Kamerleden te lief voor Lardinois -meent CBTB- Li belli» iharmg: tips BIETENCAMPAGNE ZIT ER OP VOOR DE C.S.M. Schelde- water mag niet verder ver vuilen Het meest gedronken merkbier in de Euromarkt. ANTWOORDEN OP VRAGEN VAN STATEN WATERMIJ ZEELAND VERKOOPT PANDEN Hontenisse en Breskens vervat in oude prenten Vandaag 12 et. verdienen. Kleurloze benen zijn taboe deze w inter streék Lachen of huilen Lichte vorst PLEIDOOI VOOR DISTELS Schlingemann opent PNEM KAMERLEDEN: I stad commentaar Rode Kruis-prijzen Kado-plaat! F/4IZORIETEN FESTIlflL Wajang-goudeerlijke plantenmargarine. oog Kado-plaat! ,V J*™*, Donderdag 2 december 1971 (Vervolg van pagina 1) VERZET '40—'45. Op een vraag uit een der afdelingen zeggen GS, dat een medewerker van het documentatiecentrum Zeeuws Deltagebied van plan is een boek te schrijven over het verzet in Zee land. Dit boek zal dienen als bron voor 'een nog te verschijnen deel van "Het Koninkrijk der Nederlan den in de- Tweede Wereldoorlog" van dr. L. de Jong. TUNNELS EN WEGEN: Volgens GS wordt er naar gestreefd de tunnel onder het kanaal door Zuid-Beveland in begin 1975 gereed te hebben. Met de grondaankopen, in verband met de aanleg van de nieuwe verbinding Tbneuzen-Terho- le wordt in 1972 begonnen. Het is niet bekend, wanneer België „zijn" deel van de zogenaamde tractaatweg in uitvoering zal nemen. De redenen van het herhaalde uitstel zijn niet bekend. DUBBELDEKKER: Van een d'arde dubbeldekker kan alleen optimaal profijt worden ge trokken als in Vlissingen een nieu we veerhaven beschikbaar is. Hiero ver kan echter, zo zeggen GS, niets concreets worden meegedeeld. Zij blijven bij minister Drees anticham breren, ook wat betreft de vaste oeververbinding, dife eveneens nog in het vage ligt. OLIESTEIGER: Direct aan de hoofdstroomgeul in de Westerschelde zal, zo bevestigen GS, een oliesteiger voor de raffinaderij van "Total" worden gebouwd, ge schikt voor de ontvangst en afhan deling van tankers tot maximaal 100.000 ton. ZEVENAARHAVEN: Toegegeven wordt, dat hier geen kaden zijn geprojecteerd. Db aan grenzende terreinen zijn bestemd voor industrievestiging. UK-WESSELING: Deze Duitse raffinaderij heeft geen optie op het terrein in Sloe-I. Een beslissing over toelating wordt pas genomen als over de milieuhygiëni sche aspecten uitsluitsel is verkre gen. MOSSELCULTUUR: Er komt een ambtelijke werkgroep van de betrokken ministeries, die zich zo spoedig mogelijk met het bedrijfsleven en 'de geïnteresseerde provincies (waaronder Zeeland) zal verstaan ovbr de aanleg van een verwaterplaats voor mossels. Yerse- ke is hierbij kandidaat. WOONWAGENS: Totdat er regionale woonwagencen tra in Midden-Zeeland en Zeeuwsch- Vlaanderen tot stand kO' men, dienen er in Zeeland "nood kampen" te komen. Ook kunnen be staande kanpen worden verbeterd, zeggen GS. OOSTERSCHELDE: Er is gt'en enkele reden om te vrezen, dat de Oosterschelde vroeg of laat in een even kwade reuk zal ko men te staan als de Dongemond en de Roode Vaart, zo besluiten GS hun uitvoerige beantwoording aan de staten. Zeeland heeft een bescheiden, maar niettemin welkom ge schenk van minister Drees ontvan gen. De 1,7 miljoen gulden, welke minister Bakker in zijn tijd aan Zee land had toegedacht om de exploi tatie van een voetgangersveer tus sen Terneuzen en Ellewoutsdijk mo gelijk te maken, mag nu worden be stemd voor de aanschaf van vier autobussen op een nieuwe lijn Ter- neuzen-Goes, via het veer Kruinin- gen-Perkpolder. Wat er overblijft (1,2 miljoen) kan