Tijdens droge perioden in kanaalzone AFVALWATERLEIDING VEROORZAAKT STANK Havenschap Vlissingen gaat weg voor Total rechtmaken OOSTBURG IN OUDE PRENTEN rook met Coördinatie- orgaan geeft steun aan VMZ-rekest stad streek Z.T.I.-leerlingen kunnen mogelijk cursus afmaken ..Sluis Horecastad '72" Sluis krijgt eigen vakbeurs voor de horeca Regeringsnota Gronden in Leidingstraat behouden voo- de landbouw Beveiliging Wereldbekend Aroma Dinsdag 21 december 1971 3 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De raad van bestuur van het Havenschap Vlissingen heeft gistermiddag enkele besluiten genomen, die verband houden met een wijziging van het wegenpatroon rond de Sloehaven. Zo werd een overeenkomst met de N.S. aangegaan TOi 'Ie omlegging van de zogenaamde Stem-spoorlijn, alsmede voor de aanleg van een af takking van deze spoorlijn naar het chemisch bedrijf van Hoechst. De/# omlegging is noodzakelijk ais ge volg van de havienuitbreid ingen ie het oostelijk deel van het industrie gebied. die verband houden met da vestiging van de olieraffinaderij van Total. Niet alleen de spoorlijn, maar ook pijpleidingen, kabels en wegen dienien te worden omgelegd, teneinde het terrein waar de olieraffinaderij wordt gebouwd vrij te maken van obstakels en om de verlengde van Cittershaven toegankelijk te maken voor railverkeer. De kosten die met éèn en ander zijn 'gemoeid belopen ruim zes ton. Bovendien wordt de vaste jaarlijkse vergoeding voor huur. onderhoud en vernieuwing van de spoorlijn verhoogd met mro 48.008. De raad van bestuur verstrekte ook de nodige kredieten voor het voor bereidende werk, verband houdend met de aanleg van de nieuwe basis weg Vlissingen-Oost. Deze weg kruist in de Quarlespolder een voor malige kreek. De bodemlagen op het punt waar tot 1948 een kreek liep zijn bijzonder slap gebleken. Het werd nodig geoordeeld hier een zoge naamde voorbelasting aan te bren gen bestaande uit een dikke zand laag. Bovendien zal er door middel van zandpalen een verticale drainage worden toegepast, waardoor het nog xn de grond aanwezige water kan ont wijken. „Eén en ander is noodzakelijk", al dus de hoofdingenieur-directeur van rijkswaterstaat, de heer J. Zuurdeeg, „om te voorkomen dat de nieuwe weg straks wegzakt". Het is mogelijk gebleken in dit ge val „werk met werk" te verrichten. De zandlaag die voor de vooi'belastin-g moet zorgen, kan worden opgespoten via een reeds aanwezige persleiding. Het zand wordt gewonnen by de wer ken in verband met de vestiging van Total die aan de gang zijn. Voor deze werken is meer dan 250.000 m3 zand nodig, terwijl er ongeveer 100.000 m3 grond vrijkomt. Een bepaalde hoe veelheid van de vrijkomende grond zal aan de noordoost-grens van het terrein van Péchiney worden gestort en daar de voedingsbodem gaan vor men voor de eerste groengor&el in het industriegebied. De fcosten van het werk bedragen ï-uim een miljoen gulden. Een andere methode om de grondstxaxotuur te verbeteren, be staande uit het afgraven van een dik ke bodemlaag, kost, zo zette ir. Zuurdeeg uiteen, enkele miljoenen guldiens meer dan de nu gevonden oplossing. Het oudste havenbekben in het havengebied Vlissingen-Oos' zal bin nenkort weer op 13 meter diepte zijn gebracht. De raad van bestuur gaf (Van een onzer verslaggevers) GOES De kans is niet uitgeslo ten dat de tweehonderd leerlingen van de op te heffen particuliere Goese weg- en waterbouwspecialis- tenschool Z.T.I. (Zeeuws Technisch Instituut) hun opleiding alsnog zullen kunnen afronden. Tijdens een door vx'ijwel alle ou ders bezochte spoedvergadering be sloot nxten, een oudercommissie in het leven te roepen die samen met het stichtingsbestuur alle mogelijk heden gaat benutten om de "school voorlopig t.e behouden. Duidelijk werd wel. dat er niet veel hoop meer kan bestaan voor definitief behoud van de school, hoewel de vechtlustige ouders, bo- stuui-sleden en docenten ook daar toe pogingen zullen ondernemen, maar dat er wel gerede kans is