Zes fusies op één dag ook als u 2000,-, ƒ5000,- of 10.000,- wilt lenen! INDIA Standpunt kabinet over tuchtrecht bekend vóór 25 januari 1» f)e^e|yd Vervoersakkoord van O.- en W.-Duitsland te Bonn ondertekend IRA-propagandacampagne in Engeland PRIJS-SLAG CONCENTRATIE ALLERWEGEN IN NEDERLANDS BEDRIJFSLEVEN WATER UIT EIST MAG ZEEFS NIET GRATIS VERSPREID WORDEN ga metuw tijd mee - ga naardenmb! Zes doden bij gevechten in Gaza-strook SPUITSNEEUW KERSTBALLEN 7R GOTISCHE KAARS binnenland buitenland commentaar Munitie Heidemij. ijtspeimoew fonds in detailhandel verplicht Uitgevers Rubber Naam PORTUGEES UITGEWEZEN Wraak T andheelkundige hulpkrachten 'n GREEP UIT ONS KERSTASSORTIMENT u betaalt de vaste lage prij&slagprijs Eerste resultaten volkstelling: VEEL AOW'ers DOEN TEN ONRECHTE GééN BEROEP OP BIJSTANDSWET \D ft ft ft Zaterdag 18 december 1971 9 De behandeling van de begroting van Onderwijs deze week in de Tweede Kamer is veel minder spec taculair verlopen dan de vele maan den van protest, die er aan vooraf gingen en die een hoogtepunt von den in de grootscheepse manifesta tie Onderwijsprotest '71 in de Utrechtse Jaarbeurshallen, deden verwachten. Dat de Kamer over het geheel genomen „begrip" heeft op kunnen brengen voor het beleid van minis ter Van Veen zal wel meer ingege ven zijn geweest door de financiële nood, waarin ons land verkeert, dan door principiële instemming met de plannen van de minister. Maar dat, is een zaak die bij vrij wel alle begrotingsbehandelingen de boventoon voert. Wensen en verlangens zijn er volop, ze worden om wat voor reden dan ook, steevast naar voren gebracht, met in het ach terhoofd de wetenschap dat het toch niet haalbaar is. Maar dan is het toch maar weer eens gezegd. Dat gevoel krijgen we met name bij de uitspraak van de K.V.P. met betrekking tot de schoolgeldheffing voor leerplichtige kinderen bij het voortgezet onderwijs. De K.V.P. gaat met het voorstel akkoord dat moet ze wel orn de eindjes aan elkaar geknoopt te krij gen maar alleen op voorwaarde, dat het een „tijdelijke maatregel" betreft. Waarom dit soort „zoethou dertjes"? Iedere weldenkende Nederlander kan op zijn vingers uittellen, dat het onderwijs, wil het op zijn minst op het huidige peil gehandhaafd wor den, steeds meer geld zal vergen. Er zal" in da komende jaren eerder sprake zijn van lastenverzwaring dan van vermindering. ieman, Amsterdam Rubber (Van onze financiële redactie) AMSTERDAM Op één dag zfjn zes fusie-samenwerkingen in het Nederlandse bedrijfsleven bekendgemaakt In totaal zijn daarbij 1400 mensen betrokken. Het betreft de volgende fusies: Stevin-groep Hanab, Koninklijke Nederlandse Springstoffenfabrieken N.V. Dy- namit Nobel, Heidemaatschappij Bipar, WegenerLaurens A. Daane-groep, Elsevier Dekker en Nof <feï Matagalpa. Er vallen geen ontslagen. De grootste van de fusies betreft de overneming door de Stevin-groep van beleggingsmaatschappij Hanab N.V., houder van de aandelen Hanab N.V. en de N.V. Installatiebureau Hanab. Het aantal werknemers bij Hanab bedraagt 900. Springstoffen" (K.NSF) te Am sterdam met fabrieken in Muiden en Ouderkerk aan de Amstel gaat zoals na de jongste fusies in de Europese springstoffen-branche (waarvan wij gisteren melding maakten) te verwachten viel, de produktie van bepaalde kruitsoorten bundelen met de Duitse Dynamit Nobel A.G. te Troisdof. Hiertoe wordt een werkmaatschappij opge richt Muiden Chemie waarin beide vennootschappen voor de helft zullen deelnemen. Bij KNSF werken 200' mensen. UTRECHT (ANP) Vele Rotter dammers drinken de laatste dagen Elster leidingwater, dat twee inwo ners uit Eist (Gld.) en uit Veenen- daal via een opgerichte groothandel „Cunerabron" verkopen aan verschillende winkelbedrijven in Rotterdam. Het drinkwater uit Eist is afkomstig van het Utrechtse wa terleidingsbedrijf en men is daar enigszins verwonderd over deze gang van zaken. Volgens de lever