Vlammend onderwijsprotest NIPO-enquêteNegen van de tien werknemers neemt genoegen met alleen prijscompensatie MET BIJNA VIJFTIGDUIZEND MAN IN UTRECHT DRQSTE Russen proppen India vol met wapens Hogere beambten bij Philips krijgen, prijscompensatie voortaan achteraf JONGERENSOOS IN HULST MISSCHIEN DICHT DOOR DRUG-REL ZWARE AANSLAGEN OP PORTEMONNEE VAN HUISVROUWEN Voorzitter: Opgeblazen zaak DWARSGEBAKKEN VERWIJTEN BETOGINGEN OPSTOPPINGEN EEN NAAM IN LETTERS van „A tot Z" Koninklijke Droste kwaliteit OOK OP KOOPAVONDEN GEOPEND LIFA ZSTMEUBELINDUSTRIE N.V. Beroerde naam Onder officieren: Militairen doen voor 100 miljoen gratis overwerk Smoesjes SCHRIJVERS IN DOEL VAN ORANJE Directeuri Dr. W. A. 3. M. Harkx Hoofdredacteur! L. Leijendekker Redactie- en administratie-adres: Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (Oil 50) 79 20 Abonnementsprijs: 13,70 per kwartaal; per maand 4,80. Losse nummers 15 cent, inclusief 4% B.T.W. Gironummer 1114111. t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, Reigerstraat 16, Breda. VRIJE ZEEUW DINSDAG 30 NOVEMBER 1971 25e Jaargang No. 8714 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, .exclusief 4% B.T.W Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van een onzer verslaggeefsters) BREDA „Melk twee cent -duurder", „Suikerprijs omhoog"; koppen, die regelmatig de voorpagina van de krant halen. Op het eerste ge zicht schijnt de huishoudpot niet erg onder deze prijsverhogingen van elementaire levensbehoeften te lijden. Het gaat tenslotte elke keer om een verhoging van slechts een a twee cent. Men schrikt pas als men een boodschappenlijstje van ongeveer een jaar geleden nasat een lijstje dat nu gemaakt is, legt. Een brood van acht ons blijkt in twee jaar tijd 13 cent duurder gewor den te zijn. In 1970 werd liet brood 6 cent duurder en in 1971 7 cent. Voor een kilo suiker betaalt men momenteel zo'n 1,25. In januari 1970 kostte een kilo suiker 1,17 en in januari 1971 1,20. Ook de prijs van een pakje margarine steeg. In januari 1970 betaalde de consument voor een pakje van de meest verkochte margarine f 0,44, nu 0,50. Een liter melk kon men in januari 1970 voor 0,62 krijgen, in januari 1971 voor ƒ0,65 en nu voor ƒ0,72. De prijs van een liter melk ging in 1970 dus met „slechts" drie cent omhoog. Dit jaar is er reeds zeven cent bijgekomen. (Van onze parlementaire redactie DEN I1AAG Negen van de tien mannelijke werknemers zijn bereid voor 1972 genoegen te ne men met een inkomensverhoging, die zich beperkt tot vergoeding van de prijsstijging. Een kleine minderheid (13 procent) daarvan vindt wel dat er iets tegenover deze bereidheid tot matiging van de inkomens moet staan. Acht respectievelijk negen van de tien werknemers zijn bezorgd over de- economische ontwikkeling en verwachten voor 1972 een gro tere werkloosheid. Negen van de tien werknemers vindt dat lonen en prijzen beter in de hand gehou den moeten worden. Dit blijkt uit een gisteren gepu bliceerd onderzoek van het NIPO, dat in opdracht van het verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO) werd ingesteld onder bijna 1200 mannelijke werknemers van 18 jaar en ouder. Het onderzoek werd gehouden in de periode van 10 tot en met 13 november. Drs. Bakkenist heeft onlangs op een SER-vergadering, wetend in welke richting de uitslag van de enquête zou gaan, gezegd dat niet de werkgevers maar de vakbewe ging een verkeerd beeld heeft van de sociale wérkelijkheid, omdat de achterban van de vakbeweging wel degelijk zou voelen voor matige looneisen. 