- en regelkamer voor in het Sloegebied VROUW OVERVIEL RAIFFEISENBANK Geen terugbetaling op Zeeuwse paspoorten PLAN C, VAN WOERKOM C. BOONE: Kwaliteit Vlissings zeewater matig MOTIEF ONBEKEND Nog enkele raadsels onopgelost Motregen Koffiezetter, mot veroorzaker schoolbrand Ik snap nog niet hoe ik het gedurfd heb" rook met stad streek 1mÊÊÊmmmmmmm Laat antwoord van minister op vragen over woonwagenkamp Denk aan uwlinnrman.' Spaarbekkens in Grevelingen en bij Philipsland RECTIFICATIE Drank Dreigementen Wereldbekend Aroma Donderdag 9 december 1971 =»- mtU (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Hoewel het col lege van G. S. van Zeeland formeel niet bevoogd is, in te gaan op vra gen over het paspoortleges, heeft de commissaris der koningin in Zee land, mr. J. van Aartsen, toch geant woord op een aantal vragen over deze zaak, van de PPR-statenleden van de Voorde en van Water schoot. Deten hadden het college ge vraagd of er aan vele Zeeuwen geen groot onrecht is gedaan, doordat de genen die in gemeenten wonen die ver van het provinciale bestuurscen trum gelegen zijn, niet in staat wa ren nog snel te profiteren van het goedkopere paspoortleges. Immers, zo stelden de PPR-statenleden, de mensen die b. v. op 19 november een paspoort op db gemeentesecreta rie kwamen aanvragen, vielen (in verband met het daarop volgende weekend) automatisch in het hogere paspoortleges, dat vanaf maandag 21 november gold. In de provincie Brabant was voor deze gevallen een mogelijkheid ge schapen alsnog een paspoort tegen het oude leges te verkrijgen. Mr. Van Aartsen antwoordt hierop dat reeds in de tweede helft van september in de pers is bekend gemaakt dat het paspoortleges met ingang van 21 november zou wordbn verhoogd. Er was dan ook ruim de gelegenheid voor iedereen om tijdig een paspoort tegen het oude tarief te halen. Dat velen htervan gebruik- hebben gemaakt blijkt uit het feit, dat in oktober vijf maal zoveel pas poorten ter provinciale griffie zijn afgegeven, al$ in de overeenkomsti ge maand van 1970. Van 1 tot ten met 19 november (de fatale datum) verstrekte de griffie niet minder dan 4500 paspoorten. Bovendien is, zo zegt mr. Van Aartsen, voor de gemeenten nog de mogelijkheid opengesteld om alle op 19 november binnenkomendte pas- poortaanvraigen, nog dezelfde dag op de provinciale griffie af te geven. Er is een voorziening getroffen waar door deze aanvragen, zo mogelijk tegen het oude tarief, konden wor- dbn afgehandeld. De mogelijkheid achteraf nog pas poorten tegen het oude tarief te verstrekken, waarom de PPR-sta tenleden hadden gevraagd, kan, zo zegt mr. Van Aartsen in, zijn ant woord, niet mebr worden overwo gen. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG Minister Engels van CRM heeft (mede namens zijn collega Geertsema van Binnenlandse Zaken) eerst gisteren geantwoord op vragen, die het Kamerlid drs. J. Aarden (PPR) medio augustus stel de over moeilijkheden op het woon wagenkamp in Sas van Gent. Maat regelen om aan die moeilijkheden een einde te maken, achten de be windslieden niet (meer) nodig en dat is vrij logisch, want de moeilijk heden zijn inmiddels door tussen komst van het gemeentebestuur op gelost. De heer Aarden vroeg de minis ters of zij op de hoogte waren van de moeilijkheden in Sais van Gent, die het gevolg waren van overbevol king van het op tien wagens bere kende kamip. Begin september liet minister Engels de Kamer weten dat hij deze vraag nog niet kon beant woorden. Thans bericht hij de Ka mer, dat in de provinciale pers een bericht is verschenen over de moei lijkheden, maar dat maatregelen niet nodig zijn. Het gemeentebe stuur heeft onmiddellijk na het op treden van de moeilijkheden een delegatie van de bewoners ontvan gen en bij die bespreking heeft de gemeente toegezegd een aantal ver beteringen in de kampvoorziening •aan te brengen, waarna de rust weerkeerde. (ADVERTENTIE) Na ook in handige 10 kg draagzak bij drogist, supermarkt en benzinepomp. 