AGNEW HEEFT SPIJT VAN LAW AND ORDER ROL „Onderwijsprotest bekijkt probleem veel te eenzijdig" Profiteer vooral met Sint, Kerst en Oud en Nieuw van uw MIN. VAN VEEN KIEST VOOR HET HAALBARE Protest tegen muziek op geluidsbanden bij „Holiday on Ice" i En straks weer twee dagen gratis reizen in januari V voordelig uit met NS binnenland buitenland Kiezen of delen Enorme opgave Werkprogramma Goedkope huizen Kerken en humanisten stemien „plan- Van Dam" Bij politie gemeld na dodelijk seliot op Surinamer PSP'er pleit voor de zigeuner-gezinnen in Amsterdam papier iroor uw pen Afschieten België-Nederland Stokvis neemt Schaap (machine-import) over Dinsdag 30 november 1971 15 (Van onze correspondent) WASHINGTON Spiro Agnew heeft spijt als haren op zijn hoofd van de negatieve roi die hem als vice-president van de Verenigde Staten is opgedrongen. Volgens Keivin Phillips, die in 1968 deel uitmaakte van de staf die Richard Nixon de presidentsverkiezingen hielp winnen, heeft Agnew tegen zijn zin de rol moeten spelen van „masseur van de rechtse psychen" en criticus van alles dat naar links zweemt. Agnew zou zelf liever een positieve rol gespeeld hebben in plaats van Nixons bijldrager te zijn. Volgens iemand die het weten kan maakt Agnew, wanneer hij voor Nixon op het (rechtse) oorlogspad is, vaak zure grappen over Witte Huis-officials, die hem „de clown" noemen: „Stuur de clown op pad om een show op te voeren voor de rechtervleugel". Toen Spiro Agnew vice-president werd stond hij beikend als een politiek tamelijk neutrale figuur, die eerder in het politieke seizoen veel goeds te zeggen had over de als voomiitstrévend aangemerkte gouverneur van New York, Nelson Rockefeller. Helpers van Nixon in het Witte Huis, met name mannen als Ehrlichmam en Haldeman die daar bekend staan als' „de Duit sers", zagen er volgens Kevin Phillips op toe dat Spiro Agnew als een soort kwaadaardige politie ke eunuch het onzindelijke werk opknapte waar Nixon zelf zijn vin gers liever niet aan vuilmaakte. Wat niet iedereen weet, schrijft Kevin Phillips in „The New York Times Magazine", is hoe verschil lend de president en de vice- president reageerden op Agnews eerste grote aanval op de televisie omroepen in de stad Des Moines, president Nixon bekeek Agnews anti-tv rede met innig plezier op de beeldbuis en telefoneerde tij dens het programma met Pat Bu chanan om deze te complimenteren met zijn aanzienlijke bijdragen aan de rede van Agnew. Volgens mannen in de Agnew-entourage zou de vice-president na afloop van zijn anti-tv toespraak in zijn hotelkamer hebben gezegd: „Wel, ze hebben me deze keer goed 'ge naard. Na deze rede kan ik wel inpakken- Als ik ooit nog eens in de politieke slag kom zullen de media me vermoorden". In de rechts-republikeinse kringen werd Spiro Agnew op grond van zijn hardhandige toespraken een held Spiro the Hero maar geleidelijkaan begon bij steeds meer als een gebarsten grammo foonplaat te klinken. De „wet en orde"-campagne van 1970, geba seerd op een overtrokken interpre tatie van een studie over „de wer kelijke meerderheid", werkte averechts en de populariteit van Spiro Agnew nam sterk at. Volgens een peiling van de Louis Harrjs-organisatie In augustus jl. was slechts 35 procent van een doorsnee van de kiezers tevreden over Agnew. De rechtervleugel van de republikeinse partij die in 1964 voldoende invloed had om Barry Goldwater de kandidatuur sqhirikkelijkste verkieziragsneder- voor het presidentschap te laten winnen, is overigens bijzonder en thousiast over Agnew. En de con servatieve „Jonge Amerikanen voor Vrijheid" kozen begin sep tember Agnew ail« hun kandidaat voor het presidentschap omdat Nixon naar hun mening te zeer naar links was afgedwaald) Bairry Goldwater leed de ver laag in de geschiedenis van de presidentsverkiezingen en Nixon weet zeer wel dat hij met de rechtervleugel van de republikein se partij de komende verkiezingen niet kan winnen. Spiro Agnew, een even trouw vice-president als Humphrey was onder het bewind van Lyindon Johnson, heeft