Betonnen mastodont vreet Ternenzen kaal T ouwtrekken een ladderwagen om Axel Succes voor M. van Hese op provinciale expositie Onderwijs Terneuzen komt niets tekort STELL RAAD TERNEUZEN Y.U. plantte kerstboom met doodskop bij Progil Het meest gedronke merkbier in de Euromarkt. Raad Terneuzen weet zich geen raad met onkruidbestrijding Wethouder Barbé: „INCLUSIEF CONCERT" UITGESTELD Onbestendig in DUIVENSHOWS IN KOEWACHT ONDERHOUD NIET ONDER ONDERWIJS stad streek r ■IBIiPlIlllllll IWIIIHIII! r FIETSTER GEWOND ZWARE SCHADE BIJ SLIPPARTIJ Maandag 20 december 1971 3 t (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Tijdens de be handeling van het voorstel in de Terneuzense raadsvergadering van afgelopen zaterdag om een extra krediet beschikbaar te stellen voor het nieuwe stadhui^ merkte de heer De Vriend op dat dit stadhuis „een (betonnen mastodont is die Terneu- zen kaalvreet". Hij vond het stad huis te duur en wilde graag eens weten wat de prijs per nuttige vier kante meter oppervlak was, „en hoeveel kost iedere gecreëerde ar beidsplaats?" vroeg hij. De heer Vlieger wees erop, dat aanvankelijk 5 miljoen was geraamd en het nu ruim 9 is. „Het ontgroeid ons", meende hij. „De totale uitgaaf is niet verantwoord". „Terneuzen zit er niet mee in zijn maag", meende de heer Hu 'jrecht (PvdA). „De oude raad heeft beslo ten dit stadhuis te bouwen, toen de minister dwong hogere belastingen op te leggen. Besloten is uit die meeropbrengst het stadhuis te finan cieren cn ik vind het een goede investering". De heer Huijbrecht meende dat naar Terneuzense be- grippèn het stadhuis misschien ie duur is, maar landelijk is de eerst volgende kostprijs zeker 25 miljoen. Wethouder Lindenbergh stemde in inct het betoog van de heer Huij brecht. „Het kan nog steeds uit die meeropbrengsten gefinancierd wor den". De heer Lindenbergh dacht dat het wel zo ongeveer de laatste begrotingswijziging van het stadhuis was. „Alleen de opening nog", zei burgemeester Aschoff. „Wij zullen het uiterst sober houden, maar wil len toch de gehele bevolking erbij betrekken". - 0 (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Tijdens de zater dagmiddag voortgezette begrotings vergadering in Terneuzen is o.m. het. investeringsplan ter sprake geko men. Tegen het plan had de heer Hamelink (PvdA) enige bezwaren. Naar zijn mening diende aan de 'hanschaf van een ladderwagen de hoogste prioriteit te worden gegeven (Van onze correspondent) 's-HEERENHOEK Zondagmid dag te 's-Heerenhoek is op onver klaarbare wijze mejuffrouw J. van de D. uit 's-Heerenhoek met haar fiets op een personenauto, bestuurd door P.S. uit Borssele, gereden. De fietsster moest met diverse inwendi ge kneuzingen en een gebroken been per ambulance overgebracht worden naar het St.-Joannazieken- huis te Goes. Zondag rond het' middernachtelij ke urn- is de bromfietsbestuurster K. v;an D. uit Vlissingen in de Spui straat geslipt en komen te vallen. Met een hersenschudding diende zij per ambulance overgebracht te wor den naar het Bethesdaziekenhuis. