DIRECTEUR IN NIEUWJAARSREDE C.S.M. wil lozing van afvalwater in kanaal verminderen Enorme taart voor 100-jarige Goes „Koch draait om hete brij heen Hoofd- Kweker en handelaar willen oester en mossel voor Zeeland behouden PTT gaat Deltazegels uitgeven Gestolen auto's terecht m at'iinimwii-iimr Middelburg beleefde in 1971 recordgroei Open tafel" trekt 200 man stad streék VOLKERT VAN WILLIGEN: Nieuwe G voor DeGruyter Droog Campagne Langere termijn Antiek gestolen uit zomerhuisje in Terneuzen Auto tegen boom: bestuurder ernstig gewond Nieuw j aarsreeeptie b. en w. Reimerswaal Dinsdag 4 januari 1972 99 f (Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG „De heer Koch draait om de brij heen", is de eerste reactie van de heer Volkert van wiiligen, vertegenwoordiger van de kunstenaarsorganisatie BBK, op het betoog van de directeur van de Zeeuwse Culturele Raad, de heer H. Koch, over de kritiek van de BBK op de plannen voor een uitleencen trum (zie De Stem van giste ren) „Onze plannen voor een ar totheek kunnen nooit bij het uitleenpan van de Zeeuwse Culturele Raad betrokken zijn", aldus de.heer van 'Willi gen, „wanneer men niet uit gaat van het werk uit de con traprestatie. De essentiële vraag is, moet de overheid - waaronder de Culturele Raad ook hoort, nee - bezig blijven met het uitvoeren van plan netjes, waarmee slechts som mige en niet alle kunstenaars gebaat zijn". „De BBK wil één visie van de overheid, namelijk een werkelijk sociaal-cultureel be leid. Kunst en kunstenaar kunnen slechts dan functione ren wanneer het idee van vraag en aanbod (dus de eco nomische sfeer) radicaal over boord wordt gezet. De .BBK blijft aandringen op een veel ruimere oriëntatie op dit on derwerp, voor tot iets defini tiefs wordt besloten". De heer Van Willigen voegt hieraan nog als zijn persoon lijke mening toe, dat het plan voor een uitleencentrum veel meer geld kost dan het plan van de BBK. Hij vindt het trouwens zeer twijfelachtig dat de Culturele Raad nu die zelf nog bezig is te werken aan een nieuw opzet op een andere basis, werkt aan de realisatie van dergelijke dure plannen. „Wie weet gaat de niéuwe raad - als die er komt - wei helemaal niet akkoord met dit plan. De kunstenaar komt toch al zo in het gedrang nu er links en rechts subsidies wor den ingetrokken. Er wordt te genwoordig niet meer gekeken naar kunst, maar men begint eerst te vragen wat het kost", aldus de heer Van Willigen. (Van een onzer verslag gevers) ROOSENDAAL Van avond zullen vierhonderd personeelsleden, van De Gruyter, die de winkels en supermarkets van Vlissingen tot Den Bosch bemannen en bevrouwen, voor het eerst het nieuwe beeldmerk van d'aloude Piet aanschouwen. Want het is met „de oude Piet de Gruyter" voor goed gedaan. Met een gestileerde G als herkenningsteken wil men het imago van de moderne supermarkt- onderneming onderstre pen. De naam wordt nu ook eigentijds geschre ven, namelijk De Gruyter in plaats van De Gruyter. De bijeenkomst in Roo sendaal vormt een onder deel van een massale gelijktijdige informatie aan al het winkelperso neel, vierduizend in ge- tal. Het nieuwe beeldmerk zal niet alleen aan de winkelgevels en op de vrachtwagens verschij nen, maar ook op de kle dij van het personeel en op de pakjes die ze over handigen. DeGruyters huisstijl werd ontworpen door Total-Design uit Amsterdam. Vooruitzichten voor woens dag en donderdag, opgesteld door het K.N.M.I. op maandag om 18.00 uur: Droog met in de nacht over wegend lichte vorst. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor woensdag: aantal uren zon: 0 tot 2; min.-temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal; max.