Jeugdaccordeonorkest gaat voor bejaarden optreden LATIJNSE MIS IN KOEWACHT Verschillen in cijfers over school-plaatsen niet verwonderlijk W oningmarktonderzoek in Sloegebied IN ZEEUWSCH- VLAANDEREN Rode Kruis- afdelingen houden bloedplasma. avonden Honden- en kattenbesluit een moeilijke zaak Flying Burrito Bros aan tournee begonnen Transport bedrijf ontslaat chauffeurs Bus rijdt vanuit West- Zeeuwsch-Vlaanderen naar St. Jansteen voor Doe-het-zeivers lopen binnen bij De Schelde stad streek Welzijnscomité Terneuzen Kerstboomverbraiiding in Goes-Zuid BOETE VOOR HANDELAAR V akantiekaarting in Zaamslag Twee auto's gestolen in Terneuzen Vuurwerk doodt vijf Italianen DcSchckJc 'Vh^v sy Maandag 3 januari 1972 (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Blijkens een uit gegeven persverklaring vindt het welzijnscomité Terneuzen het niet verwonderlijk dat er verschillen zijn tpssen hun cijfers over het tekort aan plaatsen op scholen in Terneuzen- Zuid en die welke wethouder drs. R. C. E. Barbé onlangs in een inter view in dit blad gaf. i" Zoals bekend heeft het comité een enquête gehouden onder schoolhoof den, onderwijzend personeel en oudercommissies van diverse scholen in Zuid. De uitslag van deze enquête plus een rapport werd door het co mité o.m. aan het Terneuzense ge meentebestuur gestuurd. Hierin kwam het tot de conclusie dat per 1 september 1972 ongeveer 200 plaat sen op de kleuterscholen en zeker 200 op de lagere scholen tekort zou den zijn. „Als onze cijfers per 1 sep tember 1972 vergeleken worden met cijfers van 1 december 1971 is het niet verwonderlijk dat er verschillen zijn," aldus het comité. Zoals gemeld kon wethouder Barbé geen uitgebreid commentaar geven op het enquêterapport, omdat hij het stuk nog niet bestudeerd had. Het lokaal dat in Zuid volgens wethouder Barbé over is, zal naar het comité denkt, het handenarbeid- lokaal van de christelijke lagere '-s, school zijn. „Dit moet in het komende jaar ook als permanent onderwijs- lokaal worden ingericht." Het kan ook een lokaal zijn in de oude school (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Dertien van de 24 Zeeuwse afdelingen van het Rode Kruis willen in de loop van dit jaar een bloedplasma-avond houden. Het betreft de afdelingen Arnemuiden, Axel, Middelburg, Noord-Beveland, Sas van Gent, St.-Philipsland, Ter- neuzen, Valkenisse, Walcheren- Noord-West, West-Kapelle, Vlissin- gen, Zuid-Beveland-Oost en Zuid- Beveland-West. Het doel van de bloedplasma- avonden is, aldus het bestuur van de kring Zeeland van het Rode Kruis, hernieuwde belangstelling te wek ken voor de grote mogelijkheden welke men als bloeddonor heeft, om reddend te helpen. Niet voor niets, aldus het bestuur van de kring Zee land, is de actie voorzien van het motto „Uw bloed voor een leven". In Nederlahd hebben in het jaar 1969 zo'ji 230.000 mensen bloed aan het Rode Kruis afgestaan. In Zee land werden in het jaar 1970 1972 flessen bloed ingezameld. De prak tijd leert, aldus het Rode Kruis, dat dit feitelijk te weinig is. Het aantal bloedtransfusies, dat in de zieken huizen wordt gegeven neemt van jaar tot jaar toe. Bovendien groeit het aantal mogelijkheden om uit menselijk bloed die stoffen te win nen, die dringend nodig zijn bii behandeling van infectieziekten en bij operaties op hemophilie-patiën- ten, van dag tot dag. Grote hoeveel heden bloed zijn eveneens nodig voor de bereiding van gedroogd bloedplasma, wat kan worden opge