Economisch beleid richten op de leefbaarheid DUITSE T.V. REIKT TOT HULST Semi-permanente school ter vervanging van afgebrande Mariaschool Jubilarissen van bedrijf in Sas gehuldigd VAKCENTRALES OVER ZUIDWEST-NEDERLAND 't Blijft zacht Indrukwekkende begrafenis A. van Heijster VOORSTEL VAN B. EN W. HET lZIU/EREN] KRUIS Reeks kleine diefstallen opgehelderd stad streek Terneuzen is* HOEFIJZER LUCHTHAVEN J. W. Selieele neemt afscheid van ZLM I A-PR: PÏWP! '!il*fS§SI! mm m. stichting juist nu een goede keuze afdeling Terneuzen COMMISSIE VOOR PRIJS ZEEUWS JONG TALENT KRANEN STOREN T.V. Maandag 13 december 197] 3 Inbraak. In het weekeinde werd inge broken in een caravan aan de Een- draohtweg, nahij De Griete. Er wer den een butagasfles, een krukje en een antenne gestolen. Tijdens het weekeinde arresteerde d* Terneit zensb gemeentepolitie de Belgen R. V. uit Bruggie en R. R. uit Brussel, opvarenden van het motorschip „In ternos". Zij worden verdacht van poging tot inbraak in een garage aan de Korte Kerkstraat. In het kantoor van de graansilo aan het Zevenaardok werd tijdens het weekeinde ingebroken. Een geldkistje met honderd gulden en enig Belgisch geld verdween. (Van onze correspondent HULST Hoewel de omstandig heden zaterdagmiddag zeer ongun stig waren kan de proef met ont vangst van twee Duitse televisiezen ders in Hulst ais geslaagd worden beschouwd. Bij dit experiment, dat drie we ken zal duren, doet de Hulster basi liek dtenst als televisie-toren. In de kerktoren is de ontvangstapparatuur geïnstalleerd. De televisieontvanger is opgesteld iin restaurant „de Ko ning van Engeland". Er waren zeer goede momenten bij, terwijl het beeld soms ook ge- h'eel wegzakte. In de loop van de avond werd de ontvangst steeds be ter en verminderde het wegzak ken. „Als eerste begin en gezien de korte voorbereidingsperiode mogen wti niet mopperen, zei Seb Biom- maert. Bovendien werkte het weer beslist niet mee en het experiment is pas begonnen. We hadden ook veel last van buitenlandse zenders, vooral van België Vlaams. De signa lijn hiervan waren ruim zo sterk als van Goes, terwijl je de televisieto rens van Goes toch kunt zien staan. Do,or «itennes te koppelen zal de ontvangst echter al veel beter en sneller worden". „Ook de keuze van de zenders was nog niet bepaald, vandaag heb ben we gericht op Monchau, kanaal 24. Tijdens de komende weken zul len we het ook op andere zenders proberen. Pas als het experiment beëindigd is zal blijken of het inte ressant is in de toekomst een cen traal antennesysteem voor Hulst te ontwikkelen, waardoor het mogelijk zal worden twee Duitse televisiezen ders te ontvangen". Ondanks de slechte weersomstan digheden hebben de belangstellen den zaterdagmiddag toch burge meester P. Molthoff van Hulst op het beeldscherm gezien. De burge meester was eein van de officiële gasten in e'en tv-show die in Michel- stadt werd opgenomen en recht streeks op het tweede Duitse net werd uitgezonden. Morgen, dinsdag 14 dec. Bergen op Zoom: 1.06 en 13.27 Hansweert: 0.15 en 12.29 Terneuzen: 11.59 Vlissingen: 11.32 Wemeldinge: 0.5 en 13.17. Vooruitzichten voor dinsdag en woensdag, opgesteld door het K.N.M.I.: Eerst wat zon, later tijdelijk regen en aanhoudend zacht. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor dinsdag: aantal uren zon: 2 tot 5; min.-temp.: 1 tot 5 graden bo ven normaal; max.-temp.: 2 tot 6 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal; 80 procent. Voor woensdag: aantal uren zon: 0 tot 2; min.- en max.