Rioleringsp r obleem voor deel opgelost BURGEMEESTER SCHIPPER MOEST MOND HOUDEN is i IN JANUARI KOMT INTERIMNOTA GEZONDHEIDSZORG ALLEEN IS MAAR ALLEEN GEEN BLAUWE ZONE IN HULST Vandaag 12<t. verdienen. Verkoop pomphouders sterk teruggelopen Roep om tegenacties Vlissinger rijdt nog steeds goedkoop MARGRETTENAREN BLIJ MET GOEDKEURING GS VOOR LENING Buien W elzijnsstichting niet van rle baan PASTOOR BINCK BEGRAVEN Raad Middelburg stad streek m—BÊÊÊBÊÊÊK^mmm Wajang-goudeerlijke plantenmargarine. Kapelle weiia med wella Inspraak Dubbelstad VOORRANG NIET VERLEEND: 30,- BOETE Woensdag 8 december 1971 3 ESSO VERBIEDT BENZINE-SLAG (ADVERTENTIE) yssMX-frW-yss'- (Van een onzer verslaggevers! MAGRETTE Het eind van de ellende, die als gevolg van het ontbreken van riolering de afgelopen jaren in Magrette werd veroorzaakt, is voor een deel van de bevolking van dit dorpje in zicht. Gedeputeerde Staten hebben hun goedkeuring verleend aan een besluit van de Axelse gemeenteraad om de linkerhelft van het dorp, gezien vanuit Axel, van riolering te voorzien. Het daarvoor benodigde geld kan geput worden uit een lening van 325.000 gulden, waarover Axel nog steeds beschikt. De lening is oor spronkelijk aangegaan te behoeve van de bouw van de nieuwe christe lijke mavo-school. Kort daarna werd bekend, dat de lasten voor de ver wezenlijking voor rekening zouden komen van het rijk en vanaf dat moment zat het Axelse gemeentebe stuur met een geldlening van ruim drie ton waarvoor geen bestemming meer was. Of liever gezegd: waar veel te veel nieuwe bestemmingen bestonden, want er liggen in deze gemeente nog verschillende projec ten op uitvoering te wachten. De aaqleg van riolering in Magrette is er daar een van, evenals een plan om 166 betonwoningen van de ge meente op te knappen. Van G.S. kwam er toestemming om de lening Vooruitzichten voor donderdag en vrijdag, opgesteld door het K.N.M.I.: Hier en daar een bui en normale temperaturen voor de tijd van het jaar. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor donderdag: aantal uren zon: 0 tot 3; min.-temp. en max.-temp.: omstreeks normaal; kans op een dro ge periode van minstens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. Voor vrijdag: aantal uren zon: 0 tot 3; min.-temp. en max.-temp.: om streeks normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 pro cent; kans op een geheel droog et maal: 60 procent. Konstanz 260 -1, Rheinfelden 168 -6, Straatsburg 162 pl. 2, Plittersdorf 297 pl. 3, Maxau 349 pl- 3, Plo- chingen 134 pl. 4, Mannheim 157 8, Steinbach 115 -2, Mainz 182 -4, Bin- gen 93 -2, Kaub 109 -4, Trier 109 -4, Trier 288 pl. 8, Koblenz 122 -13, Keulen 84 -9, Ruhrort 252 -6, Lobith 878 -9, Pannerdense kop 855 -7, Nijmegen 683 -9, IJsselkop 820 -14, Eefde IJssel 352 -18, Deventer 238 - 18, Monsin 5452 -8, Borgharen 3911 pl. 41, Belfeld 1116 pl. 24, Grave beneden de sluis 500 -1. fh^Water Morgen, donderdag 9 december. BERGEN OP ZOOM 8.29 en 20.59, HANSWEERT 7.48 en 20.17, TER- NEUZEN 7.16 en 19.46, VLISSIN- GEN 6.51 en 19.16, WEMELDINGE 8.19 en 20.49. voor andere doeleinden aan te wen den dan de bouw van de school. Die goedkeuring werd gegeven onder voorwaarde, dat het project waaraan het geld zou uitgegeven worden geen budgettaire belasting zou bete kenen. Dat wil zeggen: het bedrag mocht niet worden aangewend voor een doel, dat de gemeente jaarlijks opnieuw geld zou kosten. En, daar begonnen de problemen. In principe voelden b. en w. wel voor een afdoende regeling van het riolerings probleem