volgens Kevin Phillips zijn ondankbare rol met tegenzin gespeeld, zijn kansen op een „positief imago" verspeeld en zal waarschijnlijk door Nixon worden afgedankt wanneer het venkiezingsrumoer volgend jaar in volle gaeig is. Als bliksemafleider heeft Agnew dan spectaculair werk verricht maar zijn politieke ambities zijn dan volledig opge droogd. Spiro Agnew S' Onze onderwijsredacteur, Jac ques Levij, had aan de voor avond van het onderwijspro test een gesprek met onder wijsminister mr. C. van Veen. De opvattingen van de minis ter over de huidige financiële situatie in het onderwijs vindt u in, bijgaand artikel. (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG „Het onderwijsprotest bekijkt allerlei maatrege len die wij nemen wat eenzijdig. Het belicht heel sterk de finan ciële kanten ervan. Daarmee wordt, zo meen ik, onrecht gedaan aan ons uitgangspunt. Zeker, er is sprake van een beleidsombui ging. Die gaat in 1972 al spelen. We bezuinigen echter niet op on derwijs. We hebben allerlei onderwijstaken en onderwijszaken eens onder de kritische loep genomen en zijn tot een herwaardering van prioriteiten gekomen. We hopen daardoor binnen liet onderwijs budget geld vrij te maken. Niet om te bezuinigen, maar om be paalde belangrijke dingen voor het onderwijs in ieder geval te kunnen doen. Want men moet heel goed één zaak in de gaten houden. We kunnen onmogelijk alles tegelijk. We kunnen niet alle wensen en verlangens op onderwijsgebied en daar niet alleeh verwezenlijken. Het is niet langer zo dat we het ene kunnen doen én het andere ook. We moeten kiezen. Het isóf het ene óf het andere." Dit zegt Onderwijsminister mr. C. van Yeen. „WÜ willen, omdat wij dat heel urgent vinden, het onderwijsbeeld ook richten op een nieuwe docen ten-opleiding. Leraren zullen veel meer dan tot nu toe tussen de jongeren moeten kunnen staan. Dat stelt eisen aan hun opleiding. Voor 1972 wordt het accent meer gelegd op het kleuter- en basisonderwijs. De werkende jongeren zijn betrok ken in de herwaardfering. Welnu, als wij die belangrijke onderwer pen veilig willen stelen, zullen we ergens anders de pais moeten mar keren". De minister zegt met het nodige voorbehoud de neiging te hebtten te constateren dat steeds meer ou ders de beroepskeuze voor hun kinderen zo lang mogelijk uitstel len. Ze willen dat ze algemeten vormend onderwijs krijgen. „Re cente cijfers die het departement heeft verzameld wijzep sterk in die richting". Mulo-IV leerlingen, bijvoorbeeld, stromen in grote aan tallen door naar de Havo. Om er algemeen vormend onderwijs op een wat hoger plan te krijgen. „Bovendien hebben we de indruk dat 12-13-jarigen dezelfde drang hebben. Vroeger gingen uit die groep heel wat jongelui naar de lts, de huishoudschool, of de lagere landbouwschool, het beroepsgerich te onderwijs. Ook bjj hen groeit de belangstelling voor algemeen vor mend onderwijs. Dat heeft vele, ook financiële, consequenties. „Het betekent dat je als minister van onderwijs - ik spteek uitsluitend over jonge mensen tot 18 jaar heel zorgvuldig moet gaan overwe gen aan welke onderwijstaken je prioriteit moet geven". De verlan gens zijn talloos; Er is geen geld om ze allemaal te verwezenlijken. „Ik zie het als mijn taak - binnen het raam van het overeengekomen regeringsbeleid - een zo goed mo gelijk evenwicht te brengen tussen verlangens, wensen en noodzake lijkheden. Dat is kiezen". Minister Van Veen zegt daarbij met 3 uitgangspunten rekening te houden. De overheid heeft de plicht ervoor te zorgen dat kan worden voldaan aan de persoonlijke waag van het individu naar zo goed mogelijk onderwijs. Daarbij moet rekening gehouden worden met de toekomstige maatschappe lijke behoeften. Bovendien duidt die ont wikkeling erop dat de mensen in de nabije toekomst eens van be roep zullen moeten wisselen. Er zal dus behoefte zijn aan mensen die dat geestelijk kunnen opbren gen. „Welnu, als je dat ziet, be grijp je juist de algemene vorming tot het 18e jaar de nadruk mofet krijgen. En dat de mensen die de vorming