-temp.: 1 tot 5 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog et maal: 90 procent. Voor donderdag: aantal uren zon: 0 tot 3; min.-temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal; max.-temp.: 1 tot 5 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog et maal: 90 procent. waterstanden Konstanz 263 -2, Rheinfel- den 178 pl. 4, Straatsburg 166 pl. 12, Plittersdorf 297 -3. Maxau 350 pl. 3, Plochingen 128 pl. 9, Mannheim 160 -6, Steinbach 119 -3, Mainz 178 - 5. Bingen 90 -5, Kaub 108 - Trier 241 -4, Koblenz 124 pl. 5, Keulen 72 -13, Ruhrort 227 -2, Lobith 850 -2, Pannerdense kop 825 pl. 1, Nijmegen 652 onv., IJsselkop 804 pl. 2, Eefde IJsel 325 -5, Deventer 210 -8, Monsin 5460 pl. 10. Borgharen 3889 -5, Belfeld 1093 pl. 3, Grave beneden de sluis 502 pl. 1. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT In zjjn gisteren gehouden nieuwjaars rede, uitgesproken tijdens de huldiging van vijf jubilaris sen, heeft de directeur van de Centrale Suiker Maatschap pij in Sas van Gent, de heer ir. J. van Loon, aangekondigd dat zijn bedrijf de lozing van afvalwater op het kanaal wil verminderen. Behalve de zorg voor het milieu, dat hier mede aan ten grondslag légt, is het ook efen punt van overweging geweest dat in 1973 te verwachten is dat voor de gemiddelde ver vuiling per inwoner vijf gul den betaald zal moeten wor den. Momenteel bedraagt dit twee gulden. Het bedrijf loost 4000 inwonerequivalenten in het kanaal. Om dit verminde ren te bewerkstellingen moet de z.g. modderindikker veran dert worden en het terug- neemcircuit van het bieten spuitwater aangepast. Ook zul- aarde zal een speciaal bassin len het koelwatercircuit en de koelwatervijvers verbeterd moeten worden. Voor schuim- worden aangelegd. Verder wil de fabriek er naar streven het benodigde campagnepersoneel te vermin deren teneinde moeilijkheden bij het aantrekken vam dit personeel te verminderen. Zo als bbkend zal na de campag ne 1972 de bietenlosplaats in Breskens worden opgeheven, zodat te verwachten is dat in 1973 35.000 ton bieten meer per auto en trein zullen wor den aangevoerd. Daarna zal de bietenontvangst worden aange past. De kosten van dbze plan nen worden begroot op circa een miljoen gulden. De honderdste campagne van dit Sasse bedrijf, die van 1971, is een recordcampagne in zijn geschiedenis geworden. In totaal werden 220.000 ton bieten aangevoerd. Hiervan werd 31.000 ton witsuiktr ge wonnen, 12.000 ton melasse, 14.000 ton droge pulp en 16.000 ton schuimaarde. Het suikergehalte van de bieten was gemiddeld 16,7 procent, terwijl de tarra van de aange voerde bieten 17 procent was. Dit laatste is uitzonderlijk laag en te danken aan de bij zonder droge nazombr. In to taal duurde de campagne 74 dagen, wat zeer kort genoemd mag worden. De gemiddelde dagverwerking bedroeg 2970 ton bieten. In zijn nieuwjaarsreden dankte de heer Van Loon het personeel voor dh inzet die in afgelopen campagne aan de dag was gelegd. „Ik dank u voor deze extra-inspanning", zei hij tot het verzamelde per soneel in de kantine van het bedriif. Er liggen diverse plannen voor grotere projecten na 1972 op tafel. Allereerst de aanpas sing van de bietcnontvangst. Gedacht wordt momenteel aan de bouw van een z.g. „rondsi- lo", de beslissing hierover valt binnen enkele maanden. De silo zal een diameter krij gen van 60 meter, met een opslagcapaciteit van 10.000 ton bieten. Voor 1974-1975 wordt ge dacht aan een nieuwe continu diffusie. De huidige installatie verbruikt te veel water en spuit te veel verontreinigd water. „De kwaliteit van het kanaalwater is