in Magrette, maar daar zou elk jaar geld bij moeten. En dat was nu juist niet de bedoeling van Gedeputeerde Staten. Uiteindelijk werd door de gemeenteraad besloten de gewaagde sprong toch maar te maken. Voorgesteld werd door het college van b. en w. een deel van de lening te gebruiken voor de aanleg van de riolering en het restant voor de opknapbeurt van woningen. De gemeenteraadsleden gaven aan dit voorstel hun fiat en nu is dan ook de goedkeuring van G.S. afgeko men. Voor Magrette zal dit ongetwijfeld een hele opluchting betekenen. De linker helft van het dorp heeft de hoogste urgentie gekregen bij het oplossen van de problemen, omdat dit deel ook het laagst is gelegen. Er is geen afvoermogelijkheid van overtollig water in deze wijk, zodat de bewoners van de huizen aanhou dend met wateroverlast worden ge confronteerd. Na behoorlijke regen buien staan hele gedeeltes van stra ten steevast blank om over de pro blemen bij de afvoer van toiletten, douche- en waswater nog maar te zwijgen. De bevolking van Magrette heeft de afgelopen maanden ver schillende keren actie gevoerd, en toen te kennen gegeven al erg ge lukkig te zijn met een gedeeltelijke oplossing. (Van een onzer verslaggevers). AARDENBURG „Wij staan nog steeds positief tegenover een wel- zijnsstichting in West-Zeeuwsch- Vlaanderen, alleen ontbraken voor ons de financiën nog". Aldus burgemeester M.G.M. van Berckel, van Aardenburg, die hier mee reageert op verschillende uit spraken die in de Oostburgse begro tingsvergadering zijn gedaan. Hier bij werd gezegd dat het aan Aar denburg te wijten is dat de wel- zijnsstichting er nog steeds niet is. „Binnenskamers vormt de wel zij nsstiehtdng neg steeds onderwerp van gesprek", vervolgt de heer Van Berckel, die het niet ondenkbaar achtte dat in het komende jaar de welzijnsstichting nog eens in de raad aan de orde wordt gesteld. (Van onze correspondente) VLISSINGEN Van producentenzijde wordt het verzet tegen de Vlissingse benzine-oorlog steeds sterker. Garages en pomphouders in Vlissingen roepen om tegenacties. De Esso-stations in Vlisssingen hebben het strijdperk dinsdagmiddag om vier uur moeten verlaten, nadat de directie van Esso Nederland in Den Haag de pomphouders liet weten, dat zij tegen de verlaging van twaalf cent per liter benzine waren, en dat de actie diende te worden gestaakt. Deze korting hadden de Esso-pom- pen zelf ingevoerd als antwoord op de actie van de Miro, het warenhuis van Albert Heijn in Vlissingen, dat sinds vorige week twaalf cent kor ting geeft op elke liter benzine, en op de al een jaar aan de gang zijnde actie van het koopcentrum Groenen dijk, dat acht cent gaf, en 'twaalf cent bij aanbesteding van zestig gul den boodschappen. De strijd duurt echter onverminderd voort tussen de twee laatst genoemde benzineleve ranciers en de pompen van de gebr. Broere uit Dordrecht. De voorzitter van de benzinecom missie van de BOVAG op Walche ren, de hfeer A. Dijkwijl uit Middel burg, zei ons desgevraagd dat hier sprake is van concurrentie-verval- sing, „een kapot maken van andere bezinebedrijven. Sommige pompen in Vlissingen hebben hun benzine- omzet zien teruglopen tot een kwart van hun omzet. Anderen halden dat zelfs niet meer. De minister van Eco nomische Zaken zal hier moeten in grijpen", zo meent de heer Dijkwijl. „De gewone garagehouder wordt kapot gemaakt door de actie van de Miro. Een bijzonder onrechtvaardige zaak als men bedenkt dat enige tijd geleden van hogerhand een verbod wterd opgelegd koffie cadeau te