ARM KWIJT DOOR „EIGEN" VUURWERK VAN GROTE BRANDEN Nieuwe jaar zet in met veel doden op de weg Telegraaf achter overval op De Stem VLUCHTELINGEN NAAR HUIS Spoedige beslissing over lot Moed jib FC Utrecht-aanhang slaat toe bij NAC In Hulst voor 3000 gulden in beslag genomen „Persconcentratie zet zich voort in alarmerende vormen" Spanjaard in arrest na steekpartij op Noordzee MAURICE CHEVALIER OVERLEDEN ADVOCAAT ONTVOERDER GEPAKT AUDET: HUICHELACHTIGE EN ONJUISTE VERKLARING Pete Duel dood Mexico levert jurist en vriendin uit Sabotage in het spel Drijvende kraan stort over pier: schade 1,5 min. BRANDEN j&t Prijs Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactie- en administratie-adres: Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (Oil 50) 79 20 Abonnementsprijs m.i.v. l-l-'72: 16,25 per kwartaal; per maand i 5,50. Losse nummers 30 cent Gironummer 1114111. t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, Reigerstraat 16, Breda. MAANDAG 3 JANUARI 1972 26e Jaargang No. 8740 Advertentieprijs: per mm 16 centminimum per advertentie 2,40, .exclusief 4% B.T.w Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot v.m 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van onze redactie binnen land) HULST - EINDHOVEN Een 25-jarige elektriciën uit Vught, die in Eindhoven het nieuwe jaar met zelfgemaakt vuurwerk wilde be- groeten, heeft die onvoorzichtig heid met het verlies van een arm moeten bekopen. Verschillende an dere mensen liepen bij het onge luk verwondingen op. De elektriciën A. B., oud cn nieuw vierend bij familie in de Steenbergenstraat, had met behulp van een gasbuis, tien meter snoer. vier batterijen, een flitslampje en explosieven het vuurwerk in el kaar gekunsteld. Toen hij het vlak na midder nacht aanstak, ontstond er alleen rookontwikkeling. B. pakte de gas buis op en sloeg er mee tegen een muurtje. Het vuurwerk ontplofte toen wel en rukte bij B. een arm af. Er stonden ongeveer twintig mensen in de directe omgeving, waarvan er verschillenden gewond raakten. Ruiten in de omgeving sneuvelden, stukken van het „vuurwerk" lagen over honderden meters ver spreid. Op het terrein van de F.C. Den Haag werd op de tribune een rotje afgestoken door de 18-jarige los werkman R.D. De veertienjarige Erik van Driel uit Den Haag werd daarbij ernstig aan de ogen ge wond. De jongen is overgebracht naar het oogziekenhuis. In de laatste dagen van 1971 heeft de rijkspolitie van Hulst een intensieve controle op de midden- standsbedrijven, die vuurwerk verkochten, uitgeoefend. Veel be drijven, vooral in St. Jansteen, hadden het vuurwerk „levensge vaarlijk", vaak tussen andere brandbare stoffen, opgeslagen. Op vallend veel bedrijven hadden geen vergunning voor de verkoop van vuurwerk. Drie middenstan ders werden bekeurd omdat vuur werk werd verkocht aan kinderen beneden de toegestane leeftijd. Er werden in de gemeente Hulst 3700 stuks vuurwerk voor een waarde van ca. 3000 gulden in beslag ge nomen. (meer hierover op pagina 3) (Van onze sportredactie BREDA FC Utrecht wordt al tijd vergezeld door een grote en en thousiaste supportersschare. Het komt nog al eens voor dat de voet balfans uit de Domstad in hun club liefde te ver gaan en hun ploeg niet alleen moreel steunen, maar ook. praktisch bij willen staan. Diverse eredivisieverenigingen hebben dit reeds tot hun schade moeten onder vinden. Gisteren was het de beurt aan het Bredase NAC om de trieste balans op te maken. Afgebroken reclameborden, door geknipt hekwerk en doktersassi- stentie voor een gewonde Utrechter waren de gevolgen van een kort stondige