momenteel zo slecht dat het praktisch on bruikbaar is voor de suikerex- Hoogwater Morgen, woensdag 5 jan Bergen op Zoom 6.38 en 18.59, Hansweert 5.51 en 18.15, Ter- neuzen 5.17 en 17.41, Vlissin gen 4.47 en 17.08, Wemeldinge 6.28 en 18.49. tractite uit bieten", aldus de heer Van Loon. Hij vond de kwaliteit van het kanaalwater een „verschrikking". In dit verband stipte hij aan dat veel vuil vanuit België in het ka naal wordt geloosd. De heer Van Loon deelde verder mee dat overgegaan zal worden op het gebruik van aardgas in plaats van aardolie als energiebron. „Wij vinden dat het gebruik van aardgas noodzakelijk", zo zei hij. „In deze drukke wijk, waarin ons bedrijf staat, kun je geen oliestook meer toepassen". Een andere reden om op aardgas over te gaan was de sterk fluctuerende stookolieprijs, die vorig jaar tijdens de campagne 110 gulden per ton kostte en de afgelopen campagne de helft hiervan. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Tijdens het weekeinde werd ingebroken in een zomerhuisje nabij de Kraag te Terneuzen, eigendom van de heer De R. uit Terneuzen. De dieven verschaften zich toe gang via een raam. Er werden een antieke koperen olielamp, een koperen koffiemolen en twee antieke sierstukken mee genomen. (Van onze correspondent) OVERZANDE De heer M. Wisse uit Kloetinge is met zijn personenauto op de weg Ove- zande 's-G raven polder tegen een boom gereden. Hij moest met zeer ernstige verwondingen per ambulance overgebracht worden naar het Bergzichtzie- kenhuis te Goes, waar direct operatief ingrijpen noodzake lijk bleek. De auto werd geheel vernield. (Van onze correspondent) REIMERSWAAL Burge meester mr. C. Pi.il Hogeweg van de gemeente Reimerswaal heeft tijdens een nieuwjaarsre ceptie in Ons Dorpshuis te Krainingen een korte toespraak gehouden waarin hij als wens te kennen gaf dat vele zaken die thans nog op de helling staan in het nieuwe jaar gerealiseerd kunnen worden. Hij doelde daarbij met name op de ontwikkeling van Rei merswaal in zijn totaliteit, zo als het college van b. en w. dit in een ontwikkelingsschets heeft neergelegd, zonder daar bij weerstand te ondervinden van hogere overheid. De recep tie in het dorpshuis werd bij zonder druk bezocht door ver tegenwoordigers van alle lagen van de bevolking van Reimers waal. Er heerste een bijzonder ontspannen en gezellige sfeer. DEN HAAG (ANP) De PTT zal op 15 februari een zegel van 20 cent (drukwerk tarief) wijden aan de Delta werken. Het is de eerste van drie bijzondere drukwerkze gels die dit jaar in omloop zullen worden gebracht. In ju ni verschijnt noig een zegel ter gelegenheid van de 100ste sterfdag van de liberale staatsman Jan Rudolf Thor- beeke (1798-1872) en in juli wordt een zegel gewijd aan „400 jaar Nederïandsè vlag". Op de door R. J. Draijer ontworpen Deltazegel zijn op een kaart van het project in kleurcodering de uitgevoerde en nog uit te voeren werken aangegeven: dijken (zwart), kunstwerken (wit), de laatste kunstwerken (rood) en de ontworpen dijkplannen (stip pellijn). Verder zijn op de ze gels nog de kleuren blauw, geel en groen verwerkt. De zegel, die tot en met 20 mei a.s. verkrijgbaar zal zijn, is voor onbepaalde tijd voor frankerinig geldig. (Van oraze correspondent) TERNEUZEN De perso nenauto van P. v.d. V., die in de nacht van zondag op maan dag in de Dijkstraat te Terneu zen werd gestolen is in Loke ren (B) teruggevonden. De eigenaar heeft zijn auto inmid dels weer in zijn bezit gekre gen. G. S. A. J. uit Vogelwaarde, wiens auto tijdens het vorige weekeinde te Roosendaal o-p de Markt werd gestolen, zag maandagavond zijn auto weer terug