Loten om ontslag in Britse fabriek KERSTBOMEN LIGGEN KLAAR CHAOS IN AUTO-INDUSTRIE Ook N.C.W. tegen vervroeging pensioenplicht I )e^e|yd Door Westduitse staking veel fabrieken dicht Drees: Zestienhoven onmisbaar Brandbom legt bar in de as r m ibJjNroweÉj -..--ÊÊÊK- I rSSSZZSSSSZ»"* u J Trimstations langs auto weg slaan niet aan Eerste stap Uitzichtloos WEER VIER DODEN IN NOORD-IERLAND OVERLEG IN ERNSTIG GEVAAR Noodtoestand in Zuid-Korea e/ v binnenland buitenland commenlaar li ZINLOOS Spanning in Belfast Extra-premie Vijftig kilo hasjiesj onderschept RUMOER IN VENLO WERKLOOSHEID BLIJFT STIJGEN NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK den bank die modern denkfen toch hel" oude niel" vergeef Dinsdag 7 december 1971 ii (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Aptorijdcnd Nederland is niet kapot •aan de auto-trimstations. De eerste ♦wee bij Driebergen en Harderwijk noteren weinig bezoekers. In ieder geval is de „score" veel lager dan de trim-experts bij de Nederlandse Sport Federatie hadden gedacht. Het is de bedoeling dat de zaak nog een jaar wordt aangezien. Blijven de auto-trimstations ongebruikte versie ring van de autosnelweg, dan gaan ze dicht. Maar als er een ommekeei- komt, zullen er meer worden aange legd. Leen Akkers, de NSF-coördinator van de trimactiviteiten in Neder land, heeft gezocht naar de oorzaken van de volgens hem te kleine be langstelling voor de trimstations, Gedurende twee dagen hield hij hij een enquête. Volgens hem zit er „valse schaamte" achter de trimstation-tragedie. „Je ziet de mensen wèl kijken, als er iemand trimt. Het is natuurlijk voor zo iemand niet prettig, als een aan tal lachende mensen vanuit een auto hem voor gek uitmaakt". Pakistan en India voeren momen teel een zwaardere strijd dan ooit tussen de krijgsmachten van beide landen is geleverd. India is er op uit de (West)Pakistaanse troepen zo snel mogelijk uit Oost-Pakistan te verdrijven. De officiële erkenning van Bangla Desj als onafhankelijke natie kan opgevat worden als een aanwijzing dat de Bengaalse vrij heidsstrijders, gesteund door de In diase troepen, in de oost-provincie al sterker zijn dan verwacht werd. Of althans binnen afzienbare tijd de overhand zullen krijgen. r India heeft er zelfs een oorlog aan het westelijke front voor óver om het probleem Oost-Pakistan tot een oplossing te brengen. Een onafhan kelijke staat Bangla Desj maakt na melijk de terugkeer van de tien mil joen Oostpakistaanse vluchtelingen naar hun eigen land mogelijk. Om deze ondragelijke last-is (het toch al niet rijke) India de strijd begonnen. Dat was we herhalen het nog eens een betreurenwaardig besluit, hoe zeer de Indiase regering ook in het nauw is gedreven door de gevolgen van de besluiten van de Pakistaanse leiders (dezen stuurden troepen naar Oost-Pakistan, die daar een waar schrikbewind de tien miljoen vluchtelingen! hebben gevoerd). De grote mogendheden intussen zouden er verstandig aan doen al hun invloed aan te wenden tot be ëindiging van deze voor zowel India als Pakistan té kostbare oorlog, in plaats van in de Veiligheidsraad te redetwisten ovèr procedure kwes ties. Stopzetting van de wapenleve ranties door China en Rusland (aan resp. Pakistan en India), zoals de Verenigde Staten reeds hebben ge daan, zou een eerste stap in de goe de richting zijn. Voor de statistieken is de explosie die het afgelopen weekeinde een stampvol café in Belfast ver-, woestte, ongeveer de zwaarste klap die in de nu al ruim twee jaar du rende