Generaal verdedigt foltering Snelle inventarisatie van gevaarlijk afval VIER NEDERLANDERS GAAN MEEWERKEN AAN GEZINSPLANNING IN INDONESISCHE DESSA'S m uw nieuwe ariadne MASSU IN BOEK „DE WARE SLAG OM ALGIERS" O R 1 OW Industrieën verminderen kwikgehalte 4 Zijn de vrouwen wel zo veranderd? Boldoot binnenland buitenland Goed gezind Iets normaals Misbruikt Centrale raad: beroep ontslagen hoofdagent ongegrond Omdat een vrouw vrouw blijft. Vier doden bij verkeersongeluk Geen geld van zuivel- naar consumptiemelk- industrie Stuyt overlegt over pil van ziekenfonds papier uw pen Wegenbelasting ill Eerste Europese lichterschip te water Schutter Osibisa-bar bekent A m Donderdag 2 december 1971 17 (Van onze correspondent) PARIJS Sedert enkele weken wordt in Frankrijk een lijvig en geenszins goedkoop boek, dat noch een roman is, noch een in onze dagen commercieel faciliteitsonderwerp behandelt, als een bestseller verkocht: gemiddeld duizend exemplaren per dag. De auteur is ex-generaal Jacques Massu, die tegen het eind van de vijftiger jaren bevelhebber was van de stadssector Algiers en daar de zgn. „slag om Algiers" leidde. 1 De generaal is van oordeel dat de militaire campagne, die hij daar gevoerd heeft in Frankrijk en in het buitenland verkeerd begrepen is, en verklaart dat „alles dat over de slag geschreven of op ben film vertoond wordt, is het werk van lieden die niet beide kanten van de zaak gezien hebben. En wat zij geproduceerd hebben, komt niet met de waarheid overeen. Velen van mijn vrienden en onderge schikten zijn er in deze relazen slecht vanaf gekomen en het kwam mij, aangezien ik belast was met de verantwoordelijkheid van het leiderschap in. Algiers, als mijn plicht voor, onze kant van de aan gelegenheid uiteen te zetten". Massu doelt daarbij ongetwijfeld op de eerste plaats op de film „De slag om Algiers", van Gillio Ponte- corvo (uit 1965), die ongetwijfeld stbrke indruk gemaakt heeft en tot voor kort in Frankrijk niet ver toond kon worden (geen formeel verbod, maar vrees van de bio scoop-exploitanten dat hun thea- ters beschadigd en geboycot zou den worden). Massu zag de film echter al anderhalf jaar geleden en het is evident dat de inhoud en voorstelhng daarvan hem aangezet heeft zijn boek „La Vrnie Baïadlle d'Alger" („De ware slag om Al giers") te schrijven. Massu ziet zijn rol in Algerije zeer eenvoudig: toen hij daar in de eerste dagen van 1957 aankwam als bevelhebber van de 10de Para chutisten Divisie was zijn opdracht de aanvallen van die vrijheids strijders die sedert november 1954 in hevigheid toenamen, met alle middelen te beëindigen. Hij vatte dit bevel letterlijk op en binnen een jaar was de FLN-organisatie in dé Algerijnse hoofdstad inder daad ontmanteld. Massu geeft daarvan in zijn boek een uitvoerig relaas: van de huis zoekingen, de arrestaties zonder bevel tot aanhouding, de massa- razzia's, de gevangenhoudingen zonder berechting. Wat evfenwel het meest de aandacht in Frank rijk trok, was het feit dat hij openlijk toegeeft dat hij van folte ring gebruik maakte om de ver zetsbeweging onder de knie te krijgen en deze methode recht vaardigt. Massu heeft dan ook ge nerlei gewetensbezwaren over hetgeen gebeurd is, want volgens zijn diepste overtuiging was er geen andere weg. Hij verklaart dat het hem generlei plezier gedaan heeft, maar dat er geen andere weg was om de FLN te beletten de bevolking te terroriseren. En hij merkt daarbij op dat voor elke Europeaan die door de FLN ge dood werd, 50 Arabieren omkwa men, dat het een blind terrorisme was, dat daarbij Europeanen die de Algerijnse vrijheidsbeweging goed gezind waren omkwamen, evenals Arabieren die daar geen sympathie voor hadden. Massu verklaart dat zijn campagne tegfen de FLN resultaat gehad heeft, en dat orde en rust in Al giers terugkeerden uitsluitend als gevolg van de strengheid waarmee hij jegens de FLN optrad. Het boek heeft bij tallozen een storm van verontwaardiging ver