MDQ^i^i^rrn TIJDENS SPECIALE HOOGMIS Bescheiden organist Ivens werd in het zonnetje gezet Accommodatie van invalidensport uitgebreid GESCHIEDSCHRIFT OVER HULST: Een boek voor experts én publiek Limburgs Symfonie Orkest naar Oostburg Begrotjngsvergadering te volgen via een speciale geluidsinstallatie 1 stad streek Wijnhandel van der Heijden Man afgeperst door matrozen Nieuwjaarsreceptie b. en w. van Hulst KERSTMIDDAG VOOR BEJAARDEN IN BRESKENS in zeeland Jonge eenden in de winter Rulst De parochianen en liet kerkbestuur van de Willibror- dusparochie in Hulst hebben gis teren Levien Ivens gehuldigd, die op 84-jar^e leeftijd afscheid heef! genomen als organist van de Hul ster basiliek Sint bezocht Clinge Intocht Sinterklaas in s-Heerenhoek ZLM: producent is het haasje Auto over de kop V Maandag 6 december 1971 2 Grand vin mousseux de Loire Maison Henri Dabin Demi sec GENTSESTRAAT HULST (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN In de nacht van zaterdag op zondag trof de Terneu- zense gemeentepolitie nabij de Wul- penbek I. M. uit Biervliet aan, die blootsvoets liep. Bij nader verhoor bleek hij te zijn afgeperst door twee Franse matrozen, de 19-jarige Y. B. uit Straatsburg en de 18-jarige M. S. uit Le Creusot, beiden opvarenden van de „Jean Creusot", die van boord werden gehaald en in het politiebureau werden opgesloten. (ADVERTENTIE) goede (maandag)morgen! Cl HELVETIA ONGEVALLEN Cs Cl Tijdens een speciale hoogmis hield jastóor Verdurmen een feestelijke toespraak. „H'et komt niet alle dagen voor dat wij in de kerk eer geven aan iemand die in levende lijve woont en werkt midden onder ons", aldus de pastoor. „Levien Ivens i.« evenwel iemand die zich voor de parochiegemeenschap buitengewoon en onvergetelijk verdienstelijk hep(t- gemaakt. Allereerst als organist, maar ook als oprichter en leider van koren en „last but not least" als solo-zanger in de talloze missen op door-de-weekse dagen. Dat zullen er hier in de basiliek 'jaren achtereen toch minstens wel 3 per ochtend zijn geweest. Voeg daarbij de rouw- en trouwdiensten. zaterdagen en zonda gen, de mei- en oktoberdagen, en de toendertijd talrijke kerkelijke feest dagen. Met name op de hooge feest dagen, terwijl ieder ander na „het vervullen van zijn godsdienstplich ten" vrij was en vertier vond in de familiekring, de organist van toen voortdurend op en nber fietste tus sen de kerk en zijn huis. 40. 50. 60 jaar lang". De pastoor heette het op de dag van vandaag nauwelijks nog voor stelbaar dat iemand zo trouw, dienstvaardig, bescheiden en als vanzelfsprekend een dergelijke nooit, eindigende taak verricht voor een „zelfs in die dagen, uitermate klein loon. Nauwelijks opgemerkt, zelden duidelijk gewaardeerd of naar voren gehaald". „Pastoors, kapelaans, kerkbestu ren, generaties en gelovigen kwa men en gingen, maar organist Ivens bleef", aldus pastoor Verdurmen. In 1901 zat hij hier in de basiliek al aan het orgel, in 1912 wbrd hij organist in vaste dienst, in 1929 eerste organist en nadien, tot 1 okto ber van dit jaar toe, bleef hij door gaan met zijn schijnbaar weinig spectaculaire taak. Deze taak legde niettemin volledig beslag op zijn persoon, zijn rijke muzikale talenten en op ontelbare kostbartj uren van zijn leven. Hier schieten woorden tekort om enigzins naar werkelijk- het beeld te schetsen van het. leven van de persoon van de heer Ivens". „Het moet in db parochiekronie ken worden vastgelegd, uw kinde ren. kleinkinderen moeten er met eerbied en dankbaarheid naar kun nen terugwijzen, er trots op zijn en zelf inspiratie uit kunnen putten" aldus de pastoor. Hij dankte Levien Ivens namens db parochiegemeenschap in Hulst, voor alles wat deze zijn leven lang voor de parochie heeft gedaan. Na de mis werden de heer Ivens en de familie, op de pastorie ont vangen door pastoor, beide kape laans en leden van het kerkbestuur. Namens het kerkbestuur spelde me vrouw Vroomb de scheidende orga nist de gouden medaille van de Ned. St. Gregoriusvereniging op en over handigde hem het daarbij behorende erediploma. De heer Ivens kreeg deze