MILIEU IN KERSTTOESPRAAK VAN KONINGIN Weigeraars volkstelling niet vervolgd Geen vervuiling stranden na aanvaring tanker Giovanni Leone president van Italië Bewijsvoering niet rond te krijgen Grote belangstelling S)ij begrafenis Godfried Romans Roofoverval opgelost STELENDE KOREAAN DOOR LANDGENOTEN BERECHT binnenland buitenland KLEINER GEEN VISUM VOOR ROB HOPE HBHiiiijliMii .s NOORSE MAMMOET VLOT LEK Weer vrij sporen voor 65-pl ushers Miep Fransen weer vrij Duizenden valse vakantiezegels in beslag genomen Joodse Russen beëindigen hongerstaking KURTWALÜHEIM VERZET ZICH TEGEN BESCHULDIGING NAZI-VERLEDEN Maandag 27 december T971 9 VAN AGT geen veto DEN HAAG Koningin Juliana heeft de toespraak, die "zij op eerste kerstdag over de drie Hilversumse zenders heeft gehouden, gewijd aan de kerstboodschap „vrede op aarde". Vorig jaar had de koningin haar tra ditie, om zich inet kerstmis via de radio tot het Nederlandse volk te richten, onderbroken, omdat naar haar mening een kerstrede zonder werkelijk dringende hoodschap geen zin had. Koningin Juliana sprak onder meer over de milieuvervuiling: „Hoe staat onze aarde er voor? Zullen we er op kunnen blijven le ven? Is ze misschien binnenkort dood? We grepen in in haar zelf, in haar planten- en dierenrijk: Een steeds talrijker mensdom deed dit steeds intensiever. We gebruikten de aarde terecht, maar misbruikten haar evenzeer. Veel van wat we deden was zowel knap als kortzichtig en liep ons dus uit de hand. Dreigen we soms bij miljarden van gebrek om te komen in het vervuilde zog van de techniek? Dit alles is nog des te onrust barender in een wereld waarin men bovendien pog steeds elkaar wan trouwt en naar de keel vliegt. De bedreiging van het voortbestaan van onze wereld is nu tot ons doorge drongen. Slet was voor velen een schokeffect. Wij de gehele mens heid zijn ons min of meer plot seling bewust geworden, dat wij for midabele problemen moeten oplos sen, in de naaste toekomst, willen we inderdaad op aarde blijven voort bestaan". „Mensen gaan over tot daden", zo vervolgde de koningin, „het is aan alle overheden en particulieren, alle hersens en handen ter wereld om samen deze wereldtaak tot een goed einde te brengen en een goed begin voor de verdere tijd mogelijk te maken". President Nixon zei in een boodschap aan de Amerikaanse militairen in het buitenland: „In deze dagen van het jaar zijn wij heel bijzonder toe gewijd aan de idealen van mense lijke broederschap. Voor het eerst in vele jaren kan onze natie de dag zien dat deze idealen werkelijkheid worden. Wij zien voor ons een gene ratie van vrede voor Amerika. Om dat wij hebben gezien waartoe oorlog kan leiden, beseffen wij de noodzaak van vrede". President Gustav Heincmann van West-Duitsland zei in zijn kerstbood schap dat de toekenning van de No belprijs voor de vrede aan kanselier Willy Brandt betekende dat er „voor de wereld van nu een nieuw Duits land is een Duisland dat vrij is en dat ernstig streeft naar ver mindering van de spanningen en naar het waarborgen van de vrede". Naast vele staatshoofden en re geringsleiders hield ook paus Pau- lus zijn gebruikelijke kersttoespraal Op het plein van de Sint-Pieter in Rome vertelde hij een menigte van 25.000 gelovigen dat zij ongelovige hoogmoed en intolerante zelfgenoeg zaamheid moeten opgeven en Chris tus moeten aanvaarden, „die in staat is onze eindeloze reeks ziekten te genezen". De boodschap van de paus via radio en televisie in de gehele wereld te beluisteren, werd gevolgd door zijn kerstgroet in 13 talen waar- onder het Nederlands en het Chinees. Stromende regen verstoorde de kerstplechtighedcn in Bethlehem, de wieg van het christendom, maar kon toch niet verhinderen dat pelgrims, toeristen en hippies in kleurige kledij de stad bleven binnenkomen, al wa ren het er minder dan vorige jaren. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De volkstellingsweigeraars worden niet ver volgd. De procureurs-generaal bij de gerechtshoven hebben hiertoe „in'verband met bewijsmoeilijkheden" besloten. Tijdens de telling was het onmogelijk van alle weigeringen een ver slag, laat staan een proces-verbaal te maken. Daardoor is de bewijs voering geheel afhankelijk geworden van de afwikkeling van de tel ling in de diverse gemeenten. Sinds kort is bekend, dat de afwik keling per gemeente zeer verschillend is verlopen. De natelling van de wei geraars is niet overal mondeling afge wikkeld, zoals de minister van Fcomri mische Zaken had verzocht. Daardoor is het voor die gebieden praktisch ónmogelijk geworden het strafbare feit van de weigering te bewijzen. Handhaving van de beslissing tot vervolging zou er op neer zijn geko men dat in de ene gemeente wel, en in de andere niet zou worden ver volgd. Er zou dan van rechtsgelijk heid geen sprake meer kunnen zijn, aldus de procureurs-generaal. He brieven van volkstellingsweige raars, die de officeren van justite in amcord op hun aanschrijving heb ben ontvangen, worden vernietigd. Minister Van Agt (Justite), .die aan de beslissing van de procureurs-gene raal zijn veto had kunnen opleggen, heeft dit niet gedaan, aldus de woord voerder van het ministerie van jus titie. De woordvoerder was niet be reid de minister „lastig te vallen" voor een persoonlijk commentaar op deze laatste ontwikkeling in deze veel omstreden zaak. Voordat hij minister werd had de heer Van Agt zich uitgesproken te gen vervolging van weigeraars. Maar in augustus j.l. kondigde hij als be windsman van justitie af dat een werkgroep van het openbaar ministe rie „geen indicatie tégen een straf vervolging" had gevonden. Weige raars zouden per brief worden aan gemaand alsnog de tellingformulie ren in te vullen. De onverwachte ommezwaai van minister Van Agt heeft toen nogal wat verbazing en kritiek uitgelokt. De minister verdedigde zich met het argument dat het aantal weigeraars kleiner was dan men had verwacht. Hoe groot het aantal was werd toen niet bekendgemaakt. Volgens eerdere schattingen van het CBS zouden er 30.000 weigeraars zijn geweest. Hierin is vrijdag duidelijkheid ge komen: aan 18.250 weigeraars is een brief gestuurd, zo deelde de procu reur-generaal van het Haagse ge rechtshof, mr. W. A. baron Van der Feltz me;e. Op de oproep alsnog de telling in' te vullen heeft ongeveer zestien procent positief gereageerd. tie resterende 15.000 weigeraars zouden niet allemaal zijn vervolgd, aldus mr. Van der Feltz. Volgens een grove schatting zouden na seponering van bepaalde categorieën weigeraars nog zevenduizend a achtduizend men sen zijn overgebleven. Welke catego rieën dat zouden zijn, was nog niet bekend. De gerezen bewijsmoeilijk heden vormden „de eerste barrière die direct al te groot was om tot vervolging te kunnen beslissen. (Van onze redactie buitenland) VIENTANE De eerste secretaris van de Noordvietnamese ambassade in Vientane, de hoofdstad van Laos, heeft de Amerikaanse komiek Bob Hope te verstaan gegeven dat hij geen enkele kans maakt een visum te krijgen voor Noord-Vietnam. Hope had de visum donderdag bij de ambassade aangevraagd. Hij zou naar Hanoi hebben willen gaan om te onderhandelen over de vrijlating van Amerikaanse krijgsgevangenen. Het zou zijn bedoeling zijn geweest de krijgsgevangenen vrij te krijgen tegen betaling van tien miljoen dol lar (ongeveer 32,5 miljoen gulden). De secretaris" had Hope geant woord dat Vietnam het gehele pro bleem van de oorlog in Vietnam de finitief wil regelen en daaronder valt ook de kwestie van de Ameri kaanse krijgsgevangenen. (Van onze redactie binnenland) BLOEMENDAAL. Godfried Bo- mans is vrijdag onder grote belang stelling in het kerkhof Sint-Adelbert in Bloemendaal begraven. Vele hon derden, uit Nederlandse en Belgische literaire en journalistieke kringen, stonden rond liet graf om de bekende schrijver de laatste eer te bewijzen. Tevoren was in de parochiekerk Allerheiligste Drieëenheid in Bloe mendaal een eucharistieviering ge houden. Pater Arnold Bomans, broer van de schrijver, droeg de mis op. In zijn predikatie zei pater Bomans dat de massale opkomst in de kerk er op wees dat Godfried vele vrien