PvdA weifelt over toekomstschets BIETEN ALS OBSTAKEL VOOR VERKEER 11,70 1/1 fles DR. E. J. PRINS: EEN MENING GAAT EEN EIGEN LEVEN LEIDEN Koud Res.-politie Terneuzen wint opnieuw beker bij schietwedstrijden Verkoop van dorpshuizen wordt gestimuleerd f Niet duidelijk KINDEREN SHOWDEN TROETELDIEREN V stad streek 3 i■Minimin IIIIII commentaar L. Dekkers 25 jaar bij AMRO-bank mm HOUDING SELECTIE Vergadering van Raiffeisenbank Sint-Jansteen POLITIEK B. en w. Hulst bestuderen problemen instructiebad te Graanw COGNAC NAPOLEON Wethouder Don: Elke vier jaar ander korps ambtenaren AUTOKEURINGEN IN VLISSINGEN Oostburgs ziekenhuis geeft lening uit ST.-NICOLAAS BEZOCHT ENKELE Z.-VLAAMSE DORPEN Maandag 29 november 1971 TAE Partij van de Arbeid in Zee- land heeft in Aardenburg een studieconferentie gewijd aan de ontwikkelingsschets voor Zeeland van het provinciaal bestuur. Centraal in de discussie stond de vraag in hoeverre de geschetste economische groei tot 1985 (lees: meer basis industrieën aan diep vaarwater) het welzijn van de bevolking zal ver minderen als gevolg van mogelijke aantastingen van het leefklimaat. Kort gezegd: is men bereid blijvende welvaart te betalen met een stuk welzijn. Ondanks de diepgang en uit voerigheid van de discussies kwa men de conferentiegangers er niet helemaal uit. De ontwikkelingsschets werd, weliswaar voorzien van tal rijke kanttekeningen, verworpen noch met grote bijval ontvangen. In de algemene conclusie, die aan het eind van de besprekingen min of meer behoedzaam werd geformu leerd, werd gewag gemaakt van een aarzelende opstelling tegenover de inhoud en strekking van de ont wikkelingsschets. Eerlijk gezegd hadden wij van een conferentie van een politieke partij als de P. v. d. A. meer dan een weifelende houding verwacht. In feite gaat het hier immers om niet meer of minder dan de toekomst van de provincie Zeeland en haar be: volking. Er zal liever vandaag dan morgen gekozen moeten worden voor de fee van de welvaart, zij het niet ten koste van alles of voor het spook van de werkloosheid. De P.v.d.A. is de eerste partij die de ontwikkelingsschets in het open baar in discussie heeft gebracht. La ten we hopen dat zij en ook andere partijen en groeperingen in Zee land zeer spoedig tot een duidelijker standpuntbepaling ten aanzien van de economische groei van dit ge west zullen komen. (Van onze correspondent) AXEL Op 1 december viert de heer L. Dekkers zijn 25-jarige ambtsjubileum bij de AMRO bank in Axel. De jubilaris die geboren is in IJzendijke en nu woonachtig is in St. Jansteen, begon zijn loopbaan in Hulst. Naast employé op de AMRO-bank is de jubilaris ook nog „landbou wer", want zijn grote hobby is zijn tuin. Hij heeft een grote tuin waarin veel sparren en fruitbomen staan en waar ook groente wordt gekweekt. Elke vrije minuut brengt de heer Dekkers in „den hof" door. Hij wenst aan zijn zilveren jubileum geen bijzondere aandacht te beste den en houdt alleen een intern feest met directie en collega's HM ■-* Morgen, dinsdag 30 nov. Bergen op Zoom 1.20 en 13.42; Hansweert 0.43 en 13.02; Terneuzen 0.11 en 12.29; Vlissingen 12,01; We- meldinge 1.10 en 13.32. Vooruitzichten voor dinsdag en woensdag, opgesteld door het K.N.M.I.: Enige tijd regen en overdag tamelijk koud. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor dinsdag: aantal uren zon: 0 tot 2; min.-temp.: omstreeks nor maal; max.