Boerenoproer in Tubbergen: negen agenten gewond BREDA HERBERGT VEEL TT EEGA AT, VERBLIJVENDE BUITENLANDERS HONGER STAKING IN TER- NEUZEN Biesbosch- bekkens vallen veel duurder uit Rijksambtenaren boven 60half uur korter werken Meer dan helft vrouwen werkt door na huwelijk Zes doden bij explosie RADIO DE KOCK FRAMBOZEN/ BESSEN +JUSD0RANGE deze week bij In drie jaar tijd bijna 500 van hen over de grens gezet Aan onze ad verleerd ers Weduwe verdronken: misdrijf of ongeluk Daags voor Kerstmis Kosten al 85 min. hoger dan vorig jaar Kortste dag was warm Pijpleidingen Totaal 641 min, Terugbetaling studie- voorschotten ernstig vertraagd Arheidsproduktiviteit in Nederland steeg sneller dan in andere landen, op Japan na Verzekering looft beloning uit IN PARIJSE FLAT 1 Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactie- en administratie-adres: Nieuwstraat 9, Terneuzen^tel. (Oil 50) 79 20 Abonnementsprijs m.i.v. l-l-'72: 16,25 per kwartaal; per maand 5,50. Losse nummers 30 cent Gironummer 1114111. t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, Reigerstraat 16, Breda. ZEEUW WOENSDAG 22 DECEMBER 1971 25e Jaargang No. 8732 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, .exclusief 4% B.T.W Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handel»- advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van een onzer verslagaeverslAAN- TUBBERGEN Vijf politiemannen zijn gisteravond gewond geraakt bij heftige rellen tijdens een boereno proer tegen een ruilverkavelings stemming in Tubbergen. Twee van hen liepen ernstige verwondingen op. Een wachtmeester kreeg een mes in zijn rug en moest met een vleeswond overgebracht worden naar het ziekenhuis in Almelo. Een andere wachtmeester moest daarheen worden gebracht, nadat hij een steen in zijn nek kreeg. Deze politieman probeerde rond h:\lf zes het vuur in de in brand gesto ken woni-itg van de burgemeester te blussen. Toen hij een braodtend gor dijn naar buiten trok, werd hij van aohter aangevallen en neergestoken. De steekpartij ging zo snel in zijn wterk dat de andere politiemannen er weinig van merk/ten. Toen ze hun neergestoken collega te hulp kwa men, was de dader van de steekpar tij al weg. De politieman werd met het mes in zijn rug naar de EHBO post af geveterd. In Tubbergen heer- ste gisteren de „staat van beleg". Aanleiding daartoe was een ruilver- kavelingsstemming, waarmee een deel van de boerenbevolking htet niet eens is. De uitslag van de stemming over de tienduizend hectaren omvattende ruilverkaveling stond eigenlijk al bij voorbaat vast, omdat de cultuurtech nische dienst in de loop van de dag had laten weten dat de ruilverkave ling als aamgenomen zou worden beschouwd als er niemand zou ko men stemmen, en niet-stemmers zou den als ja-stemmers worden be schouwd. Even na acht uur gisteravond werd de uitslag van de stemming bekend. Er bleken slechts 27 stemmen te zijn uitgebracht. Van de 2938 stemge ree'hti'gden in totaal kwamen er twaalf tegenstemmen, die in totaal 193 hectare vertegenwoordigden. De ruilverkaveling is daarmee officieel aangenomen, aldus de voorzitter van het stembureau De demonstrerende boeren trokken rond het middaguur op naar de stem-tent bij de Lagere Landbouw school. Op deze plaats stonden onge- veter 150 politiemannen gereed om de orde te handhaven. Zij kwamen tegenover een menigte te staan van ongeveer 1000 mensen. Vanuit deze massa werd met molotov-eocktails, bieten, eieren en vuurwerk gegooid. In een bietenveld naast de ten' voerdten de gehelmde politie met gummiknuppels charges uit. Daar mee probeerden zij aanvankelijk een gieroffensief te doorbreken van boeren, die met hun sproeitanks naar de achterkant van de tent vra. iten opgerukt. Daar moest de politie een regen van gier trotseren. Toen het donker werd, ontstond er een grimmige sfeer. De politie ont ruimde de straat bij het stemlokaal en daarbij kwam het tot ernstige incidenten. Ook in het dorp ztelf braken hevige gevechten uit. Tij dens schermutselingen werd ruim schoots gebruik gemaakt van traan gas. Tubbergen was gisteren een uit het evenwicht geslagen Twents dorp, dat naar de werkelijke oorzaak van deze boerenopstand gokte. Volgens de autoriteiten hebben veel jongelui de hand gehad in deze uitbarsting. Zij hieven de hele dag tussen de ongeregeldheden door spreekkoren aan tegen o.a. de burgemeester en zongen kerstliedjes. (ADVERTENTIE) deze 2 flessen samen 3F' De grote menigte bij de zwaar bewaakte tent, waar gestemd moest worden. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Ondanks een vrij intensieve politiecontrole blijven veel in ons land verblijvende gastarbeiders en veel rondzwer vende vreemdelingen Breda als tijdelijke verblijfplaats kiezen. Dat heeft tot gevolg dat de Bre dase politie wekelijks een aantal buitenlanders over de grens moet zetten. Van 1 januari 1969 tot en met gisteren waren er dat 498. Alleen de laatste tien dagen wer den al 18 buitenlanders uitgewe- sn. Opvallend is de laatste tijd het aantal rondzwervende Fransen. Extraprobieem bij hen is het gebrek aan geld. Volgens de Bre dase politie zijn de laatste twee weken al negen jonge Franse meisjes het land uitgezet. Om in hun levensonderhoud te voorzien waren zij gaan samenwonen met hen totaal onbekende mannen. In Breda verblijven, volgens officiële gegevens, ruim 4000 bui tenlanders. Veel gastarbeiders wonen in pensions. Op de Baro nielaan bv. zijn circa 60 pensions voor gastarbeiders. Over de groep illegaal verblijvende buitenlan ders zegt wrn. comm. F. Verha gen van de politie. Om meerdeer redenen voeren wij frequent con troles uit in pensions, bedrijven en op andere plaatsen. Een van de redenen is de uitbuiting van deze illegaal verblijvende men sen. Zij worden onderbetaald en gaan daarmee akkoord omdat hun werkgever dreigt naar de politie te gaan als deze buitenlanders moeilijkheden maken. Een andere uitbuiting is dat zij gedwongen zijn slecht te wonen tegen rela tief hoge prijzen. Erg belangrijk is ook, dat deze illegale gastarbeiders een gevaar voor de volksgezondheid inhou den. Het is in Breda al enkele keren voorgekomen, dat hij dei- gelijke mensen open tbc werd aangetroffen. In hun land worden ze wel gekeurd, maar de normen liggen daar lager dan bij ons. Dit gezondheidsrisico speelt door op de pensionhouders, die deze men sen -klandestien herbergen. Ook komen deze buitenlanders niet in aanmerking voor sociale voorzie ningen. Als hen iets overkomt zijn ze vaak hulpeloos. Een ande re reden is, tot slot, dat mensen zonder werk gemakkelijker tot criminaliteit komen", aldus de heer Verhagen. De geleidelijke groei van het aantal buitenlanders, dat Breda aandoet tijdens zwerftochten en zonder middelen van bestaan blijkt te zijn, wordt volgens de Bredase politie mede veroorzaakt doordat Denemarken zijn grenzen heeft gesloten voor jeugdige Duitsers en Fransen. „B oda ligt op de grote route van zuid naar noord, ook naar de randstad waarheen nu veel jongeren gaan. Vanzelfsprekend blijven er nogal wat onderweg plakken", zegt de heer Verhagen. Hij herinnert aan de verplich ting voor pensionhouders vreem delingen binnen 48 uur met overlegging van persoonlijke pa pieren op te geven bij de politie. Doen zij dat niet dan zijn zij strafbaar. Geheel los daarvan heeft de gemeente Breda onlangs een nieuwe logiesverordening in werking gesteld. Daarin wordt niet over de logeerklanten maar over de inrichting van de logies- gelegenheden gesproken. De voorschriften voor een mens waardige huisvesting en een gro tere veiligheid van de logeergas ten c.q. pensiongasten zijn daarin verscherpt. Het toezicht op die voorschriften berust niet bij de politie, maar bij ambtenaren van het stadhuis. In verband met Kerstmis en nieuwjaar worden de afsluittij- den voor advertenties in onze edities van maandag 27 decem ber en 3 januari a.s. gewijzigd. Deze tijden zijn gesteld op res pectievelijk vrijdag 24 decem ber en 31 december om 9.00 uur. Advertenties