Hoessein handhaaft straf Teil-regime HARDE TAAL IN UTRECHT libelle. NA DE MOORD OP ZIJN PREMIER Onderwij sprotest Godsdienstcursus voor Brabant radicaler dan Ned. katechismus er \3 Verfrissend RALPH NADER IN HET GEWEER TEGEN HEXACHEOROFEEN binnenland buitenland DRUK In Moskou Scheel besprak veiligheids conferentie Kort geding NDP tegen noordelijke bladen INDRUK ROMEINSE THEOLOGEN: Hoofd Franse f recherche treedt af Samenwerking «ar vis houdt fit als u van vis houdt. OP DE HOOGTE Ford verwerft ankel-licentie Inwoner van Graft verdacht van laten overlijden eigen kind KEIHARD KLOK TERUG DRIE DODEN BIJ ONGELUK Dinsdag 30 november 1971 13 HOESSEIN NIET iedereen in de K.V.P. heeft luid staan juichen toen de partij raad dr. ir. De Zeeuw tot voorzitter had gekozen. Ruim zeventien pro cent van de afgevaardigden stemden blanco en dat was duidelijk bedoeld als een schot voor de boeg. De heer De Zeeuw bleek er niet in het minst door geïntimideerd te zijn. De nieuwe KVP-partij voorzitter heeft in de afgelopen weken bij een deel van de KVP verzet opgerpepen omdat hij heel weinig heil verwacht van een samengaan van de K.V.P. met de A.R. en C.H.U. in één exclu sief christelijke partij. De heer De Zeeuw ziet veel meer in een partij, die naast het evangelie ook andere inspiratiebronnen erkent en dus niet exclusief christelijk is. Achter dit verschil van mening over de meest gewenste partij structuur gaat echter een veel be langrijker geschilpunt schuil. De heer De Zeeuw moet niets hebben van de vage compromisjes waarmee de K.V.P. zich bij herhaling een zig-zag- koers heeft laten opdringen. Hij wil recht toe recht aan varen op een pro gressief bestek. En dat zegt hij niet alleen. Hij is heel duidelijk van plan er heel hard voor te vechten om deze persoonlijke visie als KVP-be- leidslijn aanvaard te krijgen. We zullen moeten afwachten waar toe dit alles leiden zal. Het is in ieder geval verfrissend op het politieke toneel eindelijk weer eens iemand te zien verschijnen die weet wat hij wil, die leiding durft te geven en die bereid is te vechten voor de zaak waarin hij gelooft. (Van onze redactie buitenland) I AMMAN De zondag in Kairo vermoorde Jordaanse premier, Wasfi Tell, is inet veel eerbetoon op de koninklijke begraafplaats in Amman begraven. Koning Hoes sein, die z(jn tranen de vrije loop liet, was aanwezig bij de begra fenis van Tell, die doodgeschoten werd in zijn hotel in Kairo, waar hij, zoals gemeld, een bijeenkomst van de Arabische defensieliga bij woonde, die de te volgen strategie tegen Israël moest uitstippelen. De vier na de schietpartij gearres- teerde mannen hebben bekend de moord te hebben gepleegd. Een van hen, Monzer Khalifa (28), die de schoten had gelost, zei volgens de politie: „Ik ben trots dait ik het gedaan heb. Wij hebben hem zes maanden lang achtervolgd, maar wij konden hem niet eerder te pakken krijgen''. Koning Hoessein, die onmiddelijk de 46-jarige minister van financien, Achmed Al-Lawzi, benoemd heeft tot opvolger van de vermoorde premier, heeft voorts ge neraal-majoor Mohammed Rasoul AI-Kilani benoemd tot zijn speciale adviseur voor openbare veiligheid en hoofd van de inlichtingendienst. De 38-jarige generaai-majoor is bekend om zijn krachtige houding jegens de commando's, die zijn aftreden als minister van binnenlandse zaken na de Jordaans-Palestijnse botsingen in februari 1970 hadden geëist en ver kregen. MOSKOU (AFP) De