AOW OVERMORGEN OPNIEUW OMHOOG Veel meer on dan tslag en in Honger dreef rovers uit bos KOGELS VELLEN BENDE LEIDER „NOODTOESTAND" LAGERE SCHOLEN IN TERNEUZEN Overval op krant immorele daad Gedupeerden van - gegijzelde - kruidendokter zullen weinig geld terugzien BELANGSTELLING VOOR SCHOLING NEEMT TOE REDACTIE DE VRIJE ZEEUW: Bij Christelijke Pers ontslag voor 66 man deze week bij 40% BELONING LIFA Zifmeuhelmdustrie N.V. DONDERDAG 30 DECEMBER 1971 25e Jaargang No. 8738 Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem OVERUREN INVESTERINGEN Rapport Welzijnscomité: Tekort aan kundige mensen Verwerpelijk Stromannen Vervroegd pensioen voor twee nieuwe groepen ambtenaren C ZWARTE KIP) Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactie- en administratie-adres: Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (Oil 50) 79 20 Abonnementsprijs m.i.v. 1-1-72: -ƒ 16,25 per kwartaal; per maand 5,50. Losse nummers 30 cent Gironummer 1114111. t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, Reigerstraat 16, Breda. VRIJE ZEEUW Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, .exclusief 4% B.T.W Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot v.m. 11 uur. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De uitkeringen volgens de Algemene Ouderdomswet (A.O.W.) en de Algemene Weduwen- en Wezenwet (A.W.W.) zullen wan neer ook de Eerste Kamer met een wetsontwerp van de bewindslieden van Sociale Zaken akkoord gaat met ingang van 1 januari a.s. opnieuw wor den verhoogd en wel met circa 1 pet. Dit houdt verband met de nieuwe regeling, waarbij de sociale uitkerin gen nog slechts twee keer per jaar worden aangepast. M.i.v. 1 januari 1972 worden daardoor de A.W.W.-pensioenbedragen voor ongehuwden 5070,per jaar of 422,50 per maand en voor gehuw den ƒ7182,per jaar, resp. ƒ598,50 per maand. De uitkeringsbedragen voor de A.W.W. worden op die datum: per jaar per maand weduwen zonder kinderen onder 18 jaar 5070,422,50 weduwen met kinderen onder 18 jaar 7182,598,50 wezen tot 10 jaar 1632,136, wezen van 10 tot 16 jaar 2406,200,50 wezen van 16 tot 27 jaar 3138,261,50 tijdelijke weduwenuitkering 5070,422,50 '70 DEN HAAG (ANP) De verslechtering van de economische situa tie, waardoor zowel de investeringen als de produktie weinig groeiden, heeft een duidelijk stempel gedrukt op de ontwikkeling van de werk gelegenheid en de werkloosheid in het afgelopen jaar. In de loop van 1971 hebben in totaal ongeveer 500 bedrijven zgn. collectief ontslag aangekondigd voor ongeveer 21.500 werknemers: 300 bedrijven wegens algehele sluiting en 200 wegens gedeeltelijke sluiting. In 1970 moesten in totaal 300 bedrijven ongeveer 13.000 werk nemers wegens sluiting ontslaan. De toename van collectieve ont slagen was in 1971 in Limburg het grootst (nl. een verdubbeling ver geleken met 1970). len, na een nog vrij scherpe stijging in de eerste maanden, over het ge hele j aar nauwelijks een toeneming te zien geven. In de loop van 1971 heeft zich in de investeringsactiviteiten een om buiging voltrokken, die volgens het ministerie in het nieuwe jaar ver moedelijk een daling van het niveau van de investeringen van het be drijfsleven tot gevolg zal hebben. De toeneming van het volume van de particuliere consumptie zette zich in 1971 voort, zij het dat de toene ming met naar raming 4 procent aanmerkelijk geringer was dan in 1970, toen de groei met 7,5 procent was. Vooral de kledingindustrie is bij de bedrijfssluitingen betrokken: het aantal hierbij betrokken bedrijven verdubbelde ten opzichte van 1970 en het aantal betrokken werknemers was viermaal zo hoog. In de metaal industrie is sprake van een verdub beling van bij sluitingen betrokken bedrijven en van verloren arbeids plaatsen. Er stonden eind november 90.000 werklozen