GOUDEN BAL VOOR CRUYFF Uitspraken KVP- voorzitter vallen niet best bij AR Gegijzelde politiemannen vrij, drie mannen aan de haal met ruim 300.000 mark Hóngkong-griep wordt geen epidemie Kordaat ingrijpen redt Hulster woonwagenkamp van ondergang Vrouwelijke slager krijgt duim terug GEZINSVERZORGSTERS KRIJGEN MEER SALARIS 40% BELONING UFA Zifmeubelindustrie N.V. Kangoeroe- vrouw LEIDSE VIROLOOG DR. MASUREL: Europees voetballer van het jaar DWARSGEBAKKEN EERSTE ALARM HELIKOPTER Kant-en-klare spinazie uit potje kan niet bewaard ivorden Recordomzet in nieuwjaars- en kerstkaarten BROODROOSTERS ONVEILIG I Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Lejjendekker Redactie- en administratie-adres: Nieuwatraat 9, Terneuzen, tel. (Oil 50) 79 20 Abonnementsprijs m.i.v. l-l-'72: 16,25 per kwartaal; per maand 5,50. Losse nummers 30 cent Gironummer 1114111. t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, Reigerstraat 16, Breda. DINSDAG 28 DECEMBER 1971 25e Jaargang No. 8736 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, .exclusief 4% B.T.W Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van onze sportredactie) PARIJS Jonan Cruyff (Ajax) Is door het Franse weekblad Fran ce Football aangewezen als Euro pees voetballer van het jaar. De Ajacied kreeg een record aantal punten van 116 op een maximum van 130. De Italiaan Sandro Mazzola (In- ter) eindigde met 57 punten als tweede en de Engelsman George Best (Mancnester United) bezette met 56 punten de derde plaats. Aan het jaarlijkse referendum van het voetbalblad namen voet baljournalisten uit 26 landen deel. Cruyff ontvangst voor zijn uit verkiezing de gouden bal. Het is de eerste maal in de zestienjarige geschiedenis van de verkiezing dat een Nederlander als voetballer van het jaar wordt aangewezen. De Ajacied is de opvolger van de Westduiter Gerd Muller, in 1970 topscorer tijdens het wereldkampi oenschap voetbal in Mexico. Piet Keizer, eveneens van Ajax, de houder van de Europese beker voor landskampioenen, staat op de ranglijst met negen punten op de negende plaats. Het klassement ziet er als volgt uit: 1. Johan Cruyff (Ajax( 116 pun ten; 2. Sandro Mazzola (Inter) 56 3. George Best (Manchester Uni ted) 56; 4. Güntner Netzer (Bo russia M.G.) 30; 5. Frans Becken bauer (Bayern München) 27; 6-7. Josip Skoblar (Marseille) en Gerd Muller (Bayern München) 18; 8, Martin Chivers (Tottenham Hot spur) 13; 9. Piet Keizer (Ajax) 9; 10. Ferenc Bene (Ujpest) en Bob by Moore (West Ham United) 7. Johan Cruyff, die maandag van zijn keuze hoorde, was even bli. als verrast. Hij zei: „Het is een grote eer en het verbaast mij dat ik ben gekozen, er zijn zoveel grote voetballers in Europa. WINTERSWIJK (ANP). Een jonge vrouw in Winterswijk die vrij dag bij een ongeluk in een plaatselijke slagerij haar duim kwijtraakte, heeft deze, zo is ons gisteren bekend geworden, teruggekregen dank zij een speurtocht van de klanten en het ingrijpen pan een chirurg. Mej. Olde Wolbers, die in een slagerij te Winterswijk werkt, hakte zich bij het afhakken van een karbonade ook een duim af. Met spoed ging zij naar het ziekenhuis, waar zij tot haar vreugde hoorde dat de chirurge, me j. A. A. Fierstra, de duim weer wilde aanzetten. Zij had deze niet meegebracht. Een spoed-telefoontje naar de slagerij bracht uitkomst. Het publiek dat zich op deze drukke dag voor Kerstmis in de zaak bevond, ging ijverig zoeken. Het stuk duim werd gevonden door een mevrouw, die direct na de vondst flauw viel. De patiënte en de flauwgevallen klant maken het beiden