onderscheiding omdat hij zich gedurende 70 jaar mbt toewijding heeft ingezet voor de kerkmuziek. (Van een onzer verslaggevers) HULST De nieuwjaarsreceptie van b. en w. van Hulst wordt ko mend jaar gehouden op 6 januari. De receptie duurt van half acht tot negen uur. Een van de illustraties die in het nog niet uitgegeven manuscript thuis hoort; een schilderij van Cornelis de Vos, gevend een gezicht op Hulst in 1628. Het schilderij hangt in het stadhuis van Hulst. HULST Een boek voor ieder een: dit is het dat wethouder P. Brand van Hulst voor heeft met zijn geschiedschrijving over de stad Hulst sinds 800, waarvan het manuscript nu kant-en-klaar op uitgave ligt te wachten. Het ge schiedenisboek is vroegtijdig in het nieuws gekomen door de wei gering van de Hulster gemeente raad om het werk op kosten van de gemeente in België te laten drukken. Het manuscript is evenwel in „dank aanvaard", zoals dat heet en over het hoofd v.d. auteur zijn de nodige lofbetuigingen neergedwar- reld. Overigens niet alleen van de zijde van de Hulster raadsleden, maar ook van die van verschillen de wetenschappelijk medewerkers van de universiteit in Gent. De heer Brand heeft van zijn manus cript zowel een prettig en goed leesbaar werk willen maken als een wetenschappelijk en historisch verantwoorde inventarisatie. Hon derden uren heeft hij doorgebracht temidden van archiefkasten en evenzovele historische boeken en oude archiefstukken heeft hij doorgeworsteld. Verschillende bladzijden van het boek bestaan dan ook louter uit verwijzingen naar geraadpleegd materieel en juist dat maakt het werk zo inte ressant voor verdere studie. Over de teleurstelling van de beslissing van de gemeenteraad is wethouder P. Brand inmiddels heen, in de volle overtuiging, dat zijn boek toch het levenslicht wel zal aan schouwen. „Ik heb niet de indruk, dat de raad mij een hak heeft willen zetten", vertelt de Hulster wethouder-auteur. Het is het enige, dat hij over de politieke verwik kelingen rond zijn manuscript wil opmerken. Zes jaar heeft hij er aan gewijd om alle materiaal te inventariseren. Het boek moet een zo volledig mogelijk overzicht ge ven van de jongste en oudste ge schiedenis van Hulst. Het moet volgens wethouder Brand aan meer eisen voldoen: financieel moet het in ieder geval binnen ieders bereik liggen. „Ik ben er van overtuigd dat elke geboren en getogen Hulstenaar zich interes seert voor de historie van zijn gebied", zo meent de wethouder. AI die belangstellenden, zo vindt hij, moeten dus ook in de gelegen heid worden gesteld om het nieu we Hulster geschiedenisboek straks in hun boekenkast te plaat sen. De Hulster wethouder (al meer dan 14 jaar actief in deze functie) is een rasechte Hulstenaar met een levende belangstelling voor bij wijzevan spreken alles dat ou der dan 1 jaar is. „Ik heb wel eens de kans gehad om hier uit Hulst weg te komen, maar daar heb ik eigenlijk nooit behoefte aan ge had", vertelt hij. De mensen en de omgeving spreken hem te zeer aan om het gebied te verlaten. Hij vindt de charmes van deze streek moeilijk definieerbaar. „Het is zo moeilijk om te zeggen waarom je eigenlijk precies van een bepaald gebied houdt". Uit een politieke familie stamt de heer Brand niet. Hij is de eerste Brand sinds 500 jaar, die in de gemeentepolitiek terecht is gekomen. In 1499 was er een Schepen Willem Brand van Hulst. Vanwaar die belangstelling voor de Hulster historie? „Ik geloof niet dat er veel mensen zijn die zich in Hulst niet een pikkeltje voor de geschiedenis interesseren". Dat is verklaarbaar: elke stap die je zet, doe je op historische grond. Over zijn toekomstige boek ver telt de heer Brand: „De eerste drie hoofdstukken zijn tot stand geko men door bestudering van gedruk te bronnen en manuscripten". Daarvoor zijn onder meer werken in de koninklijke bibliotheek van Brussel geraadpleegd. Het vierde tot en met het zevende hoofdstuk is gebaseerd op informatie uit de Hulster gemeentearchieven. Over zijn levenswerk -het manuscript- zegt de Hulster wethouder tot slot: „Ik heb hét zo proberen te schrij ven dat het een band