ingeschreven. De belangstelling voor scholing is dit jaar onder de beroepsbevolking aanzienlijk toegenomen. Ook werk gevers blijken meer en meer de weg naar het arbeidsbureau te vinden voor andere doeleinden dan de be middelingsactiviteiten van deze bu reaus. Zo zegt het ministerie van Sociale Zaken. Er komen steeds meer door de overheid en het be drijfsleven gezamenlijk opgezette scholingsactiviteiten. Een en ander heeft ertoe geleid dat in 1971 meer dan achtduizend volwassenen voor een nieuwe func tie werden opgeleid. De gewone gemiddelde loonkos tenstijging bedraagt op niveaubasis 11,9 procent, waarvan 1,9 procent wegens indexclausules en 0,7 pro cent op basis van de Zjg. f 400- uitkering. De gemiddelde loonkos tenstijging als gevolg van arbeidstijd- vermiiraderinig bedraagt 0,7 procent. Het totale aantal overuren voor 1971 is na februari sterk gestegen. De top van het overwerk ligt ten opzichte van voorgaande jaren dan ook ongewoon vroeg, namelijk in mei tot en met juli, tegenover an ders september-november. Aan de andere kant steeg het aantal aanvra gen van bedrijven die werktijdver korting willen toepassen in verband met verminderde bedrijvigheid. Dit aantal aanvragen is in november en december verdubbeld ten opzichte van voorgaande maanden. Vertraging van de economische groei en verscherping van de infla tie hebben de economische ontwik keling van Nederland in 1971 ge kenmerkt. Het nationale bestedings niveau lag ondanks een aanzienlijk geringere toeneming dan in het vo rige jaar nog veei te hoog. Het leverde in het lopende betalingsver keer met het buitenland een tekort op van 1 a 1,5 miljard gulden. Dit staat in een overzicht over 4e econo mische ontwikkeling in 1971 wan het ministerie van economische zé^'en. I S. De toeneming van de produktie in bedrijven die in 1970 6,5 procent bedroeg, liep in 1971 terug tot ca. 4,5 procent.. De investeringen van het bedrijfsleven in vaste activa zul- Morgen, oudejaarsdag, zullen onze kantoren vanaf 16.00 uur gesloten zijn. De Directie. De Oostenrijker Vicenik wordt hier zwaar gewond op een brancard gelegd, nadat hij is neergeschoten. (Van onze redactie buitenland) SAARBRÜECKEN Een van de meest opzienbarende bankover vallen in de Westduite geschiede nis heeft gisteren een dramatisch einde gevonden. Na een grootscheepse klopjacht in de moeilijk toegankelijke bos sen van Saarland bij de Franse grens, waaraan meer dan 600 poli tiemannen en vijf helikopters heb ben deelgenomen, is de leider van de bende, de 44-jarige Oostenrij ker Kurt Vicenik, in het plaatsje Baltersweilej; bij St. Wendel in Saarluüti Vit. rgcschoioLi; Zv aar ge wond aan de maag en de lever werd hij in het ziekenhuis van St. YVendel opgenomen, waar hij een spoedoperatie onderging. Daarna werd hij overgebracht naar de uni versiteitskliniek in Homburg (Saarland). Hij verkeert in levens gevaar. Zijn beide Franse medeplichti gen bij de overval op het filiaal van de Deutsche Bank in Keulen, waarbij maandag een bedrag van 311.000 mark werd buitgemaakt, konden door de politie worden ge grepen. Het zijn de 24-jarige Fran- gois Matei van Corsica en Charles Donnadillo (34) uit Marseille. Het einde van de vlucht van het drie-tal kwam dichtbij de plaats waar zij maandagavond na een ra zende autorit door drie Westduitse deelstaten de 2 als gijzelaars miee genomen hoge politiefunctionaris sen in de dichte Saarlandse bossen vrijlieten. De honger dreef de rovers uit hun schuilplaats die de politie niet had kunnen vinden. Men was trouwens hun spoor helemaal bij ster. Aangenomen werd dat zij over de grens na-at Frankrijk hadden weten te ontko men. Aan de andere kant van de grens was een politiemacht van ongeveer 5.000 man op de been. Onverwacht verschenen de over vallers gisteren in het dorpje. Ze