KVPschoolgeld tijdelijk Girodienst pikt elf carnavals centjes niet CAMEL FILTER Veel werkende jongeren ontduiken leerplicht „KEUZE NODIG UIT BERG GOEDE PLANNEN" Overleg over Noord-Ierland Tien-procent-heffing van V.S. op de wip Paus veroordeelt alle vormen van tirannie en g eweld WERELDBEROEMDE KWALITEIT. „Rij'fee tien" in Washington KLM verwacht negatief resultaat Over drie jaar helft koopvaardij onder vreemde vlag? WAPENDIE VEN VOOR RECHTBANK binnenland buitenland FRANK ZAPPA DRIE MAANDEN UITGESCHAKELD GEEN HAAST 30-32 CAMELen CAMELFILTER Gewoon geweldig lekker. Eis: vier jaar Vrijdag 17 december 1971 (Van onze parlementaire redactie) I>EN HAAG Minister Van Veen (Onderwijs) heeft in de Tweede Ka mer toegegeven, dat „een groot aan tal vijftien-jarige werkende jonge ren zich bewust of uit onwetendheid heeft onttrokken aan de partiële leerplicht van één dag per week". Wanneer in augustus volgend jnar ook de zestien-jarigen een dag per week naar school of vormingswerk jnoeten, zal tijdig begonnen worden met uitgebreide voorlichting, zo be loofde de minister. Men minister Geertsema (Binnen landse Zaken) zal minister Van Veen overleggen hoe een meer sluitende controle op de leerplichtige jongeren kan worden verkregen. Die controle is een taak van de gemeenten, maar volgens de kamerleden Masman (PvdA) en Zelissen (KVP) bezitten de gemeenten niet een dergelijk con trole-apparaat. Mr. Van Veen kon geen cijfers geven over het aantal werkgevers dat weigert een vijftien-jarige werk nemer een dag per week vrij te ge ven voor onderwijs, zoals de wet voorschrijft. Van Veen erkende dat er een ge heime nota bestaat van het Centraal Planbureau, waarin de invoering van het participatie-onderwijs voor wer kende jongeren wordt gepland over vijftien jaar in plaats van over tien jaar. De minister distantieerde zich van deze fasering. „Er heeft bij mij geen enkel overleg over deze nota plaatsgehad. De faseriifg lijkt me ook erg gedetailleerd uitgewerkt. Ik hou in elk geval vast aan tien jaar", aldus Van Veen. Het avondonderwijs kan volgens Van Veen voor de opvang van de werkende jongeren nog niet worden 'gemist. Wel was hij voorstander van geleidelijke afschaffing ervan. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Vele wensen uit het onderwijsprotest zyn ook de ]V|-_ l_ myne. Maar het tragische misverstand is dat hét allemaal tegelijk zou J_ J." U. TT Aid O P O tO." kunnen. Het is niet en en, het is of of. We moeten eerst gaan zitten rekenen voor we beginnen met bouwen". Met deze woorden' pareerde een zelfverzekerde onderwijsminister Van Veen gistermid dag in de Tweede Kamer de kritiek op zijn beleid. De minister wees op de sterke stijging van de onderwijsbegroting verge leken met die voor het lopende jaar. Toch waren er beleidsombuigingen no dig om geld vrij te maken om op andere punten vernieuwingen te kunnen aanpakken. De oppositie-amendementen noemde Van Veen „een oase", maar niettemin moest hij ze met klem ontraden. LONDEN (RTR/AFP) Britse po litieke leiders zijn overeengekomen volgende maand overleg te gaan ple gen over een politieke oplossing van de crisis in Noord-Ierland. Dit besluit is bekendgemaakt door het kantoor van premier Heath, nadat deze een onderhoud had gehad met de oppo sitieleider Harold Wilson. Er zullen afgevaardigden van alle Noordierse politieke partijen worden uitgenodigd. Waarnemers zeggen dat Londen er steeds meer van overtuigd raakt dat er snel een oplossing moet komen met het oog op de steeds slech ter wordende toestand in de Britse Ierse provincie. Heath en Wilson kwamen bijeen nadat minister van binnenlandse za ken Reginald Maudling, die verant woordelijk is voor het bestuur van Ulster, na een bezoek van twee dagen uit Belfast was teruggekeerd. (Van onze redactie buitenland) LONDEN De Amerikaanse musicus Frank Zappa, die vrij dagavond tijdens een optreden van de Mothers of Invention in Londen door een man op het-po dium werd aangevallen en ge wond raakte, zal zeker drie maanden uitgeschakeld zijn. Manager Herb Cohen van