WERELDRECORD VAN KET T ER g»l OP 500 METER: 38,3 BRUNDAGE WEER OP OORLOGSPAD Jan Raas wint in eindsprint van Wim Westdorp Pauwels eerste in Katerkoers VOGELWAARDE MIST OPGELEGDE KANSEN Höglin maakt indruk in Oslo Palomeres zege in Sao Paulo KLEINE ZEGE TERNEUZEN duw dc <yn&|p. 'w KiaAA <vrv wp /MtX BIERVLIET EN CORN BOYS SPELEN GELIJK föa- ze*- h A**-A ez*&c VeJkeM. LóJC z.weAeci. S.J Ünti0i/i/uaë in defied dninons nwmnwev draait Theo Bogaert matchwinner sport INTE Maandag 3 januari 1972 II Hasse Börjes: „In maart is het mijn beurt". INZELL (ANP) Met een in triomf hoog geheven rechterarm heeft de Münchener Erhard Keiler zondagmiddag in Inzeil zijn ereron- de gereden voor 3500 wiid-enthousi- aste toeschouwers- Zojuist had de Olympische kampioen zijn eigen wereldrecord op de 500 meter met 12-100 seconde verbeterd en ge bracht op de fantastische tijd van 38.30 seconden. Keiler reed deze ra ce met een provisorisch gerepareer- de rechterschoen. „Bij mijn val (za terdag) was er een scheur van tien centimeter in gekomen", aldus de Westduitser. Dat was overigens niet de enige handicap die de snelste schaatsenrij der ter wereld moest overwinnen op deze tweede dag van de eerste wed strijd van het vierbanentoernooi. Zijn directe tegenstander Janos Toelgyesi (Hongarije) was ten min ste vier klassen minder en bood Keiler geen enkele stimulans. Eigen lijk ging Keiler dus alleen over de baan, maar dat verhinderde hem niet de optimale conditie van het ijs ten volle te benutten. De eerste honderd meter legde hij af in 9.68. „Tweemaal dreigde ik uit mijn evenwicht te geraken, maar dat is bij een dergelijk temuo geen won de"" De Zweed Hasse Börj-es tot februari 1971 wereldrecordhouder met 38.46 die wegens een in de training opgelopen blessure niet startte, kon een \frat bittere opmer king niet voor zich houden toen hij Keiler feliciteerde. „In maart is het mijn beurt". Keiler zal het amper gehoord hebben. Hij filosofeerde over de mogelijkheid om onder de 38 seconden te komen. „Misschien lukt het me, maar onder de 37,9 zal ik niet komen. Dat is weggelegd voor de volgende schaatsgenerat.ie. Naar mijn mening rijdt men dan ongeveer 37.4"- Wat betreft de Olympische Spelen vreest Keiler alleen nog de Japan ner Takayuki Hida. die al eens 38.7 heeft gereden. Opmerkelijk is echter ook wel, al schijnt Keiler daar ziel niet druk over te maken, de op komst van de Finnen- Zowel Seppo Haenninen als Leo Linkovesi bleven onder de 39 seconden: 38.69 en 38.82. Ex-wereldrecordhouder Valeri Moeratow bleef steken op 39.01. Bijzonder goed weerde Keiler zich zondag ook op de 1000 meter Slechts 19-100 seconde bleef hij bo ven Ard Schenks wereldrecord van 1.18.80. De 1.18.99 van Keller was natuurlijk wel een nieuw Westduits record. Ondanks liet feit dat Keiler zater dag zijn 500 meter niet kon voltooi en door een val (hij raakte met zijn schaats in een scheurtje) won hij de sprintersvierkamp toch. Hij zege vierde namelijk in drie van de vier wedstrijden. Gerhard Zimmermann (West- Duitsland) won de kleine vierkamp (500, 3000, 1500 en 5000 meter) voor all-rounders. Hij behaalde een pun tentotaal van 172.317. Erhard voor Hida. Keiler: nog vrees (ANP) AveJ7 Brundage aan het begin van het nieuwe jaar geen goede wensen. Integendeel. De grijze 84-jarige president van het Internationaal Olympisch Comité dreigt met rigoureuze maatregelen tegen degenen die de regels van het IOC overtreden. In een ongewoon scherp gesteld rondschrijven aan de nationale Olympische Comité s van de landen die in februari deelnemen aan de Olympische Winterspelen van Sapporo (Ja pan) zegt de Amerikaan: „Ik deel U mede dat elk land