ingsvoorwaarden mogen de ruim 200.000 klanten het leidingwater niet doorverkopen en zelfs niet gra tis verspreiden. Directiesecretaris S. Göttgens van het Utrechtse leidingwaterbedrijf verklaarde gisteren desgevraagd, dat de inspectiedienst de praktijken van de beide waterhandelaars zal na gaan. „Onder het -publiek heerst op het ogenblik een soort van mode om drinkwater te kopen. Onze collega's van het Rotterdamse waterleiding bedrijf leveren een uitstekend en veilig produkt. Hooguit de smaak zou iets kunnen verschillen van het produkt van ons", aldus de heer Gottgens. Mocht de hele zaak uit de hand lopen - de meterstand van het water zal hier uitkomst over moeten geven -, dan bestaat de kans dat de water levering wordt afgesloten. Maar zo snel gaat dat ook weer niet, want de klant (het betreft in Eist de 45- jarige M. Hensen, die de waterhan- del bedrijft met de 28-jarige B. Klop uit Veenendaal) krijgt dan eerst nog een (waarschuwings) be richt. Volgens een ruwe schatting is reeds 70.000 liter leidingwater uit Eist in Rotterdam aan de man ge bracht. De winkeliers betalen hun leveranciers f 1,98 voor een jerrycan met vijf liter drinkwater. (Van onze Tedactle binnenland) UTRECHT Het ministerie van Sociale Zaken heeft met ingang van 1 januari a.s. voor het personeel in de detailhandel een bedrijfspensi oenfonds verplicht gesteld, zo heeft de bedrijfsvereniging voor detail handel en ambachten Detam) mee gedeeld. Tot nu toe bestond nog geen pensioenvoorziening voor het personeel in de detailhandel. Ten behoeve van deze pensioen voorziening zullen de werkgevers 4,6 procent en de werknemers één- procent van het loon bijdragen.. De Detam zal als administrateur van het fonds optreden. De Detam verwacht dat rond 50.000 werknemers in de detailhan del onder de regeling van het be drijfspensioenfonds zullen vallen. Het fonds voorziet in een- uitkering van ouderdomspensioen en een eventueel weduwen- en wezenpensi-j oen. De Koninklijke Nederlandse Hei demaatschappij en de Beheers- en Ontwikkelingsmaatschappij Bipar N.V. voeren besprekingen over een samenwerking tussen beide bedrij ven. De Heidemij. zal binnenkort een bod in contanten op alle 'uit staande aandelen van Bipar in Den -Haag (120 man personeel) uitbren gen. Wegener's Couranten Concern N.V. te Apeldoorn heeft alle aande len van de zgn. Laurens A. Daane- groep in Amsterdam overgenomen. Daarmee heeft Wegener (mede door de recente verwerving van de aan delen van de periodieken van. De Havenloods n.v. te Rotterdam) zijn positie in. de huis-aan-huisbladen aanzienlijk versterkt. Bij de overge nomen groep werken 70 man. Zij omvat o.a. de N.V. Pers en Publici teit, die uitgeefster is van de huis- aan-huisbladen Contacten Amster dam (wekelijkse oplage 333.000 op lagen), Contacten- 't Gooi (maande lijkse oplage 115.000), Contacten Noord-Holland (maandelijkse oplage werking met de Amsterdamse uitge verij Dekker en Nordeman aange kondigd. Daar werken veertig man. Tenslotte heeft Amsterdam Rub ber nu definitief besloten N.V. Ma tagalpa Rubber N.V. over te nemen tegen een niet nader bekendgemaakt bedrag in contanten. Bij Matagalpa zelf (in het bezit van De Gruyter N.V.) zijn vijftig man in dienst. De drie verffabrieken Pieter Schoen, Varrossieau en Vettewirikel (onderdeel van het Belgische Petro- fina-concern) zullen vanaf 3 januari '72 met hun dochtermaatschappijen naar buiten treden onder de naam Sigma Coatings b.v. De jaarlijkse omzet van deze Sigma-groep (2300 personeelsleden) bedraagt ongeveer 200 miljoen gulden. BIJ DE veemarkt in- Zwolle is een mislukte overval gepleeg op een 71- jarige veehandelaar. Twee onbeken de mannen besprongen hem van ach teren, maar de man begon te gillen, waarop de aanvallers verdwenen. HET BESTUUR van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) heeft besloten de bouw van een ƒ20 miljoen kostend nieuw kantoorpand in Den Haag op te