„In '54 had ik de poten goed onder het lijf 50 „Aan emotio nele kreten hebben we niets meer DR. GOOSSENS, VOORZITTER ZILVEREN THUIS FRONT OEVERS VAN DE THEEMS WEER IN TREK BIJ VOGELS EN EENDEN De geweigerde surprise voor Nieuwersluis Tips ivoctv Cud enJViciiiv buitenland -PLUSSERS gezicht van een generatie door JACQUES LEVIJ „Ik heb ivel eens de in druk dat men het in ons land een schande vindtals iemand ge slaagd is in het leven VOORTICHTIN G NOODZAAK Consumentenbond: Lenen bij juiste bank kan veel papiep uw pen Plastic zakken NS-tarieven (2) NS-tarieven (3) geld besparen Esperanto Havenarbeider legde zoontje te vondeling Dinsdag 28 december 1971 15 (Van een onzer redacteuren) Hij is geboren in het jaar dat de eerste wereldoorlog uitbrak, 1914. „Ergens" in het Limburg se. Dat verraadt zijn spraak nog steeds. Toch is hij er al tiental len jaren weg. Zijn levenshou ding? heeft echter nog talloze trekken van „de zuiderling". Hij is niet zwaartillend, voor een pleziertje altijd wel te vinden, drinkt graag een goed glas, is meteen thuis in een onverwacht feestje, gemoedelijk buiten zijn aannemersbedrijf. Een korte wat corpulente man, met brede schouders, hoog voor hoofd, wat kalend. Grote handen die van werken weten. Alleen een trouwring. Zijn pak zit wat slob berig. „Ja, ik hou van het goede leven. Vind dat belangrijker dan heel wat andere dingen waartegen men tegenwoordig met zoveel ernst aankijkt. Om dat te kunnen genieten, wil ik altijd goed in mijn geld zitten. Dat wil ik best weten. Het gaat me niet om dat geld. Wel om wat je er in de persoonlijke sfeer mee doen kunt." Hij vertelt met verve en humor, zonder een spoor van bitterheid, over zijn armoedige jeugd. Schenkt onder dat verhaal zijn gast en zichzelf herhaaldelijk de glazen vol. Wijn van een gerenom meerd merk in prachtige kristallen roemers. Merkwaardig zacht pak ken die dikke vingers de broze voet van zo'n bokaal beet. Het is eigenlijk het verhaal van vele mensen van zijn generatie. Het krijgt een eigen karakter door de ongedwongen woordkeus, de ei gen visie erop en de moraal die hij er, vermoedelijk onbewust, in legt. „Groot gezin. Vader landarbei der, ijverig man. Hongerloontje. Te eten hebben we altijd wel gehad. Moeder zwoegde en sloofde van vroeg tot laat. Kwamen geen stap verder. Toen ik nog een kind was, ging ik na schooltijd al mee het land op. Had toen al eelt op mijn handen. Ik was niet stom. De broe der zorgde dat ik op de ambachts school kwam, in de stad. Elke dag zo'n 15 kilometer heen en weer 15 kilometers terug. Op een gammele oude fiets, een afdankertje van de zoon van de boer. Werd timmer man. Mijn eerste baas op mijn vijftiende. Een verrekkeling. Maar hij leerde me bar veel. Ook zo het een en ander van het leven, van de mensen en hun streken. Ik ver diende ook nog 1,50 per week." Hij lacht voluit, kijkt naar bui ten. Zijn riante villa ligt in het bos en zover het oog reikt is men buiten, 1,50, hoe bestaat het...! In 1933 moest ik in dienst. Zo'n anderhalf jaar. Ik kwam toen voor het eerst los van Limburg, van thuis, van het dorp. Toen ik uit dienst kwam - ik heb er nooit een hekel aan gehad -was ik twintig. De crisis had ook Nederland goed te pakken. Dat en al die andere rotzooi in de wereld, vlak over de grens zelfs. Maar dat laatste be roerde me nauwelijks. Ik kon geen werk krijgen. Ging toen hier en daar voor mezelf tim- meren, nam karweitjes aan. Kwam zo op bouwwerkjes terecht. Keek uit m'n doppen, leerde de bouwerij in de praktijk. In 1937 nam ik m'n eerste echte grotere karwei aan. De bouw van vier arbeiderswo ninkjes. Met geleend geld, een heel grote bek en bar