doen als geschenk bij afname van zoveel liter benzine. Mear Albert Heijn mag wel branche-vreemd gaan en benzine zelfs ver beneden de nor male prijs verkopen. Wat kan het Albert Heijn schelen of ze een paar ton toeleggen op de benzine. Maar daar kan de gewone man niet tegen op", aldus de heer Dijkwijl. De gebr. Broere-pompen in Vlis singen geven tien cent korting per liter. Hiervan noemt de directie in Dordrecht echter het grootste deel voor h-aar rekening. Hoelang deze actie nog gaat duren is niet bekend. Volgens de heer Dijkwijl gaat het er hier om wie de langste adem heeft. De BOVAG-benzhtecommissie kan zelf weinig doen. Het gaat in deze (Van onze correspondent) ALPHEN Gisteren vond in Alphen onder enorme belangstelling de uitvaartdienst en begrafenis plaats van de bij leven in Zee land en Brabant beminde emeritus pastoor W.J.C. Binck, die donderdag j.l. op 89-jarige leeftijd in het Lau- rensziekenhuis te Breda is overle den. In de Willebrorduskerk bleef geen enkele plaats onbezet. Onder de tal rijke aanwezigen warein o.a. prof. Glasbergen, gedeputeerde J. Wil- lems, het voltallige bestuur van Bra bants Heem, vertegenwoordigers van de rijksdienst voor het oudheidkun dig bodemonderzoek, talrijke geeste lijken uit het bisdom, de oud-burge meesters van Alphen en Riel, Smits van Oyen tn Osse, het college van burgemeester en wethouders van Alphen en Riel, het kerk- en kerk- raadsbestuur en vele vertegen woordigers van diverse heemkundi ge kringen. De uitvaartdienst met gildeheför werd geleid door deken Don in concelebratie met pastoor Van Zon en drie oud-kapelaans, t.w. pastoor Willemen, pastoor Hack en rector Matthee. De baar werd geflankeerd door leden van de bond oud-strijders. De ken Don hield een herinneringsrede waarin hij de persoon van wijten pastoor Binck voortreffelijk wist te typeren. Voorafgegaan door drum band en majorettenkorps schutters gilde St.-Wilïebrordus en de Bond Oud Strijders zette zich na de uit vaartdienst een enorme stoet in be weging naar het kerkhof, waar het stoffelijk overschot werd bijgezet. Talrijke kransen werden meegedra gen en op het graf geplaatst. Tijdens de uitvaartdienst wei-d een gedach tenisplaatje uitgereikt waarvan de tekst door de overledene zelf was vervaardigd. Onderscheiding Voor zijn werk gedurende meer dan 40 jaar ten behoeve van het landbouworganisa tieleven in Kapelle, heeft de heer A. de Schipper te Kapelle de gouden medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, ontvangen. Deze werd hem uitgereikt tijdens een bij eenkomst in "De Vroone" te Kapel- 1* actie alleen om de leveranciers van de ongrijpbare witte benzine. „Maar er moet wel iets gaan ge beuren, menen de Vlissingse garage houders, wilten er op dit oorlogster rein niet nog meer slachtoffers gaan vallen." De consument blijft in deze zaak alsnog de lachende derde. In een onafgebroken rij laten zij de tank van hun auto vol lopen, met de goedkope benzine, blind voor de strijd die over de kappen van hun auto heen wordt uitgevochten. