VERKEER REGELT ZELF STOP LICHTEN MEISJE SNAPTE NIETS VAN BOTSING PRIJSBEWUSTE HUISVROUWEN F PIUS-SLAG Botsing niet gezien: man boos over aanklacht en vonnis Gezellen- huis in Axel niet voldoende beveiligd tegen brand «s-s? Contacten in wegdek „St.-Annapolder" Vragen over kwik in vis Plastic huisvuilzak bespaart tijd in Axel INBRAKEN IN GOES VERGADERING CBTB Wellicht grote toekomst voor contractteelt het jaar voor 1? m NOG MEER VOORDEEL! VRIES -VERS- -VUES -gögö. VARKENS TARTAAR VARKENS .LAPPEN LEVER stad streek Lussen Schore Gebruik Koewacht Zuiddorpe koffiemelk speculaas fff margarine 99 koffie basterd suiker fl? droogk. rijst huishoud jam rookworst 7r* chocolade m hondo pfg. j9b bandage or panty 439 jac. hermans Terneuzen Tn Rome staken 1200 artsen Woensdag 5 januari 1972 5 (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN. De verkeerslichteninstallatie, die gisteren op het kruispunt St.-Annapolder—Terneuzen in gebruik is genomen is voor Zeeuwsch-Vlaanderen de eerste installatie die volkomen verkeersafhankelijk is. Dit wil zeggen dat zowel de volgorde van de verschillende richtingen, die groen krijgen, als de lengte van de groentijd steeds wordt aangepast aan het verkeersaanbod. Een richting, waar weinig verkeer is, zal dan ook alleen maar groen krijgen als er op die weg een auto tot aan de stopstreep rijdt. Het ver keer op de drukbereden wegen kan hierdoor sneller doorstromen. Om te bereiken dat zo goed mogelijk op het verkeersaan bod wordt gereageerd, zijn in alle rijstroken naar het kruis punt. toe z.g.n. lusdetectoren aangebracht, die door middel van een magnetisch veld de aanwezigheid van een auto re gistreren en dat doorgeven aan de zg.n. regelautomaat. Voor de fietsers zijn er drukknop pen aangebracht, die dezelfde functie als de lusdetectoren vervullen. Dtze 'lussen' bevinden zich op 3.50 meter van de stop- streep. De automobilisten moe ten dus tot de stopstreep door rijden wil men bereiken dat men zo snel mogelijk groen krijgt. Alle meldingen, die via de lusdetector bij de regelauto maat terecht komen, worden daar omgezet in de mtaest gun stige combinatie van richtin gen, die groen krijgen. Daarbij is ter keuze uit tien combina ties. De volgorde van deze DEN HAAG (ANP) In dien de visresten, die op pre historische vuilnisbelten van Indianen in het midden-westen van Amerika zijn gevonden, evenveel kwik bevatten als de vis thans, krijgen de alarme rende berichten over kwikcon centratie in vis een andere be tekenis, aldus het Tweede-Ka merlid ir. N. Vredeling in vra gen, die hij als lid van het Europese parlement aan de Europese Commissie heeft ge steld. Ir. Vredeling vraagt de com missie na te gaan of de be vindingen van de geleerden uit Michigan, die deze vuilnisbel ten hebben onderzocht, juist zijn en of de recente berichten over kwik in voor consumptie bestemde vis geen rechtzetting behoeven. Clubkampioen hengelen De heer P. Ganseman is club kampioen 1971 geworden van de Schoorse hengelclub. Jeugdkampioen 1971 werd dP heer A. de Keyzer. combinaties kan steeds anders zijn. Er zijn bijna 200 volgor de van combinatie mogelijk. Om te voorkomen dat door storingen ongewenste situaties optreden, zijn er in dte instal latie allerlei veiligheden inge bouwd, waardoor de installatie bij moeilijkheden meestal gaat knipperen. Dergelijke storin gen komen echter - zo blijkt uit de praktijk - gemiddeld ongeveer eenmaal per jaar voor. De installatie op het kruis punt St. Annapolder werkt dag en nacht. De weggebrui kers zullen met d'eze installa tie moeten leren 'leven'. De belangrijkste .gebruiksaanwij zingen in dit verband zijn: Rijden tot vlak voor de stopstreep. Geen grote afstand tot de voorganger laten ontstaan om dat dan de groentijd wordt verkort. Niet door rood licht rijden. Deze installatie geeft vrij snel na het in Werking treden van het rode licht op de ene rij baan, groen licht op de andere rijbaan. Snel ontruimen van de kruising als men groen licht krijgt. Bij verkeerd voorsorteren niet snel de gewenste richting rijden als het licht op groen springt. Dit kan fatale gevol gen hebben omdat voor die richting het licht op rood kan staan. Bij verkeerd voorsorte ren kan men beter de ver keerde richting nemen en bij een gunstige gelegenheid als nog de gewenste richting kie zen. (ADVERTENTIE) Dankzij de volkomen automatische verkeerslichteninstallatie is het kruispunt St.