op het afronden van de opleidine var. de huidige eersteklassers, die vol gens de oorspronkelijke opzet van het ministerie naar de MTS te Vlis singen zouden moeten worden over geheveld. Een vereiste hiervoor is wel. dat het (in vergelijking tot andere scho len van middelbaar technisch onder wijs) toch al dui-e schoolgeld van 550,-, drastisch verhoogd moet v>c.r den. Tijdens de vergadering bleken de ouders dat er ï-uimschoots voor over te hebben. Zoals bekend wei- gert, het rijk te subsidiëren. Ook heeft het rijk een akkoord tussen de MTS te Vlissingen en de Goeste, bij Rijkswaterstaat en gemeenten hoog aangeslagen school afgekeurd. de nodige financiële armslag voor het uitbaggeren van de haven. De juiste hoeveelheid weg te baggeren specie is nog niet bekend, maar in de begro ting is ruimte gelaten voor hat ver- wijidienen van eien miljoen kubieke meiter slik en modder van de bcdem van het haverabekken. Voorzitter mr. J. van Aantsien wijd de in zijn openingawoox'd enkele' woorden aan het afgetreden bestuurs lid, dr. D. Roemers, burgemeester van Vlissinigen. „De heer Roemers had een belangrijk aandeel in liet werk van heit havenschap in oprich ting en van het havensohap in for mele zin", aldus mr. Van Aarten, die in herinnering riep hoe intensief drs. Roemers zich rneit alle werk zaamheden die het havenschap be troffen, bezighield. VKissmgen zal in het vei-volg in het havensohap wor den vertegenwoordigd door de we-t- houdei-s I. Fil'ius (dagelijks bestuur) en F. G. Saniit. Wethouder Ch. Gil lissen Verschage wordt plaatsvervan gend lid. (Van onze correspondent) SLUIS Door de afdeling Sluis- Retranchement van Horeca Neder land zal van 19 tot en met 21 april 1972 te Sluis een horecavakbeurs worden gehouden onder de naam „Sluis Horecastad '72". De tentoon stelling zai worden onder-gebracht in de bedrijfsgebouwen van de brou werij „De Stad Sluis" aan de St. Annastraat, waarin men over 1400 m2 standruimte kan beschikken. Op het tentoonstellingsterrein zul len in een op te richten tent ook biertapwedstrijden worden gehou den, waaraan zowel door Nederland se als Belgische horecaondernemers zal worden deelgenomen. Eveneens zullen in deze tent door de Neder landse Club van Chef-Koks kook- wedsti'ijden worden gehouden. Aan deze hoi'ecavakbews zal een amuse- mentsgedeelte worden verbonden, waarvoor diverse bekende Neder landse artiesten zullen worden ge contracteerd. DEN HAAG (ANP) Het ligt in liet voornemen op de gronden in de leidingstraat een normaal land bouwkundig gebruik toe te laten, slechts met het voox-behoud dat geen meerjarige gewassen worden ge teeld. Het stichten van bebouwingen en kassen kan niet worden toege staan, evenmin als het opslaan van produkten en dergelijke. De regering is bex-eid mee te wer ken aan de totstandkoming van kavelruil. Het is echter noodzakelijk dat de bij deze ruilingen betrokke nen op vrijwillige basis hun mede werking verlenen. De ministei-s Dxtees (verkeer en waterstan'en Udiiiik (volkshuisvesting) hebben dit meegedeeld in de maandag aan de Kamer gezonden nota over het wets ontwerp tot onteigening van gron den e.d. voor de aanleg van een buisleidingenstraat vanaf Pei'nis naar de Schelde. De ministers wijzen 'erop, dat de gedetailleerde bepaling van het tra cé eex-st plaats zal hebben in de procedure van de tweede tervisie- legging na de totstandkoming van de nutsweV Er is „in de mate van het mogelijke" x-uimte gelaten voor nader overleg, ofschoon bij de voor bereiding van concrete hypothesen over het tracé moest, worden uitge gaan. De bewindslieden zeggen „een open oog" te hebben voor de bezwa ren, die aan deze gang van zaken kleven, doch zij vertrouwen er ox>{ dat er begrip zal bestaan voor dte praktische problemen, dieei'tpe moesten leiden dat in het stadium van voorbereiding een reeks beslis singen over de keuze van het tracé niet kon worden ontgaan. (Van een onzer verslaggevers) ZAAMSLAG De stankoverlast op warme dagen in Ter- neuzen en Sluiskil