goed. DEN HAAG (ANP) De salaris sen voor gezinsverzorgsters zijn met terugwerkende kracht tot 1 juli 1971 verhoogd. Ze zullen lopen van f 716,50 per maand gedurende het eerste praktijkjaar tot het maximum van f 1048,51 per maand na acht jaren en als men in het bezit van een diploma is. Deze bedragen lie pen voordien van f 637,17 tot het zelfde maximum. De salarisverhoging houdt verband met de herstructurering van de ambtelijke salarissen, die ook van toepassing is op de subsidiabele sa larissen in de gezinsverzorging. GANGSTERJACHT DOOR DUITSLAND (Van onze redactie buitenland) SAARBRiiCKEN West-Duitsland beleefde gisteren de grootste en spectaculairste gangsterjacht in zijn geschiedenis. Drie bankrovers gingen er omstreeks het middaguur na een overval op een filiaal van de Duitse Bank in Keulen met twee gijzelaars en een bedrag van 311.500 mark vandoor. De gijzelaars waren het hoofd van de criminele recherche van Keulen, Werner Hamacher, en een andere hoge politiefunctoinaris, Hans Kraus. Met Hamacher aan het stuur en Kraus geboeid naast hem reden de gang sters met een door de bank beschikbaar gestelde Ford-bestelauto naar het zuiden. Het werd een dolle rit door het Rijndal, waar zich in de dorpjes en steden langs de route duizenden men sen als bij een wielerwedstrijd op stelden om de stoet te zien passeren, Het was inderdaad een hele stoet, want de auto met de rovers en hun gijzelaars werden niet alleen door politiewagens en helikopters gevolgd, maar ook door een meute journalisten en cameramensen wier auto's een convooi van een kilometer vormden. Bij Bingerbrück hield de politie de „volgauto's" tegen nadat de bankro vers gedreigd hadden, hun gijzelaars anders te zullen doden. In Bingen re den zij verkeerd, waarna ze zich door een politieauto de weg lieten wijzen. De bestelwagen werd door een poli tiemacht omsingeld, maai- opnieuw dreigden de gangsters hun gijzelaars neer te knallen, waarop de weg werd vrijgemaakt. Wat zuidelijker, in Lan- genlosheim, tankten de rovers benzi ne, die ze door een van hun gijzelaars lieten betalen. Ze kochten daar ook flessen cola en drie sloffen sigaretten. De rovers reden naar Saarland en zetten koers naar de Franse grens, waar bij alle doorlaatposten politie- versterlkiniaen werden aangevoerd. (ADVERTENTIES) n NATUURWIT, BOERENBRUIN, B0ERENROG, PUNTJES EN BOLLEi KRENTEN-ROZIJNENBROOD, KRENTENBOLLEN, Na enkele malen de grens te zijn genaderd, maar steeds te zijn terug gekeerd, lieten de rovers in een bos tussen Rohrbach en St. Ingbert hun twee gijzelaars vrij. De gangsters kregen een voorsprong van 20 minu ten. Het eerste alarm tot de bankover val in de nabijheid van de Keulse dom was kort na kwart over tien door een cliënte van de Duitse bank gegeven aan een toevallig passerende radiowagen van de politie. De rovers waren met machinepistolen in de hand de hal van het bankgebouw binnengegaan. Zij bevalen de aan wezigen te gaan 'liggen en losten twee schoten, die echter niemand troffen. Voorts sneden zij de tele foonkabels door. Daarna namen de overvallers twee vrouwelijke bedien den en het hoofd van het bijkantoor, een vader van zes kinderen, in gij zeling. De politie die meent de leider van de bende geïdentificeerd te hebben als de 44-jarige Oostenrijker Kurt Vicenek bood aan, de gijzelaars te rui len tegen twee politiefunctionarissen. In de plaats van de drie personeels leden van de bank stapten Hamacher, met geboeide handen en Kraus in de voor de vlucht beschikbaar gestelde grijsblauwe Ford-bestelauto. De ro vers hadden eerder een