worden aange wend om de tariefsverhogingen op de beide overblijvende veerdien sten wat te matigen. In plaats van een verhoging van 35 pet. blijft de schade nu beperkt tot 25 pet. Men weet als Zeeuw, bij het in terpreteren van het „gelukstele gram" over deze zaken van minis ter Drees, niet, of men nu lachen of huilen moet. De minister heeft te verstaan gegeven dat zijn goedkeu ring op het nieuwe tarievenstelsel slechts voor het jaar 1972 geldt. Over de voornaamste punten op het Zeeuwse verlanglijstje de vaste oeververbinding en de derde dub beldeksveerboot zwijgt hij in alle talen. Gedeputeerden van Zee land hebben in antwoord op vragen uit de afdelingen van Provinciale Staten al laten weten, dat zij wat deze punten betreft, pas in 1972 een uitspraak van de minister ver wachten. Zij zeggen erbij, dat de bouw van de vaste oeververbinding ook nog kan worden afgeketst. Het optimisme uit Bakkers dagen is in Middelburg blijkbaar totaal verdwenen. Dat is jammer, want het werkte niet weinig inspirerend op de planologie en daarmee op de economische ontplooiing van het Westerscheldebekken. Een vaste oeververbinding is nu eenmaal een basisgegeven, nauwelijks minder dan bijvoorbeeld het Baalhoekka- naal, voor de planologische arbeid in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen, dat volgens de ontwikkelingsschets- 1971 voortbestemd is om de groei pool van morgen te worden. Het ware dan ook te wensen dat minister Drees niet al te lang wacht met het bekendmaken van zijn vi sie op de noord-zuidverbindingen in het Westerscheldebekken. De huidige onzekerheid kan niet blij ven voortduren. Vier autobussen en een tariefsverhoging van „slechts" 25 pet. voor de Westerscheldeveren vormen, tegen deze achtergrond, nauwelijks een pleister op de won de. Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag, opge steld door het KNMI op woensdag om 18.00 uur. Overwegend droog en 's nachts lichte vorst. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor vrijdag: aantal uren zon: 1 tot 5; min. temp.: 1 tot 5 graden onder normaal; max. temp.: 0 tot 5 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 pro cent; kans op een geheel droog et maal: 70 procent. Voor zaterdag: aantal uren zon: 2 tot 6; min. temp.: 1 tot 6 graden on der normaal; max. temp.: 1 tot 5 gra den onder normaal; kans op een dro ge periode van minstens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. (Van een onzer verslaggevers) GOES „Wij hehben soms de indruk dat onze agrarische mannen in de politieke partijen, te lief zijn tegenover minister Lardinois. Met name bij de behandeling' van de landbouwbegroting hadden wij toch echt verwacht dat men de minister onder druk zou hebben gezet. Maar wat lezen wij in de kranten? Alleen maar koppen zoals: „kamerleden leggen de minister geen strobreed in de weg". Aldus algejmene kritische conclusie van het bestuur van de C.B.T.B. West Nederland in zijn november-vergadering. Reeds in zijn vorige vergadering richtte het C.B.T.B.