Weinig eenheid in Zeeuwse leesgelden VAN DRIEPOOT IS EEN EENPOOT TE MAKEN VEEL WERKLOZEN IN GEBIED WEST-ZEEUWSCH-VLAANDEREN ALLEEN GOES REKENT V ONHOFF-TIENTJE Gunstig toeristisch jaar voor Zeeland Belgische experts keuren Zeebrugge- plan af J. Becu, nieuwe ZLM-voorzitter Schadevergoeding deltawerken 54 miljoen Vlissingen trekt 10 mille uit voor onderzoek roethinder Opklaringen W. M. van Pel Ontwikkelings- schets Zeeland negeert vrouwelijke werknemers Veerdienst gestaakt PONflAC horloges, fijne horloges Pontfac tijd - juiste tijd Prijsbeleid Ruilverkaveling Bestuur ontsloeg directeur VVZB Mierenplaag in bejaardentehuis Zaterdag 27 november 1971 E: W-l-1 streek i (Van onze correspondente) VLISSINGEN De gemeente raad van Vlissingen heeft beslo ten 10.000,ter beschikking te stellen voor een onderzoek naar de ®oethinder, die waarschijnlijk door de N.V. PZEM veroorzaakt. Het voorstel van b. en w. had nog al wat voeten in de aarde. De heer Bannink (D'66) was van mening dat het krediet wel door de gemeente verleend zou moeten wor den, maar dat daarna als het rapport de verantwoording van de roethinder bij de PZEM zou leggen, de gemeerd- te de PZEM wel degelijk aansprake lijk zou moeten stellen voor de kos ten van dit onderzoek. Wethouder I. Filius was duidelijk in zijn antwoord. „Het is in het al gemeen zo, dat het opsporingsappa raat niet door de delinquent betaald wordt", zo zei hij. Bovendien staat het nog niet vast dat de roethinder ook werkelijk door de PZEM ver oorzaakt wordt. Wijst het onderzoek echter wel uit dat de PZEM de ver vuiler is, dan staan b. en w. natuur lijk een stuk sterker. De heer Ban ning vond een spoedige herziening van de hinderwet noodzakelijk. „Daar moet een aanvulling in komen waarin roethinder aan banden moet worden gelegd", zo stelde hij. Tijdens de rondvraag kwam de heer Versluijs met een vraag over de verzakte flats in de Hoogeweg. Deze affaire sleepte al bijna zeven jaar. De flats van de woningbouwvereni ging Gemeenschappelijk Belang be gonnen zeven jaar geleden grote scheuren te vertonen. Een onderzoek wees uit dat onder de fundering een oude sloot gelegen was, die de ver zakking veroorzaakte. Dertig gezin nen werden inmiddels aan een an dere woning geholpen. Negen nog resterende gezinnen kregen deze week voor de tweede keer een aan getekende brief van de woning bouwvereniging dat ze per 1 januari 1972 uit hun huizen moeten zijn. Moet de gemeente nu niet bijspringen, vroeg de heer Versluijs. De gemeente heeft het volste vertrouwen dat deze zaak voor 1 januari door de woning bouwvereniging geregeld zal zijn, al dus wethouder Filius. Vooruitzichten voor zondag en maandag, opgesteld door het K.N.M.I.: Vooral aanvankelijk regen, later meer opklaringen. Minder zacht. Weersvooruitzichten in cijfers ge> middeld over Nederland. Voor zondag: aantal uren zon: 0 tot 3; min.-temp.: 2 tot 6 graden bo ven normaal; max.-temp.: van onge veer normaal tot 3 graden boven nor maal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 50 procent; kans op een geheel droog etmaal: 20 procent. Voor maandag: aantal uren zon: 1 tot 4; min.-temp.: van ongeveer nor maal tot 3 graden boven normaal; max.