P. Griep had beste ontwerp voor „Vliegende Hollander" Kroon onthoudt goedkeuring aan plan Oranjezon O.N.I. HULDIGDE} KAMPIOENEN ONTHULLING GAAT MET VELE EVENEMENTEN GEPAARD FIFAX Ontmoetingscentrum voor buitenlandse werknemers Heropening gebouw Delta Instituut SAMENVOEGING VAN BEVE1ANDSE KRUISVERENIGINGEN BEZWAREN TEGEN VEERS KAMPEERPROJECT Stichting voor vorming werkende jeugd in oprichting stad streek SNELHEID TRADITIE VOLGEND JAAR IN VLISSINGEN 1 Eede Oostburg Unicef verjaarsfeest in Tilburg Sas van Gent Middelburg Kruidingen Terneuzen De sint voer door schone Oosterschelde Gemeente Terneuzen Sint-Nicolaasrit WZA in Oostburg Dit is het recept: Kaasfondue van NederlandsekaasX Aardenburg St.-Jansteen St.-Kruis Dinsdag 30 november 1971 5 (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Uit 45 in zendingen is het ontwerp van de heer P. Griep uit Terneu- zen voor een gedenkteken van de legendarische „Vliegende Hollander" bekroond als het beste. Het uit plaatstaal te construeren standbeeld, voor stellende het schip van kapi tein Van der Decken, zal op gericht worden in het midden van de Herengracht bij de Axelse Dam. Met zijn idee won de heer Griep, die als operator werkt bij Dow Chemical, de hoofdprijs van de ontwerpwedstrijd die uitgeschre ven was door de stichting „De Vliegende Hollander" te Terneu- zen. Een deskundige jury, be staande uit wethouder drs. R. C. E. Barbé, ir. P. Hundsdorfer, ste- debouwkundige van de gemeente Terneuzen, ir. H. H. A. Tirion, di recteur v£/a openbare werken in Terneuzen en bestuursleden van de stichting „De Vliegende Hol lander", kenden unaniem het ont werp van de heer Griep de hoog ste bekroning toe. «f •v:- Eervolle vermeldingen kregen ont werpen van de heren O. Ribbens uit Terneuzen, A. Kmoo-nder uit Zaam- slag, A. Wetarinigs uit Sajnt-J'anisbeen, T - F. Scheele uit Terneuzen en me- r Damelink (rechts) voorzitter van de stichting De Vliegende Hollander in Terneuzen, wenst vrouw De Groot uit Terneuzen. De de eer Grie-p en zijn vrouw geluk met het iDinnen van de hoofdprijs van de ontwerpwedstrijd. inzendingen waren afkomstig van dè r.-k. mavo aan de Eerste Verbin dingstraat (18), de padvinderij (16), het Zeldenrustcollege (2), de mts (1) en van acht particulieren. ,;lk heb in mijn ontwerp de snel held van het zeilschip van de Vlie gende Hollander te midden van hoge golven willen vastleggen", aldus de heer Griep, die een verwoed ama teurschilder is. De heer Griep en zijn vrouw heb ben als hoofdprijs een vliegreis Brussel-Amsterdam en terug gewon nen met de Boeing „De Vliegende Hollander" van de KLM. Deze vlieg reis is aangebodlen door het reisbu reau Reburo N.V. in Terneuzen. Verder heeft de heer Griep nog een prijs tegoed van het bestuur van de stichting „De Vliegende Hollan der". Het ligt in de bedoeling dat het ongeveer vier meter hoge. gedenkte ken onthuld zal worden ter gelegen heid van de officiële opening van het nieuwe stadhuis van Terneuzen in mei. De financiering van het gedenkte ken wil de stichting „De Vliegende Hollander" mogelijk maken door de uitgifte v-am gouden gedenkpennin gen, die honderd gulden per stuk moeten opbrengen. Op de munt komt een afbeelding van het ge denkteken en aan de andere zijde een van het nieuwe stadhuis. De onthulling van het Vliegende Hollander-beeld zal in het komende voorjaar opgeluisterd worden door verschillende evenementen, die Ter neuzen de nodige publiciteit zullen geven. Onder meer denkt het stich tingsbestuur aan een internationale stertocht van jachten met Terneuzen als einddoel, het opvoeren van frag menten van de opera „De Vliegende Hollander" van Richard Wagner en andere passende festiviteiten. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN/BREDA De „initiatiefgroep buitenlandse werknemers Vlissingen" bereidt een ontmoetingscentrum voor de buitenlandse gastarbei ders die in Zee land werken voor. Men heeft dezer dagen definitief de be- beschikking gekregen over het Luxor-theater, dat men waarschijnlijk in het najaar van 1972 kan betrekken. Met het ministerie van C.R.M. voert de ini tiatiefgroep momenteel de financieel en organisatorische afrondende bespre kingen. Auto tegen boom In de nacht van zondag op maandag, is een auto met vier inzittenden op de weg Sint- Laurens Maldegem tegen een boom gereden. De inzittenden waren allen afkomstig uit Eede. Twee daarvan, de 19-jarige A.V. en de evenoude R. G. moesten in een ziekenhuis in Eek- lo worden opgenomen. Een werd lichtgewond, terwijl de vierde inzit tende ongedeerd bleef. Over de oor zaak vain het ongeval is nog niets bekend. (ADVERTENTIE) De stichting „De Vliegende Hol' lander" wil de Vliegende Hollander feesten in Terneuzen tot een jaar lijkse traditie maken. De legende wil dat kapitein Van der Decken, de gezagvoerder van de Vliegende Hol lander, uit Terneuzen wegvoer voor zijn laatste reis naar Kaap de Goede Hoop. Hoe groot de afmetingen van het gedenkteken in de Herengracht pre cies zullen worden, zal onderzocht worden door de dienst openbare werken. Het beeld zal namelijk in gunstige verhouding moeten staan met de omringende bebouwing. De heer L. C. Hamelink, de voor zitter van de stichting „De Vliegen de Hollander", maakte in hotel Rot terdam de uitslag van de prijsvraag bekend in tegenwoordigheid van de heer Griep en zijn vrouw en be stuursleden van de stichting. De heer Hamelink zei bijzonder blij te zijn met het winnendè ontwerp. Hij bood mevrouw Griep een boeket bloemen aan. „Wij hopen dat het gedenkteken het symbool van Ter neuzen zal worden en deze stad nog meer bekendheid in streek en land zal bezorgen", aldus de heer Hame link, die zei dat het Terneuzense gemeentebestuur van het begin af enthousiast over de plannen van de stichting „De Vliegende Hollander" is geweest. De heer Hamelink vond het wel een beetje jammer dat er geen inzendingen zijn binnengeko men van beroepskunstenaars uit Zeeland. Hij was vol lof over de goede kwaliteit van een groot deel van de inzendingen. voor RELATIEGESCHENKEN en ST.-NICOLAASCADEAU S een zeer ruime keuze bij Drankenhandel BROER PLUYM Hemelstraat 13 ST.-JANSTEEN Telefoon 01140 - 26 35 Toneel De toneelgroep West Zeauws-Vlaanderem heeft heel wa bp het programma staan vopr de komende tijd. De groep is begonnen met de repetities voor het bijbels spel Cain en Abel van N. dein Arend uit Oostburg, dat op 16 januari in de nih, kerk vam Schoondijke in pre mière gaai. In maant wördit gestart met „De Moordkamp'' (een streek- sbuk uit de Alblasserwaard) da-t o.a, op 18 april zal worden gespeeld in „de Prins van Oranje" te Goes bij gelegenheid wan de j aarlijkse toogdag van de Provinciale Hervomde Vrou wen Bond. „Kop open nog wat' tenslotte is voorbestemd om i-n de herfst wan 1972 te worden ingestu deerd. Schoolraad Door Schoolraad in de gemeente Oostburg is gekozen als voorzitter de heer J. Robijn uit Bres- kens. Hij volgt de heer, F, Baarends uit Oostburg op. Er zal voor het, voornamelijk op het Sloegebied gerichte, ontmoe tingscentrum een beroepskracht worden aangetrokken. Het is nog niet zeker of de initiatiefgroep een eigen stichting gaat vormen of dat men gaat opereren onder de „stich ting bijstand buitenlandse werkne mers West-Brabant". In het Luxor- theater zal de „grote