STIJGING NU 25 PROCENT Minister Drees keurt verhoogde veertarieven Chocola en snoep aan banden GULDEN WEER MEER WAARD Opnieuw klachten uit De Koepel MMO DE ROCK VOETBAL OP T.V. Hersenoperatie op man mag niet Ruim 100 man de straat op DE COMMISSARIS KWAM NIET UIT ST-WILLEBRORD Belgen nu tevreden over straf Van Sprang 3 dagen Shopping in LONDEN Mmwm met BAF ,Met de post wordt omgesprongen alsof men op een papierfabriek werkt GROEP VAN TIEN GEEN STAP VERDER BRABANTSE FABRIKANTEN VREZEN GEVOLGEN AMERIKAANSE INGREEP Toerist Dwaze daad Verschuiving PERSONENTREIN IN BRAND Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx HoofdredacteurL. Leijendekker Redactie- en administratie-adres: Nieuwstraat 9. Terneuzen, fél. (Oil 50) 79 20 Abonnementsprijs: 13,70 per kwartaal; per maand 4,80. Losse nummers 15 cent, inclusief 4% B.T.W. Gironummer 1114111. t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, Reigerstraat 16, Breda. WOENSDAG 1 DECEMBER 1971 25e Jaargang No. 8715 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, .exclusief 4% B.T.W Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van onze correspondent) ST.WILLEBRORD Ze moeten bij de Algemene Verkeersdienst van de rijkspolitie te Driebergen toch wel even hebben opgekeken toen ze daar een proces-verbaal ontvingen waarin vermeld werd dat de heer C. Brouwers uit Willebrord, van beroep Commissaris der Koningin in Noord-Brabant, op zondag 7 november 's-morgens te elf uur in Dorst was bekeurd wegens te hard rijden. Want het valt moeilijk aan te ne men dat een Commissaris der Koningin zich aan een overtreding van de maximum-snelheid bezondigt en het is nog minder waarschijnlijk dat hij zich St. Willebrord, hoe aardig plaatsje ook, tot residentie kiest. En tenslotte kende men in Driebergen ook geen Commissaris der Koningin die Brouwers heet. Dus werd de gemeente Rucphen ge beld met het verzoek dat even uit te zoeken. Dus moest de heer Brou wers met zijn paspoort op het gemeentehuis komen. Daar bleek dat hij zich niet van valse papieren had bediend, want zijn beroep en adres stonden er heel waarheidsgetrouw in: C. Brouwers, makelaar, Brem straat 23, St. Willebrord, gemeente Rucphen. De meest redelijke verkla ring voor het misverstand moet zijn dat de Dorstige wachtmeester in de ijver van zijn beroepsuitoefening te zeer onder de indruk is ge komen van het stempel dat staaft dat het gTensdocument is afgegeven door de Commissaris der Koningin. (Van een onzer verslaggevers) BREDA. Opnieuw hebben ge detineerden van De Koepel in Bre da zich per brief tot de buiten wereld gericht met hun klachten. Twee gedetineerden schreven aan de algemene Kamercommissie voor Justitie „dat in De Koepel wordt omgesprongen met de post voor ge detineerden, alsof men op een pa pierfabriek werkt." Afschriften van de brief zijn gestuurd aan de minis ter van Justitie, de hoofddirectie van het gevangeniswezen, de Coornhert-liga en enkele dagbla den, waaronder dit blad. De onder tekenaar-s beklagen er zich over, dat de directie van de Bredase gevange nis doof blijft voor alle argumenten tegen de postcensuur en als meest frappante voorbeeld halen zij aan dat een brief van de Kamercommis sie, gericht aan de ondertekenaars als antwoord op een eerder schrij ven, door de gevangenisautoriteiten was geopend. De briefschrijvers 55 noemen meer voorbeelden, zoals de ervaring van een gedetineerde aan wie tot tweemaal toe brieven, ge richt aan hen en afkomstig van de Coornhert-liga, doodeenvoudig niet werden doorgegeven. Gevraagd naar de reden, zou de directie heb ben geantwoord, dat ze waren door gestuurd naar hogere autoriteiten. Men zou het niet nodig gevonden hebben de geadresseerden hierover in te lichten. De briefschrijvers zeg gen ook teleurgesteld te zijn over de hoofddirecteur van het gevangenis wezen, de heer Alewijn. Zij voelen zich door hem een beetje „in de steek gelaten". Hij had lien op 25 september, toen hij een onderhoud had met een