Tlereiyd' Relatiegeschenk: ook om goodwill vast te houden SURSéANCE VAN BETALING VOOR TILBURGS BEDRIJF Honderd man moet afvloeien Bangla Desj gaat orde op zaken stellen steiMyp LAIRDN.-VIETNAM SCHENDT GEHEIM AKKOORD OMZETSTIJGINGEN VAN DERTIG PROCENT GEMELD Bezetters van vrijheidsbeeld blijven zitten Doodvonnissen in BRITSE LEGER IN ULSTER WAARSCHUWT TEGEN SPEELGOEDGEWEREN UITSPRAKEN DE ZEEUW Nederlanders besteden één miljard aan verhuizingen BRANDT «AAR AMERIKA ei w Zes skiërs vergast Weesdeiverk-wijze kies voorde werkwijze binnenland buitenland HALCYON VERKORTING ,Reis Tiaar Peking is iets als naar maan gaaii TEVREDENHEID OVER WERKEN ALS STRAF" PER JAAR tering VEZENO Dinsdag 28 december 1971 13 (Van een onzer verslaggevers). WAALIJK-REEUWIJK-- BAARN Als het al slecht gaat In het Nederlandse bedrijfsleven dan heeft zich dat niet geuit in een beperkte gulheid met relatiege schenken. Integendeel, in het alge meen spreken de leveranciers van relatiegeschenken over een heel goed 1971 met een piek in het laatste half jaar. Omzetstijgingen van 30% worden bij meer dan één geschenkenleverancier gemeld. En ook een duidelijke hang naar duur dere geschenken, onder het motto: een ballpoint wordt niet meer als een cadeau (tje) gezien. Helemaal tekenend voor de stand van zaken bij het Nederlandse be drijfsleven is die uitwisseling van gulle gaven natuurlijk niet. Op de eerste plaats zijn er grote, internati onaal georiënteerde bedrijven die geen geschenkenhandel in de arm nemen, maar hun relatiecadeaus zelf inkopen. Maar daarnaast kan een relatiegeschenk ook, onder de huidi ge omstandigheden, bedoeld zijn om een bestaande goodwill in stand te houden, om in een tijd van neer gaande conjunctuur niet de greep op een stuk van de markt te verliezen. Illustrerend in. dit opzicht is de indruk van de n.v. Arn. Verwiel in IVaahvijk: Je kunt duidelijk twee ca tegorieën onderscheiden, de wat klei nere bedrijven die de investering dit jaar niet aandurven en de geschen- kennraan hebben dichtgedraaid, de andere die 'n jaar voorzien waarin hard geknokt zal moeten worden en die daarom bij de jaarwisseling goed uit de bus willen komen. Niettemin sprak ook Verwiel van een omzetstijging van 30% vergele ken bij 1970. De grote moot ge schenken lag wat de inkoopprijs be treft tussen de f 5,en de f 15, Verwiel: „Opvallend was, dat er dit jaar, nog meer dan anders, gevraagd werd naar originele geschenken". Daar hoorden bijvoorbeeld fondue stellen bij en de „Romer Topf" een antiek uitziend stuk aardewerk waarin zonder vet gebakken en ge braden kan worden. Ook van een topjaar met ook een omzetstijging van 30% sprak de O TC in Baarn. „Vroeger was een order van 1000 stuks al een flinke, dit jaar hebben we er zelfs van 20.000 stulcs gehad". Wel een duide lijk mindere belangstelling voor, zoals de heer Van der Feer van OTC zegt, „kwartjesrommel zoals ballpoints en knipbeursjes". Bij zijn klanten ging de voorkeur uit naar spullen die tussen f 15 en de f 50 kosten. Hij noemt lederen porte feuilles, elektronische tafelaanste kers, attachékoffertjes en de moder ne klokjes zonder wijzers. „Daar hebben wij er dit jaar zo'n 800 van afgezet". Bij de leverancier van relatiege schenken UIIl in Reeuwijk hebben de laatste drie maanden het jaar moeten goedmaken, want aanvanke lijk zag het er naar uit dat de omzet beduidend minder zou zijn dan in 1970. Maar die laatste drie maanden zijn dan ook overstelpend druk ge weest. veel drukker dan dc vergelijk bare maanden van het vorige jaar. „Je zou daar voorzichtig uit kunnen afleiden", aldus een woordvoerder van UHI, „dat een deel van onze klantenkring eens even heeft willen afwachten hoe de conjunctuur zich zou ontwikkelen, en tenslotte toch het besluit genomen