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN In een volgende raadsvergadering zal de raad van Terneuzen wederom pioeten stem men over een motie van de heer S. Vlieger (D'66). In deze motie wor den b. en w. uitgenodigd het ge bruik van chemische en giftige on kruidbestrijdingsmiddelen zoveel mogelijk te beperken dan wel ge heel achterwege te laten. De stem men staakten op elf voor en elf tegen. Alvorens zijn motie in te dienen hield de he'ar Vlieger een uitvoerige beschouwing over de gevaren van bestrijdingsmiddelen, waarbij hij met name „Simazin" noemde. Voor de motie stemden de gehele PvdA- fractie, D'66, TS 70-200 en me vrouw Doppegieter-Thiel en de heer Van Cadzand van de VCP. Morgen, dinsdag 21 december: Bergen op Zoom 5.54 en 18.15, Hansweert 5.07 en 17.32, Tern'euzen 4.28 en 16.52, Vlissingen 4.00 en 16.22, Wemeldinge 5.44 en 18.05. V'ooruitzichten voor dinsdag en woensdag, opge steld door het KNMI Onbestendig en vrij zacht. Weersvooruitzichten in cijfers over Nederland. Yoor dinsdag Aantal uren zon: nul tot twee. Min. temp.: 3 tot 8 graden boven normaal. Max. temp.: 3 tot 8 graden boven nor maal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. Voor woensdag Aantal uren zon: nul tot twee. Min. temp.: 3 tot 8 graden boven normaal. Max. temp.: 2 tot 7 graden boven nor maal. Kans op een droge prVode va' minstens 12 uur: 60 proc-nt. Kans c een geheel droog etmaa": 3" pro een Op de investeringslijst 1972 blijft deze aanschaf nog in portefeuille. Als alternatieven zag de heer Ha melink het achterwege lat.eh van bestratingen in de Burg. Geillstraat. J. Catsstraat en Noordstraat., de aan schaf van de bulldozer, het verbete ren van de H. Dowweg en de aan schaf van pompen voor het rioolge maal in de Roeiersgang. De daardoor vrijkomende financiële middelen zouden aangewend moeten worden voor de ladderwagen, een openbare kleuterschool in de binnenstad, ver lichting van de school in Biervliet en het sportveld in Spui,, terwiil hii ook 25 mille meer beschikbaar wil de stellen voor de aanleg van speel plaatsen (nu geraamd 80 mille). De wethouder van openbare wer ken, de heer Ramondt, was het hier mee niet eens. „Wij hebben 200 ha straat te onderhouden en deze stra ten hebben de verbetering hard no dig. De pompen in de Roeiersgang moeten overstromingen van de bin nenstad bij zware regenval voorko men". bij de bouw van diverse flats in de gemeente waren vluchtwegen bij brand uitgestippeld en de wet houder dacht dat de pompen harder nodig waren in Terneuzen dan een ladderwagen. Burgemeester J. Aschoff zei dat de ladderwagen inderdaad gewenst is. Hij adviseerde echter eerst het rapport over de regionale brandweer af te wachten. „Misschien kunnen de gemeenten dan gezamenlijk zo'n wagen aanschaffen", dacht hij Wat de openbare kleuterschool be trof merkte onderwijswethouder R. Barbé op dat, eerst voor urgenties gezorgd moet worden. Hij wees op de ruimte in de Zonneschool waar kinderen opgevangen kunnen wor den. De beide verlichtingsvoorstel- leen van de heer Hamelink worden uitgevoerd en 80 mille voor speel plaatsen vond hij een goede aanzet. „De investeringslijst is goed afgewo gen", zo stelde hij. „Er is geen reden die terug te draaien", viel wethouder Lindenbergh hem bij. De heer Ramondt merkte wat de bulldozer betrof op dat huren van zo'n apparaat 1500 gulden per week kost. De heer Hamelink bleef bij zijn wens een ladderwagen aan te schaffen. „Aan de veiligheid van de flats is niets gedaan". Hij adviseer de eens plaatselijke deskundigen te raadplegen. Hij was het niet eens met wethouder Ramondt dal de pompen in de Roeiersgang (f 148.374) zo hard nodig waren. „De ladderwagen staat voor mij als een paal boven water", zei hij. De heer de Vriend vond dat niet met veiligheid moet worden ge speeld. Hij stelde voor de wagen te kopen en deze t.z.t. in te brengen in de regionale brandweer, „Dan komt het geld terug". De heer Huijhrecht vond het erg als straten onderliepen, „Maar liever dit dan opgesloten zit ten in een brandende flat". Thnslotte stemden PVDA, D '66 en TS 70-2000 tegen