TOERISTISCHE VERSCHUIVING NAAR SCHOUWEN Aantrekkingskracht Valkenisse sterk verminderd OPEN BRIEF MARIE CECILE WALCHERSE DROOM VERVLIEGT VML vraagt Drees één luchthaven- commisssie DISCUSSIE OVER TOEKOMST BOUW JA. 4£4JA, JA Geen hoge brug over het kanaal /V ^t)e SmicLe stad streek; Fluteau de porc Per blik 2,25 Specialiteiten Van der Heijden Wint er concours voor muziekkorpsen Niet slecht Vrij zacht v lerstancSere igwatep MYSTERIEUZE VERDWIJNING PROGIL- MATERIAAL EEN BEGRIP VOOR AL UW AUTOBANDEN OOK VOOR PARTICULIEREN Tivoliweg 63 - HULST - Tel. 01140-2461 Protest tegen weekendhuis j es I Discussie over Unctad in Goes Zaterdag 11 december 1971 (ADVERTENTIE) Hamrolletje gevuld met exclu sieve paté de perigord. Als aperietie garnituur, voorge recht enz. Gentsestraat 2 Hulst (Van een onzer verslaggevers) HEINKENSZAND In de con cert- en gehoorzaal te Middelburg- zal vanmiddag de start plaatsvinden van het 12e „winterconcours" van de Zeeuwse Bond (van fanfaregezél- sehappen). Totaal nemen 15 muziekkorpsen deel- Het bestuur van de Zeeuwse bond heeft moeten, constateren dat dit jaar een vrij groot aantal vereni gingen niet aan een concours hebben deelgenomen en spreekt daar in het programmaboekje,, over uit. Een oorzaak 'is hiervoor - niètaan-te gevenf»-" .1» Deelnemende korpsen zijn: jeugd brass band „O. N. D. A.", Middel burg, jeugdkorps veere's Genoegen, „Jong Euterpe" uit Heinkenszand, jeugdkorps Vlijt en Volharding uit Souburg, „Oefening en Uitspanning" uit Kattendijke, „O. N. D, A." uit Ritthem, „E.M.M." uit Kortgene, „Hosanna" uit Goes, „O.N.D.A." uit Middelburg, Excelsior uit 's Heer Arendskerke, „Crescendo", Oostka- pelle, „Ons Genoegen", Kamperland, „Euterpe", Heinksnzand, „Vlijt en Volharding" Souburg en Excelsior- Kloetinge. Het concours begint om 17.00 uur. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN „Het aantal toeristische overnachtingen in de Wal- cherse recreatiegemeente Valkenisse loopt schrikbarend terug. Telde men in 1968 nog ruim 700.000 overnachtingen, in 1969 waren het er 682.583, en in 1970 nog slechts 541.239. Hoewel de ervaring leert dat de gastenstatistieken gewoonlijk niet kloppen, om welke reden ze door steekproefsgewijze onderzoekingen zullen worden vervangen, kan de daling van het aantal overnachtingen in Valkenisse toch niet aan rekenfouten worden toegeschreven. Er is iets met de recreatie op Walcheren aan de hand. Maar wat?" Een ongeruste burgemeester Koe- voets van Valkenisse. wierp deze vraag gasteren op in eten vergadering van de provinciale Zeeuwse VVV. „Fouten bij de tellingen sluit ik prak tisch uit", merkte de heer Koevóets op. „Wij hebben in 1970 een ambte naar 'speciaal voor deze zaak ingezet. Ik raad u aah de kwestie in het be stuur te onderzoeken. Dat kan van belang zijn voor het toekomstig be leid". Het bestuur kon dé ongeruste burgemeester weinig houvast geven. Directeur J. de Regit opperde de mo gelijkheid, dat de toeristen langza merhand de voorkeur aan Schouwen gaan gewen. Men bevond zioh echter op glad ijs. In' het nu bijna afgelo pen jaar zijn er helemaal geen gastènstatistiek meer gemaakt", zo vertelde voorzitter mr. H. Bruin, „om dat de verkregen gegevens te onbe trouwbaar waren. De invoering van een toeristenbelasting aal het de ma kers van de statistieken wat eenvou diger maken, maar de belangrijkste informatie zal toch moeten komen via het Centraal Bureau voor de Statistiek. Hierover wist de voorzit ter van de HNW. de heer Smits, te vertellen dat het CBS de-tot dusver gevolgde methode van telling, via de gemeentehuizen, te griezelig vond. Men sleutelt nu, zo zei hij, aan steek proeven die in het gehele land kun nen worden uitgevoerd. Deze zullen uitwijzen wat de Nederlandse toeris tenindustrie waard is.. De heer Smits .-kwam^tot.-eeiijseliattjtig van de devlé- senimport en eigen toeristische beste- -ffin-gErr-iii Nederland: ruim twee en een half miljard gulden per aaar Ben vMichtig onderzoek, dat tien jaar geleden in Bergèn-Binnen (N.