Streekplan voor O.-Z.-Vlaanderen komt eind 1972 „DOOR ENKELE PENNESTREKEN VERDWIJNEN HELE DORPEN" GS NIET WEG VAN GEWESTVORMING OVER VIJF JAAR ééN WATERTARIEF Van Poelje stapt op Kaland sust onrust over milieu AMBTENAREN MOETEN EERST ANDER STREEKPLAN OP PAPIER ZETTEN Onderwijsplan van Prins doorgeschoven naar commissie Meetrapport over lucht in Sloe verschenen Vervoerders doorkruisen veerbeleid Scheidende Z.L.M.-man J Scheele pessimistisch In Zeeland stad streek Kans op mist waterstanden KLEINE KERNEN BAALHOEK Dit is het recept: Kaasfonduevan Nederlandsekaas. Nota ziekenhuizen in februari vrij f Woensdag 15 december 1971 3 (Van een onzer verslaggevers). MIDDELBURG Op het provin ciale onderwijsplan, zoals dr. E. Prins (PvdA) dat tijdens de eerste dag van de begrotingszitting van de Zeeuwse staten aanbood is gisteren door gedeputeerde J. van den Bos slechts oppervlakkig ingegaan. De gedeputeerde wees in dit verband naar de sociaal-culturele ontwikke- lingsschets, die in 1972 zal verschij nen en waarin ook veel aandacht aan het onderwijs zal worden ge schonken. De suggestie van dr. Prins om de provinciale onderwijscommissie om te bouwen tot een provinciale on derwijsraad zei de gedeputeerde in een van de eerstvolgende vergade ringen van de provinciale onderwij scommissie aan de orde te zullen stellen. Ofschoon de provincie s for meel weinig bemoeienis heeft met basis- en kleuteronderwijs zei de heer Van den Bos dat aan deze twee onderwijssectoren door de provincie toch meer aandacht zal worden be steed. In dit verband zullen voor beide onderwijssoorten project- of werkgroepen worden gevormd, ter bestudering van de diverse onder- wijsproblematieken. De opmerking van dr. Prins dat in andere provincies meer aandacht aan het onderwijs wordt besteed, zei de heer Van den Bos in de provinci ale onderwijscommissie aan de orde te zullen stellen. Naar de gedepu teerde meedeelde bestudeert deze provinciale commissie overigens mo menteel de mogelijkheden om voor de werkende jongeren vormen van vervolgonderwijs te creëren. De integratie van muzische vor ming in het onderwijs zei de gedepu teerde een zaak van de onder wijskrachten zelf te vinden. Het la ten lesgeven door acteurs op de scholen achtte de heer Van den Bos een moeilijk te realiseren wens. Vooruitzichten voor donderdag en vrijdag, opgesteld door het KNMI op dinsdag om 18.00 uur Droog, kans op mist en temperaturen meest boven normaal. Weersvooruitzichten in cijfers over Nederland. Voor donderdag: aantal uren zon: 2 tolt 5; min. temp.: 1 tot 6 graden boven normaal; max. temp.: 0 tot 2 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur; 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. Voor vrijdag: aantal uren zon: 0 tot 3; min. temp. 0 tot 5 graden boven normaal, max. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal; kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. Konstanz 260 onv,, Rheinfelden 175 - 7, Straatsburg 172 plus 4, Plittersdorf 310 - 3, Maxau 360 - 8, Plochingen 133 - 6, Mannheim 174 plus 1, Steinbach 138 plus 10, Mainz 913 plus 8, Bingen 99 plus 10, Kaub 114 plus 9, Trier 253 - 11, Koblenz 139 plus 23, Keulen 79 plus 5, Ruhr- or-t 240 plus 5, Lobith 854 plus 1, Pannerdense Kop 830 plus 1, Nijme gen 655 plus 4, IJsselkop 806 plus 1, Eefde IJssel 327 - 1, Deventer 210 plus 2, Monsin 5440 - 14, Borgharen 3888 - 29, Belfeld 1094 - 16, Grave beneden de sluis 500 - 4. Morgen, Bergen op Zoom Hansweert Ttemeuzen VLissuigen Wemeldinge 16 december: 2.42 en 14.57 1.46 en 14.02 1.12 en 13.26 0.43 en 12.58 2.32 en 14.471 