den had. Aan Nederland en België had hij veel te zeggen. „Hij wist dat alles onzeker was in deze woelige wereld. Behalve één zaak, namelijk dat we allen eens zullen sterven." Hij herinnerde eraan dat Bomans veel gesproken heeft, 25 boeken heeft •geschreven en via alle media vele Nederlanders in de huiskamer heeft bereikt. „Nu is hij onverwacht en in alle stilte van de aarde afgestapt om te leven bij God." Godfried sprak de laatste jaren veel over de zin van de dood en over de vraag van het leven in het hiernamaals, aldus pater Bo mans. Thans bestaan deze vragen niet meer voor hem en de antwoor den zijn een open boek geworden. Pater Bomans bad zijn broer ten slotte toe „tot ziens in de hemel." Na de plechtigheid volgde de ter aardebestelling. Pater Bomans ver richtte de absoute. Broer ir. Rudolf Bomans dankte voor de blijken van deelneming. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM Negen Europoortslepers zijn er zaterdagavond, evén na half zeven in geslaagd de Noorse mamnioettanker „Elisabeth Knudsen" ios te trekken. De tanker, geladen met 210.000 ton ruwe olie, lag sinds vrijdagmorgen vast in de noordelijke rand van de Euro poortgeul, op vier mijl ten westen van Hoek van Holland. De „Elisabeth Knudsen" is naar de Gulf raffinaderij in Europoort ge bracht, waar de lading zal worden gelost. Daarna gaat het schip, dat in time-chanter vaart voor Standard tankers, vermoedelijk naar een Rotterdamse werf, waar zal worden bekeken of het schip schade heeft opgelopen. Na drie mislukte pogingen kwam de Noorse mammoet zaterdagavond bij hoogtij los. Dat gebeurde nada-t ruim 35.000 ton ruwe olie uit de tanks van de „Elisabeth Knudsen" was overgepompt in de Shelltanker „Fhilidora". De „Elisabeth Knudsen" strandde vrijdagmorgen vroeg na een aanva ring met een Liberiaanse tanker. De mammoet die met een lading ruwe olie op weig was naar de Gulfraffi- naderij in Europoort moest een noodstop uitvoeren, waardoor het schip buiten de geul raakte en vast liep. Uit het lek boven de waterlijn aan bakboord, stroomde enige tijd ruwe olie in zee, maar door snel leegpompen van de lekgeslagen tank kon ernstige watervervuiling worden voorkomen. De olie, die desondanks ln zee stroomde, werd met chemle- caliën bestreden door d-rie oliebe- strijdingsvaartuigen van Rijkswater staat. Voorzover bekend zijn de Ne derlandse stranden niet bevuild als gevolg van het ongeluk met de „Eli sabeth Knudsen". Haven- en scheepvaartdeskundigen in Rotterdam zijn inmiddels een uit gebreid onderzoek begonnen naar de oorzaak van de aanvaring. Het on derzoek wordt bemoeilijkt door liet feit dat op het tijdstip van de aanva ring de loods al de uitgaande Libe riaanse tanker had verlaten. De in komende Elisabeth Knudsen had wel een loods aan boord. Een voorlopige reconstructie heeft uitgewezen dat de Liberiaan zeer waarschijnlijk de ver oorzaker is van de aanvaring, UTRECHT (ANP) Evenals in januari '70 en '71 kunnen 65-plus- sers ook de komende maand januari twee dagen gratis reizen met de trein. Daarvan kan met uitzonde ring van zaterdag 1 januari een keus worden gemaakt uit iedere dinsdag, woensdag donderdag en zaterdag van de maand. HEERLEN. De 28-jarige analiste Miep Fransen uit Heer len, die in Montpellier Frank - rük) een gevangenisstraf van vier maanden heeft uitgezeten, maar daarna nog in gijzeling werd gehouden, omdat ze een bedrag van 27.000,aan dou anerechten voor (niet door haar) gesmokkelde hasjiesj niet kon betalen, is donderdagavond op vrije voeten gesteld. Een ver tegenwoordiger van „Release" uit Amsterdam en haar advocaat hadden deze week het verschul digde bedrag in Frankrijk per soonlijk betaald. Zij is vrijdag thuisgekomen. AMSTERDAM (ANP). De poli tiekorpsen van Amsterdam en Den Bosch hebben in de afgelopen drie weken meer dan 14.000 valse vakan tiezegels van het sociaal fonds bouw nijverheid in beslaggenomen bij een tiental personen in Amsterdam, Den Bosch, Vught, Broek op Waterland en Utrecht. Na voorgeleiding aan de officieren van Justitie in Amsterdam en Den Bosch zijn