door de po litie verschafte Volkswagen niet aan vaard. De vluchtenden reden, gevolgd door politiepatrouillewagens en twee hef- schroefvliegtuigen, de stad uit in de richting Bonn. Buiten Keulen werd de auto alleen nog in het oog gehou den door de helikopters, dlie de juiste positie aan de politie doorgaven. Bij de aftakkiinig Briihl verlieten de da ders de autohaan en bij Wesselin-g verwisselden zij de bestelwagen voor een daar tevoren door hén ach tergelaten grijze Mercedes. Vérvol gens zetten zij hun vlucht in zuidelij ke richting voort. Politiecommissaris Werner Ha macher (links), uhens handen ge boeid schijnen te zijn, wordt wegge leid door een gangster. Dit bespaart U omdat U de moeite neemt rechtstreeks Uw bankstellen en fauteuils bij de fabriek te kopen. Uw be sparing kan tot 2400,— oplopen. Dagelijks geopend van 10—6 uur. Ook zaterdag en vrijdagavond. Oost Havendijk 13 Roosendaal. Tel. 01650-37970. PERTH (AP) Een jager beweert dat hij de schuilplaats heeft ontdekt van een „kangoe roe-vrouw". Die vrouw zou het eerst gezien zijn op de avond vóór Kerstmis door vier jagers die haar beschreven als: blond, knap met alleen maar een mini rok aan. De vrouw was bezig geweest kangoeroes met de hand te voeden, vertelden de mannen. Toen zij hen zag verdween zij snel. Dougal Kingsbury was giste ren in dezelfde buurt konijnen- vallen aan het zetten. Hij kwam terecht bij een hol. Daarin vond hij een matras, kaarsen en een voorraad water. In het zand dat de grond bedekte zag hij de voetafdruk van een vrouw en die van een kangoeroe. Terwijl hij in en buiten het hol rond keek stonden buiten honderden kangoeroes, vertelde Kingsbury, die hem onophoudelijk in de ga ten hielden. De vrouw was even wel nergens te bekennen. Dit speelde zich af een kilo meter of wat ten westen van Eucla, dat ligt in de buurt van de grens van West- met Zuid- Australië. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM LEI DEN Nederland groeit geleidelijk toe naar de top van de Hongong A2-griep. Die top is in de eerste helft van januari te ver wachten. Het wordt geen uitgebreide epidemie, ver wacht de Leidse viroloog dr. N. Masurel. Hij word* in die verwachting ge steund door de uitkomsten van de over heel Neder land verspreide peilstati- ons, aan de hand waarvan het ministerie van Volks gezondheid de ontwikke ling nauwkeurig in de ga ten houdt. Die peiistations zijn voor het eerst inge richt in 1968 toen Neder land ook voor de eerste keer kennis maakte met het Hongkong A2-virus. In de piek van die griepe pidemie steeg het aantal ziektegeviHen per week met 140 per 10.000 inwo ners. Op dit moment Js er een stijging van twintig tot dertig gevallen per 10.000 inwoners per week. Dat kan in de eerste helft van januari volgens de huidige verwachtingen oplopen tot dertig of veer tig ongeveer een stijging die gelijk ligt aan de piekperiode van 1970- 1971. Er is geen sprake van een zich opschuivende griep-frontlijn en er zijn ook geen provincies of de len van het land die meer ziektegevallen vertonen of een snellere stijging dan elders. Wel komen de meldingen meer van het platteland dan van de ste den. Volgens deskundigen lijkt het niet onmogelijk, dat de Hongkong-griep in de vorige jaren tot een beperkte immuniteit ge leid heeft, waardoor men sen die nu het griep-virus oplopen korter of minder ernstig ziek worden. (Van een onzer redacteuren) UTRECHT „Ik wil met mijn commentaar de moeilijkheden niet vergroten die de heer De Zeeuw met zijn uitspraken veroorzaakt. Bovendien praten wij als protestants-christelijke