Westdüit- se minister van buitenlandse zaken Walter Scheel heeft maandag op een persconferentie in Moskou verslag uitgebracht over zijn besprekingen met de Russische leiders. Over een troepenvermindering in Europa zei hy dat deze niet noodzakelijkerwys behandeld moet worden op een Eu ropese veiligheidsconferentie. De Sovjet-Unie en West-Duitsland zijn het er over eens dat een vei ligheidsconferentie zo spoedig moge lijk bijeengeroepen moet worden. De voorbereiding op internationaal ni veau van deze conferentie kan ech ter pas beginnen, aldus Scheel, na afsluiting van de onderhandelingen over Berlijn. De ministers van buitenlandse za ken van de Warschaupactlanden gaan vandaag in Warschau praten over de voorbereidingen voor een Europese veiligheidsconferentie. Twee daglen lang zullen zij zich daarmee bezighouden. Alle officiële Oosteuiropese pers bureaus hebben de bijeenkomst kort aangekondigd maar details zijn niet gegeven. Verwacht wordt dat een krachtige oproep zal worden opge steld voor de landen van de NAVO. nu eens eindelijk een begin te ma kten met de voorbereidingen voor een veiligheidsconferentie. GRONINGEN (ANP) Het be stuur van de Nederlandse Dagblad pers heeft de president van de Gro ningse rechtbank gisteren in een kort geding gevraagd Het Nieuws blad van het Noorden en de Win- schoter Courant te bevelen vóór of op uiterlijk 1 januari 1972 een prijs verhoging door te voeren van ten minste 20 cent per week, 86 cent per maand of f 9.85 per jaar. De beide bladen zouden deze prijsverhoging binnen twee maal vierentwintig uur moeten aankondi gen in hun kolommen. De NDP wil de beide bladen veroordeeld zien tot een dwangsom van 25.000 gulden voor elke dag dat zij niet aan de eisen voldoen. Namens de Nederlandse Dagblad pers liet mr. L. Wichers Hoeth we ten, dat de NDP niet kan accepteren dat een of twee leden een door de vereniging voorgeschreven bindend besluit tot prijsverhoging naast zich neerleggen. Die prijsverhoging is noodzakelijk om tot een structurele verbetering van de Dagbladpers te kunnen komen. De regering heeft die verhoging als voorwaarde ge steld voor het verstrekken van fi nanciële hulp aan de Dagbladpers. De uitspraak is op 7 december. De moord op de Jordaanse pre mier zal, volgens waarnemers in Londen, niet de besprekingen die de Israelisohe minister van buitenland se zaken, Abba Ebam, dezer dagen in Londen zal voeren, vergemakkelij ken. De dood van de vertrouwens man van de Jordaanse koning zal volgens de waarnemers de ongerust heid in Londen over de gevaarlijke ontwikkeling van de situatie in het Midden-Oosten doen toenemen. Men voorziet, dat de druk van Groot- Brittannië op Israel inzake de uit voering van de VN-resolutie van november 1967 groter zal worden. PARIJS (AP) Max Fernet, hoofd van de -Franse „police judi- ciaire (recherche)", treedt volgende maand af. In Parijs wordt gefluis terd dat zijn verdwijning verband houdt met de bedekte ruzie tussen de Franse en Amerikaanse autoriteiten over bestrijding van de heroïnesmok kel, aldus zegslieden. De 60-jarige Fernet, die model zou hebben gestaan voor George Sime- nons fameuze commissaris Maigret, zou officieel met pensioen worden gezonden. In theorie is daar niets op tegen, want hij heeft al een jaar geleden de pensioengerechtigde leef tijd bereikt. Het feit dat hij echter aanbleef, deed vermoeden dat hij net als zijn Amerikaanse evenknie rid. Edgard Hoover, nog