SCHOLIEREN HEKELEN ONDERWIJSBELEID J. Bleijenberg pauselijk onderscheiden IQIICIbhiIHÜI? RECREATIE- STUURGROEP VOOR AXEL Drees geeft geld voor vier bussen PHILIPS BEKEURING VOOR VRIJ PARKEREN Minister Van Veen in Zeeland op tournee Nu zorgt Lodolientje ook nog voor een zacht prijsje. 3C Dimplex Weer 150 dagen rillend in de badkamer? U maakt de mooiste foto's met Philips flitslampjes NIRIA OVER MIT-RAPPORT Vrij koud 1.32 Rooi appelbomen besproken op vergadering NCB AXEL MAG IN ZUIDDORPE EN KOEWACHT BOUWEN VAN INWONERS q-llliii Daalderop Zeeuwse Verwarming Unie neemt Elderhorst over Zevensprong krijgt lokaal erbij stad streek Kado-plaat! VERVANGING VAN VEERDIENST Kado-plaat! Woensdag 1 december 197] rnmmmmmntmm* mm «r (.ADVERTENTIE) die heel speciale LP WORIETEN FESTIlflL kost maar 10,- (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De afdeling Zee land van het Nederlands Instituut voor Regïster-Ingenieurs en Afge studeerden van hogere technische scholen is van plan op een zaterdag in februari of maart van het volgen de jaar zich te beraden over het rapport dat de zogenaamde „Club Van Rome" dan heeft uitgebracht. Zoals bekend wordt in dit rapport gezegd dat computers hebben bere kend dat over circa d'artig jaar alle grondstoffen zullen zijn uitgeput als de groei van de wereldbevolking zich blijft voortzetten zoals nu het geval is. De Zeeuwse afdeling van het NI- RIA meent naar aanleiding van de reacties op een in oktober van dit jaar gehouden congres dat er vteel belangstelling bestaat over de rol van de technicus in het milieu. Op de te houden studiebijeenkomst zul len enkele inleidingen worden ge houden door deskundigen, waarna discussiegroepen een aantal vragen zullen gaan bespraken, 's Avonds is er dan een forum. Belangstellenden kunnen inlichtingen krijgen bij het secretariaat van het NIRIA in Zee land, De Genestetlaan 18 in Vlissin- gen. De studenten van de Rijks Pedagogische Academie te Middelburg tijdens hub demonstratie. (ADVERTENTIE) Él voorraadfles vanMS" voor Dal is toch wel een reden om gauw eens te gaan afwassen met die zachte, zuinige Lodaline. Lodaline is het afwasmiddel van Lodalimf je. (Van een onzer verslaggevers) HULST Secretaris J. Bleijenberg van het bestuur van de lagere tech nische school in Hulst heeft gistermiddag uit handen van pastoor Verdurmen de versierselen ontvangen, behorende hij de pauselijke onderscheiding „Rid der in de orde van de H. Silvester". Vooruitzichten voor donderdag en vrijdag, opgesteld door het K.N.M.I. op dinsdag om 18.00 uur: Vrij koud met plaatselijk neerslag. Weetsvooruitzichten in cijfers ge-j middeia over Nederland. Voor donderdag: aantal uren zon:1 0 tot 2; min.-temp.: 0 tot 4 graden onder normaal; max.-temp.: 1 tot 5 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Voor vrijdag: aantal uren zon: 0 tot 3; min.-temp.: 1 tot 6 graden on der normaal; max.-temp.: 1 tot 6 gra den onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog 'etmaal: 60 procent. üügi -"V O© gwaler. Morgen, donderdag 2 dec. Ber gen op Zoom: 3.08 en 15.29 uur; Hansweert: 2-26 en 14.45 uur; Ter- neuzen: 1.46 en 14.03 uur; Vlissin- gen: 1.17 en 13.32 uur; Wemeldinge: 2.58 en 15.19 uur. wafeirstamgféri De heter Bleijenberg heeft de on derscheiding gekregen voor zijn ver diensten op sociaal gebied. Hij was gisteren precies 25 jaar secretaris van het schoolbestuur en om die reden was er in de aula een feeste lijke ontvangst op touw gezet, waar bij een groot aantal genodigden aan wezig was. Pastoor Verdurmen zei: „Het werk van de secretaris is wel het meest arbeidsintensieve. U