BERAAD OVER WEIGERAARS WEGGEVLOGEN Oppositie tegen hele begroting Studio Studio Triomfale intocht van Bangla Desj „AMBON-EMIGRANTEN HEBBEN SPIJT'' .GEEN OOG VOOR BETEKENIS ONDERWIJS" Leburton als informateur gevraagd I )e^e|yd WILD GEJUICH IN DACCA België levert Libanon wapens REPATRIëRING UIT NEDERLAND VERLOOPT STEEDS TRAGER mmammmamsmm JSiasleep van volkstelling Snelverkeer op pijlt INPERKING VUILE INDUSTRIE ECONOMISCH HAALBAAR" Verontrustend biedtmeer...veelmeer! binnenland buitenland lers Kado-plaat! die heel speciale LP FAVORIETEN FESTIlflL kost maar 10,- IN BELGIë ONDEUGDELIJK LOCHEM MENSEN VAN ONBEHAGEN DRIE SPELLEN FRED HACHÉ KIP ZONDER KOP ïjc het radio/tv-magazinevandeKI het radio/tv-magazinevandeKRO DODENCIJFER VAN GASEXPLOSIE STIJGT NOG Jk c; is Postkantoortje in Eindhoven beroofd Kado-plaat! die heel speciale LP FAVORIETEN FESTIML kost maar 10,- Donderdag 23 december 1971 9 DEN HAAG (ANP) Het ver volgingsbeleid inzake volkstelling weigeraars zal vandaag worden be sproken op de vergadering van de procureurs-generaal. Dezen zullen proberen overzicht te krijgen van het resultaat van de oproepen aan de weigeraars, alsnog hun telling formulieren in te vullen. Ook willen zij een definitieve beslissing nemen over de vraag of de weigeraars zul len worden vervolgd, en zo ja, wie. Op dit moment zijn er in het land nog geen besluiten gevallen tot se ponering van vervolging tegen wei geraars, aldus de procureur-gene raal bij het gerechtshof in Den Haag, mr. W. A. baron Van der Feltz. Tot dusverre is namelijk al leen de uitspraak gedaan, dat wei geraars in principe moeten worden vervolgd. De uiteindelijke beslis sing hierover, die de minister op het advies van de procureurs-gene raal moet nemen, zal volgens mr. Van der Feltz niet voor januari rond zijn. Hoeveel brieven er zijn ver stuurd, kon mr. Van der Feltz nog niet zeggen. Evenmin zei hij hoe veel reacties erop zijn gekomen en hoeveel mensen bereid waren als nog kaarten in te vullen. Het comité Rechtshulp Weige raars in Odijk heeft uit het contact met ruim 2.000 weigeraars de in druk gekregen dat het versturen van de brieven zeer ongecoördineerd is verlopen. „Duidelijk is, dat men het organisatorisch niet aankon", aldus Wik van Vreedendaal, mede werkster van dit comité. Het comité rechtshulp heeft de weigeraars aangeraden niet op de brief van het openbaar ministerie te reageren, om het de officieren van justitie moeilijker te maken hun zaak te seponeren. Door sepo nering zouden namelijk het aantal weigeraars en hun motieven kun nen worden verdoezeld, aldus Wik van Vreedendaal. Op het ogenblik mobiliseert het comité de ongeveer 200 groepen die indertijd tegen de volkstelling actie hebben gevoerd. Verder zullen binnenkort trainin gen beginnen om de weigeraars voor te bereiden op hun eventuele proces. BONN (DPA) Eien nieuw soort snelverkeer zal in de toe komst Noord- en Zuid-Duits- land verbinden. Over een tracé, dat in de vorm van een grote acht zal worden aangelegd, zal een soort trein met een snelheid van 500 km per uur tussen noord en zuid heen en weer rijden. Dit is het resultaat van een (Studie van 30 ingenieurs, dat gisteren door de Westduitse mi nister van Verkeer, Georg Le ber, bekend is gemaakt. Het tra cé zal o,p pijlers boven het land schap worden aangelegd. (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM Wanneer uit een oogpunt van milieuhygiëne besloten werd de Hoogovens, de petrochemische industrie, de raf finaderijen en de daarmee sa menhangende bedrijven te slui ten, zou Nederland 97.000 werk lozen meer en 6,3% nationaal in komen minder hebben dan nu. Dit nieuws kwam gistermid dag uit de mond van de Rotter damse econoom drs. F. Muller in een van de uitzendingen welke de Vara onder het motto „Met deelneming" had gewijd aan de overlevingsproblematiek van de moderne maatschappij. Volgens drs. Muller waren dat op te vangen offers omdat bij