hadden ©en 21-jarige man als gij zelaar bij zich. De auto van de drie mannen werd opgemerkt door een helikop ter toen de wagen Baltersweiler binnenreed. Het dorp werd onmid dellijk door een grote politiemacht van de buitenwereld afgesloten. De auto van de bankrovers werd door een groot aantal patrouillewagens van de politie ingesloten. Daarop gooiden de rovers papieren uit de auto, daarop ze aanboden te on derhandelen. Op het parkeerterrein midden in het dorp begonnen zij onderhande lingen met de politie. Zij wilden hiun gijzelaar vrijlaten in ruil voo-r -een politieman, levensmidde len, sigaretten en een vrije aftocht naar Hamburg. Honderden dorpsbewoners sloe gen vanuit de verte de onderhan delingen tussen de politie en de rovers gade. Toen het tussen beide partijen tot een heftige woorden wisseling kwam, vielen plotseling schoten, die Vicenik velden. Ze blijken te zijn afgevuurd door de politie-officier Julius Gross. Ui Oostenrijker, die hartpatiënt LsJtf toen hij op de grond lag tegen de politieman: „Ik zou blij zijn als ik doodging. Ik heb toch niet lan-g meer te leven". Bij het daarop volgende gevecht met de politie mannen op het parkeerterrein zou een van de twee Franse bankro vers gewond zijn geraakt. Naar de politie heeft meege deeld, is het bij de bankoverval buitgemaakte geld o,p de rovers gevonden. Hoeveel dit precies is kon nog niet worden gezegd. Hier onderhandelt Vicenik nog met een politieman. Even later zal hij neergeschoten worden. (Van een onzer verslaggevers) I TERNEUZEN „Er is van ge meentezijde zeer duidelijk een te-1 kort geweest aan mensen"die ter zake kundig zijn en dagelijks met de pro blemen te maken hebben". Dit is een van de conclusies die het Welzijns comité Terneuzen neerlegt in een rapport dat wordt uitgebracht bij b. en w. van Terneuzen, de raadsleden, de politieke partijen in deze gemeen te en diverse oudercomités en com missies van scholen. De stichting heeft een onderzoek ingesteld naar de scholennood in Terneuzen-Zuid onder schoolbestu ren, onderwijzend personeel en oudercommissies. Uit de enquête blijkt dat er een schrijnend tekort is aan plaats op de kleuterscholen. Het tekort aan plaatsruimte op de lagere! scholen noemt het comité een „nood- toestand". Praktisch geen school heeft meel de beschikking over een handwerk- klas. omdat die is ingeschakeld bij het gewone onderwijs. Zoals bekend is wordt overwogen spoedig zeven noodlokalen te reali seren. In een interview met deze krant heeft wethouder drs. R. Barbé verklaard dat gedacht wordt aan splitsing van deze zeven lokalen, te weten drie voor kleuteronderwijs in de Catspolder en vier voor lager on derwijs in de componistenwijk. „Wij moeten in ieder geval in overweging geven de bouw van deze zeven lokalen te doen plaatsvinden in de componistenwijk. Er is hier al bij ruwe benadering een tekort aan tien lokalen. De bouw van complete semi-permanente scholen in de Cats polder op zeer korte termijn zou der halve eerst een ware verlichting van deze crisis teweegbrengen." Aldus het comité. H©t Welzijnscomiiité Terneuzen zegt deze enquête gehouden te heb ben op verzoek van „verontruste ouders wier kinderen de dupe drei gen te worden van een overstelpend plaatsruimtegebrek op de scholen in onze wijk". (Van een onzer verslaggevers). BREDA-TERNEUZEN De hoofdredactie en de redactie van De Stem en de Vrije Zeeuw hebben met hun collega's van De Limbur ger, De Gelderlander en De Nieuwe Krant, met wie zij in de N.V. Audet verenigd zijn, hun „diepe veront waardiging" uitgesproken over het voornemen van enkele groot-aan deelhouders om him aandelen te verkopen aan een anoniem consorti um uit de dagbladwereld. Op grond van hun specifieke ei gen verantwoordelijkheid voor de in houd en de identiteit van de krant verklaren