verzorgen, de leerkrach ten, een heel bijzondere en moei lijke taak krijgen". Hoe men het ook wendt of keert het wordt dan een kwestie van kiezen of delen. Minister van Veen laat zich niet uit over de vraag, of „het onderwijs" in de toekomst nog wat meer dan 30 procent van de rijksbegroting zal kunnen krij gen. „We willen van alles. Op vele gebieden. Maar je kunt een gulden maar een keer uitgevttn". Het aandeel van de hele onder wijssector in de nationale begro ting moet in de hand worden ge houden. „Dat is ene bikkelharde noodzaak. Als we dat niet voor elkaar krijgen, wordt het onder wijs de dupe. Dat gaat dan vastlo pen. Daarom proberen wij een si tuatie te scheppen waarin we zo goed mogelijk betaalbaar onder wijs kan worden gegeven. Voor mij geldt daarbij het beginsel - een zwaar woord, maar dat is het - dat de ovttrheid op onderwijsge bied de zorg heeft voor de jonge mens tot het 18de jaar". Minister Van Veen wijst erop dat een van de uitgangspunten van zijn beleid is dat het onderwijs rekening moet houden met wat de toekomst verwacht van de school- - opleiding, „ik vind het daarom efen zeer groot gebrek dat wij nog geen apparaat hebben vanuit het onder wijs die de toekomst peilt. Wij willen een onderwijsplanbureau in het leven roepen, ook omdat we dan meer zicht krijgen op de ma cro-economische gegevens". Minister Van Vtten ontkent met klem dat „men op het ministerie maar wat heeft gedaan" om de beleidsombuiging door te voeren. „Wij zijn van bovenstaande ge dachte uitgegaan. Wij willen jonge mensen, naar hun geschiktheid, een betere toerusting geven om te kunnen werken in de maatschap- pij-van-morgen". Hij stelt te begrijpen dat die visie hier en daar tpt. onrust en sterke uitspraken heeft geleid". Maar wij hier, op het departement, hebben Ons serieus afgevraagd, of we door het ene op te bouwen, het I ONDERWIJSMINISTER VAN VEEN andere niet afbrek'an. Wij hebben ons, om maar iets te noemen, gere aliseerd dat er ook noggl wat ver schil zit in de financiële situatie van de verschillende docentenni veaus. Onderwijzers bijvoorbeeld, zijn wat achtergebleven bij docen ten van het middelbaar onderwijs. Dat wordt nu onderzocht. Kortom, wij menen dat de hero riëntering en herwaardering nood zakelijk zijn voor de toekomst van ons onderwijs en we willen daar bij de wezenlijke kwaliteit van dat onderwijs niet aantasten. Let u vooral op dat woord „wezenlijk", Met nadruk wijst minister Van Veen erop dat hij heel nauw wil samenwerken met allen die in het onderwijs bezig zijn. Daarvoor poogt hij een struktuur te vinden .„Ik wil de informatie vanuit het onderwijsveld goed op me te laten inwerken. Ik wil, om maar iets te noemen, een intensieve gedachten- wisseling over de integratie van het onderwijs aan 12 to 16 jarigen met de onderwijsmensen. Dat is ook de reden dat ik maandelijks ergens in ons land en spreekuur houdt. Ik wil contact hebben met de mensen uit het onderwijs, Ik wil geen isolement", Er moet een werkprogramma ko men waarin de samenhangen dui delijk zichtbaar zijn. „Het departe ment moet, binnen het kader van het regeringsbeleid en de financië le mogelijkheden, het onderwijs en zijn redelijke verlangens kennen en die zoveel mogelijk verwezen lijken. Daarvoor zijn we nu aan het werk". Het overleg met de onderwijsor ganisaties moet strakker worden geconstrueerd. Ik erken de vrijheid van onderwijs en weer dus dat de overheid juist op dit punt heel zorgvuldig moet zijn. Haar invalshoek zal altijd de ii- nancieel-economische zijn. Is bet wel betaalbaar zal zij zich in eer ste plaats moeten afvragen. Ik vind dat voor allen die bij het onderwijs betrokken zijn dat de consequentie van onze onderwijs vrijheid óók is dat zij in georga niseerd overleg' mede-verantwoor delijkheid dienen te dragen. Zij moeten meepraten en meedenken over de samenhangen van onder wijs en beleid. Ik wil dat de minister kan praten met de gesprekspartners over het werkprogramma van het departement, voor dat dat naar buiten komt". De beleidsombuiging gaat uit van beperkte