2,40. Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag, opgesteld door het K.N.M.I. Plaatselijk regen of motregen, vrij zacht. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor vrijdag: aantal uren zon: 0 tot 3; min.-temp.: 1 tot 5 graden bo ven normaal; max.-temp.: 0 tot 4 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. Voor zaterdag: aantal uren zon: 0 tot 3; min.-temp.: 1 tot 5 graden boven normaal; max.-temp.: 0 tot 4 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur. 90 procent; kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. Konstanz 258 -2, Rheinfelden 170 pl. 2, Straatsburg 150 -12, Plitters- dorf 292 -5, Maxau 346 -3, Plochin- gen 134 onv., Mannheim 157 onv., Steinbach 123 pl. 8, Mainz 172 -10, Bingen 85 -8, Kaub 102 -7, Triter 250 -8, Koblenz 119 -3, Keulen 82 -2, Ruhrort 242 -10, Lobith 868 -10, Pannerdense kop 843 -12, Nijmegen 675 -8, IJsselkop 820 onv., Eefde IJssel 348 -4, Deventer 230 -8, Mon- sin 5472 pl. 20, Borgharen 3909 -2, Belfeld 1096 -20, Grave beneden de sluis 497 -3. - T - r -l" *C.r. Morgen, vrijdag 10 december. BERGEN OP ZOOM 9.18 en 21.54, HANSWEERT 8.43 en 21.14, TER- NEUZEN 8.14 en 20.45, VLISSIN- GEN 7.49 en 20.16, WEMELDINGF 9.08 en 21.44. (Van een onzer verslaggevers) BORSELE/VLISSINGEN In en rond het Sloegebied zijn plan nen in voorbereiding om te komen tot een goed alarmeringssysteem voor milieu-hinder. Het initiatief hiertoe is genomen door de opbouw werker C. van Woerkom uit 's Heer Abtskerke, de functionaris van de stichting opbouw West-Zuid-Beveland. Deze heeft, gedachtig aan de situatie in het Rijnmondgebied, waar men een meldkamer en een meet- en regelkamer heeft, een aantal basisideeën uitgewerkt nadat hem een serie klachten over milieubederf en stankhinder had den bereikt. „Tijdens mijn werk in de zak van Zuid-Beveland ben ik herhaaldelijk geconfronteerd met mensen die vroegen: vond je het dan en dan, daar en daar ook zo stinken? Bij nadere informatie bij die mensen bleek dain meestal diat ze het op dat moment gesignaleerde verschijnsel ai vaker waren tegengekomen. De kreet „wij hebben het al vaker ge roken" is dan vaak niet van „de lucht". Ik kon er op zo'n moment moei lijk iets aan doen, want er is hier geen mogelijkheid tot systematische signalering, geen onderzoekapparaat. In het kader van de gegevens van het Rijnmondgebied en de ontwik kelingen en potentiële verschijnse len hier is preventie vereist- We moeten hier zo snel mogelijk begin nen met een meld- en regelka mer". De heer Van Woenkom heeft zijn ideeën inmiddels doorgespeeld aan de dorpenraad-in-oprichting Borsele- Oost en aan het bestuur van de Vereniging Milieuhygiëne Zeeland. Daarbij vroeg hij de medewerking van een aantal leden om afe „signa- teur" op te treden, zodat een com pleet netwerk van „wachtposten" kan worden uitgezet. Een centraal (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG Na de afsluiting van de Oosterschelde zullen nabij St. Philipsland en in de Grevelingen twee drinkwater-spaarbekkens wor den aangelegd met een gezamenlijke capaciteit van 200 tot 1250 milj. ku bieke meter per jaar. Verwezenlij king van deze bekkens kan in de periode 1980 - 1990 geschieden. De bekkens zijn opgenomen in de basis- planen ter dekking van Zeeiands waterbehoefte, voorzover die niet vanuit de Biesbosch-spaarbekkens kan plaatsvinden. Een en ander deelt minister dr. L. B. J. Stuyt (Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne) de Tweede Kamer mee in een nota naar aanleiding van het in september verschenen verslag over het Biesbosch-spaarbekkenpro- ject. Over dte Biesbosch-spaarbekkens zegt de minister, dat deze niet al leen dienen voor de levering van ruw water aan de industrie, maar ook in