Tekort aan kinderrechters BRAND LEGT 29 WINKELS IN AS DE PIL Alleen DS'70 vóór ingrijpen van regering WEINIG KANS OP SLAGEN LOON- OVERLEG Studio' o.a. Indiase troepen naderen Dacca )e^eïyci Noordier in ziin bed doodgeschoten ZWARE STRIJD IN KASJMIER Anti-Piratenwet treft Veronica wel, Radio Nordsee niet biedt meer...yeel meer! WEG MET DE BRITTEN TRACY REED KNIP-SCHUIF PUZZEI UITGEBUIT BOLIVIA binnenland buitenland 'VEELMINDER KANS OP PROMOTIE' In Willemstad Strafpunten MAATREGELEN INTERPELLATIE OVER NS-TARIEVEN Gijzeling van joods oorlogsslacht offer opgeheven het radio/tv-magazine van de KRO V Losse nummers 70 cent VVD IN KAMER Zinloos ROMME VERLAAT RAAD VAN STATE In Brabant veel landarbeiders werkloos "Iedereen een paar jaar ongeschoolde arbeid laten doen" Donderdag 9 december 1971. 13 DEN HAAG (ANP) Maar wei nig mensen hebben animo voor het ambt van kinderrechter. Dat blijkt uit een door minister Van Agt (Justitie) aan de Tweede Kamer verstrekt overzicht van rechters- vacatures van 1968 tot nu. In die periode is zes maal een vacature voor kinderrechter opengesteld. In twee gevallen kwam geen enkele sollicitant opdagen. Drie keer meld den zich twee gegadigden en een maal kwamen er drie, van wie de rechtbank er maar één bij het mi nisterie wilde aanbevelen. Vooral de rechtbanken in Rotter dam en Breda kampten met dit pro bleem. Beide stelden twee maal een vacature open, ook nu is zowel in Rotterdam als Breda nog een stoel voor een kinderrechter onbezet. De Rotterdamse kinderrechter, mej. prof. mr. J. C. Hudig, ziet als belangrijkste oorzaken voor deze moeilijkheden het ontbreken van een speciale opleiding en de beperk te promotiekansen. Er wordt van de kinderrechter wel een specialisme gevraagd, maar als hij solliciteert heeft hij dat nergens kunnen leren. Als hij eenmaal kinderrechter is gewórden richt hij zich zozeer op een terrein dat hij moeilijker in staat is andere rechterlijke functies te vervullen, aldus prof. Hudig. Daardoor heeft een kinderrechter minder kans op benoeming tot vice- president van de rechtbank, hoewel die carrière in principe voor hem open staat. Promotie tot raadsheer is er voor de kinderrechter niet bij, omdat het hof geen aparte specialist voor het kinderrecht nodig heeft. Mej. Hudig vindt dat deze kleinere promotie-kans op eenandere ma nier, bijvoorbeeld via het salaris, zou moeten worden gecompenseerd. WILLEMSTAD (ANP) Een grote brand heeft dinsdagavond te gen middernacht een winkelgalerij met 29 zaken in de wijk Otrabanda van Willemstad in de as gelegd. De directeur van het winkelcentrum Colon, de heer A. Li Fo Sjoe zei gisternacht de totale schade te schatten op ongeveer drie miljoen Antilliaanse gulden (zes miljoen Nederlandse gulden). Slechts twee zaken waren niet verzekerd. De brand is aangestoken. De 32- jarige H. K. die in de nacht van dinsdag op woensdag door de re cherche op Curacao werd aangehou den op verdenking van brandstich ting is gistermiddag weer in vrij heid gesteld. Er waren geen gron den aanwezig de man nog langer in arrest te houden. Een van de nacht wakers van het winkelcomplex zag in de zaak waarvan de aangehouden man mede-eigenaar is 'n steekvlam, waarna een explosie volgde. De ver dachte werd vlak na het ontstaan van de brand in de omgeving aan getroffen. De winkelgalerij en het winkel centrum Colon zijn eigendom van W. H. Jolley Handelmaatschappij, die weer eigendom is van het „Ge nootschap der Moravische broeders" (Hernhutters) te Zeist. Het genoot schap is ook eigenaar van de firma Kersten n.v. in Paramaribo. De zaken waren juist uitgebreid bevoorraad in verband met de ko mende feestdagen. Door de brand zijn ongeveer honderd man perso neel zonder werk gekomen. Direc teur Li Fo Sjoe zei na de brand dat het enige wat nu gedaan kan wor den is de zaak weer op te bouwen. Hier zal echter wel een jaar mee gemoeid zijn. In het winkelcentrum waren on der meer gevestigd een filiaal van de Algemene Bank Nederland, een verzekeringsmaatschappij, een foto zaak, twee snackbars, een juwe lierszaak en een meubelzaak. De