zij bij voorbaat zich niet te zullen neerleggen bij een verkoop van de krant, die tot stand zou komen zonder voorafgaande over eenstemming met alle betrokkenen in het Audet-concern. De tekst van het communiqué dat de redactie en hoofdredactie van De Stem gezamenlijk miet de "colle ga's van hun zustersblad:en hebben uitgegeven, lualdt als volgt: heid, de belangenbehartiging van de lezers in het verspreidingsgebied en de diversiteit van meningsuiting. Met grote voldoening hebben hoofdredacties en redacties, als be wakers van de identiteit van^ de krant, kennis genomen van de giste ren uitgegeven verklaring van de ondernemingsraden van hun bedrij ven. Uit deze verklaring spreekt een volstrekte solidariteit van alle be- drijfsgenoten, inclusief directie en commissarissen", aldus het commu niqué. „De hoofdredacties en redacties van De Gelderlander te Nijmegen, De Lim burger te Maastricht en Roermond, de Sitem te Breda, De Nieuwe Krant te Arnhem en de Vrije Zeeuw te Ter neuzen, aangesloten bij de N.V. Audet- hebben met diepe verontwaardiging kennis genomen van het voornemen van enkele groot-aandeelhouders om hun aandelen te verkopen aan een anoniem consortium uit de dagblad wereld. Zij achten deze verkoop volstrekt verwerpelijk. De overval- methode van bedoeld onbekend con sortium kwalificeren zij als een im morele daad. Hoofdredaoties en redacties stellen zich op het standpunt, dat zij ver antwoordelijk zijn voor de inhoud en identiteit van hun kranten. Deze verantwoordelijkheid mag niet wor den aangetast door financiële mani pulaties. Op grond van die specifie ke eigen verantwoordelijkheid ver klaren zij bij voorbaat zich niet te zullen neerleggen bij een verkoop, die tot stand zou komen zonder voorafgaande overeenstemming met alle betrokkenen in het Audet-con cern. Hoofdredacties en redacties doen een dringend beroep op de aandeel houders zich van hun zware verant woordelijkheid bewust te zijn en niet mee te werken aan deze infame overval. Een krant is niet een wille keurig consumptieartikel maar een geestelijk produkt. Hier zijn waar den in het geding als de persvrij- DEN HAAG (ANP) Twee nieu we categorieën ambtenaren komen bij Koninklijk Besluit in aanmerking voor vervroegde pensionering. Het zijn de burgerambtenaren van de militaire inlichtingendiensten (zes tig jaar), voor zover zij belast ziijn met contra-inlichtingenwerkzaam- heden, en de burgerverkeersleiders bij de koninklijke luchtmacht. (55 jaar). AMSTERDAM/ROTTERDAM (ANP) Doordat dagbladen van de n.v. De Christelijke Pers vanaf 1 april aan staande gemeenschappelijk worden vervaardigd, moeten bij de verschil lende kantoren van Trouw en het Kwartet in totaal 66 personeelsleden afvloeien. Onder hen bevinden zich 14 personen boven de 65 jaar en 15 parttimers, aldus de directie. Vaessen-Schoemaker Holding n.v. in Deventer en n.v. Europack-Hen- kelman n.v. in Den Bosch (beide be sloten vennootschappen) hebben be sloten tot een zeer intensieve samen werking. Vaessen-Schoemaker heeft ruim 500 mensen in dienst, ook in het buitenland en Europack ongeveer 30. Zoals gesneld hebben de onderne mingsraden van De Stem en van de andere Audet-bedrijv,en zich al eerder in krachtige be woordingen gekeerd teigen de overval van onbekenden op hun kranten. Deze onbekenden proberen hun identiteit nog steeds verborgen te houden. Zij bedienen zich van stromannen die aandeelhouders van de N.V. Audet pogen over te halen hun aandelen over te doen aan de anonieme groep van dagblad-onder nemingen, die de macht in handen probeert te krijgen. Dit achterbaks gedoe heeft in heel de Nederlandse j ournalistieke wereld verontwaardi ging gewekt. Zoals bekend tracht de huidige Audetleiding de overval op haar be drijven voor nu en voor de toe komst te weren door de uitgifte