voorbeeld de vermindering van het nationale inkomen niet meer bedraagt dan het huidige stij gingspercentage in twee jaar. Bovendien zal het effect van een dergelijke massale sluiting van vervuilende industrieën op de betalingsbalans nihil zijn. Na tuurlijk zal ons consumptiepa troon schraler worden, maar daar zullen grotere besparingen tegen over staan. Die besparingen kun nen dan voor de verbetering van ons welzijn dienen. Het Tweede Kamerlid J. Pronk zei hierover dat een der gelijke maatregel zeer wel denk baar en uitvoerbaar is als een éénzijdig nationaal besluit van Nederland, dat niet afhankelijk is van de opvattingen in andere landen. A/Tinister Boerswa van Sociale Za- J-*-*- ken heeft in de Tweede Kamer gezegd, dat in toenemende mate lonen worden uitbetaald, die bene den het wettelijk vastgestelde mini mumloon liggen. Dit geldt, zo ver klaarde de heer Boersma, zowel voor werknemers, die onder een collectie ve arbeidsovereenkomst vallen als voor hen die geen c.a.o. hebben. De minister verklaarde: „Een verontrus tende en te betreuren ontwikkeling". Dat is het inderdaad, want een loonpolitiek van „knijpen waar je knijpen kunt" is uit de tijd én levens gevaarlijk. De vakbeweging immers heeft bij monde van de heer Mer- tens van het NKV al aangekondigd/ dat de bonden bij stagnerende c.a.o.- onderhandelingen niet alleen de weg naar de „knijpers" zullen weten te vinden, maar ook naar de financieel sterke bedrijven. De waarschuwing van de heer Mertens: „De werkge vers kennen de hefboomwerking van de loonstijging per afzonderlijke on derneming. Als de werkgevers zo door blijven gaan, dan worden er brokken gemaakt". Stoere taal van de vakbeweging in het gevecht tussen werkgevers en werknemers om elkaar de Zwarte Piet in handen te spelen bij een eventueel loondébêcle? Het is nau welijks aan te nemen. De heer Boersma heeft de ernst van de situatie onderschreven: de minst draagkrachtigen worden weer de dupe van de wat aarzelende con junctuur en het wil er bij ons niet in, dat de vakbeweging het zich kan veroorloven over hun ruggen loon politieke spelletjes te spelen. Zinnig lijkt ons, dat de Sociaal Economische Raad alsnog zal advi seren strafsancties in te stellen ten aanzien van de handhaving van het minimumloon, zoals de heer Boers ma opperde. (ADVERTENTIE) A. GOUDSMIT. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De linkse oppositie heeft gisteren tegen de hele begroting van Onderwijs en Wetenschappen gestemd. De CRM-begroting van minister Engels onderging enkele weken geleden hetzelfde lot. Dit tegenstemmen houdt in dat de oppositie tegen het totale onderwijsbeleid van de regering is. Het komt in het parlement zelden voor. Laban (PvdA) stelde vast dat slechts op enkele onderdelen aan de bezwaren van de PvdA enigermate is tegemoet gekomen. Alle aangekondigde bezuinigingen en lastenverzwaringen, ook de on redelijke, gaan door. Er is geen aanzet gemaakt voor verdere demo cratisering (gelijke kansen) en vernieuwing van het onderwijs. BRUSSEL (Belga) Koning Bou- dewijn heeft de socialistische partij voorzitter Leburton verzocht een in formatie-opdracht te aanvaarden met het oog op een oplossing van de re geringscrisis in België. Dóór gaan: de schoolgeldverhoging, de vermindering van het aantal les uren, de vergroting va»n de groepen bij het lager beroepsonderwijs, de taakverzwaring van vormingsleiders, de verhoging van collegegeld zonder gelijktijdige invoering van een nieuw stelsel van studiefinanciering. Er is geen uifesicht pp een spoedige ver laging van de leerlingenscnaal. De minister heeft door zijn reactie op het Utrechts onderwijsprotest en ook in de Kamer onvoldoende getoond dat hij de verontrusting in brede lagen van de bevolking heeft be grepen, aldus Laban, Hij zei dat ook de PvdA niet hlind is voor financiële grenzen. Maar het kabinet kwiam tot een foute afwe ging en toont onvoldoende oog „voor de kardinale betekenis Van beter onderwijs voor onze samenleving. (ADVERTENTIE) Omdat "wij van mening zijn dat cul tuur en ondierwijs voorrang dienen te hebben in het overheidsbeleid zullen wij tegenstemmen". D'66 steunt ondank® kritiek op punten wel het totale -beleid van- weftenschapstninister,. De Bjrauw. 