-temp.: omstreeks normaal; kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent; kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. (Van een onzer verslaggevers) GOES/TERNEUZEN/HULST De aanwijzingen van staatssecreta ris Vonhoff van het ministerie van Cultuur, recreatie en maatschappe lijk werk (CRM) stellen de besturen en directies van de Zeeuwse openbare bibliotheken voon problemen. Voor het moment heeft alleen de bibliotheek in Goes gevolg gegeven aan de Haagse wens om het leesgeld tot tien gulden per jaar te verhogen. Tot nu toe hief de Goese biblio theek en leeszaal een contributie van 6,50. De openbare bibliotheek te Middelburg daarentegen gaat slechts met een gulden omhoog, zodat het nieuwe tarief voor volwassenen 5,- per jaar gaat bedragen. Het leesgeld voor de jeugd blijft onveranderd. Ook in Zeeuwsch-Vlaanderen is er geen sprake van een uniform beleid. In Hulst en in Sas van Gent gaat de contributie voor volwass. van f. 4,50 naar f. 6,50, voor jongeren tot acht tien jaar van twee gulden naar een rijksdaalder. In Terneuzen en Axel moeten de beslissingen nog worden genomen. In Terneuzen behoren de Konstanz 264 onv., Rheinfelden 186 -4, Straatsburg 178 -12, Plitters- dorf 315 -5, Maxau 371 -20, Plochin- gen 131 pl. 3, Mannheim 19132 Steinbach 126 onv., Mainz 226 -16, Bingen 134 -12, Kaub 155 -8, Trier 265 -10, Koblenz 172 -8, Keulen 141 pl.16, Ruhort 288 pl.14, Lobith 897 pl.6, Pannerdense kop 870 pl.4, Nij megen 695 pl.2, IJsselkop 839 pl.14, Eefde IJssel 338 pl.6, Deventer 220 onv., Monsin 5470 pl.26, Borgharen 3904 -33, Belfeld 1113 -20, Grave beneden de sluis 507 pl.4. Morgen, zondag 28 november. Bergen op Zoom 11.33; Hansweert 10.47 en 23.35; Terneuzen 10.18 en 22.06; Vlissingen 9.52 en 22.35; We- meldinge 11.23. MAANDAG 29 nov. Bergen op Zoom 0.17 en 12.46 Hansweert 12.02; Terneuzen 11.31 Vlissingen 11.04 en 23.39; Wemel- ditjge 0.07 en 12.36. (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG „Voor alles moet worden voorkomen dat de Zeeuwse arbeidsmarkt zo sterk over spannen wordt als die nu in het Rijn mondgebied al is. De ontwikkelings- schets voor Zeeland vertoont enkele ernstige tekortkomingen. Onder meer is daarin geen rekening gehouden met de vrouwelijke beroepsbevolking, hoewel deze een kwart uitmaakt van de totale Zeeuwse arbeidsmarkt. Ook is de sociaal-culturele paragraaf er bekaaid van af gekomen". Deze kritisdhe kanttekeningen zijn afkomstig van de heer W. M. Pel, distriotsbestuiurder van het NVV, een van de forumleden op de vrijdag avond in het Van Eeghienhuis te Aar- denlburg begonnen studieconferentie van de PvdA over de omitwikkelings- schets voor Zeeland. De heer v. Pel kwam tot de conclusie dait verwezen lijking van de antwikkelamgssehets slechts tot "een matige verhoging van de welvaart in Zeeland zou ledden, maar niets bijdraagt tot een vsrho- ging wam heit welzijn van de bevol- De heer L. Vijg, eveneen® NW- bestuurder, voegde er .als waarschu wing aan toe dat Zeeland ziah zal dilenien te hoeden voor het aantrek ken van té veel huitenfandse arbeids krachten om niet dezelfde verikearde weg op te gaan als het Rijnmond gebied. Drs. M. C. Verburg, directeur van het ETI dn Zeeland bepleitte een geleidelijlke afremming van de economische onltwiikkelimgisraket in Zeeland can een zachte landing in het niet-groei gebied mogelijk te ma ken. Een .te snelle afremming van de economie zou slechts tot chaos lei den. Slechts een strikt geprogram meerd industriebeleid zou het moge lijk maken dat bepaalde industrieën eventueel geleidelijk naar de ontwik kelingslanden verplaatst worden, al