Terneuzen aan banden gelegd TISSOT P.v.dA.: b. en w. heeft gebrek aan visie D'66: meer uitgeven voor meer welzijn 'Braakmanpolders' blijft hopen op kostenvergoeding SELECTIEF BIJSTANDS- BELEID GEVRAAGD Twee jongens blijven inbraken opbiechten Nu is ie nog mooi BESCHOUWINGEN YCP: BEZUINIGEN T70-2000:Z.-Vlaanderen heeft stuurgroep nodig BURGEMEESTER ASCHOFF VERTELT RAAD, DAT TERMIJNPLANNING MOEILIJK IS WIE VERLOOR MANTEL PAKJE STERK EN STOER Carnavalscomité Westdorpe wil „officieel" feest %VAWQLm Vergadering commissie gemeentebedrijven Axel stad streek Zeeuwsch-Vlaanderen heeft 1100 werklozen Heikant Koewacht Terneuzen St,-Jansteen Vrijdag 17 december 1971 5 Een overzicht van de gemeenteraad tijdens de begrotingsbehandeling. (Van een onzer verslaggevers) HOEK De minister van Verkeer en Waterstaat blijft vasthouden aan zijn standpunt dat de kosten, gemaakt door het waterschap De Verenigde Braak manpolders in verband met de uitvoering van de Deltawerken, ruim f 375.000, ten laste van de streek dienen te komen. Zoals bekend claimt het waterschap terugbetaling op grond van de wet van 1870 op de calamiteuze polders. Mocht deze wet worden ingetrok ken, dan wil het waterschap bepaald zien dat deze kosten voor rekening van het rijk en de provincie komen in de verhouding vier tot een. Dit zei gisteren waarnemend dijkgraaf P. de ,Jonge van het Hoekse water schap, die dijkgraaf Wolfert wegens ziekte verving tijdens de gehouden algemene vergadering. Naar aanleiding hiervan merkte hoofdingeland Van Hoeve op dat dan TERNEUZEN Op het bureau van de gemeentepolitie, Rosegracht 15 in Terneuzen kunnen inlichtingen verkregen worden over de volgende gevonden voorwerpen: Handschoenen, leren bal, schoe nen, portemonnees met inhoud, lichtbruine nerts met kop en poot jes, sleutels, blauwe overall, para plu, roze mantelpakje, horloges, zil veren broche, rode kindermaillot, brillekoker met inhoud, diverse jas sen, jacks en vesten, ruitenwisser, zwart poedeltje, leefnet, ketting met hangertje „Jezus", suède herenjas. in de toekomst rekening met deze uitgaven moet worden gehouden, iets waartegen gezworene Dregmans krachtig protesteerde. „Wij hebben voldaan aan de voorwaarden van de wet van 1870 en wij moeten er van Uit gaan dat wij niet hoeven te be talen", merkte hij op. Indien deze kosten werkelijk door het waterschap moeten worden opgebracht, en zij zouden in veertig jaren worden afge schreven, betekend dit f 3.20 per hec tare. Al met al bleek ook de algemene vergadering gekant te zijn tegen de opheffing van de wet 1870, te meer daar het eigen risico van tien pro cent, dat het waterschap volgens de nieuwe regeling moet gaan dragen bij calamiteiten, te groot is. Zoals de heer Beyer het duidelijk stelde, „Een ramp die een miljoen kost gaat het waterschap een ton kosten, dat omgeslagen per hectare neerkomt op tien gulden. De hieer Beyer, die als enige hoofd ingeland een algemene beschouwing hield, laakte het optreden van het beheerschap recreatieterreinen Braakman. Zoals bekend heeft de Kroon onlangs uitgemaakt dat dit schap aan 't waterschap ruim f 43.000 achterstallig dijkgeschot moet beta len. Uit het antwoord op een betref fende vraag bleek dat het beheer schap dit bedrag niet direct op tafel kon brengen, en hiervoor een lening moest afsluiten. Uitstel van betaling is verleend tot vijftien januari 1972. De begroting 1972 werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Het Terneuzense raadslid P. de Jonge (Boerenpartij) vindt dat er een veel selectiever uit- keringsbeleid gevolgd moet worden bij de toepassing van de algemene bijstandswet in de gemeente Ter- neuzen- Hij zei dat er een eind dient te komen aan de steeds stijgende las ten van de gemeente. De heer J. de Putter (GPV) pleit te yoor een herziening van het sub sidiebeleid. Bij het uitvoeren