A TOMIC GIRLS Berlijn-akkoorden getekend V isserijprobleem in EEG opgelost Unicef Nederland wil twintig miljoen voor 47 miljoen kinderen Unieraad van CMU verdeeld over abortus SCHANDAAL IN BRITS PARLEMENT Iedere dag hulp van echte vriendjes SYZ gaat op in Nutricia Nieuwe fase voor Brandts Ostpolitik Drie van de vier akkoord binnenland buitenland „TEKEN VAN BOVEN' Zestien klassen van Eindhovense school in vlammen opgegaan Jubileumbijeenkomst in Tilburg Toestand slechter Onderhandelingen cao kleinmetaal Schipbreukelingen na 48 uur opgepikt Netelige kwestie: vrij EEG-verkeer voor alle Britten? Maandag 13 december 1971 BERLIJN Bij twee korte plechtigheden in Berlijn, aan heide zijden van de muur, zijn twee overeenkomsten over Berlijn tussen onderhandelaars van Oost-Duitsland, West- Duitsland en West-Berlijn geparafeerd. De akkoorden beves tigen een onbelemmerde toegang van West-Duitsland tot West-Berlijn en moeten twee miljoen Westberlijners in staat stellen het voorheen voor hen ontoegankelijke Oost-Duitsland en Oost-Berlijn te bezoeken. de komende kerst. Een eerder aanbod werd deze week ingetrokken, omdat de delegatie van Westberlijn tijdens de slotfase van de onderhandelingen een vreemde taktiek zou hebben toe gepast. De „Ostpolitik" van Willy Brandt is daarmee, na een jaar keihard on derhandelen, een nieuwe fase inge gaan. De Berlijn-akkoorden openen de weg voor bondskanselier Willy Brandt het proces op gang te zetten naar ratificering van twee historische verdragen met twee oude vijanden, de Sovjet-Unie en Polen. Tevens ver beteren zij de vooruitzichten op een Europese veiligheidsconferentie, die een toenadering moet vormen tussen Oost- en West-Europa plus de V.S. en Canada. Ondanks de gebruikelijke glimlach, het schudden van de handen en het uitbrengen van een toast was er geen uiterlijk teken van de Oostduitse autoriteiten dat er een nieuw good- will-aanbod komt over het openen van de muur voor Westberlijners met ZUTPHEN. In Hoven bij Zutphen wordt de zevenjarige Lam mert "Wentink elke dag met bed en al door zijn vriendjes naar school ge bracht. Lammert, die door een heup ziekte zijn benen niet kan gebruiken, heeft een speciaal bed op wielen. Tonny Duits (13), Bertie Duits (11), Bob Nikkels (11) en Harry Klein Kronenberg (12) rijden hem door weer en wind naar school over een afstand van een halve kilometer. Zij willen het ziekenvervoer aan nie mand anders overlaten. ATHENE (AFP) „Ondanks hët verbod heb' ik bout gekapt in het bos, maar dat deed ik om liet huis des Heren te verwar men", bekende pater Christodou- los, superior van een klooster bij Pyrgos (West-Peloponnesos) voor de rechter van de stad. De rechter wilde hierop de priester veroordelen tot de re glementaire straf maar op het zelfde moment kwam de lamp van het plafond omlaag en sloeg in stukken uiteen op het bureau van de magistraat. Beklaagde werd prompt vrijgesproken. (Van een onzer verslaggevers) ZOETERMEER Tussen N.V. Verenigde bedrijven Nutricia en de aandeelhouders van de besloten ven nootschap Spyer van der Vijver en Zwanenburg (SVZ) te Etten-Leur zijn besprekingen gaande die gericht zijn op de opname van de SVZ in de Nutricia-groep. De besprekingen zijn thans in een zodanig stadium geko men dat uitzicht bestaat dat over eenstemming over een overname te gen betaling in kontanten zal wor den bereikt, aldus een communiqué. SVZ, in haar gebied één van de grootste ondernemingen in Europa, beweegt zich op het gebied van de teelt van zilveruien, groente en fruit. De SVZ-groep', waar exclusief sei- zoenpersoneel