jarenlang lei ding had kunnen geven aan het re cherche-apparaat. Van Amerikaanse zijde is gesug gereerd dat Femels pogingen het net van clandestienne laboratoria in Mar seille op te sporen, waar morfine- base in de zuiverste heroïne wordt omgezet, in kringen van de Ameri kaanse narcoticabestrijdingsdienst niet al te zeer gewaardeerd werden. VUGHT (ANP) Twee bedrij ven die zich specialiseren in meta len bekistingen voor de industriële bouw Matalb n.v. in Slikkerveer (behorende tot B.A.M. verenigde be drijven n.v.) en Heuvelstaai n.v. in Vught hebben besloten tot een vergaande vorm van samenwerking. (Van onze correspondent) ROME Theologen van de con gregatie voor de geloofsleer, voor heen H. Officie geheten, vinden de godsdienst cursus voor de middelbare O.M.O.-scholen in de bisdommen Den Bosch en Breda radicaler en gevaarlijker voor geloof en zeden dan de veel omstreden Nederlandse Katechismus. Zij verwijten de cursus, dat hij niet voldoende duidelijk maakt dat Jezus Christus God is en rond dog ma's als de goddelijke oorsprong van de bijbel en de Onbevlekte Ontvangenis heendraait. Aldus vernemen wij uit betrouw bare Vaticaanse bronnen. Deze in formaties werden verschaft nadat de bisschoppen Ernst en Bluyssen uit Rome naar Nederland' waren ver trokken. Voor hun vertrek hebben de Nederlandse bisschoppen in Ro me nog een gesprek gehad met en kele Nederlandse correspondenten. Zij weigerden toen iets toe te voe gen aan het weinig-zeggende com muniqué betreffende het overleg dat zij, - op eigen verzoek - in Rome hebben gehad naar aanleiding van klachten over het godsdienstonder wijs op de z.g. OMO-scholen. Er was dan ook in Rome afgesproken, dat er - hangende het verder over leg - over en weer geen uitspraken over geschilpunten gedaan zouden worden. De bisschoppen Ernst en Bluyssen hebben in Rome drie uur gesproken met de Slavische kardinaal Seper en zijn Amerikaanse collega John Wright, prefecten van resp. de con gregatie van de geloofsleer en. de congregatie voor de geestelijkheid. Het onderhoud verliep vrij moei zaam, omdat de vier prelaten allen tot een andere taal dan hun moeder taal de toevlucht moesten nemen. Het overleg werd in het Italiaans en in het Frans en voor een gering gedeelte in het Duits (dat kardinaal Wright niet verstaat) gevoerd. De godsdienstlessen vöor de drie hoogste klasnen van het HAVO en het VWO van Ons Middelbaar On (ADVERTENTIE) steeds roerende zóveel water toevoeA gen, dat dik gebonden massa ontstaat.) Enkele minsten zachtjes laten stoven. Opdienen met aardappelpuree of rijst sinaasappel. FIJNE SCHOTEL GEBAKKEN VIS MET GEMBER Snijd 600 g gefileerde vis aan stuk jes, zout ze en bak ze in weinig olie. .Snipper in aparte pan 1 ui,1 teentje 'knoflook, 1 tomaat,1 appel en 3 gembernootjes: daarna, truiten en bestrooien met kerrie. De vis toevoe gen, flinke lepel bloem erover en Vraag recepten bij uw vishandelaar of bi) het Productschap voot Vis en Vispiodukwn. Wassenaarseweg S0, Den Haag. derwijs vormen een nieuwe didacti sche benadering,, waarvan het oog merk is de moderne jeugd geleide lijk in aangepaste taal in de ge loofsgeheimen in te wijden. Een der risico's van deze methode is dat er wel eens iets te weinig wordt he- zegd. De cursus is uitdrukkelijk ge presenteerd als een experiment. Hij is dan ook losbladig, zodat gemak kelijk correcties kunnen worden aangebracht. Doch omdat hij ge drukt is, schijnt Rome niet zozeer