de groep deelde mee dat Zappa drie weken in het ziekenhuis zal moe ten blijven en daarna een maand lang met krukken zgl moeten lo pen. Zappa (31) zal zeker niet voor maart of april kunnen op treden. Inmiddels zijn drie concerten in Engeland en een groter aantal in de Verenigde Staten afgezegd. Een week voordat Zappa werd aangevallen had de groep in Montreux (Zwitserland) alle in strumenten en materiaal verlo ren bij een brand. Een van Zappa's benen is op enkele plaatsen gebroken en hij heeft schaafwonden aan lichaam en hoofd. (ADVERTENTIE) Minister Van Veen is het niet eens met de manier waarop tegen zijn beleid is geprotesteerd. „Zang lessen enlessen handenarbeid zijn gebruikt voor het protest en het maken van vlaggen tegen deze mi nister. Zelfs Sinterklaas is ervoor gebruikt. Ik ben zeer gesteld op goed overleg, en ik vraag me af of dit wel de juiste manier is van met elkaar omgaan. De discussie over het onderwijsbeleid moet buiten de klas blijven. Het onderwijs is meer gediend met rust op de school", aldus de minister. Uiterlijk in september volgend jaar zal minister Van Veen zijn werkprogramma aan de Kamer voorleggen. Het beslaat de jaren 1973-75. De bedoeling' is om conti nuïteit te krijgen in de onderwijs vernieuwing. Over de inhoud zei de minister: „Laten we, doordat we vinden dat er zoveel moet, ons toch j»een overdreven voorstelling maken van wat kan". Minister Van Veen maakt duide lijk dat hij geen haast zal maken met onderwijsvernieuwingen. Niet alleen om financiële redenen, maar ook om het onderwijspersoneel niet te zwaar te belasten, moeten ver nieuwingen geleidelijk worden inge voerd. De regering heeft vier prioriteiten voor verbetering op onderwijsge bied: kleuter- en basisonderwijs, nieuwe lerarenopleiding, een lande lijk net van schoolbegeleidingsdien sten, en de voorgenomen onderwijs- maatregelen voor werkende jonge ren. Bij het basisonderwijs zal onder het kabinet-Biesheuvel geen school geld worden geheven. Het kleuter- geld zal niet worden verhoogd. Be keken zal worden of het kleutergeld kan worden afgeschaft, wanneer in de toekomst het kleuter- en basison derwijs tot één geheel is samenge smolten. De schoolgeldheffing voor leer plichtige kinderen bij het voortgezet onderwijs is niet bedoeld als een tijdelijke bezuinigingsmaatregel, in gegeven door de conjunctuur. Het moet een blijvende heffing zijn. Mi nister Van Veen is op dit punt nog niet klaar met de KVP. Die wenst de schoolgeldheffinig aan een ter mijn te binden. Minister Van Veen acht het dogma achterhaald als zou leerplichtig onderwijs tegelijk kos teloos onderwijs moeten zijn. De PvdA is het hiermee scherp oneens. De minister beloofde dat de vrijge stelde voet bij de schoolgeldheffing aanzienlijk zal worden verhoogd. Hij noemde echter geen bedrag. Nieuwe herenmode van Mackintosh, ontworpen door Dick Holthaus. George (links) draagt een beige tinneroy broek met suèdine beige jasje, terwijl Ron een oranje doorgestikt blauw denim pak toont. Beide dressm.en dragen een T-shirt, De jasjes hebben vier zakken. Minister Van Veen heeft beslist niet de heimelijke bedoeling de schoolweken bij het voortgezet on derwijs over enkele jaren nog kor ter te maken dan 30 lesuren. Alle suggesties van een salami-taktiek wees hij als kwalijke beschuldiging van de hand. Hij verwacht geen toename van het aantal zittenblij- vers door de verkorting. Volgende week gaan de ambtenaren met de onderwijsorganisaties in Lochem praten over uitvoering van de maat regel. De scholen kunnen, als zij dat willen, ook de lesuren inkorten van 50 tot 45 minuten in plaats van het aantal lessen per week te verminde ren. De minister neemt als uitgangs punt bij het komende overleg dat de verkorting niet ten koste mag gaan van de expressievakken, gods dienstonderwijs, gymnastiek of de keuzevakken. TWEE INWONERS van Rotterdam hebben een aantal inbraken hekend, waarbij in totaal f 100.000 is buitge maakt. (Van onze financiële redactie) WASHINGTON „De extra heffing van tien procent bij in voer in de V.S. en andere