zaal" dienen als oratmoetings- en recreatieverblijf voor alle nationaliteiten. Men kan vrij in- en uitlopen. De ruimten op de andere verdiepingen zullen ge bruikt worden voor taallessen, bibli otheek, kantoortje van de projectlei der enz. Afgelopen zaterdag was de tweede experimentele ontspanningsdag voor buitenlandse arbeiders die door de initiatiefgroep georganiseerd is. Een groep van 50 Joegoslavische vrou wen uit Breda en omgeving en alle 200 in Vlissingen en omgeving werkzame Joegoslaven (allen man nen) kregen een speciaal program ma voorgeschoteld. (V-an een onzer verslaggevers). YERSEKE Het uitgebreide en verbouwde kantoor van het Delta Instituut voor Hydirobiotagisohe On derzoek zal donderdag 9 december officieel worden heropend. Dit ge beurt 's middags om één uur. Het Delta Instituut is gevestigd in de Vierstraait. TILBURG (ANP) In de Til- burgse Stadsschouwburg wordt op zaterdag 11 december de vijfentwin tigste verjaardag van de Unicef ge vierd. De bijeenkomst is gratis toe gankelijk. Minister Boertien (ont wikkelingssamenwerking) houdt een herdenkingstoespraak. Ook zullen het woord voeren bur gemeester mr. C.J.G. Becht van Til burg, de directeur van het Europese kantoor van Unicef in Parijs dr. B. Twigt, voorzitter van het Neder lands comité Unicef Sidney J. van den Bergh en secretaris J. E-ggink van hetzelfde comité. Winkeliersactie Vele gelukkigen konden direot hun prijs al in ont vangst nemein. Bij aankoop van 10,- krijigt men in 34 zaken in Sas van Gerat, welke herkenbaar zijn aain een raambiljet, een bon waarop eventu eel direct hiet winnende bedrag op vermeld staat. Dit varieert van f 50. tot 100,-. De familie V-an Lier uit de Vasseystraat en L. Feyen Prinsen kade 21, beiden uit Sas van Gent, zijn de winnaars van 100,-. Winnaar van de 50,- is de heer Bobelijn, Sportkadelaan 16 uit Philippine en familie Van Dorst, Westdam 66 uit Sas van Gent. Voorts zijn er reeds zes winnaars van 25,-, dertien win naars van 10,- en twaalf winnaars van 5,- en 23 winnaars van 2,50. De aotie duurt tot 5 december. Inbraak Bij een inbraak in het stationsgebouw in Middelburg zijn enkele geldkistjes opengebroken. Hieruit wordt ongeveer f 1.500 ver mist. Bromfietser gewond Op de kruising Henry Dunantstraat - Eind je de Ronte in Kruiningen ontstond een aanrijding tussen de bromfietser A. K. uit Kruiningen en de bestuur der van een personenauto de heer A. S. eveneens uit Kruiningen. De bromfietsbestuurster moest per am bulance worden overgebracht naar het Bergzichtziekenhuis te Goes. Bromfietser aangereden In een bocht van de Bachlaan te Terneuzen werd de bestuurster van een brom fiets, mevrouw J. van H.-de J. uit Terneuzen aangereden door een au to, die een andere auto inhaalde. De bestuurster kwam te vallen en de automobilist reed door. Hij werd opgespoord en bleek K.W. uit Ter neuzen te zijn, die verklaarde niets van de aanrijding te hebben ge merkt. De bestuurster werd niet- ge wond. Geen voorrang verleend Maan dagmiddag verleende de bestuurder van een personenauto, van O. uit Terneuzen op het kruispunt St. An napolder geen voorrang aan een vrachtauto, bestuurd door W.C.N. uit 's Gravenpolder. Bij de aanrijding werd van O. gewond De auto van van O. liep zware schade op. Inbraken Tijdens het weekein de werd ingebroken in het kantoor van de plantenziektekundige dienst aan de Burg. Geillstraat, Het kan toor werd overhoop gehaald en een bedrag van ƒ25,- ontvreemd. Ook werd een inbraak gepleegd in de Levenschooi aan de Walstraat, waar het kantoor werd doorzocht, bureaux opengebroken en een transistorradio en een bedrag van 125,- werden