veel branie. Ik klaarde het. Hield er een goede duizend gulden aan over." Hij laat zich onderuit zakken in de leren fauteuil. Geniet er kenne lijk van dat hij die herinnering kan ophalen. „Nou gaan er tiendui- zenden per week om in nei drijf. Maar dat eerste echte geld gaf me een voldoening die ik nooit meer heb gehad." Voor hem was dat een kapitaal tje. „Ik was een jongen van 33. In de familie was ik meteen een soort wonderkind." Haalt zijn schouders op. Verstijft wat. Buigt zich vooro ver. Vertelt over z'n tweede „gro te" werk. Over de manier waarop hij toen - man, wat was ik nog groen' - genomen is door enkele leveranciers. „Ik sprong er net uit. Werkte bijna een jaar voor niets. Maar ik had mijn lesje geleerd. In dit werk moet je glashard zijn. Van toen af was ik dat." Toen hij weer onder dienst moest, mobilisatie, had hij zich als aannemer(tje) gevestigd. „In het westen. Daar zat het meeste geld. Ik ben de oorlog goed doorgerold. Heb nooit zwart gewerkt en na de bevrijding kon ik met schone han den beginnen. Met niets, maar weer zoveel ouder en wijzer. Ik had gezien hoe mensen met grote namen in dit vak rustig voor de Duitsers hadden gewerkt en ont dekte dat de meesten hunner en kele jaren na de oorlog al weer op het paard zaten. Weer een les Hij was 31 jaar toen de bevrij ding kwam. „Begon weer voor me zelf. Met kunst en, vliegwerk. Maar toen er wat meer materialen kwa men, de zaak na enkele jaren lang zaam ging draaien, was ik klaar. Ik heb als bezeten gewerkt. Dag en nacht. Ik was de aannemer maar bouwde zelf mee. Ik organi seerde 's nachts. In 1954, ik was toen 40 jaar, had ik de poten goed onder het lijf. Een gezin had ik toen ook. Drie kinderen. Meer wil den we niet. Hebben we ook niet gekregen." Hij staat, wat zwaar, op. Loopt naar een fraaie antieke broodkast en strijkt liefkozend, teder bijna, over een middeleeuws madonna beeld. Er staan in deze kamer, smaakvol ingericht, zes of zeven plastieken van hout. Allemaal eeu wenoud. „Ik heb van toen af geld ver diend, veel geld soms. Maar altijd eerlijk. Dat is nu mijn trots. Want ik weet hoeveel rottigheid er is in dit vak, hoeveel zwendel en oneer lijkheid. Daaraan heb ik nooit meegedaan. Er kwam eens een vent bij me, dat zal omstreeks 1953 zijn geweest, die me wilde dwingen mee te doen aan een op zetje. Zou ik zonder iets te doen vijf mille hebben verdiend. Ik heb hem bij z'n donder gepakt en eruit gelazerd." Hij balt zijn vuisten. „Ze hebben me toen kapot willen maken! Dat is ze niet gelukt. Ook niet, omdat enkele eerlijke collega's me niet lieten stikken. Sindsdien heb ik van dit soort zwendelaars geen last meer gehad. Maar ik ben wel kei hard in m'n zaken. Daarvan weten enkele makelaars en bouwheren en architecten mee te praten. Toch willen de goeie graag dat ik voor ze werk. Ik ben niet goedkoop, maar wel goed." Zorgen? „Ja, die heb ik wel. Ik vind dat het niet goed gaat in het bouwbedrijf. Er wordt teveel ge knoeid, te veel gelanterfanterd, te veel de lijn getrokken. Alle mooie statistieken van de steeds stijgen de produktiviteit ten spijt. Dat moet spaak lopen. Ik ben - blij dat ik steeds heb geweigerd een reuzenbedrijf te worden. Dat ik alles heb gedaan met eigen geld. Ik kan het over zien, ken de mensen die voor mij werken nog. Werk niet graag met onderaannemers. Betaal een eerlijk en goed loon en eis dan ook eerlijk en goed werk. Dat heb ik immers thuis ook gezien. Maar het wordt moeilijker die mensen nog te krij gen. Natuurlijk verdien ik aan het werk dat mijn mensen doen. Ik draag toch ook alle risico's. Heb alle zorgen. Als het na 1945 mis lukt was, had niemand mij gehol