Pakistaanse troepen capituleren in Oost-Pakistan bont Prijzen in november niet gestegen Burgemeester van Sas van Gent vraagt vervroegd pensioen Panathinaikos wil niet meer om wereldbeker spelen ENGELAND UIT ELDO Jachja Khan: wij vechten door De zege aan Bangla Onderwijzers krijgen iets hoger salaris Weer actie „Glaasje op, laat je rijden" Bom van 100 kilo wilde niet de lucht in een vertrouwd **dres KAMERLEDEN: STEL VRAGEN SLEUTELGELD STRAFBAAR Zinloos Overval op postkantoortje Oud-Loosdrecht Nixon mm M Huey Newton weer vrijgesproken Kans verhoging salarissen ambtenaren uiterst gering ARRESTATIES IN ZAGREB „Vroegertjes" in Zeeland om ongunstig vallende kerst en nieuwjaar te compenseren Ondertekening verdrag toetreding Engeland opgeschoven ■mm nwr Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactie- en administratie-adres: Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (Oil 50) 79 20 Abonnementsprijs m.i.v. l-l-'72: 16,25 per kwartaal; per maand 5,50, Losse nummers 30 cent Gironummer 1114111. t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, Reigerstraat 16, Breda. ZEEUW VRIJDAG 17 DECEMBER 1971 25e Jaargang No. 8728 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, .exclusief 4% B.T.W Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot vun. 11 uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De prijzen in ons land zijn in november niet gestegen. Dit heeft het Centraal Bureau voor de Stastistiek bere kend. Het prijsindex cijfer gaf voor november geen wijziging te zien ten opzichte van oktober. Het bleef onveranderd op 146,2. Het CBS constateert een prijsda ling binnen de sector voeding voor aardappelen, groenten, fruit en eie ren, en enkele kleine stijgingen, o. m. voor kaas. Verder stegen de prijzen voor tweedehands auto's en de posttarieven. De kledingprijzen vertoonden een kleine daling. De index voor dranken en maal tijden liep op, zo zegt het CBS in verband met de seizoensverschui ving in de consumptie van ijs naar patates frites. Ter verduidelijking van de trend van de prijsontwikkeling geeft het CBS een vergelijking van de re cente voortschrijdende 12-maands- gemiddelden met die van een jaar daarvoor. Deze vergelijking geeft de volgende stijgingspercentages te zien. Okt. '70 - sept. '71 t. o. v. okt. '69 - sept. '70: 6,9 procent. Nov. '70 - okt. '71 t. o. v. nov. '69 - okt. '70: 7,1 procent. Dec. '70 - nov. '71 t. o. v. dec '69 -nov '70: 7,3 procent. Het Verbond van Nederlandse Ondernemingen is verheugd, maar niet verbaasd, over de prijsontwik keling. „Een zwaluw maakt nog geen lente", aldus het VNO „maar het zou best kunnen zijn dat onze in augustus uitgesproken verwachting over het prijsverloop bewaarheid wordt: een eerst nog vrij sterk stijgende lijn, die echter eind 1971 - begin 1972 een meer evenwichtig verloop gaat verto nen". Het verbond meent, dat het no- vembereijfer in ieder geval aan toont, dat het aandringen van ver schillende hoeken uit bij het kabi net om een prijsmaatregel te tref fen op zijn minst voorbarig is. (Van onze parlement, redactie DEN HAAG. De PvdA- kamerleden Van Thijn en Schae- fer willen dat het vragen van sleutelgeld strafbaar wordt ge steld. In schriftelijke vragen dringen ze daarop aan en ze vragen de ministers van Volkshuisvesting en van Economische Zaken, geen middel onbeproefd te laten om ongewenste praktijken op het ge bied van sleutelgelden te be strijden. ATHENE (AP). Het bestuur van de Atheense voetbalclub Panathinai kos heeft het UEFA-bestuur benaderd met het verzoek de returnwedstrijd tegen Nacional uit Montevideo om de wereldbeker af te gelasten. Spelers en bestuur zijn zeer ontdaan over de ernstige ongeregeldheden tijdens de wedstrijd van woensdag tussen beide clubs, waarbij Panathinaikos- speler Tomaras een knieschijf