ontvreemd. Groene kruis Op donderdag 2 december a.s. om half vijf zal het bestuur yan de Terneuzense afdeling vain het Gro-ene Kruis in het gebouw aan de van Steenbergenlaan bijeen komen om het 3000ste lid t® verwel komen. (Van onze correspondent) '-iiaiSEKE- - Op uitocdiglnig YERSEKE Op uitnodiging van de winkeliersvereniging T.V.A. maakte St. Nicolaas zijn intocht te Yersek-e. Plaats van aankomst was de nieuwe vis sershaven waar hij met enkele Sinterklaasliedjes werd verwel komd door de fanfare „Mozart". Officieel werd de Sint verwel komd door burgemeester Pijl Hogeweg welke er op wees dat de Sint deze tocht had kunnen maken door een schone Ooster schelde en hij hoopte dat hij nog vele jaren deze tocht zou mogen maken door heider en zuiver oester- en mosselwater van een open Oosterschelde. St. Nicolaas dankte de burge meester voor zijn goede woor den maar moest toch de opmer king maken dat het tijd gaat worden -om eens aan de her bouw van de toren te beginnen. Hierna begon de rondrit door het dorp waarbij de reclame- ksravaan, de fanfare „Mozart" en het tamboers- en trompet- terskorps „Jonge Kracht" met zijn majorettes de optocht een vrolijk en feestelijk aanzien ga ven. (Van onze correspondent) YERSEKE In het verenigings gebouw „De Haven" is door de Groene Kruisvereniging en de Chr. Wijkverpleging te Yerseke een ge combineerde ledenvergadering ge houden. In zijn openingswoord kon digde dr. Polderman het opgaan van alle verenigingen in Oost-Zuid-Beve land in één grote vereniging. Hierin zouden worden onderge bracht de Groene Kruisverenigin gen: Kruiningen - Hansweert - Schore, Krabbendijke, Rilland-Bath, Waarde, Yerseke en de Chr. Wijk verpleging te Yerseke. De besturen van deze verenigingen hebben reeds besloten toe te treden. Enkele vere nigingen behoeven nog de goedkeu ring van hun leden. De nieuwe vereniging krijgt de naam van Groene Kruis-vereniging Oost-Zuid-Beveland. Van iedere vereniging worden 2 leden en van de Wijkverpleging 1 lid aangewezen om zitting te nemen in het voorlopig algemeen bestuur. Bij de plaatselij ke verenigingen blijft het bestuur aan als contactscommissie om het kruiswerk ter plaatse te leiden en te stimuleren. Plan is de reorganisatie volgend jaar rond te hebben. Don derdag 9 dec. zal in het Wijkgebouw te Krabbendijke de oprichtingsver gadering plaatsvinden. (ADVERTENTIE) AFVOER VERSTOPT? de drogist heeft "t! De burgemeester van Terneuzen brengt ter algemene kennis dat een openbare vergadering van de gemeenteraad van Terneuzen zal wor den gehouden op donderdag, 2 december 1971 te 19.30 uur in het ge meentehuis alhier. Terneuzen, 26 november 1971. Dc burgemeester voornoemd, J. C. ASCHOFF. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG De kroon heeft gedeeltelijke goedkeuring onthouden aan het op 5 mei 1969 door de gemeenteraad van Veere vastgestelde bestemmings plan „Kampeerterrein Oranjezon" in Vrouwenpolder. Niet goedgekeurd werden de bestemmingen dienstwoningen, zomerhuizen en toiletgebouwen. .De bezwaren van de kroon zijn niet van principiële aard, maar hebben een technisch-administratief karakter. Het feit dat de kroon, het bse-tem- min-gsplan gedeeltelijk heeft afge keurd is indirect het gevolg van een door veehouder J. Louwerse inge diend bezwaarschrift. Zou hij niat tegen het door de raad vastgestelde en later door gedeputeerde staten van Zeeland -goedgekeurde plan in het geweer zijn gekomen dan had de kroon het bestemmingsplan wel licht nooit onder ogen -gekregen. Overigens verklaart de kroon, net als eerder de raad en GS, het be roep van de heer Louwerse onge grond. De kroon heeft haar gedeel