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - Het zal zeker tot eind 1972 duren eer er een nieuw voorontwerp Streekplan Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen kan worden ingediend. Dit verklaarde giste ren gedeputeerde, mr. J. Boersma in de staten van Zee land. „Ik ben me bewust van de irritaite, die deze mededeling bij de staten kan opwekken", voegde hij er aan toe. De voornaamste praktische reden van het uitstel is, dat de streekplanafdeling van de provinciale griffie volledig belast is met de voorbereiding van het herziene streekplan Schouwen-Duiveland, dat nog deze maand de inspraakprocedure tegemoet gaat. doorslaggevende betekenis. „Er zijn genoeg aanvullende werken in de provincie voorradig", zei mr. Boers- ma; Hij vaitite de beleidsfilosofie op kpr,te .termijn samen als: „Hen voor zichtig positie Mezen." Voor de kernen Borsele, 's-Heeren- hoeik en Nieuwdiorp had mr. Boers ma de verheugende boodschap dait niet bevriezing van deze kernen, maar gecontroleerde uitbreiding doch alleen ten behoeve van de eigen in woners het motto zal zijn. Voor de kleine kernen geldt, anders dan bij grote woongemeenten, niet dat zij op minstens drie en een half tot vier ki lometer van een industriegebied mo gen liggen. „Kleine kernen hebben een gerin ge, eigen verontreiniging, en dat be tekent da/t het gevaar voor de smogvorming (in feite een interactie van verschillende soorten af gassen) praktisch- afwezig is", aldus mr uitbreidingen van zijn woningbestand zal moeten situeren in Heinkenszand en 's-Gravenpolder. Hij deelde verder mee dat het tracé voor de zogenaam- den pijpleidingstraat naar het Sloe- gebied praktisch gereed is. Binnen komt wordt het gepubliceerd. Verder wil het college van G.S. de Westerschelde-nota afwachten, waar in een kwalitatieve waardering van de diverse industrieterreinen in het Westerscheldebekken wordt gegeven, en daarnaast een analyse van de re gionale arbeidsmarkt de mogelijkhe den van acquisitie van industrieën voor de diverse terreinen afzonder lijk, de functie van het Land van Saeftinghe, enz. enz. De Westerscheldenota wordt, zo vertelde mir. Boersma, vervaardigd om te voorkomen dat er besluiten worden genomen die op den duur tragische gevolgen kunnen hebben. „Wij geven stellig gehoor aan de waarschuwingen in het rapport van Rome", aldus de heer Boersma. Hij volgde in grote lijnen het be toog van de heer Landheer (VVD), die tot de slotsom was gekomen dat Baalhoek van de beschikbare indus- trie-aanzetpunten, de beste plaats voor industriële ontwikkeling in Oost- Zeeuwsöh-Vlaandëren zijii de desikiun- werkgelegenheidsbeeld in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen zij nde deskun digen het nog niet eens", merkte mr. Boersma op. De hoofdinspecteur-di recteur voor de arbeidsvoorziening in Zeeland beoordeelt de situatie heel wat minder rooskleurig, dan de amb tenaren van het ETI en de PPR, die aan de streekplanarbeid zijn gezet. Mr. Boersma zei veel waarde te hechten aan inspraak door een zo genaamde streekcommissie Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen, die zal worden geleid door een lid van G.S. en waar in o.a. vertegenwoordigers van de ge meenten als leden zitting hebben. „De uitgangspunten voor een nieuw streekplanontwerp kunnen betrekke lijk vroegtijdig geconcretiseerd wor den", zei hij. „Het is dan ook moge lijk, dat de gemeenten straks met hun bestemmingsplannen vooruit kunnen lopen op het streekplan. Dit geldt met name voor Temeuzen, dat graag de sprong over de Otheense Kreek zou willen wagen. Voor de conjunctuur is het uitstel van de streekplanarbeid in Oost-Z'eeuwsch-Vlaanderen niet van (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De stofvormlge luchtverontreiniging in de omgeving van het industriegebied Vlissingen- Oost, kan worden beschouwd als een basisverontreiniging van normale proporties, die ook in de weinig geïndustrialiseerde gebieden wordt aangetroffen. Kort nadat gedeputeerde Kaland, dit gisteren in de Zeeuwse staten had meegedeeld, werd het nieuwste I. G.