-temp.: 0 tot 4 graden on der normaal; kans op een droge pe riode van minstens 12 uur: 70 pro cent; kans op een geheel droog et maal: 40 procent. Voor woensdag: aantal uren zon: 0 tot 3; min.-temp.: omstreeks nor maal; max.-temp.: 0 tot 5 graden on der normaal; kans op een droge pe riode van minstens 12 uur: 70 pro cent kans op een geheel droog et maal: 40 procent. (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG Een beetje angstvallig heeft de studieconferentie van de Partij van de Arbeid, het afgelopen weekeinde gehouden in het vormingscentrum Van Eeghenhuis te Aardenburg, zich er van weer houden een duidelijk standpunt te bepalen over het al dan niet ge wenst zijn van een uitbreiding van de industrie in Z.-Vlaanderen met 1000 hectare, zoals in de ontwikkelingsschets voor Zeeland is ge poneerd. Kennelijk wilden, met name de aanwezige Zeeuwse statenleden, zich niet bij voorbaat vastleggen op een concrete uitspraak over deze mogelijke in dustrie-uitbreiding. Mr. J. P. Boersma, lid van Gede puteerde Sta-ten, merkte op dat het nog niet zeker is dat die 1000 ha. industrieterrein bij Ossen-issa gesitu eerd zal worden. Het statenlid dr. E. J. Prins vond het onjuist nu a-1 te stellen dat de industrie-uitbreiding in Zeeuwsch- Vlaanderén afgewezen of toegejuicht zal moeten worden. „Ik ben bang dat, wanneer we hier op deze studieconferentie, tot de conclusie komen da-t industrie uitbreiding in Zeeuwsch-Vlaanderen niet of minder gewenst is, een der gelijke mening een eigen leven gaat leiden". Het statenlid Visser had aan het eind van de studieconferencie over de ontwikkelingsschets Zeeland om een samenvattende conclusie ver zocht, waarin is opgenomen dat de noodzaak van 1000 ha nieuw indus trieterrein in Zeeuwsch-Vlaanderen in de ontwikkelingsschets niet vol doende is geargumenteerd. Uiteindelijk mondde de discussie uit op het kenbaar maken van een aarzelende houding tegenover de ontwikkel-inigsschets van het provin ciaal bestuur. De materie was om te beginnen door drip discussiegroepen bestu deerd. Volgens een van deze groe pen vertoont de ontwikkelingsschets nogal wat tekortkomingen. Er is geen aandacht besteed aan de posi tie van de vrouw dn het arbeidspro ces. Ook ontbreken er de voorwaar den voor een sociaal vestigingsbe leid in ten aanzien van nieuw te vestigen industrieën. Niet duidelijk is aangegeven hoe de leefbaarheid op het platteland in de nabijheid van industrieën is. Verder ontbreekt in de schets een geïntegreerd mi lieubeheer. Een andere discussiegroep geloof de dat een vermindering van het economische groeitempo te bereiken is door een juiste selectie van be drijven, een goede technische bege leiding en ruimtelijke ordening als mede het kweken van een goed bestuursapparaat. „Hogere welvaart geeft niet automatisch hoger wel zijn", was een van de conclusies van deze -groep. Andere conclusies: in de ontwik kelingsschets wordt te weinig aan dacht besteed aan de recreatie. De voorkeur werd door sommigen uit gesproken om de 1000 hectare nieu we industrie niet bij Ossenisse maar (ADVERTENTIE) goede (maandag)morgen! (Van onze correspondent). ST. JANSTEEN De algemene vergadering van de coöperatieve raiffeisenbank St. Jansteen-Clinge in het verenigingsgebouw te Sint- Jansteen werd door een 100tal lb- den bijgewoond. Door de fusie met de raiffeisen- banken te Koewacht en Boschkapel- le werd via een wijziging van de statuten de naam van de coöperatie ve raiffeisenbank „St. Jansteen- Clinge" veranderd in