schorten. (ADVERTENTIE) (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM. De Portugees Jo sé August Pinhal, die op 17 september van dit jaar bij de vreemdelingen politie in Rotterdam een verzoek in diende om hem in Nederland politiek asiel te verlenen, is begin deze week het land uitgewezen. De minister van Justitie heeft geen termen aanwezig geacht om de Portugees een verblijfs vergunning te geven. Hebt u op korte termijn geld nodig? Bij de NMB wordt u zonder omslag geholpen. Bijvoorbeeld 2000,in handen, betaling in i 18 x 131,16. Of 5000,-in han- t den, betaling in 24 x 240,33. Of 10.000,- in handen, betaling in 36 x 340,7a Ook voor andere bedragen kunt u prettig terecht bij elk NMB kantoor. nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voelt! Dit ts alles wat er overbleef van een snelle personenwagen, nadat deze door onbekende oorzaak van de weg was geraakt, door een zwaar afschei- dingshek was geslagen en op enkele meiers lager gelegen rangeerterrein van de spoorwegen terecht was ge komen. Bij dit ongeluk in Rotterdam kwamen twee meiwen oni het leven en werden drie inzittenden zwaar ge wond. Alle slachtoffers moesten uit het wrak worden gezaagd. (Vervolg van pag. 1). Intussen is het grootste probleem van het Indiase leger in Oost-Paki- stan de bescherming van de krijgs gevangenen en de minderheden en het voorkomen van eigen rechter spe len. De Moekti Bahini hebben 'ge dreigd het hotéï.Continental in Dacca Hi .de neutraljj Rode Kruis-zone aan '-te vallen als ex-gouveneur Malik-niet als oorlogsmisdadiger aan hen wordt uitgeleverd. Dr. Malik had na zijn aftreden zijn toevlucht gezocht in dit hotel. Het Indiase leger schijnt er voorlopig in geslaagd te zijn de guer rillastrijders dit plan uit het hoofd te praten, vertegenwoordigers van de Moekti Bahni zijn overleg begonnen met Rode Kruis-functionaris, maar de sfeer blijft gespannen. De leiders van de Moekti Bahini zeggen dat ze hun volgelingen niet onder controle kunnen houden. Donderdag had de Indiase generaal Jack Jacob de Moekti Bahini gewaar schuwd dat „de machtsoverdracht zonder bloedvergieten en zonder inci denten moet verlopen". „We zullen het proberen en ons best doen", was het antwoord. „Niks proberen doen", riep de generaal daarop, „of ik zal jullie laten neerschieten". In de nacht van donderdag op vrij dag en ook vrijdag nog speelden zich in de straten van Dacca talrijke in cidenten af. Het voornaamste doelwit van de Moekti Bahini zijn de „raza- kers", collaborateurs met het Paki staanse leger, die door de guerrilla strijders verantwoordelijk worden gesteld voor het moorden, plunderen en verkrachten van de afgelopen tijd en voor het platbranden van dorpen, met inbegrip van de bewoners. Een razaker sprong schietend van een dak naast het Intercontinental Hotel en. viel dood op straat. Anderen wer den in de straten achtervolgd. Drie van hen werden terechtgesteld voor het Britse consulaat. Ook met achtergebleven Pakistaan se miltairen hebben de Moekti Bahi ni vrijdag slag geleverd. Voorts, zijn wraakoefeningen gemeld van Benga len op niét-Bengaalse minderheden en omgekeerd. De Indiase miltairen gaan er, van uit dat de officieren van het Oost- bengaalse bevrijdingsleger de Moekti Bahini zullen ontwapenen om verder bloedvergieten te voorkomen. Niete- min waren vrijdag de straten van Dacca nog vol gewapende guerrilla strijders. Generaal Aurora, de Indiase opperbevelhebber, heeft de Paki staanse militairen in sommige geval len toegestaan hun wapens te houden om zich tegen wraakzuchtige Benga lis te kunnen beschermen. „De wrok tegen het Pakistaanse leger is zo groot dat ze anders afgeslacht zouden wor- dert", aldus generaal Aurora. Paki staanse militairen, die naar krijgsge vangenkampen zijn overgebracht, worden door hun eigen officieren ontwapend, onder toezicht van het Indiase leger. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Het kabinet heeft zich beraden over al of niet uitvoeren van de motie De Gaay Fortman (PPR), die in de Tweede Kamer met steun van de regeringspartijen KVP én ARP werd aangenomen. De motie wil dat dienstplichtigen, die door hun commandant worden berispt in ge vallen waaróp van me ningsuiting In net geding is, recht streeks naar de krijgsraad - moeten voor in do toekomst1 op grond van de wordendoorgcwezërij wanneer dé weit op die ludhltwerontfcreSniiginig commandant meent dat de zaak niet met een straf van maximaal licht arrest kan worden afgedaan. Premier Biesheuvel wilde niet zeg gen wat het standpunt van het kabi net is geworden. Dat zal staan in de nota over het militaire tuchtrecht. De nota wordt vóór 25 januari, de datum waarop de Tweede Kamer de defen siebegroting behandelt, gepubliceerd. GAZA (RTR) Bij twee gevech ten in het vluchtelingenkamp Djeba- liya in de door Israel bezette strook van Gaza zijn gisteren vijf Arabi. sche guerrillastrijders en een Israë lische soldaat om het leven geko men. Twee Israëlische soldaten raakten gewond. Het eerste incident deed zich voor toen Arabische guerrillastrijders die in 'een, bunker zaten, het vuur open den op een Israëlische patrouille die het gebied doorzocht. Een Israëli sche soldaat werd gedood en twee werden gewond. De Israëlische pa trouille viel de guerrillastrijders aan en schoot twee van hen dood. Twee uur later stootte een andere Israëlische patrouille op guerrilla strijders die zich ih hetzelfde kamp in een punker schuil hadden gehou den. Er brak een gevecht uit waar bij drie guerrillastrijders het leven verloren. UTRECHT (ANP). „Nu men toch hopelijk binnen afzienbare tijd met de opleiding van tandheelkundi ge hulpkrachten begint, vragen we ons af of deze opleiding niet tevens opengesteld kan worden voor man nen. In de verpleegkundige sector is deze gedachte al lang gemeengoed. Het aantrekkelijke ervan is, dat het grote verloop van de hulpkrachten wegens huwelijk wordt beperkt." Het kabinet heeft besloten voor het eind van het jaar de Beneluxover- eenkomst van juni 1970 te onderteke nen, betreffende harmonisatie van de wettelijke voorschriften voor jacht op wild gevogelte. Een nadere ingrijpen de wijziging van de vogelwet zal pas in de loop van volgend jaar bij de Tweede Kamer „werden ingediend. -De, ministerraad heeft een lijst van elf soorten bedrijven opgestèldj'waar- een vergunning van het provinciebe stuur vereist zal zijn. Het kabinets besluit is nu voor advies naar de Raad van State. De lijst wordt voor lopig beperkt gehouden om de pro vinciebesturen niet teveel hooi op de vork te geven. Later zal de lijst waar schijnlijk worden uitgebreid. Het kabinet heeft geen definitief standpunt ingenomen inzake het vraagstuk van de kabeltelevisie. „De draad moet nog worden opgenomen, aldus premier Biesheuvel. Hij deelde mee, dat zowel het departement van Verkeer en Waterstaat alsook de om roepraad nader -zullen worden ge hoord over een ontwerp-ministeriële beschikking over dit vraagstuk. Hij noemde het „volstrekt redelijk" dat de vereniging „De Nederlandse Dag bladpers" (NDP) zal worden gehoord over de vraag, of de dagbladen kun nen worden ingeschakeld bij het op zetten van regionale radio- en/of tv-stations. (ADVERTENTIE) bus bij ons 3,4 of 5 stuks hm zilver of gekleurd lengte 24 cm. in 4 kleuren' JAC HERMANS (Van onze redactie binnen land) DEN HAAG Veel mensen met aow doen daarnaast geen beroep op de algemene bij standswet hoewel zij daar recht op hebben. Dat is een van de voorlopige conclusies die vol- 'aens drs. L. J. S. de Jonge, hoofd van de hoofdafdeling tel lingen van het CBS kunnen worden getrokken uit de eerste resultaten van de volkstelling. Öp het moment zijn er voor 73 van de 873 Nederlandse ge meenten voorlopige uitkomsten beschikbaar gekomen. Deze gegevens zijn evenwel nog niet onderling en met die van de vorige telling vergele ken. Dat zal pas