slagen om in geval van rampen te worden gebruikt. Juist dit plasma kan leven-reddend zijn, niet alleen bij rampen, maar ook bij behande ling van bepaalde nierziekten, grote verwondingen, ernstigs verbrandin gen en dergelijke. Ieder gezond persoon tussen de 18 en 65 jaar kan donor zijn, door een halve liter bloed af te staan voor zijn medemens. De Rode Kruis-af- delingen vervullen een menslieven de taak, door overal in den lande bloedafname-avonden te organiseren, waarmee aan de voortdurende vraag naar het leven-reddende vocht kan worden tegemoetgekomen. van Driewegen, die reeds twee lo kalen in dependance heeft afgestaan aan „De Wiekslag". Ten aanzien van de nog twee be schikbare plaatsen op de katholieke kleuterschool per 1 december merkt het comité op dat elf kinderen van deze school naai' een andere school moesten overgeplaatst worden om plaats te maken voor kinderen uit Terneuzen-Zuid. „Er is voor deze school een wachtlijst van 16 vier jarigen. De christelijke kleuterschool hééft vólgens het comité een wacht lijst met 34 namen, terwijl de open bare kleuterschool 16 kinderen voor lopig moest afwijzen." (Van een onzer verslaggevers) HULST/CLINGE Het Zeeuwsch- Vlaamse accordeonorkest „Semper Gaudete" wil het komende jaar iets bijzonders gaan doen voor de bejaar den. Men heeft een speciaal een uur durend programma samengesteld, waarmee men vanaf februari van dit nieuwe jaar naar verschillende plaat sen wil gaan trekken. De opzet is zoals dat heet ge heel „altruïstisch". Dat wil zeggen, dat er geen onkosten in rekening gebracht worden. Inmiddels heeft men alle besturen van bejaarden bonden en directies van bejaarden tehuizen in Zeeuwsch-Vlaanderen per circulaire op de hoogte gebracht van dit buitenkansje. Het amusementsuurtje kan worden gebracht op zaterdagen van het ko mende voorjaar, bijvoorebeld van 15.00 tot 16.00 uur. Alle bejaarden-j bonden en bejaardentehuizen, die be langstelling hebben voor het optre den kunnen dat het orkest laten we ten en de kans is dan groot, dat de muzikanten, compleet met accordeon op een zaterdagmiddag in het komen de voorjaar op de stoep staan. Wanneer een bejaai'dentehuis of bejaardenbond belangstelling heeft voor een optreden van Semper Gau- (Van een onzer verslaggevers) GOES Vandaag (maandag) or ganiseert de wijkvereniging Goes- Zuid om zeven uur een kerstboom verbranding op het industrieterrein achter het bos aan de Van Hertum- weg, te bereiken via de Watervliet- weg of de Ant. Fokkerstraat. De kerstbomen worden op de dag van de verbranding vanaf een uur opgehaald. Men kan zijn kerstbomen op het trottoir voor de huizen of op de straathoeken deponeren. dete kan men dat laten weten aan de musicus J. F. Mannaert, Van der Maelstedeweg 4a in Hulst (01 MO SOIO). Uiteraard worden de aanvra gers tevoren op de hoogte gebracht van de komst van het orkest. Verwacht wordt, dat voor dit bui tenkansje wel een grote belangstel ling zal bestaan, vooral gezien de reputatie van het accordeon-orkest. De jeugdaccordeon-vereniging, die haar domicilie in Clinge heeft, is op 11 december van 1955 opgericht. Pas na enige jaren van intense studie be sloot men om naar buiten te treden en tevens werd een drumbandafde ling geformeerd. Behalve in vele gemeenten in Oost- en West-Zeeuwsch-Vlaanderen heeft het orkest concerten op zijn naam in onder meer Brussel, Ant werpen en Knokke. In deze laatste plaats trad men zelfs voor de Vlaam se televisie op. Ook via radio Hasselt is het orkest te horen geweest en verder trad het op in Beringen, Diest, Breendonck, Gent, Zelzate en op verscheidene Europese muziekfesti vals. Viermaal werd een programma van Semper Gaudete uitgezonden door de KRO. In 1970 is men niet meer opge treden vanwege het overlijden van voorzitter Karei Willaert, aan wie deze vereniging veel te danken heeft. In 1971 daarentegen werden wel vele activiteiten ontplooid en het ziet er niet naar uit dat dit in het nieuwe jaar anders zal worden. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Het aannemers bedrijf W. de Bruijn te Terneuzen heeft voor haar personeelsleden een vakantiekaarting gehouden te Drie wegen. De uitslag was: 1. G. Maas. Terneuzen; 2. Jac. van Tatenhove; 3. Fons Baart; 4. J. Kolijn beiden Terneuzen; 5. Joh. de Visser. De Griete (Zaamslag). De leiding be rustte bij de heer A. C. de Zeeuw uit Zaamslag. (Van onze rechtbankverslaggever) BREDA Hoe moeilijk hanteer baar de wettelijke omschrijvingen zijn, neergelegd in het Honden- en Katten-Besluit, Is vrijdagmorgen voor het Bredase kantongerecht weer eens overduidelijk gebleken. Daar diende de breed in de publieke en emotio nele belangstelling gekomen affaire van de op 21 oktober aan de grens ln Zundert in beslag genomen honden. Verdachte in deze affaire was de 25- jarige Tilburgse hondenhandelaar A. van V., die zich populair gezegd niet had gehouden aan de voor schriften bij in- en/of doorvoer van honden. De moeilijke hanteerbaarheid van het Honden- en Katten-Besluit leid de ertoe, dat uiteindelijk maar één onderdeel van de lange tenlasteleg ging overeind bleef, waarop een ver oordeling kon volgen. De kantonrech ter legde de hondenhandelaar 660,- boete of 66 dagen op, waarvan 200,- of 20 dagen voorwaardelijk met 2 jaar proeftijd. Op 21 oktober arriveerde aan de grens in Zundert een transport van 115 honden en één kat, die door! Van Z. in Engeland waren gekocht. Ze waren niet voorzien vari de ver eiste wettelijk voorgeschreven cer tificaten van inenting. Om te begin nen ontkende de Tilburger de kat „bedrijfsmatig" te hebben willen in voeren. Dat was een privékoopje ge weest. Daarmee had, wat de kat be treft, de officier van justitie al geen been meer om op te staan. De vrij spraak, die hij ten aanzien van de invoer van de kat vroeg, werd na dien ook door de kantonrechter be vestigd. De hondenhandelaar ontken de ook de bedoeling te hebben gehad 115 honden bij Zundert over de grens te brengen. „Het hadden er maar 65 moeten zijn. De rest had rechtstreeks vanuit Engeland doorvervoerd die nen te worden naar Berlijn. Maar dat is op een of andere manier mis gegaan". Dat de hondenhandelaar de dieren in Zundert in ontvangst had genomen, zoals de dagvaarding wilde, bleek ook al niet houdbaar. „Ik heb de honden in Engeland al in ont vangst genomen", luidde zijn ver weer. Vandaar dat mr. Kooperberg concludeerde tot: „Niet bewezen. Dat is me te glad terrein". „Vrijspraak", zei ook de kantonrechter. Maar er was nog meer, dat niet overeind zou blijven. Want het lijkt wel heel doel treffend wanneer wordt voorgeschre ven, dat bepaalde certificaten over gelegd moeten kunnen worden, maar wat te doen, als die in Engeland niet te krijgen zijn? De hondenhandelaar had gedacht voldoende te zijn gedekt met een verklaring van een Engelse veterinair inspecteur, dat de dieren gezond waren. Maar daar had mr. Kooperberg, naar zijn mening geen boodschap aan. De hondenhandelaar beriep zich bovendien