brak. De aanvoerder van het team, Dimitri Domazos, verklaarde: „Als de UEFA voet bij stuk houdt en eist dat wij op 29 december in Montevideo de return wedstrijd spelen, zullen wij spelen. Maar begint Nacional eenmaal ruw te spelen, dan zal mijn ploeg de bal in eigen doel deponeren en zo zichzelf diskwalificeren." Domazos zei volkomen bereid te zijn de beker en de eer aan Nacional te laten, als hij daarmee zijn spelers verdere verwondingen kon besparen. Panathinaikos heeft het verzoek ingediend bij de secretaris-generaal van de UEFA, Bargeder, die aanwezig was bij de wedstrijd van woensdag. Hij is gisteren naar Zwitserland vertrokken om het verzoek van de Griekse club aan het voltallige UKFA-bestuur voor te leggen. INDIA: VANDAAG VUURSTOP (Van onze redactie buitenland) NIEUW DELHI/KARATSJI De Westpakistaanse troepen in Oost-Pakistan hebben zich gistermiddag onvoorwaardelijk aan het Indiase leger overgegeven. Premier Indira Gandhi van India heeft een eenzijdig bestand aan het westelijke front afgekondigd: Van vanmiddag af. (15.30 uur onze tijd) zullen de Indiase strijdkrachten aan het westelijke front niet meer schieten. President Jachja Khan van Pakistan echter liet in een radio-rede weten dat zijn land zal doorvechten. In het donderdag in Dacca onder tekende capitulatiedocument hebben alle Pakistaanse land-, lucht- en zee- strijdkrachten en alle paramilitaire eenheden zich verplicht hun wapens neer te leggen. De Pakistaanse strijd krachten" moeten zich overgeven aan de Indiase troepen die het dichtst in de buurt zijn. Het Indiase opperbevel heeft verklaard dat alle gevangenen behandeld zullen worden overeen komstig de bepalingen van de Ge- neefse Conventie. Buitenlanders, et nische minderheden en mensen die uit West-Pakistan afkomstig zijn, zul len beschermd worden. Premier Gandhi legde er in haar verklaring de nadruk op dat India geen territoriale ambities heeft. „Nu de Pakistaanse strijdkrachten zich overgegeven hebben en Bangla Desj vrij is, is het naar onze mening zin loos de strijd voort te zetten. Ik heb daarom de Indiase troepen aan het westelijke front bevolen vrijdag het vuren te staken en ik hoop dat de re gering van Pakistan hier positief op zal reageren en ook een bestand zal afkondigen". President Jachja Khan van Paki stan gaf in een radiorede echter de opdracht de strijd voort te zetten „tot alle bezette gebieden in Oost-Pakistan bevrijd zijn". Hij verklaarde dat het hele Aziatische continent door de im perialistische plannen" van Nieuw Delhi bedreigd zal worden als de we reld Indiar„zijn agressie met sucecs laat bekronen". President Jachja Khan riep de grote mogendheden op Azië voor deze bedreiging te bevrij- PARIJS (Reuter) Engeland heeft laten weten, dat het zich te rugtrekt uit de Europese Organisatie voor de Ontwikkeling van een Draagraket (ELDO). Dit is donder dag in welingelichte kringen in Pa rijs vernomen, waar de raad van de zeven lidstaten tellende organisatie bijeen was. Het Britse besluit volgt op de re cente mislukking met de Europa-2, een Europese viertrapsraket die be doeld is om kunstmanen in een baan om de aarde te brengen. Kort na de lancering van de Franse basis Kou- rou'in Frans Guyana op 5 novem ber stortte de raket ter waarde van 85 miljoen gulden in de Atlantische Oceaan. OUD-LOOSDRECHT (ANP) Een ongeveer 20-jarige jongeman heeft gistermiddag een gewapende overval gepleegd op het postkantoor tje te Oud-Loosdrecht. Hij wist de lokettisite 3000 afhandig te maken. De jongeman had eerst een post zegel gekocht, verdween daarna uit het kantoortje om direct weer terug te komen. In zijn vuist hield hij een op een wapen gelijkend voorwerp, waarmee hij de lokettiste bedreigde. Hij eiste geld. De vrouw heeft hem toen de 3000 gegeven. De jongeman verdween in een