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG „Ik had zater dagmiddag graag willen pleiten voor een spoedige verbetering van de weg Oostburg-Groede. Dat is een zeer urgente zaak in onze ge meente. Bovendien had ik graag Aardenburg gelukgewenst met de nieuwe weg Sint Kruis -Water- Landkerkje, die voor een prachtige ontsluiting van dat deel van West- Zeeuwsch-Vlaanderen zorgt. Aldus burgemeester A. Schipper van Oostburg, die zaterdagmiddag tijdens de officiële opening van deze nieuwe weg door de commis saris van de koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen, het woord niet kreeg van zijn Aardenburgse colle ga, M.G.M. van Berckel. De nieuwe we weg loopt voor anderhalve ki lometer over Oostburgs grondge bied. „Collega Van Berckel schoof het op tijdnood, maar vermoedelijk heeft hij zich gestoten aan diverse uitspraken die tijdens onze begro tingsbehandeling zijn gedaan over de herindeling in onze regio"., zei de heer Schipper, die hierbij wees naar de algemene beschouwingen van de PvdA-fractie. De heer Schipper zelf verklaarde in zijn antwoord op die algemene beschouwingen, dat ook zijns in ziens de herindeling niet ver ge noeg is gegaan. „Ik vertolkte hier mee het standpunt van het college van b. en w. en naar ik meen ook de meerderheid van de raad", zegt burgemeester Schipper. Burgemeester Van Berckel wees erop dat de bijeenkomst in het Aardenburgse raadhuis exact om half vier moest zijn afgelopen om dat fanfare en sinterklaas, die bij de feestelijkheden rond de nieuwe weg betrokken waren, niet te laten wachten. Dat de in Oostburg geui te kritiek op de herindeling oor zaak is geweest om zijn college uit Oostburg het woord niet te verle nen wees de heer Van Berckel van de hand. (ADVERTENTIE) r shampoo fVS Wellamed anti-roos shampoo en Wellamed anti-roos lotion. Twee middelen die uw roos radikaal bestrijden. Tot in de wortel. Wég roos, dai is geen belofte maar een feit Wellamed anti-roos shampoo als voorbehandeling Een flakon voor 10 a 15 wassingen kost maar f 4,30 Wellamed op alkoholbasts als nabehandeling De flakon voor 8 behandelingen kost maar f 4,30 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De gemeente Middelburg is bezig met het samenstellen van een nota over de gezondheidszorg. In deze nota zal onder meer aandacht worden besteed aan de ziekenhuisvoorziening op Walcheren, aan het ambu lancevervoer, de gemeentelijke geneeskundige dienst, de schooltandartsen dienst en de schoolartsendienst. Bij het doorlichten van deze zaken zal ook aandacht worden besteed aan zaken als milieubeheer, gezondheidszorg, be jaarden en dergelijke. Vooruitlopend op het gereedkomen van de omvang rijke nota zal in januari een interimnota verschijnen. Dit deelde gisteren wethouder J. van Bennekom mee tijdens een be grotingszitting van de Middelburgse gemeenteraad. In verband met de komst van de nota over de gezond heidszorg liet hij vele, door de raadsleden over dit onderwerp ge stelde vragen, nog onbeantwoord. Gisterenmiddag gingen Burgemees ter en Wethouders in op de proble men, vragen en wensen die de Mid delburgse fractievoorzitters een dag tevoren in hun algemene beschou wingen hadden gesteld. Burgemees ter Drs. P. Wolters zei met betrek king tot de opmerkingen over de industrialisatie dat vroeger elke burgemeester zijn best deed om zo veel mogelijk nieuwe bedrijven aan te trekken, terwijl nu het woord industrialisatie enige afkeer oproept. „We moeten oppassen niet van het ene uiterste in het andere te gera ken", aldus Drs. Wolters, die voor stander zei te zijn van een evenwich tig maar toch ook wel selectief in dustrialisatiebeleid. Hij wees er in dit verband op dat de gemeente Middelburg de uitbreidingsplannen van Hercules kritisch zal bezien en dat de inspectie van gezondheids zorg en milieubeheer tijdig bij de plannenmakerij wordt betrokken. Burgemeester Wolters wees erop, dat Middelburg de functie van koop centrum verder zal moeten uitbou wen. In het plan Geere is ruimte voor versterking van deze functie. Ten