van bestemmingsplannen moet zoveel mo gelijk natuurgebied gespaard wor den. Verder vroeg hij aandacht voor de oplossing van het jeugdprobleem. De heer J. Pladdet (SGP) meende dat meer woningen voor de minst draagkrachtigen gebouwd moeten worden, met name voor bejaarden. Hij sprak de hoop uit dat de kerken meer invloed zulen aanwenden bij de vorming van de jeugd. De heer A. C. G. van Breaa-Vries- Inan (WD) waarschuwde tegen een ernstige besmetting van de Otheense kreek door het aanleggen van een gemeenschappelijke vuilstortplaats bij de kraagbrug. Hij deed een be roep op b. en w. dit volgens hem onzalige plan terug te nemen. (Van een onzer verslaggevers) AXEL De commissie voor de gemeentebedrijven vergadert maan dagavond om 19.00 uur in de raad zaal van het stadhuis. Op de agenda staat onder meer bespreking van een voorstel tot verkoop van bouw grond aan de Singelweg en aankoop van de woning Walstraat 23 van het r.-k. kerkbestuur. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Zeeuwsch-Vlaan- deren telt momenteel 1100 werklo zen. Dat is vijf procent van de to tale beroepsbevolking in dit gebied Ten opzichte van vorig jaar is het aantal werklozen meer dan verdub beld. Dit deelde de wethouder van openbare werken in Terneuzen, de heer A. Ramondt, mee in de be grotingsvergadering van de Terneu zense gemeenteraad. Dansen De amusementsclub „Steen" organiseert in samenwer king met de stichting „Steens Car naval" zaterdag in het verenigings gebouw te Heikant een dansavond, welke voor iedereen toegankelijk is. Als orkest zal optreden, het „Trio", o. 1. v. M. Schelfhout. Tissot-dealers en service over de gehele wereld Tissot Super T12 Electronisch- duikerhorloge. Super-waterdicht. Met datum. Edelstaal f 450,- (Van onze correspondent) TERNEUZEN De beide ongeveer 20-jarige Temeuzenaars K. en De V., die tijdens het weekeinde werden gearresteerd wegens verdenking van diefstal en pogingen tot inbraak, hebben gisteren in het huis van bewaring te Middelburg, waar zij sedert dinsdag verblijven, tegenover de Terneu zense gemeentepolitie een vijftiental diefstallen toegegeven. Zij bekenden ook de daders te zijn van inbraak of pogingen daartoe in de huishoudschool te Terneuzen (tweemaal) drie maal bij de firma „Mabi" aan de industrieweg, in de Terneuzense bibliotheek, in het zwembad, die levensschool en in het gebouw aan het tennisveld te Ter- neuzen. Ook aan een Inbraak in een benzinestation te IJzendijke hebben zij toegegeven. In Oostburg stalen zij o.m. autopapieren. Beide knapen bekenden reeds vol ledig uitgewerkte plannen te be zitten voor het in de naaste toekomst plegen van bankovervallen en be rovingen. De auto van de heer F. v.d.S., die zij een paar weken ge leden hadden ontvreemd en die later onder Stoppeldijk werd teruggevon den, was gestolen met het doel om de buit te vervoeren van een over val die zij op een Zeeuwsch-Vlaamse juwelierszaak wilden uitvoeren. Uit Terneuzen werd een dezer da- feen ook K.L. de K. aangehouden, die werd verdacht van medeplichtigheid in de diefstallen. A.B. uit Terneu zen werd door de gemeentepolitie verhoord, verdacht van heling van gestolen goederen. Hij bekende en de goederen zijn in beslag genomen, Kaarten Zaterdag 18 en zondag 19 december is er een seriekaarting in het clublokaal bij Koos Jansen, ten bate van de voetbalvereniging Koewacht. Aanvang op beide midda gen om 18.Q0 uur. Tenslotte werd de Terneuzenaar A.T. aangehouden, die bij het verhoor bekende bij twee inbraken en twee pogingen tot inbraak betrokken te zijn geweest. Na verhoor werd hij vrij gelaten, inebd-zlader (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN „De gemeen ten krijgen een te lage uitkering uit het gemeentefonds. Door deze financiële verhouding tussen het r(jk en de gemeenten is het voor de gemeentebesturen zeer moei lijk