Jaren geleden tekende ik al 'n fabriek die zuiver water maakte, en kijk nou 'es... CAMEL FILTER PHILIPS U maakt de mooiste foto's met Philips flitslampjes Rotterdamse wethouders mogen blijven WERELDBEROEMDE KWALITEIT. Club van Rome licht voor m Rotterdam Westduits vrachtschip bij Jutland vergaan Cartoomist Cork vraagt zich o.a. af waarom we elektrische tanden borstels maken Oogartsen bijeen in Eindhoven Japan weigert toegang aan Jane Fonda binnenland buitenland ALLEEN BIJ ÜW SLIJTER Honderdvijftig jaar dierengeneeskundig onderwijl geyiej'd Dow Inleg© :re man OPERAZANGERES VERÓNGELUKT CAMELen CAMEL FILTER Gewoon geweldig lekker. Lachertje; St.-Nicolaas papier uw pen v isas i SÉ! i si Donderdag 9 december lx/ i 15 :remie voorbeeld ziektekosten zijn tegenwoordig ondraag'lijk hoog! vellicht veel zorgl 3e klas verzekering (inkt hulsarts en apotheek.) met verantwoord eigen risico voor GEZIN MET 1 KIND f372.- PER JAAR informeer bij uw assurantie tussenpersoon ovraag om om zijn adres. ROTTERDAM (ANP) De com missie Van der Louw, die was inge steld naar aanleiding van het con flict in de fractie van de Partij van de Arbeid in de Rotterdamse ge meenteraad, meent dat er op dit moment geen redenen zijn om in de vertegenwoordiging in het college van b. en w. wijzigingen aan te brengen. Er is een aantal spelregels voor het optreden van de raadsfractie op gesteld, die een betere communicatie tussen de fractie en de partij wet houders beogen. Burgemeester Tho massen, die eveneens bij het conflict, betrokken was, heeft de commissie laten weten de relatie mét zijn par tij van grote waarde te vinden. Van hem wordt verwacht, dat hij alles zal doen om tegenstellingen tussen partijgenoten onderling en hem te voorkomen. Het partijbestuur, dat zich bereid verklaart in de toekomst goede diensten te verlenen, heeft echter meegedeeld dat de Rotter damse partij zo snel mogelijk weer haar „eigen boontjes moet. doppen" aldus het woensdag verschenen rap port. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) i t - UTRECHT- (ANP) In de Dom-j kerk is gistermiddag het 150-jarïg bestaan van het diergeneeskundig onderwijs in Nederland herdacht met een plechtige bijeenkomst in aanwezigheid van koninging Juliana, minister-president mr. B.W. Bies heuvel en de ministers ir. P.J. Lar- dinois (Landbouw) en jhr. Mr. M. L. de Brauw (Wetenschapsbeleid). Ere-doctoraten zijn tijdens deze bijeenkomst uitgereikt aam prof. dr. A.M. Frens, hoogleraar in de dierfy siologie aan de landbouwhogeschool in Wagéningen, prof. dr. Ludwig Kotter hoogleraar in de leer der voedingsmiddelen van dierlijke oor sprong aan de universiteit van München en prof. dr. M.M. Vande- plassche, hoogleraar in de veterinai re verloskunde en voortplanting aan de universiteit van Gent. In zijn herdenkimgsitsde benadruk te de decaan van de diergeneeskun dige faculteit, dr. C.J.G. Wensing, de noodzaak van een beperking van het aantal toe te laten diergeneeskundige studenten. Hij noemde die beper king niet allfeen nodig om financiële redenen maar ook omdat het. zo zei dr. Wensing „onverantwoord is grote aantallen studenten pp te leiden zonder dat er voldoende toekomst mogelijkheden zijn". (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De „Club van Rome" gaat april volgend jaar drie Weena-paviljoens in Rotterdam in richten met voorlichtingsmateriaal. Het publiek kan zich dan op de hoogte stellen van de factoren, die te maken hebben met leefmilieu en alle zaken die dat ongunstig beïn vloeden. Mén zal laten zien hoe de mens zich heeft ontwikkeld in cte loop van zijn verblijf op aarde. Hoe hij langzaam maar zeker de natuur leerde beheersen en hoe die beheer sing nu naar zijn vernietiging kan voeren. Op een korte bijeenkomst in Rot terdam vertelde prof. dr. Böttcher (Nederlands lid van de Club van Rome) deze week, dat de Verenigde Naties volgend