-temp.: 3 tot 7 gradeq, boven normaal; kans op een dfOge periode van minstens 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. (Van een onzer verslaggevers.) BREDA De drie vakcentrales, CNV, NKV en NVV zijn van me ning, dat het economisch beleid voor Zuidwest-Nederland primair gericht zal moeten zijn op bevordering van de leefbaarheid. Op basis van een scherp selectief vestigingsbeleid zal gestreefd moeten worden naar een evenwicht tussen werkgelegenheid en voorzieningen op het vlak van de infra-structuur en het welzijn. Dit is te lezen in een verklaring, waarop ruim 600 kaderleden van die drie vakcentrales uit Zuid-Holland. Zeeland en West-Brabant elkaar za terdag gevonden hebben tijdens een conferentie in shet Bredase Turf schip, die geheel gewijd was aan de ontwikkeling van Zuidwest-Neder land. De conferentie was maandenlang voorbereid tijdens besprekingen in een groot aantal plaatsen in het gebied, besprekingen die eveneens door de drie centrales gezamenlijk zijn gehouden. Die besprekingen hebben zich met name toegespitst op negen vragen welke betrekking had den op de verschillende aspecten van de ontwikkeling van het Delta gebied. De verzameling antwoorden daarop was de basis voor de hierbo ven genoemde verklaring, die zater dag met algemene stemmen is aan genomen. De bedoeling van de voorbespre kingen was niet enkel de kaderle den inzicht te geven in de problema tiek waarvoor hun eigen woongebied zich gesteld ziet, maar bovendien de mogelijkheid te bieden van inspraak in het beleid, dat de vakbeweging met betrekking tot de ruimtelijke ontwikkeling moet voeren. De verklaring van zaterdag zegt, dat de conferentie van vakcentrales het in grote lijnen eens is -»?net wat intussen het 'paarse boekje' is gaan heten van de Rijksplanologische Commissie en met de opvatting van de Raad van Advies voor de Ruim telijke Ordening. Die grote lijnen betekenen; de hoefijzervormige verstedelijking langs het noordelijke Deltagebied, over de as Rotterdam-Antwerpen via West-Brabant en verder lopend langs het Scheldebekken. Dat houdt tevens in, dat de ruimte binnen dat hoefijzer, het centrale Deltagebied dus, open blijft voor landbouw, re creatie en natuurbehoud. De conferentie, aldus weer de ver klaring, verwerpt niet bij voorbaat de mogelijkheid van een noord-zuid gerichte verkeersverbinding door dat centrale gebied, maar dat zal zorgvuldig bestudeerd moeten wor den, omdat zo'n verbinding het risi co met zich brengt van bedrijfsves tiging. Nog enkele andere punten uit de verklaring: in de Hoekse Waard geen basisindustriële aktiviteiten, hoogstens was 'schone' verzorgende Industrie; in het algemeen zal de industriële ontwikkeling van de re gio in hoge mate bepaald moeten worden door het beschikbare aantal binnenlandse arbeidskrachten; de vraag naar een verdergaande uit breiding van de voorzieningen voor zeehavenactiviteiten zal pas beant woord kunnen worden, nadat de re sultaten bekend zijn van het onder zoek dat de overheid heeft aange kondigd naar de mogelijkheden van een nationaal zeehavenbeleid. Opvallend is, dat de kwestie tweede nationale luchthaven in de verklaring niet voorkomt. Immers, dit punt was in de vragenlijst voor de voorbesprekingen wel aan de or de gesteld. En uit de rapporten over de beantwoording blijkt, dat slechts enkele afdelingen 'desnoods' die luchthaven in West-Brabant aan vaardbaar achten. De overige willen óf helemaal gfen tweede luchthaven, of althans niet in Zuidwest-Neder land. Ook tijdens de conferentie van zaterdag werd de vraag gesteld, waar de vakcentrales de tweede na tionale luchthaven willen hebben, maar N.V.V.