-TNO-rapport over de luchtver ontreiniging in het Slctegebied aan geboden. Het rapport behelst de re sultaten van metingen in de periode van 16 juli 1970 tot 15 juli 1971. Er behoeft volgens het rapport geen ongerustheid te bestaan over de op dfe bodem neerslaande veront reiniging. Vergelijking met de vori ge meetperiode leert, dat op het meetpunt in Nieuwdorp vrijwel alle gevonden waarden lager waren, ter wijl deze in Borssele wat zijn geste gen. In Souburg werd, op een zoge naamde Luikse Bol een duidelijke stijging van de stofneerslag waarge nomen. Daar nam vooral het fluori degehalte toe. Het aantal meetpunten van IG- TNO wordt uitgebreid. Er zijn Luik se Bollen geplaatst in Lewedorp, Nieuwdorp en Nieuwlamd Het meetpunt te Borssele is verplaatst over een korte afstand. Zoals be kend worden ook metingen verricht naar zwaveldioxide en stamdazrd- rookgehalte (door IG-TNO) er naar de fluor van de buitenlucht en de fluor in planten. De metingen over de periode 1970-1971 op deze andere sectoren zijn afgesloten in september en oktober van dit jaar Binnenkort verschijnen ook hierover de rapporten. (Van een onzer verslaggevers). MIDDELBURG „Het is eigen aardig dat zoveel Zeeuwsch- Vlaamse ondernemers nu pas in de gaten krijgen dat de route naar de Randstad over het vaste land, goed koper is dan die via de veerverbin- dingen", zo merkte de Zeeuwse ge deputeerde M. van Poelje gisteren op, toen de staten zich met de ve renproblemen bezighielden. „Als de ondernemers zo laat tot een winstgevende ontdekking ko men, dan waren zij in het verleden niet al te waakzaam", aldus de heer Van Poelje. De heer Van Poelje vreesde dat, als in de toekomst zeer veel Zeeuwsch-Vlaamse vrachtvoerders van de alternatieve route gebruik gaan maken, de strijd die G.S. voert voor verbetering van de veerverbin- dingen en totstandkoming van een vasite oververbindinig bepaald niet wordt ondersteund. De heer Van Poelje verklaarde blij te zijn met elke steun in de rug die de staten hem zouden kunnen bieden op het punt van de veerverbindingen. „Zelfs bij een snelle goedkeuring voor de bouw van een derde dub beldekker, zullen er nog stagnaties in het verkeer dat de Westerschelde kruist, gaan ontstaan", zei hij. „We hebben een derde dubbeldek ker dringend nodig, zelfs al zou het nog geruimte tijd duren eer de veerhavens in VUssingen en Bres- kens zijn aangepast. De dubbeldek ker zou als welkome reserve kunnen worden ingezet". (Van een onzer verslaggevers) HULST/ZAAMSLAG „We staan in oost-Zeeuwsch-VIaande- ren op de drempel van een nieu we ontwikkeling, waarvan ik vrees, dat de vertrouwde karak teristiek van de streek er door verloren zal gaan. Het is betreu renswaardig, dat met enkele pen- nestreken op dit moment wordt beslist over het lot van complete dorpen. De wijze waarop de af gelopen maanden verschillende argumenten zijn gebruikt om de komende ontwikkelingen te ver antwoorden, stelt me diep te leur". Aan het woord is J. Scheele, 67 jaar en voorzitter van de kring Hulst van de ZLM. Aanstaande donderdag legt hij zijn functie na 25 jaren trouwe dienst neer om -vrij baan te maken voor jonge ambitieuze