-districtsbestuur zijn grote zorgen in een speciaal schrijven aan de Nederlandse C.B.T.B. Zij concludeert nu dat deze zorgenbrief niet die uitwerking heeft gehad die men had gehoopt. Het bestuur stelde nogmaals dat zij er_ geen behoefte aan heeft, om al léén negatief te spreken over de toekomst van land- en tuinbouw. „Daar is geen reden toe. Elkaar failliet praten heeft evenmin zin, maar dat betekent niet dat wij onze ogen sluiten moeten voor een aantal grote zorgen. Wij hebben de indruk dat o nze kamervertegenwoordigers dit te weinig naar voren brach ten". (ADVERTENTIES) Libelle bezocht voor u de laatste Parijse modeshows. En stemde daar de nieuwe panty-collectie op af. Les Colorés. Als u ze ziet draagt u deze winter alleen maar collections -j ICS COloréS van Uitvoerig stond het bestuur stil bij de problematiek van de hinder wet en de maatregelen die moeten worden genomen. Het stelde vast dat een effectieve aanpak van de bestrijding van lucht- en waterver ontreiniging ook voor de sector land- en tuinbouw van zeer groot belang is. Deze is het met name, die behoefte heeft aan niet verontrei nigd water, deze is het tevens die ook voor een groot deel aan deze verontreiniging bijdraagt. Wij zullen ons dan ook positief moeten opstel len tegenover de maatregelen die genomen moBbera worden, aldus het C.B.T.B.-bestuur. j .watersteden Konstanz 262 onv., Rheinfelden 190 pl. 7, Straatsburg 164-8, Plitters- dorf 313-6, Maxau 369 pl. 7, Plo- chingen 128-4, Mannheim 175 pl. 5, Steinbach 122-7, Mainz 195-1, Bingen 106 onv., Kaub 126 pl. 2, Trier 317 pl. 23, Koblenz 166 pl. 13, Keulen 129 pl. 21, Ruhrort 288 pl. 10, Lobith 900-1, Pannerdense Kop 87Z-2, Nij megen 700 onv., IJsselkop 841-1, Eefde IJssel 360 onv., Deventer 250 pl. 8, Monsin 5486 pl. 6, Borgharen 3968-4, Belfeld 1147-17, Grave bene den de sluis 507-1. (Van een onzer verslaggevers) HULST/ZIERIKZEE De alge mene aandeelhoudersvergadering van de n.v. Watermaatschappij Zee land zal op 20 december moeten beslissen over de verkoop van haar kantoorgebouwen in Hulst, en Zie- rikzee. Gebleken is, zo schrijft de raad van commissarissen, dat een onder zoek maar de organisatie en werk wijze e.d. in de districten heeft aangetoond dat in Zeeuwsch-Vlaan- deren bundeling van diverse activi teiten voordelen biedt, met name wat betreft de personeelsbezet ting. Daarnaast is de wenselijkheid naar voren gekomen het uitrukpunt en de administratie van het district Hulst dat geheel Oost-Zeeuwseh- Vlaandern omvat), te verleggen naar het pompstation iin Sint-Jansteen binnen dit gebouwencomplex is vol doende ruimte beschikbaar voor opslag en stalling. Het kantoor aan de Van Waesberg- hestraat in Hulst is al ontruimd. „Exploitatie in de vorm van verhuur ligt niet op de weg van de maat schappij", zo stelt men. Voorgesteld wordt het painid bij een gumstiige aan bieding te verkopen. (Van een onzer verslaggevers) GOES De waarnemend voorzit ster van het Rode Kruis, afdeling West-Zuid-Beveland, zal als extra Sint-Nicolaas-presentjes vrijdag de prijzen van de enige tijd geleden tijdens de grootscheepse Bevelandse Rode Kruis-actie gehouden loterij uitreiken. Mevrouw J. van Heel zal dit vrijdagavond om half acht doe» in het medisch centrum aan de Bea- trixlaan in Goes. (ADVERTENTIES) 1) Hartig hapje: Toastje met stukje gemarineerde haring of rolmops. Garneren met tomaat. 2) Kippers: Zó op 't brood óf even bakken met mes puntje boter óf kort koken in bodempje water. 3) Bokking: Gefileerd of gesneden Garneren met dun schijfje augurk. 4) Maatjesharing: In mootjes op toast (met stukje tomaat). Cocktail: 1 dl. room, 2 dl. tomatenketchup, 4 dl. mayonaise en naar smaak sherry of cognac die heel speciale LP kost maar 10.