op overmacht, omdat het hem onmogelijk was ge weest in de paar minuten, dat hij de dieren formeel bij de grens onder zich had gehad (voordat zij inbeslag- genomen werden) voor de vereiste certificaten te zorgen. De kantonrech ter erkende dat beroep op over macht ook en concludeerde tot ont slag van rechtsvervolging op dit punt. Geen wonder dat mr. Kooperberg verzuchtte „bij de opstelling van de dagvaarding te hebben moeten roei en met alle riemen die meer te vin den waren". Tocb kwam er nog een eis van twee keer 115 x 10,boete, waarvan twee keer 115 x 5,voor waardelijk op tafel voor de invoer en het ontbreken der vereiste cer tificaten van inenting tegen honds dolheid. De kantonrechter vond ook dat ernstig diende te worden gewaakt tegen het gevaar van hondsdolheid, maar ging weer niet met de officier mee wat 't aantal ingevoerde dieren betrof. Hij hield het op 65 honden en een kat en kwam zo tot zijn vonnis van 660,of 66 dagen, waarvan 200,of 20 dagen voorwaardelijk met 2 jaar jroeftijd: Mr. Kooperberg meende overigens, dat de hele affaire door alle emo ties, die waren opgeroepen, nogal overtrokken was geworden. Hij nam het de hondenhandelaar wel kwalijls dat er van „kwellend vervoer" spra ke was geweest. Veel waardering had' hij voor het werk en de zorg die die renarts Smit aan - de inbeslag geno men dieren heeft besteed en tenslotte stelde hij nog eens duidelijk, dat het Honden- en Katten-Besluit zich niet kan richten tegen de bestemming van honden, dit in verband met het feit, dat het woord „vivi-sectie" in deze affaire nogal eens is gevallen. „Uit niets is gebleken dat mijn cliënt zijn verantwoordelijkheid t.o.v. de dierenhandel niet zou verstaan", zei mr. B. Drion, die zich keerde tegen de verwijten van „kwellend vervoer". Hij wenste niet in te gaan op de schade die zijn cliënt door de hele affaire zou hebben geleden. „Daar zullen we op een andere plaats wel over spreken", zei hij, doe lend op een civiele procedure, die de dierenarts J. Smit uit Bosschen- hoofd blijkt te hebben ingesteld te gen de hondenhandelaar omdat deze voor hem schadelijke en beledigende uitlatingen zou hebben gedaan. (Van een onzer verslaggevers) SINT-JANSTEEN Belangstel lenden uit West-Zeeuwscli-VIaande. ren zuilen op 8 januari op e gemakkelijke manier in de gelegen heid worden gesteld om het Weih- nachtsoratorium van het St.-Caecilia- koor in Siht-Jansteen bij te wo nen. Er zullen namelijk op deze avond bussen vanuit het westen naar Sint- Jansteen rijden. De bus vertrekt om zeven uur vanuit Aardenburg en doet vervolgens de volgende plaat sen aan: Oostburg (19.10), Schoon- dijikeJig.lS) en Biervliet (19.30). De prijs van een retourtje Sint-Jan steen zal tussen de drie en vier gulden komen te liggen. In alle plaatsen vertrekt de „oratorium bus" vanaf het marktplein. Zoals we afgelopen week reeds schreven zullen de cantates 3, 4, 5 en 6 van het Weihnachtsoratorium van J.S. Bach worden uitgevoerd in samenwerkibg met het Bredase Ka merorkest, aangevuld met leden van het Dordts Kamerorkest en het Oos- terhouts Kamerkoor. De uitvoering wordt gegeven in de parochiekerk van Sint-Jansteen en begint om half negen. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Op oudejaarsdag werd de op de' Terneuzense Markt ge parkeerde auto van A. P. V. uit Ter neuzen gestolen. De dieven zagen kans het portiersslot te forceren. Zondagmorgen om twee uur be merkte P. D. v. d. V. uit Terneuzen dat zijn personenauto, die hij in de Dijkstraat had geparkeerd, gestolen was. ROME (AP) Tijdens de jaar wisseling zijn bij het afsteken van vuurwerk in Rome en Na pels vijf mensen om het leven ge komen en werden zeker 500 per sonen gewond. Vorig jaar werd er niemand gedood en was het aantal gewon den niet half zo hoog. GOES Grand, 20 uur: Kelly's heroes 14 j. HULST Bioscoopgebouw, 20 uur: Rififi on der de gangsters 18 j. S. Blommaert, 15 uur: Schieting. Boekhandel Van Geyt, expositie „Kunst '72" (t.m. 30 jan.). Werkda- gen van 9-12 uur en van 13-18 uur. MIDDELBURG City, 20 uur: Kogels voor Gringo 14 j. Rijksarchief, expositie „Een ver dronken stad - Reimerswaal", georg. door het rijksarchief 'in Zeeland en de Ned. Jeugdbond ter bestudering van de geschiedenis (t.m. 19 febr.). Schouwburg 20 uur: „Es oh es, stop je 't nou in de ijskast?" van Theo Kling door de Toneelgroep Theater. Stadhuis, (Vleeshal), kerstexposi tie van de Zeeuwse Kunstkring (t.m. 9 jan.). Open van 14-17 uur. ROTTERDAM Schouwburg, 20.15 uur: „De hippe vogels van Bikini" door het Nieuw Rotterdams Toneel. VLISSINGEN Alhambra, 20 uur: Kelly's heroes 14 j. GENT Kon. Opera, 20 uur: „Alaska, terre d'aventures". Kon. Ned. Schouw burg, 20 uur: „High Infidelity" van Jack Popplewell. (ADVERTENTIE) vanzelf Bekijk het eens in de showroom vao DeSchelde.Alléverbeteringen en verfraaiingen, die u zelf kunt aanbrengen ir) uw huis, - Met tegels. Met schoorsteen mantels. Met vensterbanken. Met wandbekleding (o,a. Somyl-Vinyl) en sanitair. Meteethoeken. Met.keukens (ó.a. ALNO-aanbouwkeukens). Met aanrechtjes. Die hebben wij allemaal. Erg voordelig als u het zelf wilt doen. U kunt ook kiezen bij ons en het werk laten uitvoeren. De Schelde kent de adressen wel voor u. Bij De Schelde vindt u meer dan u verwacht. Bouw- en Keukencentrum N.V. Bouwmaterialenhandel "Dé Schelde" Industrieterrein Theodorushaven Bergen op Zoom. Tel. 01640-36910. Openingstijden van 8-18-00 uur, zaterdags van 9-14J00 uur,verder na telefonische afspraak. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In het komende voorjaar zal begonnen worden met een zogenaamd „woningonderzoek" 75 (Van onze correspondent) BREDA In het Turfschip te Breda opende zaterdagavond de Amerikaanse folk-group „The Fly ing Burrito Bros" een toernee door Nederland. De opkomst van het pu bliek viel wat tegen. Ongeveer vier honderd, in het begin misschien wat teleurgestelde, maar later zeer en thousiaste muziekminnaars, werd een schitterend folk-song, country- western en hard-rock programma gepresenteerd. Wat v<?or menigeen wat moeilijk te verteren was. was het feit dat van de oude Flying Burrito Bros nog maar één muzikant in de. niet aangekondigde, nieuwe formatie te herkennen was, namelijk de zanger gitarist Rick Robberts. Toen echter deze in de loop van het programma de hoop uitsprak dat deze nieuwe formatie met evenveel plezier zou worden ontvangen als de oude, be wees een spontaan applaus, dat de nieuwe samenstelling door dit pu bliek al volledig geaccepteerd was, De nu zevenkoppige groep kon na het drie-urige optreden de staande ovatie van het pubhek niet accepte ren zonder een extra nummer ten beste te geven. Voor de echte liefhebbers van country-western muziek was het een boeiende avond, die voor de meest fanatieken Y00rtgezet werd in de Rotterdamse Doelen, waar de forma tie meteen na het Bredase optreden haar tweede concert in Nederland verzorgde. 