krachten. Voorzitter Scheele vindt het welletjes, na vijf decennia dagelijks gecon fronteerd te zijn met het wei en wee van een van Nederlands oudste regionale boerenorganisa- ties. Er is overigens geen sprake van dat hij op zijn lauweren kan gaan rusten, want er blijven nog genoeg functies over voor een gevulde dagtaak. Voor de heer Scheele is diens afscheid wel het tijdstip om even terug te kijken op het verleden en een blik te werpen in de toekomst. Een toekomst, aldus de scheidende voorzitter, die er voor de landbouw niet zo florissant uit ziet. „We zijn aangeland in een harde tijd", vertelt hij, „wat dat betreft is er wel wat verandert. We zijn op een zeer moeilijk punt beland. Ik zie de toekomst voor de landbouw niet zo roos kleurig in, vooral niet omdat jon ge boeren nog nauwelijks tijd hebben zich voor de volle hon derd procent voor de landbouw organisaties in te zetten". De heer Scheele is van mening, dat we snel het moment naderen waarop het noodzakelijk zal zijn geld op tafel te leggen voor des kundige bestuursleden, omdat het niet meer verantwoord is pro deo zoveel tijd in een landbouworga nisatie te steken als tot nu toe gebruikelijk is. Voorzitter Scheele schetst niet alleen een somber toekomstbeeld voor de boer, maar ook voor de genen die van hem afhankelijk zijn. „Ik vrees", vertelt hij, „dat we toegroeien naar een algemeen wereldvoedseltekort. Dat tekent zich nu al af in de zuivel en ik ben bang dat we binnenkort over de gehele wereld met een suiker tekort geconfronteerd zullen wor den. De afgelopen 25 jaar zijn we verschillende keren geconfron teerd met graanoverschotten en daar praat nu ook geen mens meer over". Volgens de scheidende voorzit ter zullen er nog heel wat sane ringen nodig zijn om de land bouw weer gezond te maken. „We zitten al midden in de schaalvergroting en dat moet nog wel even doorgaan. Daarna zal het misschien voor de boeren op klaren". Naast alle sombere geluiden is er bij dit afscheid ook nog even tijd voor wat meer luchthartige mededelingen. „Ik kijk met ge noegen terug op de voorbije tijd. Ik vind het niet plezierig te moe ten verdwijnen, maar ik ben dankbaar dat ik dit alles de afge lopen 25 jaar als gewoon land bouwer heb mogen doen. Het is een geweldige verrijking van mijn hele leven geweest". Hoog tepunten in de voorzittersloop baan van de heer Scheele van na de oorlog waren het ontstaan van de Beneleux. Later op de achter grond gedrongen door de EEG. Dieptepunt werd later de crisis in de landbouwprijzen, waarvoor nog steeds geen oplossing is ge vonden. In die 25 jaar kwam bij de ZLM ook steeds meer het accent te liggen op de dienstver lening aan de leden, omdat de overheid zich steeds meer terug trok. „Over het algemeen heb ik me steeds met plezier in het land van Hulst opgehouden. Het zal niet meevallen om de daar onder vonden gemoedelijkheid en har telijkheid voortaan te moeten missen". IN OVERLEG met de subfaculteit tandheelkunde en de aktiegroep "rotte kies" heeft het presidium van de universiteit van Amsterdam be< sloten een tandarts aan te trekken die de voorbereiding en oprichting van een experimentele tandheelkun dige praktijk op zich gaat nemen. DE POLITIE in Leeuwarden heeft zeven jongens tussen zestien en twintig jazr uit die sitdij aangehou den verdacht van een reeks inbra ken en diefstallen. (Van een onzer verslaggevers). MIDDELBURG Het college van G.S. van Zeeland verlangt niet zo hartstochtelijk naar gewestvorming, dat het geen dag of nacht meer| wachten kan. De ingrijpende ge-; meentelijke herindelingen liggen daarvoor nog te kort achter