- (Van een onzer verslaggevers) HONTENISSE-BRESKENS In de serie "In oude ansichten" van de Europese Bibliotheek in Zaltbommei zijn boekjes verschenen over Honte- nisse en Breskens. Zoals in alle boekjes van de nu ai uitgebreide reeks wordt ook hier aan de hand van oude ansichten en korte teksten daarbij iets verteld over de geschie denis van de plaatsen. Het boekje over Hontenisse begint met een aantal foto's van de waters nood in maart 1906. Verder komt het verenigingsleven schuttersso- ciëteiten en toneelvereniging) aan de orde. De vele fraaie oude foto's van o.m. Walsoorden, Hontenisse, Hengstdijk, Stoppeldijk, Groenen dijk, Lanswaarde en Kloosterzande worden afgewisseld met foto's van min of meer bekende inwoners van de dorpen. Ook de al wat oudere inwoners van Bresk'ens kunnen in het boekje over het oude aanzien van hun dorp bekende gezichten ontdekken. In dit boekje veel foto's van het toen nog zeer rustige Breskens met de boule vard, het Schelpenpad, de vuurtoren en - uiteraard - de vissershaven. Morgen, vrijdag, 3 december. Bergen op Zoom: 3.59 en 16.20. Hansweert: 3.13 en 15.33. Terneuzen: 2.30 fen 14.51. Vlissingen: 2.02 en 14.19. Wemeldinge: 3.49 en 16.10. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT Voor de Cen trale Suikermaatschappij in Sas van Gent zit de bietencampagne 1971 er weer op. Gisteren was de laatste dag waarop bieten konden worden geleverd. In het weekeinde zal de laatste suiker worden geproduceerd. In totaal werd dit jaar ongeveer 225 miljoen kilo bieten verwerkt, met een suikergehalte van 16,5-16,6. De campagne heeft voor de C.S.M. elf weken geduurd, wat een zeer korte periode genoemd mag worden. „Het is dit jaar allemaal reuze vlot gegaan", zo zei ons een woordvoer der van de C.S.M. „Het is in de fabriek fantastisch gelopen en er hebben zich in het geheel geen strubbelingen' voorgedaan, wat bo ven verwachting is. Een gunstige bijkomstigheid was dat het geduren de de campagne praktisch niet gere gend heeft, wat sneller werken zon der meer in de hand werkte. „Wij gaan volgende week de zaak schoon maken, hier en daar wat onderhoud uitvoeren", zo zei men ons gisteren. Over de nieuwbouwplannen van de C.S.M., waaronder een nieuwe ont vangstruimte, kon nog geen concrete mededeling worden gedaan. Voor de coöperatieve vereniging Suiker Unie U.A. duurt de campag ne dit jaar langer dan bij de collega, dit in verband met dte grote brand die de fabriek van de Suiker Unie in Dinteloord heeft stilgelegd. Zoals Volle magazijnen in de suiker fabrieken: einde van de campagne. bekend is de fabriek in Sas van Gent ook ingeschakeld om de bie ten, die anders in Dinteloord ver werkt werden, nu in Sas te behan delen. Deze bieten komen van Wal cheren en wordbn voor het grootste gedeelte per schip aangevoerd. Doordat men deze aanvoer extra kreeg te verwerken, is de aanvoer vanuit Zeeuwsch-Vlaanderen ietwat vertraagd. Door een en ander zal de campagne voor de Suiker Unie ver moedelijk pas omstreeks 14 decem ber zijn afgelopten. Tot op heden heeft men bij de Suiker Unie 235 miljoen kilo bieten verwerkt. (ADVERTENTIE) die heel speciale LP E41/ORIETEN FESTIJL kost maar 10,- (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „Dag vo gels, dag bloemen, dag distels Met deze uitbreiding van ons nationale milieumotto, heeft de heer A J. M .Visser, statenlid voor de PvdA, een be roep op het college van GS van Zeeland gedaan, om de distelver ordening-Zeeland in te trekken. Deze verordening schrijft voor dat van tijd tot tijd de distels in wegbermen en langs sloot kanten met herbiciden moeten worden doodgespoten. De heer Visser wijst erop, dat de planten- ziektekundige dienst te Wagenin- gen, deze ingrijpende bestrijding van een onkroidsoort in het ge heel niet noodzakelijk acht. Bovendien heeft