Fusie Cebeco -HandeSsraad JONG" ONTMOET „OUD" IN KOEWACHT SOUBURGSE BEZOCHT GRAF VAN HAAR MAN IN THAILAND „Het leek alsof je 25 jaar later je man hebt begraven WETENSCHAPPERS OP VOSSEJACHT rrico stad streék i Landbouwtop zoekt naar offensief organisatieschema ZWARE STRAFFEN VOOR JONGE DRANKMISBRUIKERS Toch kans op groenzone bij Progil Aanstoot gevende kerstboom in etalage ontmanteld commentaar Terug naar de orde van de dag KERSTVIERING VERZET VOOR SCHIETING Herdenken Aan onze adverteerders In Middelburg Kerk Lamswaarde wordt gereinigd Geen kerst zonder kaas V Vrijdag 24 december 1971 3 TNe directeur van de n.v. P.Z.E.M. verlaat het provinciale energie bedrijf met een zilveren handdruk. De „gouden handdruk" die hij had verwacht, wordt hem niet gegund. De voornaamste reden daarvan is. dat hij op ongeoorloofde wijze ge bruik heeft gemaakt van wat de offi cier van justitie te Middelburg woensdag noemde: „de traditionele, Zeeuwse verhoudingen", die in een sfeer van ontzag en ogendienst, ver schrijvingen op het provinciale ener giebedrijf mogelijk hebben gemaakt. Nergens is intussen gebleken dat de heer Bogerd opzettelijk op het plegen van verschrijvingen heeft aangestuurd. Had ir. Bogerd dit kunnen voor komen? Juist van hem mocht pijnlij ke nauwgezetheid worden verwacht waar het ging om bedrijfsdiensten terwille van een privé-object. Juridisch was hij échter niet be wijsbaar fout. Ten aanzien van dege nen onder het personeel tegen wie wel bewijs van valsheid in geschrifte te leveren zou zijn, heeft de officier van justitie geen maatregelen voor gesteld. De raad van bestuur van de n.v. P.Z.E.M is de officier van justitie in diens gedachtengarig gevolgd door af te zien van disciplinaire maatregelen tegen wie dan ook van het lagere personeel. Kennelijk is mede overwogen, dat de feiten wel moesten plaatsvinden, gezien de sfeer op de P.Z.E.M. Tegen deze sfeer heeft De Stem van begin af aan duidelijke bezwa- ■en naar voren gebracht. Nu de P.Z.E.M.-zaak definitief voorbij is, kunnen wij van hapte met de voorzitter van de raad van be stuur, mr. Van Aartsen, zeggen: „De affaire-Bogerd zal weldra geliqui deerd zijn". Het was een pijnlijke en langdurige operatie, maar zij was onvermijdelijk. Het aloude spreekwoord, dat zach te heelmeesters stinkende wonden maken, is in het afgelopen jaar op nieuw bevestigd. Thans gaat de P.Z.E.M. en gaat ook de provincie op weg naar een nieuwe situatie, die voor wat de P.Z.E.M. betreft hopelijk het op treden van een meerhoofdige be drijfsleiding zal inhouden. Ook daar voor hebben wij bij herhaling ge pleit. Nu is het tijd om terug te keren tot de orde van de dag. Pogingen om de P.Z.E.M.-affaire nieuw leven in te blazen, zullen moeten worden opgevat als het werk van kwaadwil ligen, wier persoonlijk belang blijk baar boven het algemeen belang prevaleert Wij zullen niet schromen ~ulke pogingen aan de kaak te stel en. V ooruitzichten M voor de X kerstdagen, .ggnBssalk opgesteld door jRHHglK het K.N.M.Ï. ./♦"N.l Voornamelijk VÜMTÜt droog, t lm «AIM plaatselijk l"1mist en temperaturen meest boven normaal. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor eerste kerstdag: aantal uren zon: 0 tot 2; min.-temp.: 4 tot 8 gra den boven normaal; max.-temp.' 2 tot 6 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. Voor tweede kerstdag: aantal uren zon: 0 tot 2; min.-temp.: 1 tot 6 gra den boven normaal: max.