ons. Gewestvorming heeft ook zijn nade lige kanten. Totstandkoming van een vierde bestuurslaag is vrijwel onvermijdelijk, de afstand tussen bestuur en bestuurden wordt ver groot en de bestuurslasten nemen niet onaanzienlijk toe, aldus de heer J. van den Bos namens het college van G.S. van Zeeland, toen de staten gisteren hun tweede begrotingsdag beleefden. Er is in Zeeland geen duidelijk te herkennen behoefte aan gewestvor ming, zei Van den Bos, een voor zichtige uitzondering makend voor Middelburg-Vlissingen. Niettemin zal in de loop van het volgend jaar ook in Zeeland de openbare discus sie over bestuurlijke reorganisatie tot stand komen. Zeeland moet na melijk spoedig zijn bijdrage leveren aan de structuurschets voor de be stuurlijke herindeling, welke in Den Haag in de maak is. De heer Van den Bos beloofde het verzoek uit de staten voor het houden van een sym posium (de heer V. d. Bos vertaalde dat aan de hand van een oud woor denboek als drinkgelag) over de bestuurlijke reorganisatie in Zeeland in het college te zullen bespreken. (ADVERTENTIE) Caquelon inwrijven met knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn in de pan verwarmen tot de wijn gaat bruisen. Vervolgens 500 gr fijngesneden jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena, op smaak afmaken met zout, peper, nootmuskaat en wat kirsch. (Van een onzer verslaggevers). MIDDELBURG Voor 1 februari 1972 zal d provinciale raad voor de volksgezondheid in Zeeland de nota over de gewenste voorzieningen aan ziekenhuizen en verpleegtehuizen in Zeeland indienen bij het provinciaal bestuur. De Zeeuwse nota zal naar Den Haag worden gezonden; waar de wensen van deze provincie zullen worden ingepast in een landelijke planning. Gedeputeerde Van den Bos zei de statenleden toe dat in een volgende geleidebrief door GS dieper zal worden ingegaan op de provinciale aspecten van volksge zondheid in het algemeen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „Het is de totale houding van Brabant, die verhindert, dat de provincie Zeeland een deel van het aandelenpakket van de N.V, Wa terwinningsmaatschappij De Brabantse Biesbosch verkrijgt". resultaat van de samenvoeging van waterwinningsbedrijven in de pro vincie. In Zeeuwsch-Vlaanderen stij gen de huidige tarieven met een percentage van 5 per jaar, - in overig Zeeland met 15 procent. Het eindresultaat zal zijn, dat het water tarief in geheel Zeeland over vijf jaar duurder zal zijn dan in overig Nederland.. „In elk geval duurt de discrimina tie in Zeeuwsch-Vlaanderen dan nog vijf jaar", zei de heer Lockef eer. Drs. Dusarduyn kreeg nog de toe zegging dat bekeken zou worden of Zeeland enkele aandelen van de Brabantse Biesbosch uit handen van Rotterdam zou kunnen overnemen, om op die manier toch in het Bra bantse waterwinningsbedrijf verte genwoordigd te zijn. Dit constateerde gisteren gedepu teerde A. Kaland, in de begrotings vergadering van' de Zeeuwse Staten. „Brabantgaat ervan uit", zei hij, „dat wij Brabant verschillende ke ren spaken in de wielen hebben gestoken. Zo is ook ons aanbod om tussen de Brabantse en de Zeeuwse watermaatschappij tot uitwisseling van commissariaten te komen, niet doorgegaan. Het was in Brabants politiek moeilijk te brengen." De heer Kaland ging in op vragen, die drs. Dusarduyn (KVP) had ge steld over de moeilijke samenwer king met Brabant op het gebied van de watervoorziening. De heer Van der Peijl (CHU) vond in de verkla ring van de heer Kaland aanleiding tot de ironische opmerking: „Dan moeten we maar een prop op de (Brabantse) afvalwaterleiding bij Waarde zetten!" Toen