de posten op de begroting van openbare werken waarin de omstreden posten waren geraamd. „Ik wil u er wel op wij zen", aldus de heer Ramondt, „dat in de begroting de pompen aan de Roeiersgang niet zijn geraamd. Ze zijn aan vernieuwing toe en onder houd van de huidige installatie is niet opgenomen". (Van onze correspondente) AXEL Voor de tweede keer in zeer korte tijd traden de echte oude Pipo de Clown (Cor Witsche) en Mamaloe in Zeeuwsch-Vlaanderen op. Dit keer was het in Axel, waar zaterdagmiddag in de grote amusementstent zo'n 1400 kin deren waren gekomen. Het Trio onder leiding van Kees de Nijs met als zanger Tony Bos zorgde voor wat vrolijke noten. Zij brachten vele carnavalsliedjes ten gehore, die de kinderen en thousiast meezongen. Ook het duo Al Valery Preston wist met zijn goochelkunst de kinderen te amuseren. Veel plezier had de jeugd bij het optreden van mr. Walter, die vele trucjes met en op zijn fiets maakte. Succes oogstte verder het acrobaten- duo Benjamin en Sonja met hun dochtertje. Tot slot voerden Pi- po en Mamaloe het toneelstukje „De verdwaalde prinses" op. Het konijn van de heer M. van Hese had zaterdag niet over belang stelling te klagen. (Van een onzer verslaggevers) AXEL „Ras beige, jonge ram, gewicht vijf en een half pond, zeer goed geblokt type, z.g. achterhand, z.g. benen, z.g. kleuren, z.g. conditie, en nog enkele andere goede eigen schappen", zo luidde de jurykwali ficatie voor het konijn in kooi num mer 126, waarmee deze jonge ram niet alleen werd uitgeroepen tot het' mooiste konijn in de klasse midden rassen, doch tevens algemeen kam pioen van de dit weekend in Axel gehouden provinciale konijnenten toonstelling werd. Eigenaar was de heer H. van Hese te Axel. Zijn zoon die zich voortdu rend in de nabijheid van de kooi waar de kampioen tijdelijik was ge huisvest, ophield, vertelde met trots dat het dier, uit Friesland afkom stig, ai eens eerder op een tentoon stelling het predicaat U (uitmun tend) kreeg toegewezen. Deze lief hebber-, die alleen het ras beige •eek!, en nog negen van deze en had ingezonden, behaald® hiermee zeven maal een z.g. (zeer goed) en tweemaal een g. (goed). De goed bezette, 47ste provinciale tentoonstelling, tevens kampioens- toonstelling voor Zeeland, geor ganiseerd door de pluimvee en ko- nijnenvereniginig „Ter verbetering" te Axel, en gehouden in het voorma lige Axelse badhuis, werd vrijdaga vond door de voorzitter, de heer Jac. Wieland geopend. Hij sprak zijn te vredenheid over het steeds toene mende aantal inzendingen. 225 ko nijnen en 105 vogels waren op deze expositie ingezonden. „Een knelpunt in Axel is altijd het vinden van een geschikt gebouw hiervoor". Hij hoopte dat in de toekomst hierin verbetering zal komen, en doelde kennelijk op de medewerking van h-et gemeentebestuur. Wellicht een zeer geschikt moment om dit punt aan te snijden, want het Axelse gemeentebestuur was op de openin, vertegenwoordigd door de wethou ders D. J. Oggel. J. Dieleman en A. R. A. Ysebaart. Dat op deze tentoonstelling ook dit jaar weer geen hoenders en hoenderachtige dieren mochten wor den toegelaten in verband met de psuedo-vogelpest, vond de secretaris, de heer A. van Loenen teleurstel lend:„De aanwezigheid van deze vo gels maakt zo'n show altijd levendi ger en kleurrijker, omdat ze altijd in beweging zijn". Van Loenen die zelf ook vogels kweekt zegt:„Als je een heel jaar lang je best doet om je vogels zo goed mogelijk te ver zorgen en ze er prima uitzien, wil je er ook mee op een tentoonstelling komen". Bovendien is hij de mening