RUIM 15 UUR ONDER WATER esprek over WDM-SURPRISE IN Berlijn op dood spoor Indiase troepen naderen Dacca DE lik GESTOKEN ONPRETTIG DEBUUT LUNS HOUDT ZICH TOCH NIET AAN ZIJN TEKST JSchüts is teruggekeerd naar koude oorlog TIEN DODEN IN VERKEER „Sadat bedoelde het niet letterlijk" Franse satelliet komt niet ver Memorandum van stuur groep inzake abortus Prins Claus naar Tanzania buitenland SCHAKEN BELACHELIJK WAARSCHUWING Kosygi in m Oslo In weekeinde V.W.-F ABRIEKEN VANDAAG DICHT VANWEGE LOONCONFLICT MACHMOED RIAD Brand verwoest Casino Montreux DE KUYPER VIEUX BRANDT-POMPIDOU Pleidooi voor opheffing invoerbelasting I (Van onze redactie buitenland) BERLIJN Conrad Ahlers, de Westduitse regeringswoord voerder, heeft gisteren meegedeeld, dat men er in Bonn van uitgaat, dat ook de laatste hindernis bij de onderhandelingen met de D.D.R. over de kwestie Berlijn overwonnen kan worden, Hij zei dat die laatste hindernis de duur van de bezoeken van Westberlijners aan het oostelijke stadsdeel betreft. De D.D.R. wil deze beperken tot dertig dagen maximaal per jaar. Van West duitse zijde wil men, volgens Ah lers, geen beperking. Voorts be staan er nog meningsverschillen over het meenemen van perso nenauto's door Westberlijners. Het Oostduitse partyblad „Neues Deutschland" schreef gisteren, ech ter, dat de ondertekening van het ontwerpakkoord op het laatste mo ment is getorpedeerd door de bur- BRUSSEL (AP) Joseph Luns, de nieuwe secretaris-gene raal van de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie, zal deze week voor het eerst ais voorzit ter optreden bij een bijeenkomst van de organisatie. Tijdens een lunch van de bui tenlandse persvereniging in Brussel heeft Luns een verkla ring voorgelezen, waarbij hij uit legde dat hem was opgedragen zich precies aan de tekst te hou den. In de tekst stond dat het wes ten teleurgesteld was maar zich niet ongerust maakte over de Russische weerzin om over ge deeltelijke ontwapening te pra ten. Luns keek daarna op van zijn tekst en zei „Dat is subtiel. Zou het veel verschil gemaakt hebben als ik gezegd had dat we ons ongerust maakten maar niet teleurgesteld waren?" Een Russische journalist bracht een van de vele verhalen in herinnering, die over Luns in omloop zijn. Is het waar, zo zei hij, dat toen Luns gevraagd werd werd om minister van Buiten landse Zaken te worden hij ge antwoord had dat hij niet wist wat de Nederlandse buitenlandse politiek was, maar dat hij de functie toch maar zou aannemen. En was het nu weer niet precies zo met de nieuwe functie van secretaris-generaal van de Navo? „Het verhaal is niet juist", al dus Luns, „als ik zo'n antwoord gegeven zou hebben, had ik de baan nooit gekregen en dan zou ik niet lang diplomaat gebleven zijn. Bovendien is het niet aardig om te zeggen dat ik niets afweet van de politiek van de Navo. Ik heb 19 jaar lang geholpen die po litiek te maken". gemeester van West-Berlyn, Klaus Schütz. Volgens het blad was Schütz het met alle punten van de overeen komst eens en zelfs over plaats en datum van parafering bestond al overeenstemming. Toen echter kwam Schütz met een „nieuwe bundel" voorwaarden, die inmenging in de binnenlandse bevoegdheden van de D.D.R. betekenden, aldus „Neues Deuitschland". Zaterdag zh'n de onderhandelingen kort voor de eindstreep op een dood spoor gekomen. Terwijl de belang rijkste besprekingen tussen de staatssecretarissen Egon Bahr en Michael Kohl tot een akkoord leid den was het wachten nog slechts op beëindiging van de onderhande lingen over het tweede plan tussen Ulrich Miiiller en Günther Kohrt. Niets wees aanvankelijk op moei lijkheden. Michael Kohl en Egon Bahr doodden de tijd, terwijl ze wachtten op het algehele akkoord, met een spelletje schaak. De Oost duitse regering had al laten weten akkoord te gaan met de „teksten van