gebeuren als de uitkomsten per provincie ge reed zijn. Drs. De Jonge gaf gisteren desgevraagd als voorbeeld en kele cijfers over het 3195 inwo ners tellende Beerta. Daar heb ben 85 mannen en 55 vrouwen uitsluitend aow, hoewel zij vol gens drs. De Jonge in de meeste gevallen daarnaast recht op een uitkering volgens de bijstand- wet zouden hebben. In Beerta zijn 60 mannen die wel beide uitkeringen krijgen en 45 vrou wen. "Wat" de forensen betreft: 450 van—de -1180 -inwoners met een- beroep werken in Beerta zelf. 15 van hen gaan met de auto naar hun werk. Buiten Beerta werken/ 700 man, van wie er 305 de auto gebruiken. Het per centage forensen dat het open baar vervoer gebruikt, blijft achter bij dat van de automobi listen. De voorlopige uitkomsten voor de overige Nederlandse gemeenten zullen op korte ter mijn beschikbaar komen. Die voor de laatste gemeenten zul len naar verwachting verschij nen in februari 1972 met on middellijk daaropvolgend de sa menvatting van die uitkomsten tot gegevens voor de afzonder lijke provincies en voor Neder land als geheel. De gegevens per gemeente worden naar de betrokken gemeente toegezon den. DE GEMEENTELIJKE politiekorp sen van de grote steden in de rand stad (Amsterdam, Rotterdam, Dor drecht en Den Haag) zijn sinds en kele dagen via een speciaal radiover- bindingsnet met elkaar verbonden. Binnen twee weken zullen ook de kleinere gemeentelijke politiekorp sen en de rijkspolitie worden aange sloten. Het verkeer is een obsessie aan het worden, geloof ik onderhand. De een wil een auto hebben, de ander een tweede, weer anderen vinden dat er teveel auto's zijn, enz. enz. Ook onze bestuurderen en afgevaardigden heb ben het duidelijk te pakken. Onderwijsminister (da's wel een germanisme, maar het is lekker kort) Van Veen zei deze week over de be groting '71 die uit de hand was ge lopen: „We moesten eerst zorgen dat de auto weer op de weg kwam." En Wilbers, Tweede-Kamerlid voor D'66 over de begroting '72: „Inruilen maar, dit krakkemikkige geval." Het woord krakkemikkig schijnt in ieder geval met name gebruikt te worden voor auto's, en wel bijzonder gam mele exemplaren. Minister De Brauw over het we tenschapsbeleid: „De trein rijdt nog erg langzaam, maar ik ben er nu in gesprongen en ik ga hem versnellen." Meer op het openbaar vervoer ge oriënteerd dus, deze man, maar ook dat is verkeer. Misschien willen de heren minis ters suggereren dat alles op rolletjes gaat? ,Als er nog eens een oorlogstoe stand ontstaat, zal de Nederlandse soldaat zich bijzonder misdragen, om dat hij geen ontzag meer heeft voor officieren en leiding." Dat beweerde deze week de liberale senator mr. Van Riel in Maastricht. Maar dat was nog niet alles. Hij draafde verder: „De Nederlandse soldaat is prima. Tijdens de Koreaanse oorlog is ge bleken dat hij veel gemakkelijker tot doden en martelen te brengen is dan de Amerikaanse soldaat. De Neder landse soldaat is van een hardheid, die slechts door de voormalige SS werd geëvenaard," aldus mr. Van Riel. Hij vergat erbij te zeggen dat de Nederlandse soldaten destijds in Ko rea vrijwilligers waren, die zeker niet mogen doorgaan voor de gemiddelde Nederlandse dienstplichtige en bo vendien niet alle van een dergelijke hardheid beticht mogen worden. Ik had het niet verwacht van een intelligent man ais mr. Van Riel, deze doordraver van de week. Bij deze. Keihard. "(Sr Even een stelUnkje (van de heer J. Buursink, die in Groningen is gepro moveerd tot dr. in de letteren): „Een. ieder dient bij het bereiken van de kiesgerechtigde leeftijd tevens het recht te verkrijgen zich een of meer andere voornamen te kiezen, in de plaats van die welke hem door zijn ouders werden geschonken." Zeker, je zult maar Jan heten. li- In India mogen ze hun heilige koel en hebben, in dit land is deze week wel gebleken dat wij de „heilige kat" kennen. En dan hebben velen gisterochtend, althans in het