dus drs. Venburg. De heer B. Cools, schepen voor ruimtelijke ordening en stedebou.w van de stad Antwerpen, toonde zich voorstander van een ge selecteerde locaiisatiepolitiek voor mUieuyervuilde industrieën. Niette min zou ook dliit soort industrieën zich moeten onderwerpen aan maatrege len ter beveiliging van het milieu. Drs. W. J. Wolff, medewerker van het Zeeuwse l-andsohap, had uitge rekend dat Zeeland nog maar 0,57 ha. per inwoner beschikbaar heeft voor o.a. voedselvoorziening, stedebouw en, natuurgebied, strand en wateropper vlakte niet meegerekend. Voor heel Nederland is dat nog maar 0,26 hec tare per inwoner. huidige leesgelden tot de laagste van het land: f. 3,50 voor volwasse nen en f. 1,50 voor de jeugd. In Axel had men al overwogen het leesgeld van f. 4,50 naar f. 6,50 te brengen, maai' intussen is er een advies van de Provinciale biblio theekcentrale binnengekomen om de contributies op acht gulden te stellen. Daarover gaat men zich niet alleen in Axel, maar ook in Oostburg bij de Stichting gemeenschappelijke bi bliotheek in West-Zeeuwsch-Vlaan deren nog beraden. Daar geldt het - thans bestaande - maximum van f. 6,50 per jaar. Wij tekenen hierbij aan dat de Centrale Vereniging voor openbare bibliotheken heeft geadvi seerd de contibutie voor volwasse nen in elk geval niet hoger dan acht gulden te stellen en de jeugdconti- buties in het geheel niet te verho gen. In principe stelt de Centrale vereniging zich-op het standpunt dat er contributievrijdom moet zijn. (Van een onzer verslaggevers) HULST De zware mist heeft het veer tussen Kruiningen en Perk- polder gisteren ernstig parten ge speeld. Vanaf kwart voor acht' 's morgens tot vier uur 's middags heeft de boot niet gevaren. De ande re Zeeuwse veren hadden geen hin der van de mist. (ADVERTENTIE) beroemd om kwaliteit, garantie en service Pontiao Simpatico waierdicht.chroom f99.- (Van een onzer verslaggevers) GROEDE „Wanneer je een efficencybureau opdracht zou geven de landbouworganisatie in Nederland door te lichten kwam gegarandeerd het advies: „Eén organisatie voor het gehele land. Dan is optimale efficiency moge lijk". Dit zegt de nieuwe voor zitter van de Maatschappij tot Bevordering van de Land- en Tuinbouw in Noord-Brabant en Zeeland (Z.L.M.), de heer J. B. Becu (61) uit Groede. Per 1 ja nuari treedt hij in zijn nieuwe functie. „Als de verschillen tussen de drie organisaties C.B.T.B., N.C.B en de algemene bond nog meer vervlakken kan wellicht van deze driepoot een eenpoot gemaakt wor den", vervolgt hij. De heer Becu zegt in dezen beslist geen initiatief te nemen. „Maar ik ben bereid bij wijze van spreken morgen rond de tafel te gaan zitten. In de economi sche belangen van de verschillende bonden zit geen verschil, het zit meer in de levensbeschouwelijke sfeer en daar moet men respect voor hebben". Als voornaamste zorg van de Z.L.M ztet de nieuwe voorzitter de bond zo dicht mogelijk bij de leden te brengen. Er moet een doorlopende dialoog zijn van be stuur naar leden en omgekeerd. „Wij doen dit door middel van ons blad en ons kader, dat regelmatig „de boer opgaat". Verder begelei den wij onze leden indien er indi viduele problemen bestaan en ook onze voorlichtingsdienst staat voor de leden klaar". Dat de heer Becu zijn nieuwe taak niet lioht opvat blijkt uit het teit dat hij diverse nationale en internationale functies gaat afsto ten. „Internationale