75 Procent van de geënquêteer den zei ronduit „ja" op de vraag of zij in het komende jaar genoegen kouden nemen met een inkomens stijging gelijk aan de prijsstijging. Van de 73 procent die het voorbe houd maakte dat daar dan wel iets tegenover moet staan, vonden een deel dat dit gepaard moet gaan aan een prijzenstop, weer een deel is van mening dat er een beter prijs beleid gevoerd moet worden, dat er minder prijsstijgingen dienen tc komen, dat de prijzen moeten wor den afgeremd en zo mogelijk lager gesteld moeten worden. Door een aantal ondervraagden is voorts als compenstatie voor een beperking van de inkomensverhoging ge noemd: meer vakantiedagen, geen verhogingen van de belastingen of de sociale lasten, meer geld voor andere overheidszaken. 89 Van alle ondervraagden vindt dat lonen en prijzen beter in de hand gehouden moeten worden. 81 Procent van alle ondervraag den vreest dat het in 1972 niet goed zal gaan met de economie. 18 Procent is optimistischer en denkt dat het met de economie wel goed zal gaan 88 procent vreest vol gend jaar een hogere werkloos heid. 11 Procent verwacht een ge lijkblijvende werkloosheid en 1 procent meent dat deze zal da len. De meerderheid 52 procent van de ondervraagden ziet de lo nen minder omhoog gaan dan de prijzen. 32 Procent denkt dat de lonen evenveel zullen stijgen als de prijzen. 15 Procent meent dat de lonen sterker zullen stijgen dan de prijzen. Van de 1149 ondervraagden be hoorden 78 tot de wclgestelden, 570 tot de middenklasse, 462 tot de minder gesitueerden en 39 tot de minst gesitueerden. Van de kant van de vakbewe ging kon nog geen commentaar gegeven worden op de uitkomsten van de VNO-enquête, omdat men nog niet in het bezit was van de publicatie. Een NVV-woordvoerder zei over het resultaat van de enquête: „De suggestieve vragenreeks in aanmer king nemend, zijn wij niet verbaasd over de globale cijfers die uit de VNO-enquête zijn gerold". Dat het overgrote deel van de werknemers geen zand in de ogen heeft en na een maandenlange voorlichting ook en niet in de laatste plaats door de vakbeweging in de gaten heeft dat onze eco nomie er niet zo rooskleurig voor- ztaat, hoeft zo zei hij geen verwondering te wekken. Dat er in de verhouding Ionen-prijzen iets mis is, lijkt men gezien alle publi citeit daaromtrent, al even van zelfsprekend te onderkennen. Hier was volgens het NW echter wel de vraag op zijn plaats geweest of men denkt dat de Ionen t.o.v. de prijzen te hoog zijn. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT Nadat op tal van plaatsen in het land over dag al massaal geprotesteerd was tegen het onderwijsbeleid van het kabinet-Biesheuvel, legden onderwijzers, leraren, ouders, studenten en andere belangstellenden gisteravond in Utrecht nog een paar extra zware accenten op hun vlammen de protesten. Massaal was de opkomst in de Irenchal van de Utrechtse jaarbeurs. Ruim 30.000 man stonden in de hal. Buiten wachtten nog eens rond 15.000 mensen, die aldus zorgden dat dit de grootste demonstratie werd, die na de tweede wereldoorlog is gehouden. Uniek was dit on derwijsprotest voorts vooral door de samenwerking van nagenoeg alle onderwijsorganisaties (alleen de Protestants Christelijke Schoolraad liet verstek gaan), die in Utrecht met de drie vakcentrales en de orga nisaties van werkende jongeren te hoop waren gelopen om uiting te geven aan het eensgezinde protest tegen de bezuinigingsplannen van de regering. Met veel extra-treinen, bussen en een massa auto's waren de proteste rende onderwijsbelangstellenden uit alle delen van het land naar Utrecht gekomen. Ze hadden er een paar uur staan voor over, want de Irenehal bood slechts zitplaats aan een paar honderd mensen die moeilijk ter been zijn. Staande luisterden duizenden naar de scherpe verwijten, die de Algeme ne Nederlandse Onderwijzers Fede ratie, de Raad van Leraren, het Ne derlands Verbond van Directies en Leerkrachten bij het Beroepsonder wijs en de drie vakcentrales aan het kabinet-Biesheuvel richtten. De mi nister van Onderwijs en Wetenschap pen, mr. C. van Veen, zijn staatsse cretaris en vele politici behoorden tot de