pen. Mag ik dan nu profiteren van wat ik zelf heb opgebouwd? Ik heb wel eens de indruk dat men het in ons land een schande vindt, als iemand geslaagd is in het le ven. Soms zinspeelt mijn oudste zoon daar wel eens op. Krijgt het onder uit de zak van mij. Die jongen studeert. Dank zij mij. Hoeft 'ie geen dankje voor te zeg gen. Ik heb die kans nooit gehad. Maar ik wil wel begrip. En als ze straks helemaal niet meer willen werken, sluit ik de tent. Ik kan verder goed leven. Daarvoor heb ik wel gezorgd." DEN HAAG Het Nationaal Katholiek Thuisfront heeft in de afgelopen weken in verschil lende Nederlandse steden zijn 25-jarig bestaan herdacht. Er is een grammofoonplaat uitgeko men en er komt binnenkort een boekje met interviews over oorlog, vrede, kerk en krijgs macht. De topper van de jubi leumviering is een actie om geld bijeen te krijgen voor een aantal caravans, bestemd voor mensen die aan hun militaire dienst een handicap hebben overgehouden. Die actie is nog volop aan de gang. Voor het overige beperkte de jubileumviering zich tot enkele regionale bijeenkomsten in Arn hem, Breda, Sittard en Den Haag, waarop thuisfrontmede werkers uit die regio's oude her inneringen konden ophalen en nieuwe plannen smeden. Nieuwe plannen—heeft het thuis front in deze tijd nog een taak? Ik s.tel die vraag aan dr L.A.M. Goos- sens, een goedlachse, levenswijze franciscaan die, behalve hoofdaal moezenier van de koninklijke ma rine, ook voorzitter is van het thuisfront. Dr. Goossens: „Ik zie zelfs nieu we taken voor de toekomst. Op het ogenblik constateer je dat de krijgsmacht, maatschappelijk ge zien, aan betekenis inboet. We ho pen eigenlijk allemaal dat de krijgsmacht zich ontwikkelt naar het stadium van overbodigheid. Dat zou dan ook gelden voor het thuisfront, maar het is juist binnen deze ontwikkeling dat zich nieuwe menselijke problemen gaan voor doen. Teleurstellingen, frustaties, onzekerheid.... Je moet niet uit het oog verlie zen, dat de krijgsmacht bestaat uit een heleboel mensen en de proble men die voor hen ontstaan uit de ontwikkelingen rond krijgsmacht, vragen om begeleiding. Ik zie daarin -zoals gezegd- een heel be langrijke taak voor het thuisfront, vooral via het verstrekken van zo veel mogelijk informatie en het geven van voorlichting". Informeren en voorlichten zijn ook nu al min of meer de hoofdta ken die het thuisfront zich stelt. De kerstpakketten uit de Indiëperi- ode zijn vervangen door publika- ties (zoals bijvoorbeeld de reeks Kernvragen-boekjes) die zich voor het merendeel bewegen op de ter reinen van oorlog en vrede, kerk en krijgsmacht, geestelijke verzor ging en de militair. Die publikaties zijn vooral gericht op de militai ren. Buiten de krijgsmacht vinden zij slechts een zeer beperkte ver spreiding binnen de kring van thuisfrontmedewerkers. Dr. Goossens: „Daarin hopen we verandering te brengen. We gaan proberen de burgermaatschappij wat nauwer te betrekken bij de discussies die rond de positie van de militair gevoerd worden. We willen de verspreiding -buiten de krijgsmacht aanzienlijk uitbreiden. Een eerste stap op die weg is het boekje dat ter gelegenheid van het jubileum gaat verschijnen. Dat gaat waarschijnlijk naar meer niet-militairen dan naar militai- Wat doet het thuisfront nog meer, behalve publicistische ar beid? Dr Goossens: „Op de eerste plaats de voorbereidingvan toe komstige dienstplichtigen. Daartoe beleggen we voorlichtingsavonden. Vooral in Den Haag, waar we dit het langst doen, en in Amsterdam, Daarna is deze activiteit het grootst in Brabant en Zeeland. Dat komt door de toevalligheid dat juist in die steden en regio's