een beleid op wat langere ter mijn uit te stippelen". Als b. en w. van Terneuzen willen we graag verder vliegen, maar daar bij moeten we wel met beide benen op de financiële grond staan". Dat zei burgemeester J. C. Aschoff in zijn antwoord op de algemene be schouwingen van de raadsfracties in de Terneuzense gemeenteraad bij de behandeling van de gemeentebegro ting 1972. Enkele raadsfracties hadden het college een gebrek aan visie ver weten. De heer Aschoff zei verder veel vertrouwen te hebben in de commissie ad hoc, die advies zal uit brengen ov«r het structuurplan voor Terneuzen. De raadsvoorzitter voelde weinig voor een bevriezing van de salarissen van hogere ambtenaren in verband met de huidige economische situatie. Ook meenide hij d!ait de vergoedingen voor de wethouders eerder te laag dan te hoog zijn. Dit naar aanleiding van een suggestie van de heer P. de Jonge (Boerenpartij) om een ver hoging van de toelage voor de wet houders niet te accepteren. Burge meester Asdhioff stelde het op hoge iprijs Aait door de raadsleden ge streefd wordt naar een betere sfeer. „Persoonlijke tegenstellingen horen in de raad niet thuis". Hij zegde toe met het seniorenconvent en de wet houders te overleggen over een vlot ter verloop van de raadsvergade ringen- Wethouder P. A. Lindenbergh (fi nanciën) merkte op dat de financiële toestand van de gemeente er na de gemeentelijke herindeling niet slech ter op is geworden. Wethouder R. Hol (sociale zaken en milieubeheer) zei dat het college het milieubeheer in de gemeente nauwlettend in het oog houdt. Hij lede er de nadruk op dat de gemeenten een adviseren de taak heibben met betrekking tot de naleving van de wet op de lucht verontreiniging. Wethouder drs. R. C. E. Barbé zei dat er, zoals door enkele raadsleden is beweerd, geen sprake is van een verschuiving van financiële middelen van onderwijs naar openbare werken. Wethouder A. Rarihndt hopenbare werken) zei goede hoop te hebben dat er door de verkoop van gronden mogelijkheden zijn om de gemeente lijke bestemmingsplannen uit te voe ren. Het ontwerp-bestemmingsplan Zeldenrust zal naar alle waarschijn lijkheid komend voorjaar aan de raad voorgelegd kunnen worden. (Van onze correspondent) WESTDORPE Onder voorzit terschap van de heer A. de Moor werd een bijeenkomst van het car navalscomité Westdorpe gehouden in Het Oude Raedhuys mij M. Pluijm. De heer De Moor zei onder meer dat het comité „De Koeters" het carnaval wat meer „officieel" wil aanpakken. Er zijn een aantal tech nische mensen aangetrokken, en er is ook een definitief bestuur geko zen. Het comité vond het niet wen selijk een eigen prins te kiezen. De geldinzameling verloopt zeer goed. De heer De Moor: „Wordt het een flop, dan moeten wij als comité leden de tekorten betalen". Er zul len dit jaar ook enkele wagens wor den gebouwd, die in de optocht van Sas van Gent zullen meerijden. Van de zijde van het Sociaal-Cultureel Werk is medewerking toegezegd. Bij het gemeentebestuur van Sas van Gent is subsidie aangevraagd. De bedoeling van „De Koeters" is om zaterdag en dinsdagavond carna val te vieren. Medewerking is toege zegd door de plaatselijke boerenka- pel, die het comité zal begeleiden op de gebruikelijke kroegentocht. De inwoners van Westdorpe zullen via een huis-aan-huis-circulaire een vol ledig programma ontvangen. (ADVERTENTIE) nu glanst ie nog.... maar voor hoe lang Regen, pekel en sneeuw maken al snel van uw kostbare auto een doorgeroest wrak. Geef die roest toch geen kansBescherm uw auto tijdig met Tectyl van Valvoline én volgens de Zweedse ML-methode. Inlichtingen bij uw garage of speciaal-station met het Tectyl service bord. Valvoline Oil Nederland N.V. Postbus 11, Dordrecht. Tel. (01850) 4 4011. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Bij de algemene beschouwingen op de gemeentebe groting 1972 heeft de heer J. Hame link als voorzitter van de PvdA- fractie in de Terneuzense gemeente raad het college van b en w gebrek aan een echte beleidsvisie verweten. „Vooral ten aanzien van een moge lijke uitbreiding van de werkgele genheid en het gewenste opleidings niveau blijft u in het vage. Het is vooral op deze gegevens dat wij ons toekomstig beleid t.a.v. woningbouw, onderwijs en andere sociaal-culture le voorzieningjen dienien te baseren". Volgens de heer Hamelink lijkt het beleid van b en w meer op de consolidatie van de bestaande toe stand en het verder leven met de gedachte „we zien wel wat er van komt". Voorts achtte de heer Hame link het onjuist dat b en w met geen woord reppen over de toch zeer benarde situatie waarin reeds veel gemeenten verkeren en waarin ook Terneuzen ongetwijfeld zal ko men. Vervolgens deed de PvdA- fractdevoorziitifcer een aanval op de regeringspartijen, die volgens hem hun beloften van voor de verkiezin gen niet of onvoldoende ?ouden zijn nagekomen. De heer Hamelink con cludeerde dat de gemeentebegroting gekwalificeerd moet worden als een stuk zonder inspiratie maar van een zeer verzorgde uitvoering. Het was zijn fractie opgevallen dat een lichte verschuiving heeft plaats gehad van de uitgaven voor onderwijs, cultuur enz. naar de dienst van openbare werken, hetgeen niet juist wordt geacht. Bijzonder gelukkig toonde de heer Hamelink zich met het be gin van inspraak dat wordt toege past bij de vaststelling van bestem mingsplannen en het situeren van speelplaatsen. De PvdA-fractie maakt zich zorgen over de nog aan wezige voorraad bouwgrond. Hoe veel woningen kunnen in de Serlip- penpolder en Katspolder nog wor den gebouwd? De heer Hamelink zou verder graag nader geïnfor meerd worden over de plannen voor een dagverblijf voor geestelijk ge handicapten, de instelling van een raad voor maatschappelijk welzijn en over het opname beleid ten aan zien van bejaarden in pensiontehui zen. (Van een onzer verslaggevers) „Een groter deel van de gemeen telijke inkomsten dient besteed te worden aan de verhoging van wel zijn en leefmilieu. Gezocht dient te worden naar wegen om de uitgaven van openbare werken en algemene dienst te verminderen ten voordele van de sociaal-culturele sector", al dus de heer £J. Vlieger (D'66) in zijn algemene beschouwing op de Terneuzense gemeentebegroting. Hij meende dat in de begroting een beleidsvisie over meerdere jaren ontbreekt, met name in het belang van het algemeen welzijn en verho ging van de levensstandaard. De heer Vlieger trok in twijfel of het inderdaad de gemeenteraad is die het gemeentebeleid bepaalt. De raadsleden ontbreekt het vaak aan voldoende achtergrondinformaties, aan geld, tijd en deskundigheid. Ook de voorlichting aan de raadsleden over alternatieve voorstellen laat te wensen over en verder is de in spraak van de raad onvoldoende. Nog te veel besluiten worden in de vergaderingen van b. en w. en be sloten commissievergaderingen ge nomen. „Vooral wat betreft openba re werken en volkshuisvesting wor den wij soms behandeld als kleine jongens die nog geen verstand van grote mensespelletjes hebben". Verder zei de heer Vlieger dat de Invloed en inspraak van de bevol king ontbreken, met uitzondering wat betreft de nota over speelgele- genheden. Hij pleitte voor een pers bijeenkomst na afloop van de b. en w.