'maar' niet -hêt- onderwijsbeleid van minister Van Veen en' staatssecretaris Schelfhout. Van de D'66-fraotié stemde mej. Goudsmit vóór de begroting, niet omdat ze het in kritiek niet eens was met de rest van haar fractie, maar omdat ze het stemmen tegen een begroting een staatsrechtelijk ondeugdelijk mididel vindt. Kerstmis 1971 In ons kerstnummer o.a. 'Eventjes huilde ik' Zeven mensen die hun onbehagen niet van de daken schreeuwen vertellen hun verhaal Een kerstvakantie met vele prijzen! plus onze knip-schuif puzzel Letterraadsel en kleurwedstrijd vooj de kinderen. Gezelschapsspel voor iedereen. En dan ook nog de derde ronde van onze winterpuzzel Een nieuwe showmaster en glamourboy wordt de tv-wereld ingekeild Een verhaal over de mensen achter Fred Haché en Barend Servet Een kippeleven: een eentonige en vooral economische aangelegenheid Theo Koomen's sportnieuws Abonnementen: Antwoordnummer 93, Amsterdam (zonder postzegel) Telefoon (02150) 49141 Losse nummers 70 cent Vr(j kort nadat de Tweede Kamer donderdagmiddag akkoord was gegaan met de vermindering van het aantal lesuren in het voortgezet onderwijs was de maatregel al uitgewerkt. De lerarenorganisaties van het v.WjO., h.a.v.o. en m.a.v.o. waren in afwachting van die beslissing van de Kamer al sinds dinsdag in Lo- chem bijeen om ovter die uitwerking te praten. Voorop stond daarbij dat men het terugbrengen van het aan tal wekelijkse lessen van 32 tot 30 uur e'en heilloze zaak bleef vinden. Onder leiding van inspecteur-gene raal <ir. de Jong werd evenwel ge zocht naar „de minst schadelijke oplossing'. Men kwam woensdag uit eindelijk tot een akkoord waarbij de Expressievakken bijna geheel buiten schot bleven. De zgn. „basista bellen" zullen worden verminderd en wel zo dat dat de vakken waarin het grootste aantal uren les wordt gegeven, het sterkst zullen worden gereduceerd. Vakken waarin over de hele sohoolduu-r meer dan 16 uur per week wordt gedoceerd zullen met 2 uur worden verminderd. Vakken waarin tussen de 9 en de 16 uur les wordt gegeven zullen met 1 uur verminderen. Vakken die minder dan 9 uur hebtten blijven onaangetast. Er is slechts één uitzondering: bij de expressievakken ligt die grens niet bij 9, maar bij 10 uur. Maar liefst meer dan 40 keer is de 15-jarige Philip Davidson uit Londen van school en huis weggelopenDe laatste keer deed hij dat op de moder ne toer: per vliegtuig. Het lukte hem dezer dagen in een straalvliegtuig te glippen waarin hij een trip naar Florida maakte. Natuurlijk werd de reis lustige jongeman linea recta naar Londen teruggestuurd waar hij door de politie werd opgewacht. Van opze redgctie buitenland DACCA-NEW YORK De wasrne mend president van Bangla Desj, de premier en de leden van het kabinet zijn gisteren in triomf in Dacca teruggekeerd onder het gejuich van meer dan 100,000 Bengalen. De mannen die allen de afgelopen acht maanden in India doorbrachten na de ingreep van Pakistan in maart, kwamen met een transport vliegtuig van de Indiase Luchtmacht uit Calcutta. Toen waarn. president Syed Naz- roel Islam in de deuropening ver scheen, werd hij begroet door een wild gejuich van duizenden Benga len, die zich overal rondhet vlieg veld hadden verzameld. De ovatie werd overgenomen door de mensen die vijftien rijen dik langs de an derhalve kilometer lange weg naar het vliegveld stonden. Onder bloemen bedolven en om stuwd door honderden journalisten en fotografen inspecteerden premier Tajoeddin Achmed fen de minister van buitenlandse zaken, Moesjtaq Achmed een erewacht van troepen van India en de M-oekti Bahini vrijheidsstrijders