dat door de inschrijving van een bepaalde atleet of ploeg de IOC-reglementen overtreden blijkt te hebben de uitsluiting van zijn gehele afvaardiging riskeert". Hiermee waar- t^UWi? B^undage de NOC's, die zelf bepalen of een deelnemer als amateur kan worden beschouwd of niet. De brief van Brundage luidt letterlijk als volgt: „Nu de Winterspelen van Sapporo naderby komen, voel ik het als mijn plicht U te herinneren aan de regels die bij dit evenement worden gehanteerd, zodat U uw afvaardiging daarvan op de hoogte kunt brengen. Volgens de reglementen van het IOC is generlei vorm van reclame toegestaan tijdens de Olympische Spelen dus noch op kleding, noch op materiaal. Tijdens de openings- en sluitingsceremonie zijn de atleten onderworpen aan een strenge discipline. Zij mogen geen foto- of filmcamera's met zich meebrengen. Het is voorts niet toegestaan de rijen te verlaten, waarin wordt opgemarcheerd. De chefs de mission zijn verantwoordelijk voor de naleving van deze bepalingen. Ik deel TJ mede dat elk land dat door de inschrijving van een bepaalde atleet of ploeg de IOC-reglementen overtreden blijkt te heb ben, de uitsluiting van zijn gehele afvaardiging riskeert. Wij zullen rigoureuze maatregelen nemen om te waarborgen dat de Spelen in de ware Olympische geest afge werkt zullen kunnen worden". 6 5 De brief was getekend: Avery Brundage, president, De Mexicaan Rafael Palomeres op de hoogste trede van het ereschavot na zijn zege in de Sylvester-loop. (Van onze sportmedewerker) KOUDEKERKE Jan Raas is zondag na een vinnig duel met zijn dorpsgenoot Wim Westdorp winnaar, geworden van de cross die de Ren en Toerclub Theo Middelkamp hield aan de Walcherse kust. Het traject in de omgeving bij het winter-trai- ningskamp Westduin stelde aan de deelnemers vrij hoge eisen, mede door de slechte weersomstandighe den, waarmee vooral de amateurs te kampen hadden. Het sneeuwde en het regende bijna voortdurend toen deze categorie slag leverde en dit heeft het strijdvuur wel wat ge doofd. Op de vaak smalle duinpaadjes bleek het uiterst moeilijk te zijn om elkaar te passeren en de beslissing, viel eigenlijk al in de eerste van de twaalf ronden, toen Jan Raas, Wim Westdorp, Jaap Marijs, Ko Tolhoek en Cees Bal zich losmaakten van de rest en een comfortabele voorsprong namen. Er kwamen nog wel een paar tegenstootjes van Evertse, De Waal en Huijzen maar de vijf koplopers gingen fanatiek door. Vooral West dorp en Raas maakten een goede indruk en zeker wanneer de fiets op de schouder moest worden geno men. Jan Raas profiteerde halfweg van een inzinking bij zijn concurrenten en nam gedecideerd de kop. Alleen Westdorp zou tenslotte Raas nog gaan bedreigen in de slotfase. Ter wijl Bal, Marijs en Tolhoek steeds meer terrein moesten prijsgeven, slaagde Westdorp er in om van zijn achterstand die op een moment bij na 100 meter had bedragen steeds meer af te knabbelen en zo kwam er nog een spannende finale. Hoewel Raas verbeten vocht om zijn belager van het lijf te houden, lukte hem dat niet, zodat een eindsprint ten slotte de beslissing moest brengen. Jan Raas slaagde er tenslotte in om met enkele centimeters verschil te zegevieren. Ook Jaap Marijs toonde in de slotfase over de nodige reserves te beschikken om Tolhoek en Bal van zich af te schudden. Dit leverde hem een eervolle derde plaats op. Bij de nieuwelingen verrastte de ze middag Ad Kuzee die in de eerste ronde aan de haal ging en onder anderen Vasseur en Scheers geen kans gaf om nog terug te komen. Na afloop werden de prijzen uit gereikt door Middelkamps secreta ris Jan Grimminck die onder andere voor de eerst aankomenden in elke