bent steeds de man achter de schermen geweest, die met grote toewijding veel heeft gedaan. U bent steteds de bezielende kracht geweest in tal van sociaal gerichte instellingen", aldus de Hulster pastoor. Ook voorzitter W. Loekefeer van het schoolbestuur sprak waarderen de woorden. Hij karakteriseerde da heer Bleijenberg als een man met Konstanz 262 (-1), Rheinfelden 183 (pl. 9), Straatsburg 172 (pl. 8). Plittersdorf 319 (pl. 15), Maxau 362 (pl. 8), Plochingen 132 (pl. 2), Mannheim 170 (pl. 1), Steinbach 129 (pl 6), Mainz 196 (pl. 3), Bingen 106 (pl. 8), Kaub 124 (pl. 10), Trier 294 (pl. 39), Koblenz 153 (pl. 17), Keulen 108 (pl. 6), Ruhrort 278 (pl. 7). Lobith 901 (pl. 5), Pannerdense Kop 874 (pl. 3), Nijmegen 700 (-1), IJsselkop 842 (-2). Eefde IJssel 360 (-8), Deventer 242 (-6), Monsin 5480 (-14), Borgharen 3972 (pl. 24), Belfeld 1164 (pl. 50), Grave bene den de Sluis 508 (pl. 3). (Van een onzer verslaggevers) AXEL De katholieke kleuter school „De Zevensprong" zal met een lokaal worden uitgebreid. Dit is dinsdag meegedeeld op de perscon ferentie na het b. en w.-overleg. De staatssecretaris van Onderwijs heeft in hoger beroep een besluit van de raad verworpen om voor de school in Zuiddorpe het bedrag per leerling vast te stellen op 159,50. Volgens de staatssecretaris moet dit 176,20 zijn, omdat de school in ver band met zijn lage leerlingenaantal een uitzonderingspositie bekleed. Het schooltje telt tachtig leerlingen. een eerlijke benadering van proble men en als een lichtend voorbeeld. De heer J. v. d. Voorden sprak de heer Bleijenberg toe als bestuurslid van de sociale wterkplaats. De jubilerende secretaris werd achtereenvolgens toegesproken door de heer W. Bartz namens de regio nale Zeeuwsoh-Vlaamse woning bouwvereniging en de heer R. Mar tinet namens de contactgroep opvote- (Van onze correspondent) •s-HEERENHOEK Tijdens een vergadering van de kring Zuid-Be veland van de NCB in de jeugdhoe- ve te 's-Heerenhoek is prof. dr. W.P.J. Kriellaars uit Tilburg, alge meen voorzitter van de landelijke NCB uitvoerig ingegaan op de pro blematiek in de land- en tuin bouw. Geruime tijd stond hij stil bij het rapport dat uitgebracht was op ver zoek van de Nederlandse minister van Landbouw door 't Amerikaanse bureau Arthur D. Little. In het rap port wordt de Nederlandse regering aangemoedigd zo spoedig mogelijk te komen tot het rooien van nog 9500 hectare verouderde appelboom gaarden van zestien jaar en ouder met maximaal 800 bomen per hecta re. Indien nodig zouden na 1973 nog 1500 hectare moderne appelboom gaarden gerooid moeten worden. Herinplantin-g van ongeveer 900 hec tare per jaar van grote, zeer inten sieve aanplantingen met andere ras sen dan Goden Delicious zou vol gens prof. Kriellaars toegestaan moeten worden. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Gesterkt dool' het voorbeeld van de duizenden on derwijskrachten, die zich maandaga vond in Utrecht hebben laten horen, voorzagen een kleine driehonderd leerlingen van de Rijkspedagogische Academie te Middelburg zich giste ren van leuzen en slagzinnen om Minister Van Veen (Onderwijs) hun standpunt over het onderwijsbeleid kenbaar te maken. De toekomstige onderwijzers trokken in slagorde op naar het voormalige gemeentehuis van Sint Laurens, waar het regionaal Pedago gische Centrum gevtestigd is. De mi nister bracht daar een werkbezoek. De demonstratie van de Zeeuwse onderwijzers dn spé had een ordelijk verloop. Ook in andere Zeeuwse plaatsen waaronder Goes, lieten overwegend jeugdige demonstranten hun afkeer van het onderwijsbeleid dat minister Van Veen