coöperatieve raiffeisenbank St. Jansteen en om streken. Aangezien geen andere kandidaten waren voorgesteld, werden de door het bestuur voorgestelde kandidaten aangenomen. Het bestuur zal dus worden uitgebreid met de heren B.F.J. Plasschaert te Koewacht, A. van Darnme Koewacht, L. Ducheine en P. de Rooy, beiden uit Boschka pelle, ferwijl in de raad van toezicht zitting zullen nemen de heren G.C.E.M. Dierick en G. de Gronckel uit Koewacht. R.F.J. de Nijs en A. Lous uit Boschkapelle. Deze algemene ledenvergadering was binnen een half uur afge werkt. langs het Baalhoekkanaal te situe ren, omdat deze uitbreiding zich daar zeer geleidelijk kan ontplooi en. In een van de discussiegroepen kwam een meerderheidsstandpunt naar voren om de economische ont wikkeling in Zeeland nog iets ster ker af te remmen dan in de ontwik kelingsschets is aangegeven en wel door een scherpere selectie van on dernemingen. Zeeuwsch-Vlaanderen dient, volgens sommigen, te worden gezien als een ruimtelijke een heid. Slotopmerking van Gedeputeerde Boersma: „Als blijkt dat industrie uitbreiding in Oost-Zeeuwsch-Vlaan deren per se niet gewenst is dan zullen we onze economische politiek moeten veranderen". (Van een onzer verslaggevers) HULST Burgemeester P. Molt- hof van Hulst heeft meegedeeld, dat b. en w. zich nog zullen gaan verdiepen in het instructiebad van Graauw. In figuurlijke zin dan wel te verstaan. Zoals bekend is het bad super onrendabel: er moeten jaar lijks verschillende tienduizenden guldens worden „ingepompt" en daar staat een inkomstenpost van 1500 gulden tegenover. „We zijn er nog steeds- niet uit", aldus burgemeester P. Molthoff, die daaaraan toevoegt, dat de uitgaven gesteld tegen over het nut praktisch niet meer verantwoord zijn. Een ge deeltelijke verlichting van de moei lijke financiële positie is de gedeel telijke sluiting van het bad geweest, waardoor er sprake is van een selec tiever en geconcentreerd gebruik. Zelfs definitieve sluiting van het instructiebad is geen -oplossing, om dat de gemieenite dan jaarlijks nog tegen een vaste lastenpost van zeker 20.000 gulden zit aan te kijken. Ver wacht wordt dat voor verkoop van het bad de animo wel erg gering zal zijn. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De bietenoo'gst in Zeeuwsch-Vlaanderen leidt meer dan eens tot toestanden zoals op deze foto is afgebeeld. Op de rijks weg bij IJzendijke heeft een bieten lader een deel van zijn vracht verlo ren. De bieten leveren een niet on gevaarlijk obstakel op voor passe rende automobilisten. (ADVERTENTIE) wordt verpakt in luxe doos. WIJNHANDEL VAN DER HEIJDEN N.V. Gentsestraat 2 HULST (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG Tijdens de studieconferentie van de PvdA in Zeeland over de ontwikkelingsschets voor Zeeland sprak een van de deel nemers de vrees uit dat de vorming van grotere gemeenten wel eens zou kunnen leiden tot een steeds grotere invloed van de ambtenaren op het beleid in die gemeenten. Wethouder A. Don van Domburg was dit kennelijk uit het hart gegre pen. Hij zei: „Ik loop nu al heel wat jaartjes als partijlid, raadslid en te genwoordig als wethouder mee. Je voelt je als een soort frontsoldaat voor je partij, maar soms vraag ik me af waarom ik dat allemaal doe. Dan denk je wel eens of het mis schien zin heeft om om de vier jaar een heel nieuw ambtenarenkorps te kiezen". (Van onze correspondent) TERNEUZEN De Mr. Van Aartsen (wissel)beker, door