van het experimentele karakter over tuigd te zijn. De kardinalen Wright en Seper bleken prima op de hoogte: zij had den tijdens het gesprek met de Bra bantse bisschoppen de volledige tekst van de cursus voor zich liggen. Wie hun deze heeft toegestuurd, is de bisschoppen Ernst en Bluyssen niet bekend. Zij zijn wel van plan na het aanbrengen van de noodzake lijke verbeteringen het experiment voort te zetten en straks tot een definitieve uitgave te komen. De paus heeft mgr. Ernst en mgr. Bluyssen in privé-audiëntie ontvan gen. Ook hierover wilden de bis schoppen geen gegevens verstrek ken. Het schijnt dat Paulus VI, de Nederlandse kerkprovincie lof heeft toegezwaaid en heeft verzekerd dat zijn bezorgheid over sommige ver schijnselen uitsluitend door liefde voor de Nederlandse katholieken was ingegeven. KONINGIN JULIANA zal op 15 december te Apeldoorn het monu ment onthullen ter nagedachtenis aan de vrouwen en kinderen, die in de jaren van 1941 tot 1945 in Japan se vrouwenkampen zijn omgeko men. DE NEGEN Mexicaanse politieke gevangenen, die vrijgelaten zijn in ruil voor cte directeur van de uni versiteit van Carreras in Mexico, zijn in Havanna aangekomen. EEN GROEP Indonesische rege ringsfunctionarissen is naar het ei land Bosroe, in Oost-Indonesië, waar 10.000 „harde" communisten gevan gen zitten. DE INDONESISCHE minister van buitenlandse zaken, Adam Malik, heeft verklaard zich niet kandidaat te stellen voor de post van secreta ris-generaal van de Verenigde Na ties. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON Ralph Nader, voorvechter van de Amerikaanse comsumenten, heeft gisteren het Amerikaanse bureau voor voedsel en geneesmiddelen verzocht alle produkten die de chemische sub stantie hexachlorofeen bevatten uit de vrije verkoop te nemen en slechts op recept beschikbaar te stellen. Hexachlorofeen, aldus Nader, blijkt volgens proeven op levende dieren, hersenbeschadigingen te kunnen veroorzaken. Volgens Nader en de internist Sidney Wolfe, die de brief van Nader mede heeft ondertekend, komt hexachlorofeen voor in de meeste vaginale sprays en deodorants, en wordt het door miljoenen andere mensen gebruikt in zeep, tandpasta, geaichtcrèmes, babylotion, hairspray en andere produkten Nader vraagt zich af waarom niet eerder maatregelen tegen gebruik van hexachlorofeen zijn genomen, hoewel ook onderzoekers van de overheid hun bezwaren tegen het middel hebben. Wij zijn bang dat het bureau voor voeding en geneesmiddelen langza merhand een soort departement van defensie wordt voor de fabrikanten van voedsel, geneesmiddelen en cos metica, ter bescherming van hun kostbare afzetmarkten tegen 'schade' van goed geïnformeerde consumen ten', aldus Nader. Guerrillastrijders van de Oost- pakistaanse vrijheidsbeweging ,Moelc- ti Bahini' vuren een op de Pakistaan se geregelde troepen buitgemaakt kanon af vanuit een positie op onge veer 30 km van de Indiase grens. (Van onze financiële redactie) KEULEN Ford Duitsland heeft een licentie ontvangen voor de ont wikkeling en bouw van Wankel-mo toren. Ford liet weten nog niet van plan te zijn in de naaste toekomst Wankel-motoren te gaan bouwen. De overeenkomst houdt in dat Ford Detroit zich kan bezighouden met de ontwikkeling van de Wan kel-motor, maar dat, alleen de Ford fabrieken in West-Duitsland- deze mogen bouwen. Wel mogen door Ford hier gebouwde Wankel-motoren naar Detroit worden uitgevoerd. General