Palestijnse wraak in Egyptische hoofdstad CITIZEN BISSCHOPPEN ERNST EN BLUIJSSEN TERUG Borussia op televisie Voetbalfans vernielen trein Ruime steun voor De Zeeuw na kritiek uit partijraad Politie zoekt 23-jarige man na ontvoering hoofdagent LOODZWARE TELEFOON KABEL BEREIKT KUST BIJ DOMBURG Nederlands paar met vier kléine kinderen vijf maanden met vakantie op andermans kosten De zeventien voor Oranje- Schotland Ministerraad besprak Ionen en prijzen KVP-voorzitter: wij moeten de partij openbreken pS'StaniSt l# W II U In Mm Li Li Lp WW bXuv^'d?mai5^fntn™èigf Woedende taxichauffeurs probeerden zeeman te lynchen Zeeuwse PPR- Statenleden: oud tarief voor tijdig aangevraagde paspoorten Lof voor Hoessein Gevolgen Geen keus ■mum Dodelijk schot vermoedelijk wraak voor inferieure drugs Japanse precisiefechniek V Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum mm m m |h m per advertentie 2,40, .exclusief 4% B.T.W Hoofdredacteur: L. Leijendekker Mk B B IP" I 1 111 Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- W B m B m B B tm JÊb Bi B ffi 8 jfó.iw advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel meer Redactie- en administratie-adres: H HJ HH B H H Bn B B IIBw 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (011 50) 79 20 BB BH ^^B B B WfT^ B Wj B B BH BH inclusief 4% B.T.W. B B^B ^^B XfBr Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Gironummer 1114111. maandag 25e Jaareani? t.n.v. n.v. Uitgevers Maatschappij De Stem, uTOTTnifDnn 1 nrri at 0010 Voor het maandagnummer: Vrijdag tot v.m. Reigerstraat 16, Breda. 29 NOVEMBER 1971 No. 8713 ll uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van onze sportredactie) DEN HAAG Dr. Frantisek Fahdronc, bondscoach van de KNVB heeft de volgende 17 spelers uitge nodigd voor de centrale training in Zeist, die vandaag wordt gehouden met het oog op de interlandwed strijd Nederland-Schotland (1 de cember in Amsterdam): Van Feye- noord: Van Hanegem, Israël, Jansen en Wery. Van FC Twente: Schrij vers, Pahlplatz, Jeuring, Drost. Van Ajax: Neeskens, G. Muehren, Krol, Keizer, Hulshoff en Cruyff. Van PSV Van Beveren en Hoekema. Van Spar ta: Venneker. SCHIPHOL (KNP) De bisschoppen van Den Bosch, drs. J. Bluijs- sen en van Breda, H. Ernst, hebben in Rome met de kardinalen-prefec ten Seper en Wright van de congregaties voor de geloofsleer en voor de geestelijkheid, overleg gepleegd over de experimentele uitgave van de cursus catechese van de hoogste drie klassen van het HAVO en VWO, die is uitgegaan van de Stichting Ons Middelbaar Onderwijs in Noord- Brabant. De twee bisschoppen hadden zelf om het onderhoud verzocht omdat zij het noodzakelijk vonden na ontvangst van een schrijven van de twee kardinalen nadere toelichting te geven en de bezwaren van de twee congregaties te bespreken. Dit mede in verband met eigen bezwaren, die reeds in een onderhoud met de auteurs-deskundigen en leden van het hoofdbestuur van Ons Middelbaar Onderwijs ter sprake zijn ge bracht. Over de resultaten van het overleg in Rome kunnen op dit mo ment nog geen nadere mededelingen worden gedaan, omdat hierover eerst nog contact moet plaatsvinden met de bisschoppenconferentie en de betrokkenen. De twee bisschoppen hopen met dezen tot een oplos sing te kunnen komen, die de bezwaren welke tegen de cursus gerezen zijn, kunnen wegnemen. Naast gesprekken met de beide curiekardinalen heeft bisschop Bluijs- sen zaterdag ook een onderhoud gehad met paus Paulus. (Van een onzer verslaggevers) BERLIJN Het is reeds zeker, dat op de Westduitse televisie woensdagavond a.s. de extra-Europa cupwedstrijd Borussia Mönchen- Gladbach - Inter Milan zal worden uitgezonden. Het Berlijnse stadion is reeds zo goed als uitverkocht en het bestuur van Borussia Mönchen-Gladbach heeft reeds te kennen gegeven, dat men geen bezwaar heeft tegen een directe uitzending. De wedstrijd zal in ieder geval niet door de Nederlandse televisie worden overgenomen, omdat gelijk