toegedaan dat het gevaar van de vogelpest in Nederland sterk over trokken wordt, „In België worden de vogels wel toegelaten", zei hij. De moiste sierduif was ingezonden door Ineke Dhert te Westdorpe. Zij kreeg deze bekroning met een Kings vaal oude doffer. Als keurmeesters fungeerden, voor konijnen de heren A, Ebink te Rotterdam en de heer J. Domisse te Middelburg. Sierdui- ven: De heer B. Mulder te Middel bui«. Veterinair toezicht: dierenarts C. J. Cijsouw te Axel (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN „Het onderwijs in Terneuzen komt niets te l ort. De inrichting van onze scholen loopt niet achter op de rest van het land en is samengesteld op normeringen van de inspecties". Dit zei zaterdagmiddag wethouder R. Barbé van onderwijs in antwoord op een beschouwing van de heer Rocco (PvdA) tijdens de verlengde begrotin-gszitting van de raad van Terneuzen. De heer Rocco was verontrust over het onderwijsbeleid. „H'et beg ierd van de regering is desastreus", meende hij. „Er is een achterstand in de uitkeringen en ook de scholen- -bouw loopt aohter". Hij zag in de Terneuzense onderwijsbegroting en kele onduidelijkheden. „In 1971 was 3.8 miljoen geraamd, terwijl de wer kelijke uitgaven tot heden 4,2 mil joen belopen en het jaar is nog niet om". De geraamde uitgaven voor 1972 lagen, echter naar zijn mening' weinig hoger dan de werkelijke uit gaven voor '71. „Er is geen rekening gehouden met de inflatie", vond hij. De hogere raming voor 1972 t.o.v. de uitgaven in 1971 beliep 5 procent terwijl hij dacht de kosten 3-10 procent zouden stijgen. Volgens de heer Rocco hadden er verschuivin gen in de begroting plaatsgevonden ten koste van het onderwijs. „Ik moet daarom protesteren tegen deze begroting". De heer Barbé weigerde in te gaan op de landelijke onderwijsbe groting. „Het gaat hier om Terneu zen", zei hij. „Wij zijn inderdaad vier ton boven de begroting 1971 uitgekomen". De heer Barbé wees (Van onze correspondent) TERNEUZEN Zaterdagavond tegen middernacht is de automobi list P. G. T.-A. uit Koewacht na een inhaalmanoeuvre in de Terneuzense- straat te Zaamslag in een bocht «geslipt en tegen een tuinmuurtje terecht gekomen. De auto liep zware schade op. Het tuinmuurtje kwam gedeeltelijk via een raam in de zij kamer van panid 87 terecht en richt te ook daar schade aan. Er werd niemand gewond. hierbij op de artikelen 50 en 72 van d'e L.O.-wet 1920, waardoor school besturen medewerking van de ge meente vragen voor diverse uitga ven, iets wat niet geweigerd kan worden. „Op deze posten is geen raming mogelijk. Vooral art. 72 is een uitlaatklep voor de schoolb'eslu ren". De heer Barbé stipte de snelle ontwikkelingen in het onderwijs aan en wees op de discussies die momen teel gaande zijn over schoolbiblio theken. „Als die inderdaad tot de normale schooluitrustingen gaan be horen kost dat zo een ton". Wel vond de w'athouder dat het rijk zijn uitkeringen diende af te stemmen op beide wetsartikelen. (Van een onzer verslaggevers) KOEWACHT Op eerste kerst dag en 8 januari worden er respec tievelijk in Koewacht en Zuiddorpe duivententoonstellingen gehouden. Beide evenementen worden officieel geopend door wethouder A. IJse baert. De tentoonstelling in Koewacht wordt op eerste kèrstdag om ha-lf twee ofticieeï geopend. Het is een internationale duivtententoonsieiiing, die wordt gehouden in het lokaal van L. de Kindt. In Zuiddorpe is dat op 8 januari in café Het Gemeente huis. Ook hier wordt de officiële opening om half twee verricht. Met Kerstmis staat er in Axel nog een