naast het winkelcentrum gelegen supermarkt Colon bleef gespaard. Fle Nederlandse regering heeft be- zwaar tegen het door de Raad Van Europa voorgestelde systeem om strafpunten toe te kennen aan automobilisten die verkeersovertre' dingen begaan. Het plan zou te on genuanceerd zijn, politietoezicht ont breekt en het plan brengt grote ad ministratieve rompslomp met zich mee. Ook zou het gevaar bestaan, dat de rechler wordt omzeild en de politie de straf bepaalt. Dat laatste kan niet ontkend wor den. Ongetwijfeld zal het publiek minder geneigd zijn tot een schikking als het weet dat de strafpunten en kele jaren doortellen. En inderdaad zal het een extra-belasting voor de rechter betekenen en mogelijk eèn zekere starheid bij de politie teweeg brengen, die het strafpuntensysteem hanteert. Ergens echter moeten de omstandigheden die tot de overtre ding leiden in het puntensysteem verdisconteerd kunnen worden. Ons dunkt, dat de commissie van Europe se experts, die dit systeem nader gaat uitwerken, voldoende oog voor mo gelijke differentiatie heeft. De tienduizenden doden, die het verkeer op de Europese wegen jaar lijks eist, laat de Raad van Europa niet onberoerd. Er komt (eindelijk) eens een „Europees" toesluit, omdat de in het buitenland begane overtre dingen dezelfde gevolgen zullen hebben als de binnenlandse. Een en ander kan het heilzame gevolg heb ben, dat automobilisten, die in een bepaalde periode tegen de grens van de tien strafpunten aanzitten- - dubbel op hun qui vive zullen zijn. Het soepel hanteerbare systeem moet wel een beroepsmogelijkheid kennen. Bij een speciaal geïnstrueer de „verkeersrechter", want nu kan het gebeuren dat een rechter-niet- automobilist moet oordelen over ver keerstechnische autosituaties, waar van hij in de praktijk geen kaas heeft gegeten. In plaats van zich in de Raad van Europa van stemming te onthouden, had Nederland zich beter positief kunnen opstellen. Want aan vaarding straks door de parlementen zou ook kunnen betekenen dat ver zekeringsmaatschappijen de slordige automobil ist - met - strafpunten voor zijn verzekering (wat) meer laten be talen, dan de altijd keurige rijder. Het besluit van de Raad van Europa lijkt ons een besluit met perspectie ven, dat nadere studie waard is en steun verdient. (Vervolg van pag. 1) Veel Kamerleden en ook minister Stuyt zien als belangrijke reden om de pil in het ziekenfonds te doen, het preventieve effect dat dit zal hebben op het aborteren. Dr. Stuyt: „Per soonlijk vind ik dat ook al zou het effect op het terugbrengen van abor tus maar heel gering zijn dit toch een hele zware factor moet zijn". Volgens minister Stuyt moet geen minimumleeftijd worden voorge schreven voor pilverstrekking. Hij wil dit overlaten aan de artsen. Die zijn zelf verantwoordelijk genoeg om geen pil voor te schrijven wanneer er gevaar is voor de patiënt, aldus de minister. Opvallend was dat. minister Stuyt zijn persoonlijk standpunt openlijk ventileerde. Staatssecretaris Rietkerk hield zich op de vlakte, en wil zijn eigen standpunt niet geven totdat het kabinet vrijdag een beslissing heeft genomen. Stüyt verwacnt blijkbaar geen tegenstand tegen zijn eigen standpunt. De PvdA houdt voor de zekerheid een motie achter de hand. Die zal worden ingediend wanneer het kabinet onverhoopt toch tot een negatieve beslissing mocht komen. VVD en PvdA zien de pilverstrek king uit het ziekenfonds mede als een instrument van bevolkingspoli tiek. De KVP-fractie wenst dat over dit onde:-werp een staatscommissie wordt ingesteld. Mevr. Veder vindt het belangrijk dat geboortenrege- ling een zaak wordt waarover men openlijk kan spreken. Er valt op ge bied van de sexualiteit nog wel één en ander te emanciperen, aldus de WD'ster. Een regeringsuitspraak op dit gebied achtte ze van grote waarde. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Dp verdeeldheid tussen de regeringspartijen over het loon- en prijsbeleid is gisteren in de Tweede Kamer duideljjk aan het licht getreden. Vonden de confessionele fracties dat de regering niets anders kan doen dan afwachten, DS'70 vindt dat de tyd van ingrijpen voor de deur staat. Bij de behandeling voor de begroting van Sociale Zaken was het vrij al gemene oordeel dat het slagen van het centrale loonoverleg tussen werkge vers en werknemers niet is te verwachten. Maar de confessionele regerings partijen lieten ook meteen weten dat een ingrijpen van de regering op dit moment niet erg verstandig zou zijn. Ook de oppositie zag geen aanleiding voor de regering het vrije loon- en prijsbeleid ongedaan te maken. Van de regeringspartijen sprak S. Keuning (DS'70) zich het duidelijkst uit voor een krachtig optreden van de regering t.a.v. de loon- en prijs vorming. Hij loste „schoten voor de boeg". Als er niet in samenspel met werkgevers en werknemers een be leid kan worden gevoerd, dan moet de overheid zelf de zaken opknap pen. Het is-onverteerbaar als de prij zen volgend jaar met zeven procent stijgen en de loonsom met 12 pro cent omhoog zou gaan. De gevolgen hiervan zouden zo ernstig zijn, dat een verdere mislukking van het eco nomisch beleid er'dik in zit, aldus de DS'70-Woordvoerder. Namens de KVP zei Van der Gun, de kans op een akkoord tussen werk gevers en werknemers niet groot te achten. Hij verweet de werkgevers dat ze zich in het loonoverleg niet reëel genoeg hadden opgesteld. Van Aardenne (WD) maande tot een voorzichtig beleid, omdat de ver slechtering van de economische si tuatie wel eens veel sneller kan gaan dan werd vermoed. Grotere werk loosheid staat dan voor de deur. Van diverse kanten werd aan dacht gevraagd voor een actieve ar beidsmarktpolitiek, als de werkge legenheid verder zou verslechteren. Minister Boersma dient een pakket gerichte maatregelen klaar te heb ben en zo nodig werkgelegenheid te scheppen, zeiden Van der Gun en mejuffrouw Barendregt (PvdA). De laatste diende een motie in waarin van de minister werd gevraagd vóór 1 februari een nota samen te stellen over de werkgelegenheidssituatie met daarin een opsomming van de maatregelen die ter bestrijding van de werkloosheid worden genomen. (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG De verkeersspecia- list van de PvdA in de Tweede Ka mer, Ed van Thiju, is tegen de jong ste tariefverhogingen voor de treinen, omdat die volgens hem veel reizi gers afstoten. Vanavond zal hij minister Drees (Verkeer en Waterstaat) in een spe ciaal debat over de NS-tarieven vra gen de verhoging niet door te laten gaan. (Van onze correspondent) AMSTERDAM De president van de Amsterdamse rechtbank, mr. U. Stheeman, heeft ingezien, dat bij een levensgevaarlijke situatie creëerde, toen hij dinsdag de 58-jarige A. K. liet gijzelen en in een cel zetten we gens het niet-betalen van een alimen tatieschuld van 7000 gulden. Dit bleek tijdens een kort geding dat de raadsman van de gegijzelde mr. J. H. Smeets, gisteren in allerijl had aangespannen. Toen mr. Smeets tijdens het kort geding deskundige verklaringen over legde kwam de president tot de slot som, dat de gijzeling die hij had be volen onmiddellijk diende te worden opgeheven vanwege het levensgevaar dat de betrokkene in zijn cel liep. (Van onze redactie buitenland) BELFAST Drie gewapende man nen hebben in Caledon, zestig kilo meter ten zuidwesten van Belfast, een vrijwilliger van het „Ulster De fence Regiment" In zijn bed dood geschoten, zo heeft een politiewoord voerder meegedeeld. De d'ariers zijn, naar mien aanneemt, leden van het verboden Ierse repu blikeinse leger. In Belfast was gisteren sprake van een golf van bomaanslagen. Ben man die met zijn dochtertje liep te wande len, werd dodelijk getroffen. y '7... ".7 VA' V w -Vsi Indiase soldaten mikken met hun wapens in de richting van Dacca bij een wegwijzer in Jessore. Zij doen dit tijdens een gevechtspauze na de drie dagen durende slag, waarin Jes sore op de Pakistaanse troepen werd veroverd. DE BELGISCHE kustpolitde krijgt binnenkort de beschikking over een snelboot waarmee ze de controle op mensensmokkel voor de Belgische kust, speciaal bij Oostende, zal kun nen intensiveren. (ADVERTENTIE) in ons nummer van 12 