partijen niet met de heer De Zeeuw, maar met de KVP. Maar ik wil wel zeggen dat de nieuwe KVP-voorzitter de zaken er niet gemakkelijker op maakt als hij ons bij voorbaat de marsroute wil voorschrijven". Aldus een koele mr. W. Aantjes, voorzitter van de Anti-revolutionaire fractie in de Tweede Kamer, na het interview dat de KVP-voorzitter, dr. D. de Zeeuw,, aan het orgaan vmi het NKV, Ruim Zicht, heeft gegeven. Dr. De Zeeuw wil in 1973 zeker heid hebben over de verhouding tus sen zijn partij en ARP en CHU. Die zekerheid geldt het eventueel samen gaan van deze drie partijen in één gedeoonfessionaliseerde volkspartij links van het midden. De heer De Zeeuw zegt zich ervan bewust te zijn dat er om dat doel te bereiken bij ARP en CHU nog heel wat zen dingswerk is te verrichten. De heer De Zeeuw noemt zes pun ten. waaruit ziijn politieke couceptie is opgebouwd. Deze punten zijn: grote aandacht voor vorming en onderwijs; een rechtvaardiger inkomensver deling; decentralisatie van bevoegdheden; splitsing van macht en eigendom; doorbreking van hiërarchische maatschappijstructuren en vestiging van vrede op aarde. Op basis van dit politieke concept moet de KVP op-gaan in een nieuw politiek verband. Over zijn conceptie heeft de heer De Zeeuw volgens zijn zeggen al gesprekken gevoerd met minister president en oud-AR-fractievoorzi-t- ter in de Tweede Kamer mr B. W. Biesheuvel. Daaruit zegt hij de in druk te hebben overgehouden dat in ieder geval de heer Biesheuvel zelf tamelijk gevoelig is voor zijn denk beelden. In 1973 wil de heer De Zeeuw de KV-P achter zijn politieke conceptie te hebben, met of zonder AR of CHU erbij. Op die manier, zo verklaart hij, wil hij een bijdrage leveren om in de volgende kabinets periode tot een progressieve meer derheid te ko-mien. Dan zijn naar zijn mening ook weer contacten moge lijk met andere politieke partijen. (Vervolg op pagina 13) (Van een onzer verslaggevers). DEN HAAG Kant-en-klare spi nazie uit een potje, bestemd voor de baby, kan niet bewaard worden. Wanneer men geopende potjes be waart kan het giftige nitriet ontwik keld worden. Deze waarschuwing is afkomstig van de Consumentenbond. Ze wordt gegeven omdat enkele fabrikanten van dit babyvoedsel op de etiketten hebben laten vermelden dat de spi nazie, na opening van het potje, nog 24 uur of zelfs drie dagen bewaard kan worden. Uit het onderzoek van de Consu mentenbond is verder gebleken dat de Spinazie gerust gegeven kan wor den aan baby's tot acht maanden. Voor oudere kinderen is de spinazie te fijn-gemaakt. (Van een onzer verslaggevers) •HULST Met emmers water hebben woonwagenbewoners in Hulst, maandagmiddag het woon wagenkamp aan de Liniedijk, van de ondergang moeten redden. Een felle uitslaande brand in een van de salonwagens dreigde namelijk het gehele woonwagencentrum in een vuurzee te veranderen. De be woners van het kamp hebben dat uiteindelijk zelf weten te ver hinderen door de meest bedreigde wagens snel weg te slepen. Een daarvan was door het hoog oplaaiende vuur al zo warm ge worden, dat het aanvankelijk niet mogelijk was om hem aan te ra ken. Met enkele emmertjes heeft men vervolgens in afwachting van brandweer-hulp, de overige wa gens natgehouden. Dat bleek geen gemakkelijk werkje, omdat er in het gehele woonwagencentrum slechts twee kranen zijn, die er ieder ruim een halve minuut over doen om een emmer met acht li ter te vullen. Het heeft daarnaast ongeveer een half uur geduurd voordat een van de woonwagen bewoners de brandweer heeft kun nen alarmeren. Hij moest