fiscale maatregelen zullen slechts wor den afgeschaft als onderdeel van een allesomvattende internationa le economische overeenkomst". Het Amerikaanse ministerie van financiën corrigeerde daarmee een eerder gedane uitlating van de Franse minister van financiën, Valery Giscard d'Estaing, die sim pelweg had gezegd, dat de V.S. de extra-invoerheffing van tien pro cent zouden afschaffen als tot een algemene herziening van de koersverhoudingen der voornaam ste valuta's zou worden overge gaan. De "allesomvattende internationa le overeenkomst", waarvap_ het Amerikaanse ministerie van finan ciën gewag maakt, houdt onder meer in: hervorming van de han delsbetrekkingen, herverdeling van de internationale defensiekosten en heraanpassing van de koersverhou dingen der voornaamste valuta's. Giscard d'Estaing is gister ennaar Washington vertrokken en treft daar onder meer de Nederlandse minister van financiën Nelisse'n en dr. .Zijlstra, president van de Neder landse Bank. Zij zijn, met andere financiële deskundigen uit de tien welvarendste Westerse industrielan den vandaag en morgen de gespreks partners op de conferentie over de internationale geldcrisis. Die bespre king is een vervolg op het overleg dat begin deze maand in Rome door deze "welvarende groep van tien" is gevoerd. Minister Nelissen zei bij zijn ver trek naar Washingtin op Schiphol: „Of we helemaal klaar zullen komen met de oplossing van de problemen is misschien iets te optimistisch ver ondersteld. De besprekingen tussen president Nixon en president Pom pidou van Frankriijk (vandaar dat de uitlatingen, uit de koker van de Franse minister van financiën kwa men - red.) hebben in elk geval wel bij gedragenAot de mogelijkheid dat we in Washington- een heel stuk verder zullen komen. En daar zijn deze vergaderingen op zijn minst voor bedoeld." ROME (RTR) Ter gelegenheid van de vierde wereldvredesdag heeft paus Faulus donderdag een krach tige veroordeling uitgesproken over alle vormen van tirannie, geweld en onderdrukking. In een boodschap van 1500 woorden deed hij een felle aan val op de georganiseerde geloosver- volging van „hele volken", en het bestaan van valse vrede die met ge weld is opgelegd. „Vrede is geen leu- gien die tot ioen systeem is geworden. Nog-minder is het de meedogenloze totalitaire tirannie", zegt de paus. De mens kan alleen een „essentiële en fundamentele goede" vrede berei ken door zich in te zetten voor een dynamische, actieve rechtvaardig, heid. Paus Paulus heeft de vrede ge maakt tot een van de centrale the ma's van zijn pontificaat. Sinds 1968 heeft hij op de christenen in de ge hele wereld een beroep gedaan 1 ja nuari te vieren als een dag van de vrede. Dit "jaar is zjjn leuze „als u de vrede wilt, werk dan voor ge rechtigheid." De paus zei dat het probleem van de onrechtvaardigheid „uiterst ernstig en gecompliceerd is" en dat het niet aan ons is het erger te ma ken of het op te lossen op praktische basis. Maar met een venijnige slag naar de georganiseerde onderdruk king van de geloofsvrijheid vroeg hij: „Is het juist dat er hele vol ken z(jn die niet de vrijheid genieten normaal uiting te geven aan dat zo angstvallig bewaarde recht van de menselijke geest, het recht van ge loof? Welke autoriteit, welke ideolo gie, welk historisch of burgerlijk be lang kan aanmatigend het recht op eisen het religieuze gevoel te onder drukken en te verstikken? Het gaat toch niet eien uiting van bijgeloof, fanatisme of bandeloosheid", zo vroeg de paus. Elke orde die gebaseerd is op het thaniek onderdrukken van andere gerechtvaardigde rechten natio naal, sociaal, cultureel of economisch is naar alle waarschijnlijkheid niet evenwichtig of menselijk. De paus deed een beroep op de jeugd een wezenlijk vredesconcept na te streven en zegt dat vrede een „stille levensconditie" is maar een centraal idee dat de drijvende kracht moet zijn voor actief enthousiasme. (Van een onzer verslaggevers) MAASTRICHT De machtige postcheque- en girodienst ligt >n de clinch met de Maastrichtse carnavalsvereniging