ruim zevenhonderd personen werkzaam zijn, heeft be drijven in zeven plaatsen in Neder land, waaronder in Breda en in Geer- truidenberg. De omzet bedraagt ruim 75 miljoen, waarvan meer dan twee-derde uit export wordt verkre gen. (Van onze correspondent) EINDHOVEN Vierhonderdv'ijftig leerlingen van de eerste christelijke mavoschool aan de Beemdstraat in Eindhoven hebben voolrlopig vrij. Hun school een voornamelijk hou ten complex brandde vrijwel ge heel af. Slechts drie van de negen tien lokalen bleven gespaard. De oor zaak van de brand is nog onbekend. In het scholencomplex werd dit jaar al 47 keer ingebroken. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG De Nederlandse Unicef heeft 47 miljoen Indonesi sche kinderen tot haar doelwit ge maakt. In vier jaar wit men twin tig miljoen gulden daarvoor inza melen. Van dat geld zal een groot aantal op het welzijn van die kin deren gerichte projecten worden uitgevoerd. De actie is een jubi leumgeschenk van het Nederland se comité van het kinderfonds van de V.N. Dat fonds bestaat dit jaar 25 jaar. Dat feit is zaterdag in Til burg herdacht in een sobere ver gadering. Vele vrijwilligers van Unicef - Nederland waren er voor naar de Stadsschouwburg geko men. In de ontwikkelingslanden leven 2500 miljoen mensen. De helft hun ner is nog geen achttien jaar. Het zijn kinderen die vaak de dupe zijn van de sociale, economische en poli tieke ongewisheid in hun land. Het ontbreekt hun aan veel. Het aantal kinderen in die landen wordt steeds groter. Enorme problemen zijn daar van het gevolg. Dat zei dr. C. Boer- tien, minister voor ontwikkelingssa menwerking. Hij constateerde dat de toestand voor de kinderen in de derde wereld over het algemeen slechter is dan tien jaar geleden. Ondanks prachtig werk van Unicef. Dat fonds draagt bij tot projecten in 112 landen. In 1972 werd daaraan 220 miljoen gul den besteed. In tien jaar zijn echter in de wereld 250 miljoen kinderen bijgekomen. Over tien jaar zal het aantal nog eens met 350 miljoen zijn vermeerderd- Dr. Boertien stelde, dat het Unicef- werk moet worden verricht in het kader van het gehele ontwikkelings werk. Dat die samenwerking een structurele oplossing dient na te stre ven is wel duidelijk. Niet alleen economische maar ook sociale en hu manitaire doeleinden moeten worden verwezenlijkt. Men komt er niet door alleen kinderen te beschermen, door ze een kans op overleven te geven. Het is dan alsof men zegt: „Ga heen en blijf arm". Dat biedt op den duur geen oplossing. Ontwikkelingssamen werking moet ook zijn zorg voor de gezondheid en het scheppen van be grip en mogelijkheden voor de ge boortebeperking, aldus dr. Boertien. „Het moet ook zijn beter onderwijs. En het moet ook zijn gericht op een menswaardig bestaan. Wie in kin deren investeert, werkt mee aan de opbouw vgn een samenleving die weer hoop wekt voor. de toekomst", aldus de minister. De heer S. J. van den Bergh, voor zitter van Unicef-Nederland, memo reerde enkele hoogtepunten uit de historie van de 25-jarige Unicef. Voorts spraken mr. C. J. Becht, Tilburgs burgemeester, de heer J- Eggink, secretaris van Unicef-Neder land, en dr. B. T. Twist directeur van het regionaal Unicef-bureau in Parijs. Er waren muzikale intermez zo's van Pieter van Veen (blokfluit), de zangeres Martine Bijl, en de gi tarist Henk van der Molen en van de Leidse politiekapel. (Van onze pan. redactie) UTRECHT Tijdens de zater dag gehouden Unievergadering van de CHU bleken diverse afge vaardigden moeite te hebben met het compromis ten aanzien van de abortus