op de markt te Terneu zen. I Mr. J. van Aartsen feliciteert de honderdjarige. Rechts F. Huber, de burgemeester van Goes. (Van een onzer verslaggevers) GOES Met het binnen rijden van een enorme taart van wel een meter in het vierkant werd gistermorgen even na tien uur in het verpleegtehuis Ter Valcke in Goes een begin gemaakt met de officiële viering van de hon derdste verjaardag van mevrouw C. H. Kok-Dronkers. Tot twee jaar geleden nog inwoonster van Bath. Het uitblazen van de honderd kaarsjes iiet mevrouw Kok, die overigens nog redelijk gezónd is, toch maar liever over aam haar kleinkinderen, die evenals haar dochter (haar vier zomen kwamen eerder te overlijden) naar het bejaarden tehuis waren gekomen om „opoe" even geluk te wensen. Ook de commissaris van de koningin, mr. J. van Aartsen, en zijn vrouw, de burgemeester van Goes, mr. F. G. A. Huber, de voormalige burgemeester van Rüland-Bath, de heer J. C. W. Jobse, en vele andere autoriteiten waren in Ter Valcke van de partij. Mevrouw Kok, toch wel beduusd van al die belangstelling, Het zich de koffie en een stuk van de kolossale taart een schepping van de koks van de verpleeginrichting best smaken. Geneesheer-directeur C. Vinke wias de eerste die mevrouw Kok toesprak. Hij zei onder andere dat in deze •tijd ouder worden niet altijd meer een zegen genoemd kan worden, gezien de enorme problemen die met de opvang van bejaarden de kop opsteken. Hij noemde de instelling van bejaardentehuizen en verpleeginrichtingen geen ideale oplossing vam deze problemen. Tot slot wenste hij mevrouw Kok nog vele prettige dagen in Ter Valcke toe. De heer J. Maas uit 'Middelburg, kleinzoon van de jarige, dankte namens de familie directie en personeel van Ter Valcke voor de fijne organisatie van deze verjaardag. „Wie zijn verbluft," zei hij. Ook hij ging even in op het probleem van de bejaarde die in een tehuis of inrichting moet worden opgenomen. „Opoe zegt nog steeds dat zij niet thuis is, al roemt zij altijd de goede verzorging in Ter Valcke. Maar vandaag heeft u het voor haar en voor de familie toch tot een echt thuis weten te maken." Mevrouw Kok heeft haar leven in Bath gewoond. Tot in de oorlog samen met haar man, die onderbaas was bij het landbouwbedrijf in de Bathse polder, daarna trokken zij samen in bij haar dochter in de Scheldestraat. Hun huis werd namelijk bij de bevrijding in 1944 verwoest. Vijfentwintig jaar lang bleef mevrouw Kok bij haar dochter. Haar man overleed toen hij 85 jaar was. Twee jaar geleden echter werd de inmiddels ook al bejaarde dochter van mevrouw Kok ziek, waarna hetoudje niet langer bij haar kon blijven. Ze kwam toen in Ter Valcke terecht. Na de stormramp van 1953, toen mevrouw Kok nog via een zolderraam het huis van haar dochter moest verlaten, woonde zij nog drie maanden bij een kleinzoon in Vlissingen. (ADVERTENTIE) DAMES- EN HERENKAPPEN, SCHOONHEIDSVERZ. EN COSMETOLOGIE OPL. RECHTSGELDIGE EXAMENS (Van een onzer verslaggevers) 51IDDELBURG Volgens de nog officieuze cijfers is het aantal inwoners van Middel burg in 1971 toegenomen met 1604. Het totale aantal ingeze tenen bedraagt nu 32.476. De groei van het afgelopen jaar, wordt beschouwd als een re cord in de na-oorlogse geschie denis van de Zeeuwse hoofd stad. De grootste toename die men tot dusver boekte be droeg 918 zielen. Dat was in 1968. In 1971 werden ook de mees te huizen tot nu toe gebouwd, en wel 842. Het vorige bouw- record werd gevestigd in 1968, toen er 550 nieuwe woningen gereed kwamen. Deze nog niet geheel officië le gegevens maakte loco-bur gemeester W. P. J. Baars ge kend, bij de traditionele re ceptie