aanzien van dit plan nemen grootwinkelbedrijven echter een af wachtende houding aan in verband met de plannen die in Vlissingen worden ontwikkeld. ten. Naar zijn mening moet in dit gebied een goed samenspel tussen de provincie en de gemeenten ont staan. Onderzoekingen op dit gebied zijn noodzakelijk, omdat men zit met twee tegengestelde belangen van schaalvergroting en het contact tussen overheid en bevolking. Wat betreft het in Middelburg ge signaleerde drugprobleem zei de burgemeester dat dit de aandacht van het bestuur van De Beuk en der de Middelburgse politie heeft. Wat de politie betreft zei hij, dat die onderbezet is maar toch zo goed mogelijk functioneert. Hij achtte het in dit verband duidelijk dat niet altijd even adequaat door de politie kan worden opgetreden. De burgemeester ging iu het kort in op de door de raadsleden aan de orde gestelde dubbelstadsgedachte (samenwerking Vlissingen-Middel- burg). Hij meende dat dit niet al leen een zaak is van deze twee gemeenten, maar dat bijvoorbeeld ook de PPD hierbij betrokken moet worden. Wat de structuurplannen van de gemeente Middelburg betreft, zal de raad op 20 januari een informatieve vergadering houden, waarop deze zaak uitvoerig de aandacht krijgt. Bestuurlijke heroriëntatie in Zee land. zei Drs. Wolters nodig te ach- Wethouder W. Baars stelde dat de bevolking voortaan in een vroegtij dig stadium zal worden betrokken bij de voorbereiding van bestem mingsplannen. Verder deelde hij mee dat aan dacht zal worden besteed aan de bouw van aangepaste woningen voor gehandicapten en aan de bouw van bejaardenwoningen in de binnen stad. Hij zei het niet mogelijk te achten dat tip korte termijn in Mid den-Zeeland een crematorium wordt gebouwd. Zo'n crematorium is naar de mening van de heer Baars voor' lopig onrendabel omdat dit gebied een te gering aantal inwoners heeft. Wethouder M. Hubregtse weerlegde de kritiek dat de begroting „uitge kleed" zou zijn. Naar zijn mening zit er wel iets ruimte in de begro ting voor 1972. Wethouder Mr. Van der Weel zei dat de gemeente Mid delburg het innen van schoolgelden, straat- en rioolbelasting en de nota's van gemeentelijke bedrijven zal be spoedigen, waardoor de gemeente aan rentewinst een bedrag van f 30.000,- verdient. Wethouder J. van Bennekom deelde mee dat nog zal moeten worden bekeken of de ge meente Middelburg de Stichting Het Ongeboren Kind en de Vereniging voor Milieuhygiëne Zeeland subsidie moet geven. De vereniging voor Mi lieu Hygiëne lijkt dit jaar wel in de prijzen te vallen omdat men, in verband met het samenstellen van de Middelburgse nota over gezond heidszorg voor een belangrijke bij drage heeft gezorgd. (Van een onzer verslaggevers) HULST/TERNEUZEN/BERGEN OP ZOOM/BREDA Zo. Sinter klaas zit er weer op. We hopen, dat iedereen het naar de zin heeft ge had, dat de gedichten leuk waren, de geschenken mooi, de speculaas lekker. Het is fijn om zo'n traditioneel feest als Sinterklaas in de fa miliekring te vieren. Zoals het ook fijn is om straks Kerstmis en Oud en Nieuw samen te vieren. Samen met je huisgenoten, samen met je vrienden. ::Vt '..li::,:.; Hoe stemmingsvol echter ook, hoe gezellig, hoe stichtend toch heb je soms het gevoel, dat er iets ontbreekt. Dat je jezelf beter zou heb ben gevoeld, als je iets meer had gedaan, dan het alleen maar voor jezelf gezellig maken. En, laten we wel wezen, het is juist in die laat ste weken van het jaar, dat de meeste mensen zich daarop meer dan anders bezinnen. Maar wat moet je eigenlijk