Noordiersë onlusten is geval len. De zestien doden die daarmee aan katholieke zijde vielen, zullen echter niemand in het dolgedraaide Ulster tot bezinning brengen. De spi raal van geweld en dood lijkt einde loos, hoe vol de interneringskampen ook komen te zitten. Men kan o.i. niet meer in redelijkheid volhouden, dat dit een interne aangelegenheid is van de Noordieren, ook niet van Noordieren, Britten en leren. Maar kan men in redelijkheid iets ver wachten van bijv. de Verenigde Na ties, met een Veiligheidsraad, die deze dagen inzake de India-Pakistan- oorlog zo van zijn machteloosheid blijkt geeft? Het onlangs door de Britse labour- leider Wilson gelanceerde idee om maar eens serieus te gaan praten over één verenigd Ierland lijkt al leen de rollen maar om te keren. Wie garandeert immers dat er dan niet een „protestantse IRA" opstaat? De bom in het volle café zou een protestantse bom geweest zijn. Vol gens anderen was de explosie een ongeluk. Het maakt eigenlijk niet uit, de bom was toch ontploft. Juist het feit dat er nog slechts met bom men en kogels wordt gesproken, maakt de situatie zo uitzichtloos. (Van onze correspondent) LONDEN Arbeiders van de gasfabriek van Greenwich, een ge meente in zuidoostelijk Londen, zullen deze week deelnemen aan een loterij, waarin hun baan op het spel staat. De winnaars vallen zonder werk en krijgen een vergoeding van maximum 2600 pond, die in het Engels „een gouden handdruk" wordt genoemd. Deze zonderlinge loterij draagt de goedkeuring weg van de directie en de vakbonden. Vorige week kwam de directie tot het besluit, dat 122 arbeiders ontslagen moesten worden wegens ver doorgedreven automatisering. De vakbonden dwongen echter een overeenkomst af, die bepaalde dat aan iedere overtollige arbeider een meer dan normale vergoeding uitbetaald moest worden. Als gevolg van dit aanlokkelijke vooruitzicht boden ruim 300 arbei ders zich spontaan aan om hun ontslag te krijgen. De directie stond dus voor het probleem, dat ze een keuze moest doen. Zij pleegde overleg met de vakbonden en gooide het op een akkoordje over een loterij. Briefjes met de namen van de vrijwilligers worden in een grote trommel gestopt en goed door elkaar geschud. Daarna begint de trekking. De gelukkige winnaars gaan naar huis met een vergoeding, die 800 pond hoger ligt dan de bedragen, die in normale omstandig heden betaald worden. Zodra ze werkloos zijn, kunnen de ontslagen arbeiders gaan stempelen en zullen ze gemakkelijk rond komen. In deze omstandigheden is het geen wonder, dat de vraag om ont slagen te worden alle verwachtingen overtreft. '-«ti 40* f ria w .N 11*1 BS J I 5 f t li I Jf 1 llli. fS»*! 1 tfcfr'-V I v föi pil ES BRÉDA B»fR H 5=5 Het gaat hard in deze feestelijke maand: nauwelijks hebben we het feest van Sinterklaas achter de kiezen of de fprste Kerstbomen arriveren al weer op de verkooppunten klaar om hun plaats in de huiskamers in te nemen. (Van onze correspondenten) MAASTRICHT De Westduitse auto-industrie dreigt vol ledig lam gelegd te worden nu werkgevers en vakbonden in de metaalindustrie nog steeds niet tot een overeenkomst zijn gekomen. Gisteren sloten, zoals gemeld, de poorten van de Volkswagen fabrieken in Wolfsburg, Hannover, Salzgitter, Einden, Bronswijk en Kassei. Ook de BMW-fabriek in Münehen zette gisteren de pro- duktie stop. Een tweede fabriek van BMW in Dingolfing (Oost- Beieren) zette gisteren de produktie nog voort Niet voor lang. Verwacht wordt dat deze fabriek vandaag of morgen ook de poorten zal