jaar in Stockholm een conferentie aan de wereldmi- lieuverantreiniging en haar oorzaken gaat houden. Het eerste rapport van de club over de grenzen van de groei, een uitdaging vóór de wereld, verschijnt maart 1972. Nog deze maand wordt een samenvatting van deze studie gepubliceerd. De club heeft besloten de gege vens die in de studie zijn verwerkt, verder te onderzoeken. Ook zijn deel-cmdbrzoeken naar de samen hang van allerlei ontwikkelingen, die het milieu gunstig en ongunstig beïnvloeden aan de gang voor Ja pan, Tokio, voor West-Duitsland, voor het gebied met Rotterdam als middelpunt, voor de landbouw en wordt overwogen een studie van Zuidamerikaanse müieuvra ags tuk kan «b late» maken. HIRTSHALS (Reuter-ANP) Het 499 ton metende Westduitse vracht schip Susan is gisteren voorde kust van Jutland (Denemarken) gezon ken. Het stoffelijk overschot van een opvarende is gevonden te midden van wrakstukken. Naar de drie overige opvarenden wordt nog ge zocht. (Van een oneer verslaggevers) ORANJEWOUD Een tekening in de Chicago Herald Tlmest aan de kade ligt een reusachtig schip. Door. middel van twee trans portbanden wordt de lading aan boord gebracht. Op de ene band schouder-aan-schouder een leger Amerikaanse soldaten, op de ander m een onafgebroken rij macabere doodkisten. De naam van het schip: Vietnam-expres. In een hoekje onderaan, de naam van de tekenaar: Cork. In zijn witte, riante bungalow aan de rond van het Friese Oran jewoud zit Cor Hoekstra (40), of wel Cork. „Ja, er zijn mensen geweest die om die tekening hun abonnement op die krant hebben opgezegd.... Die mensen namen het me kwalijk, dat ik- ze tegen de Verenigde Staten rat aan te schop pen. Uiteraard is hetzelfde van toepassing op Rusland. Alleen, van die andere kant hoor je niks. Die openheid is tegelijkertijd de kraeht van Amerika. Het zijn toch eigenlijk geweldige lui dat ze zo hun eigen rotzooi laten zien". Antwoordend op de vraag of hij soms per definitie negatief is inge steld, Zegt hij: „Ik denk het niet. Hoewel, t is een moeilijk begrip. Eigenlijk moeten anderen daar maar over oordelen". „Vroeger tekende ik van die ba- naweschilmannetjes, vwn die om- vallertjes. Dat is voorbij. ïten re dacteur van de Sunday Telegraph schreef me eens een brief waarin hij aeiit Cork heeft de stok neerge legd en een machinegeweer ge pakt. Op een expositie in Leeu warden wordt mijn werk geanaly seerd. Vanaf het begin tot nu. Ik vind het best. En ik zal wel een pessimistische kijk op het leven hebben. Maar ik ga nifet uit ven de vooropgezette gedachte: kam, nou zal ik 'es flink somber zijn, of iemand eens goed op zijn flikker geven. Maar je wordt ouder, ook moedelozer. Ik hou mijn hart vast wanneer steaks mijn dochtertje 25 zal zijn. Die overbevolking, dat inperken van de persoonlijke pri vacy. zoals bijvoorbeeld door mid del van een databank....". „Natuurlijk overdrijf je als car toonist. Anders hoeft het niet. Je doet het alleen wat eerder dan iemand anders. Een paar jaar gelfe- den heb ik prenten getekend, die ik toen ook overdreven vond, maar die dat nu niet meer zijn. Bijvoor beeld een fabriek, waar zuiver wa ter wordt gemaakt. En kijk nou De verhoop van het Noorse, Bra bantse en Veluwse bronwater heeft Cork in het gelijk gesteld. Cartoonisten blijken vaak een vooruitziende blik te bezitten. Hun toekomstvisie is meestal niet érg optimistisch. Hun getekende analy se van een stuk actualiteit is dat vaak evenmin. I Rumoer ontstond om de cartoon van Dow Chemical. Op de teke ning braken schoorstenen een on eindige stroom zwarte viezigheid uit. Onder de fabrieksnaam het opschrift: „Plastic flower division". De directie in Terneuzen was woest. Ze stond op het aanbieden van excuses door Cork. „Kijk", zegt deze, „met die tekening be doel ik dat de chemische concerns samen de planten en de bloemen I vernietigen. Als alles dan dood