categorie een beker overhandigde, omdat ook de officieuze clubtitel veldrijden op het spel stond. Uitslagen amateurs: 1 J. Raas Heinkenszand 20 kilometer in 56 minuten, 2 W. Westdorp Heinkens zand, 3 op 200 meter J. Marijs Souburg, 4 J. Tolhoek Yerseke, 5 C. Bal Kwadendamme, 6 H. Schenk Huijbergen, 7 W. Evertse Tholen, 8 W. de Waal Axel, 9 T. Huijzen Kloetinge, 10 R. Jongeneele Ouden bosch 11 J. Verbocht Roosendaal, 12 O. Hellemons Roosendaal, 13 op 1 ronde J. Blok Kruiningen, 14 J. de Vrieze Goes, 15 A. Kuzee Kapelle. Nieuwelingen: 1 A. Kuzee Sou burg 10 kilometer in 27 minuten, 2 op 1.05 A. Vasseur Axel, 3 B. Scheers Middelburg, 4 C. Spaans 's Gravenpolder 5 J. Verbeeke IJzen- dijke. Bij de enkele adspiranten die ver trokken was Lou de Jager uit Bieze- linge de snelste. (Van onze sportredactie) TERNEUZEN De voetbalvere niging Terneuzen speelde gistermid dag een oefenwedstrijd in terneu zen tegen de vierde klasser Clinge. De Terneuzenaren wonnen met 2L Rinus Polderman en Han van der Hooft scoorden voor Terneuzen, ter wijl Jo de Blok uit een strafschop het doelpunt van Clinge liet aante kenen. OSLO (ANP) Na de traditione le nieuwjaarswedstrijden in Oslo is het nog niet duidelijk van wie de Nederlandse schaatsenrijders de grootste concurrentie hebben te duchten. De overwinning in deze tot dusver belangrijkste wedstrijd van het seizoen, ditmaal zonder Neder landers, ging naar de Noor Sten Stensen, een erkend stayer. De tweede plaats was voor Dag Fornaes, die zonder tot opvallende verrichtingen te komen, toch hoog in het klassement eindigde, en de der de voor de Fin Kimmo Koskinen, de blijkbaar weer eens een redelijk seizoen wil maken. De Zweed Johnny Höglin impo neerde eigenlijk het meest in het Bislet-stadion. De pupil van Kees Broekman voerde na drie afstanden de ranglijst aan: eerste op de 500, tweede op de 5000 en derde op de 1500 meter, maar liet de 10.000 me ter voor wat hij was. Hoewel geen typische sprinter - Höglin isnog steeds Olympisch kampioen 10.000 meter - won de Zweed de 500 meter voor toch redelijk snelle rijders als Tveter, Eriksen en Grönvold. Stensen nam de beide lange af standen voor zijn rekening in goede tijden en Tveter de sterkste mijl. Verdere opvallende feiten: de zwakke 500 meter van Fornaess (41.99 sec.), de 5000 meter van Grönvold (9.21.3, met driemaal een val), het middelmatige prestatie niveau van Göran Claesson en de redelijke come-back van Stiansen op klassementsniveau. (ADVERTENTIE) Verstandig om altijd Antigrippine cachets of tabletten in huis te hebben. Kun je er direkt één innemen bij de eerste tekenen van griep of verkoudheid. Dat is het beste. Antigrippine bevat koortswerende, pijnstillende en opwekkende bestanddelen, 's Avonds nóg een Antigrippientje en vroeg naar bed. Antigrippine werkt. DEN HAAG (ANP) De Belgi sche amateurwielrenner Jos Pauwels heeft zondagmiddag op het landgoed Ockenburg bij Den Haag de zoge naamde „Katerkoers" gewonnen, een veldrit voor amateurs en beroeps renners. De wereldkampioen cyclo- ADVERTENTIE) zet onze Filtermatic 'n kop echte, zuivere filterkoffieü Binnen 15 sekonden zet onze Filtermatic voor u 'n verse kop echte, zuivere koffie, en kan dat 24 uur per dag volhouden. Dag in dag uit Probeert u in die 15 sekonden ons telefoonnummer eens te draaien. Dan weet hoe snel dat is, en wij dat u van echte koffie houdt. Probeer 't eens 041 00 - 28631 Intervend n.v. van Tuldenstraat 14 s-Hertogenbosch. cross amateurs, zijn landgenoot Ro bert Vermeire eindigde met een achterstand van 37 seconden als tweede. De beste Nederlander was Gezinus Hoven, die als derde, vier seconden na Vermeire, over de eind streep