provocatus, zoals dat in het regeerakkoord van de vijf re geringspartijen is vastgelegd. De „open discussie" heeft overigens verder geen consequenties. Als de wetsvoorstellen inzake de abortus provocatus in de Tweede Kamer worden behandeld, stemmen de CH-kamerleden op basis van wat hierover in het gemeenschappelijk urgentieprogramma van de drie con fessionele partijen staat vermeld. In dat programma wordt uitgegaan van de aanvaardbaarheid van abor tus provocatus, als er een medisch- sociale begeleiding is, en in het be lang van het liehaageüjk en, sociaal welzijn van de vrouw wórdt gehan deld. De Unieraad had -dezè formule ring indertijd aanvaard. Intussen heeft de Lohmanstichting, het wetenschappelijk instituut van de CHU, een rapport over de abortus uitgebracht, dat zaterdag uitgangs punt voor de discussies vormde. Het rapport gaat er evenals het regeer akkoord vanuit dat de abortus door enige deskundigen moet worden be geleid. De verdeelde stemming in de Unie raad bleek vooral uit de standpun ten van het Tweede-Kamerlid Van Leijenhorst die op „Bijbelse gron den" tegen was en van dr- Blake- (Van onze redactie binnenland) UTRECHT Uit het hele land af komstige leden-gedelegeerden uit de kleinmetaal van de metaalbedrijfs- bond NVV hebben de werknemers voorzitter bij die onderhandelingen, G. Maters, het advies gegeven de af gebroken onderhandelingen donder dagavond a.s. voort te zetten. Komen partijen voor 1 januari niet tot over eenstemming, dan moet beraad vol gen over acties om resultaat te krqgen. stijn, directeur van de protestantse stichting voor verantwoorde gezins vorming onder wiens leiding het rap port was voorbereid. De Unieraad zal op zaterdag 19 februari een nieuwe voorzitter kiezen als opvolger van prof. dr. J. W. van Hulst. (Van onze redactie buitenland) HONOLOELOE Na een verblijf van 48 uur in volle zee zijn 31 over levenden van het vermoedelijk in een zware storm in de Stille Oceaan ge zonken Deense vrachtschip „Heering Kirse" (6925 ton) uit twee reddings boten opgepikt. .iyvi Volgens de kustwacht in Honolóe- ioe zijn 12 personen, zes mannen en zes vrouwen, door de Noorse vracht-- boot Puma aan boord genomen. Enke le uren later pikte het Amerikaanse schip Montana 19 andere opvarenden op. Zij waren met hun reddingsboot ongeveer 250 km ten noorden van de Midway-eilanden terechtgekomen. Vijf opvarenden worden nog ver* mist. Tokio, met 11,5 miljoen inwoners de grootste stad ter wereld, heeft veel te bieden. Zo presenteerden dé befaamde „Atomic Girls" van het Kokusai theater, Japanse versie van Radio City Music Hall in New York, zich in nieuwe kostuumpjes voor het jaar 1972. Er zijn honderden dansmeisjes aan het theater verbonden. HET ITALIAANSE parlement is er ook zaterdagavond in de vierde ver kiezingsronde niet in geslaagd een nieuwe president van de republiek te kiezen. De linkse kandidaat, Fran cesco de Martino, zag zijn voorsprong op zijn christen-democratische rivaal Fanfani echter groter worden. DE NEDERLANDSE Vereniging voor Psychiatrie en Neurologie keurt in het algemeen af, dat mensen om po litieke redienen iin psychiatrische in richtingen worden opgenomen. Op haar - zaterdag in Utrecht gehouden congres kwam de vereniging tot deze uitspraak. VIER ONBEKENDEN hebben zater dag in de omgeving van Bogota (Co lumbia) een vrouw van Duitse af komst ontvoerd en van haar man, de Spaanse markies Andres de Pompo Barajas, een losgeld van 250.000 dol lar geëist. IN 'SAN JOSE in Costa Rica hebben 20.000 mensen gedemonstreerd uit protest tegen de vestiging van een