deputatie van de ge detineerden, beloofd binnenkort nog eens te komen praten en zijn mede werking te geven aan de vorming van nieuwe leefregels. „Maar," schrijven de gedetineerden, „we hebben niets meer van hem ge hoord en intussen schijnen enkele oudere bewaarders met de directie samen bezig te zijn met het opstel len van enkele nieuwe leefregels." „Maar het is weer het oude lied je; er wordt druk verstoppertje ge speeld en wij worden overal buiten gehouden." De gedetineerden ma ken ook melding van een incident dat zich heeft afgespeeld in de week van 14 tot 20 november. Op een nacht raakte de cel van een der ge detineerden in brand. De gedeti neerde kon op het nippertje worden gered door hem in het ziekenhuis onmiddellijk zuurstof toe te dienen. (Vervolg op pagina 13.) ■MM1 (Van onze correspondent) BRUSSEL. —Veel Belgen zijn onder de indruk van de veroor deling van Van S. tot twaalf jaren, ofschoon slechts acht ja ren waren gevraagd. In eerste reacties gaat men voorbij aan de wijziging van de ter be schikking stelling van de rege ring in een voorwaardelijke ter beschikking stelling. Bij nadere beschouwing houdt men het er toch maar op dat een paar jaar in de hand beter zijn dan het dubbele in de lucht, en dat twaalf jaar met voorwaardelijke ter beschikkingstelling bedui dend meer is dan acht met on voorwaardelijke t.b.r. Algemeen is men in België de mening toe gedaan, dat de verzwaring van de straf mede „te danken" is aan de protesten van Belgische zijde tegen de te lichte straf van acht jaar. De rechtskundige redacteur van het dagblad „De Standaard" zei: „Ja, dat is een zware straf. Kijk, ook voor iemand die weet wat ter beschikkingstelling van de regering betekent en waar dat in de praktijk op neerkomt, blijft het toCh moeilijk met dat begrip te werken". Rond de plaats van de misdaad, te Knokke en omstreken, rea geerden enkelen nog wraakgie- rigen primitief met: „Ze moes ten hem overhoop schieten". In meerderheid vond men 12 jaar redelijk. De belangstelling voor de zaak is intussen getaand. (Van een onzer vcrslaggevSfis) MIDDELBURG Minister W. Drees van Verkeer en Wa terstaat heeft het Zeeuws Provinciaal bestuur telegrafisch laten weten, dat hij instemt met een nieuwe tariefsopbouw voor de Westerscheldeveren. Het nieuwe tarief zal per 1 maart 1972 ingaan. Minister Drees heeft in zijn telegram meegedeeld, dat zijn goedkeuring van het nieuwe tarief alleen voor 1972 geldt. Hij stemt voorts in met de opheffing van het veer Hoedekenskerke Terneuzen op een iets latere datum, in dien dat nodig mocht zijl), dan 1 januari 1972. (Van een onzer verslaggevers) BREDA/ROOSENDAAL/BERGEN OP ZOOM De reacties van de Brabantse chocolade- en snoepgoedfabrieken op de aangekondigde invoerbeperkingen van deze produkten door de Verenigde Staten, lopen zeer uiteen. Nederland dat meetelt onder de belangrijkste Europese exporteurs mag 7,06 miljoen kilogram invoeren van het totale contingent van ruim 89 miljoen kilogram chocolade en snoep. Het ministerie van Landbouw te Washington zegt dat deze hoeveel heid zelfs twintig miljoen kilogram meer is dan de werkelijk ingevoerde hoeveelheid in de laatste drie jaar. Het zou neerkomen op vijf procent van de totale afzet aan chocolade en snoepgoed in de Verenigde Staten. Het meest optimistische commen taar uit de Brabantse hoek kwam van de exportdeskundige van de n.v. C. Jamin, de heer P. H. J. van de Moor- tele te Roosendaal. Vijfennegentig pereent van de export van de Ooster- houtse fabriek bestaat uit suikerwerk en dat neemt een bevoorrechte posi tie in: het is onbelast en straks waar schijnlijk ook niet gecontingenteerd. De heer Van de Moortele yiees erop, dat de laatste jaren veel Amerikaan se ondernemingen in deze branche bedrijven in Europa hebben overge nomen en dat die prodüktje juist de export naar Amerika heeft doen stij gen. Daarvan zullen nu de traditio nele importeurs de dupe worden. De „Groep van Tien" tracht in Rome een