de overeenkomst". Toen Müller tegen half 4 's nachts kwam vertellen dat er nog geen overeenstemming was bereikt gin gen Bator en Kohl uit elkaar zander een nieuwe afspraak te hebben ge maakt. Wel besloten ze telefonisch contact te houden. Volgens goed ingevoerde kringen hebben enkele leden van de rechter vleugel van de Sociaal-Democraten roet in het eten gegooid. De instem ming eerder met de verdragsteksten door de DD.R. heeft Bonn in een pijnlijke positie gebracht. Een Oostduitse commentator heeft burgemeester Schütz en zijn mede werkers verweten te zijn „terugge keerd naar de koude oorlog". De 18-jarige Hans Colijn uit Den Helder heeft zaterdag in het zwembad „De Schots" in Den Helder het Nederlands record on der water verblijven verbeterd. Het oude record stond met 15(4 uur op naam van een drietal jon gens uit Utrecht. Hans Colijn, die deze poging ter gelegenheid van de officiële opening van het bad ondernam, heeft het nu op IS uur 5 minu ten gebracht. Zijn aanvankelijke poging om het record op 19 uur te brengen is door de kou mis lukt. De nieuwe recordhouder heeft om de tijd te korten gedu rende zijn verblijf onder water met enkele vrienden zitten scha ken, dammen en puzzelen. Op de foto controleert een vriend de uitrusting van de nieu we recordhouder. NIEUWERSLUIS (ANP) Een met een meer dan e enmeter lange wortel en een aantal boterletters gevulde reuzenschoen van twee me ter lengte en bijna even hoog, be stemd voor de tot drie maanden „Nieuwersluis" veroordeelde VV- DM-redacteuren Hans Schul en Wim Dona is door een militair bus je van Nieuwerslüis kapotgereden en vervolgens door een twaalfjarig jongetje in brand gestoken. Een bij de kazernepoort dienstdoende offi cier zou het jongetje daartoe heb ben aangespoord en de lucifers heb ben verstrekt. De reuzenschoen was bedoeld als moreel Sinterklaasge schenk van de VVDM voor Hans Schul en Wim Dona. Het Tweede-K.amerlid voor de P.v.d.A., de heer E. Wieldraaijer, zei in het radioprogramma „Dit is het begin": Het incident is belache lijk en triest. Belachelijk omdat er militaire regels bestaan dat zelfs ter gelegenheid van Sinterklaas aan militairen in Nieuwersluis niets mag worden aangeboden. Triest omdat er zo vreemd is opgetreden. De heer Wieldraaijer zei het een uiterst vreemde gewoonte te vin den als een officier een jongen van (Vervolg van pagina 1) De berichten over het verloop van de strijd blijven tegenstrijdig. India beweert heer en meester te zijn in het luchtruim boven Oost-Pakistan. Indiase troepen zouden de hoofdstad Dacca tot op ruim 90 kilometer zijn genaderd. Door de verovering van de strategische stad Akhaura zouden de weg- en spoorwegverbindingen tussen Dacca en de havenstad Tsjitta- gong zijn afgesneden. Radio-Pakistan berichtte echter gisteravond dat de Indiase aanval op het spoorwegstation zou zijn afgeslagen. Volgens hetzelfde' radiostation heeft Pakistan 61 Indiase vliegtuigen neer geschoten en twee eigen toestellen verloren. India daarentegen beweert 36 Pakistaanse toestellen te hebben neergehaald en geeft 14 vliegtuigen op als het eigen verlies. India heeft' de V.S. beloofd een Amerikaanse Jumbo, die Amerikaanse burgers uit West-Pakistan evacueert, ongemoeid te laten. Anders dan bij eerdere gewapende conflicten tussen India en Pakistan is nu ook de marine bij de stryd be trokken. India zegt gisteren drie Pa kistaanse schepen tot zinken te heb ben gebracht in een zeeslag voor de Westpakistaanse havenstad Karatsji. Volgens het Indiase westelyk opper bevel heeft de Indiase marine twee onderzeebootjagers, de „Khaibar" en de „Sjah Jahanm", tot zinken ge bracht. Over het lot van de 270 tot 300 koppen tellende bemanning van de „Khaibar" is nog niets bekend. Het derde schip behoort volgens In dia waarschyniyk tot de handels vloot en een vierde schip zou