drs. Look ef eer (KVP) uitvoerig over de voor Zeeuwsch- Vlaanderen discriminerende water tarieven had gesproken, zei de heer Kaland, dat binnen vijf jaar in ge heel Zeeland een gelijk watertarief zal worden berekend. Dat is het (VERVOLG VAN PAGINA 1) De Zeeuwse staten luisterden dui delijk geschokt toe. De voorzitter, mr. J. van Aarteen, zei in een kort woord, dat niet alleen het college van G.S. door het heengaan van de heer Van Poelje een gevoelig verlies lijdt, maar dat ook Provinciale Sta ten een man van grote capaciteiten, wiens deskundigheid vooral de laat ste maanden nog eens gebleken is, (hij doelde op de moeilijke onder handelingen over de veertarieven), uit hun midden zien heengaan. De heer Van Poelje krijgt nog een offi cieel afscheid, zo zegde de commis saris van de koningin toe. De heer Van Poelje werd in fe bruari van dit jaar zestig jaar. Hij behoort tot de oude socialistische garde in Zeeland en maakt sinds 1954 deel uit van Provinciale Staten. Hij was twaalf jaar lang voorzitter van het gewest Zeeland voor de PvdA. Over zijn opvolging in het college kan nog niets concreets wor den meegedeeld. Dit is een onder werp van beraad in de PvdA-staten- fractie, die overigens aan een inter ne reorganisatie toe is, doordat ook de fractievoorzitter, dr. E. Prins, in april 1972 zijn lidmaatschap van Provinciale Staten zal neerleggen. De heer Prins heeft een benoeming aan vaar bij de Amro/Westland/UtrecM Hypotheekbank. Hij wordt directeur van een projectontwikkelingsmaat schappij van deze bankorganisatie, speciaal met betrekking tot de bouw van winkelcentra. Hij zal in de frac tie vermoedelijk worden opgevolgd door mevrouw A. Vaas-van Oven uit Yerseke, een bekend biologe, tevens zeer actief lid van de Vereniging Milieuhygiëne Zeeland. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Gedeputeerde A. Kaland heeft gisteren naar aanleiding van het feit dat een dag tevoren di verse Zeeuwse statenleden zich onge rust toonden over de voortschrijden de milieuverontreiniging, opgemerkt, dat het met de luchtverontreiniging in Zeeland wel meevalt. In een rapport, waarin gegevens staan over metingen, die tot en met juli van dit jaar zijn verricht, wordt geconcludeerd dat er in Zeeland sprake is van een zogenaamde basis verontreiniging van normale afmetin gen, hetgeen betekent dat de lucht vervuiling in Zeeland te vergelijken is met die gebieden, waarin industrië le bedrijvigheid te bespeuren is. Wat de fluorschade betreft, die wordt aangericht in de sectoren van land- err tuinbouw en veeteelt, zei gedeputeerde Kaland dat er dit jaar mogelijk ook vanwege de gunstige weersomstandigheden geen reden tot klagen is. In verband met de milieuverontrei niging is men in Zeeland overigens wel bezig met het instellen van een provinciale commissie. Voorstellen hiertoe zullen binnenkort aan de le den van provinciale staten worden voorgelegd. Wat de geringe fluorschade betreft zei CHU-fractievoorzitter C. van der Peijl erover dat de preventieve maat regelen kennelijk hebben gewerkt Gedeputeerde Kaland stipte aan de mogelijkheden om het uitstoten van afval door bedrijven te beperken en dat het bedrijfsleven zich eensgezind garant heeft gesteld voor het vergoe den van alle schade. De schade die voor de boeren ontstaat door het stopzetten van de ruilverkavelingswerkzaamheden in Kieldrecht, zal naar de mening van de Zeeuwse gedeputeerde mr. J. Schlingemann moeten worden ver goed. Wat betreft de mogelijkheden dat minister Drees een extrabijdrage geeft in verband met de hoge lasten voor de Zeeuwsch-Vlaamse water schappen, die