Hier en daar hoorde men roepen- „Zindabad sheik Moedjib" (lang le ve sjeik Moedjib). Men hoopt dat de leider van Bangla zal mogen terug keren in ruil voor de repatriëring van de voormalige bestuursfunctie- narissen en de 30.000 Westpakis- taanse soldaten die zich onder India se bewaking in het gebied van Dac ca bevinden. Zoals gemeld verblijft Moedjiboer Rachman niet meer in Westpakistaanse gevangenschap Hij werd onder huisarrest gesteld. De nieuwe president van Pakis tan, Zoelfikar Ali Bh-oetto, heeft gis teren bekend gemaakt, dat hij bin nenkort een bezoek aan China zal brengen. Verdere bijzonderheden zijn niet bekendgemaakt. De Verligheiduraad van de Vere nigde Naties heeft met dertien stemnten bij twee onthoudingen een resolutie aanvaard waarin „een duurzaam staakt het vuren en be ëindiging van alle-, vijandelijkheden in alle conflictgebieden"op het In diase subcontinent wordt geëist. De Sovjtet-Unie, die India steeds heeft gesteund en drie eerdere resoluties met veto's torpedeerde, onthield zich ditmaal. Het andere land dat zich Heeft -onthouden, is Poten. Het Nederlandse Rode Kruis heeft een Medisch team van zes personen geformeerd, dat gedurende twee maandten chirurgische hulp zal gaan verlenen aan slachtoffers van het conflict India-Pakistan. Het team zal onder auspiciën van het internatio nale comité van het Rode Kruis oorlogsgewonden behandelen, waar schijnlijk in een distructshospitaal in Oost-Pakistan. Minister De Koster van Defensie heeft voor het medische team, een complete chirurgische uitrusting be schikbaar gesteld aangevuld met specialistische chirurgische suts en andere apparatuur om zelfstandig' te kunnen optreden, zo verklaarde het ministerie van Defensie. BEIROET (RTR) Libanon heeft met België een overeenkomst geslo ten voor de levering van wapens, zo heeft minister van defensie en financiën, Elias Saba, gisteren in Beiroet meegedeeld. PARIJS (AFP) Het aantal do den als gevolg van de gasontploffing van dinsdag in een flatgebouw in de Parijse voorstad Argenteuil is tot twaalf gestegen. Een zestal mensen verkeert nog in levensgevaar. Waar we op een dag als vandaag maar gelijk mee in huis vallen, is een gelukwens aan het adres van de rijksambtenaren boven de zestig jaar. Die mannen hoeven voortaan een half uur minder per dag te werkenEen eerste aanzet naar pen sionering op de 60-jarige leeftijd zoals een mij sympathiek persoon voorstaat? Ik steun die actie. En Tubbergen, dinsdagavond het toneel van wilde demonstraties en vechtpartijen, likt zijn wonden. Er is daar zoveel ruil verkaveld, dat de stukken er af zijn gevlogen. Aan stemmen, wat de bedoeling was, zijn de Twentse boeren niet toegeko men. Althans niaar een zeer beperkt deel van de stemplichitigen: zoiets van 27 op de bijna 3.000. En die stemden nog verdeeld ook. Hoe kan dat dan goed gaan? De Venezolaanse politie zoekt naar de afzender van een kerstpak ket, waardoor de 30-jarige Modesto Pineda Nunez letterlijk met stom heid is geslagen. it Toen politieagent Modesto het over de post gezonden pakje open gemaakt had, schoot er in enen een gifslang wit. De agent wist de slang te ontwijken, maar door de schrik verloor hij zijn spraak. it Ik ben sprakeloos. Britse acteurs met lang haar u ziet het, dat probleem blijft maar teruglcomen zitten met de moei lijkheid dat ze soms voor een of andere rol de haardos moeten laten snoeien, evenwel kort daarop met lange manen in een andere rol moe ten verschijnen. it Daarom heeft de vakbond van de acteurs vastgesteld dat de producent van een bepaald stuk die eist dat zijn acteur „kort" moet dragen, de man 20 pond (is 165 gulden) beta len. Een soort overbruggingsvergoe ding voor de periode van „kort" terug naar „lang". Het is 'al voorgevallen met 20 jonge acteurs die in een tv-serie de rol vayi Pruisische officieren moes ten spelen. De ZO haardossen gingen er af en de 20 maal 20 pond werden opgestrèkeh. Oostpakistanen: Vuiligheidsraad. it ,,Het verschil tussen Ajax en Feij- enoord ishet grootst op de tribune" (nog een stelling van drs. Frantzen, gepromoveerd in Tilburg). it Ik zou best aan mandarijntje lus ten. it Maar het is geen hartewens. Wel aan mensen. Het is gedaan voor heden. De groeten. MERIJN (Van onze correspondent) EINDHOVEN „Schnell, schnell, Geld bitte!" Met die woorden richtte een tengere man met een nyonkous over het hoofd, zich woensdagmiddag- om tien over één tot de hevig ge schrokken mejuffrouw Annie Por tuin (31) achter het loket van een postkantoortje aan de Thomas a Kempislaan te Eindhoven. Daar de man haar bovendien een pistool toonde, gaf ze hem een pakje bankpapier waarvan het totaal 4.130,beliep. (ADVERTENTIE) AMBON „Wij hebben onze auto tapijt, glaswerk en nog veel meer verkocht O mhet gezin in leven te houden en nu is er niet veel meer over", aldus mevrouw Louis die met haar gezin van Nederland naar Ambon terugging. Haar man Derek Louis verdiende als employé van een havenbedrijf in Rotterdam duizend gulden per maand. Nu moet hij met zijn gezin zien rond te komen met een salaris van 4000 roepiah, dat is 36 gulden per maand. Ook op Ambon is hij employé van een scheepvaartmaat schappij. Derek Louis: „Het ia moeilijk om optimistisch over onze toekomst te zijn. Ik denk dat het gewoon op deze voet zal moeten voortgaan. Ik zou graaig al onze bezittingen ver kopen als wij daardoor naar Ne derland zouden kunnen terugke ren. Maar wij kunnen niet terug, omdait de politie hier die onze paspoorten ingenomen heeft, zegt dat die verloren zijn gegaan". Frans Pieters (60), drie jaar gele den naar Ambon teruggekeerd, is nog steeds zonder werk. Pieters Eén van de onderwerpen die de minister van B.Z. drs. N. Schmelzer in Djakarta heeft be sproken tijdens het staatsiebe- zoek van koningin Juliana was de bevordering van de repatrië ring van de Ambonezen. Een verslaggever van Associated Press (AP) bezocht Ambon, waar hem bleek dat het aantal repatrianten dit jaar sterk ge daald is vergeleken bij de 200 in 1970. die als moniteur in Leiden goed verdiende bracht zijn gezin terug, omdat hij meende dat het leven voor hen op Ambon beter zou zijn. Maar zijn gezin leeft op de rand van de armoede in een vervallen schoolgebouw. Het gezin heeft een maandelijkse uitkering van 1000 roepiah, negen gulden. De 22-jari- ge dochter Jeanne: „Als ik gewe ten had dat het zo zou zijn, dan zou ik nooit met mijn vader zijn meegekomen. We zijn nu arm en niemand wil ons helpen. „Zij ver telde dat de toestand van nog der tig Ambonnezen die met hen wa ren teruggekeerd niet veel beter was. De repatriëring van Amonnezen uit Nederland blijft moeizaam ver lopen. Dit jaar staat het aantal repatrianten op 71, of slechts één- tiende van 1968. De reden is dat het onder de Ambonnezen in Ne derland steeds meer bekend wordt dat het de repatrianten niet voor de wind gaat, dat velen van hen het moeilijk vinden aan de .slag te komen of dat er slechts een klein inkomen te verdienen is. In 1968 begon de repatriëring op gang te komen. Het waren menseii die heimwee naar hun zonnig tro pisch eiland hadden en die de droom van een eigen republiek van de Zuid-Molukken hadden op gegeven. De Nederlandse regering verklaarde zich bereid hun reis kosten te betalen alsmede een be drag van 5000 gulden dat door de Indonesische regering zou worden uitgekeerd aan elk gezin als bij-, drage in de vestigingskosten. De Nederlandse regering moedigt de terugkeer van de Aombonnezen zoveel mogelijk aan en voelt et niets voor ze opnieuw naar Neder» land te laten terugkomen. „Zodra de Ambonnese repatrianten in Inj donesië. zijn is het moeilijk voo» hen om naar Nederland terug te keren", aldus een functionaris va4 de Nederlandse ambassade in DjaT karta. „Wij hebben instructie ze alleen in speciale gevallen visa te verlenen".

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 5