men sen zich daarvoor blijvend hebben willen inzetten. En als zoiets een maal loopt, dan houdt men het ook wel vol. Voor dat voorbereidingswerk hebben we een aantal groepen, die doorgaans bestaan uit een officier van de sociale dienst, een ambte naar van militaire zaken uit een van de gemeenten van de betrok ken regio en een officier of onder officier uit de troep, die de jonge lui het een en ander uit de militai re praktijk van alledag kan vertel len. Hoofddoel is de aanstaande dienstplichtigen een algemene oriëntatie te geven op wat hen te in de algemene sympatie en steun van de bevolking. Thuisfront leek toen wel een volksbeweging. Dat is voorbij. Betreurt u dat? Zou u die toestand terugwillen? „De groeiende antipathie tegeno ver de krijgsmacht in het alge meen treft inderdaad ook het thuisfront. Onder de jongeren hebben we dan ook nagenoeg geen wervingskracht meer. Maar we zijn nog altijd heel goed in staat ons werk te doen en de nodige wachten staat. Daarnaast kunnen fondsen daartoe op tafel te bren- we antwoord geven- en adviezen- over zaken als vrijstelling, kost winnersvergoeding, dienstweige ring op principiële gronden enz. Desnoods kunnen op die avonden al bepaalde acties him startpunt vinden. Want daarvoor juist zitten er ook de mensen van sociale za ken en militaire zaken bij". Geeft het thuisfront ook nog ma teriële hulp, of zorgt het rijk daar helemaal voor? Dr. Goossens: „Je kunt hetgeen wij doen beschouwen als een suppletie op wat het rijk al doet. Ik bedoel: als wij een publi- katie overwegen, dan neemt het rijk bijvoorbeeld wel de papier en drukkosten voor zijn rekening, maar niet de redactionele. Daarvoor moeten andere, parti culiere bronnen worden aange boord. Dat doen wij dan. Verder houden we ons ook bezig met vori mingswerk, in die zin dat we de activiteiten van de Stichting Ka tholiek Vormingscentrum Militai ren financieel mogelijk maken. Het thuisfront is eigenaar van het vormingscentrum de Vlasakkers (en nog drie kleinere in Suriname, op Curasao en Aruba), maar be moeit zich verder niet met de in houd van het vormingswerk. Iets dergelijks doen we ook met de militaire tehuizen. De Centrale van Katholieke Militaire tehuizen zorgt zelf voor de bouw, de exploi tatie en de inrichting. Maar als de tv-ontvanger, het biljart en biblio theek -aan de orde komen, dan komt het thuisfront over de brug." V In de jaren veertig en vijftig gen. Kijk, als de behoefte - zowel aan de ontvangende kant in de kerstpakkettensfeer, als aan de ge vende kant, in de sfeer van: daar móeten we iets aan doen! - af neemt, dan moet je niet proberen de hoge prioriteit die het werk vroeger kreeg, te handhaven. Afnemen van behoefte betekent nog geen verdwijning. Je blijft dus nodig. Alleen wordt de schaal be scheidener. Ik geloof ook niet dat we er naar zouden moeten streven die oude populariteit te herwinnen, als dat al mogelijk zou zijn. Wan neer we leven vanuit een overtui ging dat een krijgsmacht enerzijds noodzakelijk is, maar anderzijds ook een noodzakelijk kwaad is, dus een 'duidelijke uitdrukking van mankementen in onze samen leving, dan sta je ook heel anders tegenover de krijgsmacht en tegen over een militair, dan in de jaren toen je - terecht of ten onrechte, maar eerlijk - de mening was toe gedaan dat die militairen nou pre cies de mensen waren die anderen gingen verlossen van onderdruk king en recht en vrijheid gingen brengen." Wat gaat er gebeuren met het thuisfront in de nabije toekomst? Dr. Goossens: „We gaan op de eerste plaats samenwerken met an dere instanties. Destijds is het thuisfront er gekomen en kort daarna de centrale voor