-H.) is uitgevoerd, leerde dat de werkelijke inkomienstoename als ge volg van het toerisme op dertig tot veertig miljoen gulden per j aar moet worden gesteld. Mr. Bruin noemde in zijn jaarrede, de laatste onder de oude VVV-struotuur, de resultaten in de Zeeuiwse toeristenindustrie in 1971 niet slecht. Zij wijken weinig af van die in het voorafgaande jaar. Hij deelde voorts mee dat een aparte commissie in r-dracht van de provin ciale Zeeuw '"'V een studie over de ontwikkel..:.. sehets-Zeeland 1971 zal vervaardigen. „Wij blijven waak zaam' ten aanzien van mogelijke aan slagen op ons recreatief areaal. Wij zullen niet mogen aarzelen onze stem te verheffen tegen naar ons oordeel ongewenste ontwikkelingen", aldus mr. Bruin. Inzake de veertarieven merkte hij op dat Zeeland moet oppassen dat het zich niet uit de toeristenmarkt prijst. Over de casinoplannen: „Wij zullen alles doen om het roulettebal letje ook in onze richting te laten rollen". Directeur de Regt wees nog op de wenselijkheid een wetenschaps man aan de staf van de provinciale VVV te verbinden. Deze zou perio diek toeristische onderzoeken moeten verrichten. Aan het bestuur van de Junioren Kamer Zeeuwsch-Vlaanderen Mijne Heren, Ongevraagd deel ik u mede dat u zich niet ongerust hoeft te maken over mijn medewerking aan de afronding van uw project a.s. za terdag te Terneuzen, hoewel het tegenovergestelde niet denkbeeldig had hoeven zijn, gezien de grote teleurstelling die mij, zowel mon deling als via de pers gewend. Ik hoop dat u te goeder trouw sprak, toen u gewag maakte van wantrouwen jegens mijn handelin gen, want eerder MIJN vertrou wen dan het uwe werd op de proef gesteld. Mijn reactie omtrent de plaatverkoop via winstmakende winkeliers hebt u waarschijnlijk niet begrepen. Met geduld wil ik u dit onder ogen hrengen en uitleg gen. Het is niet gebruikelijk, zfelfs niet toegestaan, een beroepsartiest te verzoeken aan een project mee te werken onder voorspiegeling van een goed 'doel, terwijl pas later, en zonder voorafgaand over leg met de kunstenaar, blijkt dat dit mede een winstmakend' object is, (voor wie die winst dan ook is). Men dient minstens de kunste naar te vragen om zijn toestem ming. Als u dit had gedaan, was het niet meer dan correct van u geweest, en had ik dit ook begre pen en toegestemd. Na al liet werk dat ik verrichtte, al de tijd die ik voor u besteed heb, alle adviezen die ik u ver strekte. en die waardevol bleken, want u volgde ze ,alle op, kan ik eèn gevoel van „belazerd ziin" niet van mij afzetten. Behalve mijn daadwerkelijke medewerking aan de plaat, het geen normaliter bij een beroeps kunstenaar gehonoreerd wordt, gaf ik u tevens van het kostbaarste wat ik heb: vrije tijd. Niet hono- reerbaar in materie, maar slechts in waardering. Van een honorari um deed ik met genoegen en vrij willig afstand. Waardering, het geen overigens evenmin mijn doèl was, als honorarium, onthoudt u mij door uw houding. Sterker nog, n hebt onenlijk mijn goede bedoe lingen in twijfel getrokken, met voorbijzien van mijn medewerking uit voller hart en volle vertrou wen, en met negeren van alle wel levendheid. U hebt mij zelfs onen lijk gelaakt. Graag zou ik willen aannemen dat u zich-een en ander realiseer de, en uw hoofd verloor in onge paste en verkeerd gerichte woor den, hetgeen mijn hoogachting voor u een grote schok heeft gege ven. Tevens neem jk aan dat u na deze uiteenzetting zult begrijpen dat er van enige kwade onzet uw plaatverkoop te boycotten geen sprake is geweest, alleen pure ver ontwaardiging. Nogmaals verklaar 'ik het te betreuren als door mijn uitlating de verkoop van de plaat zou tegenlopen. Hoewel ik mijn kritiek HANDHAAF. Deze kritiek is, zoals u zult begrijpen niet zo zeer gericht op de winkeliers, eer der naar degeen die deze werkwij ze bedacht en daarbij incorrect verzuimde, ervan