Russische ambassade aldaar. NINA STROKATAYA, de echtgenote van een man, die wegens tegen de Sovjet-Unie gerichte activiteit werd gearresteerd, js te Odessa door agen ten van de KGB (veiligheidspolitie) aangehouden. NA DRIE DAGEN beraad is een jury te Oakland er opnieuw niet in ge slaagd een uitspraak te doen over de vraag of de o-ud-leider van de Zwarte Panters, Huey Newton, schul dig is aan de moord op politieman Fr-ey in 1967. Mogelijk zal er nu een vierde proces volgen. VOLGENS HET persbureau Antara zal Indonesië deze maand op West- Sumatra meer dan 17.000 communis tische gevangenen vrijlaten. DE 13-JARIGE Geert Kloosterman uit Zwaagwesteinde (Fr.) is om het leven gekomen doordat hij werd ge grepen door de draaiende drijfas van een windmolen. DE AMERIKAANSE senaat is akkoord gegaan met de benoeming van William Rehnquist als lid van het opperste gerechtshof. Tegen de persoon van Rehnquist was veel op positie gerezen met name van de zij de van groeperingen voor de bur gererechten. (Van onze Londense correspondent) LONDEN Een ernstig parle mentair schandaal is in Groot-Brit- tannië te verwachten door een ont hulling in de onafhankelijke con servatieve Sunday Times. Het blad meldt, dat het recht van enquêteren in het Lagerhuis door onduldbare manoeuvres van vier ministers der conservatieve regering geweid wordt aangedaan. De voornaamste van de vier in de Sunday Times genoemde politici is het kabinetslid Peter Walker, die aan' het höofd staat van het grote departement van milieu-beheer. Zijn medeministers Julian Emery, John Peyton en Graham Page vervullen, onder de 39-jarige Walker, het jong ste lid van het kabinet Heath, de lei dende politieke functies in dit su perministerie, maar zij hebben geen zitting in het kabinet. Er is vier maal per week een vragenuur in de Britse volksvertegenwoordiging. Om de drie weken zijn de 'ministers van milieu-beheer het eerst aan de beurt. De beschuldiging in de Sunday Ti mes komt er op neer, dat dit viertal ministers met behulp van hoge amb tenaren en bevriende conservatieve Lagerhuisleden zoveel mogelijk ver hinderen dat kritische of om andere redenen onaangename vragen aan de beurt komen voor mondelinge be antwoording. Het invloedrijke zondagsblad, dat vooral wegens onthullingen over wreedheden in Noord-Ierland, de laatste tijd bij veel conservatieven een slechte naam heeft, onderzocht het karakter en de herkomst van honderden vragen die in de voor bije acht maanden zijn gesteld aan de minister van milieu-beheer en en zijn bovengenoemde medeminis ters (die vérantwoordelijk zijn voor volkshuisvesting, vervoer en plaat selijk bestuur). Dezelfde studie werd gemaakt van de parlementaire vra gen aan de ministers van het bijna even grote departement van handel en nijverheid. Niet minder dan 61 procent van de vragen gericht tot de minister van milieu-beheer blijken met be hulp van ambtenaren en conserva tieve fractieleden te zijn „gepland" om een vriendschappelijk en vaak voor de regering complimenteuze beantwoording mogelijk te maken. Daarentegen hadden slechts 27 pro cent van de vragen aan de ministers van handel en nijverheid een der gelijk karakter. Er wordt verwacht dat premier Heath vandaag e;m onderzoek zal gelasten. De socialistische oppositie beschuldigt de regering op grond van de pubiikatie in de Sunday Ti mes van het misbruiken van de dien sten van ambtenaren voor politieke doeleinden. (Van onze redactie buitenland) Tevreden gezichten hij de Britse minister voor Europese zaken, Geoffry Rippon (links) en de Italiaanse minister van