blijkens zijn begrotin, wil gaan voeren, duidelijk blijken. „Ik ben iemand die bewust bestaande structuten wil doorbre ken. Ieder in het onderwijsveld krijgt de kans om 'met mij van .gedachten te wisselen. Daarom trek ik het land in om me los te maken vah het vrije gezichtsveld in Den Haag. Ik vind dat onderwijszaken die het verst van Den Haag liggen het eerst aan de beurt moeten ko men." Dat zfei minister Van Veen op de persconferentie in de rijksscholenge meenschap Petrus Hondius in Ter- neuzen waarmee hij zijn bezoek aan Zeeland afsloot. Over de dagopleiding van leraren in Zeeland merkte Van Veen op dat de bestuursorganisatie hiervan nog niet is afgerond. Hij onderstreepte de noodzaak van een vorm van sa menwerking met het universitair on derwijs. Voor Zeeland zou deze sa menwerking gezocht moeten worden met Tilburg of Rotterdam. Wat de stichting van ben instituut voor hoger economisch en admini stratief onderwijs in Zeeland betreft zei de minister voorstander te zijn van een zo groot mogelijk sprei- dingsbeleid. Ook het heao zal een vorm van samenwerking moeten vin den met de universiteit. Een school voor middelbaar econo misch en administratief onderwijs in Terneuzen staat niet op het rijks scholenplan. Mr. Van Veen: „Ik heb burgemeester Aschoff geattendeerd op de mogelijkheid van hiertegen in beroep te gaan bij de kroon. Mr. Van Veen wilde zich overigens niet uitlaten over de mogelijkheid dat dit beroep kans van slagen heeft. Het niet van de grond komen van een pedagogische academie in Mid delburg weet minister Van Veen aan de ingewikkelde bouwcombinatie- plannten. Hij zegde toe deze materie grondig te zullen bestuderen. Mr Van Veen deelde verder mee dat hij met belangstelling het antwoord af wacht van het bestuur van de stio'n- ting regionaal pedagogisch centrum Zeeland over de structurering en sa menwerking van dit instituut. In de rijksscholengemeenschap Pet-rus Hondius stelde minister ie der, die op onderwijs terrein werk zaam is, in de gelegenheid persoon lijk met Item van gedachten te wis selen over' algemene of privé-aange- legenheden. (Van een onzer verslaggevers) AXEL De enquête in de ge meente Axel onder woningzoeken den heeft nogal een teleurstellende reactie opgeleverd. Van de in totaal 275 bij de enquête betrokken wo ningzoekenden, heeft slechts de helft gereageerd. Zoals hekend heeft het gemeente bestuur op deze wijze willen nagaan of er eventueel belangstelling be staat voor de houw en verhuur van woningen in Koewacht, Zuiddorpe en Overslag. De enquête is gehouden opidat de kern Axel zelf geen bouw rijpe grond meer ter beschikking heeft. Van de deelnemers bleek niemand belangstelling te hebben voor Over slag, slechts een woningzoekende had belangstelling voor Zuiddorpe en voor Koewacht kwamen 15 voor keurstemmen binnen. Die vijftien kunnen worden onderverdeeld in 9 voorkeurstemmen voor eengezins woningen en 6 voor bejaardenwo ningen. (ADVERTENTIES) Neem Dimplex Elektrische, thermo- statisch geregelde, met olie gevulde radiatoren. Veilig. En... zuinig. De beste verwarming is elektrische verwarming. De beste elektrische verwarming heet Dimplex! Vraag dokumentatie bij uw elektrohandelaar of bij Nerim N. V. Vlak 2, Dordrecht. Tel: 01850-42311 Voor zo'n vijf, zes lientjes -ja, zelfs al voor ƒ43,50 - voorlaan altijd behaaglijke warmfe in uw badkamer of douchecel. Onmiddellijk. Met een Daalderop badkamerkachel. Keuze uil zes modellen. Alle mei KEMA-keur en waterdichiheidsieken: een dubbele garantie voor een uitstekend produki. Zo'n koesterende kachel moet u toch eigenlijk nog snel even kopen