belangstellende toehoorders. Minister C. van Veen zei na afloop van de bijeenkomst te Utrecht dat hij het een ludiek gebeuren had ge- vónden van zeer grote omvang. De minister verklaarde, dat zijn .beleid is gericht op een goed on derwijs, niet alleen voor de nabije maar ook voor de verdere toekomst. Ook zei hij, dat hij een beleid voert op basis van reële gegevens en dat hij geen beleid zal voeren op basis van een verlanglijstje. De minister verklaarde verder, dat hij het in grote lijnen eens kon zijn met de sprekers van de bijeenkomst, maar „als er geen kleren zijn, kan zelfs de keizer niets kopen. En dat heb ik vanavond niet gehoord. Men zegt wel dat ik geen beleid heb, maar dat is niet juist", aldus mi nister Van Veen. v (ADVERTENTIES) Eerder op de dag hadden, bijvoor beeld in Amsterdam, zo'n 5000 men sen gedemonstreerd tegen de voor genomen onderwijsbezuinigingen, te gen de inkrimping van het aantal lesuren van 32 naar 30, en tegen de te grote klassen in het basisonder wijs, waar tweederde van het aantal klassen, gemeten naar de normen van de ANOF, te groot is. In Amsterdam gingen zo'n 30.000 leerlingen van de kleuter- en basis scholen een uur eerder naar huis: hun onderwijzers moesten naar Utrecht in het kader van „O '71", zoals dit onderwijsprotest officieel wordt genoemd. Op verscheidene scholen voor voortgezet onderwijs werd bovendien geen les gegeven, maar gediscussieerd over de huidige onderwijspolitiek. In Den Haag demonstreerden zo'n 800 kleuterleidsters en leerkrachten in een tocht van het Malieveld via het Binnenhof naar het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen aan de Nieuwe Uitleg. Leerlingen voerden spandoeken mee (veelal in zwarte kleuren) met leuzen, die er niet om logen. „Geen studenten- st(r)op", of „De Nederlandse school is geen kleuterriool", kon men lezen En in Den Haag en in Amsterdam (waar de tocht door de binnenstad ging) veroorzaakten de kilometers lange stoeten geweldige verkeersop stoppingen. Dit alles culmineerde, zoals ge zegd, in een imponerende slotmani festatie 's avonds in Utrecht. Voor de stoere taal die daar ge bezigd werd zie pagin. 5. Wij zijn van dinsdag tot en met vrijdag a.s. geopend van 10.00 uur 's morgens tot 21.00 uur 's avonds. Zaterdag van 10.00 uur tot 18.00 uur. Verkoop van onze bankstellen en fauteuils recht streeks aan particulieren met grote kortingen. OOST HAVENDIJK 13 - ROOSENDAAL. TELEFOON 01650-37970. Massale betoging in Amsterdam tegen de bezuinigingen op het onder wijs. (ADVERTENTIE) NATUURW1T. BOERENBRUIN, BOERENROG, PUNTJES EN BOLLEN. KRENTEN-ROZIJNENBROOD, KRENTENBOLLEN, VERSCHILLENDE orden en con gregaties in Duitsland willen hun kloosters beschikbaar stellen om jonge mensen, die aan drugs zijn verslaafd, op te nemen om ze op nieuw een plaats in de maatschappij te geven. (Van onze redactie buitenland) NEW DELHI Het Indiase wapenbestand, tot nog toe een allegaar tje afkomstig uit alle delen van de wereld, wordt sedert enkele weken op massale wijze uitgebreid met leveranties uit de Sovjet-Unie. Naar de correspondent van het Westduitse persbureau DPA uit New Delhi meldt, landden op het vlieg veld van de Indiase hoofdstad dage lijks verscheidene grote transport vliegtuigen van het type „Antomov- 12" om hun lading te lossen. Van of ficiële Indiase zijde spreekt men van „normale bestellingen", maar waar nemers is het opgevallen dat deze „normale bestellingen" zijn begon nen na het bezoek van de Russische luchtmaarschalk Koetachov aan New Delhi in het begin van deze maand. Koetachov bracht zijn bezoek om de Indiase behoefte aan wapens te onderzoeken „in het licht van de cri sis op het sub-continent". De aan komst van de luchtmaarschalk had in New Delhi al opzien gebaard om dat het de eerste maa was dat een hoge Russische bezoeker niet de kortste weg via Karatsji in Pakistan