Volkswagen. den en dankte de yS en China voor hun steuh aan Pakistan. President Jachja Khan maakte voorts bekend dat de nieuwe Paki staanse grondwet op 20 december af gekondigd zal worden en voor beide delen van Pakistan zal gelden. De nieuwe grondwet, zo zei hij voorziet in een maximum aan autonomie voor Oost-Pakistan. Westpakistaanse politieke leiders heb ben donderdag de Pakistaanse rege ring verzocht de „patriotten" te be wapenen voor een „volksoorlog" te gen India. Een Indiase woordvoerder liet in Nieuw Delhi weten dat de nieuwe, burgerlijke regering van Bangla Desj vrijdag in Dacca in functie zal treden. China heeft donderdag bij India geprotesteerd tegen grensoverschrij ding van Indiase troepen. Op 10 de cember zouden Indiase eenheden van uit Sikkim de Chinese grens over schreden hebben voor verkennings doeleinden. India verwierp het pro test als zijnde „volkomen ongegrond". China heeft een verklaring via ra dio-Peking gewaarschuwd voor de „agressieve oogmerken van India". India, aldus de verklaring, treedt niet alleen agressief op tegen Pakistan maar ook tegen andere landen. Achter de schermen werkt de Sovjet-Unie, die „Aziaten tegen andere Aziaten op hitst", haar macht over het volk van India wil vergroten en met de VS wil strijden om hegemonie in het hele Zuidoost-Aziatische subcontinent en de Indische Oceaan. Moskou, aldus de verklaring, wil van India een gro te mogenheid maken die de Russen moet steunen in hun agressie tegen Azië. Een woordvoerder van het Indiase leger heeft meegedeeld dat er bij de militaire operaties in Bangla Desj ruim 1000 Indiase soldaten gesneu veld z(jn en 2.800 verwondingen heb ben opgelopen. Ondanks de capitulatie van de Pa kistaanse troepen in Oost-Pakistan blijft het Amerikaanse smaldeel van acht schepen doorvaren in de richting van Oost-Pakistan, zo is donderdag van goedingelichte zijde in Washing ton vernomen. De overgave brengt in feite geen wijziging in de situatie, zo zei men. De Sovjetrussische vloot is hog steeds actief in het gebied en de toestand in Oost-Pakistan is verward. Premier Gandhi van India heeft president Nixon in een brief laten we ten dat de oorlog voorkomen had kunnen worden als de grote mogend heden en in het bijzonder de VS hun gezag hadden gebruikt om de in West-Pakistan gevangen zittende lei der van de Awami-Liga, sjeik Moe- djiboer Rachman, vrij te krijgen. Pre mier Gandhi wijst er in haar brief op dat India geen stukje grondge bied wil hebben van „wat Oost-Paki stan was en nu Bangla Desj is. „Wij willen ook geen Westpakistaans ge bied, maar een blijvende vrede met Pakistan". Maar, zo vervolgt zij, zal Pakistan de zinloze agitatie die het de afgelo pen 24 jaar in verband met Kasjmir heeft gevoerd, nu eindelijk staken? Is het bereid zijn haatcampagne tegen India stop te zetten? Mevrouw Gandhi zegt dat de In diërs diep gekrenkt zijn door de in sinuatie van de VS, vooral door de voortdurende bedekte aantijging dat India de crisis verhaast en een op lossing hiervan gedwarsboomd heeft. Vrijheidsstrijders van Bangla Desj hesen hun vlagtoen bekend werddat de Pakistaanse troepen in Dacca zich hadden overgegeven. (Door AP-correspondent Dennis Neeld) DACCA Het was gisteren be vrijdingsdag voor de bevolking van Dacca. Men weende en was opge togen van blijdschap. De mensen omkransten de Indiase soldaten met bloemen en sloegen hun armen om hen heen alsof het teruggekeerde broeders waren. Oude mannen dan sten opgetogen in de straten alsof zij nog jong waren. Overal in de stad hoorde men de kreet „Joi Bangla, Joi Bangla" („de overwinning aan Bangla"). Er was chaos en verwarring en er vloeide bloed. De verslagen Pa kistaanse soldaten, bevreesd voor huin levens, stroomden de kazernes binnen om zich te laten ontwape nen. Temidden van dit alles