bezetting van het NAC- terrein door de FC Utrechtsuppor ters. Het begon, toen de onzeker lei dende arbiter Joop Vervoort een penalty tegen FC Utrecht gaf, en hij het door Pogrzeba uit een scrim mage gescoorde doelpunt, nadat Van Gorp aanvankelijk tegen de paal had geschoten, toekende. Vervoort werd min of meer ge molesteerd door de spelers van FC Utrecht en trainer Jacobs gaf de supporters evenmin het goede voor beeld door onbeheerst het terrein op te stormen. Deze taferelen werk ten als de traditionele rode lap op de FC Utrecht supporters. De be- tonscharen werden te voorschijn ge haald en binnen een oogwenk be zetten ze het uoetbalterrem. De op grote sterkte aanwezige Bredase po litie kon ze hiervan met moeite en dank zij een aantal rake klappen verwijderen. Achter de gesloten hekken luchtten ze hun woede op de reclameborden en het hekwerk. Deze sloopwerkzaamheden leverden een niet geringe schadepost voor NAC op. Tot een minuut voor het einde bleef de FC Utrecht aanhang onrustig en agressief, en sommigen hadden zelfs stiletto's te voorschijn gehaaid. Toen scoorde hun ploeg het beslissende doelpunt en storm den ze (na afloop) het terrein op om hun spelers geluk te wensen. Verzuchtte een van de NAC-be- stuurderen: „De verliespunten heb ben ons toch nog een winstpunt op geleverd. Ik had er niet aan moeten denken, wat er na de wedstrijd ge beurd zou zijn, als dat doelpunt niet was gevallen. Zelfs nu hebben ze nog voor ons clubhuis staan te vech ten. Het is een trieste zaak voor het goedwillende FC Utrecht-bestuur, dat er zulke supporters bij zijn". Ollenburg stapt hier in Mexico hef vlieatuia. (Van onze redactie binnenland) RIJSBERGEN-DINTELOORD-GROENLO Het nieuwe jaar is wat de verkeersonveiligheid in ons land betreft zeer on gunstig ingezel. Vanaf vrijdag tol. güatercfn vielen op de over drukke wegen minstens dertig doden. Vooral vrijdag en gistermiddag meldde dé verkeerscentrale van de rijkspolitie in Driebergen een enorm groot verkeersaanbod, dat gister middag zelfs leidde tot enkele kettingbotsingen, waarbij tientallen auto's betrokken waren. De jaarwisseling is over het algemeen wel rustig verlopen. Daar staat tegenover dat onvoorzichtigheid met vuurwerk slachtoffers maakte en enke le grote branden tot gevolg had. Gisteravond kwam de 25-jarige G. Lochten uit Rljsbergen om het leven, toen hij met een busje in zijn woon plaats door onbekende oorzaak tegen een boom reed. Hij was op slag dood. Zijn zoontje van drieëneenhalf bleef ongedeerd. Zaterdagmiddag is de 63-jarige me vrouw J. Thomas-Koning uit Roosen daal bij een verkeersongeluk in Din- teloord om het leven gekomen. Zij zat bij haar schoondochter in de auto, die van de weg raakte en in een sloot be landde. De bestuurster kwam met de schrik vrij. Vrijda©md:d|dag kwam de 35-jarige mieivrioiUiW Maas-van der Linden uit Voerendaal op de weg Geleen - Heer len met haar auto frontaal in botsing met een vrachtauto. Mevrouw Maas en twee dochtertjes van resp. zeven en vier jaar ovei-leden kort na aan komst in het ziekenhuis te Heeiien. Twee andere kinderen die bij haar in de auto zaten, een jongetje van tien en een meisje van 2!