heeft ook met het relatiegeschenk in de markt te blijven". En dan meteen maar goed ook, want ook hier bleek een voor keur naar het duurdere cadeau, bij1 voorbeeld klokken en lampen. (Van onze redactie binnenjand) TILBURG/ROTTERDAM Bij Hovers Constructie N.V. in Til burg zullen ongeveer 100 personeelsleden moeten afvloeien. Aan het bedrijf, dat grondverzetmachines van eigen ontwerp produceert als mede hydraulische graafmachines onder licentie van een Japans merk, is surséance van betaling verleend. Hovers, waar 125 man werken, zal de produktie overbrengen naar de gelieerde onderneming Hoverse Constructie N.V. in het Belgische Beerse. (Van onze redactie buitenland) DACCA Dc regering van Bang la Desj heeft maandag plannen be kendgemaakt voor de vorming van geregelde strijdkrachten, een politie macht en een militie. Deze zijn no dig om de „onafhankelijkheid en onscheidbaarheid van dc nieuwe staat te waarborgen en het leven en de eigendommen van de bevolking te beschermen", aldus de regering in Dacca. Volgens haar wacht hét land, nu het zijn vrijheid heeft veroverd, een nog zwaardere taak. „Wij moeten nu de strijd beginnen voor de wederop bouw, de vestiging van de democra tie, de rechtsorde, het secularisme en het socialisme". Ook werd meegedeeld, dat de re gering alle bedrijven zal overnemen, waarvan de eigenaars het land heb ben verlaten of niet direct kunnen worden opgespoord. De voormalige Pakistaanse staatsbank In Dacca zal als centrale bank van Bangla Desj optreden. De andere banken hervat ten op 1 januari hun werkzaamhe den. Volgens de regering is het voor de economie van het land yan essen tieel belang, dat alle andere onder nemingen zo spoedig mogelijk'het zelfde doen. President Bhoetto van Pakistan heeft gisteren een gesprek gevoerd met sjeik Moedjiboer Rachinan, de politieke leider van Oost-Pakistan, die in West-Pakistan huisarrest is opgelegd. Bhoetto zou de besprekin gen met sjeik Moedjib nog willen voortzetten. Conflicten tussen Moed jib en Bhoetto na de verkiezingen van vorig jaar vormden het begin van de opstand in Oost-Pakistan. India is steeds van mening ge weest na het einde van de ge vechten in Oost-Pakistan dat al leen de regering van Bangla Desj met Pakistan over de uitwisseling van burgers of minderheidsgroepe ringen kan onderhandelen. De kwes tie van de krijgsgevangenen ziet me in Nieuw-Delhi als een aange legenheid tussen India en Pakis tan. De ongeveer 100.000 Pakistanen, die zich aan de Indiase troepen heb ben overgegeven zullen in de ko mende weken in vijftig kampen in Midden-India worden samenge bracht. NEW YORK (AFF) De zestien voormalige Amerikaanse militairen, die in Vietnam gediend hebben en sinds zondag het vrijheidsbeeld „be zetten", hebben maandagavond verklaard, dat zij geen aanstalten zullen maken om het beeld te verla ten voordat president Nixon een tijdstip heeft vastgesteld voor de terugtrekking van alle Amerikaanse strijdkrachgen uit zuid-oost-Azië. Achttien Amerikaanse militairen, die juist uit Vietnam zijn terugge keerd en die behandeld worden in verband met het gebruik van verdo vende middelen, hebben zondaga vond in een militair ziekenhuis in Califomië een verdieping van dit ziekenhuis bezet om te protesteren tegen de behandeling, die aan ver dovende middelen verslaafden van de militaire autoriteiten krijgen. Deze twee manifestaties tegen de oorlog in Vietnam maken deel uit van een reeks betogingen, die in de Vefenigde Staten op touw gezet worden door oud-militairen gedu rende de feestdagen in verband met de jaarwisseling. Volgens het bedrijf hebben de voorraden onevenredige proporties aangenomen door het ontbreken van een goed verkoopnet. Ook de aan passing van de in licentie vervaar digde graafmachines