op de hoogte te stellen. Laat staan om hun toe stemming te verzoeken. Ik zelf hoorde het toevallig van een krui denier bij het winkelen!. U zult wel inzien dat mijn han delwijze, openlijk door u gelaakt, correcter en eerlijker was dan de uwe. En het zou mijn teleurstelling kunnen wegnemen indien u zich zelf wat dit betreft zou herroepen. Temeer daar men. om aansluiting te verkrijgen bij een organisatie waar geestelijk niveau ongetwij feld een rol speelt, zeker blijk zult dienen te geven van doorzicht. Ik resumeer: er was niets aan de hand geweest als u mij tekst en uitleg van uw besprekingen met winstmakende winkeliers had ge geven, en u correct had gehandeld door mij niet in de waan te laten dat ik aan een drieledig goed doel werkte: uw toelating tot de Junio renkamer, de promoting van Zeeuwsch-Vlaanderen en een actie ten bate van het gehandicapte kind in Zeeuwsch-Vlaanderen. Naast mijn persoonlijke sympathie voor de heren Bravenboer en Hoekman waren deze doelen de bron voor mijn enthousiasme. De gedachte dat ik uit rancune handel omdat ik in uw verrichtingen niet gekend werd. is absurd. Mijn uitlatingen bij de pers sproten uit eerlijke verontwaardiging. Hoe stelt u zich thans voor mij te rehabiliteren? Indien u zich hiertoe niet in staat acht, zult u toch moeten be grijpen dat de sfeer gezuiverd moet worden wil ik a.s. zaterdag met evenveel enthousiasme en lief de voor de zaak kunnen werken. Vooruitzichten voor zondag en maandag, ongesteld door het K.N.M.I.- Af en toe regen en vrij zacht. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor zondag:, aantal uren zon: 0 tot' 3; min.-temp,. 3 tot. 7 graden bo ven normaal; max.-temp.: 1 tot 5 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent; kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. Voor maandag: aantal uren zon: 0 tot 3; min.-temp.: 1 tot 5 graden bo ven normaal; max.-t'emp.: 0 tot 5 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. Konstanz 259 (onv); Rheinfelden 171 (plus 1); Straatsburg 152 (min 8) Plittersdorp 290 (plus 8); Maxau 341 (plus 3); Plochingen 123 (min 12); Mannheim 145 (min 8); Stein- bach 136 (plus 16): Mainz 176 (plus 2); Bingen 82 (min 4) Kaub 99 (min 5); Trier 249 (plus 7); Ko blenz 122 (plus 7); Keulen 70 (min 1); Ruhrort 231 (min 1); Lobith 853 (min 5); Pannerdense kop 828 (min 8); Nijmegen 658 (min 4); Eefde IJssel 332 (min 6); Deventer 216 (min 4); Monsin 5440 (min 6) Borgharen 3900 (plus 28); Belfeld 1108 (plus 11); Gravebeneden de Sluis 502 (plus 5). Morgen, zondag 12 dec. Bergen op Zoom: 11.32 Hansweert: 10.41 en 23.16 Terneuzen: 10.13 en 22.47 Vlissingen: 9.47 en 22.18 Wemeldinge: 11.22 en 23:52 Maandag 13 dec. Bergen op Zoom: 0.02 en 12.30 Hansweert: 11.35 Terneuzen: 11.07 en 23.45 Vlissingen: 10.41 en 23.16 Wemeldinge: 12.20 (Van onze correspondent) KALLO De Belgische politie onderzoekt op dit moment tot in hoeverre de grote diefstallen van aangevoerd bouwmateriaal voor Pro- gil in Kallo, opgevat moeten worden als sabotage. Sinds enige tijd ziet het aanne mersbedrijf, dat op de linker-Schel- de-oever het bedrijf van Progdl in aanbouw heeft, met de regelmaat van de klok grote hoeveelheden bouwmateriaal weer even snel ver dwijnen, als het Wordt aange voerd- (Van een onzer verslaggevers). TERNEUZEN Onder auspiciën van het consulentschap voor de ak kerbouw en de rundveehouderij wordt op dinsdag 21 december in Terneuzen de dertiende Zeeuwsch- Vlaamsse studiedag gehouden. Het algemene thema is de akkerbouw in de naaste toekomst. De bijeenkomst wordt gehouden in de zaal van het Luxor-theater, grand hotel „Rotterdam" en begint om 9.30 uur. Het programma ver meldt onder meer de namen van drs. J. de Veer, die zal spreken over bedrijfsaanipassing, mr. H. Wester hout met een inleiding over de plaats van de boer bij de afzet en drs. P.C. Muntjewerf over de taken van de overheid bij de bedrijfsontwik keling' Na de tweede pauze