sluiten. Mercedes en Audi-NSU sloten verleden week al. Oorzaak van de bedrijfssluitingen is het loonconflict in de metaalindu strie in Noord-Baden en Noord-Würt- temberg waar de grootste leveran ciers van auto-onderdelen zijn geves tigd. Vooral aan Bosch-onderdelen is een groot gebrek ontstaan, de voor raden van de fabriek (o.a. autolam pen, dynamo's en accu's) zijn beperkt, terwijl bijna alle Westeuropese auto- fabrieken onderdelen van Bosch be trekken. Ook bij een snelle oplossing zal het loongeschil nieuwe slachtoffers ma ken. Ford Genk is bijna door haar voorraad onderdelen heen en heeft al aangekondigd donderdag de pro duktie van personenauto's (Ford Ca- pri) en maandag de produktie van bestelwagens (Ford Transit) te moe ten staken. Bij Ford Keulen, waar Capri 17 en 20 M worden gemaakt, zijn nog onderdelen aanwezig om de produktie tot vrijdag voort te zetten. Bij Ford in Saarlouis (Escort en Ca pri) is de produktie tot maandag a.s. verzekerd. Niet-Duitse automerken zijn door de staking in Duitsland al bijna even zeer in het nauw gedreven. DAF b.v. heeft slechts een voorraad Bosch-on derdelen voor een produktie van twee weken. Door het dichtgaan van de Volks wagenfabrieken zijn 100.000 werkne mers zonder werk gekomen. Bü BMW Münehen zijn er. dat 8.000. Bij Ford Genk en Ford Keulen werken mo menteel 10.000, bij Ford Saarlouis 6.830 man. Gistermorgen zijn de onderhande lingen in de Duitse metaal in een im- ADVERTENTIE) KERSTFENNING 1*11 Geslagen ln 21,6 karaats gedegen goud <n geset met een echte diamant, symbool van salver- held. Hierbij behoort 'n cassette van origneel olijfhout afkomstig van de olijfberg bij Jerusalem. Dit kostbare olijfhout Is 1000— 2000 jaar oud. Het tafereel op de voorzijde geeft bet kerstver haal weer. De diaroan- 7 ten kerst klok is verfraaid met kleurig lak-emaille. Op de keerzij de: kompo- neert de jonge her- Jder DA- 1 VID een jf/ lofzang op zijn Heer. Aan de voet van de heuvels ligt Gouden stad Jerusalem. A. Kerstvijfje B. 500 ex.: C. 350 ex.: D. 50 ex.: E. 25 ex. Diamant 4 gr. 0 18 mm kf 88,-0,04 K 7 gr. 0 22,8 mm kf 138 0,10 K 12Vj gr. 0 28 mm h 198,— 0,15 K 30 gr. 0 38 mm k 398,— 0,25 K 60 gr. 0 38 mm k 728,0,35 K Levering voor Kerstmis. Prijzen inclusief b.t.w. Alle penningen zijn genummerd, gezet met een echte diamant en voorzien van een garantie-, te vens verzekeringsbewijs. Tè bestellen bij banken, juwe liers en rechtstreeks bij de ORANJE MUNT DEN HAAG Lange Poten SA - Tel. 070-646924° Een gouden penning, een waardevol en historisch bezit. passé geraakt toen drie vakbondsver tegenwoordigers die lid zqn van de speciale bemiddelingscommissie, tien minuten na het openen van de on derhandelingen de zaal verlieten. Ze blijven bij hun laatste eis van een loonsverhoging van 7,9 procent, plus een uitkering ineens van 40 procent van het maandloon. Een eis. die vol gens de werkgeversvertegenwoordi gers zo hoog is, dat verder overleg zinloos is. De werkgevers willen niet verder gaan dan een loonsverhoging van zes procent en een uitkering in eens van 20 procent van het maand loon. (Van onze redactie buitenland) LONDONDERRY/BELFAST In gevechten met terroristen zijn gister morgen in Londonderry in Noord Ierland vier doden gevallen. Britse soldaten deden aanvallen op punten waar sluipschutters zich hadden op gesteld, nadat deze het vuur hadden geopend. Er werden er drie doodge schoten. Een soldaat werd gewond. Elders doodde men een man die op het punt stond een molotov-cocktail te gooien. De hele dag