£ jaar, werden zeer ernstig gewond. De chauffeur van de vrachtauto liep hersenletsel op, zijn bijrijder kreeg een shock. Een ander ernstig' ongeluk vond Ollenburgs oeck. vriendin, Angela KEULEN (RTR-UPI) Dc poli- ie heeft de Dusseldorfse advocaat Heinz Joachim Ollenburg - beschul digd van medeplichtigheid aan de ontvoering van de Duitse super markteigenaar Theo Albrecht - aan gehouden, toen hij op nieuwsjaars- ochtend per vliegtuig in Keulen arriveerde. De 47-jarige jurist - volgens zijn collega's een „goedaardig en correct nan" en zijn 19-jarige vriendin An gela Poeck waren met een reisgezel schap op vakantie in Mexico, toen de Bondsrepubliek de Mexicaanse autoriteiten verzocht Ollenburg uit te leveren. Vrijdag zette de Mexicaanse poli tie hem op een vliegtuig van de Lufthansa naar Keulen. Ollenburg en zijn vrienden maakten de terug tocht onder het wakend oog van de vice-consul van West-Duitsland in Mexico. Volgens de jurist was dit allemaal niet nodig. Hij zei zich direct bereid verklaard te hebben geheel vrijwil lig naar zijn land terug te gaan om te trachten de zaak op te helderen die naar zijn mening op een misver stand berust. ROZENBURG (ANP) Onge veer anderhalf miljoen gulden scha de is voor de Graan Elevator Maat schappij te Rotterdam ontstaan doordat in de Chemiehaven in het Botlekgebied haar drijvende kraan GEM 1 is omgeslagen. Het pas vol tooide eindpunt van de transport band op een nieuwe lichterpier voor derivaten-overslag werd daarbij ver nield. Sabotage wordt niet uitgeslo ten geacht. ZüRICH (RTR) De toestand bij de Nederlandse pers „kan ont stellend kritiek worden genoemd", zo staat in het jaarverslag van het Internationale Pers Instituut in Zu rich. Enorme stijging van produktiekos- ten en gestage terugloop van adver tenties bedreigen er het bestaan van verscheidene kranten en andere bla den. aldus het IPI. „De persconcen tratie zet zich voort in alarmerende vormen." plaats in Purmerend, waar een perso nenauto uit de bocht vloog en tegen een boom terecht kwam. Twee jon gens van 20 en 18 jaar en een meisje van 17 kwamen hierbij om het leven. Andere verkeersslachtoffers waren te betreuren in Emmeloord, Oostflak- kee, waar de 28-jarige havenarbeider C. 't Jonk uit Dirksland verongelukte, in Geleen, Diernen, Beilen, Oostvoor- ne, Munnikezjjl in Friesland, Amster dam, Sittard, Heerlen, Loppersum, Uitgeest, Zwolle, Renswoude waar twee bij een botsing omkwamen Assen, Oldebroek en Geleen. In IJmuiden is de 32-jariige brom fietser Lavin Ranero uit Beverwijk onder een trein geraakt. Hij overleed korte tijd later. Een felle uitslaande brand bij het confectie-atelier BeCe in Maastricht heeft gisteravond voor miljoenen gul dens schade aangericht. De brand moet zijn aangestoken, zoals dat ook met Pinksteren vorig jaar in hetzelfde bedrijf het geval was. Er waren diverse brandhaarden, elektriciteitsdraden bij machines wa ren doorgeknipt en de telefoonaan sluiting was onklaar gemaakt. De bedrijfsleiding verwacht dat de driehonderd personeelsleden vandaag niet aan het werk kunnen gaan.' De politie denkt aan wraakoefe ning. Vermoedelijk door het afsteken van vuurwerk is in Groenlo in de oude jaarsnacht brand uitgebroken in op slagplaatsen van de Grolsch-brouwe- rjj. Voor vele miljoenen ging in vlam men op. Rotjes veroorzaakten branden m Bussum en Emmen, waar resp. een winkel in verf- en spuitwaren en een doe-het-zelf-centrum in vlammen op gingen. In beide gevallen een schade van ruim een ton. In het Gelderse Waardenburg gooi de een 16-jarige jongen een rotje op het rieten dak van een boerderij. Al leen het vee kon nog worden gered. De Amsterdamse brandweer had al evenmin een rustige nieuwjaarsnacht. Felle branden woeden in het ooste lijk havengebied en in het centrum, waar drie verdiepingen geheel uit brandden. Over de oorzaken hier valt nog niets met zekerheid te zeggen. Geen rotjes in Rijswijk maar een moloitov-cocktail, die door nog onbe kenden in de oudejaarsnacht in het stadhuis naar binnen werd gegooid. De afdeling sociale zaken kreeg een aanzienlijke schade. In Den Haag en Amsterdam, waar tijdens de overgang van oud naar nieuw andere jaren nogal eens relle tjes voorkwamen, was het dit jaar bjjzonder rustig. Minder kalm was het in Epe, waar honderden^ jongelui brandjes stichtten en de politie de Hoofdstraat met char ges moest schoonvegen. Rumoerig heid ook in Kampen en Lunteren, waar met stenen en putdeksels naar voorbijgangers en politie werd ge gooid. Er was heel wat schade maai er vielen geen gewonden. *- --«.