is te wijten aan de constructie van de afval waterleiding voor de kanaalzone. De stank kan alleen worden opgeheven als er aan deze constructie wordt gedokterd. Dit heeft secretaris P. Huijbrecht van het dagelijks bestuur van de AWL maandag in antwoord op vragen van de heer A. Ramondt uit Terneuzen meegedeeld. Wijzigingen in de constructie kunnen volgens de heer Huij brecht slechts worden aange bracht ten koste van hoge be dragen. Daarom zal er aan de stank-ellende, die zich vooral voor doet in droge perioden, voor lopig nog geen eind komen. Blijkens mededelingen op de ver gaderingen van de raad van bestuur in Zaamslag wordt er wel naar oen oplossing gezocht. Een mogelijkheid' om de overlast te beperken meent men gevonden te hebben in het door spoelen van de leidingen om het afvalwater te verdunnen. Daarvoor is evenwel schoon water nodig en dat is nog steeds niet gevonden in de buurt van de plaatsen, waar dit schone water in de afvalwaterleiding gepompt zou moeten worden. Zelfs liet water uit het kanaal Gent- Terneuzen is van zulke slechte kwa liteit, dat de AWL het niet aandurft om hiermee het leidingennet door te spoelen. De raad van bestuur heeft op de vex-gadering van de afvalwaterleiding in Zaamslaig besloten om acht ge malen uit te rusten met draadloze alarmeringsapparaituu-i'. De huidige beveiliging via lijnen van de PTT voldoet niet vanwege de hoge kosten en .-het feit, dat er slechts drie ge malen op zijn aangesloten. Boven- d'ieh bevindt het aiarmpaneel zich in slechts een woning, die uiteraard "niét vöortdürehd bezet is. Voor het dagelijks bestuur was dat reden om voor te stelten over te schakelen op een geautomatiseerd systeem met zenders en ontvangers, waax-door het mogelijk is op verschillende plaatsen technische storingen in een van de gemalen te signaleren. Bij het bevei ligingssysteem bèhoi-en onder meer mobilofoons voor de sex-vicewagens. De totale kosten voor aanschaf be dragen 51.000 gulden. Enkele leden van de raad van bestuur bleken be zwaren te hebben tegen de hoge exploitatiekosten van het nieuwe systeem. D heer A. Ramondt di'ong er bij het dagelijks bestuur op aan na te gaan wat uitbreiding van het huidige beveiligingsnet via de con ventionele methode zou kosten. Het dagelijks bestuur voelt e.r weinig voor zaken te blijven doen met d< PTT omdat de kosten van bijvoor beeld de lijmhuur jaarlijks schrik barend stijgen. Ook de heer M. L M. IJsebaert constateerde met enige zorg dat de exploitatielasten van het nieuwe systeem aaramex-kelijk hoger zijn. Volgens liet dagelijks bestuur staat daar evenwel de zekerheid van een perfect functionerend beveili gingssysteem tegenover. Dé heer Ra mondt stelde voor nog even met een beslissing te wachten tot er meer gegevens bekend zouden zijn over de verschillende mogelijkheden. Het kwam tot een stemming die met vijf voor en drie tegen uitliep op een succesje voor het dagelijks bestuur. Het voorstel om tot de aanschaf over te gaan werd aangenomen. Ook een voorstel om meetapparatuur aan te schaffen, die in huur verstrekt wordt aan de grootste „vuilwater-gevers" wend aangenomen. D apparatuur zal geplaatst worden bij de fabrieken die het meeste afvalwater leveren. Op deze manier zal nauwkeurig de totale hoeveelheid van die fabrieken geregistreerd kunnen worden. (ADVERTENTIE) Me** (Van een snz.hr verslaggevers) MIDDELBURG Het Zeeuws coördinatieorgaan voor nat.ui ir- landschaps- en milieubescherming geeft bijval aan een verzoekschrift, dat de Vereniging Milieuhygiëne Zeeland in november j.l. aan de Tweede Kamer heeft gestuurd. Het verzoekschrift van dte' VMZ had be trekking op de plannen voor de de afsnijding van de Bocht van Bath, In het verzoekschx-ift werd o.m. opgemerkt dat het wel zeer twijfe lachtig is of de Belgische economi sche en anderh belangen wel met de totstandkoming vanx de onderhavige projecten volledig en duurzaam ge diend zijn. Voorts werd in net ver- zoekschrift opgemerkt dat de belan- Zeeuwsch-Vlaanderen