zijn beschadigd. Na de slag voeren de Indiase oorlogsschepen de haven bin nen om de kustinstallaties te bom barderen, waardoor „grote paniek en verwarring ontstond in het Pakis taanse marine-hoofdkwartier", aldus een Indiase woordvoerder. Een Amerikaan, die uit Karatsji werd geëvacueerd, verklaarde dat de situatie in deze Pakistaanse plaats „gruwelijk" was. Indiase vliegtuigen hebben volgens bekendmakingen van Nieuw Delhi de Oostpakistaanse ha ven Tsjittagong bestookt. Daarbij zouden zes Pakistaanse vrachtsche pen zijn vernietigd. Een derde Pakis taanse onderzeebootjager is volgens India waarschijnlijk tot zinken ge bracht in de Golf van Bengalen. Intussen heeft een officiële Pakis taanse woordvoerder tegengesproken dat India twee Pakistaanse onderzee bootjagers tot zinken heeft gebracht. Een onderzeebootjager is door Indiase raketten getroffen en veel beman ningsleden zijn gered, aldus deze ver klaring. De woordvoerder noemde de Indiase bewering, dat Indiase oor logsschepen de haven van Karatsji waren binnengevaren „belachelijk". In Rawalpindi is bekendgemaakt dat Indiase gevechtsvliegtuigen een vlieg tuig van een groep VN-waarnemers op het vliegveld van Islamabad heb ben vernield. Zowel India als Pakistan hebben gemeld dat Pakistaanse straaljagers een reeks luchtaanvallen hebben uit gevoerd op de Indiase stad Agra, rond 160 km ten zuidoosten van Nieuw Delhi, op de grensstad Amrit- sar en op Srinagar, in Kasjmier. Aan het westelijk front heeft Pa kistan naar eigen zeggen terreinwinst geboekt in het noorden van Kasjmier en Djammoe, terwijl India Pakistaans grondgebied tegenover de Indiase staat Rajasthan veroverd zou hebben. Indiase grondtroepen zouden daar 20 dorpen en stadjes hebben ingenomen. In het grensgebied van de Poenjab zouden 18 Pakistaanse tanks zijn ver nietigd. Volgens radio-Pakistan zyn bij de Pakistaanse opmars in de gebieden van Poonsj en Soelemanki 11 Indiase tanks buiten gevecht gesteld. Bij de gevechten in Djammoe en Kasjmier heben de Indiërs 300 man aan doden en gewonden verloren, aldus deze bekendmaking. Het Indiase persbureau PTI geeft toe dat het Indiase leger enkele ge bieden aan de westgrens heeft moe ten prijsgeven, maar meldt dat het Pakistaanse offensief nu tot staan is gebracht. De Pakistanen zyn volgend India 22 km op Indiaas gebied door gedrongen. Een Indiase legerwoordvoerder heeft neutrale schepen gewaarschuwd uit de buurt te blijven. Tot dusver hebben we op hun vertrek gewacht, maar vanaf maandag is wachten er niet meer bij, zo verklaarde hy. Vol gens luchtmaarschalk Dewan van het Indiase oostelijke opperbevel, zijn er na de Indiase bombardementen nog maar drie Pakistaanse Sabre-straal- jagers overgebleven in Oost-Pakis tan. „In Oost-Bengalen bestaat vrij wel geen Pakistaanse luchtmacht meer. We kunnen daar gaan waar we willen", zo zei hij. In Dacca, Tsjittagong en andere Oostpakistaanse steden is voor onbe paalde tijd een uitgaansverbod afge kondigd. Het Indiase opperbevel in Calcutta meldt dat alle verbindingen over land, over zee en door de lucht tussen Oost- en West-Pakistan nu zijn afgesneden. De Indiase troepen rukken behalve naar Dacca ook op naar Jamaiper en Jessore, overal gesteund door de Moekti Bahini, de Oostpakistaanse guerrillastrijders, al dus deze bekendmaking. Volgens een woordvoerder van het Indiase ministerie van Defensie heeft Pakistan zondag het burgervliegveld van Bhoej aangevallen. OSLO (AP) Premier Alexei Kosygin van de Sovjet-Unie is gister middag in Oslo aangekomen voor een officieel bezoek van vier dagen. De Russische premier, die uit De nemarken kwam, werd verwelkomd door zyn collega Trygve Bratteli van de arbeiderspartij en minister van buitenlandse zaken Andreas Cappe- l«n> UTRECHT (ANP) De stuur groep bestaande uit 12 van de 200 artsen, die hun collega's