had genomen, maar via Caïro. Waar nemers achten het mogelijk dat ook de AN'12-toestellen die route nemen, met mogelijk een tussenlanding in Joegoslavië. Inmiddels duurt de strijd tussen In diase en Pakistaanse troepen en tus sen de Bangla Desj guerrilla's en Pakistaanse troepen voort. Gesteund door tanks en artillerie zijn Indiase en Pakistaanse troepen al bijna drie etmalen lang in felle gevechten ge wikkeld op het grondgebied van Oost-Pakistan. Het centrum van de strijd ligt rond de stad-Hilli, onge veer vijf kilometer binnen het noord westelijk deel van' Oost-Pakistan. Aan beide zijden zijn veel doden en gewonden gevallen. (Van een onzer verslaggevers) - EINDHOVEN De circa 15.000 hogere ambtenaren bij Philips krij gen met ingang van het nieuwe jaar niet meer vooraf en niet meer eens per jaar (1 januari) looncompensatie voor prijsstijgingen, zoals bij Philips te doen gebruikelijk was, maar ach teraf en tweemaal per jaar, te weten op 1 juli en op 1 januari. Pliilipspresident jhr. H. van Riems dijk heeft dit in een brief aan de hogere beambten van het concern in ons land laten weten. De beoorde lingsverhoging en de leeftijdsverho ging vallen buiten de nieuwe rege ling. De maatregel geldt niet voor het personeel dat onder de C.A.O. valt. De hogere beambten bij Philips hebben geen C. A. O. Jhr. Van Riemsdijk zegt in zijn brief, die de hogere beambten koud op het lijf is gevallen, „dat het inkomensbeleid op een andere wijze gevoerd zal worden omdat het hoe langer hoe moelijker werd door de toenemende inflatie vooraf te schat ten hoeveel de kosten van levenson derhoud toenemen". De president van Philips schrijft verder: „Een onverhoopte voortzet ting van de huidige inflatie kan met zich meebrengen, dat er situaties ontstaan waarin het in redelijkheid niet mogelijk is om de inkomens onder alle omstandigheden aan de gewijzigde omstandigheden aan tc passen". Deze passage in de brief van jhr. Van Riemsdijk vervult de hogere beambten met zorg. Zij vre zen dat het in de toekomst bij Philips wel eens zo zou kunnen zijn, dat prijsstijgingen niet meer of niet volledig worden gecompenseerd. Teneinde de klap niet al te hard te laten aankomen, is besloten om per 1 januari 1972 een overbrug gingstoeslag voor de stijgende kos ten van levensonderhoud van drie procent te geven. De verwachting bij Philips is, dat de beoordelingsverlioging en de leeftijdsverhoging voor het komende jaar minimaal zullen zijn, gezien het feit dat een aantal afdelingen niet af te florissant werken. (Van een onzer verslaggevers) HULST De jongerensociëteit „Pasajeros" in Hulst dreigt ten gronde te gaan aan een levensgrote drug-rel. Al geruime tijd circule ren geruchten, dat de jeugdsoos in het activiteitencentrum 't Houten kwartier een ontmoetingscentrum zou zijn van druggebruikers. Als gevolg daarvan is de publieke belangstelling voor de soos zodanig ge daald, dat het bestuur overweegt om de deuren dan maar definitief te sluiten Volgens Pasajeros-bestuurder Henk Knibbeler dreigt de jongeren- soos de dupe te worden van „laag hartige insinuaties". Hij ontkent niet, dat liem bezoekers van Pasaje ros bekend zijn, die drugs gebrui ken, xnaar hij zet zich resoluut af tegen beschuldigingen als zou een groot deel van de Pasajoresbezo- kers verdovende middelen gebruiken. „We zitten met onze handen in het haar. We willen Pasajeros echt sluiten". De ware oorzaak van alle problemen heeft het soosbestuur zo lang mogelijk proberen te verbloe- rnien omi de reputatie van het ac tiviteitencentrum niet onnodig le be lasten. Nu de moeilijkheden op de spits gedreven dreigen te worden vénidt. Henk Knibbeler, d'at het tijd wordt om te praten om de gemeen schap te laten weten wat „hier pre cies aam de hand is". Iedereen denkt zo onderhand dat Pasajeros een groot drughol as", aldus Henk Knib beler, die