vijf mannen in voorlopige hechtenis gehouden op verdenking van het in voorraad hebben van de valse zegels. De schade die door de valse zegels wordt veroorzaakt, be draagt naar schatting 20.000 gulden. Als hoofdverdachte wordt beschouwd de 31-jarige metselaar A. H. uit Den Bosch. H. had de zegels o.a. aangeboden aan de 29-jarige onderaannemer W. G. B. uit Vught en de 23-jarige tegel zetter G. B. uit Tilburg. Dezen kwa men er achter dat H. de bonnen in zijn auto verstopte. Zij besloten de zegels uit deze auto's te stelen. Door de verhoren van de laatste twee kwam de politie op het spoor van de zeven andere verdachten. De 37-jarige koppelbaas T. v. d. V. uit de hoofdstad, die de bijnaam heeft van „Miljoenen-Toontje", is voor de val se vakantiebonnenzaak vrijgelaten, maar is in voorarrest gesteld op ver denking van samen met enkele an deren de belastingen te hebben bena deeld voor ongeveer een half miljoen gulden. Voorts zou hij de sociale ver zekeringsbank voor 350.000 gulden tekort hebben gedaan en aan BTW 318.000 gulden niet hebben afgedra gen. MOSKOU (AFP/ANP). In de Sovjet-Unie hebben van vrijdag tot zondagavond 172 joodse Russen een hongerstaking gehouden om te pro testeren tegen de processen in Le ningrad, Riga en Kisjinev en om uit drukking te geven aan hun wens naar Israël te emigreren. Dit is zon dagavond van welingelichte zijde in Moskou vernomen. 27 van de hongerstakers verblijven in werkkampen, waar zij vonnissen van drie tot vijftien jaar uitzitten in verband met een mislukte poging tot vliegtuigkaping op het vliegveld van Leningrad. In een brief die zij voor het begin van hun hongerstaking aan het Ne derlandse „solidariteitscomité voor de joden in Rusland" hadden doen toekomen, hadden de deelnemers aan de actie in de werkkampen verze kerd, dat zij nooit haat jegens de Sovjet-Unie hadden gekoesterd. DEN HAAG ("ANP). In het kerst weekeinde heeft de Haagse politie nog twee mannen aangehouden in verband met de vrijdagavond ge pleegde roofoverval op de coöpera tie „De Volharding" in Den Haag. Het waren een 18-jarige opperman uit Den Haag, die 9725,van het buitgemaakte geld in zijn huis had verborgen, en een 31-jarige in Den Haag wonende Marokkaan, bij wie 6500,werd gevonden. Evenals de drie (twee Hagenaars van 15 en 16 jaar en een 25-jarige Marokkaan) die de overval hebben gepleegd hebben zij bekend. Van het geroofde geld is nu bijna 29.000,terecht. (Van onze redactie buitenland) NEW YORK Kurt Wald- hcim, de nieuwe secretaris-gene raal van de Verenigde Naties, zegt dat hij geen andere keus had dan dienst te doen in het Duitse leger tijdens de tweede wereldoorlog. In een interview verwierp de boze Waldheim de in het weekeinde in enkele kran ten geuite mening die ook herhaaldelijk in de wandelgan gen van de Verenigde Naties is gehoord dat zijn dienstverle ning aan de Wehrmacht de keus voor hem op de hoge VN-post toch wel erg vreemd maakt. „Mijn broer en ik werden een voudig ingelijfd", stelt liij. „Wel ke keus hadden we?" Waldheim gaf toe dat hij als luitenant bij de Wehrmacht diende aan het Russische front, en zei dat hij in 1941 zodanig gewond raakte dat hij verder ongeschikt werd ver klaard. „De goede heer had ine gehol pen en ik werd naar huis ge stuurd, waar ik mijn universitai re studie weer kon voortzetten." De nieuwe secretaris-generaal gaf te verstaan, dat tijdens de bezetting van Oostenrijk door de Nazi's in 1938 geen land in de wereld een vinger had uitgesto ken behalve Mexico. „Deze men sen, die nu kritiek uiten, zouden eens moeten terugdenken aan de tijd van de Anschluss (Duitse annexatie van Oostenrijk) toen Oostenrijk om hulp smeekte." Volgens Waldheim vochten hij en zijn gehele familie tegen de Nazi's, voor en tijdens de Oos tenrijkse bezetting. Hij was toen lid van de Oostenrijkse anti nazi-jeugdbeweging. CASTROP-RAUXEL (Reuter) De politie van Castrop-Rauxel in de Westduitse deelstaat Noordrijnland- Westfalen heeft op kerstavond de uitvoering van een „doodvonnis" verhinderd. De Zuidkorcaan Djong Doo-Djak was door 200 landgenoten