-teipp.: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel droog etmaal: 70 pi-ocent. Morgen, zaterdag 25 dec Bergen op Zoom 8.44 en 21.18, Hansweert 7.53 en 20.40, Tei'neuzen 7.23 en 20.08, Vlissingen 6.57 en 19.39, Wemeldinge 8.34 en 21.08. Zondag 26 december; Bergen op Zoom 9.38 en 22.19, Hansweert 8.56 en 21,44, Hansweert 8.56 en 21.44, Terneuzen 8.26 en 21.14, Vlissingen 8.00 en 20.44, Wemeldinge 9.28 en 22.09. Maandag 27 december; Bergen op Zoom 10.53 en 23.37, Hansweert 10.09 en 22.58, Terneuzen 9 39 en 22.27, Vlissingen 9.12 en 21.57. Wemeldinge 10.43 en 23.27. (Van een onzer verslaggevers! AMSTERDAM De landbouw coöperatie Cebeco gaat in het voorjaar van 1972 een buitenge wone algemene ledenvergadering honden, waarin de formele voor stellen tot fusie met De Handels- raad ter goedkeuring zullen wor den .voorgelegd. In de donderdag in Amsterdam gehouden algeme ne vergadering van Cebeco is dit meegedeeld. Cebeco, nationale coöperatieve aan- en verkoopvereniging voor land- en tuinbouw, gevestigd te Rot terdam, werkt in Nederland be noorden de grote rivieren en in Zeeland. De handelsraad, gevestigd in Arnhem, is de coöperatieve in stelling van de in noordelijk en oostelijk Nederland werkende aarts diocesane boeren- en tuindersbond. De bedoeling is, de fusie per 1 iuli zijn beslag te doen krijgen. De landbouwcoöperatieve Cebeco en haar A-leden zijn op dit ogenblik op zoek naar de juiste manier om de „een-portemonnee-gedachte" te ver werkelijken. Zij hebben daar in de loop van dit jaar een kleine studie- commisie voor ingesteld. Tot die A- leden behoren verschillende Zeeuw se coöperatieves, die zich al eerder hebben uitgesproken voor een sa men met Cebeco te voeren beleid met afname- en leveringsplicht. De functies van boer en Oebeco, ofwel van detaillist en groothande laar, staan nauw met elkaar in ver band maar worden toch grotendeels in min of meer vrije verhoudingen ten opzichte van elkaar vervuld. Men meent nu dat allerlei in die funoties verrichte werkzaamheden niet meer zo maar aan het vrije spel kunnen worden overgelaten,' maar beter op elkaar moeten worden af gesteld, Voorzitter Geluk zette donderdag in Amsterdam uiteen dat de schaal vergroting in de landbouw conse quenties heeft voor de landbouw coöperatie. Het oude, coöperatieve beginsel van trouw en solidataiteit. altijd wat defensief gericht, maakt plaats voor de nieuwe coöperatieve onderneming, nu offensief gericht". Binnen de Cebeco-kring w-int de ge dachte veld dat het advies van een organisatiebureau daarbij onmisbaar is. In de eerste vijf maanden van het in juli begonnien boekjaar 1971 1972 is de omzet van Cebeco. slechts weining gestegen. In guldens bedroeg de stijging bijna vier procent, in ton nage ruim 1 procent. Een belangrijke stijging vertoonde wel de omzet in consumptieaardap pelen en uien, waarvan de prijzen zich een op een zeer laag peil bewe gen. (Van een onzer verslaggevers) KOEWACHT „Er wordt op Koewacht erg weinig gedaan. Als je een initiatief neemt dan heb je ge lijk kritiek- Dan zeggen ze: dat duurt toch niet langer dan hooguit veertien dagen. We willen nu ge woon eens bewijzen, dat het ook anders kan". Dit zegt Robert van Damme over het initiatief, dat een aantal jongeren in Koewacht hebben genomen om op derde kerstdag tc za- men met bejaarden van het dorp een kerstviering te houden. De organiserende jongeren be schouwen het zelf als een „confron tatie". Toch is het niet de bedoeling, dat er op derde kerstdag diepzinnige discussies gehouden worden over de generatie-kloof, want daar zal op deze dag wel geen tijd voor zijn. Er is een programma samengesteld, be- staande