december Gesprek met een IRA-leider 'Wij beschouwen ons in oorlog' 'Blootsvoets in het park' Interview met Beeldschoon en erg intelligent 'Uit praktisch oogpunt moeten wy beter zijn dan de blanken' Start van een nieuw familiespel Studio's 4-weekse Knip en schuif mee naar één van die prachtige prijzen Levenskwestie van solidariteit Armste land van Latijns-Amerika Theo Koomens wekelijkse sportpagina (Van onze redactie buitenland) NIEUW-DELHI/KARATSJI De voorhoede van de Indiase troe pen is de Oostpakistaanse hoofd stad, Dacca, tot op ruim 30 km genaderd. Drie colonnes zjjn op weg naar de stad. Dit heeft de In diase regeringswoordvoerder meegedeeld. Voorts meldde hij vorderingen in de richting van Khoelna in het zuidwesten van Oost-Pakistan. „Het gehele ge bied ten westen van de lijn Koesjtia - Jessore is „bevrijd". In het .noordwesten van de provin cie is Dangapocra veroverd, maar wordt bij Hilli hevig gevochten. Volgens de lezing van Karatsji heb ben de Pakistaanse troepen Benapol in het gebied van Jessore moeten prijsgeven. Zij pogen een nieuwe verdedigingslinie te vestigen. In de sector van Hilli zijn verscheidene In diase eenheden buiten gevecht ge steld. Aan het westelijke front hebben de Pakistanen zestien Indiase pantser wagens vernietigd tijdens hevige ge- Studio Abonnementen: Antwoordnummer 93, Amsterdam (zonder postzegelj Telefoon (02150) 49141 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een meerderheid in de Tweede Kamer steunt de wetsvoorstellen van de regering om een einde te maken aan de piraten zenders voor de kust. Maar wanneer - over ongeveer een jaar - de anti- piratenwetjes in werking treden, zal, volgens deVVD-fractie, wel Ra dio Veronica het leven moeten laten, maar niet Radio Nordsee. Gisteren dienden de Kamerfrac ties hun schriftelijke reacties in op de. wetsontwerpen. In de VVD-bij- drage wijst dr. Van Dijk erop dat de regering ook na ratificatie van het Verdrag van Straatsburg niet rechtstreeks kan optreden tegen de zendschepen. Die liggen immers bui ten de teiritoritale wateren. De re gering zal alleen kunnen optreden tegen personen die de zendschepen bevoorraden of aan programma's meewerken. Veronica beschikt óver een klein, niet manoevreerbaar scheepje, en zal dus snel uitgehongerd kunnen worden. Maar Nordsee heeft, aldus Van Dijk, een wel manoevreerbaar schip - Mebo II - dat bovendien groot is en op langdurige isolatie is ingericht. vechten bij Pakhoena in het gebied van Sialkot in de Pendsjaab. Radio- Pakistan meldde het verder opruk ken van Pakistaanse troepen langs de Tawi-rivier. Nieuw-Delhi zegt over de strijd in het westen, dat de Indiëra Roekanpoer, 8 km ten weS' ten van de grens van Rajastan, en Is lamkot, 90 km ten zuiden van Gadra, hebben veroverd. Talrijk zijn de berichten over zwa re strijd in Kasjmier. De premier van „Bangla Desj" (het door India erkende Oost-Pakistan), Tajoeddin Achmed, heeft via de ra- dip verklaard, dat de onafhankelijke en soevereine republiek „Bangla Desj" een feit is nu „de vijand op de vlucht is". Hij zei, dat de .Westpakis- taanse troepen aan het eind van hun „illegale bezetting" waren gekomen. „De geschiedenis heeft ons een grote verantwoordelijkheid gegeven, waar van wij de last tot het einde zullen moeten dragen". India zal zich niets aantrekken van de resolutie van de Algemene Ver gadering der Verenigde Naties waar. in aangedrongen wordt op een be stand en terugtrekking van de Pa kistaanse en Indiase troepen. India, zo verklaarde men gisteren van offi ciële zijde in Nieuw-Delhi, is van me ning dat resoluties die de wortel van het huidige conflict de „onder drukking" in Oost-Pakistan niet raken, zinloos zijn. In Nieuw-Delhi was men er blij mee dat Engeland en Frankrijk zich bij de stemming ov.er de resolutie in de Algemene Verga dering onthouden hadden. DEN HAAG (ANP) Prof. mr. C. F. M. Romme, zal eind december de Raad van State verlaien. Hij bereikt dan de daarvoor ge stelde leeftijdsgrens" van 75 jaar, Mr. Romme heeft sinds, 1982 zitting gehad in de afdeling voor geschillen van