gevonnist omdat hij enig fotomateriaal uit een winkel had gestolen en daardoor de eer van izijn volk had bezoedeld. Toen Djong weigerde zelfmoord te plegen, met een mes dat hem was toegezonden, werd een „rechtbank" gevormd die hem tot de verdrin kingsdood veroordeelde. De Zuidko- reaan was al in het water van een riviertje toen de politie aankwam. De man zal naar zijn land worden teruggestuurd. EEN straalvliegtuig van de Zwit serse maaschappij Swissair heeft op de luchthaven Schwechat bij Wenen bij het opstijgen voor een vlucht naar Ziirich een stilstaand Zwitsers sport- vliegtuig geramd. BIJ HET Rotterdamse havenbedrijf Burger n.v. zal als gevolg van een aanzienlijke daling in omzet 50 van de 350 man personeel worden ontsla gen. DR. WERNER Titel, een van de tien vicepremiers van de DDR, is zater dag na een hartaanval overleden. SINDS HET begin van de maand de cember zijn in de Braziliaanse stad Sao Paulo 105 jonge kinderen door uitdroging om het leven gekomen, EEN PANAMESE regeringsdelega tie is zaterdag in Havana aangeko men om de kwestie van de twee in Panama geregistreerde schepen die door de Cubaanse marine in beslag zijn genomen, te bespreken. Familie en vrienden rond hel graj van Godjried Bomans. (Van onze correspondent) ROME De nieuwe president van Italië heel Giovanni Leone. Hij is 63 jaar en een gematigd rechtse christendemocraat. Hij volgt de so ciaaldemocraat Giuseppe Saragat op, wiens mandaat van 7 jaar dins dag afloopt. Leone is politiek ge zien een bleke figuur: hij is een van de weinige christendemocraten die niet in een of andere stroming of substroming van zijn partij mi- literen, en het lijdt geen twijfel of hij heeft daarvan zijn verkiezing te danken. Het nieuwe staatshoofd, het zesde van de republiek, gaat door voor een van de intelligentste koppen onder de Appennijnse par lementariërs. Vriendelijk en harte lijk als hij is, geniet hij alom sympathie. Giovanni Leone is te vens een der scherpzinnigste en gevatste strafpleiters van Italië en is dan ook een vermogend man. De laatste jaren trekt hij echter zijn toga slechts zelden meer aan. Leone is vrijdag gekozen rnet513 - 408 stemmen, 13 meer dan hij er nodig had. Het quorum was met 1 gedaald tot 504, doordat in de nacht van woensdag op donderdag een senator aan een beroerte be zweken was. Voor Leone stemden behalve de „Democrazia Cristiana", ook de liberalen, de republikeinen, de sociaal-democraten en de Zuid- tiroolse Volkspartij. Het was de 16de dag van de verkiezing en de 23ste stemming. eHt langdurige touwtrekken heeft het land twee miljard lire, ruim 10 miljoen gul den, gekost. Merkwaardig genoeg is het de kleine republikeinse partij (PRI) met haar 12 kiesmannen (van de 1008) de schier uitzichtloze impas se heeft opengebroken. De PRI wilde haar stemmen aan de 80- jarige socialistische voorman Pie- tro Nenni geven, op voorwaarde dat zijn partij, de PSI hem los van de communisten kandidaat zou stellen en tot het eventueel bittere einde pal zou staan achter hem. De PSI kon dit niet garande ren, waarna de PRI voor Leone opteerde. Hiermee was voor de PSDI (sociaal-democraten) de voorwaarde vervuld hetzelfde te doen. Zij wilde namelijk niet als enige lekenformatie die de rege ringsformule van centrumlinks on derschrijft, Leone ondersteunen. De liberalen hadden hem reeds onvoorwaardelijk hun mandaten toegezegd. Een en ander was voor Leone woensdagavond laat aanleiding de door zijn partij aangeboden kandi datuur te aanvaarden, nadat hij ruim een etmaal zich zijn beslis sing had voorbehouden en koorts achtig tal van politicie had gepeild Als pretendent van DC loste hij de „verbrande" senaatsvoorzitter Amintore Fanfani af, die wel de ongewenste bijval van de neo-fa- scisten doch niet die van andere partijen kon krijgen en zelfs, door 30 tot 50 van zijn eigen mannen werd verlaten. MINISTER Geertsema (Binnenlandse Zaken) zal de gemeentebesturen ver zoeken, niet meer dan twee pasfo to's van aanvragers van paspoorten te eisen. If

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 9