met calamiteuze pol ders te maken hebben, zei mr. Schlingemann tijdens de statenzit- ting van gisteren dat de deur op een kier staat. Tegen een statenmotie aan het adres van de minister over deze zaak, zei hij geen bezwaar te hebben. In de zomermaanden is het poli tietoezicht langs de Zeeuwse kust te gering, omdat de in Zeeland aanwe zige rijkspolitie niet meer mensen hiervoor kan missen, zal het provin ciaal bestuur van Zeeland bij de minister van justitie om een oplos sing van dit probleem gaan vragen. Tijdens'de zitting van de Zeeuwse provinciale staten zei de commissa ris der koningin in Zeeland, mr- J. van Aartsen, dat hij van dit verzoek geen hoge verwachtingen heeft om dat de rijkspolitie overal te weinig mensen heeft. Voor mogelijke gevolgen van ex plosies tijdens het vervoer van ge vaarlijke stoffen op de Westerschelde is een noodregeling in de maak. Hier bij zijn de hulpcentra voor Midden- Zeeland en Zeeuwsch-Vlaanderen als meldingsposten ingeschakeld. Ook voor 't vervoer van gevaarlijke stof fen over de weg is een regeling on komst. Doel daarvan is: de melding van gevaarlijke transporten bij de regionale hulpcentra. Er worden bo vendien bepaalde routes uitgestip peld waarlangs de gevaarlijke trans sporten zich moeiten bewegen. DSt deelde gisteren de commissaris der koningin, mr. J. van Aartsen mee aan het slot van de tweede vergadetdag van Provinciale Staten. De 100.000 gulden, die bij de opening van de aluminiumfabriek van Pécliiney door de directie van dit bedrijf aan de provincie zijn geschonken, zullen worden verdeeld tussen de gemeenten Borsele en Vllssingen. Dit deelde gisteren gede puteerde A. van Geesbergen in de Zeeuwse staten mee. Volgens de wens van d e schenker zullen de tweemaal 50.000 gulden moeten worden besteed voor financiering van projecten in de sociaal-culturele sfeer. Voor Borsele betekent de ont vangst van de halve ton, dat het sporthalproject van deze gemeente in veilig vaarwater is gekomen. De vertraging in de afbouw van de aluminiumfabriek van Péchiney zal geen invloed hebben on het elektriciteitstarief voor huishoude lijk gebruik. Dit kon gedeputeerde mr. J. Schlingemann gisteren aan de Zeeuwse staten meedelen. Zij had den op dit punt ongerustheid ge toond, omdat de uitbreidingen van Péchiney zeer direct verband hou den met de uitbreiding van de cen trale-capaciteit van de N.V. PZEM. De consequenties voor de centrale- bouw van de N.V. PZEM zijn nog niet bekend. De heer Van Aartsen reageerde ook op vragen uit de staten over de aanleg van groengordels in hef Sloe. Het havenschap Vlissingen-Oost gaat weldra met het inplanten van een groengordel beginnen, aldus mr. Van Aartsen. Het eerst is het terrein bij Péchiney aan de beurt. „Een niet gelukkige benoeming", zo typeerde gedeputeerde mr- J. Schlingemann gisteren, in antwoord op vragen van de heer De Waal (BP) het feit, dat de heer P. Vercauteren in Oost-Zeeuwsch-VIaanderen is be noemd tot schatter voor de ruilver kaveling Kieldrecht, terwijl zijn zoon voorzitter van de plaatselijke commissie inzake de ruilverkave ling. is. Volgens mr. Schlingemann had ook de hoofdingenieur-directeur van de cultuurtechnische dienst in Zeeland zijn bevreemding over de benoeming van Vercauteren sr. laten blijken. Niettemin werd het benoe mingsbesluit in een latere vergade ring bevestigd. CONTINENTAL Can Company is "teleurgesteld" over de afwijzing van de Europese Commissie van de overneming door haar Europese dochter Europemballage van de Ne derlandse Thomassen en Drijver- Verblifa nv.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 3