van preferente aandelen. Daartoe is een statuherawijzfiiginig voorgesteldl waarover zal worden beslist op een buitengewone algemene vergadering van aandeelhouders, die vrijdag 7 januari a.s. te Nijmegen zal worden gehouden. (ADVERTENTIES) AAN ONZE ADVERTEERDERS In verband met Nieuwjaar wordt de afsluittijd voor ad vertenties in onze editie van maandag 3 januari a.s. ge wijzigd. Deze tijd is gesteld op vrijdag 31 december om 9.00 uur. Advertenties voor 3 januari, die te laat in ons bezit ko men worden automatisch een dag later geplaatst. De advertentie-afdeling. wijn met franse cognac» fles 0.75 liter 395 2?s Dit bespaart U omdat U de moeite neemt rechtstreeks Uw bankstellen en fauteuils bij de fabriek te kopen. Uw be sparing kan tot 2400,— oplopen. Dagelijks geopend van 10—6 uur, vrijdag tot 2.00 uur. Oost Havendijk 13 Roosendaal. Tel. 01650-37970. (Van een onzer verslaggevers) BREDA - EINDHOVEN —„Ik raam de opbrengst uit het faillisse- -»cnt van de heer Willem van de Moosdijk op f 120.000 tot f 150.000. Van dat bedrag moeten, om te beginnen, de "hypotheek op zijn woning in Casteren af en, niet te vergeten, de vorderingen, welke de belasting nog op de man heeft. Hoe groot die zullen zijn is mi] op dit moment nog onbekend, maar zij zullen vermoédelijk niet gering zijn. Ja, en dan is er die eindeloze stroom gedupeerde klan ten. Het is mijn stellige indruk, dat er voor deze categorie weinig of niets zal overschieten. Ik heb momenteel al een slordige 5000 brieven binhen van gedupeerden, die hun geld terug willen hebben. Ze komen niet alleen uit eigen land, maar vooral ook uit België en verder uit West-Duitsland, Frankrijk, Oostenrijk en zelfs Spanje. Dat zegt genoeg over de omvang van de affaire. Overigens is nog tot 12 maart 1972 de moge lijkheid open tot het indienen van vorderingen, zodat we waarschijn lijk nog lang niet aan een eind zijn". Dat zegt mr. A. van der Meeren te Eindhoven, curator van de Cas- terense kruidendokter Willem van de Moosdijk, die 20 oktober van dit jaar failliet werd verklaard. Hij bleef nl. in gebreke zijn belas tingaanslagen te voldoen en hij kwam ook niet over de brug, toen het op betaling aankwam van de hem bij vonnis van het Bossche Hof opgelegde boetes en de tegen hem ingestelde en toegewezen ci viele vorderingen van een aantal bedrogen uitgekomen gebruikers van zijn „geneeskrachtige" krui den. „De heer Van de Moosdijk heeft inderdaad aan mijn herhaalde op roep zich bij mij te vervoegen voor het verstrekken van inlichtin gen, welke ik dringend nodig heb voor de afwikkeling van het fail lissement, alsmede voor het afdra gen van een aantal in zijn bezit zijnde sieraden en andere waarde volle voorwerpen, geen gevolg ge geven. De maat is vol. Ik heb thans gebruik gemaakt van de krachtens de faillissementswet ge boden mogelijkheid tot het indie nen van een verzoekschrift bij de rechter-commissaris in Den Bosch om de heer Van de Moosdijk te gijzelen. Dat verzoek is toegewe zen en dinsdagmorgen tenuitvoer- gelegd, zodat de heer Van de Moosdijk thans zit ingesloten in het Huis van Bewaring te Den Bosch. In eerste instantie is de duur van de gijzeling bepaald op 30 dagen, maar deze termijn kan telkens met 30 dagen worden ver lengd. Uiteraard kan de heer Van de Moosdijk op zijn beurt een verzoekschrift tot vrijlating indie nen en dat verzoek wordt dan volgens de normale procedure .be handeld", aldus mr. Van der Mee ren. Inmiddels heeft de advocaat van de heer Van de Moosdijk uit Cas teren bij de rechtbank in Den Bosch een verzoek om vrijlating van zijn cliënt ingediend. Volgens mr. Van Bakel heeft zijn cliënt wel aan de opgelegde verplichtingen voldaan en bestond er geen enkele aanleiding om tot gijzeling over te gaan.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 1