aan Europese normen hebben grote ontwikkelings kosten gevergd, die tot ernstige ver liezen heben geleid. Er zullen 25 personeelsleden kunnen overgaan naar de eveneens in Tilburg geves tigde NV Hovers Verkoop Bene lux. De heer J. ter Eist, districtsbe- stuurrder van de Industriebond NKV in Tilburg, was zeer verstoord over de gang van zaken. Zijn ont stemming geldt met name het optre den van mr. J. Reijnders die inder tijd, toen zioh ook al moeilijkheden voordeden, door commissarissen was aangetrokken als adviseur, maar 'Ta ter volledig de rol van directeur is gaan spelen". „Mr. Reynders zou de zaak weer op poten zetten. Hij heeft ons twee jaar aan het lijntje gehouden, gaf nooit zekerheid maar vroeg wel om vertrouwen en goede moed. En dan hoorden we maandagmorgen dat het mis was." Volgens de heer Ter Eist is herplaatsing yan de 100 man (vakmensen) m .-Tilburg, en omge ving geen eenvoudige zaak. De Thyssen-Bornemisza groep heeft de bedoeling de Nederlandse dochter Haicyon-lijn NV in Rotter dam in de huidige vorm op te hef fen. Van de vloot van zes schepen onder Nederlandse vlag zullen er drie worden verkocht. Overwogen wordt de exploitatie van de drie andere schepen onder andere vlag voort te zetten. Bij Halcyon werken in totaal 200 man. Hun toekomst ziet er volgens de Federatie van Werk nemersorganisaties in de Zeevaart somber uit. De Federatie is nogal ontstemd over de door de directie gevolgde procedure. Het bedrijf van T. en D.-Verblifa in Hoogeveen heeft vergunning aan gevraagd voor een werktijdverkor ting m.i.v. de tweede week van januari. Enkele productieafdelingen van het bedrijf zullen waarschijnlijk één dag per week minder werken. Voor het loon van de betrokken werknemers zal de werktijdverkor ting geen gevolgen hebben. Bij T. en D. in Hoogeveen werken onge veer 830 man. Honeywell NV heeft besloten tij delijk arbeidstijdverkorting aan te vragen voor ongeveer 80 procent van het 720 man tellende personeel van haar fabriek in Emmen. Deze verkorting van twee dagen per week betreft voorlopig een periode van zes weken. (ADVERTENTIE) uw eigen inzetbureau voor tijdelijke kantoorkrachten sinds 1947 Joris Helleputtestraat 15 Breda Tel. 01600- 4 8516 WASHINGTON (RTR/AFP/DPA) De Amerikaanse minister van defensie, Meivin Laird, heeft maandag Hanoi beschuldigd van schending van een in 1968 gesloten geheime overeenkomst, die een einde maakte aan de Amerikaanse bombardementen op zekere voor waarden. Minister Laird noemde dit de re den voor de hervatting van mas sale Amerikaanse luchtaanvallen op Noord-Vietnam, die ook gisteren voortduurden. De schending van genoemde over eenkomst vorpide een bedreiging van de resterende Amerikaanse troepen in Zuid-Vietnam, aldus Laird op een maandag gehouden persconferentie. Laird weigerde de aanvallen van Amerikaanse jachtbommenwerpers op luchtdoelin-stallaties en bevoorra- dirugsdepots in Noord-Vietnam als waarschuwing te kenschetsen. Hij sloot ook uitgebreidere luchtaanval len niet uit. Volgens Laird heeft Hanoi genoem de overeenkomst o.m. geschonden door: steden in Zuid-Vietnam te be schieten, de gedemilitariseerde zone te schenden, o.m. door er een infil- tratieweg naai- het zuiden in aan te leggen, te weinig voortgang te ma ken op de Parijse vredesconferentie over Vietnam, door aanvallen op on gewapende Amerikaanse verken ningsvliegtuigen en door verheviging van de aanvallen op andere Ameri kaanse vliegtuigen. Laird zei in dit verband, dat in december van dit jaar meer Ameri kaanse vliegtuigen werden aange vallen dan in welke andere maand ook sinds 1968. Minister Laird acht het mogelijk, dat de Noordvietnamese militaire activiteit in de periode tussen nu en het bezoek van president Nixon aan Peking zal toenemen. De