het verdwijnen van de distels een nivellering van de wilde flora en fauna ten gevolge, aldus de heer Visser, die er ook de aandacht op ves tigt dat het periodiek uitgroeien van de distels een vrij kostbare aangelegenheid is. Het voornaam ste argument om de distels te sparen vindt de heer Visser echter in de noodzaak om alles te doen wat tot natuurbehoud leidt. (Van onze Haagse redacteur). DEN HAAG De Tweede Ka merleden drs. E. Nypels en drs. W.A.F. Wilbers (beiden D'66) eisen van de regering de garantie, dat Shell-Moerdijk niet eerder gaat pro duceren voordat de vuilwaterafvoer- leiding naar de Westerschelde (Waarde) en het daarbij behorende zuiveringssysteem gereed zijn. Als deze garantie niet gegeven kan worden dan moeten maatregelen genomen worden, waardoor een tij delijke verontreiniging van het wa ter rond Moerdijk wordt voorko men. De beide kamerleden stellen dat in schriftelijke vragen aan de minis ters Udink (ruimtelijke ordening) en Drees (verkeer en waterstaat). Ook willen zij weten op welke wij ze bezwaren kunnen worden inge bracht tegen de keuze van Waarde als plaats waar de persleiding o.p de Westerschelde loost. Zij herinneren de ministers er aan, dat in de koninklijke besluiten die betrekking hebben op de defini tieve goedkeuring van het bestem mingsplan Moerdijk, geen uitspraak wordt gedaan over de bezwaren te gen de uitmondingsplaats van de afvalpijp in de Schelde. Deze be zwaren zijn buiten beschouwing ge bleven omdat ze betrekking hebben op buiten het in het geding zijnde plan gelegen gronden. Zij vragen daarom of de bewinds lieden kunnen aangeven volgens welke openbare procedure de vast stelling van de plaats van uitmon ding zal plaats vinden en op welke wijze bezwaren kunnen worden in gebracht. Ook willen de beide ka merleden in dit verband weten o£ al een principebesluit is genomen met betrekking tot de zuivering van het afvalwater. Gebeurt dat aan de bron of bij de lozingsplaats aldus de vraag. Als dat besluit nog niet geno men is, wanneer is het dan te ver wachten, vragen de Kamerleden voorts nog. In een toelichting op hun vragen wijzen de parlementariërs er op, dat het Schor bij Waarde natuurweten schappelijke betekenis heeft en daarom bescherming verdient. Afge zien daarvan is het echter vanzelf sprekend, zo menen de heren Nij- pels en Wilbers, dat vervuiling van de Westerschelde moet worden te gengegaan. Oorspronkelijk werd er van uit gegaan, dat de Schelde vol doende zelfreinigend vermogen had, maar dat uitgamigspiuirtt is niet meer houdbaar. De Kamerleden vinden het daarom wenselijk dat een prin cipebesluit wordt genomen om in de toekomst geen ongezuiverd water op de Westerschelde te lozen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De nieuw be noemde voorzitter van het dagelijks bestuur van de N.V. PZEM, gedepu teerde mr. F.J.G. Schlingemann, zal op vrijdag 3 december aanstaande als eerste officiële handeling in zijn nieuwe functie, de conventionele centrale van de N.V. PZEM te Bor- sele in bedrijf stellen. Dit gebeurt tijdens een eenvoudige plechtigheid in het gebouw van de centrale. Op dezelfde middag zal mr. Schlingemann worden voorgesteld aan het personeel van het provincia le energiebedrijf. Ip het personeels- gebouw wordt om kwart voor vijf een bijeenkomst met hbt personeel van het hoofdkantoor en de chefs van de afdelingen in de provincie georganiseerd, waar mr. Schlinge mann de employés zal toespreken. (ADVERTENTIE)

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 3