voor het gemeenteper- soneel, die op de eerste werk dag van het jaar in de Bur gerzaal van het stadhuis werd gehouden. De heer Baars dankte de aanwezigen voor de door hen in 1971 aan de dag gelegde werkkracht. Voorts prees hij de teamgeest die on der het gemeentepersoneel heerst. De heer Baars wenste na mens het college van b. en w. - de burgemeester kon niet aanwezig zijn - alle aanwezi gen alle goed voor het juist begonnen jaar. Namens de aanwezige ambtenaren dankte gemeentegeneesheer C. G. Kroes, in zijn kwaliteit van oudste diensthoofd, het colle ge, en bood dit wederkerig de geode wensen van het perso neel aan. (Van onze correspondente) VLISSINGEN De Neder landse vereniging van oester- en mosselkwekers, de vereni ging Mosselhandel in De Bilt, wil op bezoek bij het provin ciaal bestuur van Zeeland. Ze willen het standpunt van G.S. vernemen inzake het behoud van het verwateren van mos sels in de Oosterschelde: ook na de afsluiting van deze zee arm in 1978. Zevibel, de vereniging tot bevordering van de Zeeuwse visserijbelangen, die juist gis teren de uitslag van een enquête bekend heeft ge maakt, die door de twee vere nigingen gezamenlijk was ge houden, en waaruit bleek dat zeventig procent van de kwe kers en 90 procent van de handelaren, voorstander bleek van het verwateren van mos sels in Zeeland, zal bij dit gesprek met G.S. aanwezig zijn. Volgens de afdeling voor lichting van de provincie zal deze bijeenkomst in januari plaatsvinden. De mosselhandelaren zullen waarschijnlijk met groot ge schut komen. Drs. P. Kuiper uit De Bilt voorzitter van de vereniging De Mosselhandel, meent in tegenstelling tot Zevi bel, dat de afsluitihg van de Oosterschelde een feit is waar men niet meer omheen kan. Maar hij zegt: „Als het dan zo is laten we dan proberen voor 1978, het jaar van de afslui ting, een alternatieve oplossing te vinden. Momenteel worden op Texel op het Horntje proe ven gedaan met kunstmatige verwatering van mossels. Een paar keer per maand worden enkele tientallen mossels naar deze verwaterplaats ge voerd. De proef verloopt wel volgens plan", aldus drs. Kui per. Maar er kleeft een nadeel aan. Op Texel ben je altijd afhankelijk van de veerpont. Bovendien liggen tussen het noorden van het land en bij voorbeeld Yerseke zo'n dikke driehonderd kilometer. Voor de handel een te grotp afstand om de gunstige concurrentie positie naar het zuiden te kun nen handhaven. Het gebeurt veel dat er een bestelling wordt gedaan, die binnen en kele uren op de plaats van bestemming moet zijn. Vanuit Zeeland lukt dat wel. Maar vanuit Texel is dat een zware opgave." Zou nu de Oosterschelde in drie stukken worden verdeeld, dan is het misschien mogelijk het meest westelijke comparti ment in te richten als móssel- verwaterplaats", meent de heer Kuiper. „Zou de provin cie positief tegenover deze plannen staan, dan zouden we samen met alle belanghebben den stappen kunnen Onderne men". Ook Zevibel, die als hoofdi- deaal een open Oosterschelde in het achterhoofd houdt, ver wacht bij het niet in vervul ling gaan van haar wens, ook veel heil van het plan van de ecologen uit Arnhem. Aldus de secretaris van Zevibel, de heer J. de Bliek uit Bres kens. „De verwatering van mos sels hoort in Zeeland thuis", zo meent hij. „Ook in verband met de concurrentiepositie. De ze zal al minder worden in de Waddenzee met mosselprodu cent Duitsland zo dicht in de buurt. Onze oosterburen heb ben zich ook sinds enkele ja ren op de mosselcultuur ge worpen. De kwaliteit van de Nederlandse mossel is weHs- waar nog onovertroffen, maar ze zitten daar in Duitsland ook niet stil", meent