behield de Pakistaanse opperbevelhebber lui tenant-generaal A. A. K. „tijger" Niazi zijn kalme waardigheid. Hij werd gehoond en in het openbaar vernederd, maar hij behield zijn militaire waardigheid. De Indiërs gedroegen zich correct. Hooggeplaatste legerleiders van de landmacht, de marine en de luchtmacht, werden met tien heli kopters aangevoerd om aanwezig te zijn bij de officiële capitulatie. Zij werden vergezeld door verslagge vers uit de gehele wereld, opdat de wereld alle bijzonderheden van de Pakistaanse nederlaag te horen zal krijgen. De eersten die de stad binnen trokken waren Indiase paratroopers die zaterdag ten noorden van de stad gedropt werden. Zij deden hun intrede met de groen, rood en gou den vlag van Bangla Desj wappe rend van hun vrachtwagens en jeeps. Moekti Bahini vrijheidsstrij ders van Bangla Desj waren aan wezig om hen te begroeten met salvo's uit hun geweren en machi nepistolen. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT De burge meester van Sas van Gent, de heer R. den Boer, heeft besloten om gezondheidsredenen ver vroegd pensioen aan te vragen. Een daartoe strekkend verzoek is bij de directie van het Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds ingediend. De heer den Boer was sedert een no vember 1947 burgemeester van Sas van Gent. Einde 1969 tot aan de herindeling is hij bovendien waar nemend burgemeester van IJzendij- ke geweest. De heer den Boer, geboren een mei 1908, was vroeger werkzaam op de gemeentesecretarie van Zierik- zee, en naderhand secretaris van de gemeente Ouwerkerk. Hij is lid ge weest van Provinciale Staten namens de KVP. i OAKLAND (Reuter) Ook het dierde proces tegen Zwarte-Panter- leider Huey Newiton in verband met de dood van de Californische politie man in 1967 is gisteren met vrijspraak geëindigd. De stemmen van de jury staakten: zes tegen zes, waarop de rechter de aanklacht betreffende doodslag seponeerde. Het recht wordt gedwarsboomd, vond de officier van justite Jensen. Hij verklaarde dat Newton opnieuw in staat van be schuldiging zal worden gesteld als nieuw bewijsmateriaal wordt gevon den. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Van Veen (Onderwijs) zal de salarissen van de onderwijzers in augustus volgend jaar met één periodiek ver hogen. De verhoging is tijdelijk. Er wordt nog gewacht op de uitslag van een onderzoek naar de taak van onderwijzers en kleuterleidsters. Dat onderzoek zal niet voor het einde van volgend jaar klaar zijn. De minister zei in de Tweede Kamer, dat tot nog toe het onder zoek geen harde indicaties voor sa larisherziening heeft opgeleverd. Maar algemeen wordt aangenomen, dat het onderzoek aanleiding zal ge ven tot structurele verbetering van de salarissen van kleurerleidsters en onderwijzers. (Van onze parlementaire redac- tie) DEN HAAG —De kans dat de ambtenaren met ingang van 1 janua ri een salarisverhoging krijgen is uiterst gering. Dat is de indruk die heerst in kringen van onderhande laars, die met minister Geertseme (Binnenlands Zaken) in het centraal georganiseerd overleg praten over de ambtenarensalarissen. Met ingang van 1 juli 1971 zijn de salarissen al verhoogd met 4,5 pro cent. Deze verhoging had onder nor male omstandigheden pas op 1 janu ari zullen plaatsvinden maar werd in juli al gegeven als voorschot op de loonontwikkeling juli 1971-juÜ 1972. BIJ DE centrale meld- en regelkamer van Rijnmond komen al enkele dagen klachten binnen over kattepislucht. De klagers wonen in Vlaardingen, Schiedam en Rotterdam-West. De meldkamer heeft al kunnen vaststel len dat de kattepislucht dit keer niet afkomstig is uit West-Brabant, maar uit het Rotterdamse havengebied. UTRECHT (ANP) Onder het motto „glaasje op, laat je rijden" houdt Veilig Verkeer Nederland de komende weken weer een