belangrijke mate voor het leveren van grondstof voor de dirink- waterbereiding ten behoeve van de agglomeratie Rotterdam. Het ruwe water dient daarom een constante en goede aanvamgskwaliteit te heb ben.. punt hiervoor zou, als de overheid hieraan baar medewerking wil ver lenen, het duidige centrale alarm nummer voor Mididen- en Noord- Zeeland 0110 - 4444 kunnen zijn. Het PPR-PvdA-raadslid in de gemeente Borsele, I. A. van Royen, heeft in tussen aan zijn gemeentebestuur vragen gesteld aver de mogelij kh'eid van het inschakelen van dit alarm nummer voor gevallen van hinder. In de praktijd werkt dit nummer (poliitienummerg in het algemeen) overigens al voor dit doel, zij het niet-doelgericht. (Van onze correspondent). KLOOSTERZANDE De brand in de voormalige meisjesschool in Groenendijk, enkele weken geleden, is vermoedelijk ontstaan doordat een koffiezet-apparaat, dat 's avonds nog gebruikt was, aan is blijven staan. Tot deze vaststelling is de techni sche recherche na een grondig on derzoek gekomen. De recherche heeft het koffie-zetapparaat voor na der onderzoek mee naar Den Haag genomen. Bij ons artikel van gisteren over mr. J. C. van Schagen, de Zeeuwse schrijver-graficus, die zaterdag tach tig jaar wordt, is een verkeerde foto geplaatst, nl. van een Bredaas fami lielid van de jarige, die eveneens mr. J. C. van Schagen heet. Boven een foto van de jarige kunstenaar. (Van een onzer verslaggevers) HULST „Ik heb altijd gezegd: als ze nog eens bij mij komen, dan zullen ze over mijn lijk moeten gaan, want geld krijgen ze niet. Dat lijkt grootspraak; maar dat is het niet. Maar ik geloof niet, dat ik ooit nog eens zal durven wat ik dinsdagavond heb gedaan". Directeur C. Boone van de Hulster Raiffeisenibank is nog steeds onder de indruik van de wild-west vertoning, diie zddh dinsdagavond in zijn bank gebouw heeft afgespeeld. Zijn echt genote is over de eersite schrik heen, maar kijkt toch eerst nog even angst vallig dioor het slecht doorzichtige ruitje van d;e voordeur, als er ge beld wordit. „Ik heb het er niet op", vertelt ze zacht. Haar man heeft het verhaal van d'e overval gisteren tientallen malen moeten herhalen voor kennissen en ook voor de politie. „Tot vanmorgen ben ik finaal van de kaart geweest", vertelt die direc teur. „Taen het dinsdagavond aehiter de rug was heb ik even zitten huiilen als een kiind. Dat was de spanning, die van me afviel". „Ik heb in het volle licht van de bank de politie gebeld. Ik was doodsbang. Die vrouw vertelde, dat er buiten gewapende mannen stonden te wachten. Ik dacht: „als d'at waar is kunnen ze van bui tenaf zien, dat ik de telefoon pak. Er gebeurde miets. De politie was binnen enkele minuten hier". De heer Boone heeft de komst van de politie afgewacht achter een aantal safe loketten, wiaar hij betrekkelijk veilig stond tegen eventuele binnenvliegen de kogels. Er werd niet geschoten. Over'de overvalster vertelt hij: „Ze had een behoorlijke tas bij zich, dat zal wel voor de centen geweest zijn. Eerlijk gezegd maakte ze een wan hopige indruk op me, vooral toen ze vastzat". Uit woede over de dreige menten, die de vrouw de bankdirec teur naar het hoofd slingerde heeft hij even later behalve het hekwerk van de kluis dat al gesloten was ook de safe-deur dichtgegooid. „Ik dacht bij mezelf: als ze mij te grazen nemen, vinden ze toch morgenvroeg die vrouw wel, want die hadden ze er beslist niet uitgekregen". (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De kwalitiet van het zwemwater voor de Vlissingse stranden moet - volgens de norme ringen voor het rijksinstituut voor de zuivering van afvalwater - wor den aangemerkt als „matig". Het is van groot belang dat er iets wordt gedaan tegen de lozing van ongezui verd rioolwater, niet alleen door de gemeente Vlissingen zelf, maar ook door de recreatiekernen in de ge meente Valkenisse. Er is