voor 27 de cember en 3 januari, die te laat in ons bezit komen worden auto matisch een dag later geplaatst. De advertentie-afdeling. UTRECHT (ANP) De rijkspoli tie stelt een onderzoek in naar de omstandigheden waaronder een 48- jarige weduwe uit Harmeien is overleden. Ze werd zaterdagnacht vermist en zondag vond men haar stoffelijk overschot in een sloot in Harmeien. Sectie heeft uitgewezen dat ver drinking de doodsoorzaak is. De poli tie sluit de mogelijkheid dat er sprake is van een misdrijf niet uit. OP DE SPOORLIJN Den Bosch - Eindhoven zijn in de nacht van maandag op dinsdag twee wagons van een goederentrein ontspoord. De wagons konden gistermorgen weer in de rails worden gezet. DE ALGEMENE VERGADERING van de Verenigde Naties heeft haar diepe bezorgdheid uitgesproken „over Zuid-Afrika's bezetting van Namibië (Zuidwest-Afrika)". Het in ternationaal gerechtshof heeft, zoals gemeld, een vonnis gewezen waarin de aanspraken die Zuid-Afrika op dit land maakt, niet worden er kend. (Van onze correspondent) TERNEUZEN De wereldwinkel- groep Temeuzen organiseert op vrij dag 24 december vanaf 's morgens 9 uur tot 's nacht 12 uur een honger staking voor de wereldwinkel aan de Blokken te Terneuzen. Zij doet dit uit protest tegen de naar hun mening ongezonde vormen die het kerstfeest a-rano 1971 begint aan te-nemen en uit solidariteit met die armen en vertroosten. Zij vraagt daarbij niet om geld, wat meestal toch maar een afkopen is van eigen schuldgevoelens, maar wel dat een ieder zich realiseert waar we nu eigenlijk mee bezig zijn. Met deze hongerstaking, waarbij de deelnej mers alleen thee zullen gebruiken, kan ieder d'ie daaraan behoefte heeft mee doen. De hongerstakers willen verder protesteren tegen het feit dat twee derde van de wereldbevolking zich met de grootste moeite in Ievien weet te houden en dat dat zelfde deel nog steeds wordt kaalgeplukt door de rijken. (ADVERTENTIE) Noordstraat 107. Tel. 01150-4255 TERNEUZEN (Van een onzer verslaggevers) OOSTERHOUT De kosten van de vier spaarbekkens in de Bies bosch met bijbehorende pompstations, kantoor, laboratorium, werk plaatsen en landschapsvoorzieningen worden thans geraamd op 350 miljoen. Dit is 85 miljoen meer dan ruim een jaar geleden. Op de Biesbosch-Moerdijkdag van 27 augustus 1970 raamde ir. P. L. Knop- pert, directeur van de N.V. Waterwinningbedrijf Brabantse Biesbosch, de kos ten van de werken in de Biesbosch op 265 miljoen. Het waterwinning- bedrijf, dat kantoor houdt in Rotterdam kon ons gisteren niet meedelen, wat de oorzaken zijn van dit grote prijsverschil. (Van onze weerkundige mede werker) DE BILT De temperatuur steeg gistermiddag (op de kort ste dag) in onze omgeving tot 13 graden, en ook 's nachts is het met ongeveer 10 graden abnor maal warm voor december. Een storing zal vandaag met tijdelijk wat regen passeren, maar we blijven nog in de zachte oceaan- lucht. Wat koudere lucht wordt boven het noordelijke deel van de oceaan waargenomen, en de grens hiervan ligt boven Schot land en het noorden van de Noordzee. Een hogedruk gebied geeft ook in heel Zuid-Europa opvallend zacht winterweer, waarbij de temperatuur gisteren in Lissabon tot 20 graden steeg. Alleen in een deel van Noord-Skandinavië en Rusland is het echt winters, met in de nacht meer dan ma tige vorst. IN ROME is de 63-jarige senator en oud-premier Giovanni Leone door de christen-democraten aangewezen als kandidaat voor het president schap. De Biesbosch spaarbekkens moe ten straks Brabant, Zeeland, Rotter dam en Den Haag van drinkwater gaan voorzien. Van de zijde van het waterwinning- bedrijf werd desgevraagd meege deeld, dat de kosten op basis van het prijspeil van 1 januari 1971 zijn ge raamd op 340 miljoen. Rekening houdend met de inmiddels opgetre den prijsstijgingen werd in de dezer dagen verschenen brochure „Spaar bekkens in de Biesbosch" een kost prijsberekening van 350 miljoen aangehouden. Ook de prijzen van de transport leidingen zullen