begin vorige maand hebben opgeroepen tot een protest tegen de richtlijnen inzake abortus provocatus van de Konink lijke Nederlandse Maatschappij tot bevordering der Geneeskunde, heeft haar standpunten neergelegd in een memorandum dat volgende week wordt toegestuurd aan regering en parlement. Het 11 punten tellende memoran dum is zaterdag op een vergadering van de stuurgroep met het voltallige bestuur van de KNMG voorgelezen door de Amsterdamse gynaecoloog dr. T. K. A. B. Eskes. De essentie er van is, dat bininien bat medisch han delen geen plaats is voor actieve be- eamdliigiinig vain.menselijk leven en dat het sociale vraagstuk van de onge wenste zwangerschap met maat- sdhiaippeiytoe middelien en maatrege len tegemoet moet worden getreden. Een van de leden van de stuurgroep de Utrechtse zenuwarts, dr. A. E. M. van der Does de Willebois, noemde de bespreking met het bestuur na afloop wam de vengladerinig „uitermate zinvol''. Beldie partijen, zo zei hij, hebben hium angiuimienfen correct, hel der en niet geëmotioneerd naar vo ren gebracht. (Van onze redactie binnenland) TILBURG/SOEST Op de Ring baan-Zuid in Tilburg is In de nacht van zaterdag op zondag de 59-jarige W. Knibbeler uit Tilburg bij 'het oversteken door een personenauto aangereden en gedood. In Soest zijn bij een verkeerson geluk op rijksweg 1-B in de nacht van zaterdag op zondag twee inzit tenden van een personenauto om het leven gekomen. De 23-jarige P. Bet ting en de 21-jarige E. van Maanen, afkomstig uit Kootwykerbroek, wer den op slag gedood toen de auto waarin zij zaten, in een flauwe bocht irn de berm terechtkwam, te gen een aantal bomen botste en ten slotte tegen een links van de weg staande boom klapte. Drie andere inzittenden van de auto, onder wie de bestuurder, werden min of meer zwaar gewond. De politie vermoedt dat die auto mieit zeer hoge snel heid: reed toien het ongeluk gebeurde. Elders in het land zyn in het afge lopen weekeinde nog minstens 7 per sonen in het verkeer omgekomen. STUTTGART (DPA) Onafhan kelijk van de uitslag van de lopende onderhandelingen tussen werkgevers en vakbonden over het loonconflict in de metaalindustrie van Noord- Baden en Noord-Württemberg zullen de Vokswagenf abrieken vanavond stilliggen. Dit betekent dat 100.000 mensen zonder werk zullen komen. De directie van het Vokswagencon cern heeft laten weten, dat de pro- duktie moet worden stopgezet omdat men geen onderdelen meer heeft. De onderhandelingen over het loon conflict zijn gisteren voor 15 uur uit gesteld. De kans op welslagen is niet groot. RIAD. WASHINGTON (RTR) De Egyptische minister van buitenlandse zaken, Machmoed Riad, heeft voor de Amerikaanse televisie verklaard dat Egypte niet op het punt staat het bestand in het Midden-Oosten te verbreken. Riad gaf te kennen dat president Sadat het niet letterlijk bedoeld heeft toen hij kortgeleden verklaar de, dat de tijd om vechten aange broken is. Egypte, aldus Riad, wil een nieuwe oorlog voorkomen hoe wel de strijd in het Midden-Oosten elk ogenblik kan uitbreken. SCHIPHOL (ANP) Prins Claus is gistermorgen per KLM-lijntoestel van Schiphol vertrokken naar Dar es Salaam om samen met de daar ge stationeerde ambassadeur K. Wester- hoff Nederland te vertegenwoordigen bij de viering van Tanzania's tien jarig bestaan ais onafhankelijke staat. Het gevolg was dat hij verstek moest laiten gaan bij het sinterklaas feest, dalt prinses Beatrix nu alleen met haar kindieren mioest vieren. Naar bekend is prins Claus goed met Tanzania bekend. Hij heeft er tot zijn 12e jaar zijn jeugd doorge bracht. Later heeft hij als diplomaat in Bonn nog waak contact met het land gehad. Ditmaal zal hij er 5 dagen blijven. Vrijdagmiddag wordt hij of> Schiphol terug verwacht. MONTREUX (ZWITSERLAND) (Reuter) Het Casino van Mon- treux eens de belangrijkste