echter geen enkele reden op dit moment de zwemmers te ontraden zich bij Vlis singen in zee te begeven. Aldus blijkt uit het rapport dat het RIZA dezer dagen heeft uitge bracht. Het RIZA heeft in het zwemseizoen 1971 op verschillende plaatsen en op verschillende tijd stippen bemonsteringen op het zee water uitgevoerd. Het ging daarbij om het opsporen van zogenaamde thermo-tolerante coli-bacteriën. Bij besmetting met deze bacteriën loopt men het gevaar van darmstoornis sen. Het RIZA had zestien peildata uitgekozen. Als norm geldt dat bad water van onverdachte kwaliteit is. als er minder dan een coli-bacterie per kubieke milimeter water wordt aangetroffen. Op het Vlissingse bad- strand en op het Nollestrand was die situatie op zeven tot negen peil data aanwezig. Op een veel groter aantal dagen beliep het aantal coli- bacteriën meer dan een per kubieke milimeter water. Over het algemeen bleef het aantal echter beneden de tien bacteriën per milimeter. Allteen op 23 juni en 19 juli van dit jaar steeg het aantal bacteriën plotseling, namelijk tot resp. 79 en 49. „De kans op het voorkomen van dergelijke situaties is reëel", zegt de hoofdingeniteur-directeur van het rijksinstituut, ir. K. C. Zijlstra. „Het komt mij echter voor dat de situatie als geheel niet wezenlijk verschilt van die in vorige jaren". De mening van het staatstoezicht op de volksgezondheid luidt: „De uitschieter bij Vlissingen op 23 juni is toch wel aan de teer hoge kant. Duidelijk is dat de waterkwaliteit ongunstig wordt beïnvloed door de lozing van rioolwater op korte af stand van het badstrand. Het is voor het behoud van dit badstrand van belang de ongunstige invloed van de rioolwaterlozingen te beperken. Bij een toename van de lozingten bestaat de kans dat de waterkwaliteit van matig naar slecht omslaat". Mej. dr. Laanbroek, inspectrice voor het milieu in Zeeland, ziet - gezien de uitkomsten van het onder zoek - geen teden om het baden bij het Vlissingse strand te ontraden. „De cijfers geven aan dat de afvoer van ongezuiverd rioolwater in de toekomst niet ongestraft kan toene men", concludeert de geneeskundige van Vlissingten, dokter A. H. van Dijk. Op dit moment kunnen naar zijn mening maatregelen echter nog achterwege blijven. „We zullen op den lange duur ech ter wel een andere oplossing moeten vinden voor de lozing van ongezui verd afvalwater bij de Oranjemolen ten voor het onschadelijk maken van alle afval van bewoners campings in de gemeente Valkenisse", zo meent dokter Van Dijk. (Van een onzer verslaggevers) HULST De overvaller van de Raiffeisenbank in Hulst is de 42- jarige Belgische caféhoudster gn oud-inwoonster van Hulst, me vrouw J. J. Ze is woensdag op het politiebureau de gehele dag onder vraagd in verband met haar po ging om de directeur, C. Boone, van de Hulster bank, geld af te persen. Verdachte J, Kéeft als voornaamste motief geldgebrek genoemd. Rekening wordt gehouden met mogelijkheid, dat de caféhoudster door anderen tot de overval is aan gezet. Ze beheert een café in het Belgische Meerbeke en is dinsdag avond door de directeur van de overvallen bank vrij snel herkend. Politieagenten hebben tot dinsdag avond laat de woning van de direc teur bewaakt 'met het oog op de toespelingen van de vrouw, dat ze vergezeld zou zijn van vier gewa pende mannen. Toen C. Boone de overvalster bij verrassing had kunnen insluiten in de kluis, dreigde ze hem: „Als je de politie belt staan er buiten vier ge wapende mannen die de boel stuk schieten ais ik niet binnen tien mi nuten weer buiten sta. Dan word je koud gemaakt en je vrouw en dochter ook. Of ze worden ont voerd". De directeur liet zich niet intimideren, maar belde onmiddel lijk de politie. Binnen drie minu ten arriveerde de eerste patrouille wagen. Politieagenten met getrok ken revolvers hebben vervolgens de markt afgezet en alle daar ge