ging. De beste beroepsrenner was de Tilburger Cees Zoontjens. Hij werd zesde op 3 minuten en 34 seconden van de winnaar. Het was voor Jos Pauwels de negende overwinning van het sei zoen. De Belg was vanaf het start schot in de voorste gelederen te vinden, waar hij aanvankelijk het gezelschap genoot van Vermeire en het Nederlandse trio Hoven en Al- bert en Gerard Scheffer. Gaandeweg distantieerde Pauwels zich van zijn belagers, van wie Vermeire en Al- bert Scheffer een val maakten. De Nederlander kwetste zijn knie zoda nig dat hij van verdere deelneming moest afzien, maar Vermeire zette de race voort, zonder nochtans zijn landgenoot meer te kunnen achter halen. Het drietal Vermeire - Hoven - Gerard Scheffer viel in de laatste ronde uiteen en kwam met enkele seconden tussenruimte over de fi nish. Cock van der Hulst, Sjaiak Spet- gens, en Gertie Wildeboer waren niet van de partij. De uitslag is: 1 Jos Pauwels Belg. 9 ronden 24 km. in 59 minuten 48 sec., 2 Robert Vermeire Belg. op 37 sec., 3 Gezinus Hoven Deurze op 41 sec., 4 Gerard Scheffer Zelhem op 43 sec., 5 Hans Steekers Noordwij- kerhout op 2 min. 59 sec., 6 Cees Zoontjens Tilburg op 3.34, 7 Benny Meyer Apeldoorn op 4.07. SAO PAOLO (ANP) De Mexi caanse atleet Rafael Tadeo Palome res heeft in de oudejaarsnacht de tratitionele Sylvesterloop over 8700 meter in de Braziliaanse stad Sao Paulo gewonnen. Hij maakte een tijd van 23 minuten 47,8 seconden. De tweede plaats was voor de Co- lumbiaan Victor Mora, de derde voor de Portugees Carlo Lopes en de vierde voor de Belg Emiel Putte- mans. (Van een voetbalmedewerker) BIERVLIET In de vierde klas se H werd de inhaalwedstrijd tussen Biervliet en Corn Boys met een gelijk spel afgesloten (11). De ploegen wogen goed tegen elk aar op. Biervliet had wel een licht veldoverwicht, maar met name na rust stelde Corn Boys daar gevaar lijke uitvallen tegenover. De Boys namen voor rust uit een strafschop door Maas de leiding (01). Bier vliet kwam toen sterk in het offen sief en het duurde tot de 43e minuut eer Bracke ook al uit een hoek schop de stand op gelijke hoogte bracht (11). Na rust van hetzelfde laken een pak. Een licht overwicht voor de thuisclub en een steeds goed terug komend Corn Boys. Een aantrekke lijke en spannende wedstrijd. In de stand kwam geen wijziging meer (1—1). (Van een voetbalmedewerker) BOSCHKAPELLE Vogelwaarde heeft de belangrijke wedstrijd in de derde klasse D tegen Zierikzee met 10 gewonnen. De Zeeuwsch-Vla- mingen hadden voor rust al meer afstand moeten nemen. In die perio de was Vogelwaarde veel sterker, maar doelman Stoutjesdijk van de Zierikzeeënaren stond doelpunten in de weg. Toch kwam die ene ver diende treffer in de eerste helft. In de 15e minuut stuurde Piessens Bo gaert de ruimte in, die na een solo doelman Stoutjesdijk omspeelde eD beheerst 10 scoorde. Zierikzee kwam er in de eerste helft nauwelijks aan te pas. Na rust waren de bezoekers wel sterker, maar verder dan het strafschopge bied reikte hun kunnen niet. Een maal voor De Schepper gekomen ontbrak alle gevaar. Vogelwaarde was zelfs met uitvallen nog gevaar lijker, maar de met veel snelheid uitgevoerde acties werden door on zuiverheid om zeep geholpen. (Van onze sportredactie) BOSCHKAPELLE Vogelwaar de heeft op de eerste voetbalzon dag in 1972 een goede stap gezet in de richting van het behoud van het derdeklasserschap. Gisteren wonnen de groen-witten namelijk met 2—0 van Zierikzee, dat met drie punten voorsprong op de der de plaats van onderen stond in de derde klasse D. Voorsprong op Vo gelwaarde, dat uit 12 wedstrijden 6 punten vergaarde en voorsprong op Zeeland Sport, dat evenveel