is er een forumdiscussie onder leiding van dr. ir- C.W.C. van Beekom. De behandeling van de verschil lende onderwerpen op deze studiedag zal mede plaats vinden tegen de achtergrond wan de dooi- de provin ciate raad voor de bedrijfsontwikke ling in Zeeland opgestelde struc tuurnota „laodbouw en stroomver snelling". Deze nota geeft een analyse van dehuidige situatie van. de landbouw in Zeeland, een prognose voor 1972 met de knelpunten, die de gewenste ontwikkeling belemmeren en een aantal aanbevelingen om een ontwik keling naar een gezónde landbouw te bevorderen. t ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De, zogenaamde „hoge brug", een verbinding die dwars over het kanaal door Walche ren, de spoorweg en een verkeers weg zou moeten worden gebouwd, is bijgezet in het rijtje Vlissingse dromen, dat nooit in vervulling zal gaan. Gisteren deed een kennelijk onthutste loco-burgemeester Ch. Gil- Iissen-Verschage, in de begrotingszit ting van de Vlissingse raad medede ling van het feit dat de hoge kanaal- brug, ondanks voorbereidingen van jaren, van de baan is. Berekeningen van rijkswaterstaat hebben uitgewe zen dat de Vlissingse hoge kanaal- brug in het jaar 1985 de verkeers druk niet meer zou kunnen opvan gen. Rijkswaterstaat geeft dan ook de voorkeur aan een nieuwe kanaal- brug ter hoogte van Abeele, vlak bij Middelburg. Het is de computer van rijkswa terstaat geweest die een kostbare Vlissingse droom in rook heeft laten opgaan. Uitgaande van het te ver wachten verkeersaanbod voor de zo genaamde „Dammenweg" kwam het rekentuig tot de bevinding dat een hoge kanaalbrug bij Vlissingen in 1985 al een planologische misser zou zijn. Dé hoofdverbinding over het kanaal door Walcheren werd daarom meer naar het centrum van het eiland gedacht. Vlissingen mag wei te zijner tijd een beweegbare brug, ter ontlasting van de Souburgse draaibrug en de keersluisbrug hou- men, al is de definitieve toestemming voor zo'n project nog lang niet in huis. Er is door Vlissingen al 325.000 aan voorbereidingskosten in het nu verloren brugproject geïnvesteerd. Sinds 1957 praat en denkt men er over, er zijn gronden aangekocht, de uitbreiding van de PZEM-centrale te Vlissingen is in verband met de brugplannen verhinderd, en zelfs het stedebouwkundig denken in Vlis singen was geheel op de totstand koming van een hoge brug georiën teerd. De kosten zouden zestien mil joen gulden belopen. En in 1973 of 1974 had de verbinding gereed moe ten zijn. De Vlissingse raad reageerde fel op de afwijzing van het brugplan. Zonder enig uitstel werd besloten tot het verzenden van een protest- telegram naar de minister van Ver keer en Waterstaat, van Financiën, de vaste commissie van verkeersza ken uit de Tweede Kamer en G.S. van Zeeland. In het telegram wordt de noodzaak van de hoge brug aan getoond. Immers, deze moet de be langrijkste schakel worden in het woon-werkverkeer tussen Vlissin- gen-Stad en Vlissingcn-Oost, als hoe danig zij ook is opgenomen in het streekplan Midden-Zeeland en de ontwerp-structuurpiannen van Vlis singen en Middelburg. De bestaande keersluisbrug zorgt in de zomer maanden al voor de nodige stagnatie van het verkeer. Aldus de tekst van het telegram. Hét telegram werd 'verpakt in een resolutie door het CCP-raads lid Van Sluys als teken van protest gepresenteerd. Alle fractievoorzitters ondersteunden dit initiatief. „De Vlissingse belangen moeten wijken voor een mogelijke besparing van enkele miljoenen in een ver dere toekomst", zei loco-burgemees ter Gillissen Verschage bitter. De fractievoorzitters vielen hem in allé toonaarden bij. „Vlissingen draagt op deze manier wel de lasten van de industrialisatie, maar niet de lusten", aldus de loéo-burgemeester, die ais laatste mogelijkheid om een hoge brug toch te realiseren, een initia tief in het kader van de veerhaven plannen opperde. „Er kan misschien, in overleg met G.S. van Zeeland, langs deze weg