oplossing te vinden voor de monetaire problemenOp de voorgrond de Amerikaanse minister van finan ciën John Conally. Op de achtergrond in het midden dr. J. Zijlstra, presi dent van de Nederlandse Bank, in gesprek met minister R. Nelissen t\in Financiën. DE 28-JARIGE Canadees Paul Rose is gisteren veroordeeld tto levenslan ge gevangenisstraf wegens het ont voeren, in oktober 1970, van de mi nister van arbeidszaken van de pro vincie Quebec, Pierre Laporte. Mi nister Laporte is tijdens zijn ontvoe ring vermoord. (ADVERTENTIE) Nserdstraat 107. Tel. 01150-4255 TERNEUZEN De nieuwe tariefstelling brengt de „eigen" bijdrage van de gebruikers op een totaal van 7.787.865 gulden per jaar. Over 1970 betaalden de gebruikers ruim zes miljoen hulden per jaar aan de exploitaite mee. Door veel rekenwerk hebben GS bereikt, dat de verhoging van de tarieven beperkt blijft tot 25 pet. in plaats van de gevreesde 35 procent. Het meest opvallende in de nieu we tarieven is de invoering van een „sfeizoenprijs" welke gaat gelden van 15 mei tot 15 september. Een enlkele reis voor een personenauto met bestuurder gaat in die periode f 4,- kosten. In de andere maanden wordt het f 3,- (was f 2,50). De twiintiig-vaariien-feaiaritien voor perso nenauto's met bestuurder gaan f 30.- kosten (was f 25,-). Deze prijs geldt het hele jaar door. Het personen vervoer gaat van 50 naar 75 cent per enkele reis. De Zeeuwsch-Vla- mingen krijgen een iets duurdere identiteitskaart te betalen (van f 3,- naar f 4,-) maar voor dite prijs hebben zij voor zichzelf een jaar lang vrij vervoer op de veren, zó- lang zij hun auto maar thuis laten. De twintig-vaarten-boekjes voor auto's gaan voor Zeeuwsch-Vlamin- gen f 22.50 kosten. Het afzonderlijke tarief voor het vervoer van fietsen of brommers komt te vervalten. Dat geldt ook voor karretjes achter fiet sen of brommers. De toerist zal het leeuwedeel gaan betalen van het bedrag dat als extra moet worden opgebracht. De tien-vaarten-kaarten voor personenvervoer, gelibfd bij de toeristen, (kosten tot dusverre f 3,-) gaan eruit. Er komen twintig-vaar ten-kaarten voor in de plaats, die f 8,- per stuk gaan kosten. Men hoopt dat de toerist meer enkele reizen a raison van f 0,75 zal gaan nemen, ofwel zijn knxpkaart niet tenvolle zal besteden. Lichte vrachtauto's moeten f 4,50 per reis opbrengen (was f 4,-) en voor zware vrachtwagens wordt het f 6,50 per oversteek (was f 5,50). Zware vrachtwagens met aanhanger kosten hun eigenaars f 8,50 per oversteek. Hst per 1 miaart aflopende oude tarief bedroeg f 7,-. Het coltege van GS van Zeeland heeft er geen twijfel aan laten be staan, datt het doorvoeren van ta riefsverhogingen met pijn in het hart geschiedt. Men is van mening, dat het inmiddels door minister Drees goedgekeurde nieuwe tartef, de verschillende vervoerscategorieën zo rechtvaardig mogelijk behandelt. GS hebben van de gelegenheid ge bruik gemaakt om enkele symboli sche vervoersprijzen, zoals die voor het overzetten van fietsen, te laten verdwijnen. (Van onze sportredactie) HILVERSUM Vanavond zal de „derde" wedstrijd tussen Borussia Mönchengladbach en Inter Milaan, die in West-Berlijn wordt gespeeld, zowel door de Duitse als de Belgi sche t. v. worden uitgezonden. De BRT begint de reportage om 20.10 uur, terwijl de WDR (Duitsland) vijf minuten later overschakelt naar West-Berlijn. Van de wedstrijd Ne derland - Schotland, die niet recht streeks zal worden uitgezonden, ver schijnen rond 22.20 uur flitsen van deze vriendschappelijke interland op Nederland I, waaraan tevens een samenvatting van Borussia MG - Inter Milaan is toegevoegd. (Van onze redactie binnen- buitenland) DEN HAAG/ROME De Nederlandse gulden is de laat ste dagen op de internationale valutamarkt weer meer Waard geworden. Als gevolg daarvan ondervindt de Nederlandse export naar Frank rijk en Amerika moeilijkheden. Voor beide landen wordt namelijk de Nederlandse gulden duurder. Dat heeft tot gevolg dat zij zich van