bestuur. INDONESISCHE troepen hebben dit jaar in acties langs de grens tus sen West-Borneo en de Maleisische staat Serawak negenendertig Chinese communistische verzetslieden gedood, aldus een bekendmaking van de Westborneose militaire bevelhebber. OP DE WEG Assen-Beilerbrug ter hoogte van Smilde is een bestuurder van een personenauto frontaal in botsing gekomen met een andere auto. De 56-jarige U. Bolt uit Nieuw- Roden is ter plaatse overleden. Twee anderen liepen zware verwondingen op. CJ 19 Gekrakeel, gekrakeel in ons braaf parlement, beste kiezers. Fré Meis, welbekend van menig geslaagde ac tie in het noorden, tegenwoordig Kamerlid, heeft het mede-Kamerlid De Jong (Middenstandspartij) een „onderkruipsel" genoemd. En dat deed Fré in goede navolging van zijn Kamer-baas Marcus Bakker, die voor de heer De Jong dezelfde titel had bedacht. •it Middenstander De Jong nam dat niet. Hij vond onderkruipseleen beledigend woord. Maar Kamervoor zitter Van Thiel had Van Dalen's woordenboek erop nageslagen en kon het woord niet beledigend vin den. it „Dat hangt er maar net van af hoe u het ervaart. Daar kan ik niet over oordelen. Ik kan niet in uw huid kruipen", merkte de Kamervoorzit ter op. it De heer De Jong antwoordde (vrij snedig): „En als ik schoft zeg? In het woordenboek staat daarover: schouder van een paard". De heer Van Thiel daarop: „Ja, als ik het woord schoft gebruik, bedoel ik meestal iets anders". Enfin, u begrijpt, de heer De Jong wilde meer, vroeg daarom aan Mar cus Bakker of hij het woord „onder kruipsel" beledigend had bedoeld of niet. Marcus bleef evenwel wijselijk (naar het mij lijkt) zwijgen en zo zit de heer De Jong van de Midden standspartij met het levensgrote probleem of hij zich nu beledigd moet voelen of niet- Maar dat is niets vergeleken bij de ellende in de Australische senaat, waar de senatoren voortaan niet meer in korte broek ter vergadering mogen verschijnenI Drie stoute Aussies waren enige weken geleden op een snikhete dag in korte broek en sporthemd naar goede traditie in de deftige se naat verschenen. Zij handelden „daarmee in strijd met de waardig heid van het parlement". En kregen een reprimande. Rare jongens, die Australiërs „Sinds de VARA-haan ophield te kraaien is hij rooier geworden" (Stelling van H. Teyen uit Oister- wijk, pardon dr. H. Teyen). Gevonden voorwerpen in Britse treinen, die gisteren openbaar ver kocht werden: een gokautomaat, vijf commodes, 20 hot pants, 600 verpak te bh-bandjes, 18 damesblouses en een toestel voor het ontwikkelen van de buste. Naast natuurlijk duizenden para plu's en bolhoeden. Tenslotte vinden ze in onze eigen NS-treinen ook honderden paren klompen en bossen tulpen! Bloemetje voor mevrouw. Tot morgen. MERIJN. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Zoals wij vorige week al berichtten Is het aantal werklozen in de vorige maand ge stegen tot 83.700. Het aandeel van het zuiden in de werkeloosheid fs volgens het maandverslag arbeids markt van het ministerie 27,6 pro cent hoger. Vorig jaar november be droeg dit percentage voor het zuiden 25,9 procent. In Noord-Brabant steeg vooral het aantal werkzoekende landarbeiders en losse arbeiders- UTRECHT (ANP) „De onge schoolde werkende jeugd komt waar schijnlijk vaker tot gewelddadig ge drag dan anderen. Men kan de jeugd daarvoor wel straffen maar het is de vraag of dat rechtvaardig en doel matig is. We moeten dan ook preven tieplannen in de fabriek zelf maken door de arbeidssituatie te verbeteren. Desnoods moesten we dan allemaal maar een paar jaar de corvee van de ongeschoolde arbeid verrichten. Want het lijkt uit een oogpunt van volksgezondheid onhoudbaar om zo'n grote groep Nederlanders en het grootste deel van onze jeugd daar voor alleen te laten opdraaien". Deze gedachten ontvouwde giste ren de Rotterdamse criminoloog prof. dr. G. P. Hoefnagels op de jaar bijeenkomst van de Katholieke Cen trale Vereniging voor Geestelijke Volksgezondheid in Utrecht. Thema van de vergadering was „Agressie en geweld".

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 9