ï *4 .y~rv v, "Ni* 1 j "1 Tussen hergen flessen en grote plassen schuimend hier staat een brand weerman in de nieuwjaarsnacht het vuur in de Grolschbrouiöerij te bestrijden. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM/NIJMEGEN De Telegraaf behoort tot het anonieme consortium van dagbladondernemin gen dat de macht probeert over te nemen in de N.V. Audet, het dag bladconcern, waartoe ook Uitgevers maatschappij De Stem behoort. Op oudejaarsdag heeft De Telegraaf dit zelf toegegeven. De verklaring voor de achterbakse overvalmethode, die De Telegraaf in deze heeft toegepast en nu probeert te rechtvaardigen, wordt van Audet-zijde als volstrekt huichelachtig gekenmerkt. Uit krin gen vap Audet vernemen wij, dat in de berichtgeving van De Telegraaf een aantal pertinente onjuistheden voorkomt. Het is niet juist dat het bestuur van Audet een ingevolge de fusieco de aangevraagd gesprek met het on bekende consortium niet zou hebben (Van onze redactie buitenland) KARATSJI President Ali Bhoet- to van Pakistan heeft gisteravond verklaard dat hij vandaag op een openbare bijeenkomst in Karatsji een bekendmaking zal doen over de toe komst van de gevangen Oostpakis- taanse leider sjeik Moedjiboer Rach- man. In een kort telefonisch vraag gesprek met Associated Press wilde Bhoetto niet nader ingaan op de aard van zijn komende bekendmaking. President Bhoetto heeft gisteren verder de overneming door de rege ring bekendgemaakt van alle grote industrieën in het land. Tot de in dustrieën behoren die van ijzer en staal, zware machines, zware elek trische apparatuur, motorvoertuigen, tractors, petro-chemicaliën en open bare nutsbedrijven als elektriciteits bedrijven. De maatregel zal niet van invloed zijn op buitenlandse investe- Oostpakistaanse vluchtelingen Stappen hier in Petrapole (India) in een militaire trein die hen weer te rug zal brengen naar hun oude woon plaats, de nieuwe republiek Bangla Des j. ringen en kredieten, aldus Bhoetto in een korte radiotoespraak. Onder auspiciën van het Neder landse Rode Kruis is zaterdagmiddag een vast medisch team van het Leid- se Academisch Ziekenhuis naar Ban gla Desh vertrokken om daar opera ties te verrichten op slachtoffers van do oorlog. Het team bestaat uit twee chirur gen uit Leiden, prof. dr. M. Vink, en de arts F. R. Hohmann, de anaesthe- sist L. van den Berg en de operatie- zuster mej. D. Stolke. Aan dit Leidse team heeft het Rode Kruis twee ver pleegsters toegevoegd Dit zestal zal twee maanden ergens in Bangla Desj gaan werken. Waar het precies zal zijn wordt pas in Dacca beslist. Het groepje vertrok op de middag van Nieuwjaarsdag met een volledige uitrusting, geleend van het ministerie van Defensie. HOLLYWOOD (RTR) De Ame rikaanse televisie-acteur Pete Duel, een van de hoofdrolspelers uit de te levisie-serie „Alias Smith en Jones" is vrijdag dood aangetroffen in zijn huis in Hollywood. Moord wordt niet uit gesloten geacht. Hij speelde ook rollen in andere televisie-series zoals „The Fugitive". AMSTERDAM (ANP) Een 20- jarige matroos uit Vigo (Spanje) is op nieuwjaarsmorgen