uit een serieus en amuse mentsgedeelte. Onder het meer se rieuze gedeelte valt een kerstdienst, die geleid wordt door pater L. Ver- wer, gevolgd door een bescheiden koffietafel. Aansluitend is er tijd voor ontspanning. De kerstviering begint 's middags om 14.00 uur en zowel de dienst als het amusement krijgen hun beslag in het patro naatsgebouw. Voor dit kerstfeest zijn alle bejaarden van Koewacht uitgenodigd. Een belangrijk deel daarvan zelfs door de organiserende jongerer persoonlijk. De reacties waren over het alge meen erg positief, maar in een t kei geval is er ook bijzonder negatief gereageerd. Over die laatste reacties praten Robert van Damme, Willy Martens en Solange Buys maar lie ver niet. Ze veronderstellen dat de minder positieve reacties wel inge geven zullen zijn door wantrouwen jegens de jongere generatie. Bij al hun werk neemt het organiserende trio dat dan maar voor lief. De kerstmiddag voor bejaarden is de eerste activiteit van een actie comité, dat een permanent karakter zal krijgen, zo heeft Robert van Damme meegedeeld. Het comité be perkt het werkterrein tot Koewacht en zal gaan streven naar een beter leefmilieu in het dorp. Waarom men daarbij het eerst op het idee geko men is om met de kerst iets voor de bejaarden te gaan doen vertelt Wil lie Martens: „We hebben gehoord dat er zoveel mensen alleen zitten (Van onze correspondente) MIDDELBURG Een bonte rij, voornamelijk jeugdige drankmis bruikers in het verkeer, velen kwa men van het eiland Tholen, moest zich gisteren voor de Middelburgse politierechter verantwoorden. De straffen liepen nogal uiteen. De 23-jarige beroepschauffeur A.S. uit St.-Maartensdijk, op wiens werk nooit iets was aan te merken, maar die door huiselijke moeilijkhe den naar de fles had gegrepen, hoor de twee weken gevangenisstraf, zes maanden ontzegging uit de rijbe voegdheid waarvan vier 'maanden voorwaardelijk, een proeftijd van een jaar, tegen zich eisen. De poli tierechter vonniste conform. Hij stelde bovendien nog dat S. in het proefjaar alleen maar voor zijn baas mocht rijden. De 20-jarige visser H.R. uit Bres- kens reed de auto van zijn opa in puin tegen een pui van een woon huis in Breskens. Zijn alcoholpromi- lage was 2,25. .Schandalig hoog', vond de officier. Hij eiste twee weken onvoorwaardelij ke gevangenisstraf, twee jaar proeftijd en een jaar ont zegging uit de rijbevoegdheid. Het vonnis luidde conform J.A. van Z. uit Oud Vossemeer raakte ook op 29 mei in zijn woon plaats onder invloed van de weg met zijn auto. Zijn vriend liep een halswervelfractuur op. De auto was total loss. De eis luidde een week gevangenisstraf onvoorwaardelijk, negen maanden ontzegging uit de rijbevoegdheid. „Een veel te zware straf" wierp Van Z. egen. De poli tierechter trok zich daar niets van aan en vonniste conform. Konstanz 265 (pl. 2); Rh-einfelden (93 (-4); Straatsburg 1^6 (-20); Plittersdorf 333 (pl. 1); Maxau 396 (pl. 11); Plochingen 131 (pl. 4); Mannheim 195 /(pl. 29); Steinbach 142 (-1); Mainz 209 (pl. 22); Bingen 106 (pl. 14); Kaub 123 (pl. 13); Trier 274 (pl. 10); Koblenz 140 (onv.); Keulen 89 (pl. 10); Ruhrort 244 (pl. 9); Lobith 860 (pl. 8); Pannerdense kop 833 (pl. 5); Nijme gen 058 (pl. 5); IJsselkop 811 (pl. 8); Eefde IJssel 332 (pl. 4); Deven ter 218 (onv.); Monsin 5478 (-2); Borgharen 3944 (pl. 39); Belfeld !'02 (nl. 5); Grave beneden de «luis 500 (-1). (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het verhaal van de Birma-spoorweg is het re laas van de dood als massaver