tijdig in Amsterdam de vriend schappelijke interland Nederland- Schotland wordt gespeeld. ROTTERDAM (ANP) Een Portugese zeeman heeft zaterdagavond laat in Rotterdam een complete rel ontketend, waarbij meer dan 100 taxichauffeurs gepoogd hebben de man te lynchen. Op de 's Gravendijkwal bij de Binnenweg kwam de Portugees, die de straat wilde oversteken, lichtelijk in aanraking met een passerende taxi. Hij werd daarbij niet gewond. Niettemin wond hij zich over dit voorval zo op, dat hij een klap op de auto gaf. De taxichauffeur nam dit niet, stapte uit zijn auto en pakte de Portugees bij de hals beet. Zijn tegenstander duwde hem met geweld tegen de wagen aan. Via de mobi lofoon waarschuwde de taxichauffeur daarop zijn collega's. Al gauw kwamen enkele taxi's opdagen. De Portugees vluchtte vervolgens een café binnen. Met stokken rosten de taxichauffeurs de zeeman af. De in middels gealarmeerde politie trachtte de man te ontzetten en de taxi chauffeurs ertoe te bewegen te verdwijnen, omdat het verkeer vol komen in de knel raakte. De woedende chauffeurs poogden de zeeman echter te lynchen. Er ontstond een chaotische vèchtpartij waarbij ook enige persfotografen werden aangevallen. De waarnemend commandant van politie had moeite de explosieve toestand in de hand te houden. Onder groot protest van de chauffeurs slaagden zijn manschappen er echter in de Portugees in een politie-auto te krijgen en af te voeren. De taxichauffeurs trokken zich daarop terug. UTRECHT (ANP). Gistermiddag na afloop va nde wedstrijd Feyen- oord—Sparta in de Rotterdamse kuip hebben voetbalenthousiasten hun vernielzucht botgevierd op de Neder landse Spoorwegen. In een extra-trein van het stadion naar Schiedam vernielden zij tussen het stadion en Rotterdam C.S. een deel van de wandbekleding van de trein. Op het centraal station trok ken ze elders aan de noodrem, zodat de N.S. tenslotte besloot de trein niet naar Schiedam te laten vertrekken, maar op het centraal station te laten staan. De supporters stapten toen maar over op een andere trein naar Schie dam, waarin ze verbandtrommels uit het conducteursverblijf haalden en de inhoud ervan over de grond gooiden. PREMIER JORDANIË VERMOORD (Van onze redactie buitenland) CAIRO De premier van Jordanië, de 51-jarige Wasfi Teil, is gistermiddag te Cairo, voor het hotel Sheraton, doodge schoten. Hjj werd aangevallen door waarschijnlijk zeven Palestijnen leden van de „zwarte septemberbeweging" van wie er vier zjjn gearres teerd. Premier Teil werd met kogels doorzeefd. Na de aanslag trok- ken Egyptische soldaten en agenten een ring om het hele hotel. Men stond schouder aan schouder en niemand mocht het gebouw verlaten of betreden. Bij de aanslag kreeg de Jordaanse minister van buiten landse zaken, Mohamed Salan, een kogel in de voet. Premier Teil vertegenwoordigde zijn land als hoofd van de Jordaanse delegatie op een conferentie van de defensieraad van de Arabische Liga, waaa' men een gezamenlijke stra tegie zou opstellen in de strijd tegen Israël. De buitenlandse gedelegeer den werden te Cairo zwaar bewaakt, vooral Teil, omdat die in Palestijnse kringen zeer gehaat was wegens zijn optreden 'tegen de guerrillastrijders in Jordanië in september 1970. De „zwarte september-beweging", die de aanslag pleegde, is gesticht om de dood der Palestijnen te vergelden, die toen in september '70 tij dens de felle gevechten met de Jor daanse troepen sneuvelden. Teil zou de man zijn geweest, die koning (Van onze correspondent) MIDDELBURG. Twee Zeeuwse P.P.R.