wekt, hoewel erkend moet worden dat deze storm geen orkaan is. Maar de felle reactie van generaal de Bollardière, die na de „Slag om Algiers" zijn ontslag indiende als bevelhebber van een sector in de Mitidja omdat hij de methoden die zijn chef (Massu) toepaste niet kon aanvaarden, is interessant. Ge neraal Paris de Bollardière heeft verklaard: „Ik vind het dramatisch dat men over folteringen kan pra ten als over iets normaals, iets natuurlijks en zelfs noodzake lijks...." „Voor mij, zo gaat hij verder, is de uitdrukking „mense lijke waardigheid" noch vaag, noch hol. Geen enkele strijd, geen enke le zaak, rechtvaardigt dat men haar daaraan opoffert". In zijn boek, waarin Massu ver klaart dat hij van oordeel is dat folteringen in een subversieve oor log een kwaad vormen dat niet vermeden kan worden, geeft hij zijn versie op het geschil met de Bollardière en het onderhoud dat deze laatste besloot met de woor dent „Ik veracht jouw actie". De Bollardière verklaart verder: „Lie den die zich tegen de folteringen en mishandelingen, verzetten, zijn geenszins (zoals men ons wil doen geloven) naïevelingen, pure zielen of koorknapen. Massu beschrijft hem in zijn boek aldus: „Een zeer nobele maar naïeve soldaat, die de Generaal Massu te velde, kijkend naar de uitwerking van een bombar dement. realiteit van de revolutionaire pers niet begreep en wiens goede trouw misbruikt werd door verpolitiekte ondergeschikten, die op zijn over tuiging van christelijke naasten liefde gespeculeerd hebben". Volgens de Bollardière is het pro bleem geenszins of op zekere ogenblikken mensen al dan niet behoefte hebben zich te wrsken, het oog om oog of tand om tand- beginsel in praktijk te brengen, of zelfs folteringen. Het probleem is niets anders dan de vraag of het burgerlijke en militaire gezag deze praktijk mag tolereren en of het zich niet eerloos gedraagt door er efcn institutie van te maken". En de generaal geeft zelf het ant woord door (met voorbeelden) te verklaren dat een militaire bevel hebber zeer wel bij machte was uitspattingen te voorkomen, of, als deze zich voorgedaan hadden, streng te sanctioneren. Het verwerven van inlichtingen op korte termijn kan zeker door mis handelingen vergemakkelijkt wor den, „maar", zo gaat de Bollardière voort, „als men de verantwoorde lijkheid van een opperbevel draagt, heeft men niet het recht doelstellingen op korte termijn te hebben. Ik ben er allerminst van overtuigd dat er geen andere mid delen waren om mensenlevens te redden. Ik ben er daarentegen diep van overtuigd dat de institutionali sering van folteringen, d.w.z. het feit dat elke onderofficier zich ge rechtvaardigd kon achten deze toe te passen, rampzalige consequen ties heeft gehad". Voor een beter begrip van liet probletem dient eraan herinnerd te worden, dat zekere Franse militai ren in Algiers gevangen genomen leden van het bevrijdingsfront door mishandeling en folteringen er toe wilden brengen te verklaren waar bommen zouden ontploffen, welke volgende terreur-aeties zou den plaatshebben, welke de ledhn van de organisatie waren, enz. Massu rechtvaardigt zijn handeling door de overtuiging dat het folte ren van één of meer gevangen genomen verzetsstrijders (doordat deze hun plannen bekenden) het leven van honderden onsehuldiigen, dte de slachtoffers van de onge twijfeld „blinde" terreur zouden worden, kon sparen. Deze folterin gen deden zich inderdaad (zoals destijds bekend werd en waarte gen van tal van zijden in Frank rijk fel geprotesteerd werd) voor tijdens de roemruchte „slag om Algiers" toen het FLN bommen tot ontploffing deed komen in brie venbussen, trams en bussen, in winkels en op markten, enz. Volgens Generaal Paris de Bollar dière, die destijds ook een van zijn ondergeschikten in bescherming nam (deze was Jean-Jacques Ser- van-Schreiber, die gemobiliseerd was en vervolgd werd na de publi- katie van zijn boek „Luitenant in Algerije") heeft men gefolterd „in naam van