schijnsel. „Elke dwarsligger van de vervloekte spoorweg heeft zijn eigen slachtoffer", zeggen degenen die als krijgsgevangenen van de Jappen aan de „railroad" hebben gewerkt. De tijd heeft zich gena dig over veel leed ontfermd. Maar vergetelheid kon hij niet brengen. Nu nog altijd, staan er mensen die van een halve aardbol ver geko men zijn, bij de graven van de Engelsen en de Nederlanders, die door en aan de Birma-spoorweg en door de onmenselijke wreedheden van het Japanse bezettingsregime zijn gestorven. Zij staan verslagen bij de kleine zerken met die ver trouwde namen er op. Zij leggen bloemen, huilen stil, en bidden. „Het is alsof je - staande bij dat graf van je man - nu pas zijn begrafenis hebt meegemaakt. In tens verdriet, maar ook een diepe troost waarvan je het bestaan nooit had vermoed, maken zich van je meester." In een vriendelijke huiskamer in een rustige straat in West-Souburg, vertelt mevrouw R. Friesema- Vqlekx over de reis van hara leven Zij voelt zich nog wat onwennig in haar eigen huis. Een week geleden liep zij nog, als lid van een groep van 26 nabestaanden van Birma- slachtoffers, door Bangkok, met zijn bonte, lawaaierige en vrolijke stadsbeeld. Dankzij de oorlogsgra venstichting heeft mevrouw Frie- sema het graf van haar man op het ereveld Kanchanbury kunnen be zoeken. Haar dochter vergezelde haar. Voor die ene zerk, tussen duizenden andere, voor de dier baarheid van die ene naam tussen zoveel duizènden andere namen, reisde zij naar Azië. „Ik heb in mijn leven geleerd afscheid te nemen", zegt ze. „Maar geloof me, een van de moeilijkste momenten van afscheid was dat, waarop we Kanchanabury verlieten en Theo - mijn man - daar achterlieten. Het was alsof we hem er zo juist hadden neergelegd." Theo van Mieghem was de eer ste echtgenoot van mevrouw Frie- sema. Ook haar tweede man is, na twintig jaren huwelijksleven, ge storven- Over het tweede huwelijk heen reikte het velangen van me vrouw Friesema om eenmaal in haar leven het graf van Theo te mogen bezoeken. „Zonder de oor logsgravenstichting was het er nooit van gekomen", vertelt zij. „Deze stichting heeft ons, een groep van 26 nabestaanden, een week bezorgd die het hoogtepunt in het leven van ons allemaal is geweest. Rondom het bezoek aan de erevelden en de spoorweg, de rivier de Kwai, de noodlottige spoorweg allemaal namen die een klank van onheil hebben, was een programma opgesteld dat je alleen maar kunt aanduiden met de woorden: waardig en eerbiedig. Onze reisleider, de oud-KNILr offieier Luchsinger, had zelf aan de railroad gewerkt. Hij heeft het overleefd. Er moet wat in hem zijn omgegaan toen hij na bijna dertig jaar, die vervloekte spoorweg te rugzag. Hij heeft ons veel over die vreselijk jaren van 1942 tot 1945 verteld. Daardoor gingen de dingen voor ons leven. U moet weten, al die jaren dat mijn man in Birma zat, en ik met mijn twee kinderen jn een internerigskamp op Java' heb ik niets van Theo gehoord. Van mij heeft hij misschien een enkele keer de "voorgeschreven briefkaart" gekregen - een brief kaart met een ekst, die door de Japanners was gedicteerd, maar die natuurlijk niets persoonlijks had. Het enige dat ik over Theo's leven in Birma, dat tegenwoordig Thailand heet, weet is dat hij op 4 april 1944 aan uitputting en onder voeding gestorven moet zijn", ver volgt mevrouw Friesema. „Ik heb er al die jaren naar verlangd zijn graf te zien. Wat het betekent om dan op een maandag graf te staan, kan ik u nie vertel len. Verdriet, geluk, ik weet het in december