de commissaris der koningin in de provincie Zeeland beschikbaar gesteld voor de winnaars van de jaarlijkse schietwedstrijden op pistool en revolver, is opnieuw (voor de tweede maal) gewonnen door de reserve-gemeentepolitie van Terneuzen. De wedstrijden hadden zaterdag op de overdekte schietbaan plaats. In totaal namen vijftig reservisten van de Zeeuwse rijks- en gemeente politie er aan deel. De Temeuzense reserve-gemeen tepolitie, die in totaal 173 puniten behaalde, kreeg van de hoofdinspec- .teu-r-korpschef, de heer E. Hubregt- aen-, ook de eerste groep&prijs, een wisselbeker uitgereikt. Met 170 pun ten volgde de reserve-gemeentepoli tie van Middelburg, die daarmee de standaard door burgemeester Aschoff van Terneuzen geschonken mee naar huis kon nemen. Als derde behaalde de reserve- rijikspolitie Oost-Zeeuiwsoh-Vlaande- -ren 160 punten een standaard, ge schonken door de korpschef van de Temeuzense gemeentepolitie. De vierde prijs (152 punten) behaalde de reserve-gemeentepolitie van Goes. De serserve-rijkspolitie West- Zeeuwsch-Vlaanderen eindigde met 136 punten als vijfde, de reserve- gemeentepolitie Vlissingen werd met 119 punten zesde en de reserve- rijikspolitie van Midden- en Noord- Zeeland behaalde 109 punten en de zevende groepsprijs. Individuele winnaars waren: 1 J. Francois, Middelburg, 47 punten- '2 P. Mardnissen-, Middelburg, 46. 3 J. v. d. Velden West-Z.Vl., 43 4 J Lahir, Middelburg, 43. S. J. Din-ge- mans, Middelburg, 42. 6 P. Meijer, Terneuzen, 42. 7 J. Pikkaart, Goes 42. 8 M- Tha-len, Terneuzen, 41. 9 B. Meerman, Vlissingen, 41. 10 J. Lie- vense, Middelburg; J. Paauwe, Goes en H. Jeuk-ens, Goes, elk 40. 13 M. van Riet, Goes, 39. 14 A. Leijs, Terneuzen 38, 15 J. Crince, Terneu zen, 37. De troostprijs was voor F. Hamelink van de reserve-rijkspolitie Oost-Zeeuwsdh:Vlaandteren. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Op het parkeer terrein bij het koopcentrum Groe nendijk aan de Mercuriusweg te Vlissingen kan men dinsdag 30 no vember en woensdag 1 december terecht voor het gratis laten keuren van de auto. Gekeken wordt dan voornamelijk naar de toestand van de banden, schokbrekers en accu's. De technici zijn aanwezig van 9 tot 12 uur er van 13 tot 21 uur. Onder grote belangstelling van buurtschap De Vuilpan te Eede hebben de heer en mevrouw A. Reybroeck Boerjan hun zestigjarig huwelijksfeest gevierd. Zaterdag kwam het college van burgemeester en wethouders het diamgnten echtpaar gelukwensen. Het feest werd bijgewoond door drie kind eren van het echtpaar, twaalf klein kinderen en zes achterkleinkinderen. (Van een onzer verslaggevers) HULST B. en w. van Hulst zijn van mening, dat overdracht van ge meenschapshuizen binnen de ge meente aan particuliere stichtingen bevorderd moet worden. In de aan biedingsbrief bij de begroting wor den met name de gemeenschapshui zen van Clinge, Nieuw-Namen en Heikant genoemd. In de aanbiedingsbrief wordt ver der nog gezegd dat er over gedacht wordt in het komend jaar een voor-j stel te doen om het voormalig ge meentehuis in St.