Noordviet- n-amèse activiteit zou ook kunnen toenemen bij de nadering van de Amerikaanse presidentsverkiezing in november 1972. De Amerikaanse bombardementen van de afgelopen 36 uur, waarom de Amerikaanse mi litaire bevelhebbers in zuid-oost- Azië verzocht hadden, waren door Washington goedgekeurd. Laird weigerde bijzonderheden te geven over de Amerikaanse lucht aanvallen op Noord-Vietnam, o.m. over de doelwitten en over het aantal aanvallende Amerikaanse toestellen. Hij legde er wel tijdens zijn pers conferentie herhaaldelijk de nadruk op, dat de regeripg-Nixon met suc ces het tempo van de oorlogvoering verlaagde. ISTANBUL (AFP/Reut.er) Het proces tegeii een aantal leden van het „volksfront voor de bevrijding van Turkije" is maandag in Istanbul geëindigd met het uitspreken van doodvonissen tegen de 22-jarige stu dent Kamil Dede en de 27-jarige Necmi Demir, eveneens een student. De beschuldiging luidde: „poging het constitutionele en parlementaire stelsel in Turkije met geweld omver te werpen". Drie andered oodvonissen die het militaire tribunaal opgelegde, wer den direct in levenslange gevange nisstraf gewijzigd. De beklaagden werden allen schul dig verklaard aan de in mei van dit jaar gepleegde moord op de Israëli- schec onsul, Efraim Elrom. LONDEN Het Britse leger In Ulster maakt zich sinds Kerstmis zorgen over het feit, dat de kinde ren van sommige katholieke wijken van Belfast ©p straat rondlopen met speelgoedgeweren en hinderlagen leggen voor de troepen. Het ernstige risico van dergelijke spelletjes is, dat schichtige soldaten het speelgoed voor echt kunnen nemen en automa tisch naar hun wapens grijpen om terug te schieten. Militairen, die tijdens de kerstda gen op patrouille gingen, rapporteer den talrijke „aanvallen" door „ge wapende" straatjongens. Het scheel de vaak niet veel of er werden kinderen neergeschoten, want de speelgoedgeweren zien er bedrieg lijk echt uit. Een militaire woordvoerder, ma joor Bob Long, verklaarde: „Die rakkers overvallen ons onverhoeds. In normale omstandigheden zouden wij wat graag met ze spelen. Maar in de wijk van de Falls Road wer den de laatste veertien dagen een soldaat gedood en twee gewond, zo dat We echt op onze hoeden moeten zijn. Ik geloof niet, dat de bevolking beseft, hoe gevaarlijk die jeugdige spelletjes zijn". Gisteren werden strooibiljetten gedrukt, die ten spoedigste in alle brievenbussen gestopt zouden wor den om de ouders erop attent te maken, dat het leger schiet om te doden en dat straatspeÜetjes met knallende of ratelende kerstgeschen ken dus bijzonder riskant zijn. Het gevaar, daj een jongen, die op de openbare weg soldaatje speelt, per ongeluk neergeschoten wordt door het leger, is verre van denk beeldig. De volitte van de Zuidk.oreaa.nse hoofdstad Seoel heeft foto's van olie nog niet geïdentificeerde slachtoffers van de enorme hotelbrand op borden gehangen. Men hoopt hiermee te be reiken dat familieleden kunnen hel pen bij identificatie. Het dodencijfer is inmiddels gestegen tot 156 nadat nog tl ee lijken onder het puin wa ren gironden. De Zuidkoreaanse politie zal vra gen arrestatiebevelen uit te vaardi gen tegen de eigenaar en de bedrijfs leider van het betrokken hotel. Zij worden verdacht van het veroorzaken van de brand door nalatigheid. In to taal zijn negen mensen, onder wie twee gemeentefunctionarissen aange houden voor ondervraging. NEW YORK (Rtr.). President Nixon gelooft dat zijn reis naar China zoiets is „als naar de maan gaan" en meer zal betekenen voor de komende generatie en de wereldvrede dan „al les wat wij eerder hebben gedaan." De Amerikaanse president gaf deze mening in een vraaggesprek met het tijdschrift „Time", dal hem tot man van het jaar heeft uitgeroepen. „Ik ben