is, bouwen ze nieuwe fabrieken om vervangende produkten te maken, zoals beamen en planten van plastic eu zo. En dan hebben ze twee heer aan ens verdiend". -„Soms. riff it me verschr.tfckfeMjk op te Winden. Want.yire leven in, een zieke maatschappij, die in een periode vaar 25 jaar na de oorlog de wezenlijke problemfen niet heeft opgelost. In plaats daarvan maken we elektrische haarkammen en elektrische tandenborstels. En als je dan zegt: waarom in gods naam, dan hoor je:omdat het pu bliek er om vraagt. Dat is quatsch natuurlijk. Want wij vragen niet om een gloeilamp, die het na zes maanden begeeft, en wij vragen niet om een wasmachine die na zes, zeven jaar „op" is. Laatst las ik over eén Amerikaanse dokter, die zei dat er in de derde wereld een grote markt bestaat voor pe troleumlampen, omdat daar nog geen elektrische stroom is. Weet je waarom ze het niet maken? Omdat het financieel wiet aantrekkelijk is. Maar ze maken wel wc-potten, waarvan de rand bekleed is met mznkbont....". De cartoonist Cor Hoekstra heeft rioh opgewonden. Hij zegt: „Ik wantrouw op een verschrikkelijke manier de autoriteiten net als Yr- rah (de cartoonist Harry Lamm er- tink, red.). Dat geldt even zo goed voor Schmelzer als voor Den Uyl. Waint we moeten verdomd voor zichtig zijn met „Postenjager". En je moet ook oppassen voor een man als Thomassen van Rotter dam. Die zegt mat een vriendelijk gezicht dat je je maar niet druk moet maken. Wéét je wat een inte gere man is? Dat is Jongeling, en zo zijn er nog wel een stuk of drie iin de Kamer". „Met mijn tekeningen sta ik be hoorlijk links van het midden, dacht ik. Maar van uitgesproken linkse prenten kun je niet bestaan. Maar ik héb wel gewerkt voor linkse bladen in Duitsland. Dat was dan voor een pakjes-sigaret- ten-honoirarium. Maar ik deed het, omdat ik het leuk vond en omdat die prent dain toch gepubliceerd werd. Als ik in een VVD-gezel- scbap ben, ben ik links. Maar als ik tussen linkse studenten zit, ben Ik rechts. Maar als ik zeg dat ik links ben, ben ik dat op een ver schrikkelijk inconsequente manier. Want anders zou ik hier niet wo nen". Zijn arm dwaalt door de impo sante kamer, waarin wit en paars de overheersende kleuren zijn. Ook zijn werkkamer is wit. Een zwarte bank, met hei-oranje kus sens vormt een schril contrast. Het is de kamer van een financieel onafhankelijk cartoonist, die weet dat zijn werk goéd verkocht wordt. In (witte) ladenkastjes ach- (ADVERTENTIE) UTRECHT (ANP) De 80e jaar vergadering van het Nederlands Oogheelkundig Gezelschap (N.O.G.) -de vereniging die alle oogartsen in Nederland vertegenwoordigt- wordt vandaag, morgen en zaterdag gehou den in het auditorium van de Tech nische Hogeschool Eindhoven. Deze samenkomst van medische specialisten is verdeeld in een huis houdelijke en een wetenschappelijke vergadering. De laatste heeft ge woontegetrouw ten doel tot een uit wisseling te komen van wetenschap- pelijke ervaringen onderling. Daav- toe zijn circa 40 voordrachten met. discussies en demonstraties voor zien. LONDEN (AFP) De Britse operazangeres Marie Collier is om het leven gekomen toen zij van de vierde verdieping van haar huis in het centrum van Londen naar bene den viel. Marie Collier, die uit Au stralië afkomstig was, heeft het af gelopen seizoen veel succes geoogst als prima-donna in de opera „La Traviata". (ADVERTENTIE) ter hem liggen de 1500 tekeningen opgeslagen, die hij in de loop van de veertien jaar dat hij bezig is, gemaakt heeft. Cor Hoekstra begon spotprenten te tekenen toen hij in militaire dienst was. „Gewone lachertjes", zo karakteriseert hij die plaatjes. tój maar cartoon" ,dn Ameri kaanse, Engelse, Portugese, Spaan se, Japanse en Nederlandse bladen. Niet alleen in kranten, maar ook in vaktijdschriften, zoals hijvoor- beeld'inTtalië Stampa Medico. Hoekstra: „We leven in een tijd vak van het prentje. In