voor de kou komt. badkamerverwarming (Van een ouzer verslaggevers)' AXEL Burgemeester M. K. van Dijke van Axel, heeft dinsdag de plan nen bekendgemaakt om te komen tot de instelling van een stuurgroep voor de recreatie. Een besluit daartoe is gisteren genomen in de wekelijkse ver gadering van b. en w. Van de stuurgroep zouden naar het idee van b.en w. onder meer deel moeten uitmaken de stedte- bouwkundige van Axel, vertegen woordigers van Staatsbosbeheer, de VW en de ruilverkavelingscommis sie. Volgens de heer Van Dijkte plei ten verschillende factoren er voor om meer aandacht aan de recreatie in deze gemeente te besteden. De instelling van de stuurgroep moet onder meer worden gezien te- (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN -MIDDELBURG De N.V. Zeeuwse Verwarmings Unie te Terneuzen heeft overeenstemming bereikt met de N.V. Elderhorst te Den Haag, om het filiaal van deze te Middelburg over te nemen met in gang van 1 december 1971. Voor het te Middelburg werkzame personeel zal de overname geen en kele consequentie hebben. De be drijfsvoering zal op de normale wij ze worden voortgezet en de N.V. Zeeuwse Verwarmings Unie gaven' deert vlotte uitvoering van alle ser vice- en onderhoudswerkzaamheden. De overname is gedaan in het kader van de gtestadige groei die het be drijf de laatste jaren doormaakt. De Z.V.U. telt thans ruim 50 medewer kers. gen de achtergrond van de belang rijke woonfunctie, die Axel toebe deeld heeft gekregen. Daarin neemt de recreatie eveneens een belangrij ke plaats in. Zaken die in aammer- king komen om door de stuurgroep te worden behandeld zijn onder meer de ruilverkaveling Koewacht, omdat deze voor een belangrijk deel zijn beslag krijgt op het gebied van Axel en omdat in het kader daarvan een aantal boscomplexen zijn ge pland en voorts het opspuitgebied. Ook de Axelsekreek moet de be langstelling hebben van de groep in verband met de belangrijke functie op het gebied van de passieve recre atie. Burgemeester Van Dijke wil er reeds bij voorbaat rekening mee houden, dat de stuurgroep kan uit monden in een itecreatieraad. Het behoort evenwel tot de bevoegdhe den van de gemeenteraad om een dergelijke raad in het leven te roe pen. Het eerste werk van de stuurgroep zal zijn om aan de hand van een recreatienota een studie en een in ventarisatie tte maken van alles op het gebied van de recreatie binnen de gemeente. „Al naar gelang van het resultaat kunnen dan deskundigen worden aangetrokken", aldus de heer Van Dijke. Gedacht wordt on der meer ook aan de samenstelling van subcommissies, die onder meer een beroep zouden kunnen doen op bijvoorbeeld het ETI, de provinciale raad van de recreatie en provinciate waterstaat. De stuurgroep wordt be schouwd als een adviesorgaan voor b. en w. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het col lege van G.S. van Zeeland heeft van de minister van verkeer en waterstaat toe stemming ontvangen om een half miljoen uit te trekken voor de aanschaf van een viertal autobussen. Deze moe ten worden ingezet op een nog te openen rechtstreekse busverbinding Goes - Krui- ningen - Veerhaven - Terneu zen ter vervanging van de veerdienst Terneuzen - Hoe- dekenskerke. Deze laatste dienst wordt, zoals bekend, op 1 januari opgeheven. In een brief aan de minister zeiden gedeputeerden van Zeeland, dat de Provinciale Staten van deze provin cie zich om financiële redenen hebben neergelegd bij de opheffing van het veer Terneuzen - Hoede- kenskerke. Zij hebben daarbij ech ter de eis gesteld, dat er een alter natieve vervoersmogelijkheid tussen Goes en