militaire tehuizen. Veel later kwam ook het vormingswerk van de grond. Het lag volkomen in het karakter van die tijd, dat elke activiteit gevan gen werd in een aparte stichting of kon het thuisfront zich verheugenorganisatie, mede ook misschien Toen hoofdvlootaalmoezenier dr. L. A. M. Goossens in '67 zijn zilveren priesterjubileum vierde was de toenmalige minister-president P. de Jong een van de velen die gelukwensen kwamen aanbieden. om te voorkomen dat het falen van de een, tegelijk ook de anderen zou schaden. Nu zijn we tot de conclusie gekomen dat dit apart opereren op de duur de doelstellin gen in gevaar kan brengen. Op zeer korte termijn zullen het thuisfront, de centrale voor militai re tehuizen en het vormingscen trum onder één bestuur gaan ope reren. In een later stadium - zo is de bedoeling - zullen de drie stich tingen tot één apparaat ineenvloei en." Gaat u ook samenwerken met de protestants-christelijke organisaties op dit terrein? „Dat zal wel moeten. Het is ge woon noodzakelijk, maar er zijn wel wat problemen omdat de pro testants-christelijke organisaties anders gestructureerd zijn. Zij hebben te maken met leden, ter wijl wij als stichtingen slechts do nateurs kennen. Er is onder die leden wel wat verzet tegen samen werking met de katholieken, laat staan met de humanisten. Maar vanuit de krijgsmacht zelf en in het algemeen ook vanuit de protes tants-christelijke verzorging vindt men samenwerking zo'n vanzelf sprekende zaak, dat de wil daartoe het op de duur wel zal winnen." In de afgelopen weken hebben de vier bekendste militaire kapel len een lp volgeblazen met Zuida- merikaanse muziek. De opbrengst van die plaat gaat naar de cara van-actie voor gehandicapten. Waaruit blijkt dat het katholiek thuisfront, zij het op bescheidener schaal en niet meer gesteund door een brede, enthousiaste volksbe weging, nog altijd is wat het 25 jaar geleden wilde zijn: een hulp organisatie. Een die nog altijd niet gemist kan worden. LONDEN (AP) De Theems trekt nadat de oevers grondig zijn schoongemaakt weer tienduizenden vogels. Ornithologen melden weer soorten eenden en vogels aan de oevers van de Theems gezien te heb ben op plaatsen waar zij generaties lang niet meer gesignaleerd waren. Ook zijn er weer karpers gesigna leerd. „De gehele mond van de Theems komt weer tot leven. De strijd tegen de vervuiling door het havenschap van Londen hebben tot een fantastisch resultaat geleid", zo vertelde Peter Grant van de Lon- dense vereniging voor natuurlijke historie. Duizenden eenden en vogels uit Rusland en noord-Europa overwinte ren nu op de Theems, waar tot een paar jaar geleden behalve zwanen en meeuwen nog maar weinig vo gels waren. Eén soort eenden onderbreekt nu zelfs de trektocht naar Afrika om de winter bij Thameshead, een nieuwe stad aan de rivier, te overwinte ren. Zware boetes hebben de olielozlng op de Theems beperkt, terwijl de sluiting van de Surrey haven in Londen de levensvoorwaarden voor vogels aanzienlijk hebben verbe terd. Bergeenden en gespikkelde een den, die 70 jaar lang zeldzaam in Londen zijn geweest, komen nu weer bij honderden voor. De reiger ziet men weer in Regent's Park dank zij de sluiting van de Surrey haven en voor het eerst sinds men senheugenis heeft de leeuwerik weer gebroed in de Londense bin nenstad. DEN HAAG (ANP) Minister De Koster van Defensie ziet geen aanleiding om de regeling voor Sint- NScolaaspresienitjes voor gestraften in Nieuwersluis te herzien. Dit blijkt uit zijn antwoord op schrifte lijke vragen van het Tweede Ka merlid, de heer Wieldraaijer (PvdA), over het gebeurde met de „surprise", een schoen van een