-Statenleden, C. van Water schoot en J. v. d. Voorde, hebben het college van G.S. schriftelijk vragen gesteld over de verhoging van de pas poortgelden. Zij vragen of G.S. ken nis hebben genomen van de publika- ties waarin vermeld stond dat de Provincie Noord-Brabant zich op het standpunt stelde dat de verhoging van paspoortleges niet gold voor die genen die tijdig voor of op vrijdag 19 november 1971 hun aanvragen hadden ingediend. Is het juist, aldus de vragenstel lers, dat de paspoortlegesverordening gold voor degenen die een aanvraag indienden op maandag 22 novem ber? En dat aangezien de aanvragen van paspoorten via de gemeenten is geregeld een aanvrage gedaan bij de gemeente vóór 22 november 1971 als tijdig gedaan dient te worden be schouwd? Is het college dan niet van mening dat aan vele Zeeuwen groot onrecht is aangedaan en dat er een niet te aanvaarden onderscheid wordt gemaakt tussen burgers van de ge meenten die dicht bij het provinciale bestuurscentrum zijn gelegen en de burgers van die gemeenten die ver der afgelegen zijn? Blijft het college op het standpunt staan dat voor aan vragen van paspoorten bij de ge meente gedaan vóór of op vrijdag 19 november 1971 en pas maandag 22 november 1971 of later op de Pro vinciale Griffie binnengekomen de nieuwe legesbepaling geldt? Meent het college dan niet dat het de mogelijkheid had moeten schep pen de gemeenten in de gelegenheid te stellen om de paspoortaanvragen hetzij op vrijdagavond 19 november hetzij op zaterdag 20 november 1971 bij de provinciale griffie te depone ren en de gemeente telefonisch of telegrafisch van die gelegenheid in kennis had moeten stellen? De Statenleden vragen tot slot of het college bereid is stappen te on dernemen om alsnog de bij de ge meenten tijdig aangevraagde pas poorten af te geven op basis van vroegere legesbepalingen. Hoessein toen aangeraden had: „Sla toe, of u bent uw koninkrijk kwijt". Door de Palestijnse verzetsstrijders werd hij beschouwd als „de heul" van koning Hoesgein. Men meent, dat het moeilijk zal zijn om een an dere politicus te vinden, die de durf zou hegben om Tells politiek van „liquidatie van de Palestijnse ver zetsbeweging" voort te zetten. Ko ning Hoessein heeft de minister van financiën, Achmed El-Lausi, tijdelijk belast met het premierschap. Voordat Hoessein dit deed, had hij via de radio de moord op de premier bekendgemaakt. In diezelfde radiotoespraak riep hij de Jordaanse bevolking op tot nationale eenheid. „Op al deze misdaden is maar één antwoord mogelijk", zei Hoessein. „Ik verzoek een ieder van u om meer vertrouwen in nationale eenheid en om meer aanhankelijkheid daartoe". Hij kondigde een rouw van veertjjg daigen af aam het hof. Hoessein noem de Teil „een groot soldaat, die tot Zijn laatste ademtocht heeft gevoch ten voor de Jordaanse waardigheid, vrede, veiligheid en vooruitgang. De verraderlijke hand die zich uitstrekte en Wasfi Teil velde in een poging onze nationale eenheid te vermoor den, staat definitief in de dienst van de vijand", zei Hoessein. Die vijand is in dit geval dus de „zwarte september-beweging". Vier leden daarvan die over Syrische paspoorten beschikten zijn bij de aanslag aangehouden. Het zijn Mon- zer Soliman Chalifa, Gawad Chalil Baghdadi, Ezzat Achmed Raiban en Zayar Moenzar Cadam, die bij hun arrestatie werden gewond. De meningen over de gevolgen van deze moord lopen uiteen. Som mige commentatoren in Israël me nen, dat Hoesseins positie mogelijk is verzwakt en dat de moord nieuw bloedvergieten tussen de Jordaniërs en de Palestijnen 'tot gevéJg zal hebben. Anderen achten Hoessein sterk genoeg in het zadel zitten om het land rustig te houden. President Nixon gewaagde in een commentaar van „zeer verontrustend nieuws". In New York zei de secretaris-generaal van het actie-comité voor Ameri kaans-Arabische betrekkingen, Mach- di, dat Wasfi Teil een „min-tiran" was, die geprobeerd had de Pales tijnse verzetsbeweging te vernietigen. „Wij voorspellen, dat iets dergelijks ook zal gebeuren met koning Hoes sein, tenzij hij aftreedt", aldus Miachdi. DEN HAAG (ANP). De minis terraad is zaterdagmiddag in Den Haag bijeengeweest om onderling van gedachten te wisselen over het vraagstuk van lonen en prijzen. De bijeenkomst diende ter voorbereiding van de gesprekken, die vertegen woordigers van het kabinet op don derdag 2 december zullen hebben met