hebben Britse mili tairen gisteren in grote delen van Belfast gepatrouilleerd. De spanning in de stad was zeer groot na de bom aanslag van zaterdagavond in een café, waarbij 16 mensen werden ge dood en tientallen gewond. De schul digen zijn nog steeds niet bekend. De premier van de Ierse republiek, Jack Lynch, heeft gisteren serieuze onderhandelingen voor een vereni ging van Ierland geëist Hij waar schuwde dat dergelijke onderhande- lilngen moeizaam en ingewikkeld zullen worden. Lynch zei dit in de parlementaire persclub in Londen. De voorstellen die Harold Wilson, de leider van de Britse Labourpar- tij, nog geen twee weken geleden ge daan heeft ten aanzien van een grondwet voor een verenigd Ierland, acht Lynch een keerpunt zowel in de Britse binnenlandse politiek als in de betrekkingen tussen Engeland en Ierland. (Van onze parlementaire-redactie) DEN HAAG Het overleg in de Stichting van de Arbeid over het in voeren van een wettelijke pensioen plicht voor loontrekkenden ter aan vulling op de AOW/AWW-uitkering, is in ernstig gevaar. Oorzaak daar van is het recente vakbewegingsplan om nu al met de premieheffing te beginnen, teneinde een financie ringsbron te scheppen voor uitbrei ding van de sociale woningbouw. Volgens het Nederland Christelijk Werkgeversverbond en zijn zus terorganisatie V.N.O. deelt die op vatting doorkruist dat plan het compromis, dat tot dusver is bereikt bij de voorbereiding tussen werkge vers en werknemers. Dit compromis hield o.m. in, dat de uitvoering van de wettelijke pen sioenplicht zou worden opgedragen aan de organen, die zich ook nu al met pensioenvoorzieningen bezig houden, o.m. de verzekeringsmaat schappijen. De uitwerking van de ba sisgedachten zal nog een jaar of vier duren. Men krijgt dan niet meteen een aanvullend pensioen van bete kenis, want zo'n regeling moet nog groeien, met name wat de premie kant betreft. De vakbeweging heeft nu in het kader van haar kirtiek op het beleid van de overheid voorgesteld om al vast met de pre mieheffing te beginnen. De betrokke nen krijgen dan eerder een redelijk pensioen en intussen kan de premie worden gebruikt voor de woning bouw. De werkgeversorganisaties stellen zich op het standpunt dat optrek king van de AOW/AWW tot het netto-minimumloon, verhoging van de uitkeringen aan z.g. oud-invali den en invoering van een volksver zekering tegen arbeidsongeschikt heid (de WAO is alleen voor werk nemers) voorrang moeten krijgen. Voorts is men van oordeel, dat de sociale premies slechts beperkt kun nen stijgen, hooguit met 3 procent van het nationaal inkomen. Deze 3 procent is al verre van voldoende om de genoemde proriteiten te be kostigen; bovendien is voor aanpas sing van de bestaande voorzieningen al extra premie nodig. Het zal dan ook onvermijdelijk zijn naar bespa ringen elders te zoeken, welke men denkt te vinden door de kinderbijsla gen voor het eerste en tweede kind niet verder te verhogen, wat tot ge leidelijke premieverhoging leidt en door een eigen risico in te voeren voor ziekenfondsverzekerden. Van de noodzaak tot dit laatste is men nog niet helemaal overtuigd, want met name in de kring van het N.C.W. meent men, dat er wel besparingen te bereiken zijn in de sfeer van de ziekenfondskosten, met name in de hoek van de ziekenhuiskosten. Hoe dit zij: een claim op de totale pre mie voor de verplichte pensioen voorziening zou deze programmering doorkruisen, aldus de N.C.W. HONGKONG (AFP). Noord- Korea heeft de Zuidkoreaanse lege ring beschuldigd van het „ontketenen van een misplaatste en grootscheepse anti-communistische campagne onder het voorwendsel van een zogenaam de dreiging van de kant van Noord- Korea". De beschuldiging volgde gisteren op de afkondiging van de noodtoestand door president Tsjoeng Hee Park van Zuid-Korea. Volgens Park wil Noord- Korea zich ,.met geweld van het zui den meester maken, nemen infiltratie en spionage toe, en zijn de voorberei dingen voor een invasie bijna vol tooid". AMSTERDAM (ANP) Wegens bezit van vijftig kilo hasjiesj zijn door rechercheurs van de Amster damse narcoticabrigade aangehouden de Amsterdammers L. J. H. (23) en J. L. S. (21). De verdachten, die bij de politie als handelaars bekend staan, werden vorige week woensdag Ingerekend op het moment dat zij de in twee dozen verpakte partij in de binnenstad aan twee inzittenden van een Duitse auto wilden overhandi gen. Deze wisten met achterlating van de auto te ontvluchten. DEN HAAG (ANP) Minister Drees (Verkeer en Waterstaat) is van mening, dat sluiting van de Rotterdamse luchthaven Zestienho ven alleen kan worden overwogen als er een andere vervangende luchthaven in de omgeving van de Maasstad beschikbaar zon komen. De positie van Zestienhoven kan opnieuw worden bekeken als een beslissing over de plaats van een tweede nationale luchthaven tezH- nertijd is genomen. Zolang geen tweede grote lucht- laven operationeel is, zal een se condaire luchthaven bij Rotterdam aanwezig moeten zijn, omdat an ders een onaanvaardbare extra be lasting voor Schiphol zou optre den. De minister, die dit gisteren ant woordde op vragen van de burge meester van Rotterdam, W. Tho massen, en enkele wethouders, heeft tijdens het gesprek in Den Haag voorts gezegd dat thans maatregelen worden voorbereid ter beperking van het nachtviiegen. Het verzoek van het Rotterdam se college van b. en w. om Zes tienhoven geheel voor het nachte lijk verkeer te sluiten, kan volgens minister Drees niet volledig wor- len gehonoreerd, omdat deze lucht- ïaven wat de nachtelijke hinder «treft niet in een uitzonderings- lositie geplaatst kan worden. Te vens wordt door het ministerie van Verkeer en Waterstaat onderzocht op welke wijze de hinder tenge volge van het lesvliegen met ver- keers- en sportvliegtuigen verder terug kan worden gebracht. De Rotterdamse delegatie be stond uit de wethouders voor de haven drs. H.J. Viersen, voor ver keer mr. H.C.G.L. Polak en voor stadsontwikkeling H.W. Jettinghof. Onder leiding van burgemeester Thomassen was de delegatie voor een gesprek met minister Drees en staatssecretaris Kruisinga van Ver keer en Waterstaat naar Den Haag egaan naar aanleiding van de door de Rotterdamse gemeenteraad op 28 oktober aangenomen motie, waarin de raad zich uitsprak voor sluiting van Zestienhoven, onaf hankelijk van de toekomstige plaats van de tweede nationale luchthaven. VENLO (ANP) De „Bonaparte Bar" in Venlo is in de nacht van zondag op maandag geheel uitge brand, nadat een brandbom in het café was gegooid. Op dat moment was de bar stampvol. Bij de vlucht uit het brandende gebouw werden tai van jongeren gewond. Ze wer den in het ziekenhuis en in het na bijgelegen Groene-Kruisgebouw be handeld. Tevoren was het reeds de hele avond rumoerig geweest in. de Kei zerstraat, waar de „Bonaparte Bar" en de „Saloon Bar" dicht bij elkaar liggen. Aanleiding tot de brandstichting was het feit dat tegen tien uur zon dagavond in de „Saloon Bar" een rookbom werd geworpen, waardoor onder de bezoekers paniek ontstond. De bezoekers van de „Saloon Bar" verdachten de in de „Bonaparte Bar" aanwezige jongeren ervan de rook bom te hebben gegooid. Ze trokken naar de „Bonaparte Bar" en gooiden daar de ruiten in. De politie, die snel aanwezig was, wist de gemoederen te bedaren. Te gen een uur 's nachts echter kwam de melding dat de „Bonaparte Bar in brand stond. Toen politie en brand weer ter plaatse kwamen, sloegen de vlammen al door dak en ramen naar buiten. De bezoekers van beide bars stonden buiten als kemphanen tegenover elkaar en raakten slaags, zodat de pollitie moest optreden. Ofschoon de recherche en de brandweer in Venlo gisteren de ge hele dag hebben gespeurd, is er nog geen enkele licht gekomen in de brandstichting. Vorige week, wat lijkt dat met zo'n Sinterklaas-weekeinde achter de rug al weer lang geleden, zijn de resultaten gepubliceerd van een on derzoek van werkgeversorganisatie VNO onder de werknemers. De ba zen, dat is wat korter, wilden wel eens weten of de werknemers in 1972 genoegen zouden nemen mei een loonstijging die gelijk is aan de prijsstijging. Het orgaan van het NW, „De Vakbeweging", haakt alert in op de uitslagen van de enquête en „ontra felt het komplot" op een manier, die even het vermelden waard is. „De Vakbeweging" doet dat door op te merken dat voordat een ant woord op de kardinale vraag („ge- lijkblijven") moest worden gegeven ■allereerst een verwachting uitge sproken diende te worden voor 1972. Door de ondervraagde werknemers wel te vefstaan. Het NW-blad: „Die verwachting was: 50 procent denkt er in 1972 op achteruit te gaan: 32 procent denkt gelijk te blijven; slechts 15 prpcent denkt er op vooruit te gaan". „Dan komt het aanbod: zoudt u gelijk willen blijven? Die 50 procent neemt daar natuurlijk graag „genoe gen" mee: het is immers meer dan wat ze verwacht hadden te krij gen". Zo gaat dat. Zijn de boeken, platen, bonnen, treinen, speeldozen, fluitketels, radio antennes, elektrische boormachines, serviezen, kopjes, schoteltjes, rij men, tekeningen, surprises van de Sint al opgeborgen? In weerwil van een vervuilende zee, hogere prijzen en stakingen bij de vleet (en vooral de spoorwegen) blijven de buitenlandse toeristen naar Italië komen. In de periode van januari tot sep tember kwamen er zes miljoen Duitsers 4,9 procent meer dan vorig jaar drie en een half miljoen Fransen 3,3 procent meer dan vorig jaar en drie miljoen Oos tenrijkers en dat was 3,8 procent meer dan in dezelfde periode van 1970. De kassa's rinkelden van de Ita- li(e)ren. We stoppen er trouwens snel mee voor vandaag. „De snee" zit er nog niet in, zoals de wielrenners dat zo fraai kunnen zeggen. Geen nood, de week is nog lang. Tot morgen derhalve en gegroet. MERIJN. DEN HAAG (ANP) Van de toe neming van het aantal werklozen ln Nederland met ongeveer 17.000 in de maand november is een aantal van ongeveer 7.000 toe te schrijven aan seizoenwerkloosheid. Conjunctuur- achteruitgang is oorzaak van de werkloosheid van de overige 10.000. Het ministerie van Sociale Zaken, dart bij informatie deze gegevens ver strekte, zegt te verwachten, dat de forse stijging vam de werkloosheid in december en de eerste maanden van 1972 zal aanhouden. De stijging van de canjiuotuiurwerkloosheid zal in de eerstkomende maanden minstens 5.000 per maand bedr-aglen. Dirt is het cijfer van de werkloosheid ma cor rectie voor seizoeninvloeden. Hierbij komien dus nog de werknemers, dié als gevolg van seizoensoorzaken werkloos worden. (ADVERTENTIE)

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 7