Motors heeft reeds een licentieovereenkomst voor de Wan kel-motor. (Van onze redactie binnenland) ALKMAAR De 30-jarige onder wijzer J.C.S. uit Graft (N.H.) wordt ervan verdacht ruim vijf jaar gele den zijn pasgeboren zoontje te heb ben laten overlijden door de baby de nodige verzorging te onthouden. Het lijkje had hij naderhand ver brand. Verdachte, die een bekentenis heeft afgelegd, is aangehouden en inmiddels aan de officier van jus titie in Alkmaar voorgeleid. Volgens zijn verklaring was hij tot zijn daad gekomen omdat hij zich schaamde over het feit, dat het kind was gebo ren uit zijn niet kerkelijk bevestigde huwelijk. Verdachte en zijn vrouw zijn beiden rooms-katholdek. Hun huwelijk was wel wettelijk gesloten. Volgens de rijkspolitie was „gewe tensnood" er de oorzaak van dat de zaak aan het licht kwam. (Vervolg van pag. 1). ANOF- en KOV-voorzitter Th. Knippen stelde dat men ondanks de moeilijke situatie toch „verbaasd en verbijsterend kan zijn over de plan nen van de regering op het terrein van het onderwijs". Hij gaf een reeks voorbeelden die aantoonde dat er geen beleidsplan is, alleen maar een wens om te bezuinigen. De heer Knippen citeerde het re geerakkoord: „Het kabinet zal krachtige st.eun geven aan. de wer ving en opleiding van leer- en vor mingskrachten". Hij vervolgde: „De ze stoere taal is in de begroting 1972 tot niets inééngekronkeld. En toch, om in 1975 dat is bij leven en welzijn het laatste jaar van deze kabinetsperiode meer onderwij zers en leidsters te hebben, moet men in 1972 wat doen". Volgens de ANOF-voorzitter „ontbreekt ook maar de allereerste aanzet tot een beleidsplan". Daarna sprak drs. H. Michielsen, voorzitter van de Raad van Leraren. Hij haalde een al veel gebruikte omschrijving aan: „Minder waar voor meer geld". Hij vroeg zich ook af of ons hele schoolsysteem niet „één grote afvalrace" wordt. Voorzitter M. Jacobs van het Ne derlands Verbond hanteerde als motto: „Wie weinig heeft, zal veel worden afgenomen". Hij richtte zich rechtstreeks tot de minister: „Minister Van Veen, ken uw ver plichtingen tegenover duizenden Ne derlandse jongens en meisjes die het lager beroepsonderwijs volgen. Her zie uw plannen. Tref zondanige maatregelen, dat van 1 augustus 1972 af voor véél meer leerlingen dan nu het volgen van vier jaar voortgezet onderwijs mogelijk zal zijn. Leg ook vast op welke termijn nét lager beroepsonderwijs integraal vierjarig zal zijn. Minder mag u niet doen, als u wilt werken om de Nederlandse jeugdigen gelijkwaardi ge kansen te geven voor ontplooiing naar aanleg en begaafdheden". De heer Jacobs zei ronduit: „Als dit de departementale waardering is voor een soepele, meewerkende op stelling onzerzijds, laten we het in de toekomst dan over een andere boeg gooien en keihard op onze rechten gaan staan". Hij besloot met: „Ik stel voor dat het beroepsonderwijs hier en nu be sluit: omwille van de kwaliteit van het onderwijs 4 leerjaren voor het l.b.o. en geen grotere groepen", CNV-voorzitter J. Lanser zei na mens de drie vakcentrales: „Wat de regering wil is geen vooruitgang. Juist de meest kwetsbare groepen leerlingen, juist degenen die beter onderwijs het hardst nodig hebben, dreigen daarvan het slachtoffer te worden. Op die manier wordt de 'sociale klok een heel eind terugge zet. Dat is voor ons onaanvaardbaar- De heer Lanser vroeg regering en parlement „met de grootst mogelijke klem" deze weg niet in te