er zeker van," aldus Nixon, „dat de VS nu op het punt staan hun macht uit te oefenen om het goede te doen in de wereld en wel in die mate als nog nooit gedaan is in de geschiedenis van de beschaving." (Vervolg van pagina I) Naar aanleiding van onze vraag of de heer Aantjes ook niet van me ning was dat de kiezer de samen- sjnelüngsprocedure van de christe lijke partijen niet wat te lang vindt gaan duren „Wij praten a! jaren antwoordde dc lieer Aantjes: „Het tempo is niet beslissend. De kiezer weet dat wij de verkiezingen zijn in gegaan met een gemeenschappelijk urgentieprogramma. De fracties doen thans daarmee praktische ervaring op, onder andere door gezamenlijke commissievergaderingen. Dat loopt voortreffelijk". De Anti-revolutionaire partijvoor zitter dr. A. Veerman reageerde vrij lakoniek. „Ook binnen de KVP zal noig veel zendingswerk moeten wor den verricht als men tot. één volks partij wil komen" Voor de heer Veerman „moeten we elkaar maar eens duidelijk zeggen wat we nu pre cies willen en bedoelen. Dat de nieu we partij een evangelisch uitgangs punt dient te hebben staat voor mij vast",1 aldus dr. Veerman. Overigens staat het ook voor hem vast dat de drie confessionele partijen uiterlijk in 1973.moeten kiezen voor een al of niet samengaan. (Van een onzer verslaggevers) ASNHEM Het experiment met „werken als straf" voor ge weldplegingen lijkt op een suc ces uit te draaien. De drie Arn hemse jongens - de eersten in Nederland die deze straf kregen - vervullen hun door de rechter opgelegde plicht tot dusverre uitstekend. De directeuren van de instellingen waar ze hun onvrijwillige weekendwerk doen, zijn tevreden. Toch bestaat de kans dat de jongens een gevangenisstraf zullen krijgen voor openlijke geweldpleging nog steeds. Want de officier van Justitie heeft hoger beroep aangetekend tegen het voor Nederland experimen tele vonnis van weekend-werk. De heer Bijleveld, direkteur van Het Dorp, is goed te spre ken over zijn „toegevoegd me dewerker". Hoewel deze pas één week-einde in de keuken heeft gewerkt. „Toch kan ik zeggen", aldus de heer Bijleveld, „dat hij de werkzaamheden met een zeer positieve instelling verricht heeft". Dr. Meerwaldt van 's Kooninghs Jaght in Wolfheze is tot op heden ook best te spreken over de houding van zijn pupil. „Maar het is nog te kort om er lets zinnings over te zeggen", meent hij. „Hij werkt goed, maar de mensen die ik in vaste dienst neem krijgen een proef tijd van twee maanden, omdat je dan pas weet wat je aan elkaar hebt." De drie jongens zijn niet bereid over hun ervaringen te spreken. „Erg positief", vindt .de advo caat van één hunner, mr. Plogh jr. „Dat betekent dat ze zich realiseren dat de direkte aanlei ding toch eigenlijk een misstap is geweest. Ze hebben ook al geweigerd mee te werken aan een tv-programma, waarvoor zij dan g^ïntervdeuwd zouden wor den." (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Nederlanders besteden jaarlijks bijna 1 miljard gulden aan verhuizingen. De aan koop van nieuwe huizen is daarbij niet inbegrepen, wél aanschaf van nieuwe inrichtingen en stofferingen. Het aantal Nederlanders dat per jaar zijn spullen door de verhuizers laat inpakken en verplaatsen be draagt rond 1 miljoen. Uit dit cijfer blijkt dat we lang niet zo honkvast zijn als het lijkt. Temeer niet als men ziet dat zeven tig procent van de verhuizers al minstens één keer eerder was ver huisd, maar vaak nog meer keren. Deze cijfers zijn resultaten van een onderzoek dat werd verricht voor het reclame-adviesbureau SSC en B. Lintas International Adverti sing te Rotterdam. Uit een met het onderzoek ge paard gaande steekproef, uitgevoerd in Emmen, Dordrecht en Utrecht, blijkt dat de werkgever een grote rol speelt bij het