telijke goedkeuring aan het plan on-thoudten op grond van bezwaren die ambtshalve in de uitspraak wor den betrokken. Het bezwaar van veehouder Lou werse richtte zich tegen de aanleg van een parkeerterrein, waarvoor een kalverweide moet wijken. Even als in eerste instantie de raad en GS aohit de kroon dit privé-belang van de veehouder ondergeschikt aan het algemeen belang, dat met de aanleg van het parkeerterrein wordt ge diend. Overwegingen van de raad om het parkeerterrein te situeren op Lou- werse's kalverweide waren destijds: het terrein ligt aan een verkeersweg en bovendien a-an het beginpunt van een voetpad naar het strand. Aanleg v-an het terrein dichter bij de duin strook (wat de heer Louwerse onder andere had voorgesteld) zou be zwaarlijk zijn in verband met de aanwezigheid van een w-aterwin-ge bied. Verschuiving v,an heit terrein in de richting v-an de Koningin Emma- weg (een ander alternatief van de veehouder) werd ongewenst geacht omdat de afstand van parkeerterrein naar het strand dan te groot wordt, De belangen van de reclamant (het hebben van een kalverweide zo dicht mogelijk bij zijn boerderij) wogen, aldus de raad, niet op tegen het algemeen belang van de keerplaats. Ook GS, die het raadsbesluit 6 januari verleden jaar goedkeurden, koesterden deze bezwaren tegen het appel van de heer Louwerse en verKlaa-rden het bezwaarschrift op de zelfde -grond ongegrond. Thans is ook de kroon op de zelfde overwe gingen to,t deze conclusie geko men- (ADVERTENTIE) par- (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG De jaarlijkse Sint- Nicolaasrit van de WZA te Oostburg ging in afgelopien weekeinde onder goede weersomstandigheden van start. De uitzetters van de rit, de heren C. Kolijn en A. Roelse, had den er een gemakkelijke ritje van gemaakt met een afstand van 33 km. Na afloop reikte een goedgehu meurde Simit-Nioolaias in „Chez Re- né" de prijzen uit. De uitslag was als volgt: 1 H. van Geffen en echt genote, Schoondijke, 39 p., 2 de h'eer en mevrouw Hazeleger, Koewacht, 40 p., 3 heer en mevrouw De Bart, Schoondijke, 55 p., 4 heer en me vrouw Aers, Oostburg, 62 p., 5 heer en mevrouw Rodrigo, Terneuzen, 80 p., 6 J. Verstraete-L. Dierikx, Schoondijke, 82 p., 7 S. van Hoeve- T. de Fteijter, Axel, 96 p., 8 T. Berens-T. Kolijn, Oostburg, 101 p., 9 heer en mevrouw Donze, Terneuzen, 103 p., 10 L. Basting-T. Krame, Zuidzande 108 p. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De Terneuzense hengelaarsvereniging Ontspanning na Inspanning (O.N.I.) hield afgelopen weekeinde haar jaarlijkse najaars vergadering. Voorzitter C. J. van de Broek herdacht in zijn openings woord drie overleden leden, de he ren M. Buron, M. Goossen en J. Heij- dens. De belangstelling voor de ver gadering was (als gewoonlijk) matig. Tijdens de vergadering werden de kampioenen in de diverse categorieën van dit jaar bekendgemaakt. F. Donse (Othene) werd met 532 punten kam pioen bij de senioren, mevrouw Fe- derman (Sluiskil) werd kampioene bij de dames en Jan de Ruijter (Othene) mag zich kampioen van de junioren noemen. Ook werd tijdens deze vergadering gesproken over het nieuwe wedstrijd programma van O.N.I. Er zal naar ge streefd worden clubwedstrijden niet te laten samenvallen met een inter nationaal concours- van een andere visclub. Een gunstig geluid werd na de pauze gehoord. De voorzitter deelde mee dan O.N.I. nog steeds kan rond komen met het bedrag der huidige contributie, zodat ondanks steeds stij gende kosten en de uitbreidingen van het clubviswater, de contributie niet behoeft te worden verhoogd. Meege deeld werd dan de oostkolk in Ter neuzen