door de IJ- muidense politie van de Nederland se Shell-tanker „Kalydon" gehaald en gearresteerd. Hij wordt ervan verdacht vijf messteken op de 26- jarige tweede machinist Eric Kreune uit Gouda te hebben toegebracht. De aanleiding tot de steekpartij was een poging zaterdagochtend rond vier uur van de Spanjaard de vrouw van de machinist aan te ran den. De vrouw, de 25-jarige Paula Kreune-Smid, werd door de Span jaard bij de aanranrfingspogingen met een mes aan beide handen ge wond. Zij ligt met haar man, die zaterdagmiddag is geopereerd, in het ziekenhuis in IJmuiden. De machi nist was zaterdagavond buiten le vensgevaar. afgewacht. Het tegendeel is waar, namelijk dat van de zijde van het onbekende consortium, waarvan De Telegraaf als woordvoerdster optrad, dit gesprek is afgelast. De wnd. voorzitter van de raad van commissarissen van de N.V. Audet heeft bij schrijven van 16 dec. j.l. aan de door De Telegraaf ingeschakelde notaris data, plaats en uren voor be doeld gesprek voorgesteld. Bovendien heeft de wnd. presi dent-commissaris in hetzelfde schrij ven bevestigd, dat het onbekende consortium niet bereid was te zeggen, wie namens het consortium bij de bespreking aanwezig zouden zpn; voorts dat op dinsdagavond 14 de cember door bedoelde notaris aan hem werd meegedeeld, dat door het consortium de kans, om met Audet tot overeenstemming te komen, te klein werd geacht en dat het daar om afzag van de aangevraagde be spreking. „Mijnerzijds" aldus verder de wnd. commissaris van Audet in zijn brief van 16 december aan de betrok ken notaris van De Telegraaf c.s. „heb ik hierop gereageerd met de be merking', dat ik derhalve aanneem dat deze aangelegenheid hiermede defini tief is afgehandeld. U antwoordde mij hierop, dat men een openbaar aanbod had overwogen en hiervan nu heeft afgezien; daaraan toevoe gend, dat u slechts optrad om de me dedeling van de groepering aan mij over te brengen". Daarna verscheen daags voor Kerstmis een advertentie in enkele dagbladen, waarin werd aangekon digd dat J. Stroeve Bzn. te Amster dam een „belangrijke mededeling voor aandeelhouders Audet" had. Uit die mededeling van Stroeve bleek, dat er toch nog een aanbieding van een „ter goeder naam en faam be kend consortium" zij het anoniem, aldus de Audet-woordvoerder be reid zou zijn voor alle uitstaande aandelen een prijs te betalen, wrf- ke „zeer aanzienlijk boven de huidi ge, reeds niet onbelangrijke note ring, zou uitkomen". Van de Audet-zijde deelt men ons mede, dat dit mogelijk hetzelfde of een ander samengesteld consortium is, waarvan het in eerste aanleg voor Audet niet vaststond, dat daarin De Telegraaf weer meespeelde. Uit de publikatie van De Telegraaf van 31 dec. j.l. blijkt, dat dit echter wel het geval is. (VERVOLG OP PAGINA 5) (Van onze redactie buitenland) PARIJS Op 83-jarige leeftijd is op nieuwjaarsdag in Parijs de be roemde Franse zanger en conferen cier Maurice Chevalier overleden. Hij stierf zaterdagavond in een zie kenhuis, waar hij met een nieraan doening was opgenomen. Hij over leed plotseling aan een hartverlam ming. Sinds hij op 13 december was opgenomen, is hij negen maal met een kunstnier behandeld. In overeenstemming met de wens van de overledene zal de begrafenis woensdag heel eenvoudig worden gehouden. Van het overlijden van Maurice Chevalier is zowel in Frankrijk als daarbuiten met grote emotie kennis genomen. De Franse televisie wij zigde haar programma. In veel Pa- rij se theaters werd een minuut stilte in acht genomen. (Vervolg op pag. 5)

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1