De Tempe- leers. De inzet is een onbepaald aan tal giro-overschrijvingen van II cent. Deze overschrijvingen de den de carnavalisten op rekenin gen van, naar hun mening, carna val welgezinde burgers, met het verzoek deze overschrijving hon derdvoudig (elf gulden) op de Tempeleers-rekening te retourne ren. Het verzoek werd (op het giro formulier) in een leutig gedichtje vervat en de zaak marcheerde. Totdat iemand van die machtige PCGD tot het inz cht kwam, dat het gedichtje toch eigenlijk geen zakelijke mededeling was, maar een correspondentie en volgen* een of ander artikel werd er ingegrepen. De Tempcleers kregen te ho ren, dat de actie stopgezet moest worden. De Maastrichtse carnava listen vonden echter n de ambte lijke missive van de PCGD ee_n formeel gaatje om de actie, die inmiddels de nodige bekendheid had gekregen, toch voort te zet ten. Ze lieten op de overschrijf- iormulieren hel gedichtje weg. Het werd rustig rond deze affaire en de penningmeester van De Tempelecrs mocht naast het af schrijven van allemaal bedragjes van 11 cent zo waar ook een bedrag van ruim f 660 bijschrij ven, die gulle collega-rekening houders bij de PCGD op de car navalsrekening overschreven. Ilct bleef de PCGD echter ste ken, dat de carnavalisten nu zon der versje toch bleven overschrij ven. 11 cent, 11 cent, 11 cent. Zelfs voor een computer kan zo iets tot een obsessie worden. Of de computer van slag raakte, is niet bekend, maar de PCGD veegde de actie in een klap van tafel. Er kwam een verzoek bij De Tempcleers binnen om die „mini-stortingen" te staken. Want, zo zei de PGGD, „dat ziin geen gehele betalingen". De di rectie gaf zo waar opdracht de vele duizenden centen aan de penningmeester van De Tempe- leers terug te sturen. Er ging dan ook prompt een open brief de wereld in, waarvan het originele exemplaar als „open epistel aan de directeur van de girodienst" werd verzonden. Op satirische wijze werd er de draak gestoken met de ambtelijke af handeling van deze 11-cent-affal- re. Daarbij maakte de PCGD nog de fout vier overboekingen aan crediteuren van behoorlijke be dragen ook maar meteen aan de penningmeester van De Tempc leers te retourneren. In de open brief kreeg de di recteur van de girodienst o.a. te horen, dat hij, volgens De Tem pcleers, doet aan „girale discri-, minatie". De Teinpeleers besloten met de mededeling, dat dc moge lijkheid niet is uitgesloten, dat de Maastrichtse carnavalsvierders al hun glaasje bier tijdens de drie carnavalsdagen gedronken, per giro zullen gaan betalen. (Van onze redactie binnenland) SCHIPHOL „Wij houden reke ning met een belangrijk negatief eindresultaat van het lopende boek jaar. Hoewel de inkomsten in 1971 naar wij verwachten, toch nog met 12 procent d.i. circa 140 miljoen gulden zullen toenemen, zullen deze onvoldoende blijken om de pro centueel hogere kostenstijging te kun nen dekken". Met deze sombere woorden heeft de president-directeur van de KLM, dr. G. van der Wal, zich in een nieuw jaarsboodschap tot het KLM-perso- neel gericht. „Ik vind het jammer, dat ik u, in tegenstelling tot andere jaren, geen betere boodschap kan brengen". De KLM-directeur noemde de te leurstellende situatie een gevolg van hoofdzakelijk externe factoren, (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM „Ook Nederland maakt gébruik, en in toenemende m'ate, van registratie van schepen on der goedkope vlag. Als wij de trend van de laatste jaren doortrekken op basis van de thans in opdracht van Nederlandse maatschappijen in aan bouw zijnde schepen, dan zal over 3 jaar onze in Nederland geregistreerde vloot even groot zijn als de buiten ons land geregistreerde", aldus dr. G. H. Bast, gedelegeerde van het presi dium van de Koninklijke Nederland se Redersvereniging, tijdens een bij eenkomst van het departement Am sterdam van de maatschappij voor nijverheid en handel. OP SCHIPHOL is de laatste van de zeven Boeing-747B-toestellen aange komen, die de KLM heeft besteld. Het is de PH-BUG, die de naam „Orino co" heeft gekregen. (ADVERTENTIE) Met