Terneuzen moet worden geschapen in de vorm van een di recte busverbinding. Dit verzoek is gisteren telegra fisch ingewilligd. De vijf ton, die het rijk beschikbaar stelt voor de aankoop van de bussen vormen een deel van de 1,T miljoen welk* de minister bereid was uit te trekken voor de oprichting van een voetveer. De resterende 1,2 miljoen mogen nu worden besteed voor dekking van de exploitatietekorten op de overtgte veerdiensten. Hierdoor kan de ta- riefstljgiag op deze diensten beperkt worden tot 25 procent in plaats van de verwachte 35 procfènt. De vervoersmaatschappijen die bij een dergelijke buslijn worden be trokken zijn De Automaatschappij Zeeland te Goes en de Zeteuwsdi- Vlaamse Tramweg Maatschappij, te Axel. Beide maatschappijen zijn be reid tot het instellen van deze lijn over te gaan, mits de mogelijkhed'm worden geschapen om tot een rede lijk rendement te komen. GS van Zeeland verwachten niet, dat de lijn zonder meer een sluitende exploita tie te zien zal geven, zo hebben zij minister Drees laten weten. Hierbij speelt onder meer de omstandigheid, dat de bussen tijdens de overtocht met de boot, gezien de tijd die daarmee gemoeid is, minder rende ment opleveren dan tijdens een rit van gelijke lengte als de vaaraf- stand. De aan het instellen van een bus dienst verbonden investeringen heb ben betrekking op de aanschaffings- kosten van busmaterieel. De rit zelf duurt langer dan een uur. Dit bete kent dat bij een twee-uurs-dienst (dat is dezelfde frequentie als ate huidige bootverbinding) steeds twee bussen op de weg zullen zijn. Elke maatschappij zal daarnaast over een reservebus moeten beschikkfen. (ADVERTENTIES) die heel speciale LP MkORIETEN FESim kost maar 10,- (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG Automobilisten, die hun auto parkeren op de Markt in Middelburg en geen kaartje uit de daar opgestelde automaat halen, krijgen voortaan weer een bon. Dat is de consequentie van een gisteren door de hoge raad der Nederlanden gewezen arrest, waarbij het cassa tieberoep van de officier van justitie in Middelburg werd verworpen. De Middelburgse officier was in beroep gekomen tegen de veroorde ling van twee .zwartparkeerders", onder wie de gemeentesecretaris J. Hooy, tot een tientje boete. In te genstelling tot de rechtbank was de officier van mening, dat de parkeer automaat moet worden gezien als een gewone parkeermeter en dat daarom niet meer dan vier uur par keertijd „verkocht" mocht wor den. De advocaat-generaal bij de hoge raad concludeerde begin vorige maand al, dat de parkeerautomaat niet kan worden gezien als een par keermeter, omdat de machine niet langs de openbare weg staat maar op een „in het bijzonder ingericht parkeerterrein", waar de gemeenten rechten mogen heffen voor parke ren. De Markt in Middelburg is zo'n parkeerterrein en het doet er dan niets toe of de inning van de par- keergelden door een man gebeurt dan wel door een automaat. Deze conclusie wordt door de hoge raad gedeeld. Dit rechtscollege te kent daarbij nog san. dat het er bovendien niet toe doet of de par keerautomaat moet worden be schouwd als een parkeermeter. Ver werping van het beroep van de Mid delburgse officier van justitie bete kent voor de beide „verdachten" in deze kwestie, dat zij ieder een tient je boete krijgen. Een van hen is een toevallige overtreder, de ander, ge meentesecretaris Hooij, had zich in dertijd opzettelijk laten bekeuren teneinde in hoogste instantie te we ten te komen of de Middelburgse parkeerautomaten-verordening rechtsgeldig is.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 3