nog druk wolden uitgeoefend", zo zei hij. Het protesttelegram is een eerste bewijs dat Vlissingen het er niet bij wil laten zitten, al was het maar om de verspilde ƒ325.000 aan voorberei dingskosten Een woordvoerder van de provincie Zeeland deelde ons mee dat het besluit van rijkswater staat als definitief en onherroepelijk moet worden beschouwd. (Van een onzer verslaggevers) DEN I1AAG De vereniging voor Milieuhygiëne en Leefbaarheid West-Brabant heeft de minister van Verkeer en Waterstaat, dr. W. Drees jr, gevraagd één nationale commissie in het leven te roepen voor de bestudering van een mogelijke ves tigingsplaats van een tweede natio nale luchthaven in Nederland. De VML stelt voor in deze com missie, allerlei andere groeperingen die zich met deze vraag bezighou den, te bundelen. Officiële instanties als de commissie Falkenhagen en het Zeehavenoverlegorgaan, zouden dan moeten gaan samenwerken met actiegroepen, voortgekomen uit de burgerij, zoals de actiegroep Wel schap. Schiphol-Stop, de Marker- waardgroep, de vereniging Milieu hygiëne Zeeland en de VML West- Brabant. In die commissie zouden de com missie Falkenhagen, het Zeehaveno verlegorgaan en de gezamenlijke ac tiegroeperingen ieder tien zetels moeten gaan innemen, aldus het voorstel van de VML. Het bestuur zegt verder dat die commissie zich moet kunnen laten adviseren door biologen, ecologen en milieu-econo men. De VML doet haar voorstel omdat zij constateert dat verschil lende instanties op het ogenblik los yan elkaar bezig zijn de situering van een tweede nationale luchtha ven te bestuderen en een kosten- batenanalyse op te stellen, in een op zodanige wijze samengestelde com missie zou dan ook de inspraak van de burgerij tot zijn recht komen, aldus de VML. (Vervolg van pag. 1). AMSTERDAM In de English Reformed Church op het Am sterdamse Begijnhof vond giste ren een „viervoudig" huwelijk plaats. - Ds. L. Berger, gereformeerd predikant te Terneuzen, zegende daar de echt in van de heer R. Huizing en mejuffrouw J. Velt man, de heer M. Bais en mejuf frouw W. Veltman, de heer C. Berger, zoon van de predikant en mejuffrouw D. Veltman en tenslotte van de heer F. Veltman en mejuffrouw M. Biersteker. Dominee Berger hoefde zich bij het uitwisselen van de trouwrin gen niet te vergissen, want die zaten in doosjes die van 1 tot en met 4 waren genummerd. Voor het vervoer van de omvangrijke bruiloftsstoet naar de ambtenaar van de burgerlijke stand en de kerk waren twee autobussen ge huurd. De heer C. Berger werkt als onderwijzer in Terneuzen. (Van onze correspondent) KAPELLEBRUG In het uitge strekt bosgebied „De Stroper" even over de Nederlands-Belgische grens onder de Belgische gemeenten Ste- kene, Kejnzeke en De Kliriige wor den momenteel weekendhuisjes ge bouwd. Van de zijde van de Davids- fonds-afdelingen in deze gemeenten is daartegen protest gerezen, omdat ze in de bouwactiviteiten een aan tasting van dit natuurgebied zien. (ADVERTENTIE) De bar voor gezellige mensen. J INTIEME SFEER Geopend vanaf 6 uur 's avonds. Woensdags geslóten. Grote Bagijnestraat 23 - Hulst ...Tel. 01140-3372 5 24 - 25 en 31 december gesloten 5 - i (Van een onzer verslaggevers) GOES De komende Unctad 3 conferentie in Chili in het bijzonder en de noodzaak en het nut van ontwikkelingssamenwerking in het algemeen zullen op woensdag 15 de cember centraal staan tijdens een discussie-avond van het informatie centrum voor ontwikkelingssamen werking te Goes. Na een inleiding van de Goese kapelaan V. G- Schoenmakers kun nen belangstellenden in'groepjes dis cussiëren over ook door hemzelf naar voren te brengen onderwerpen op het gebied van „de dei-de wereld". De bijeenkomst wordt, wegens de verwachte belangstelling, ditmaal niet in het centrum aan de Zuster straat zelf gehouden maar in het jongerencentrum „De Veste" aan de Kedzersdijk, aanvang 19.30 uur.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 3