van rond 91.000 tot ca. 96.000. Het verkeer van zware vrachtwagens gaf een kleine teruggang te zien, namelijk van 2,5 pet., overeen komend met 1325 voertuigen. De totale toename bedroeg meer dan 100.000 motorvoer tuigen, motoren, scooters en bussen niet meegerekend. De procentuele stijging van het verkeer in 1970 ten opzichte van 1969 bedroeg in de drie genoemde categorieën van voertuigen respectievelijk 18,5, 13,7 en 26,2 procent Ook in 1971 kwam de maand juli wat de personenauto's betreft met de hoogste cijfers uit die bus, namelijk 205.023, tegenover 193.733 in juli 1970. Behalve de maanden maart, mei en augustus gaf elke maand in 1971 een hoger aantal personenauto's te zien. Het aantal lichte vrachtauto's dat de Zeelandbrug gebruikte was in alle maanden van 1971 hoger, uitgezonderd de maand juli. In die categorie van de zware vrachtwagens lieten de maanden januari tot en met april alsmede de maanden augutsus en september een stijging zien, terwijl de maan den mei, juni, juli en het laatste kwantaal van dit jaar, achterbleven. De opbrengst van de tolgelden lag vorig jaar 286.617 gulden hoger dan in 1970, een procentuele verhoging van ca. 6.4. Bij genoemd bedrag, zijnde het verschil tussen 4.741.592,50 en 4.454.975,50 moet nog ongeveer 60.000 gulden worden geteld als raming van de netto tolopbrengst der lijndiensten. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Gedepu teerde staten van Zeeland hebben tot voorzitter van het rechtspersoonlijkheid bezitten de lichaam Wegschap Walche ren benoemd de heer A. Hack, burgemeester van Arnemui- den. Dit orgaan is per 1 januari 1972 tot stand gekomen door het treffen van een gemeen schappelijke regeling tussen de raden van alle Walcherse gemeenten en de algemene vergadering van het water schap Walcheren. Het kwam in de plaats van het water schap-wegschap Walcheren. Op -grond van artikel 77 van de gemeenschappelijke rege ling is het de taak van gede puteerde staten voor de eerste maal een voorzitter te benoe men. (Van een. onzer verslaggevers) TERNEUZEN Voorzitter P. van Hoeve van de CBTB Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen heeft een dringend beroep gedaan op de leden van zijn organisatie, niet individueel te onderhandelen, indien zij benaderd worden over afstaan van grond in verband met de geplande leidingenstraat in het „oostelijk deel". „Neem contact op met de deskundigen van onze organi satie of eventueel met de ge westelijke raad van het land bouwschap", hield hij zijn ge hoor in hot^l Rotterdam in Terneuzen voor. In zijn openingswoord van 4e eerste wintervergadering ging de heer Van Hoeve uit voerig in op buizenstelsels en hun gevolgen voor planologie en landbouw. Zoals bekend heeft een werkgroep onder voorzitterschap van dr. Ub- bink van de PPD een voorlo pig tracé vastgesteld voor een pijpleidingstraat. De bedoeling is deze strook grond, 100 me ter breed, aan te kopen en gebruiksvrij te maken. „Hier tegen zijn direct bezwaren ge rezen omdat de inrichting van deze strook grond leidt tot on herstelbare, welhaast niet te vergoeden schade aan de daar bij betrokken landbouwbedrij ven. Het tweede bezwaar is de last van overwaaiend onkruid van deze strook op nabijgele gen landbouwgronden". De heer Van Hoeve is van mening dat geprobeerd moet worden de vroegere grondge bruiker de onteigende grond op andere voorwaarden te la ten gebruiken. „Hij houdt zo gezegd de grond schoon voor de kosten en wat hij eraan overhoudt is zijn winst", aldus BRUINISSE (ANP) Brui- nisse krijgt van het ministerie van Economische Zaken een subsidie van bijna een miljoen gulden voor de bouw van een jachthaven voor 550 schepen aan het Grevelingenmeer. Het zal de eerste jachthaven zijn aan dit meer, dat in de toekomst een steeds grotere rol gaat spelen voor de recreatie. De subsidie is te beschouwen als een compensatie voor het verlies van de mosselcultuur op de Grevelingen. (ADVERTENTIE) AAN VOORDELIGE PRIJZEN DIESELOLIE en BRANDSTOFFEN Vlotte bediening Hulst, tel. 01140-2628/3773 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het ETI voor Zeeland heeft een studie voltooid over de toekomstmo gelijkheden voor het winkel apparaat op Walcheren. Twee mogelijke projecten voor win kelvestiging op grote schaal zijn in deze studie nader onder de loep genomen, waarbij tevens is berekend hoe groot de invloed van zulke nieuwe impulsen op de „oude" binnensteden van Vlissingen en Middelburg zal zijn. De betrokken plannen zijn: Lam merenburg (Vlissingen) en Geere (Middelburg). Bij vestiging van twee groot winkelbedrijven in de buiten wijk Lammerenburg, zoals het aanvankelijke plan is, zal de invloed op de binnenstad van Vlissingen zeer groot zijn. Tot 1980 zal het winkelareaal in de Vlisslngse binnenstad om bedrijfstechnische redenen met 6000 m2 bedrijfsvloerop pervlakte moeten inkrimpen, terwijl er in Middelburg ca. 3.000 m2 bedrijfsvloeropper vlakte jeveel zal zijn. Voor Vlissingen geldt bovendien nog, dat zowel de neven-city als het industrieterrein-Noord waar thans ook