tientallen miljoenen guldens hoger komen liggen dan aan vankelijk wa3 geraamd. Hoeveel pre cies is nu nog niet te zeggen. De leidingen van de Biesboschbek- kens naar de produktiebedrijven van de Drinkwaterleiding van Rotterdam zullen in de eerste fase ea. ,f 130 mil joen vragen en in totaal ca. 16.1 mil joen. In augustus vorig jaar werden de transportleidingen naar Rotterdam door ir. Knoppert op 100 miljoen begroot. Volgens de hem toen ter be schikking staande gegevens zou on geveer dezelfde prijs moeten worden betaald voor de eerste fase van de transportleidingen naar Brabant en Zeeland. Maar ook deze prijs moet drastisch herzien worden. De Watermij. Zee land N.V. te Goes heeft berekend, dat op kostprijsbasis van 1 januari 1972 de prijs van de transportleidingen van de Biesbosch naar Vlissingen en Terneuzen 126 miljoen zal bedra- gen. De Waterleidingmij. Noord-West. Brabant te Breda zal vermoedelijk eerst eind januari 1972 een begroting gereed hebben voor de transportlei dingen van de Biesbosch naar West' Brabant en voor de bouw van een zuiveringsinstallatie. De spaarbekkens in de Biesbosch plus de transportleidingen van de Biesbosch naar Rotterdam en Zee land zullen volgens recente bereke' ningen in totaal minstens 641 mil joen gaan kosten. Ir. Knoppert schatte vorig jaar augustus het totale investeringsbe drag (inclusief de leidingen naar West-Brabant) volgens de toenmalige prijsbasis op 465 miljoen. DEN HAAG (ANP) Er ls ernstige vertraging ontstaan in de terugbetaling van aan studenten ver leende renteloze voorschotten. De minister voor het wetenschaps beleid, mr. de Brauw, kondigde gis termiddag bij de behandeling van de onderwijsbegroting in de Kamer een andier invorderingsstelsel aan. Door verdere automatisering hoop* de overheid in 1-972 een begin te maken met het inhalen van de sinds 1966 ontstane achterstand. Tijdiens de re- en dupliek kwamen bij het onderwijsdebat weinig nieuwe gezichtspunten naar voren. Drs. Wilbers (D'66) die de afgelo pen dagen intensief contact beeft ge had met de lerarenorganisaties, zei tot de conclusie te zijn gekomen da' van werkelijk overleg geen sprake is geweest. Bij de verlaging van het aantal leraren-uren van 32 naar 30. AMSTERDAM Meer dan de helft van de vrouwen blijft door werken na het huwelijk. Dat is een van de conclusies uit een enquête van Makrotest uitgevoerd in opdracht van Felicitas. Het on derzoek werd gehouden onder pas gehuwde vrouwen en zij die zich enkele maanden voor hun trouw dag bevinden. Na het huwelijk werkt nog 62 procent van de vrouwen. De mees ten hele dagen, 12 procent voor halve dagen. Op een vraag aan de nog niet gehuwden wat de plannen zijn na htet huwelijk antwoordde 87 procent van de vrouwen te blij ven werken, de meesten in een volledige baan en 27 procent in een part-time baan. Verder biteek dat zelfs één op de twee vrouwen na het huwelijk he le dagen bleef werken. Voor het huwelijk werkt 84 procent van de ondervraagden hele dagen; na htet huwelijk: 45 procent. De meesten hebben een administratieve func tie. Daarna volgen het onderwijs en de verzorgfende en verplegende beroepen. In het zuiden van ons land geniet het part-time werk een grote be langstelling: 41 procent denkt hal ve dagen te gaan werken na het huwelijk, in de groep gtehuwden blijkt slechts 11 procent die plan nen gerealiseerd te hebben. De meeste ondervraagden willen nog even wachten met kinderen krij'gen. Gemiddeld wordt die wachttijd gestteld op twee jaar. Re denen daardoor zijn van financiële aard (35 procent): werken, sparen, extra verdienen; 37 procent: be hoefte aan nog wat vrijheid; 37 procent: tijd om elkaar beter te leren kennten; 13 procent: studie van de man of van de ondervraag de vrouw, militaire dienst van de ma». (Vau onze parlementaire redactie) DEN HAAG Rijksambtenaren van zestig jaar en ouder hoeven voortaan per dag een half uur min der te werken. De bekorting van de werktijd met een half uur kan wor den verkregen door