kunnen wor gen van de bevolking in Oost den geschaad, zonder dat er yevhaal van schade mogelijk is. Er werd aangedrongen op een brede inspraak van de bevolking, alvorens de K.a mer een standpunt ten aanzien van een Baalhoektractaat zou bepalen. Het Zeeuws Coördinatieorgaan heteft in haar adhesiebetuiging de belangrijkste motivereningen uit het VMZ-veczoekschi'ift overgenomen. Het is een van de eerste openbare initiatieven van dit nog maar zeer kort bestaande orgaan dat woord voerder is voor een twaalf-tal organi saties op het gebied van de he.em- - kunde, la-ndschaps- en naK urbte- scherming. vbgelstudie enz. enz. in Zeeland. Een der aangesloten orga nisaties. de Stichting het Zeeuws Landschap, heeft besloten oo eigen initiatief te reageren. De bi-ief van hot coördinatieorgaan is ondertekend door jhr. mr. dr. G-F. Stamdbex-g. Deze wees ons op de omstandigheid, dat met betrekking tot een ander Belgiscïi-Nederlands kanaalproject de aanleg van de Schelde-Rijn-vterbindiiig waar voor in 1963 een tractaat wérd ge sloten, nog steeds onzekerheid op het punt van het waterbeheer is blijven bestaan. „Nederland en Bel gië kwamen in 1963 overeen", aldi;s de heter Sandberg, „om binnen vijf jaar een regeling op te stellen voor de kwaliteitsnormen van het uit België komende water. De commis saris van de koningin in Zeeland heeft", aldus de heer Sandberg, „toegezegd dat hij de minister van Verkeer en Waterstaat, destijds nog das. Bakker op dit verzuim zou wijzen. Tastbaar resultaat is tot dusvter echter uitgebleven". Morgten, woensdag 22 dec.: Bergen op Zoom 6.29 en 18.53, Hansweert 5.44 en 18.10, Terneuzen 5.08 en 17.33, Vlissingen 4.41 en 17.03. We- meldinge 6.19 en 18.43. DEN HAAG (ANP). Constaoz 250 onv., Rheinfelden 172 pl. 2, Straatsburg 144 -16, Plitters- dorf 288 onv., Maxau 346 pl. 6, Plochingen 134 pl.9, Mannheim 155 - 3, Steinbach 130 pl.2, Mainz 172 -5, Bingen 87 pl.l, Kaub 103 onv., Trier 236 -8, Koblenz 118 -2, Keulen 65 -7, Ruhrort 230 -1, Lobith 854 -7, Pan- nex'dense kop 830 -6, Nijmegen 657 - 5, IJsselkop 805 -8, Eefde IJssel 332 onv., Deventer 220 onv., Monsin 5456 -4, Borgharen 3908 pl. 22, Belfeld 1097 pl. 12, Graven beneden de sluis 504 pl. 2. OOSTBURG. Bladeren in het boekje „Oostburg in Ansichten" is kijken naar dingen die verloren zijn gegaan. Bij het oorlogsgeweld in 1944 lag Oostburg van 11 september tot 26 oktober permanent onder vuur. Vijfhonderd bommen werden er op afgeworpen met daarnaast nog eens zestigduizend granaten. Oost burg werd voor 80 procent verwoest. Dit oude stadje i'eeds in 616 bezocht door de prediker Eligius of Elooi, h°eft dan ook bijna geen mo numenten. Op de foto boven de Zuidzandse- weg zoals die er uitzag in 1891. Achter de bomen' rechts en links is nog niet. gebouwd. Rechts van de „Witewaogen" (huifkar) ziet u de ingang van het Bayenswegje, de huidige Walsti'aat. Het hoogste ge bouw rechts is de marechausseeka zerne van 1891. Tussen de kazerne en het tweede gebouw rechts is de ingang van Blomme's wegje, thans de Weststraat. Op de plaats van de woning links staat nu het gemeente huis. Al deze gebouwen werden bij de bevrijding xn 1944 verwoest. On dier de Zuidzandseweg zoals die er nu uitziet. Leef met plezier Rook de échte Pall Mall Export Wereldbekend aroma Pall Mali Export Weersvooruitzichten, in cijfers ge middeld over Nedei'land. Voor woensdag: aantal uren zon: 0 tot 2; min.-temp.: 4 tot 9 graden bo ven normaal; max.-temp.: 3 tot 7 graden boven normaal; kans op een dx'oge periode van minstens 12 uur: 50 procent; kans op een geheel droog etmaal: 20 procent. Vóór donderdag: aantal uren zon: 0 tot 3; min.-temp.: 3 tot 8 graden boven normaal; max.-temp.: 1 lot 6 gi'aden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent: kans op een geheel droog etmaal: 30 pi-ocent. Vooruitzichten voor woensdag en donderdag, opgesteld door het K.N.M.I.: Perioden met regen, later minder zacht.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 3