buitenlandse zakenAldo Moro, die tevens president is van de EEG-ministerraad. Rederi voor de voldaanheid is het feit, dat de problemen rond de visserij, die toetreding van Engeland, Ierland, Denemarken en Noorwegen tot de EEG in de weg stonden, groten- deels zijn opgelost, op de problemen met de Noren ncu (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL Zondagmorgen om zeven uur zijn de zes landen van de EEG en Engeland, Ierland en Denemarken het eens geworden over het belangrijkste probleem dat de toetreding van deze landen tot de EEG nog in de weg stond, nl. het visserijprobleem. Het toe tredingsverdrag zal tussen 12 en 17 januari a.s. te Brussel worden getekend. Met Noorwegen kon (nog) geen overeenstemming wor den bereikt. Om met dit land wel tot een akkoord te komen, zal nog een ministersconferentie nodig zijn. desbetreffende gebieden, en aan de hand van de visstand in de visserij- gebieden, maar bovendien met in achtneming van de doelstellingen van het EEG-visserijbeleid, een verslag moet uitbrengen aan de Raad van Europa. Het was een verheugde Neder landse staatssecretaris Westerterp( in de weer van zaterdagochtend tien uur tot gistermorgen zeven), die con stateerde, dat „een heel emotionele aangelegenheid, die de visserij is, tot een goede oplossing is gekomen". Hier en daar zijn, in afwijking van het visserijreglement, nog enkele uit zonderingsposities geregeld, doch die hoopt de vergrote EEG in de eerste tien jaar te regelen, zoals men ook hoopt op een akkoord met de Noren. Zoals gemeld bij de onderhandelin gen van 29 en 30 november j.l. ging het er om, wat er over tien jaar met de visserij der betrokken landen gaat gebeuren. Noorwegen houdt in dit opzicht vast aan de situatie, zoals die nu is: exclusieve Noorse rech ten in een 12-mijlszone. De Britten kwamen nu in Brussel met een com promis-voorstel, dat aanvaardbaar bleek voor Ierland en Denemarken, echter niet voor de Noren. De Britten stelden de zes een' „for mule" voor, waarin ze door de knie- en gingen voor de EEG en waarin ongeveer bepaald is, dat voor het verstrijken van de overgangsperiode (31 december 1982) de Europese Commissie, aan de hand van de eco nomische en sociale situatie in de Staatssecretaris Westerterp, te n-eden na vermoeiende nacht in Brussel, (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL Nederland heeft tij dens het EEG-onderhandelingsge- sprek te Brussel met de Britten een wat netelige kwestie ter sprake ge bracht, waarover overigens besloten is dat ze door de permanente ver tegenwoordigers van de EEG-landen in Brussel nader besproken zal wor den. Staatssecretaris Westerterp heeft er in Brussel op gewezen en van de overige lidstaten begrip gevraagd Voor het feit dat grote aantallen mensen, afkomstig uit voormalige Britse koloniën, die op grond van een vijfjarig verblijf in Engeland een Brits paspoort krij gen, en die na de Britse toetreding op grond van het EEG-reglement voor het vrij verkeer van werk nemers naar ons land zouden wil len komen, ons land in ernstige moeilijkheden zouden kunnen bren gen. Dit, omdat ons land al dicht be volkt is (355 personen per vierkante kilometer en in de randstad zelfs 890) en omdat het onvoldoende huis vestingsmogelijkheden zou kunnen bieden. De Nederlandse bewindsman heeft in Brussel gezegd, dat Nederland zich afvraagt of het in een voor komend geval een beroep kan doen op vrijwaringsmaatregelen die, uiter aard, aan een onderzoek van de Europese Commissie zouden moeten worden onderworpen.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 5