verkrijgen van vervangend onderdak, In een derde van de verhuisgevallen was de „nieuwe" woning uitsluitend aan de activiteiten van de werkgever te danken. Tweederde van de verhui zers slaagde er binnen zes maanden in een geschikte woning te vinden ln de nieuwe woonplaats, mede vaak ook dank zij de bemoeienissen van werkgevers. BONN (RTR) Kanselier Willy Brandt van. West-Duitsland is maan dagochtend naar de VS vertrokken voor twee dagen van besprekingen met president Nixon. Nixon heeft al eerder de Franse president Pompidou en de Britse premier Edward Heath ontmoet en volgende maand spreekt hij de Ja panse premier Eisakoe Satoe. Hij voert deze besprekingen ter voorbe reiding van zijn bezoeken aan Mos kou en Peking. De wereld heeft een rustige kerst gehad. Nou, maar die meneer A. B. uit Venlo dan toch niet. Sjongejon- ge, het zal je maar overkomen. Moet u lezen. De man werd op kerstavond de vooravond van Kerstmis dus door drie jongens van ongeveer 20 jaar overvallen in een stil straatje van Venlo. Twee jongens pakten hem vast, sloegen hem tegen de grond en trapten hem. Een derde haalde de portemonnee uit de achterzak van de aangevallene, inhoudende f 180, Het drietal rovers is nog spoorloos, het slachtoffer werd licht gewond, maar zijn 180 guldentjes komen na tuurlijk nooit weerom. Edoch, het zou Kerstmis niet zijn, als er niet iets moois gebeurde. Tij dens de kerstdagen heeft een onbe kende gever een enveloppe met liefst f 300,in de brievenbus van de heer A. B, gestopt. Er zat ook een briefje bij met de beste kerst wensen. •fr Voorbeeldje, hè! Evenals vorig Jaar is zondag j.l. !n alle stilte de heer Mao Tse-Toeng uit Peking verjaard. Hij werd 78. Gefeliciteerd. •fr Kerstbomen vallen uit. Mijn haar ook. Het is trouwens toch al een kwes tie van toe bie or not toe bie. Het jaar 1971 is ook al lang niet meer wat het geweest is. En het begon zo mooi. In dagen als deze is een mens bereid om de vreugde van wie dan ook te delen-. Laten we ons derhalve samen verheugen op het feit dat de onbekende ouwe stomp en NAVO- poep 50.11.29.183 op 24 december j.l. nog 18 dagen te dienen had. Dat zijn inmiddels dus nog maar 14 dagen. Vreugde, vreugde. Kom erbij. En het fijne is in de burgermaatschap pij, daar mag je op vrijwillige basis bij komen. ■fr Je moet natuurtijk wel meedraai en, anders lig je er zo uit. Kijk, het leven is geen lolletje, nietwaar, ook het burgerleven niet. Het is zogezegd een straggel foor laif. Bij het optooien van mijn kerst boom, zo schreef mij een fan, vond ik een oud sigarenkistje tussen de piek, de ballen en de slingers. En laten daar nou de man z'n goede voornemens van vorig jaar nog in zitten. Maar daar zat hij niet mee. Hij heeft het kistje ook maar in de boom gehangen. Dat is nog tot daaraan toe, maar de man is bovendien defaitistisch hij zit bij de pakken neer. Hij hangt zijn lier aan de wilgen. Na de feest dagen, schrijft hij, „ruim ik alle rotzooi toch weer op en zet ik de boom bij de vuilnisbak". Jammer. Tot morgen. NAKANOJO (AP) Zes skiërs zijn gisteren aan gasver giftiging gestorven nadat zij verzeild waren geraakt in een wolk van zwavelzurig gas uit een bron. Twee skiërs werden dood aangetroffen en de overige vier zijn in het ziekenhuis ge storven. Het ongeluk gebeurde op de Sjirane Berg 160 km ten noordwesten van Tokio. (ADVERTENTIE) ziektekosten zijn tegenwoordig ondraaglijk hoog IÉ verlicht veel zorgl 3e klas verzekering (inkl. huisarts en apotheek.) met verantwoord eigen risico voor GEZIN MET 1 KIND f372.-PER JAAR H Informeer bij uw assurantie tussenpersoon of vraag ons %s. om zijn adres. fes SCHADEVERZEKERINGEN NV K m Zaandam Stationsstraat 83 telefoon 02980-67451 MERIJN

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 9