Frans Algerije". En Algerije voor Frankrijk te be houden was in dte ogen van hen die deze praktijken bedreven, de rechtvaardiging van hun wandaden. (Vervolg van pag. I). Over de wet op de luchtverontrei niging deelde de minister mee te verwachten dat begin februari de hele wet met de tientallen uitvoe ringsbesluiten klaar zal zijn. Een groot deel van het landelijk meetnet voor de registratie van nadelige stoffen in de lucht is al in gebruik, onder meer 17 stations van het proefnet in Twente en stations langs de grens met België. Medio 1973 zal het hele meetnet in alle tien regio's klaar zijn. Na Limburg komt een meetnet in Noord-Holland en in Zeeland tot stand. Het proef lucht meetnet in Zuid-Holland zal volgend jaar van start gaan. Er zullen ook proefveldjes worden aangelegd om de nadelige gevolgen van vuile lucht voor groenten enozovoorts te me ten. De minister zag nog geen moge lijkheid om op korte termijn te komien tot een „boekfhioudliing" van aille afvalstoffen. Wel zullien zo gaiuw mogelijk de zeer gevaarlijke stoffen worden geïnventariseerd. Ten aanzien van het loodgehalte in benzine worden maattegelen overwoigien,. De vraag is nog dat als loodvrije benzine zou worden ge bruikt, mogelijk andere kwalijke stoffen in de uitlaatgassen van auto's vrijkomen, Dr. Ter Louw (D'66) diende ge steund door de PvdA en PPR een motie in waarin hij vroeg het al toegezegde urgentieprogram met apoed op te stellen en daarbij met concrete maatregelen te komen voor o.a: publikatie van de bronnen van vervuiling. vaststelling van normen voor de lozing van vervuilende stoffen, o regeling voor de verwerking van afvalolie en gevaarlijke afvalpro- dukten, beperking van schadelijke be standdelen in wasmiddelen, o.». door een fosfaat-heffing, een actiever beleid om schadelij ke bestanddelen in uitlaatgassen te verminderen en geluidshinder door het verkeer tegen te gaan, bestrijding van vervuiling door pluimvee, varkens en kalverbedrij- ven. o een meerjanenipriognam voor af schaffing van schadelijke bestrij dingsmiddelen in dfe landbouw. UTRECHT (ANP) Evenals des tijds het ambtenarengerecht heeft gisteren ook de centrale raad van beroep in Uitredhlt het beroep onge grond verklaard van de Utrechtse hoofdagent J. Taal, die maart vorig jaar wend ontslagen omdat hij zdcih schuldig had gemaakt aan het aan nemen tegen gereduceerde prijzen kopen van dranken en eetwaren. Eenmaal deelde hij aan vijf soute neurs bier uit. De heer Taal had gevraagd het ontslag-besluit te ver nietigen. Tijdens de behandeling van de zaak zei hij ondermeer dat dergelijke praktijken bannen het Utrechtse politiekorps vrij algemeen gebruik waren. Hij achtte het juist dat hij daarvoor was ontslagen. De raad overwoog onder meer, dat de daden van eiser als plichtsverzuim moeten worden beschouwd, zodat de agent op grond van het ambtenaren reglement kan worden gestraft. (Van een onzer -verslaggevers) NIJMEGEN „Gezinsplanning, dat betekent behalve geboorteregeling ook dat je kinderen in het leven moet houden. En ik vind het evenals de andere leden van het team uit den boze om geboortere geling te propageren, als je niet tegelijk zorgt dat de mensen er op sociaal-economisch gebied op voor uitgaan". Deze opmerkingen zijn van mejuf frouw M. V. D. Jongbloed (28), pas afgestudeerd arts uit Nijmegen, die donderdag naar Indonesië vertrekt om in Serpong in Java te gaan meewerken aan een project voor gezinsplanning. Zij vertrekt samen met de socioloog drs. G. A. Vierstra. In januari zullen zij worden gevolgd door de sociologe drs. A. Zuidberg en de arts M. Gerritsen. De vier Nederlanders werken samen met vier Indonesiërs. Het project is ge groeid uit samenwerking tussen de universiteit van Leiden en de Uni- versitas Indonesia in Djakarta. (ADVERTENTIE) Een vrouw blijft vrouw. Ze houdt van natuurlijke frisheid. Vandaar dat Boldoot Eau de Cologne nooit verandert. Naast modieuze geurtjes blijft dit het sprankeltje natuurlijke