parkeerde auto's gecontroleerd. Pas nadat dat gebeurd was werd de vrouw uit de kluis bevrijd. Ze bood geen tegenstand en is daarna ingesloten op het politiebureau. Gebleken is dat de vrouw onder in vloed verkeerde van drank, maar dronken was ze volgens adjudant A. van Hoven zeker niet. Inmiddels heeft de overval de po litie wel voor de nodige raadsels gesteld. Zo vraagt men zich onder meer af of de vrouw op de hoogte was van het feit, dat er op deze be wuste avond een vergadering in het bankgebouw was, waarom haar keuze op de Raiffeisenbank is ge vallen en waarom ze om negen uur 's avonds heeft aangebeld. Verder wordt nog steeds reke ning gehouden met de mogelijkheid dat er een grond van waarheid schuilt in de dreigementen van de vrouw, dat er naast haar nog vier mannen bij de overval zijn betrok ken. Dat is ook de reden dat de politie dinsdagavond bijzonder voorzichtig te werk is gegaan. Zo was men onder meer voorbereid op een onverhoedse aanval van eventuele medeplichtige aanhan gers, die de bedoeling zouden kun nen hebben om de caféhoudster uit haar benarde positie te bevrijden. De bankoverval van dinsdag avond is gepleegd, kort nadat in het bankgebouw een bestuursver gadering was geëindigd. Zoals ge woonlijk inspecteerde de directeur de zaak nog even, nadat alle be stuursleden waren vertrokken. De lichten waren ai gedoofd toen er gebeld werd. In de veronderstel- ling dat het een van de bestuurs leden was, opende de heer Boone niets vermoedend de deur. Onmid dellijk stapte een vrouw binnen, die een pistool op hem richtte en om geld vroeg. Vlak bij de kluis, draaide de heer Boone zich bij ver rassing om, greep de vrouw bij de pols en schopte het vallende wa pen ver weg. Daarna sloot hij de hekken van de kluis en vervolgens ook de deur. De technische recher che heeft gisteren geconstateerd dat het wapen een gebruiksklaar pistool was, dat evenwel niet gela den was. (Van een onzer verslaggevers) HULST „Ik ben geen schieter, maar je moet nu eenmaal op alles voorbereid zijn. Daarom zijn we met getrokken pistolen de markt op gegaan". Dit vertelt adjudant A. van Hoven, die als commandant van de Hulster politie nu in nog geen halfjaar tijd twee bankovervallen in zijn gebied heeft meegemaakt. De overval op de Nederlandse Credietbank ligt de Hulster politie nog vers in het geheugen, vooral nu achteraf is gebleken dat de da ders van deze overval beroepsmisdadigers zijn, die in België tot de zware jongens worden gerekend. Van hen is bekend, dat ze niet aar zelen om politieagenten neer te schieten. Vandaar dat de Hulster po litie dinsdagavond met de nodige voorzichtigheid te werk is gegaan. Uiteindelijk wist men op dat moment niet wat te geloven van de dreigementen van mevrouw J. J., dat er op dat moment in de om geving enkele mannen zouden rondlopen, die beslist zouden gaan schieten als dat nodig zou zijn. „Je hebt nauwelijks de tijd om na te denken als er zo'n melding binnenkomt", zegt adjudant Van Hoven, nu gezeten in een gemakkelijke stoel in zijn huiskamer. „Voor het zelfde geld maken ze je koud". Volgens de Hulster adjudant heeft het verhoor van de Belgisch- Nederlandse vrouw nog geen bruikbare gegevens opgeleverd. „Iemand die in geldnood zit komt toch niet zonder meer op het idee om een overval te plegen. We zouden graag willen weten wat er nu precies achter zit, maar een inzicht in de motieven hebben we op dit moment niet". Dinsdagavond is alles zo snel in zijn werk gegaan, dat zelfs toevallige passanten op de markt nauwelijks tijd hadden zich precies te realiseren wat ér aan de hand was. „We hebben geen enkel risico genomen met het oog op de dreigementen van die vrouw", ver telt 'Ödjttaafft Waii'lldt-ëh. (ADVERTENTIE) Pies*® Leef met plezier Rook de échte Pall Mall Export Wereldbekend aroma Pall Mali Export

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 3