-secretaris F. Willems erkende ruiterlijk, dat hij daar geen antwoord op wilde geven, al zei hij wel, dat de vakcentrales daar zeker over zullen willen meespreken. Het geen de heer D. Boot uit Willemstad later de opmerking ontlokte, dat de inspraak dan wel eens aan de beurt kan komen als de plannen klaar zijn. (Van onze correspondent) HULST De kring Hulst van de ZLM belegt op donderdag 23 decem ber 's middags te 15.30 uur een bijeenkomst, waarin afscheid geno men zal worden van de voorzitter van deze kriing de heer J. W. Scheele tte Zaamslag, die deze func tie 25 jaar heeft vervuld. De bijeen komst die plaats vindt in „de Ko ning van Engeland" te Hulst zal gevolgd worden door een receptie van 17 tot 18 uur. Overigens werd de meeste tijd van de conferentie - een kwaal die blijkbaar aan dit soort bijeenkom sten gebakken zit - in beslag geno men door vier inleidingen, waarna het onontkoombare tijdverlies verre kend werd met de vrije discussie. Daarmee wil niets gezegd zijn ten nadele van de kwaliteit van die inleidingen: ir. Th. Quené, directeur van de Rijks Planologische Dienst, over het 'paarse boekje', C.N.V.- voorzitter J. Lanser met een toe spraak namens de vakcentrales, N.V.V.-secretaris F. Willems over werkgelegenheid en industrialisatie en dr. M. Adriani, directeur van het biologisch station 'Weeversduin' te Oostvoorne over het milieuvraag stuk. Dr. Adriani, die behalve een be kwaam bioloog ook een knap vertel ler bleek te zijn, maakte duidelijk de meeste indruk. Hij had er dan ook geen moeite mee om nog enkele verfijningen in de verklaring van de vakcentrales aan te laten brengen. Zo werd er op zijn suggestie aan toegevoegd, dat de vóór-delta, dus het gebied voor de kust, planolo gisch bestemd zal worden voor na tuur en recreatie. Voorts wordt op zijn verzoek in de verklaring aandacht gevraagd voor een andere" manier van vorm geving van nieuwe woonkerken, waarvoor in het centrale Deltage bied eveneens plaats mag zijn, wan neer daarmee de eerder genoemde functies niet bedreigd worden. «- I Wf mmm. _L=_--F!j5ëV= |j De jubilarissen van de Stijfsel- en Glucosefabriek in Sas van Gent op een rijtje. (Van een onzer verslaggevers) SLUISKIL Onder een overwel digende belangstelling is zaterdag morgen te Sluiskil op de r.-k. be graafplaats de heer A. E. van Heij ster ter aarde besteld. Voorafgaande hieraan werd in de rectoraatskerk van de H. Antonius van Padua te Sluiskil een plechtige uitvaartdienst gehouden, waarbij de kerk tot de laatste plaats toe was bezet. De heer Van Heijster, die op 7 december j.l. bij een auto-ongeval het leven verloor was mede-oprich ter en secretaris van de centrale stichting voor sociaal en cultureel werk in de gemeente Terneuzen en oud-voorzitter van de werkeenheid Sluiskil en heeft als zodanig de belangen van vooral de jeugd behar tigd. Namens deze stichting waren dan ook vele bestuursleden, beroeps krachten en andere medewerkers (-sters) aanwezig om hem de laatste eer te bewijzen, evenals de afge vaardigden van de Jansenius-scho- lengemeenschap te Hulst, waarvan de overledene de functie van secre taris van de oudervereniging be kleedde. Verder een vertegenwoor diging van de Cokesfabriek te Sluis kil, waar hij als fabrioagechef werkzaam was en vele anderen. De heer Verstraeten krijgt voor zijn langdurig dienst verband een koninklijke onderscheiding. (Van een onzer verslaggevers) HONTENISSE De raad van Hontenisse gaat in een spoedeisende vergadering, die morgenavond om 