delegaties van de werkgevers (donderdagmiddag) en werknemers (donderdagavond) (ADVERTENTIE) i (Van onze parlementaire redactie) ROTTERDAM „Als de partijraad mij tot KVP-voorzitter kiest, kiest zij niet tevens voor de koers die ik zelf voor de KVP zo voorsta. De discussie daarover moet immers nog beginnen en om tot een goede keus te komen zal ik alle nuanceringen in de partij naar boven laten komen". Deze belofte deed dr. ir. D. de Zeeuw zaterdag op de partijraad van de KVP, die hem na kritiek van ver schillende afgevaardigden uiteinde lijk toch met overgrote meerderheid tot partijvoorzitter maakte. Bij de door de partijraad gewenste schrifte. iijkc stemming er waren geen te genkandidaten behaalde dr. De Zeeuw 87 stemmen. Negentien afgevaardigden (ruim 17 pet.) stemden blanco, 2 stemmen waren ongeldig. Doelend op zjjn omstreden uitspra ken in enkele interviews over een nieuwe open partij en daaruit te ver wachten verlies van aanhang zei dr. De Zeeuw: „Ik heb bewust mijn nek uitgestoken en ben bewust weinig prudent geweest. Ik wil weten wat er leeft en de partij niet afbreken maar openbreken. We moeten tot een duidelijke keuze komen. Ondanks een goed program heeft de KVP naar al le kanten teveel aanhang verloren. We moeten ontdekken waarom. Mis schien zullen we in de toekomst weer verliezen, maar dan zullen we ten minste weten waarom". aa/n AR en CHU. De scherpste kritiek op De Zeeuw kwam van de Beverwijkse afgevaar digde en Tweede-Kamerlid A. J. Hermsen. Hij zei: „Ik stond niet ach ter De Zeeuw, maar aanvaard zijn verkiezing. Daarmee is echter nog geen keus gemaakt voor de toekom, stige partijkoers. Velen willen aan één inspiratiebron (de christelijke) voor de partij blijven vasthouden. De voorzitter moet een bindende figuur zijn." De heer Bakker zei namens een deel van de Leidse delegatie: „We hebben geen keus. Maar het verzet is niet gebroken. Ik verlang schrifte lijke stemming, omdat de heer De Zeeuw moet weten in hoever de par tijraad achter hem staat.'' (Vervolg op pag. 5.) 0 Op de foto de Jordaanse premier Wasfi Teil, zittend aan het hoofd van de delegatie van zijn land. Zijn vrien den noemden hem „een goed soldaat en goed vaderlander", zijn vijanden gewagen van een „min-tiran en de beul van koning Hoessein". ROTTERDAM (ANP). De Ne derlandse politie zoekt op het ogen blik de 23-jarige Ernst Kristiaan van Oossanen in verband met de ontvoe ring van de Rotterdamse hoofdagent van politie Jan van Hattem op woensdag 24 november. Volgens een woordvoerder van de Rotterdamse politie is deze man hij zou een psychopaat zijn met een zwervend bestaan de vermoedelijke dader van de ontvoering, die een grote po litiemacht urenlang tot grote activi teiten noopte. Alle politiekorpsen hebben inmid dels een signalement van de gezoch te man ontvangen. De Rotterdamse politie hoopt zo snel mogelijk enkele foto's van de psychopaat vrij te kun nen geven voor publikatie. BIJ DE Latijns-Amerikaanse dansen heeft het Westduitse beroepsdans paar Rudolf en Mechthild Trautz za terdagavond in West-Berlijn zijn we reldtitel met succes verdedigd. Onze kollekties hebben reeds vele talen gesproken. Maaromdat we veel exporteren hoeft u nog niet naar New-York, Wenen of Parijc. Hier in het hartje van Brabant tonen wij u onze: exclusieve modellen uit eigen atelierf, veelvoud van bontsoorten, ruime sortering in bonthoeden en sjawls. DEN HAAG (ANP). Achtergrond van de schietpartij in de Haagse Osi- bisa-bar, die de 24-jarige Surinamer Jimmy Hothleuf het leven heeft ge kost, is vermoedelijk de handel in verdovende middelen, aldus de Haagse politie. De aanwijzingen zijn nog vaag, maar de recherche is bij het onderzoek ter ore gekomen, dat er een vete zou bestaan tussen een groep Nederlanders en een groep Su- rinamers. Oorzaak van de vete zou zijn de slechte kwaliteit van verdovende middelen, die de Surinamers aan de Nederlanders zouden hebben ge leverd. Men kwam verhaal halen. Twee mannen zijn