de Nederlandse markt afkeren. Het is nog niet in cijfers uit te drukken hoe groot het verlies voor de Nederlandse export is door de laatste bewegingen op de valuta markt; wel is door financiële des kundigen be'cijferd hoe groot de na delige invloed is geweest van de nu al maanden durende geldcrisis op deze sector van de Nederlandse han delsactiviteit. Het totale verlies wordt door de Centrale Kamer voor Handelsbevordering geschat op zo'n anderhalf miljard gulden. Wat de inkrimping van de export naar Amerika en Frankrijk (dat in tegenstelling tot de rest van de EEG- landen weigerde zijn munt te laten zweven) het Nederlandse bedrijfs leven extra gaat kosten is nog niet te bepalen. De grote vraag hierbij is of de Nederlandse bedrijven zich aan de gewijzigde situatie kunnen aanpassen door de prijzen te ver lagen. „De marges zijn echter der mate klein dat er van enig opti misme amper sprake kan zijn", al dus de Centrale Kamer van Han delsbevordering. DEN HAAG (ANP) De t.b.r.-verpleging van de 38-jarige Max K. in het rijksasiel dr. S. van Mes dag in Groningen, moet binnen acht dagen beëin digd zijn. In het kader van deze t.b.r.-verpleging mag geen neurochirurgische in greep (hersenoperatie) o) de man worden verricht. Dit heeft de president van de rechtbank in Den Haag, mr. J. Slotemaker. gisteren bepaald in zijn uitspraak in het kort ge ding dat K. tegen de Staat der Nederlanden had aan gespannen. Hij had onmid dellijke invrijheidstelling gevorderd. De maatregel van t.b.r. was K. zestien jaar gele den opgelegd nadat hij ƒ200,- had gestolen. Sinds 1964 zit hij in een isoleer cel in het Van Mesdag asiel, de laatste drie jaar in een speciaal voor hem ingerichte cel met o.m. weggebouwd toilet, t.v.- toestel achter onbreekbaar glas, een betonnen bed en een betonnen bank. Hü wordt geboeid gelucht. Mr. Slotemaker stelde in zijn uitspraak dat de rechtbank in Zutphen in augustus 1957 de t.b.r. vau K. te laat heeft verlengd. Later heeft de rechtbank dat nog eens gedaan, maar de t.b.r. moet als geëin digd worden beschouwd per 26 augustus 1957. De voortzetting van de t.b.r. was onrechtmatig, aldus mr. Slotemaker, „al bete kent dat dan niet dat K. sinds 1957 onrechtmatig van zijn vrijheid beroofd is geweest". De recht bankpresident wees erop dat een psychiatrisch rap port uit 1970 het vermoe den wettigt dat K. krach tens de krankzinnigenwet al die tijd verpleegd zou zijn, bijvoorbeeld in het als rijkspsychiatrische in richting aangewezen Van Mesdagasiel. Mr. Slotemaker wilde K. niet onmiddellijk in vrijheid stellen, omdat hij het van vitaal belang acht hoe de man verder zal worden opgevangen. Mr. Slotemaker wees in zijn vonnis nog op de mogelijk heden die K. altijd heeft gehad om in beroep te gaan tegen zijn opsluiting in afzondering. Een pleister op de wonde in de huidige exportmailadse is het feit dat ook West-Duitsland de mark ziet klimmen. „De export (ruim der tig procent) naar West-Duitsland heeft dan ook van het optrekken van de Nederlandse gulden niets te lijden", aldus de woordvoerder van de Centrale Kamer voor Handels- bevordering in Den Haag. Ingelichte zegslieden in Rome wisten gisteravond te vertellen, dat de Groep van Tien in de eerste ronde van onderhandelingen over een oplossing voor de internationale geldcrisis^ nog niet veel opgeschoten is. De ministers van Financiën van de tien meest welvarende westerse industrielanden waren toen echter al aan de tweede ronde begonnen, ditmaal slechts vergezeld van de presidenten van de centrale ban ken van dezelfde tien landen. Volgens de zegslieden heeft het eerste gesprek, dat twee en een half uur duurde geen verrassingen opge leverd. Alle tien landen zetten hun al bekende standpunt uiteen. De Amerikaanse minister van financiën, John Connally, nam niet aan de besprekingen deel. Hij liet dal over aan onderminister voor monetaire' zaken Paul Volcker. Die droeg ook al niets nieuws tot de discussie bi Hij herhaalde het Amerikaan