19.00 uur begint beslissen over een voorstel van b. en w. als vervanging voor de afgebrande Mariaschool een semi permanent gebouw neer te zetten. De geraamde kosten hiervan bedragen 425.000. Het gebouw zal zes lo kalen bevatten met toiletten, hoofdenkamer en leermiddelenberging. Dit semi-permanente gebouw is volgens b. en w., die hierin overleg hebben ge pleegd met diverse instanties, de meest voor de hand liggende oplossing. (ADVERTENTIE) Als plaats van vestiging gaat de voorkeur uit naai- een terrein aan het einde van de J. F. Kennedylaan in Kloosterzande. Spoed is daarom Vraag inlichtingen: Vlooswijkstraat 14, tel. (01150) 2334 Centrale afdeling: Noordeinde 17, Leiden, met vestigingen te: Alphen a/d Rijn, Delft, Dordrecht^ Gorinchem, Gouda, Haarlem, Maassluis, Middelburg, Mijdrecht, Schie dam, Terneuzen, Woerden, Zaandam, Zeist, Zierikzee en Zwijndrecht. betracht omdat indien nog dit jaar een bouwvergunning kan worden af gegeven de uitkering hetzelfde is als voor permanente scholen. Na 1 janu ari 1972 wordt die uitkering met 35 procent verminderd ten opzichte van de permanente scholen. Omdat het hier een noodsituatie betreft wil men met deze uitgave niet wachten tot goedkeuring van GS verkregen is. De normale proce dure volgen zou inhouden dat pas over drie of vier maanden de goed keuring zou afkomen. De raad zal over dit voorstel hoofdelijk moeten stemmen omdat de uitgave wordt gedaan voor de goedkeuring hier voor is gekregen. „Uit vooroverleg op de provinciale griffie is ons ge bleken dat men daar eveneens van mening is dat het een noodsituatie betreft en dat op goedkeuring achter af gerekend kan worden", schrijven b. en w. in hun voorstel aan de raad. Momenteel is een klas van de Mariaschool ondergebracht in de houten kleuterschool aan de Kerk- laan. Een andere klas zit in het gemeenschapshuis Siht-Martinus in Groenendijk, terwijl de overige vier klassen in de leegstaande meisjes school te Lamswaarde gehuisvest zijn. „Het is een noodoplossing die zo snel mogelijk dient vervangen te worden door een normale huisves ting", vinden b. en w. Er is in het voorstel een bedrag van f 63.280 geraamd voor leermid delen, brandblussers, gordijnen etc. Momenteel wordt onderzocht welke leermiddelen van de afgebrande school nog voor gebruik geschikt zijn. Tenslotte wijzen b. en w. er ver der op dat nog voor het eind van dit jaar met de bouw begonnen moet worden. De kans op invallende vorst wordt met de dag groter en bij directe aanvang van het werk kan de fundering wellicht gelegd zijn voor de vorst invalt. Binnen twee a drie maanden kan dan de semi- permanente school opgeleverd wor den en tot normaal onderwijs wor den overgegaan. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In verband met de voorgenomen toekenning van de provinciale aanmoedigingsprijs „Jong Zeeuws Talent" op het gebied van kunsten of wetenschappen in de sector muziek, hebben G.S. van Zee land een commissie ad hoe inge steld. Deze commissie bestaat uit,de he ren E. Flipse, te Etten-Leur, i voor zitter), R. Schout'a uit Hilversum en Theo Olof uit Amsterdam (beiden leden). De heer J. de Rey, ambte naar voor culturele aangelegenhe den der provinciale griffie van Zee land, voert het secretariaat. D'eze commissie moet het college van G.S. een voordracht doen voor de toekenning van de prijs. De com missie streeft er naar de voordracht eind januari a.s. bij G.S. in te die nen, waarna het college op de kortst mogelijke termijn tot toekenning van de prijs hoopt te besluiten. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Het raadslid J. Bannink (D'66) heeft in schriftelij ke vragen aan het college van b. en w. van Vlissingen geklaagd over de slechte t.v.-ontvangst in een deel van de oude binnenstad van Vlissin gen. De kijkers in het oude stadsdeel ontvangen, volgens de heer Bannink, vervormde televisiebeelden. Zij wij ten dit aan d'e hoge kranen op het terrein vain de n.v. De Schelde. De heer Bannink wil dat er van ge meentewege wordt onderzocht of een centraal antennesysteem, ofwel draadtelevisie uitkomst ka-n bren gen. (Van onze correspondent)' SAS VAN GENT Zaterdagmor gen vond in de Stijfsel- en Glucose fabriek te Sas van Gent de huldi ging plaats van veertien jubilaris sen. Dr. Th. Gauer, country-manager van Corn-Products groep Nederland, verwelkomde in het bijzonder bur gemeester R. den Boer uit Sas van Gent met echtgenote en vervolgens b. en w. van Assenede, Zelzate en Sas van Gent, alsmede de heer A. Barendregt van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Hierna reikte drs. G. Geursen van industrial operation manager Hol land een insigne plus enveloppe uit aan dertien jubilarissen voor hun 25-jarig dienstverband en aan één jubilaris, de heer O. L. Verstraeten, voor zijn 40-jarig dienstverband. Drs. Geursen zei in zijn toespraak: „Voor u en ons is het een belangrij ke dag". Voorts reikte de heer A. Baren dregt riamens de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel getuigschriften en de ere penningen uit. Loco-burgemeester de heer W. Colsen uit Sas van Gent zei: „Het moet voor u als jubilaris sen toch wel aansprekelijk zijn om na de oorlog aan de wederopbouw, verandering, vernieuwing en verbe tering in uw bedrijf te hebben mee gewerkt, Voorts krijg ik als oud dorpsgenoot van de heer Verstraeten de eer om de zilveren medaille ver bonden aan de orde van Oranje Nassau uit te reiken aan de heer Verstraeten. Zijn 40-jarig dienstver band en deze uitreiking gaat ge paard met de beste wensen", aldus de heer Colsen. Hierna werd door dr. Gauer een dronk uitgebracht. Rond het middaguur vertrok men naar Gent voor een feestmaaltijd. De heer Verstraeten werkt mo menteel in Utrecht en is chef de bureau in Sas van Gent. De overige jubilerenden waren de heren F. En gels, A. van Vlaenderen, R, Herman, P. Meloen, A. D'Hont, R. Moelker, E. v. d. Velde, L. Vereecke, C. Meersschaert, R. Rondas, E. Buysse, J. de Guchteneire, H. Serrarens. (Van onze correspondent) TERNEUZEN De gemeentepoli tie te Terneuzen heeft J. K. (21) en M. de V. (19) beiden uit Terneuzen, gearresteerd, in verband met een reeks kleine diefstallen en poging tot inbraak, die de laatste tijd wer den gepleegd. Na langdurig verhoor bekenden zij de inbraken of de poging daartoe in het noodpostkantoor (2x) aan de Bachlaan, de levensschool (2x) waar f 125,- en een transistorradio wer den ontvreemd, het kantoor van de gemeenteontvanger, de kantoren van d'e firma Verstraeten en De Hoop, en in de mavoschool, de huishoud school en het kantoor van het Axe lerambacht te Axel. Zij werden in gesloten en zullen morgen voor de officier van justitie te Middelburg worden voorgeleid. Tijdens het week einde werd in Terneuzen ook de 18-jarige L. H. uit Vlissingen aange houden, die wordt verdacht van diefstallen in samenwerking met J. K. uit Terneuzen. Terzake d'e heling werd J. C. D (20) uit Breskens aangehouden. Daar er tijdens het weekeinde weer werd ingebroken vermoedt de politie dat er nog een andere bende in Terneuzen opereert.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 3