inmiddels gear resteerd. (Van een onzer verslaggevers) DOMBURG. Als een monster achtige grote zeeslang met oranje vinnen dreef zaterdagochtend een loodzware, acht centimeter doorsnee metende intercontinentale telefoon kabel op de Nederlandse kust in Domburg af. Gedragen door meer dan honderd oranje luchtkussens maakte de nieuwe telefoonlijn met Engeland een perfecte landing nadat eerdere pogingen tot driemaal toe wegens te slecht weer waren mislukt. De deining was zaterdag licht ge noeg bevonden om de kostbare en kwetsbare versterkers die in de nieu we „intercont-lijn" ingebouwd zijn, overboord te zetten van het PTT- kabelschip „Direkteur-generaal Bast". Dit schip voer tot 400 meter onder de kust en begon daarna met het voorzichtig uitrollen van de kabel, voorafgegaan door een lange nylon- tros, die door een motorsloep naar het Domburgse strand werd getrokken. Voor de branding werd deze tros overgenomen door een zodiac-rub- berboot (het type waarmee het korps mariniers zijn landingen pleegt uit te voeren) met aanhangmotor en 4 goed toegeruste duikers. Deze bracht de nylon-„aangever" via een reep aan land. Via een „dodenbed", een houten installatie op het strand waardoorheen de tros werd geleid, werd de kabel hierna door een even wijdig aan het strand rijdende trek ker aan land getrokken en in een al eerder door aannemer Hoogenboom uit Spijkenisse gegraven sleuf op het strand en in de duinen gelegd. De De „Di.-gen. Bast" voer hierna en na de verankering van de kabel, van het strand weg om de 12 zeemijlen lange nieuwe telefoonlijn verder uit te rollen. Hierbij is met exacte plaatsbepalingsapparatuur de loop precies in kaart gebracht, zodat het schip in maart, als de hoofdkabel wordt gelegd, het uiteinde van het kust-stuk kan opvissen. (Vervolg op pag. 2.) (ADVERTENTIE) Dames Automatic Juweliersgarantie vanaf 163,50 Verkrijgbaar bij de erkende' horloger. Importeur: j. Hart N.V. Amsterdam. Tevoren had zijn aanvankelijke te genkandidaat, waarnemend partij voorzitter Dick Laan, tot de partij raad geroepen: „Denkt u werkelijk dat ik onder De Zeeuw vice-voorzit- ter zou willen zijn als ik geen ver trouwen had in hem, in mezelf en het gehele nieuwe dagelijkse be stuur?". De heer Laan bestreed dat de heer De Zeeuw zou aankoersen op een open algemene volkspartij zon der zich veel gelegen te laten liggen SASSENHEIM (ANP) Vijf maanden lang heeft een Sassenheims paar, op kosten van anderen, met vier kleine kinderen door Europa rond gezworven, waarbij zelfs een uitstapje naar Perzië werd gemaakt, zo heeft de politie van Sassenheim gisteren meegedeeld. Die financiering door anderen geschiedde niet vrijwillig: hoteliers, garage houders en andere lieden werden door het paar, de 27- jarige mevrouw Y. M. en de 24-jarige bloembollenarbei der R. J. van D., opgelicht, aldus de politie. De vier kinderen van de vrouw, die het paar op hun tocht naar het Midden-Oos ten en door Zweden, Duits land, Frankrijk, Italië, Span je, Portugal, Engeland, Bel gië, Zwitserland en Oosten rijk vergezelden, waren on derscheidenlijk zeven, zes, vijf en ruim een -jaar oud. In het laatstgenoemde land vond de tocht, die in juli was begonnen, een einde. Bij een verkeerscontrole in Landeck in Vorarlsberg, viel de bloembollenarbeider in handen van de politie, door dat hij vervalste autopapie ren bleek te bezitten. Zijn gezellin ging toen maar naar het vaderland terug met haar vier kinderen; deels lif tend, deels per trein legden zij de terugreis af. Bij het overschrijden van de Neder landse grens werd de vrouw vrijdagavond j.l. gearres teerd. De kinderen zijn voor lopig bij familie onderge bracht. Van D. is nog in Oos tenrijk in hechtenis in af wachting van zijn berech ting. Een van de bronnen van inkomsten van het paar blijkt het vragen van geld te zijn geweest bij diverse Nederlandse ambassades en consulaten om geld voor de terugreis naar Nederland.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 1