middelen die zo goed mogelijk moeten worden gebruikt, „Dat wil ook zeggen dat we niet alles wat reeds bestaat ten koste van alles willen handhaven. Als we dat zouden doen, komen we aam noodzaktelijk nieuwe taken niet toe. Ik roep allen op die het goed menen met ons onderwijs zich te bezinnen op de kosten van het onderwijsprodukt. Eigenlijk vraag ik om een wat nuchterder aanpak van de onderwijsproblema tiek, Gewoon omdat het geld kost en omdat we allen dat geld moeten verdienen". JACQUES LEVIJ AMSTERDAM (ANP) In een open brief aan de minister van Sociale Zaken heeft de Nederland se Toonkunstenaarsbond (NTB) met de meeste klem geprotesteerd tegen het verlenen van werkver gunningen aan de Amerikaanse ijs- revue Holiday on Ice, die haar voorstellingen in ons land weer met geluidshanden in plaats van met levende muziek mag geven. „Wij hebben ovrigens geen enkele „Wij hebben overigens geen enkele ook maar iets zult aantrekken", aldus de N.T.B. De Nederlandse toomfounstienaairs- bond acht het nittt onmogelijk dat Nederlandse amusementsmusici geteisterd door werkloosheid tot hardhandig optreden zullen over gaan: „Wij zeggen u bij voorbaat dat van wanhopige mensen onverant woordelijke daden kunnen worden verwacht, bijvoorbeeld sabotage van de installaties van de ijsitevue. Onze leden hebben wij meegedeeld derge lijke acties af te keuren en geen verantwoordelijkheid er voor te zul len aanvaarden, ofschoon wij ze vol komen begrijpelijk achten". Dezer dagen, aldus dtt brief, werd bekend dat maatregelen zullen wor- UTRECHT/HILVERSUM (KNP) Verschillende kerken en het Humanistisch Verbond ondersteunen het plan voor meer goedkope huizen, zoals dat gelanceerd is door VARA's ombudsman Marcel van Dam. In zijn t.v.-uitzending van 9 no vember poneerde VARA's ombuds man het plan, dat 10.000 goedkope woningen zou moeten opleveren voor de laagste inkomensgroepen. Voorwaarde voor d-it plan is, dat iedereen bereid is bij de verwachte welvaartsstijging een half procent van zijn inkomen daarvoor af te staan. De regering zou er dan via subsidies zoveel bijdoen, dat 5000 woningen extra kunnen worden ge bouwd voor een huurprijs niet hoger dan 150 gulden per maand. Boven dien zou de regering dan uit het woningbouwcontingent ook nog eens 5000 huizen tegen die huurprijs be schikbaar stellen voor de laagste inkomensgroepen. Achter dit plan hebben zich thans gesteld de bis schoppen van de r.-k. kerk, het moderamen van de generale synode der Nederlandse Hervormde Kerk, het dagelijks bestuur der synode van de Gereformeerde Kerken en het hoofdbestuur van het Humanis tisch Verbond. DENHAAG (ANP) De 24-ja- riige Haagse typograaf P.N.G. heeft zich bij de politie in zijn woonplaats gemeld, omdat hij betrokken is ge weest bij de schietpartij in de Osi- bisabar in Den Haag. De 24-jarige Surinamer J-immy Hothleuf werd daarbij gedood. De typograaf is een van de vier Nederlandei's, die in de nacht van donderdag op vrijdag de bar waren binnengekomen en ruzie zochten met Hothleuf. Een van de 4 een 23-jarige bankwerker, zou het dodelijke schot op Hothleuf hebben gelost. De politie heeft van het vier tal alleen de bankwerker nog niet kunnen aanhouden. Met de schiet partij in de bar zouden de vier Ne derlanders een vete hebben willen beslechten, mede veroorzaakt door dat Hothleuf en enkele andere Suri- namers de Nederlanders slechte drugs geleverd zouden hebben. Hoth leuf was al eens met de Haagse po litie in aanraking geweest wegen* zijn. activiteiten, in de drughandel. den genomen om de toevloed van buitenlandse gastarbeiders af te remmen in verband met de stijgen de werkloosheid. De Nederlandse amusementsmusici sterkeren reeds lang in de situatie dat hun arbeids markt beschermd moet worden. De maatregelen die tot nu toe genomen werden, kwamen zonder uitzonde ring neer op grotere werkloosheid en zelfs voor velen vernietiging van hun bestaansmogelijkheid. De NTB vestigt er de aandacht op dat Holi day on Ice weken geleden in Spanje is opgetreden zonder geluidsbanden en met een orkest van