-vergaderingen waardoor de be volking tijdig geïnformeerd kan worden over de plannen van het college. De heer Vlieger noemde het een gelukkig feit dat de verhoudin gen in de raad van een meer per soonlijke naar een meer zakelijke benadering getuigen. Hij blijft het betreuren dat als gevolg van de wethoudersverkiezing het college van b. en w. niet het algehele ver trouwen van de raad geniet. (Van een onzer verslaggevers) „Het wordt tijd dat we gaan be zuinigen met name op de lopende onkosten. De bevolking verwacht ook van de gemeentelijke overheid dat er iets gedaan wordt aan de inflatie-bestrijding." Dat zei me vrouw J.M. Doppegieter-Thiel, frac tievoorzitsters van de Verenigde Christelijke Partijen in de Terneu zense gemeenteraad, in haar algeme ne beschouwing op de gemeentebe groting. Zij had aanmerkingen op de volgens haar „breedsprakerige raadsvergaderingen" mtet het gevolg: boekwerken van notulen. Mevrouw Doppegieter gaf b. en w. in overwe ging met het seniorenconvent te overleggen over een snellere werk wijze van de raadsvergaderingen. Zij herinnerde voorts aan de wens van de raad een bejaardennota te ontvangen, waarin deze hun woon- verlangens kenbaar kunnen maken. Ook zou dtï VCP-voorzitster een meer gedetailleerd woningbouwpro gramma tegemoet willen zien. Met rijkswaterstaat dient contact te wor den opgenomen over de sluitingstij den van de brug bij Sluiskil. In Rotterdam en Dordtecht bestaan over deze sluitingen bepaalde af spraken, dat zou ook in Terneuzen geregeld kunnen worden. De VCP staat achter de wethouder van onderwijs wat betreft de voor zieningen in d'e Serlippenspolder en Temeuzen-Zuid. Met betrekking tot de leerplicht voor werkende jonge ren informeerde mevrouw Doppegie ter of b. en w. kunnen bewerkstelli gen dat jongens van het leerlingen stelsel en meisjes van het vormings werk onder een dak gebracht kun nen worden. Zij betteurde het dat geen nieuwe subsidieregeling tot stand is gekomen. Veel waardering heeft de VCP voor hetgeen b. en w. tot dusver tot stand wisten te bren gen, waarbij zij ook het ambtena renkorps in haar lof bfetrok. (Van een onzer verslaggevers) Voor de verdere industrialisatie van Zeeuwsh-Vlaaderen, met name bij Terneuzen en Ossenisse, dient een stuur- en stuwgroep te worden ingesteld. Daarbij moet uitgegaan worden van de stelling dat Terneu zen een veel grotere stad wordt en Ossenisse een haven- en industrie gebied". Dat zei de heer H. de Vriend (T70-2000) met nadruk in zijn algemene beschouwing op de Terneuzense gemeentebegroting. De heer De Viend meende dat b. en w. dan hun zekere terughoudendheid op het gebied van de investeringen kunnen wijzigen in een voortva rendheid met medewerking van de bedoelde stuurgroep. Volgens de heer De Vriend hebben b en w met betrekking tot het vaststellen van de Oostelijke gemeentegrens hun taak schandelijk verwaarloosd". Verder noemde hij de reorganisatie van de dienst openbare werken die nog steeds niet voltooid is. „Ik vraag me af of openbare werken niet kalm aan een puinhoop aan het worden is". De algemene politieke verhouding in de gemeenteraad is volgens de heer De Vriend zeer verslechterd. Hij stelde hiervoor de betreffende wethouder aansprake lijk. „Wat een onwil en onkunde door deze wethouder ten toon is gesteld tart alle beschrijvingen. Ter neuzen heeft geen beste beurt ge maakt", aldus de heer De Vriend. Scherp hekdlde hij het beleid van b en w ten aanzien van de planologie met name wat betreft een mogelijke doorbraak van de Noordstraat via de Markt naar het in het Java te stich ten groot winkelcentrum. Hij vond het een treurige zaak dat Terneuzen ook in 1971 niet heeft kunnen meep rofiteren van het verdiepte kanaal Gent-Temeuzen. Botsing Donderdagmorgen is mejuffrouw B. F. uit Terneuzen, toen zij de macht over het stuur kwijt raakte, met haar auto tegen de muur van het kantoorgebouw van de wa terleiding in de Axelsestraat ge botst. Zij werd aan het gezicht ge wond. Supporters Meer dan 100 sup porters van Theo Verschueren zulen vrijdag om 4 uur, met 2 bussen en verschillende personenauto's, ver trekken naad Keulen om tegenwoor dig te zijn op de wielerbaan, waar het kampioenschap van Europa ach ter derny-motoren wordt verreden.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 2