paar meter, gevuld met geschenken, die- op 3 december aan de poort van het depot voor discipline werd aangebo den voor de daar verblijvende sol daten Done en Schul. De minister merkt op, dat de gestraften van hun ouders of naaste familieleden pre sentjes mogen ontvangen, mits deze de waarde van 10 gilden niet te boven gaan en aan bepaalde voor waarde - o. m. wat betreft bederf - wordt voldaan. (ADVERTENTIE) 1) Garnalencocktail 1 dl. room, 2 dln. tomatenketchup, 3 dln. mayonaise, 1 dl. sherry of cognac, zout en kruiden naar smaak. Per coupe 15 a 20 garnalen.y J 2) Mosselen-saté f± 10 gekookte mosselen aan. f saté-stokje rijgen en in I dampend frituurvet dompelen. Opdienen met saté-saus. 3) Paling snack Crackers beleggen met plakjes gefileerde paling. Eventueel garneren met schijfje augurk. 4) Hartig hapje Dun gesneden plakjes gerookte makreel of bokking op sneetje wit brood. Garneren met streepje tomatenketchup. Bnevcr -01 aeze ruoriek moetei vol» ledige naam en adre» worden ondertekend. Bij publicatie zullen deze vermeld worden. Slecht* bij hoge uitzondering zal van deze regel wor den afqeweken Naam en adre* zijn dan bij de redactie bekend. Publicatie van brieven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eem i* houd, e.g. strekking. In de tv-uitzending Hier en Nu werden wij erop gewezen, dat- de plastic zakken, waarin het huisvuil gedeponeerd 'moet worden, zo vrese lijk milieu-verontreinigend zijn. Er werd daar een voorbeeld gegeven, betreffende de gemeente Utrecht. Die cijfers spraken boekdelen. Toch gaat men in vrijwel alle ge meenten over op deze plastic zak ken. Het gaat mij er persoonlijk vooral om dat ook de gemeente Axel van plan is hierop over te gaan en wel per 1 januari. Overi gens geldt mijn bezorgdheid deze gemeentebesluiten in het algemeen. Dit is toch iets waar we allemaal aan kunnen 'meewerken en wel op een heel eenvoudige manier: het huisvuil heel gewoon in de vuilnis emmer te doen en op de voorge schreven dagen aan de straatweg neerzetten. OVERSLAG L. AUDENAERD. Ten aanzien van de door u gege ven toelichting op de verhoging van de NS-reizigerstarieven zou ik graag het volgende willen opmerken. Het gaatmij niet om een reken kundige verantwoording van een en ander, het gaat mij alleen om het feit, dat het tarief Breda-Tilburg v. v., welke afstand ik haast dagelijks moet overbruggen, 15% in prijs is verhoogd. Deze verhoging ligt ver af van de gemiddelde 9%%, d-ie door Drees (DS'70) aangekondigd werd. Een afwijking vtan 5% van het gemiddelde noem ik géén afwijking meer, maar een verkapte EXTRA verhoging. Nogmaals, de prijs is voor dit traject met 15% omhooggegaan, daar hebben we mee te maken. Breda MUSCUS VOL Ik wilde even reageren op de ingezonden brief betreffende de ver hoogde NS-tarieven. Met de inhoud ben ik het geheel eens en wil daar bij nog aanvullend opmerken: mi nister Drees had al 200 'miljoen gul den méér gekregen voor liet open baar vervoer. Met drie prijsverho gingen geloof ik wel dat nu de NS grote winsten gaat maken, anders klopt er iets niet. DS'70 schijnt voor de mensen op te willen komen die het in deze welvarende tijd slecht hebben. Leuk als je bedenkt dat dank zij DS'70 haast alles duurder gemaakt is, wat er maar duurder te maken valt. Bedankt DS'70 voor die „extra- hulp". „Mijn stem gaat bij de vol gende verkiezingen echter niet meer naar jullie partij van intellectuelen. Het lijkt wel of jullie de intellectue len onder die krepeer-gevallen ver staan. Of is het in werkelijkheid ook zo? P. REEHOF BREDA (Van een nozer verslaggevers) DEN HAAG Men kan honderden guldens besparen door bij de juiste bank