'N1' (Van onze correspondent) KOEWACHT Voor de Latijnse hoogmis op nieuwsjaarsdag in de Koewachtse parochiekerk bestond meer belangstelling dan voor de ge wone missen op andere zondagen. stelling van de Latijns-gezinden uit' de streek verwacht", aldus de heer P. Apers, die een van de initiatief nemers van dit experiment was. „Er waren slechts enkele vreemden in de kerk. Opvallend was voorts dat er niemand van de Vereniging tot be- „Persoonlijk had ik meer belang-1 houd van de Latijnse liturgie aanwe-1 deze mis gewoon een plezier hebben gedaan". zig was. Ik vraag mij dan ook af of l er wel direct behoefte aan een La tijnse misviering bestaat. Natuurlijk was de gekozen dag niet zo ideaal. Opvallend was volgens de heer maar ik betwijfel het of deze wijze Apers wel dat de kerkgangers veel van misvieren iedere zondag moet meer mee hadden gezongen dan tij- gebeuren. Je zou wel kunnen zeggen dens de Nederlandstalige missen m dat we de oudere katholieken metl Koewacht. in Zeeland. Als eerste proefveld is uitgekozen de regio het Sloe; dat wil zeggen: Zuid-Beveland ten westen van het kanaal door Zuid-Beveland. Het volgende regionale woningmarkt onderzoek, waarbij gebruik kan wor den gemaakt van de in het Sloe gebied opgedane ervaringen, zal in Zeeuwsch-Vlaanderen worden gehou den. Woningmarktonderzoeken worden vroeger of later in alle provincies verricht, zulks op verzoek van de mi nister van Volkshuisvesting. Het on derzoek in Zeeland wordt opgedra gen aan de Nederlandse Stichting voor de Statistiek in Den Haag. Het woningmarktonderzoek is een antwoord op de duidelijke verschui vingen die zich op de woningmarkt voordoen. Niet langer redeneert men tegenwoordig uitsluitend over aan tallen woningen, maar meer en meer wordt men zich ervan bewust, dat de woningbehoefte ook in het begrip „kwaliteit" kan worden uitgedrukt. Men wil dan ook niet alleen de om vang van de woningbehoefte kennen, maar ook de aard van die behoefte. Daarbij is het van belang te weten welke woningen in hoofdzaak worden gevraagd en op welke plaatsen deze vraag zich manifesteert. Een belang rijk punt daarbij is, in hoeverre aan de vraag naar woningen binnen de aanwezige voorraad kan worden vol daan en welke woningen moeten worden bijgebouwd om een zo goed mogelijke aansluiting bij de behoefte te verkrijgen. Het woningmarktonderzoek, waar mee in 1972 wordt begonnen, ge schiedt op advies van de minister van Volkshuisvesting regionaal. De kosten van het onderzoek worden in hoofdzaak door het rijk gedragen, maar omdat er ook duidelijk provin ciale belangen in het geding zijn, hebben G.S. de provinciale staten van Zeeland voorgesteld om in de kosten van het onderzoek bij te dra gen (Van een onzer verslaggevers) OSSENDRECHT Transportbedrijf v. d. Peyl in Ossendrecht heeft zeven van de elf chauffeurs, die bij het be drijf werkzaam zijn, moeten ontslaan. De oorzaak ligt volgens directeur G. v. d. Peyl in de „algemeen heersende malaise in het transportwezen". Bij de Ossendrechtse firma werd de si tuatie verergerd door de slapte in de bouw. v. d. Peyl houdt zich namelijk in hoofdzaak bezig met het vervoer van bouwmaterialen. Directeur v. d. Peyl vertelde ons dat de slapte in de bouw het bedrijf weliswaar ieder jaar voor problemen stelt, maar dat hij sinds de vestiging van zijn firma daarvoor nog nooit, mensen heeft moeten ont slaan. Hii verwacht dat de malaise in het vervemawezen he: eerste halfjaar van 1972 zal aanhouden.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 2