inderdaad aan dat niet - alles stroomt tegelijk door je heen. Iedereen van onze groep be leefde dat. Alle leden waren die maandag, de dag waarom het ons allemaal ging, als het ware met zichzelf en hun herinneringen al leen. Op de andere dagen waren we echt een gezelschap- Die maan dag kon dat eenvoudig niet." Over die herdenkingsdag wil ik graag vertellen. Niet alleen omdat die dag het hoogtepunt van de reis was, maar vooral uit dankbaarheid jegens de oorlogsgravenstichting, de Nederlandse ambassade in Bangkok, en al die anderen die dit voor ons mogelijk hebben ge maakt." „We vertrokken om zeven uur 's morgens per bus uit ons hotel in Bangkok. Na 130 kilometer door het binnenland te hebben gereden, waarbij we een stuk van de be ruchte "railroad" passeerden, kwa men we bij het prachtig aangeleg de ereveld Kanchanabury. De plechtigheid begon met het blazen van The Last Post door drie mili taire klaroenblazers. Daarna wer den twee grote kransen bij het monument geplaatst, een van de oorlogsgravenstichting en een na mens de Nederlandese regering, door een lid van onze ambassade in Bangkok. Daarna ging ieder van ons zijns weegs. Oorlogsweduwen, enkele mannen.... ieder zocht de zerk waarvoor hij die lange reis had gemaakt. We hadden bloemen bij ons, die we op de graven heb ben neergelgd. Het was alsof de jaren wegvielen. Het was vreselijk moeilijk om je om te keren en terug te lopen. Je liet iets achter waarschijnlijk voordgoed. De plechtigheid werd besloten met een minuut stilte. Daarna sprak een Belgische pater, die door de ambassade was aangezocht, een ontroerend mooi gebed. Hij vond de woorden voor degenen onder ons die niet konden bidden. En daarna moesten we definitief af scheid nemen. Wat er in ons om ging valt met geen pen te beschrij ven- Misschien voelde onze reislei der het toen hij zei: „Mijn vrouw had naast u kunnen staan, van daag. Maar ik heb het over leefd." „We hebben ook het ereveld van Tchungkay bezocht. Daar liggen de graven van de mannen van drie dames uit ons gezelschap. Een deel van de reis maakten we in bootjes. Over de rivier Kwai.... Op de terug weg hebben we nog een bezoek aan de befaamde en beruchte spoorbrug gebracht. Tegenwoordig staat er een restaurant vlak bij. De spoorbrug is de enige verbinding over de rivier. Niet alleen de trein rijdt er over, maar ook fietsers, betjaks, en andere voertuigen. De volgende dagen hebben we tem pels, een zijdefabriek. een paleis, en natuurlijke de typisch oosterse markten bezocht. Ik heb ook sou venirs gekocht. Een bamboevaasje b.v. waarop staat: „River Kwai". We zijn ook op de Nederlandse ambassade ontvangen. Daar viel het ons weer op hoe gevoelig de mensen ons benaderen. Het was de vierde reis die door de oorlogsgra venstichting werd georganiseerd. Ik heb horen zeggen dat er voorlo pig geen reizen naar Thailand meer worden gemaakt- Het kost te veel. Maar ik zal er al mijn vakan ties voor opofferen om nog eens naar Theo's graf te Kunnen gaan. En er zijn er veel die er zo over denken"... Het gewone leven van alledag herneemt zijn loop voor de Sou- burgse weduwe, die in Thailand is geweest. Voor haar zal Kanchana bury voor altijd een realiteit zijn, nu zij daar geweest is. Voor dui zenden anderen blijft het Birma- drama een gruwelijke oorlogsle gende. Of niet? Toen de Nederlandse groep op het ereveld Kanchanabury was, zijn er filmopnamen gemaakt door de Japanse televisie. In januari zend men in Japan een programma over de Birma-spoorweg uit. In Japan is dat - zoals de camera