twintig man: „Het Nederlandse publiek moet het maar met surrogaat uit blik doen, Dat men in ons land zonder orkest optreedt, betekent extra winst voor de Amerikaanse aandeelhouders en extra ellende voor de Nederlandse musici", BEN HAAG (ANP). Het PSP- Kamerlid Van der Spek heeft de mi nisters van Justitie en van CRM ge vraagd de zigeunergezinnen die thans in Amsterdam verblijven „rustig hier te laten verblijven" en gevraagd hen te behandelen als zouden zij de sta. tus van vluchteling hebben. De heer Van der Spek dringt In vragen aan beide bewindslieden aan op een onafhankelijk onderzoek naar de omstandigheden waaronder deze zigeunergezinnen elders hebben moeten leven. Hij acht de groep „een Uit de lokale samenleving gebannen, vervolgde groep", die als vluchtelin gen dan wel als staatlozen in de zin van de door Nederland getekende en bekrachtigde verdragen te beschou wen zijn. Britvan »ooi oe*e ruuritk inoitM net («dia* naam an aare» woröan ondartektnd. Bfl publicatie zullen deze vermeld worden. Slechts bl| hoge uitzondering zei van deze regel wor den afqeweken. Naam en adres zl|n din Ni Je redactie bekend. Publleetle ven brieven {verkort of onverkort) betekent niet del de redactie het in alle gevallen eem b met in- houd» e.g. strekking. Jaarlijks grote slachting onder het wild. Cijfers spreken duidelijke taai- Kaar wat mij niet duidelijk is dat men maar raak kan jagen en schie ten op alles wat loopt of vliegt. Afschot van wild is jaarlijks nodig. Daarom moet het afschieten deskun dig gebeuren. Op welke deskundig heid wordt gedoeld! Zwak en oud wild? Dat het deskundig gebeurt, daar hen ik zaterdag p. achtergekomen. Toevallig trof ik zo'n jachtpartij aan in de bossen van Chaam. Mooie fazanten werden in het wilde weg geschoten, ook was er 'n konijn geschoten, dat nog een tijdje leefde. Maar dat was deskundig, of was zo'n partij jagen meer 'n soort vrije tijdsbesteding voor het betere pu bliek. Ik wandel en fiets veel in de bossen van Chaam maar van over tollig wild heb ik nooit veel ge merkt. Een dringend verzoek: Spaar dat beetje bos en wild dat wij nog hebben, wamt ook de gewone man wil daar van genieten. CHAAM H. A. VAN AKKEREN Uw Brusselse correspondent ver oordeelt duidelijk de anti-stemming, diie heerst tusen België en Nederland. TerechtOok trekt hij van leer te gen de vermeende aanstoker» van deze verderfelijke propaganda. TerechtMaar door zijn woordkeuze begaat hij een fout. Hij doet nl. pre cies hetzelfde als de gehekelde aan stokers door termen te gebruiken als „primitieve wezens, die men geweer en gezag heeft gegeven; beroeps pummels in het ere-uinform van gendarme; Nederlander beschouwt Vlaming als kromme neef die je wel groet maar niet aanspreekt". Wij zijn het ook niet eens met de redenen die hij opgeeft voor het ont staan van deze stemming. Hij veegt het historische aspect van de haan, terwijl het zonder meer duidelijk is dat deze anti-stemming zich vele eeu wen geleden is beginnen te vormen. GALDER KEES VAN DUN MEERLE (België) JOS VEHLEYE ROTTERDAM R. S. Stokvis en» Zonen N.V. zal tegen een niet nader bekendgemaakt bedrag in contanten alle aandelen overnemen van N.V. Schaap in Rotterdam, importeur van maohines en gereedschappen voor de metaalindustrie. Schaap zal als zelfstandige ven nootschap, onder leiding van de hui dige directeur A. J. F. Schaap en de nieuw benoemde directeur W. Wes terbeek, worden voortgezet. Voor het personeel (ongeveer 30 man) zal de overneming geen gevolgen hebben, aldus een gezamenlijk communiqué. (ADVERTENTIE) 't Scheelt weer aardig als u met de feestdagen naar uw familie of vrienden kunt voor de halve prijs van een enkele reis. Kies uit elke dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag (behalve zaterdag 1 januari), -* Kortom, een plezierig bezit, zo'n 65+kaart waarmee u dagelijks voordelig kunt reizen. En mocht u hem nog niet hebben, 't is ook voor een goede gever een origineel cadeau. Jaarkaart 65+ f 50.-,voor een echtpaar f 75.-' j

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 7