Brabantse waar ik woon in Zeeland b.v. niet heb ik vernomen weer driftig moeten krabben op de ruiten van 't autootje. De enige vorst waartegen geen repu blikein opgewassen is, heeft zijn rijk betreden. Moge hij weer spoedig ver dwijnen! ir Prettig weekeinde. We hebben ten slotte weer even een oorlog minder. MERIJN. BONN (DPA) De overeen komst tussen Oost- en West-Duits- land inzake het vervoer van goe deren en personen tussen beide landen en West-Berlgn is gisteren in de Bondskanselarij in Bonn on dertekend door de staatssecreta rissen Egon Bahr (West-Duits- land) en Michael Kohl (Oost- Duitsland). Het document waarmee het bezoek van Westberlijners aan het oostelijke stadsdeel en aan Oost-Duitsland wordt geregeld, zal maandag in Oost- LONDEN De IRA is een grote actie begonnen om geld in te zame len onder Ierse fabrieksarbeiders in Engeland. Er worden vergaderingen georganiseerd, waarop de arbeiders te horen krijgen, dat van hun een goede daad verwacht wordt onder het motto: „doodt iedere dag een Britse soldaat". Deze campagne heeft een dubbel doel: vrijlating van alle Noordieren, die sinds augustus opgesloten ritten in concentratiekampen en terugtrek king van alle Britse troepen uit Ul ster. De militairen worden beschul digd van gruweldaden ten aanzien van de bevolking. De geïnterneerden zouden nog steeds gemarteld worden. De actie wordt geleid door een an- ti-interneringsliga. Op nationaal vlak is zij het werk van de 25-jarige John Gray, die gestudeerd heeft aan de ierse vereniging voor burgerrechten, de Noordiersc volksdemocratie en talrijke afdelingen van de Britse com munistische partij. De liga heeft 380.000 vlugschriften en 15.000 pos ters verspreid. In Engeland en Wales werden al meer dan 300 vergaderingen belegd, waarop telkens gemiddeld 500 per universiteiten van Belfast en Oxford, sonen aanwezig waren. De aanspo- Gray zegt, dat zijn actie gesteund ring om Britse soldaten te doden, wordt door de beide vleugels van de oogstte bijna evenveel goedkeurend IRA, de internationale socialisten, de applaus als scherpe afkeuring, internationale marxisten, de Noord- Volgens Gray hebben 25 Ierse ar beiders van de fabriek in de Londen- se gemeente Acton besloten om drie gedetineerden in Ulster te „adopte ren". Zij sturen deze gevangenen boeken, sigaretten en voedselpakket ten en ontvangen brieven, waarin het leven in de kamnen en de gevange nissen uitvoerig beschreven wordt. Gray zegt dat de Britse overheid deze brieven streng censureert, zodat zij voldoende gegevens bevatten, die handig gebruikt kunnen worden in de propaganda-campagne tegen in ternering. Berlijn worden ondertekend door de Oostduitse staatssecretaris Guenter Kohrt. en de Westberlijnse staatsse cretaris van algemene zaken, Ulricht Mueller. Uit Londen is vernomen, dat maan dag tevens in een gemeenschappelijke verklaring van de drie westelijke mo gendheden zal worden vastgesteld dat de voltooiing van het basisver drag bevredigend is afgesloten en dat zij bereid zijn tot ondertekening van het slotprotocol. Op een gelijksoorti ge verklaring van Moskou wordt ook gerekend. De kern van de nu gesloten over eenkomst, waaraan drie maanden van onderhandelen is voorafgegaan, is het regelen van het verkeer van West-Duitsland naar West-Berlijn volgens vaste bepalingen, zonder ver storingen, en het open stellen van de muur in Berlijn voor Westberlijners voor dertig dagen per jaar. De ondertekening betekent overi gens niet, dat de regeling daarmee van kracht zou worden. Evenals met de maandag te ondertekenen over eenkomst gebeurt dat pas wanneer de viermogendhedenovereenkomst over Berlijn formeel is ondertekend. Dat wordt pas volgend jaar lente verwacht. Reeds van 1 januari af zullen de Westduitse burgers die van en naar Berlijn reizen, niet meer de vaste kosten voor visa en weggebruik zelf behoeven te betalen.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 9