toegevoegd werd aan de vis waters en er onlangs voorn en bra sem in was uitgezet. Op de kreek werd eveneens voorn uitgezet. In to taal beschikt O.N.I. momenteel over 136 ha viswater. De heer Van de Broek wees erop, dat het beslist verboden is, om op de oostkolk tijdens het vissen te voeren en vroeg tevens hengelaars, die ge wend zijn te voeren, dit tot het ui terste te beperken. „Het voeren ver hoogt beslist niet de kwaliteit van het viswater". Een rumoerige discussie ontspon zich omtrent het gebruik van transis torradio's langs de kant tijdens het vissen. Het bleek dat dit iets is, waaraan het bestuur niets kan doen. Een apart punt was de behande ling van een overtreding van een der O.N.I.-leden. Hij had met een kruis- net gevist en was op heterdaad be trapt. Door de politie werd proces verbaal opgemaakt. Besloten werd dit lid te royeren en tevens zullen zowel het Axelse als het Terneuzen se gemeentebestuur hierover worden ingelicht. Caquelon inwrijven met knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn ia de pan verwarmen tot de wijn gaat bruisen. Vervolgens 500 gr fijngesneden jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena, op smaak afmaken met zout, peper, nootmuskaat en wat kirsch. (Van een onzer verslaggevers). MIDDELBURG Op het provin ciehuis te Middelburg wordt vrijdag aanstaande een vergadering gehou den, waarbij men hoopt te komen tot oprichting van >aen nieuw or- gaan op onderwijsgebied. Dit draagt de naam „Stichting voor Beroeps begeleidende opleiding en vorming van werkende jongeren in Zee land". Dit is de eerste, belangrijke aan zet om te komen tot een streek school v-oor de deelnemers aan de zogenaamde leerovereenkomsten, die nu nog veelal avondcursussen of part-time onderwijs volgen. In een verdere toekomst zullen ook de vor mingsinstituten i-n Zeeland onder de nieuwe „koepel" kunnen worden ge- braeht. Volgens de plannen die tot dusver ontwikkeld zijn, zal men in augus tus van het volgend jaar kunnen beginnen met het geven van be roeps-begeleiding en vorming van de werkende jeugd. De stichting in oprichting heeft, voor wat de accom modatie betreft, het oog laten vallen op het gebouw van de lagere techni sche school aan het Molenwater te Middelburg, welk gebouw weldra leeg komt. Het part-time onderwijs in Vlissingen .Middelburg, Goes en Zierikzee zal in de streekschool, welke in Middelburg gaat ontstaan, worden geconcentreerd. Het is de bedoeling om in Zeeuwsch-Vlaande ren een dependance van deze school te stichten. De vergadering waarin de nieuwe stichting wordt opgericht, staat on der leiding ve-n CNV-vakbo-ndsbe- stuurder C. van P-lnxteren. Muziekonderwijs Bij voldoende deelname wil de Aardenburgse Fan fare iin samenwerking met de Stich ting Zeeuwse Muziekschool in jan. starten meit muziekonderwijs aan jeugd van 7 tot 10 jaar. De kinderen zullen tijdens deze twee-jarige cursus 'n muziekinstrument leren bespelen. Hearing Via een huis-aan-huis- circulaire werden de inwoners van Sit.-Jansiteen door het gemeentebe stuur van Hulst uitgenodigd om op dinsdag 30 november ajs. in het pa rochiehuis van gedachten te wisselen over de toekomst van de gemeente. Deze hearing vangt te 20.00 uur aan terwijl er vanaf 14.00 uur kaarten en documentatiemateriaal ter inzage ligt. Bezoek Sint Zaterdagmiddag (breng-t Simt-Nicolaas een officeel bezoek aan het dorp Sint-Kruis waar hij de jeugd zal ontvangen in het Dorpshuis. De Sint wordt er ver wacht om 2 uur 's middags en de Aadenburgse muziekvereniging zal er zijn om een en ander een muzikaal tintje te geven. f

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 2