standpunt dat de dollar niet ge' valueerd kan worden ten opzie) van het goud en dat de andere 1' den maar moeten revalueren. De Europese landen drongen bij de Verenigde Staten daarei gen opnieuw op aan de dollar devalueren als onderdeel van i algemene herziening van pariteil Vooral de Franse en de Italiaar minister van Financiën sprak zich op dit punt heel duidelijk u Volgens zegslieden moeten de m nisters nu achter gesloten deure gaan proberen werkelijke vordc lingen te maken met het nader to. elkaar brengen van hun standpunten. UTRECHT (ANP) Neerlandia Draadindustrie n.v. in Utrecht, heeft' besloten faillissement aan te vragen; en het bedrijf op 10 december te slui-1 ten. Dat betekent dat de 122 werk nemers, onder wie relatief veel oude ren, moeten worden ontslagen. I De heer A. J. van Breukelen, be- j stuurder van de katholieke metaal- j bond St.-Eloy, noemde het dinsdag-] avond bijzonder triest, dat de men-, sen net voor de feestdagen zonder een cent afvloeiing op straat komen te staan. Het personeel is dinsdag op de hoogte gesteld en de verslagenheid en onzekerheid waren, vooral, onder de ouderen voor wie de kansen op een nieuwe werkkring weinig flori- sapt zijn, groot. Mr. J, M. Misteli, directeur vpft-het Bredase Kwatta-eoncera, behield zich elk commentaar voor, zolang hij nic-l over exacte cijfers beschikte. In de statistiek worden chocolade en snoep goed steeds gecombineerd opgegeven efi het is voor- Kwatta natuurlijk van belang te weten hoe groot het aan deel van de chocolade in het totaal is. In elk geval is het prettig dat de „cou verture" onverwerkte chocolade- blokken als halffabrikaat buiten de contingentering blijft. De directeur van de Red Band fabrieken te Roosendaal, mr. C. Over- water uit Breda, noemde de Ameri kaanse maatregel een dwaze daad, al heeft het. Red Band niet verrast. Amerika is niet onbelangrijk voor de Roosendaalse export, maar de export daarheen is toch minder dan de helft van de gehele produktie. Red Band kan wel tegen een stootje en is altijd op zoek naar nieuwe afzetgebieden. Maar mi'. Overwater blijft het vreemd vinden dat dergelijke ingrepen wor den gedaan voor een invoer die hoog uit vijf percent van de Amerikaanse markt betreft. (ADVERTENTIES) Nog net voor cfe winter definitief haar intrede doet en de nieuwe prijsstifgingen voor de deur staan kunt li 14 dagen profiteren van een speciale aanbieding BONTMANTELS i BONTJASJES BONTHOEDEN en CRAVATTEN Meer mogen wij U rtfet vertellen. Dit is echter, een tijdfetijke aanbie- .ding. Win van de winter met: TILBURG BREDA Heuvelstraat 44 J Bindstraat 14 Tel. 04250-3)420 Tel. 01400-31086 DEN BOSCH SCHAPENmarkt 17 - Tel. 1)4100-39125 De directeur van de Bredase n.v. De Faam, drs. A. A. Stuurman, ge looft niet dat zijn bedrijf veel last van de Amerikaanse maatregel zal ondervinden, omdat het in hoofdzaak voor de EEG werkt. Maar er zou wel een verschuiving kunpen plaatsvin den omdat de door Amerika getrof fen exporteurs zich dan ook op de Europese markt gaan begeven. Dat is ook de vrees van de heer P. Hage naars, directeur van Milanc-Univers, een dochter van de Britse United Bis cuits met vestigingen in Halsteren en Ossendrecht. Weliswaar vallen de bis cuits buiten de contingentering, maar liet verband tussen koekjes en choco lade ligt voor de hand. (Van onze correspondent) UTRECHT Een personentrein, bestaande uit een loc en acht rijtui gen, die gisteravond rond zes uur uit Amsterdam was vetrokken, strandde een tiental kilometers verder tussen Weesp en Bussum, doordat twee wa gons door tot nog toe onbekende oor zaak in brand raakten. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Gisterenmorgen ontspoorde bij het station Uithuizermeeden een perso nentrein. Ook daar deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. BR/E/SHAM EERR/ES TLI82,- Inlichtingen: Air Agencies Holland N.V. tel.010-2829 93 JW of Uw reisbureau.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 1