daaraan toevoegt dat de verwijten vooral van de zogenaamde bovenlaag komen. Volgens zijn be toog zou Pasajeros onder meter op de „zwarte lijst" staan van een aantal Hulster artsen, die zoveel mogelijk kinderen willen weghouden uit dit „oord-der-verfs". Uit het comanjen- taar van een van de Hulster huisart sen blijkt, dat men zich in principe graag positief opstelt tegenover Pa- sajteros, maar, wordt daaraan toege voegd, men zou ook graag zien, dat de soos en het activiteitencentrum worden gezuiverd. Tegen de activi teiten op zich bestaat bij de betrok ken artsen geen enkel bezwaar, zo blijkt. Volgens Henk Knibbeler heeft htet bestuur via-via zelfs officiële ver maningen gekregen van de burge, meester. De „berispingen" zouden berusten op bewijsbare aanwijzin gen, maar in feite bleek de informa tie uit „getede bronnen" te komen, „Dit soort vaagheden zien we niet zo zitten". Henk Knibbeler geeft toe, dat er incidenteel drugs worden gebruikt. „Maar omdat er nou toe- UTRECHT (ANP) „De over heid wentelt het tekort aan defen- siegelden af op de ruggen van het personeel. Op het ogenblik verrich ten de militairen voor ongeveer f 100 miljoen per jaar aan onbetaald overwerk. Deze f 100 miljoen vormt een extra bijdrage van de militairen aan het defensiebudget, naast de belastingen die zij net als iedere burger betalen". De voorzitter van de katholieke vereniging van militaire ambtenaren beneden de rang van tweede luite nant „St, Martinus", de heer H.J.J- Hoogenboom, zegt dit deze week in he,t orgaan van hetnederlands katho liek vakverbond. vallig een paar mensen stickies re ken kun je toch geen hele club veroordelen", aldus Henk Knibbeler. „Bovenditen", vervolgt hij, „worden er tegenwoordig zowat overal drugs gebruikt". Pasajeros heeft desalniet temin een beroerde naam gekregen en steeds meer .ouders verbieden hun zonen en dochters om er heen te gaain. Henik Knibbeler: „Ik vraag me werkelijk af wat moet je voor dié jongeren in Hulst nog doen. Als je niks doet zeggen ze: „Er gebeurt hier nooit iets". Doe je wel wat, dan komen ze niet". Bij de politie blijkt 't Houten- kwan-tier niet bepaald de reputatie hebben van een drugcentrum. Ook Pasajeros staat nitet als zodanig be kend. Bij de Hulster politie bestaat het vermoeden, dat van bepaalde zijde pogingen worden ondernomen om het ontmoetingscentrum voor jongeren in een kwaad daglicht te stellen. „De wind waait uit een hoek, waarvan ik denk, dat de be trokken mensten liever niet hadden, dat 't Houtenkwartier er zou ko men", aldus een woordvoerder van de politie, die daaraan toevoegt, dat „drug-gebruik" een van de gemak kelijkste smoesjes is om het jonge ren moeilijk te maken. I (Zie commentaar op pag. 3) (Van onze sportredactie) ZEIST Bondscoach TVantisek Fadrhonc heeft gisteren in het KNVB-sportcentrum te Zeist de op stelling bekend gemaakt van het Nederlands team, dait morgen in het Olympisch Stadion te Amsterdam een vriendschappelijke wedstrijd speelt tegen Schotland. Opmerke lijkste feit is wel de vervanging van Jan van Beveren vrijwel con stant in doel gedurende de periode Fadrhonc door FC Twente-doel- man Piet Schrijvers. Ook Feijen- oord-speler Wim van Hanegem is weer terug in de ploeg. De opstelling is: Doel: Schrijvers (FC Twente), achter: Venekker (Sparta), Huls- hoff (Ajax), Israël (Feijenoord), Krol (Ajax), midden: Neeskens (Ajax) en Van Hanegem (Feijen oord), voor: Wery (Feijenoord), Jeuring (FC Twente), of Hoekema (PSV), Cruyff (Ajax) en Keker (Ajax). Johan Cruyff is aanvoerder. TIEN Indonesische ambassadeurs o.w. de ambassadeur in Den Haag, generaal Taswin a Natadiningrat, zullen volgend jaar worden vervan gen. ONGEVEER 50.000 hoge Italiaanse ambtenaren en gemeente- en provin ciale secretarissen zijn maandag een staking van 48 uur begonnen.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 1