-Annapolder - Terneuzen een stuk veiliger geworden. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN „Het sop is de in hoger beroep gaan. Maar het luide knal sloot gisterochtend de Axel de deur van de zittingszaal recht achter zich dicht W. moest zich verantwoor den omdat hij op 12 oktober vorig jaar op de splitsing But- dijk-Sasweg in Sluiskil op zo danige wijze rechtsaf geslagen was dat hij de bromfietser J. de S. zwaar hinderde. Deze moest door de manoeuvre krachtig afremmen en kwam hierbij te vallen. De S. had aangifte gedaan bij de politie. Hij was als getuige aanwezig evenals de op 12 oktober vlak achter hem rijdende A. V. uit Axel, die het nummer van de auto van W. had genoteerd. „Ik geloof er niets van", al dus W.'s eerste reactie op de tenlastelegging. „Ik heb niets gezien". Getuige >A. V. kwam het verhaal vertellen, uit zijn verklaring bleek dat de auto beide bromfietsers niet gepas seerd was, maar gelijktijdig met de eerste bromfiets op de splitsing aan kwam. De brom fietser wilde rechtdoor. Na de val van de bromfietser reed de auto door. „Ik heb nujn hand nog opgestoken", aldus V., „maar dat werd niet opge merkt. Ik heb toen het num mer opgeschreven". Badhuis dicht Met ingang van 1 april zal het badhuis van Koewacht worden gesloten. De vaste gebruikers zullen van de sluiting op de hoogte worden gebracht door middel van een circulaire. Bejaardenwoningen De ge meente Axel heeft de Regio nale Zeeuwsch-Vlaamse Wo ningbouwvereniging vergun ning verleend voor de bouw van acht bejaardenwoningen in Koewacht. Gedeputeerde Staten hebben daaraan inmid dels hun fiat gegeven, zodat met de bouw zo spoedig mo gelijk begonnen kan worden. (Van een onzer verslaggevers) AXEL De eerste ervarin gen met het gebruik van plastic zakken bij het ophalen van huisvuil in Axel hebben uitge wezen, dat men met dit nieuwe systeem een aanziienlijke tijds besparing kan boeken. Maandag zijn in Axel voor het eerst plastic zakken opge haald. M. K. van Dijke van Axel heeft gisteren meegedeeld, dat het college het definitief oordeel over de plastic zakken tot het eind van de maand zal opschorten. Ook de mensen van de reinigingsdienst zijn enthou siast over de plastic zakken, waarvoor aanzienlijk minder krachtinspanning nodig is dan voor de vuilnisbakken. Ook wat betreft het storten van het pla stic op de vuilninsbelt verwacht burgemeester Van Dijke geen problemen. De wethouder van openbare werken heeft de 1ste rit van de Axelse vuilniswagen in dit nieuwe jaar hoogst per soonlijk gevolgd. De 29 em mers die nog langs de kant van de straat stonden zijn gewei gerd. kool niet waard dus zal ik niet is onder protest". En met een 44-jarige bankwerker J. W. uit van het Terneuzense kantonge- „De man die bij mij in de wagen zat heeft ook niets ge zien. Waarom roept u die niet op?", vroeg de verbolgen W. aan kantonrechter tnr. C. J. M. van Hees. „Ik heb niets op te roepen. Getuigen a decharge zijn uw zaak", antwoordde de kantonrechter. Even later kwam De S.. die met zijn verklaring het ver haal van getuige V. staafde. Voor mr. Blok, de officier van justitie, was het duidelijk dat alle draden van het bewijs naar verdachte liepen. Hij wil de aannemen dat W. niets ge zien had. daarom had hij afge zien van vervolging wegens doorrijden. Hij eiste voor het niet verlenen van voorrang aan de bromfietser f 60. „Een fraaie boel", mopperde W. in zijn laatste woord. „Ik ben het er helemaal niet mee eens. 't Is een smerig zaakje". Mr. Van Hees vonniste ten- siotte met f 50 bote of vijf dagen hechtenis. (Van onze correspondent) GOES In de nacht van maandag op dinsdag is inge broken in de winkel van A.P. Wagenaar te Wilhelminadorp. Door een deur te forceren in de bijkeuken is men binnen gedrongen. Uit de winkellade heeft men een bedrag van f450,- ontvreemd. Eveneens is ingebroken bij de firma Verdonk aan de Dr. A. Philipsstraat te Goes. Hier werden enkele artikelen ter waarde van 215,- ontvreemd. Men is binnengekomen door een ruit te verwijderen waar na men een draairaam heeft kunnen openen. Ook bij Perfecta Chemie N.V. aan de Van Doornestraat te Goes werd ingebroken. Op identieke wijze, namelijk door het uitsnijden van glas en het daarna openen van een draai raam is men het pand binnen gedrongen. Er zijn diverse re latiegeschenken ontvreemd. De waarde hiervan is nog niet vast te stellen. Inbrekers hebben getracht zich toegang te verschaffen tot de Agrimarkt aan de Van Doornestraat. Aan de hoofdin gang heeft men getracht de slotplaat los te schroeven. Aan de zijkant van het pand heeft men de scharnierpennen uit de magazijndeuren verwijderd. Of men in de Agrimarkt is binnengeweest, staat nog niet vast. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Tijdens de gistermiddag gehouden eerste wintervergadering van de CBTB Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen heeft de heer B. van Dueren den Hollander een lezing gehouden over „de contractteelt van akkerbouwgewassen". De heer Van Dueren signaleerde dat de contractteelt enorm toeneemt. In zijn hoedanigheid als promotor van de Nederlandse Contracttelers Vereniging heeft hij dit waargenomen. Hij dacht dat in de toekomst de boer voor 80 procent zijn produkten zou afletten via contractteelt. Hij schetste voor zijn talrijk gehoor de doelstellingen van de vereniging en omschreef dit met: „De organisatie moet de verantwoordelijkheid hebben voor de kleine lettertjes in de contracted." In het ko*t ging de heer Van Dueren het werk van de vereniging na sinds die zeven jaar geleden met haar werk begonnen was. Hij dacht dat er nogal wat gepresteerd was, vooral op het gebied van de conserven/peulvruchten. „Daarin gebeurde van alles," zo zei hij. Nu werkt men in deze tak met een modelcontract. Behalve aan het ver anderen van de voorwaarden heeft de vereniging ook iets aan de prijs van de produkten weten te doen. „Hoewel dit in Nederland veel moeilijkheden geeft," aldus de heer Van Dueren, die hierbij wees op de concurrentie van de ons omringende landen. Als nieuwtje kon hij zijn gehoor mee delen dat voor 1972 een modelcontract voor de teelt van sperciebonen in het verschiet ligt. Ten aanzien van de prijg merkte hij nog op dat het eigenlijk logisch zou zijn als die gerelateerd werd aan de raseigenschappen en het opbrengend vermogen van de verschillende gewassen. Na de heer Van Dueren voerde de heer W. de Wolf, economisch-sociaal voorlichter van de CBTB West-Neder land het woord. Hij sprak over het houden van varkens en kippen op contract. Na beide lezingen bestond gelegenheid met de inleiders van gedachten te wisselen. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Een periodieke controle heeft aangetoond, dat de brandbeveiliging in het Axelse „Gezellenhuis" te wen sen overlaat. Er zullen zo spoedig mogelijk voorzienin gen worden getroffen om daarin verandering te brengen. Een van de nieuwe voorschrif ten is, dat tijdens voorstellin gen in dit gebouw de deuren niet op slot mogen zijn. In de grote zaal zullen bij het toneel in de oostgevel dubbele naar buiten draaiende deuren met een paniek-slui ting aangebracht moeten wor den. In de grote zaal komt bii de ingang een slangenhaspel met vijftien meter slang en in de keuken en bij de bar ko men brandblussers. De periodieke controle is uitgevoerd in opdracht van het gemeentebestuur naar aanlei ding van een aantal recente branden in Nederland, waarbij aan het licht kwam, dat de brandbeveiliging vaak te wen sen overliet. In het Gezellen- huis bleken in het geheel geen voorzieningen aanwezig voor de bestrijding van een begin van brand. Overigens richt de periodie ke controle van de gemeente Axel zich niet alleen op ge bouwen als het Gezellenhuis. Eerder zijn al verscheidene hotels in de stad bij de contro le betrokken. Datzelfde is hel geval met het bejaardencen trum De Vurssche, de jeugd herberg en een winkel, waar men flessen-gas verkoopt. Alle gebouwen waar veel mensen op regelmatige tijden gecon centreerd zijn worden bij de periodieke controles betrok ken. Burgemeester M.K. van Dij ke heeft dinsdagmiddag een en ander meegedeeld op de wekelijkse persconferentie. Begraafplaats B. en w. van Axel zullen nagaan of het ju ridisch mogelijk is om de in- midels gesloten algemene be graafplaats van Zuiddorpe bij het r.-k. kerkhof te trekken. Als dat kan, zal een voorstel in deze geest aan de gemeente raad worden gedaan. Een ver zoek daartoe is bij het gemeen tebestuur ingediend door het kerkbestuur van Zuiddorpe. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De 19-jari- ge Terneuzense leerling-ver pleegster J. H. kreeg gisteren voor het Terneuzense kanton gerecht een boete van f 50. Zij had met haar auto op 13 sep tember, terwijl zij vanaf de rijksweg Sas van Gent - Ter neuzen rechtsaf de sluis wilde oprijden, de bocht zo ruim ge nomen dat zij in frontale bot sing kwam met een tegenlig ger. Haar auto geraakte hierbij total-loss. De tegenligger had een ingedeukt front. De ver pleegster was met vier colle ga's op weg naar het zieken huis. Tijdens de botsing liepen een paar inzittenden verwon dingen op, die inmiddels gene zen bleken te zijn. Mej. H. had geen verklaring voor haar manoeuvre. „En de wagen was technisch geheel in orde", aldus mr. C. J. M. van Hees, de kantonrechter. Mr. J. Blok vond het een ernstige verkeersovertreding. „Het stuur heeft niet vastgezeten, het is onverklaarbaar", aldus de officier. Hij eiste een boete van f 60. De in Brussel woonachtige Duitser K. N. kreeg 100 boe te. Hij was van de afrit weste lijk van de brug bij Sluiskil komen rijden en had zodanig ingevoegd dat een andere wa gen op hem botste. N. zag de schuld bij de andere auto, die te hard reed. „Maar het is daar een voorrangsweg en die moet ongehinderd gepasseerd kunnen worden. Bij wijze van spreken blijft u wachten tot u een ons weegt", aldus de offi cier, die dacht dat wachten op een gelegenheid om in te voe gen in het algemeen niet zo veel tijd in beslag nam. De 20-jarige leerling-mon teur P. A. M. uit Sluiskil kreeg f25 boete. Hij had in Zaamslag 10 kilo'meter te hard gereden. „Op mijn teller stond anders precies 50 aangege ven", zei hij gisteren. Mr. Van Hees zwaaide met het proces verbaal en citeerde daaruit een paar zinnen. „U moest de boot halen, u had haast, heeft u toen verklaard", aldus mr. Van Hees. De 31-jarige Terneuzenaar F. W. vond dat de autoriteiten evenveel schuld aan zijn over treding hadden als hijzelf. Hij stond gisteren terecht omdat hij op de kruising Klooster straat - Hulsterweg geen voor rang had gegeven aan een bromfietser. W. erkende het feit. Hij wees erop dat op het fietspad verkeer in beide richtingen mag rijden. „En bij het nade ren van een voorrangsweg kijk je gespannen naar links en dan verwacht je niet van rechts een bromfiets, temeer daar aan de andere kant van de weg ook nog een fietspad ligt". Naar W. meedeelde ligt er momenteel een verzoek van b. en w. van Hontenisse bij de rijkspolitie om advies over de ze situatie. „Mij heeft de rijks politie gezegd, dat mensen die onbekend zijn met de situ atie ter plaatse bijna allemaal dezelfde fout maken", aldus W. Ook de officier van justitie, mr. J. Blok, vond het een vrij ongebruikelijke situatie. „Wij kunnen echter weinig aan een wegsituatie veranderen. Aan de ene kant geeft dit reden voor excuses, maar aan de an dere kant duidt een voor rangsbord erop extra-oplet tendheid te betrachten". De schikking was aanvanke lijk 60. „Maar ik wil reke ning houden met zowel mijn opvattingen als die van W. en vraag nu een boete van f60". Mr. Van Hees maakte er uit eindelijk 40 van. -malepM non hele fles (1000 O?) jjm <KX)grcimspak kuijy'e kleebub iafel- 4A k \jacmm pal Rb ilter gemalen KOgram jy> geel, brain of wit w* i of wit blokreep (100 6R.) QSjgf.omerkx>re& pcfclesoorb as 6 smaken Ww olbcngelderse biokreep (IC06R.) iftfTl wnrole hora mel^puuroPbuftascofcA puwr vlees l pak rose rtA bo) ons efegance ce J/Vl leL 3/f//hsnx SOO&RA/n DOORReseN Bief- &STUK Bedrijfsongeval De Duit ser S. W„ die op de Dowterrei- nen in Terneuzen op een hoog te van negen meter werkzaam heden uitvoerde voor de firma Kloecker, is ten gevolge van het breken van een stelling- plank van de stelling gevallen. De man werd met een been breuk en hoofdwonden per be- drijfsambulance naar het Ju- lianaziekenhuis vervoerd. Een voorman, die naast het slacht- ofer op de stelling stond, kon zich op het laatste ogenblik nog vastgrijpen. RDME (AP) De artsen van het grootste ziekenhuis in Rome zijn voor onbepaalde tijd in staking gegaan. Slechts de dringende geval len worden geholpen De 1200 1 artsen protesteren tegen „het gebrek aan organi satie" in de grote polikli niek.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 2