-Jansteen te verko pen. Het gebruik van het voormalig gemeentehuis als activiteitencentrum betekent in feite een concurrentie van het verenigingsgebouw, zo me nen b. en w. Met betrekking tot de sportaccom modaties is het college van mening, dat deze moeten worden aangepast en uitgebreid zo daaraan voldoende behoefte bestaat én de financiële middelen dit toelaten. Naar uitbrei ding van de voetbalvelden in Graauw en Nieuw-Namen zal even eens worden gestreefd, evenals naar het in eigendom verwerven van de ze velden. (.Van onze correspondent). SAS VAN GENT Weder om heeft men voor de Sas- se jeugd een dierendag gehou den. Deze werd zaterdag uitgewerkt door de vereniging van Sasse Vogel vrienden. Plusminus 162 kinderen kwamen met een dier naar de zaal in Planetarium. De jury had het druk met db keuring van 285 dieren inallerlei soorten. Alex van Boven won met zijn hond de eerste prijs en de beker. Tweede en derde prijs kregen Esterde Roos met haar mar mot en Hetty de Haas met haar vogel. (Van een onzer verslaggevers). OOSTBURG De stichting Sint- Antonius Ziekenhuis in Oostburg gaat een 8,75 pet. 30jarige obliga tielening van f 9 miljoen a pari uitgeven ter consolidatie van het bankkrediet dat opgenomen is voor het in aanbouw zijnde nieuwe zie kenhuis. De inschrijvinig op deze lening, die van 1 januari 1983 af a pari zal worden afgelost in 20 gelijke jaar lijkse termijnen, staat open op 3 december. Vervroegde gehele of ge deeltelijke aflossing is, blijkens het prospectus, uitsluitend toegestaan van 1 januari 1983 af en wel tegen 101,5 pet in 1983 tot en met 1987 en tegen 101 pet daarna. De stortings datum is -3 januari. Officiële note ring van de obligatie op de Amster dam-se effectenbeurs zal worden aangevraagd. De totale kosten van -gebouwen en inrichting van het nieuwe 121 bed den tellende ziekenhuis, dat eind 1972 zal worden opgeleverd, worden geraamd op f 17,5 mlnd. Het boven de huidige emissie benodigde bedrag zal in 1972 of 1973 worden aange trokken eveneens via een obligatie lening en-of onderhandse lening, waarvoor een regeling met de ban kier is getroffen. De stichting heeft zoals bekend ook de bouw van een nieuw ver pleegtehuis voor langdurig zieken in voorbereiding. De financiering van dit verpleegtehuis zal ondershands geschieden. (Van onze correspondenten) VOGELWAARDE Sinterklaas heeft zaterdag, vergezeld van zijn pieten, een bezoek gebracht aan Vo gelwaarde. De hoge gast begaf zich eesrt naar de kleuterschool in Stop peldijk, waarna hij, gezeten in een open sportwagen, met zijn gevolg en voorafgegaan door de fanfare uit Terhole naar de kleuterschool in Boschkapelle ging. Vervolgens arriveerde de simt in het "Dorpscentrum", waar hij werd opgewacht door de kinderen van de lagere school met hun ouders. In hun dorpscentrum waren ongeveer 375 personen aanwezig. Hier werd de goedheiligman verwelkomd door burgemeester mr M. Somers van Hontenisse. Deze* vroeg hem toch vooral eens langs te gaan bij minis ter Drees om te bewerkstelligen dat er spoedig een vaste oeververbin ding zou komen en de verhoging van de veertarieven niet door zou gaan. Als de minister hiertoe niet bereid was, moest hij maar in de zak gestopt worden. Nog echt ouderwets, n.l. gezeten op een wit paard bracht Sin-t- Nicolaas een bezoek aan manege St. George te Absdiale, waar hij de kinderen ontving. Sinit-Nioolaas was vergezeld van zwarte pieten, waarbij hem er een op een bruin paard assisteerde. Na dit bezoek werden de paarden in een veewagen geladen en ver voerd naar café 'Het Kuipje' te St. Jansteen van waaruit de harmonie St. Jan de sint en zijn gevolg begeleide bij een rondgang door het dorp. In het wit- gele kruisgebouw wer den vervolgens de kinderen ontvan gen en mochten zij allen cadeaus in ontvangst nemen.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 3