smeed tussen de bevolking en de deskundigen, die het verder willen bestuderen. Het moest verantwoord en toch prettig leesbaar zijn". Volgens de eerste reacties is de auteur daar inderdaad in geslaagd. (Van onze correspondent) BRESKENS Voor de 15e maal zal door het Comité WH voor de bejaarden een kerstmiddag worden georganiseerd. Ook dit jaar wordt deze middag gehouden in de „Uit komst" op 15 december om 14 uur. Aan deze middag zal medewer king worden verleend door het be- j aandenkoor Zanglust o.l.v. mevr. Bakker. Onder regie van mevr. Ka reis zal het kerstspel „Kerstmis in de Theresiakliniek" worden opge voerd, alsmede enige declamaties. De bejaarden kunnen zich voor deze middag opgeven op de bekende adressen en bij de maatschappelijk werker, de heer Meijeren in Goe- dertijt. M - WwTÏ VO LJ LJ J Li U GOES Grand Theater, 20 uur: Afrika Ero- tika 18 jaar. Aula Chr. Lyceum, 10.30 uur en 14 uur: „Kukeleku" door de Nieuwe Komedie. HULST Bioscoopgebouw, 20 uur: Als ade laars vielen zij aan 14 j. W. Blommaert, 15 uur: Schie ting. Boekhandel Van Geyt, expositie werken van Berserik, De Bruyn, Ouboter, Charles Donker, Aad de Haas, Jan van Heel, Frans de Jong, Kamerlingh Onnes, Han Mes, Ver- wey en Willink (t.m. 31 dec.). KOEWACHT R. Clapdorp, 15 uur: Schieting. MIDDELBURG City Theater, 20 uur: Exodus 18 j- ROTTERDAM De Doelen (Grote Zaal), 20.15 uur: Young Credo Singers en Deo Cantemus. SAS VAN GENT Galerij Uilenspiegel, expositie aquarellen, tekeningen en gouaches van Joop van Dam (t.m. 11 dec.) geopend dagelijks van 14-18 uur, vrijdag van 14-21 uur. TERNEUZEN Luxor, 20 uur: Sound of Music a.l. VLISSINGEN Alhambra, 20 uur: Wat zien ik 18 j- GENT Koninklijke Opera, 20.15 uur: Ga las Karsenty. (Van onze correspondent) (Van onze correspondent) CHAAM De familie Oomen in Cbaam is de gelukkige bezit ter geworden van een nest jon ge eenden. Eigenlijk is dit niet zo wonderbaarlijk, ware het niet dat we midden in de win ter zitten en dus buiten het broedseizoen van de eenden. De familie Oomen, die een volle tuin heeft met alle mogelijke gevogelte, konijnen en geiten, miste al en paar dagen een eend. Eindelijk vonden zij in een hok tussen pakken hooi een broedende eend. Deze week zijn er negen eenden uitgekomen en zo lopen in het toch wel kille weer negen bolletjes veTen te waggelen achiter moedereend. Dat op nog zo laat tijdstip de eenden aan het broeden zijn geslagen wijt men aan de bij zondere zachte herfst. Goede verzorging en een warm hok deden de rest. Vele belangstellenden kwamen zondag de 84-jarige Levien Ivens een handje afscheid als organist van de Hulster Basiliek. geven ter gelegenheid van zijn (Van onze correspondent) CLINGE In het dorp Clinge werd sinterklaas zaterdag aan de Nederland-Belgische grens afgehaald door het plaatselijk feestcomité en de fanfare Weldoen door Vermaak. Met vrolijke marsmuziek trok do stoet vervolgens door hel dorp. In het gemeenschapshuis .Malper- tus werd de sint officieel ointvan- gen door wethouder B. de Keyzer Deze vroeg de Sint om de Malpertu- selaan te verbreden en de parkeer plaats voor het gemeenschapshuis te verharden en geschikt te maken voor een rolschaatsbaan en een schaatsbaan in de winter. Hij had ook graag mooiere beplanting in het dorp. Sinterklaas zou de wensen van het gemeentebestuur in overweging nemen. Wel moest hij vaststellen dat er sedert de herindeling in het dorp geen achteruitgang viel te con stateren- Tenslotte trok de sint zich terug in de zalen van het gemeen schapshuis waar hij aan de kinderen zakjes snoep uitdeelde. (Van onze correspondent) 's-HEERENBROEK Zaterdagmid dag om twee uur heeft St. Nicolaas zijn entree gemaakt in 's Heeren- hoek. Aan de grens van 's-Heeren hoek werd hij door de heer H. van Craenenbroek voorzitter van het feestcomité, begroet De Sint had het de laatste tijd nogal druk, was enigszins vermoeid en had hierdoor plaats genomen in een wagentje dat door zijn paard werd getrokken. De fanfare St. Ce cilia, met majoretten, begeleidden de Sint tijdens zijn roradit door het dorp. Daarna begaf het gezelschap zich naar