detailhandels zaken staan, een veer moeten laten. Voor het welslagen van het Vlissingse plan is het dringend gewenst, dat de bouw van de zogenaamde Ho ge Kanaalbrug bij de PZEM- centrale doorgaat. Door deze brug wordt het terrein in Lammerenburg voor geheel Walcheren ontsloten. Zoals be kend, maakt het hoge brug- plan nauwelijks nog een kans van slagen. De andere mogelijkheid, al dus het ETI, om aan de vraag naar een nieuw winkelareaal te voldoen, is de ontwikkeling van het Middelburgse Geere- plan, dat zich precies in het centrum van de hoofdstad be vindt. De gevolgen van het Geere-plan voor de rest van het winkelapparaat op Wal cheren zijn minder ingrijpend. Viissingen-city zou met „slechts" 3.000 m2 bedrijfs vloeroppervlakte moeten in krimpen, en Vlissingen neven city met 3.000 m2 (in totaal 2.000 m2 minder, dan wanneer men Lammerenburg tot ont wikkeling brengt). In Middelburg-city zullen de gevolgen zich verder beperken tot een inkrimping met 2.000 m2 bedrijfsvloeroppervlakte. Echter: ook zonder de aanwe zigheid van nieuwe en sterke impulsen, zal het toch tot in krimping van het winkelareaal moeten komen. Gemeten naar vloeroppervlak, zijn thans op Walcheren, puur rekenkundig, teveel vierkante meters ver koopoppervlakte in winkels. Het ETI wijst er in zijn studie op, dat de plannen voor Lammerenburg door een ande re bril moeten worden bezien dan de plannen voor Middel burg-Centrum. Beide plannen kunnen niet onder een noemer worden gebracht. Lammeren burg wordt typisch de vesti gingsplaats voor een paar 'mammoetwinkels (V en D en C en A) met enkele kleinere zaken daar tegenaan geleund. Dit winkelgebied is vooral be doeld voor mensen die met de auto uit winkelen gaan. Het Geereplan verdient -aldus het ETI- een conceptie, die een sterk accent legt op de zoge naamde „shopping-goods". Het Geereplan zal bovendien min der verkeers-aantrekkend moeten- zijn, en ook voor fiet sers en voetgangers gemakke lijk toegankelijk zijn. Het ETI laat een voorzichti ge voorkeur voor het Geere plan blijken, hoewel het toe geeft dat daarvoor nog nieuwe berekeningen moeten worden opgezet, en verder wijst het erop, dat dit plan centraal en vanuit een visie moet worden opgezet. Zou er voor Lamme renburg worden gekozen (bei de plannen kunnen niet tege lijk worden gerealiseerd) dan zal men de omvang daarvan moeten beperken tot 20.000 a 25.000 m2 bedrijfsvloeropper vlakte in 1980. Het Geereplan laat voor de Vlissingse binnenstad nog tal van mogelijkheden tot ontwik keling open. De ETI-studie op pert er een: de concentratie van de amusements- en recre atieve voorzieningen op Wal cheren. de heer Van Hoeve. Wat het tweede bezwaar (onkruid) be treft merkte de heer Van Hoe ve op dat de minister in zijn toelichting op het wetsont werp, die het tracé van de pijpleidingenstraat uiteindelijk bepaalt, heeft verklaard dat de beheerder van deze strook maatregelen moet nemen om dit euvel te voorkomen. De pijpleidingenstraat is een zuiver planologische maatre gel, aldus de heer Van Hoeve, waar de landbouw op zich geen bezwaar tegen kan heb ben. „Het zal echter zaak zijn om op ons qui vive te blijven, teneinde niet de dupe te wor den en voor de toekomst het kind van de rekening te blij ven. Het wordt voor onze streek een ingrijpende zaak, het is daarom dat ik meende dit te moeten signaleren", al dus de heer Van Hoeve. (Van een onzer verslaggevers) BRESKENS De werk groep provinciale politiek Zee land van D'66 houdt woensdag 12 januari (aanvang 19.30 uur) een vergadering in het Wapen van Breskens. Op de agenda van deze openbare vergade ring staan onder meer een be spreking van de ontwikke- lingsschets Zeeland, de proble matiek van een tweede natio nale luchthaven en de zuiver- ingstaak van de provincie ten opzichte van het oppervlakte water. (Van onze corespondent) TERNEUZEN De veerboot „Prins Willem" is gistermiddag toch weer uitgevaren. Nu niet met passagiers met bestemming Hoedekenskerke, zoals gedu rende veel jaren gebeurde, maar geladen met het meubi lair van het PSD-kantoor Ter neuzen. De oude veerboot voer naar Vlissingen, waar hij om ongeveer half drie in de na middag aankwam. (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL Vandaag is het G-day bij deGruyter in Nederland. Vandaag is het ook G-day voor de 400 personeels leden van de 15 deGruyter- vestigingen in het district Bra bant/Zeeland. Gisteravond wer den zij uitvoerig op de presen tatie van de „nieuwe" deGruy ter voorbereid in de Roosen- daalse schouwburg De Kring. De verjongingskuur heeft het bedrijf ruim 'n miljoen gekost. Het personeel, gevels, interi eurs, auto's, verpakking en al les wat los en vast zit bij de Gruyter is versierd met geel en met de nieuwe blikvanger „G". (Van een onzer verslaggevers) GOES Vrijdagavond 7 ja nuari a.s. wordt in de paro chiekerk in Goes een Latijnse gezongen avondmis gevierd, waaraan medewerking ver leend zal worden door het gre goriaanse koor uit Vlissi-gen, De mis begint om 19.00 uur.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3