deze haas tige tijd kun je wellicht iets per beeld beter overbrengen dan per tekst. Bij een cartoon moet je den ken natuurlijk. Tenminste.... als-ie goed is. Ik maak geen dijenklet sers. Daarom zie je ze waarschijn lijk ook niet in dagbladen. Trou wens, de krant is één hele brok ellende. Daar ma,g best wat beleg op". Hoekstra kijkt veel t.v. „Ik zie alles, en ik héb altijd papier en potlood bij de hand. Want je zegt altijd wel een keer: och God, wat COR HOEKSTRA ouder en moedelozer erg. Ik zie alle actualiteitenrubrie ken, Hadimassa en Farce Majeure. Op mijn werkkamer staat de héle dag de radio aan. Ik moet wel want soms bellen redacties op naar aanleiding van de actualiteit. En dan kan ik me niet veroorloven niet te weten waar het over gaat. Naar voetballen kijk ik noodt (wel naar de nabeschouwing) en ook niet naar het schaatsen. Ik heb het nooit interessant gevonden wie nou het hardst kan slaan, schopjten of zwemmen. Dat hele competitie-ele ment in de opvoeding vind ik toch el een jammerlijke zaak. Zo van: die heeft 6.8 en die heeft 6.3. Soms zie ik dingen die je inspireren. Zoals die reportage van Hier en Nu over het kamp Nieuwersluis. Die ploeg staat daar buiten te fil men, ze hadden er toestemming voor. En ineens komt daar zo'n marechaussee aan met die grote tressen op de borst En die zegt: dat mag niet. U filmt een militair object. Moet je nagaan: u filmt een militair object. Dat is dan een geweldige figuur voor mij. Dat in spireert mij. Want dé doodgewone, sympathieke, beste, aardige man levert geen cartoon op". Bnevtr ,cv ruoriek moafan maf wi led ia« naam an adrat wtxdan ondarfakand. Bij publicatie zullen deze vermeld worden. StaAd bli hoge uitzondering zal ven deze regel wer den afqeweken Naam an adraa zijn dan baj da 'edactie oekand. Publicatia van brieven (verkort of onverkort) betekent niet det de redactie het in alle gevetien eene I» wat in houd. c.Q. atrekking. Zoals al vele jaren traditie is, deed ook dit jaar St.-Nicolaas weer zijn intocht in Dorst. De Sint liet zich op zondagmorgen om 10.15 uur inhalen op het schoolplein. Aange zien het niet voor iedereen mogelijk is om op zondagmorgen zo vroeg met de kinderen naar het school plein te komen, maakte de Sint ook nog een rondwandeling door Dorst. De route die de Sint volgde was schijnbaar met zorg uitgekozen om de meeste mensen en vooral de kin deren hiervan te kunnen laten ge nieten. Ik wil hier doelen op het feit, dat door de Sint met zijn ge volg verschillende delen en ook hele straten waar vele kinderen wonen vergeten zijn. Je zag op de gezich ten van de kinderen de blijdschap toen de Sint de Oude Tilburgsebaan inkwam. Tot grote yerbazing van deze kinderen sloeg de stoet, na ongeveer 50 meter waar welgeteld 5 gezinnen wonen, linksaf om de rest van de straat waar ook nog 22 gezinnen met kinderen wonen ge woon te vergeten. Ik neem deze straat als voorbeeld maar er zijn er meer. Wat maakt het uit om een halve straat te vergeten of am deze ook te bezoeken. DORST BESTUUR BUURTVERENIGING TILBURY (Wij hebben een brief ontvangen over minister Schmelzer en de NAVO, Wil de briefschrijver zich even mijl- den? Naam van de afzender ontbrak namelijk). TOKIO (RTR) De Japanse im migratiedienst heeft gisteren beslo ten, de Amerikaanse actrice Jane Fonda en haar groep de toegang tot Japan, waar men voorstellingen met een anti-ooylogsstrekking wil géven, te ontzeggen. Al®, red ére ivOot de Wéigérifcg wordt opgegeven dat Jane Fonda en haar gezelschap slechts toeristenvi sums hebben. De 33-jarige Jane Fonda en de vijftien leden van haar groep zijn sinds hun aankomst op het vliegveld van Tokio onder vraagd- De actrice is van de beslissing van de immigratiedienst in beroep ge gaan bij de Japanse minister van iusitïtie. lllj 'A-" O Een van Hoekstra's talloze cartoons.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 11