geld te lenen. Dit blijkt uit een onderzoek van de consumentenbond naar de rente waartegen en de voor waarden waaronder persoonlijke le ningen worden aangeboden. Voor een dergelijke lening, die bij de ene bank 10% aan rente kost, betaalt men bij een andere bank 25%. Vrij veel ban ken hanteren volgens de bond het maximumtarief van de Geldschieters- wet, dat varieert van 14% tot 26% en sommige banken vragen zelfs meer dan die wet toestaat In de Consumentengids wordt ge adviseerd zich voor een lening direct tot een bank te wenden; bemiddeling kost alleen maar extra geld. Verder wordt gewaarschuwd voor instellin gen die vragen om vooraf een bedrag over te maken in ruil waarvoor men een lijst met banken thuis gestuurd krijgt. ROTTERDAM (ANP) Op de avond van de tweede kerstdag heeft een 37-jarige havenarbeider uit Rotterdam zijn negen maanden oude zoontje Jasper te vondeling gelegd op de stoep van een huis aan de Mathenesserweg in de Maasstad. Toen hij het in een deken gewik kelde kind op de stoep legde, werd dat gezien door de vrouw des huizes en door een passerende Rotterdam mer, een 32-jarige zwemleraar. Zij herkeniden de man en waarschuwden de politie. De havenarbeider is aan gehouden. De zwemleraar en zijn vrouw ver zorgen voorlopig de kleine jongen. TOEN ER zondagavond laat te Chica go een vradhitvliegituig van de Delta Airline landde vond men in de ruim te waarin het neuswiel verdwijnt tij dens de vlucht het lijk van een naar schatting 4Q4arige man. Wat betreft het bericht in dit blad over „Komisch dlo geeft les in Es peranto" zou ik gaarne enige opmer kingen willen maken: Het is zéér verheugend, dat Tele- ac deze winter een cursus uitzendt voor het aanleren van. Esperanto. Deze creatie van dr. Zamenhof had in onze moderne tijd met zijn inter nationale relaties reeds veel meer toepassing moeten vinden dan tot nu toe het geval is. Esperanto is als hulpmiddel uitstekend te gebruiken, evenals zo vele andere moderne uit vindingen bijv. elektriciteit, tele foon, radio, televisie, auto's enz. Voor de oorlog was deze "taal reeds aardig in opkomst (en beslist niet alleen bij leden van de S.D.A.P.), maar vele oudere Espe rantisten weten nog wel, dat door het nationaal-socialisme van Adolf Hitler in Duitsland en later in heel Europa de Esperanto-beweging zwaar tegengewerkt en op het laatst zelfs verboden werd en wel alléén vanwege het feit, dat dr. Zamenhof Israëliet was. Nu hoop ik maar dat de heren Van Kooten en De Bie deze lessen op een normale manier zullen bren gen en er niet te veel een „komisch geval" van zullen maken. Daarvoor is het aanleren van Esperanto een te ernstige zaak. En wat dit laatste betreft nog dit: U schrijft: „Bovendien is de taal Esperanto zo eenvoudig, -dat een Chinees en een Nederlander elkaar binnen enkele weken kunnen be grijpen, aldus Teleac-ddrectie". Nu moet ik de geachte Teleac-directïe vertellen, dat dit beslist niet zo is, want: Esperanto is door dr. Zamen hof wel meesterlijk opgebouwd en zit logisch in elkaar, maar dat wil nog niet zeggen, dat iedereen deza taal in een vloek en een zucht onder de knie zal hebben. Ik zeg dit de Esperanto-cursisten maar even om teleurstelling te voorkomen en niet om hen te ontmoedigen. Voor de gemiddelde Nederlander is een flin ke studie van ongeveer 1 jaar nodig om deze taal behoorlijk te beheer sen. En voor een gemiddelde Chi nees zal dit zeer zeker langer zijn vanwege het Latijnse alfabet en an dere begrijpelijke moeilijkheden,- die deze lui ook hebben bij het aanleren van Spaans of Frans of Engels. BA VEL C. KIMMEL Esperantist

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 11