vogeltentoonstelling op het program ma, waarvan de opening even'eens door de Axelse wethouder wordt verricht. HONDERDTIEN Amerikaanse poli- tie-agenten zijn tussen 30 juni 1970 en 30 juni 1971 omgekomen, zo heeft het Internationaal Genootschap van Politiecommandanten in Washington bekend gemaakt. OP SCHIPHOL heeft de .douane in de grote stroom van kerstpakketten in 2 „geschenkverpakkingen" een aanzienlijke hoeveelheid verdovende middelen aangetroffen. (Van onze correspondent) KALLO Zaterdagmorgen kwa men op de kille mistige terreinen van Progil, waar de produktie-een- lieid voor zwavelkoolstof reeds staat opgesteld, een aantal sympathisan ten van de Belgische Volksunie sa men met senator Coppieters en en kele provincieraadsleden. Met een kerstboom, waaraan ebn gasmasker was opgehangen en een grote plaat met betekenisvolle beeldtaal (een doodskop en veel zwarte rook) werd geprotesteerd te gen de afwijzing van de groengord-el die bij koninklijk besluit als „on functioneel" werd beschouwd. Op een persconferentie had de senator Coppieters het nadien vooral over de onmacht van h'et, openbaar bestuur: „Bestendige deputaties hou den geen rekening meer met ge meente en opk ministers nouden geen rekening mebr met bestendige deputaties". Hij noemde Progil het begin van een reusachtig plan op de linkeroe ver, waarvan het concept at jaren lang vaststaat en waar geen enkele ^gemeente en provincie ook maar iets aan zal kunnen wijzigen. Hij zei: „Integendeel. de gewest-pionnen worden voortdurend met voeten ge treden. Sinds België in 1964 een kaderwet op de luchlverontreïingii* h'ceft aangenomen, wacht men nog steeds op de uitvoeringsbesluiten" Door de afschaffing van de oor spronkelijk geplande 500 meter zone langs de linker Schelde oever wordt alsdus de VU opnieuw gecapitu leerd voor het grootkapit-al. TERNEUZEN Een motie, ingediend door mevrouw Kes- Spruijt (PvdA) tijdens de za terdagmiddag voortgezette Ter neuzense begrotingsbehandeling is met 14 stemmen tegen verworpen. Mevrouw Kes had gevraagd om een onderzoek naar mogelijkheid en wenselijkheid van het instellen van een aparte afdeling „klein onderhoud aan scholen", die zou moeten vallen onder de afdeling onderwijs. Wethouder Ramondt van open bare werken zei dat splitsing van diensten geen financiële voordelen kan bieden. Mevrouw Kes zei dat het haar alleen ging om een onderzoek. In de begro ting had zij gezien dat 111 werk weken waren gepland voor kleinonderhoud aan scholen. Wethouder R. Barbé meende dat een onderhoudsdienst bin nen de afdeling onderwijs iets was wat daar niet hoort. „Wij hebben te maken met de inhou delijkheid van het onderwijs en ik zet mij principieel af tegen beheer. Dat hoort, organisato risch tot openbare werken", zei hij. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In gezamenlijk overleg tussen de werkgroep Mid delburg van de Zeeuwse Volksuni versiteit, de afdeling Middelburg- Vlissingen van „Jeugd en Muziek" en de stichting „De Middelburgse schouwburg", is besloten het voor zaterdag 1 januari geprogrammeerde „Inclusief Concert" uit te stellen. Volgens een verklaring van de stichting cultuurspreiding Zeeland maakt de huidige personeelssituatie in de Middelburgse schouwburg het bij nader inzien onmogelijk, om het Inclusief Concert, dat op Nieuw jaarsdag zou worden gegeven en als zodanig in de d-ecember-agenda van de SCZ was aangekondigd, te laten doorgaan. Waarschijnlijk zal het In clusief Concert op een latere datum plaatsvinden. (ADVERTENTIE) -*P

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 3