verlenging van de middagpauze, of door de werktijd 's middags met een half uur eerder te beëindigen. Dat heeft minister Geertsema (Binnenladse Zaken) gis teren in een brief aan de ministers meegedeeld. Het besluit om de werktijd voor de oudere ambtenaren te bekorten is genomen door de Raad voor de Rijksdienst, een van de vaste colleges uit de ministerraad. De regeling geldt niet voor be roepsmilitairen, politiemensen en brandweerlieden, omdat die in de re gel op hun zestigste jaar niet meer in actieve dienst zijn. Minister Geertsema is van oordeel dat de belastbaarheid van de ge middelde mens afneemt, naarmate die ouder wordt. „Aanpassing van die verminderde belastbaarheid aan de werksituatie kan onder meer ge schieden door taakverlichting en ar- beidstij dverkorting' Minister Geertsema wijst er op dat het niet in de bedoeling ligt de nieu we maatregel ook toe te passen op het onderwijzend personeel. DEN HAAG (ANP) Behalve in Japan is de produktie per man-uur in de verwerkende industrie nergens zo snel gestegen in de periode 1965/ 1970 als in Nederland. Blijkens statistieken van het Ame rikaanse ministerie van Arbeid was de Japanse stijging gemiddeld 14,2 pat per jaar. Nederland was tweedie met een gemiddelde jaarlijkse stij ging van 8,5 pot. Op de derde plaats kwam Zweden met 7,9 pot, daarna kwam België met 6,8 pet. (Van- onze correspondent) HEERLEN De verzekerings maatschappij v-an de levensmiddelen groothandel Biall-ass uit Heerlen heeft een premie van tien procent in het vooruitzicht gesteld voor aanwijzin gen die leidien tot het terug-vinden van de ongeveer 115.000 gulden en de aanhouding van de twee mannen die maandagavond het geld bij een gewapende overval op de groot handel buitmaakten. Bij de o-verval werd de directeur van de groothandel in de benlen geschoten. DE ALGEMENE VERGADERING van de Verenigde Naties heeff de geloofsbrieven van Zuid-Afrika voor de huidige zitting afgewezen. Ook vorig jaar werd een dergelijke be slissing genomen. Toen verloor Zuid- Afrika zijn zetel echter njet. IN LOCHEM hebben leraren bij het algemeen vormend onderwijs een verklaring afgelegd waarin zij stel len dat zij geen verantwoordelijk heid kunnen dragen voor de hun inziens nadelige gevolgen van de vermindering van het aantal les uren, (Van onze Parijse correspondent) PARIJS Door een lek in de gas leiding heeft zich gistermiddag een enorme ontploffing voorgedaan in een torenflat van 15 verdiepingen in de Parijse voorstad Argenteuil, waardoor zes doden en 43 gewonden zijn gevallen. Aanvankelijk werd door de paniek in de algemene ver warring het aantal doden op 10 en dat van de gewonen op 150 geschat, maar de juiste cijfers konden in de loop van de avond worden hekend- gemaakt. «g|ïsg De torenflat die binnen in een chaos werd herschapen. De torenflat, die rond is, telt 15 verdiepingen en 90 appartementen voor ongeveer 600 bewoners. Om 13.35 uur werd de brandweer voor een lek in de gasleiding gewaar schuwd. Een minuut later rukten de eerste brandweerwagens uit, om 13.42 uur gingen 3 brandweerlieden de kelder van de torenflat in en drie minuten later volgde de explosie, waardoor binnen een straal van 300 meter in de buurt geèn ruit meer heel bleef. De gevolgen voor de flatbewoners Zelf waren veel erger. Na de eerste explosie volgden nog drie andere ontploffingen, waardoor het gehele trappenhuis werd weggeblazen. De bewoners, die na het eerste alarm klaar stonden om hun woningen te verlaten, konden niet meer voor- of achteruit, want er waren geen trap pen meer. Zij die er het ongeluk kigst aan toe waren, lagen dood of zwaar gewond op straat, door de enorme luchtdruk uit hun kamer weggeblazen. De kracht van de ont ploffing was zo hevig, dat betonnen plafonds verbogen, maar gelukkig weerstond het gewapend beton de schok, zodat de torenflat niet in stortte. Voorbijgangers kregen het glas, de ramen en de weggeslingerde luiken op hun hoofd.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 1