punten uit dertien wedstrijden beurde. Wilde Vogelwaarde nog enige kans hebben, moest het dus gistermiddag winnen, want bij verlies zou de achterstand 5 pun ten bedragen en dat werd in Boschkapelle algemeen beschouwd als onoverkomenlenk. Maar Vogel waarde volbracht het huzarenstuk je en dwong Zierikzee gistermid dag op de knieën. Zij het slechts met een doelpunt - van Theo Bo gaert in de 20ste minuut, die doel man Stoutjesdijk van Zierikzee meer dan kundig passeerde uit een uiterst moeilijke hoek - verschil. Belangrijke winst, maar winst ook met schaduwzijden. Immers, Vo gelwaarde bewees opnieuw, dat het benutten van kansen een haast onmogelijke opgave blijkt te zijn. Normaliter, bij de verhouding twee opgelegde kansen een benut ten, zou de ploeg van trainer Bert van der Meijden gistermiddag met 41 gewonnen moeten hebben, dat houdt in dat Vogelwaarde acht zeer reële mogelijkheden wist te creëren tegen Zierikzee een. Een ander zwak punt van Vogelwaarde is het middenveld, dat het drietal De Maaijer, Lambert en Bogaert in de vuurlinie te weinig voorziet van bespeelbare ballen. Sterk punt is daarentegen weer de diep tepass. Speciaal, toen de ,^/m\j- nige" Erpelink in de spits kwam en Lambert de plaats van Vonck achter de frontlinie innam. Toen was er wel de vaart, die voor rust slechts vijf minuten in het spel van Vogelwaarde opdook. De vaart, die in die bewuste vijf mi nuten vier levensgrote kansen op leverde, waarvan de eerste benut werd. Voorzitter Rob Dob- belaer - die trouwens nog niet weet wanneer hij wel of niet zal aftreden nu hij in het Westbra bantse Steenbergen woont - gaf na afloop van dit zo belangrijke tref fen toe, dat er ook nu weer door Vogelwaarde teveel kansen om zeep zijn gebracht. Dobbelaer: „Dat is het probleem waar we al heel het seizoen mee kampen. Steeds verliezen we met een doel- punt verschil. Gelukkig is dat van daag niet gebeurdwant anders had het er donker uitgezien voor ons". Normaal bleek volgens de woor den van de Vogelwaarde-voorzitter ook te zijn, dat de groen-witten na rust hun beduidende terugval doormaken. Dobbelaer: „Ook dat is dit seizoen een van de punten waarop wedstrijden verloren zijn gegaan. Ik weet niet waar het 'm zit, maar het is altijd nog zo ge weest. Zierikzee heeft geen kans gezien om ervan te profiteren. En dus bleef de winst voor ons. Door het volle pond uit de sleutelwed strijd te halen heeft Vogelwaarde nog een goede kans het derdeklas serschap te behouden. Zierikzee heeft een punt meer dan de groen- witten en staat dus binnen bereik. Belangrijk, is echter nog wel, dat de zege van gisteren een enorme stimulans kan betekenen voor het elftal zelf. WÊÊÊÊÊÊ De jeugd op de rollen tijdens de wieler-instuif in Terneuzen. (Van onze sportredactie) TERNEUZEN De jeugdcommissie van de wielervereniging Zeeuwsch-Vlaanderen, afdeling Terneuzen hield vrijdagmorgen in de voorhal van de sporthal van Terneuzen demonstratie-wielerwedstrijden op de rollen voor de Terneuzense jeugd. Iets Minder dan 100 Terneuzense jongens en meisjes verschenen in de sporthal 't Zwaantje waarvan er 60 meededen aan een onderlinge competitie in verschillende leeftijdsgroepen. Van de kant van de „echte" coureurs werkten aan deze ochtend de volgende renners mee: Pieter Kianer, Char les de Smit, Hector Dooms, Bert Beghijn, Hans Dooms, Alfred Verschueren, Frans Verstraeten en Tonnia Veerman plus de dames Bea pamers en Bernadette Verschueren. Het is de bedoeling van de jeugdcommissie om in elke grote plaats in Zeeuwsch-Vlaanderen in de komende maanden zulke demonstratiewedstrijden te organiseren.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 11