de heer De Bliek. „Misschien is het gesprek een stap in de richting tot behoud van de mosselcultuur in Zeeland." (Van een onzer verslaggevers) WOLPHAARTSDIJK De kwestie van de woning van hoofdagent Heijstek uit VVol- phaartsdijk, die twee maanden geleden uit de wereld geholpen scheen te zijn, heeft toch weer een staartje gekregen. De poli tieman woont namelijk nog steeds in het voormalige ge meentehuis van Wolphaarts- dijk, twee maanden nadat hem door de gemeente Goes een an dere woning was toegewezen. Deze woning, recht tegen over het gemeentehuis, aan de Hoofdstraat, verkeert namelijk in een zeer erbarmelijke toe stand. Het huis is al ongeveer zo'n honderd jaar oud en ver toont een groot aantal gebre ken. Zo lekt het dak op ver schillende plaatsen, is de verf zwaar gebladderd en tocht het in het hele huis. Volgens ge ruchten zou een grondig her stel van de woning in de dui zenden guldens gaan kosten. Ook gemeentefunctionarissen zijn van mening dat er iets aan de woning moet gebeuren, voor de heer Heijstek met zijn gezin de Hoofdstraat kan over steken. Maar tot op heden is er nog niets gebeurd. De heer Heijstek zelf heeft er geen idee van, waarom er nog niets is gebeurd aan het op knappen van de woning. „U begrijpt dat wij, net als ieder een, een beetje fatsoenlijk wil len wonen. Er moet ontzettend veel aan gedaan worden, voor we er in zullen gaan wonen", aldus de heer Heijstek. Maanden geleden heeft de af faire rond de woning van de hoofdagent de gemoederen in Wolphaartsdijk, maar ook daarbuiten, behoorlijk bezig gehouden. Enkele maanden ge leden echter leek de hele zaak achter de rug, toen er een op lossing werd gevonden. Het college van burgemeester en wethouders van Goes deed een verzoek aan de stichting Nieuw Zorgvliet om een be jaardenwoning beschikbaar te stellen aan een vrouw, die daardoor een woning zou vrij maken voor haar zoon. De hoofdagent Heijstek zou dan het huis kunnen betrekken van de zoon. Zo gebeurde, maar het huis van de zoon staat op het ogenblik nog steeds leeg om de hierboven geschetste re denen. Deze situatie heeft er nu toe geleid dat de Goese raadsleden J. Kaboord en J. van den Ho ven (beiden PvdA), hierover vragen gesteld hebben aan b. en w. Zij vragen het college of het hen bekend is dat de be trokken woning nog steeds leeg staat en dat dit tot teleurstel ling heeft geleid bij diegenen die dachten voor de bejaarden woning of het huis, waarin de zoon nu woont, in aanmerking te komen. Zij vragen het col lege verder waarom de betrok ken politiefunctionaris de leeg staande woning nog niet heeft betrokken en wat het college er aan denkt te doen om dit te bespoedigen. 5? (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Tot en met maandagmorgen hebben 200 personen zich opgegeven om deel te nemen aan de nieuwjaarsbijeenkomst van de gemeente Middelburg. Deze wordt onder de naam „Open Tafel" vandaag (aanvang 17.30 uur) in de Burgerzaal van het stadhuis gehouden. Het is de eerste keer dat een dergelijke bijeenkomst, waar men etend en pratend bijeen is, wordt georganiseerd. Op het stadhuis is men over de belangstelling bijzonder te spreken. Er zou tijdens de Open Ta fel een inleiding worden ge houden door mr. P. J. Mijkse- naar, die zal spreken over het onderwerp: „relatie overheid - burgers". Deze inleiding is wegens ziekte van de heer Mijksenaar komen te verval len. Er zal toch een inleiding worden gehouden tijdens de Open Tafel, en wel door de heer ir. C. J. M. van Unen, directeur gemeentewerken. Hij zal in het kort ingaan op „de binnenstad als milieu".

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3