verfrissing waarin elke vrouw zichzelf herkent. Indonesië is het enige land ter we reld met een apart budget voor ge zinsplanning op de rijksbegroting. Mejuffrouw Jongbloed: „Het land moet in korte tijd een gigantische poging doen om de bevolkingsaan was terug te brengen. Het hoofddoel is dat er in 1973 drie en een half miljoen mensen zijn, die aan gezin splanning doen. Om dat te bereiken is een heel efficiënte methode nodig. Het is een beetje een groot woord, maar de bedoeling van ons project is om daaraan bij te dragen". Het gebied van Serpong omvat vijf tien dessa's met in totaal ongeveer 50.000 inwoners. In tegenstelling tot andere gebieden van Java is gezins planning er nog niet geïntroduceerd. Het is daarom niet de bedoeling van de projectgroep om er al te hard met de deur in huis te vallen. Me juffrouw Jongbloed vertelt dat de medische kant van het project be doeld is om steun te verlenen aan een sociologisch onderzoek en om toegang tot de bevolking te verkrij gen. „We zullen een kliniekje beginnen met allereerst moeder- en kindzorg. Verder zullen we proberen een of meer manieren te vinden, waarop verschillende bevolkingsgroepen bij gezinssplanning moeten worden be naderd. We willen ziten uit te vinden hoe de mensen op een nieuwe bood schap reageren. Wie geeft het door? Wie houdt het tegen? We hebben gehoord dat de burgemeester en de notabelen van het dorp erg enthou siast zijn over het projtect, maar het is bekend dat er in sommige gebie den sterke religieuze bezwaren zijn tegen gezinsplanning. De Indonesi sche regering wil ook niet dat het woord geboortebeperking wordt ge bruikt. Br mag uitsluitend geaparo- (ADVERTENTIE) Kant en klare universele kunsthars vulpasta met gebundelde heohtkraoht op ELK materiaal, droog of vochtig, binnen of huiten. Krimpt of scheurt niet, zet niet uit. Onschadelijk voor handen. Onbeperkthoudbaar. Geen ver lies resten. Onmisbaar bij elk karwei: STOPPEN, PLAMUREN, HERSTELLEN van beton, houtrot, afdichten, enz. 1 kg f8.65, 2 kg ƒ15.30. 5 kg ƒ29.95 bij winkels inhobby-endhz-artikelen, verfwaren, ijzerwaren en bouwstoffen. De minister stelde zich heel wel willend op tegenover een aantal van deze wtengen. Hij vroeg dr. Ter Louw echter de motie aan te houden totdat de minister het urgentieprogram had uitgebracht, aan welk verzoek werd voldaan. (Van onze redactie binnenland) HOORN Een verkeersongeluk in de Wieringermeer heeft woens dagmorgen vroeg het leven gekost aan vier mensen. Zij zaten in een auto die op een stilstaande truck met oplegger reed. Drie personen waren op slag dood, de vierde, overleed korte tijd later in een ziekenhuis in Den Helder. De vrachtwagen-chauffeur had zijn truck met oplegger voorgesorteerd om in een langs de weg gelegen restaurant een kop koffie te drin ken. De vrachtwagen was geladen mat 22 tan befanpalen. De vier slaohitoiCfers wianen op weg naar hum wenk. RIJSWIJK (ANP) Moeten de zuivelfabrieken, dus de producenten van boter, kaas, melkpoeder, e.d., geld afdragen aan de comsumptie- melkfabrieken om deze gedeeltelijke compensatie te bieden voor wat ze aan de verkoopprijs van hun pro- dukt tekort komen? De zuivelindus trie^ zo bleek gisteren in de verga dering van het" Produktschap voor Zuivel te Rijswijk, is er niet en thousiast voor. Een verordening waarin de overheveling zou worden geregeld, haalde dan ook na een uitvoerige discussie, geen meerder heid. DEN HAAG (ANP) Op woens dagmorgen 8 december gaat de vas te kamercommissie voor volksge zondheid met minister dr. ,.B.J. Stuyt in een optenbare vergadering overleggen over het al dan niet op nemen van anticonceptiva in het ziekenfondspakket. Minister Stuyt heeft om deze vergadering gevraagd. Persoonlijk is hij voor het opnemen van de pil in dat pakket, zulks in tegenstelling tot de meerderheid van de ziekenfondsraad. DEN HAAG (ANP). Een aantal industrieën, dat kwik met het afval water looist, heeft toegezegd heit kwikgehalte tot een-tiende