slaan. VEENDAM (ANP) In Veendam is een verkeersongeluk gebeurd, dat het leven heeft gekost aan drie mensen. Een verkeerde inhaalma noeuvre van een automobilist, die zelf slechts licht gewond raakte, wa-s er de oorzaak van. De man raakte met zijn wagen een tege moetkomende auto, die door de berm schoot en daarna frontaal op een andere auto botste, waarbjj de be stuurder omkwam. De laatste wagen vloog in brand. Twee inzittenden kwamen in de vlammen om. Het wordt een driftige week, huisgenoten des ongeloofs in de ene echte sint. Ik weet niet hoe het u verging gisteren, maar van lekker doorwerken kwam gisteren op onze burelen bar weinig terecht. kent dat wel, om de haverklap de tele foon ertussendoor, een klus zus en een probleempje zo. En je schiet maar niet op. Afijn, we drammen maar door, het zullen de spanninkjes voor de Se december wel zijn. Jan, Piet en (St.)Klaas hebben het er maar druk mee. Te druk. „Het dragen van bedrijfskleding tijdens en het nuttigen van alcoholi ca na de academische promotie ma ken het wenselijk deze plechtigheid te besluiten met 'Horeca est'." Aldus promovendus A. J. Dunóng (geneeskunde) in een van zijn stel lingen, waarmee hij ingaat op het sinds jaar en dag gebruikelijke ge roep door de pedel van de Latijnse kreet: Hora est ('Het is tijd'). De man (de pedel dus, uit te spreken als ,pudel') maakte dusdoende een eind aan de promotieplechtigheid, tijdens welke het promoverende slachtoffer water en bloed pleegt te zweten in het aanschijn van zijn professoren. Vrijdag a.s. promoveert overigens in Utrecht de heer K. Doornbos uit Arnhem op het opzienbarende schriftuur: "Opstaan tegen het zit tenblijven". k Ik denk dat de promotor zich er wel bij neerlegt. Nu ik toch m de wetensthappeUj- ke hoek zit. In Nijmegen promo- veerde afgelopen vrijdag ene drs. A.G. van der Linden tot doctor in de wiskunde en de natuurweten schappen op een proefschrift waarin hij de microscopisch zichtbare ver anderingen beschrijft, die in manne lijke geslachtscellen van platwormen en sprinkhanen optreden, waardoor de ronde kern in deze cellen draad vormig wordt.... en ieder ander de draad Iwrijt is, vermoed ik. Nou klinkt dat allemaal wel erg belachelijk, maaral het waar is wat de man beweert, kan dit betere kennis van de chromosomen, tot ge volg hebben. En zo schrijdt de we tenschap voort. k Taxi, mijnheer? 'fcf Nee, dank u. k De dubbele ee schijnt in KVP- kringen opmerkelijk goed te vallen. Eerst hadden ze voorzitter Van der Stee, nu de Zeeuw. Zou het de ee van eeuwigheid zijn of van: zeg maar nee teegen het leeven? Gezien de gevolgen die de rel rond langharige Rinus Wehrmann in het leger heeft gehad, zit het er wel in dat zeer binnenkort de mi nister van onderwijs naar aanleiding van de onrust rond het lange haar van een Betuws jongetje, ook de haardracht op de kleuterschool voort aan vrij zal laten. Je zult in dit land per ongeluk met lang haar geboren worden. Sinterklaas had ook lang haar. Waarvan akte! Een geprikkeld groetje. MERIJN (ADVERTENTIE) Sinterklaas, Kerstmis, Oud en Nieuw. Warme huiselijkheid. De vrouw is nu, meer dan ooil, de spil waar bijna alles om draait. Haast vanzelfsprekend dat Libelle met tips, ideeën en suggesties daar ook helemaal op inhaakt. Verder in Libelle o.a.r Modegids met feestelijke kleding vaor het hele gezin. Hartige vlug-klaar recepten na af dat zoet

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 5