doen om jezelf dat tevreden gevoel te ge ven, dat je iets goeds hebt gedaan? Geld geven aan een goed doel? Nou ja, daarvoor krijg je het hele jaar door al gelegenheid genoeg. Maar wat dan? Werkend bij de krant kom je regelmatig tot de ontdekking, dat er veel mensen zijn, te veel mensen, die alleen zijn, eenzaam zijn. Juist deze tijd van het jaar is voor hen erg moeilijk. Als we daaraan nu eens iets deden. Gewoon iemand, die alleen is en zich rot voelt, de gelegen heid geven een avond, of een dag, of een paar dagen bij u thuis te komen. Vorig jaar heeft De Stem zich ingespannen om voor diegenen, die rond of tijdens de kerstdagen en Oud en Nieuw een eenzaam mens willen uitnodigen en voor hen, die zo dolgraag „gast" zouden willen zijn, op te treden als een soort bemiddelingskantoor. Dit jaar doen we dat weer, omdat overduidelijk gebleken is, dat het velen een ge noegen heeft gedaan. Laten we proberen er dit jaar nog meer van te maken. Vul daarom onderstaande bon in en stuur hem zo vlug moge lijk naar De Stem. Wij zullen de contacten leggen. Wees gerust, hoe het allemaal afloopt komt niet in de krant. Ik wil graag een avond (of een dag) bij iemand op bezoek. Naam Leeftijd- man/vrouw Adres: -Tel.: Woonplaats Heb wel/geen vervoer nodig »T*7. KW -il« Voorkeur voor (dag invullen) Ik wil graag iemand uitnodigen Naam Leeftijd man/vrouw Adres Tel. Woonplaats Kan wel/niet voor vervoer zorgen - Voorkeur voor (dag invullen) (Van een onzer verslaggevers) HULST Het Hulster college van b. en w. voelt er niet zoveel voor om in de binnenstad van Hulst een blauwe zone te maken, waarmee men het probleem van de langpar- keerders te lijf zou kunnen gaan. Op advies van verkeersdeskundigen is men daartoe nog bewust niet overgegaan. Dit heeft burgemeester Motthoff meegedeeld naar aanleiding van vragen, die op de hoorzitting in de burgerzaal van het stadhuis zijn ge steld. Daar is op het gemeentebe stuur een dringend beroep gedaan het parkeerprobleem in de Hulster binnenstad eens goed aan te pakken- De meest ideale situatie volgens een van de bezoekers van de hoorzitting, is als de auto's buiten de binnenstad geparkeerd zouden worden. Burgemeester Molthoff heeft laten doorschemeren dat, indien het nood zakelijk mocht blijken om een blau we zone in te stellen, aan een der gelijke beslissing toch eerst een ge degen objectief onderzoek wordt in gesteld. Naar aanleiding van een vraag op dezelfde hearing of de huidige spoorlijn Sint Nikla-as-Hulst nog eens dienst zal doen heeft burge meester Molthoff meegedeeld, dat op middellange termijn niet te zien. In de verre toekomst wordt voor wat Hulst betreft wel rekening ge houden met de mogelijke aanleg van spoorweg-verbindingen. Een andere vraag op de jongste hearing: „Waarom moet Hulst glad- gesehoren gazons hebben, waar nie mand op mag komen"? Wethouder J. Stolte van openbare werken in antwoord daarop: „We moeten af van het idiee, dat men op die gazons niet zou mogen lopen. In het nieuwe bestemmingsplan Moer- schans komt deze zaak aan de orde. Dit gebied is zo fraai, dat wie willen dat het zo fraai blijft". (Van een onzer verslaggevers). TERNEUZEN De Hontenïsser aannemer T.B. stond gisteren voor het Terneuzense kantongerecht te recht omdat hij op de Gentsestraat in Hulst geen voorrang had verleend aan een bromfiets. Voor mr. J.A. Blok, de officier, stond de overtreding vast. Hij eiste een boete van f 40,- Mr. Van Hees veroordeelde hem tot een boete van f 30,- 4

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 3