terug te brengen. Aldus heeft minister dr. L. B. J. Stuyt van milieuhygiëne in de Tweede Kamer meegedeeld tijdens de voortgezette behandeling van de begroting voor milieuhygiëne. Brieven voor aeze rubriek moefen met vol ledige naam en adres worden ondertekend. Bij publicatie zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uitzondering zal van deze regel wor den afgeweken. Naam en adres rijn dan bij ie redactie bekend. Publicatie ven brieven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eem ie tnêt in houd, c.q. strekking. Afgelopen weekend stond er ben stukje in onze rubriek „Papier voor uw pen", waarin mevrouw Vermeu len reageerde op de verhoging van de wegenbelasting, met de opmer king dat het er toch wel zeer onre delijk aan toe gaat, als men bedhnkt dat een minister met een jaarinko men van plm. f 100.00, per jaar plm. 50.000 km rijdt maar net zo veel wegenbelasting betaalt als „Jan met de pet", die plm. f 10.000 bruto per jaar verdient en plm. 5000 km per jaar rijdt. Als er dan toch zo nodig verhogingen moeten komen laten ze dan de benzine-accijns ver hogen, dan betaalt tenminste ieder een naar evenredigheid. Verder wordt het de hoogste tijd dat ook de fietsers en bromfietsers wegenbelas ting gaan betalen. Het is toch ook door hen dat het openhaar vervoer zulke grote verliezen lijdt, want daar gaat uiteindelijk toch het grootste gedeelte van onze wegenbe lasting naar toe. SINT JANSTEEN E. P. STROBBE ANTWERPEN (ANP) Het eer ste ooit in Europa gebouwde lichter- scibip, is op de CockeriRwerf te Antwerpen te water gelaten. Het is de „Bilderdijk", die voor de Holland Amerika Lijn zal gaan varen op de Amerikaanse havens in de Golf van Mexico. De HAL onderhoudt deze dienst sinds het voorjaar van 1970, in samenwerking met de Westduitse rederij Hapaglioyd onder de naam Combiline. De Bilderdijk zal begin maart wonden afgeleverd. Het tweede lich terschip, dat voor rekening komt van Hapaglioyd komt in de zomer van 1972 in de vaart. Met de order is een bedrag gemoeid van 150 mil joen gulden; 100 miljoen voor beide schepen en 50 miljoen voor de 400 lichters. De circa 39.000 ton metende Bil derdijk heeft een lengte van 261,4 meter en een breedte van 32,20 me ter. In totaal kan het schip 83 lich ters met een laadvermogen wan 350 ton elk vervoeren. DEN HAAG (ANP)' De 23- j.arige G. J. V, heeft tegenover de Haagse politóe bekend, dat hij vori ge week in de nacht van donderdag op vrijdag in de Osibisa-bar in Den Haag het schot gelost heeft, dat het leven kostte aan de 24-jarige Jimmy Hothleuf. V., die gewoonlijk Harry wordt genoemd, is, zoals gemeld, dinsdag middag door een marechaussee aan gehouden in de trein waarmee hij van de Westduitse grens naar Arn hem reed. (ADVERTENTIE) ken worden over family-planning". Mejuffrouw Jongbloed die zelf in Indonesië geboren is en er tot baar tiende jaar heeft gewoond heeft in Schiedam en Rotterdam ervaring opgedaan met de reacties van men sen op gezinsplanning: „Mensen die zelf al veel kinderen hadden, waren merkwaardig genoeg het meest ent housiast. Alleen betrokken ze dat niet op zichzelf. Ze gingen zelfs door met kinderen krijgen. Ik denk dat het daar niet minder moeilijk was dan het in Indonesië zal wor den". De projectgroep in Serpong zal ook deelnemen aan de opleiding van In- donesischfe studenten. „Daar stel ik me eigenlijk het meeste van voor. Het doorgeven aan mensen die het zelf moeten gaan toepassen in hun eigen gebeid. Persoonlijk vind ik de menselijke kant van dit werk verre weg het belangrijkste. Een weten schappelijk succesje is leuk, maar het fijnste vind ik dat we met de Indonesiërs gaan samenwerken". Mi K- g, Een decembernummer vol gezellige handwerken: Cf» 5" kerstversieringen van stof en papier smyrnaknopen en macrame I kerstloper in perzisch ajour vesten van handgesponnen wol "w noorse truien de magere brug in kruissteek en nog veel meer

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 13