het ouder worden wil de bloeddruk van veel mensen wel eens wat stijgen. Dat is een van die dingen waar we algemeen van uit gaan. Een soort axioma, waarmee we leren leven. Maar het zit er in dat, wat wij hier met z'n allen als normaal beschouwen, helemaal niet zo normaal, ja zelfs abnormaal is. it Medici van de universiteit van Utrecht hebben namelijk een onder zoek gedaan onder bevolkingsgroe pen in West-Afrika. Daaruit bleek dat bij de groepen die niet, zoals dat heet "geürbaniseerd of anderszins "verwesterd" zijn, de bloeddruk met het oplopen van de leeftijd niet stijgt. Hé! ir Conclusie van de heren: het ls normaal dat de bloeddruk niet stijgt als je ouder wordt. Een redelijke conclusie, lijkt mij. Wij maken ons te druk, bloed druk zelfs. Een stelling: „Artsen dienen op dis crete wijze op het bordje waarop hun spreekuurtijden zijn aangege ven, bekend te maken op welke ethisch-omstreden gebieden zij niet bereid zijn, adviezen te geven." Deze is van de heer P. van Keep, die deze week is gepromoveerd op het proefschrift Family planning in Mexico. Zo'n bordje zou, vindt hij, voor de patiënt zowel een wegwijzer als een „wegwezer" kunnen beteke nen. Om niet te discreet te wezen, bij ethisch-omstreden zaken denkt dr. Van Keep aan anti-conceptie voor ongehuwden en minderjarigen, abor tus provocatus en kunstmatige inse minatie. Om nog even in de wetenschappe lijke sector te blijven, er is groot nieuws te melden uit het Delftse. Jaja, de studentenwereld aldaar is nog een enorm "mannenbolwerk". Ze zijn er nog, hoor, de "heren studenten", en die moeten niks van revolutie en zo hebben. Neenee, vrijheid, blijheid, broederschap. Vrijheid, jeweetwel, van de jonge heren. Wiegel c.s. De blijheid der onnooz'len voor wie 't bedje ge spreid is, en broederschap zonder zusters. Edoch een der drie grote studentenverenigingen in Delft heeft de poorten opengezet: er zullen voortaan ook meisjes worden toege laten. Om te gillen. Eigenaardig, nu las ik dat er best eens eèn mild wintertje aan kan zitten komen. En hoe moet dat met die bergen eikels en die bosbodems vol met denneappels? Die zouden nou juist een strenge winter beteke nen! it Maar koud wordt het in ieder geval. En dat is al erg genoeg. „En mijn grootmoeder zei altijd: Wie binne binne binne binne, wie buite binne binne buite", schrijft een waarlijk hartveroverend trouwe lezeres. Ik weet ook niet precies welke versie van dit schoon gezegde juist is, maar ik vind die van u wel leuker, mevrouw. Bedankt. Ze zeggen vaak, te vaak eigenlijk, dat we in de donkere dagen voor kerstmis zitten, maar het is zó waar. Vandaar misschien, dat ik het vandaag niet meer zo zie zitten. Laat u derhalve door een ander opmonteren. Groeten! MERIJN (Van onze redactie binnenland) DEN BOSCH. Een 20-jarige jon- geman heeft donderdag voor de rechtbank in Den Bosch vier jaar met aftrek tegen zich horen eisen. Hij had met nog twee man in de nacht van 2 op 3 september 1970 een gat in de afrastering van het fa brieksterrein van „De Kruithoorn" in Den Bosch gemaakt. Nadat hij en een van de anderen hier doorheen waren gekropen, ont moetten zij geen versperring meer: de personeelsdeur van de wapenhal was niet op slot. Daar hebben zij een machinegeweer, vier automatische geweren, drie bajonetten en munitie meegenomen. De jongeman (een Molukker) be weerde dat hij een wapen wilde heb ben om op te treden bij het bezoek van president Soeharto aan Neder land. Hij zou gewapend in Den Haag zijn geweest, doch had niets kunnen doen omdat de politiecontrole te in tensief was. Een wapen heeft hij wel gebruikt bij een overval in de St.-Josephstraat in Den Bosch. Daar sloeg hij een juf frouw met de geweerkolf in het ge zicht. De overvallers hebben toen on geveer 300 uit loonzakjes meegeno men. De twee anderen hebben reeds vorige week voor de overval terecht gestaan, evenals voor de overval te Schijndel, waarbij zij gewapend wa ren met automatische geweren die uit De Kruithoorn afkomstig waren.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 9