de Jeugdlhoeve waar de jeuigd aanwezig was, en-getrakteerd werd. Ook werd een film vertoond (Van onze correspondent) OOSTBURG Op 13 december zal het Limburgs Symfonie Orkest o.l.v. André Rieu een jeugdconcert geven in het Ledel Theater in Oost burg. Solist is Jan Wijn, piano. Uitge voerd worden Sarka van Smetana: An American in Paris van en 1 of 2 delen uit Tweede Piano concert van Rachmaninoff. (Van onze correspondent) OOSTBURG Tijdens het weke lijkse zwemuur van de gehandicap ten in de sporthal De Veerhoek te Oostburg heeft Sint met zijn Pieten een bezoek aan deze mensen ge bracht. Bij het bezoek was ook aanwezig burgemeester A. Schipper en wet houder G. Claeijs van Oostburg i Namens de gehandicapten werd het welkomstwoord gesproken door de heer G. van Scbaick die zei het een voorrecht te vinden de Sint met zijn Pieten in Oostburg welkom te heten. Bijzonder op prijs stelde hij de aan wezigheid van de KNBRD. die ook steeds bij het zwemmen aanwezig is voor het begeleiden van gehandicap ten. De Sint zei het zeer op prijs te stellen dat het mogelijk is in Oost burg voor deze groep aan sport te doen. Hij dankte het gemeentebe stuur voor deze spontane medewer king. Hij zei: „Het kost voor deze mensen wel veel moeite om zover te komen. Doch degenen die er zijn hebben veel plezier aan deze sport". Het verheugde de Sint namens de firma Verdegem en Schrijver een (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) HULST Op 22 december wordt in het stadhuis van Hulst de begro tingsvergadering gehouden. Deze be gint 's middags en zal door een groot aantal belangstellenden via een geluidsinstallatie in de burger zaal van het stadhuis te volgen zijn. (Van een onzer verslaggevers) GOES „De producent wordt of in politiek opzicht of op de markt steeds met de kwade kant gecon fronteerd. De producent van de grondstof is weer degenen die de klappen moet opvangen", aldus het dagelijks bestuur van de ZZLM tij dens zijn laatste vergadering over de recente prijsverhoging van con- sumptiemelk. Over deze verhoging zijn, aldus het bestuur, door een aantal minis ters tegenstrijdige opmerkingen ge maakt. Enerzijds was er de dreiging van de minister van landbouw en de minister van economische zaken je gens het bedrijfsleven om in te grij pen, wanneer de verhoging groter zou zijn dan 2 cent voor het westen van het land en 1 cent voor de rest van het land. Deze uitspraak werd op 24 november gedaan en werd twee dagen later gevolgd door de mededeling van de premier dat van een ingrijpen in de prijs geen spra ke zou zijn. (Van onze correspondent) KORTGENE Zaterdagavond is de heer C.L.A.L. uit Kapelle met diens auto nabij de Staphorster kruising door te grote snelheid over de kop geslagen. Hij moest met zwaar lichamelijk letsel overge bracht worden naar het Bergzicht- ziekenhuis te Goes, terwijl een in zittende, de heer J.A. uit Kapelle met minder ernstige verwondingen eveneens in het ziekenhuis beland de. De auto werd geheel vernield. tweetal wagentjes en een looprek te kunnen aanbieden, waarmede de mensen zich van de kleedcabines naar het bad kunnen verplaatsen. De Sint sprak de hoop uit dat de heer Mols van de KNBRD nog lang instructeur van deze groep zou blij ven en de begeleiding en hulp aan de gehandicapten zou kunnen blij ven geven. De heer Van Schaick dankte de gulle gevers en hoopten dat velen nog lang van deze hulpmiddelen ge bruik kunnen en mogen maken. Burgemeester Schipper complimen teerde de heer Van Schaick met zijn genomen initiatief om deze sport van de grond te krijgen. Hij had liever nog meer gehandicapten op deze bijeenkomst gezien gelet op het belang van de sport voor deze mensen-. Een speciaal compliment kreeg mevrouw Vis uit Oostburg, die een grote steun is geweest bij de start en bij het verder uitbreiden van deze sport, vooral in de groep waar zij voor gesteld is, namelijk de spastici. FOTO RECHTS: Sinterklaas strekt zijn staf uit naar enkele inva lide kinderen die zich vermaken tij dens het wekelijkse zwemuur in het Oostburgse sportbad-

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 2