toeris tische attractie aan het meer van Geneve, is zaterdag door brand ge heel verwoest. Ongeveer 2.000 jonge bezoekers, die een popconcert bijwoonden, ver lieten het gebouw toen de brand be gon. Sommigen sloegen ruiten in om weg te komen. Volgens de politie is er geen melding gemaakt van ern stig gewonden. (ADVERTENTIE) twaalf jaar in staat stelt iets m brand te steken. Hij heeft aange kondigd de minister van Defensie vragen te zullen stellen. De heer Wieldraaijer wil weten wie opdracht heeft gegeven tot ver nieling en brandstichting. Hij ver langt van de minister een uitspraak dat hij maatregelen neemt, waar door een dergelijk optreden in de toekomst kan worden voorkomen. „Ik vind dat het zo langzamerhand de spuigaten uitloopt, dat mensen die in Nieuwersluis verblijven geen bezoek en geen presentjes mogen ontvangen. Het aanbieden van ge schenken zou alleen zjjn toegestaan aan ouders. De schoen werd voor het hek van de kazerne neergezet. Enkele mi nuten later gingen de hekken open en reed een militair busje de schoen met boterletters kapot en in de richting van de Vceht. Enkele boterletters kwamen in het water terecht. De twaalfjarige Hans Bie renhuis kreeg kort daarna het ver zoek van de bij de kazernepoort dienstdoende officier de schoen „in de fik te steken". De officier zou hem de lucifers hebben gegeven, zo verklaarde de jeugdige brandstich ter. (Van onze redactie buitenland) KOUROU Frankrijk is er gis teren niet in geslaagd een kunstmaan in een baan rond de aarde te bren gen. De lancering had plaats in het Franse ruimtevaartcentrum bij Kou- rou in Frans-Guyana. Oorzaak van de mislukking was diat de tweede trap van de draagraket (van het type Diamant en van Franse makelij1) niet tof ontbranding kwam. De kunstmaan had gegevens moeten leveren over de verspreiding van waterstof om de aarde en het gedrag van dit element in verband met de activiteiten van de zon. Er schijnt uiteindeiyk ook weinig succes te zijn weggelegd voor de ge leerden in het Amerikaanse Pasade- nia. Zij vrezen dat de Maniner-9 niet zal beantwoorden aan het belamg- rijksste doel: het fotografisch in kaart brengen van 70 procent van de „ttxle planeet" Mars. De werkzaamheden van de Mariner-9 worden nog steeds verhinderd dioor een dikke stofwolk die de camera's het zicht op de pla- nett ontnemen, PARIJS (DPA) De Westduitse bondskanselier Willy Brandt en de Franse president Georges Pompidou hebben zaterdag hun besprekingen in Parijs afgesloten. Beide staatslieden hebben de hoop op een spoedige re geling van de internationale mone taire moeilijkheden tot uitdrukking gebracht. Zij hebben heiden ver klaard erop te vertrouwen, dat het mogelijk zal zijn op korte termijn bij verdere internationale onderhande lingen tot realistische wisselkoersen terug te keren, op de grondslag van eerbiediging van het beginsel van vaste pariteiten. Zinspelend op de door de Verenig de Staten gelheven irwoerbelastAng van 10 pet heibbten Brandt en Pompi dou ervoor gepleit, dat „de handels politieke maatregelen, die de laatste maiainden getroffen zijn", ongedaan gemaakt ward|en. Op haar eerste dag als slagwerker bij het Leger des Heils in Pontiac (Michigan) heeft Susan Yoh het niet bepaald getroffen. Toen Susan meedeed aan een inzameling voor de kertsactie pakte een dief haar trommel weg. Hij rende er mee naar een auto, waarin zijn maat de motor al startklaar had Het tweetal reed tijdens de vlucht het meisje omver. Maar alles bij elkaar is het nog goed afgelopen. In de hal van het zieken huis, waar ze werd onderzocht na de aanrijding, kon Susan weer een beetje lachen na het hachelijke avontuur. Voor enkele centen médr per glas geniet U van de aller beste Hollandse cognac, met de originele uit Frankrijk geïmporteerde brandy.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 5