actie tegen alcoholgebruik door weggebruikers. Evenals vele van haar zusterorga nisaties in het buitenlands adviseert VVN de weggebruikers via affiches en een tv-spot zich nauwgezet aan het actiemotto te houden- VVN juicht het initiatief van de centrale politie verkeerscommissie toe om regionaal "verscherpte politie controles uit te voeren. ZAGREB (AFP) Bij een razzia in een studentenhuis in Zagreb heeft de Joegoslavische politie donderdag 234 mensen aangehouden en drie pistolen, messen en opruiende vlug schriften in beslag genomen. Van de arrestanten verbleven en 163 illegaal in het tehuis. Van hen hadden er 35 geen vaste werkkring en zeven werden al door de politie gezocht. Sinds zondag waren in het tehuis manifestaties gehouden ten gunste van de jonge Kroatische leiders die wegens „nationalistische tendensen" uit de communistische partij zijn gezet. De politie had tot dusver geen kans gezien het tehuis binnen ta komen, als gevolg van een „georga niseerd verzet". WINSCHOTEN (ANP) In Mee- den (Gr.) is men tijdens graafwerk zaamheden met een dragline in een ruilverkavelingsgebied op een bri santbom van ongeveer 100 kg gesto ten. Tijdens de oorlog is deze bom in 1942 uit een vliegtuig gegooid. Deskundigen hebben donderdagmid dag getracht de bom onschadelijk te maken doch dit is niet gelukt. Van daag zal men wederom een poging wagen om de bom tot ontploffing te brengen. Het projectiel ligt midden in het veld, zodat er geen gevaar bestaat voor de omgeving. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN - HULST - GOES Het is dit jaar weer eens zo. Zowel de kerstdagen als nieuwjaarsdag vallen in het weekend. En dat betekent voor werkend Nederland een paar extra dagen vakantie minder. Kerstmis valt op zaterdag en zondag en nieuwjaarsdag op za terdag. Maar het leed wordt voor een deel toch weer ver zacht, want veel bedrijven ge ven op de vrijdagen 24 en 31 december hun werknemers een „vroegertje". Een bliksemonder- zoekje in Zeeland leverde het volgende overzichtje op: Hulst: het is in Hulst traditie dat het gemeentepersoneel op de dag voor Kerstmis en met Oudjaar een paar uur eerder vrij krijgt. Oostburg: alle personeelsleden van de gemeente kunnen om 15 uur naar huis. De secretarie is vanaf dat tijdstip gesloten. Sluis: ook hier gaat het perso neel om drie uur naar huis. Aardenburg: officieel nog niets geregeld. SAS VAN GENT: er wordt Intern over gesproken. Gemeen tepersoneel heeft regelmatig wat uurtjes eerder vrij, bijvoor beeld met carnaval en de ker mis. Terneuzen: zoals het zich nu laat aanzien gaat Terneuzen ge woon doorwerken. Axel: gebruikelijk Is dat Jset gemeentepersoneel een uurtje eerder vrij krijgt, maar er is nog jïets bekend voor dit jaar. Hontenisse: per traditie krijgt het gemeentepersoneel iets eer der vrij, op 31 december zelfs de hele middag. Daarnaast gaan in Zeeuwsch- Vlaanderen ook vele winkels en bedrijven eerder dicht, varië rend van een uurtje tot een halve dag. (Van onze correspondent) BRUSSEL De ondertekening van het toetredingsverdrag tussen Groot Brittannië en de EEG is andermaal opgeschoven. EEG - functionarissen hebben verklaard dat het verdrag niet voor 20, 21 of 22 januari gereed zal zijn voor ondertekening. (ADVERTENTIES) Nog net voor de winter definitief haar intrede doet en. de nieuwe prijsstijgingen voor de deur staan kunt U T4 dagen profiteren van een speciale aanbieding BONTMANTELS BONTJASJES BONTHOEDEN en CRAVATTEN •f Meer mogen wij U niet vertellen. Dit is echter een tijdelijke aanbie ding. Win van de winter met TILBURG Heuvelstraat 44 5 Tel. 04250 31620 RG BREDA at 44 5 Eindstraat 14 31620 Tel. 01600-31086 DEN BOSCH SCHAPENmarkt 17 Tel. 04100-39125 Grote markt 25. Breda,Tel. 01600-30650 I f 1

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 1