daar voor in zijn auto naar de stad rijden, omdat in de directe omge ving van het woonwagencentrum geen telefoon aanwezig is. Op het moment van de brand heerstte er in de stad vanwege het spitsuur een grote drukte. De Hulster brandweer was na het eerste alarm spoedig ter plaatse, maar kon weinig anders doen dan uit breiding te voorkomen. Ook de brandweer zelf kon niet over veel meer water beschikken, dan men zelf had meegebracht. Rond kwart voor zes was het vuur gedoofd en bleven er alleen nog wat smeu lende resten achter, die een grote aantrekkingskracht bleken te heb ben op de kinderen van het woon wagencentrum. De uitslaande brand is maan dagmiddag rond vijf uur ontstaan in de salonwagen van de 47-ja- rige weduwe Anna Netten. Haar wagen werd in minder dan een uur volledig in de as gelegd. Op het moment van het uitbreken van de brand was er niemand van het kinderrijke gezin thuis. (Vervolg op pagina 2.) DEN HAAG (ANP) Het Nederlandse publiek heeft dil jaar ondanks de hogere post- tarieven gezorgd voor een on gekende omzet in kerst- en nieuwjaarskaarten. Het Haagse postdistrict heeft vrij nauwkeu rig kunnen berekenen, dat per Haags gezin zo'n 15 kaarten met goede wensen werden verstuurd. Indien men dit aantal als graad meter voor Nederland laat gel den, dan betekent dat een totale verkoop van ruim 52 miljoen kerst- en nieuwjaarskaarten. Met een gemiddelde prijs van 0.25 cent per stuk plus een post zegel van 0,20 cent is dat een to tale omzet van 13 miljoen. De heer D. J. Smeets, plaats vervangend hoofddirecteur pos terijen te Den Haag, verklaarde gisteren dat de posterijen de kerstdrukte goed hebben kun nen verwerken. Het landelijk daggemiddelde van de post is 11 miljoen stuks, maar vorige week moest op sommige dagen het drievoudige aantal worden opgehaald, gesorteerd en be steld. Ieder jaar opnieuw wordt van de PTT in deze tijd het uiterste gevergd en het ene jaar loopt het allemaal wat vlotter dan het andere, aldus de heer Smeets. Dit jaar werkten drie factoren mee: allereerst vielen de feest dagen voor de PTT erg gunstig, de vakantie van de scholen was in een dusdanige periode, dat gemakkelijk hulpkrachten kon den worden verkregen en ten slotte waren tot nu toe de weers omstandigheden goed. (ADVERTENTIE) AAN ONZE DVERTEERDERS In verband met Nieuwjaar wordt de afsluittijd voor ad vertenties in onze editie van maandag 3 januari a.s. ge wijzigd. Deze tijd is gesold op vrijdag 31 december om 9.00 uut. Advertenties voor 3 januari, die te laat in ons bezit ko men worden automatisch een dag' later geplaatst. De advertentie-afdeling. (Van een onzer verslaggevers). DEN HAAG De Consumenten bond heeft bij het ministerie van Economische Zaken een klacht inge diend over vijf broodroosters die, na onderzoek, electrisch onveilig bleken te zijn. Er werden in totaal 18 typen broodroosters onderzocht. Om roos- tertijd en roosterresultaten te kun nen vergelijking werden tweeduizend boterhammen geroosterd. DE LAOTIAANSE regering heeft 30.000 vrouwen en kinderen ge va- cueerd uit de belangrijke basis Long Tsjeng, die thans ernstig bedreigd wordt door Noordvietnamese troe pen na hun verovering van de nabij liggend» „vlakte der kruiken". DE GEKAAPTE Canadese DC-9 is maandag met zijn zes leden tellende bemanning van Cuba naar Toronto teruggekeerd. De kaper is op Cuba gebleven. BIJ EEN inbraak, die tijdens de kerstdagen aan de Bredeiaan in Bus- sum is gepleegd, is voor een waarde van o- streeks 20.000 gulden aan sie raden gestolen.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 1