mensen vertelden - een stuk actua liteit, sinds keizer Hirihito op zijn bezoek in Nederland heeft begre pen, dat ons volk - mede wegens Birma - nog' iets tegen zijn volk heeft. Blijkbaar wist de van zijn goddelijk troon afgedaalde mo narch niets van het Birma-drama af. En zijn volk evenmin.... De be devaart van de Birma-weduwen heeft daar in elk geval iets aan veranderd. met dagen als Kerstmis. Dat leek ons verschrikkelijk- We kwamen toen tot de conclusie dat datzelfde hier in Koewacht ook wel eens het geval zou kunnen zijn en vandaar dat we aan die kerstviering zijn gaan werken". Hoogtepunten op deie viering (die overigens voor een schieting een dag is verzet) moeten tijdens de kerst dienst de lezingen worden met de eigentijdse samenleving als thema. De muzikale omlijsting tijdens deze dienst wordt door een jongerenkoor uit Zuiddorpe verzorgd en een or kestje onder leiding van Ina Wee- macs. Later op de middag, na de koffie, zal er een kersttoneelstukje worden opgevoerd en treden er nog verschillende amateur-artiesten op. Verwacht wordt dat er 150 bejaar den aan de viering zullen deelne men. De activiteiten worden betaald uit een collecte, die in Koewacht 450 gulden heeft opgebracht. Het is de eerste keer dat jongeren in Koe wacht in deze vorm amen met be jaarden het kerstfeest vieren. Willy Martens: „Door de bejaarden wordt daar de interpretatie aan gegeven, dat we willen laten zien wat we kunnen". Robert van Damme hoopt op deze manier te kunnen werken aan een mentaliteitsverandering bij de mensen en Willy Martens zegt tot slot: „Sommigen vinden dit ge woon gek, omdat jongeren het doen". Bejaarden die aan de kerst viering mee willen doen, maar daarv voor nog geen uitnodiging hebben gekregen kuniien inlichtingen krij gen bij Willy Martens, telefoon 614 in Koewacht. Met ingang van 4 januari 1972 zullen de redactio nele pagina's in onze krant bestaan uit 8 i.p.v. 7 kolommen zoals nu het geval is. Als gevolg hiervan zullen de breedtes van ingezon den mededelingen (ad vertenties welke tussen de tekst staan) als volgt worden aangepast: kolom 47,3 mm 98,3 mm 149,3 mm 200,8 mm 251,8 mm 302,8 mm 353,8 mm 404,8 mm Wij verzoeken u hiermee rekening te houden in dien in een opdracht een matrijs of cliché dient te worden verwerkt. Advertentie-afdeling De Stepi. (Van een onzer verslaggevers) HULST De felle protesten tegen het koninklijke besluit in België, dat Progil zou ontslaan van de verplich ting om langs de Schelde een groen zone van 500 meter aan te leggen, zijn wat voorba:rig geweest. Deze week is meegedeeld, dat het konink lijk besluit nog steeds officieel ge publiceerd moet worden in de Bel gische staatcourant. Zolang dat niet gebeurd is, wordt het kb in België geacht niet te be staan. Aan de misverstanden rond het afgekondigde koninklijke besluit hebben overigens verschillende Bel gische ministeries meegewerkt door het te doen voorkomen, alsof het wel officieel was afgekondigd. Het jongste nieuws over deze gang van zaken in België werpt ook een ander licht op de Progil-vestiging. Formeel is het bedrijf op dit moment nog gebonden aan de voorwaarde van de 500 meter groenstrook langs de Schelde. Inmid dels is komen vast te staan dat de fabriek op 300 meter afstand van de rivier wordt opgetrokken, zodat het bedrijf de bepalingen ir. de exploita tievergunning heeft overtreden. Ver wacht wordt, dat daartegen geen stappen worden ondernomen, omdat in regeringskringen, (en blijkbaar ook bij Progil) wordt getwijfeld aan de juridische juistheid van de bepa ling in de exploitatievergunning, dat de zwafeilkoolstoffabriek voor een groenzone omgeven moet worden. Volgens senator De Bondt had een dergelijke voorwaarde niet aan de exploitaievergumiing gekoppeld mo gen worden, omdat het twee zaken betreft die helemaal niets met elkaar te maken hebben. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Op verzoek van de Middelburgse politie, die klachten van omwonenden had ontvangen, heeft de eigenaar van een van de twee Middelburgse sexboetieks een einde gemaakt aan een uitstalling in zijn etala ge, die als stuitend voor de goe de zeden moest worden be schouwd. De eigenaar van sexshop „Ex tase" was op het idee gekomen, een kerstboom in zijn etalage te plaatsen en dit symbool van vruchtbaarheid vol te hangen met voorwerpen als condooms, kunstpenissen en vibrators. De directe nabijheid van hét dienstencentrum voor bejaarden Het Schuttershof, waar van 24 tot en met 27 december een kerstherberg wordt gehouden vooral bedoeld voor de bejaar den uit de stad maakte het tafereel in de etalage van de sexshop_ tot een aanstootgevende kerstsfeer. Na hierop door de politie te zijn geattendeerd, ver ving de eigenaar van de sexboe- tiek de kerstboomversieringen van eigen bodem, door de alom bekende glinsterende ballen, sterretjes en kaarsjes. (Van onze correspondent) LAMSWAARDE Een vrijwilli- gersploeg is begonnen met een gron dige schoonmaak van de kerk in Lamswaarde. Doordat een gedeelte van het pleisterwerk het had bege ven zat het gehele gebouw ond'er een dikke stoflaag. Het pleisterwerk is inmiddels hersteld. (ADVERTENTIE) niet vergeten». Frico eten (Van onze kunstredactie) BRUSSEL Vos Reinaert, de beroemde van het epos, heeft een staart je gekregen. Niet in het Zeeuwsch-Vlaamse Hulst, dat daar alle rechten op zou kunnen hebben, maar In het Franse Nice. Hoe vreemd het ook moge klinken: dat staartje zat verborgen in een oude zakbijbel. De Brusselse anti quair Albert van Loock, kocht tijdens zijn vakantie in Nice een bijbel uit 1522. Uit de band haalde hij een waarschijnlijk uit 1424 daterend deel van het epos, 370 versregels lang. Wetenschappelijk attaché Deschamps, van de afdeling handschriften bij de Koninklijke Bibliotheek te Brussel, heeft het stuk als origineel aangemerkt. Wetenschapsmensen liggen al 'lang wakker over de aller-origineelste oorsprong van het Reinaert-verliaal. Dat probeert men te puren uit twee be kende volledige handschriften, die als het Coburgse en het Duykse hand schrift bekend staan bij'allen die op vossejacht zijn. Sommigen beweren, dat „de" vos de omgeving van Hulst heeft afgestroopt, anderen verdedigen dat de monnik Willem de Bodelo het verhaal geschreven heeft etc. Daar staan weer een aantal andere meningen tegenover. Welke gegevens levert nu het wel zeer oude fragment op, dat Van Loock gevonden heeft? Nog even geduld. Eerst op 15 mei 1972 gaat Deschamps vertellen welke feiten door deze vondst zijn vrij gekomen. Dat zal gebeu ren tijdens een colloquium te Leuven, dat helemaal gewijd wordt aan dit befaamde dierenepos. Inmiddels is de wetenschappelijke wereld geattendeerd op oude zak bijbeltjes, want zoals in het geval Van Loock zouden ook andere bij bels in de band wel eens kostbare documenten kunnen bevatten. Het boekje dat Van Loock kocht, blijkt slechts één deel van het oude testament te be vatten. Twee deeltjes zijn nog zoek. De Van Loock-Rcinaert is aangekocht door de Koninklijke Bibliotheek te Brussel. 9'

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 3