congressen zijn voor mij voorbij". Wat nog resteert is overigens niet gering. Dijkgraaf van het grootste Zeeuwsch-Vlaam- se waterschap ,,'t Vrije van Sluis" en 'een 'bestuursfunctie in het land bouwschap. De omstandigheden zijn voor de landbouw momenteel beslist niet gunstig. „Reeds lange tijd is in de landbouw een ontwikkeling gaande naar minder manuren en meer in vesteringen in arbeidsbesparende methoden. Gelukkig hadden wij hier in Zuidwest-Nederland een moderne boerenstand en de ge wenste investeringen konden in het algemeen gedaan worden. Wel is het zo dat vooral voor de kleine re bedrijven geen opvolger meer staat te trappelen om het van va der over te nemen. Zij zoeken een bestaan buiten de landbouw" „De laatste tijd echter is de situ- atib zodanig verslechterd dat op den duur bedrijven, die nu nog gezond zijn, er onderdoor kunnen gaan. Het is daarom noodzakelijk", vervolgt de heer Becu, „dat op korte termijn een halt wordt toe geroepen aan de inflatie en dte boer prijzen voor zijn produkten krijgt, die kostenstijgingen kunnen opvangen." De prijzen moeten niet btevroren worden, aldus de heer Becu, die op de opmerking, dat zoiets misschien de concurrentiepositie op de we reldmarkt verslechtert, reag'eürt met: „Er is geen wereldmarkt. Er is een vuilnisbelt waarop over- schotten worden gedumpt, dat heeft niets met produktiekostfön te maken. Een fabriek, die een jaar te veel produceert, halveert zijn produktie of zoiets. Wij werken met de natuur, dus heb je de produktie niet in de hand. Boven dien heeft de landbouw een vreemd prijsmechanisme. Produ ceert iu 2 procent boven de vraag dan kelderen de prijzen, zit ten wij er 1 procent onder dan blijven ze stijgen". Aan het geharrewar in Brussel wordt het door de heer Becu ge weten, dat nog niet veel aan het prijsbeleid is gedaan. „De geza menlijke boerenorganisaties in de gehele E.E.G. hebben nu een standpunt bij de Europese commis sie neergelegd over structuurpoli tiek en prijsbeleid. „Wij willen een redelijke beloning voor onze arbeid. En de Europese bevolking moet begrijpen, dat het niet zonder zijn boeren kan, want wij kunnen niet alles uit het buitenland ba len". Hterbij wijst de heer Becu op het feit dat momenteel de wereld- suikerproduktie door de vraag wordt overtroffen en dat Europa dit jaar een goed suikerjaar heeft gehad. Ook de befaamde „boter berg" van enkele jaren geleden is verdwenen. „Nu moeten we de uit voer goed in de gaten houden an ders komen wij nog boter te kort". In het kader van de structuurpo litiek toont de heer Becu zich een groot voorstander van ruilverkave lingen. „Het is een zegen voor Zeeland", merkt hij op, waarna hij eraan toevoegt dat Zeeuwsch- Vlaanderen in dit opzicht betrek kelijk achterligt. „Ruilverkavelingen hebben een impuls nodig. Dat was voor Wal cheren b.v. de inundatie in 1944. Zo dramatisch behoeft het voor Zeeuwsch-Vlaanderen niet, maar iik dacht dat de aanleg van de nieuwe oost-westverbinding en de nieuwe vierstrooksweg van Bres ken s naar Waterlandkerkje, zoals voorzien in het streekplan West- Z'eeuwsch-Vlaanderen, weieens de eerste aanzet kon zijn voor een grootscheepse h- 'erkaveling in dit gebied. Op de vraag of hij blij is met zijn benoeming, antwoordt de heer Becu: „Blij? Als men mij felici teert vraag ik gelijk of men mij geen sterkte wil wtensen. Maar ik heb altijd wat voor de boerenstand willen doen en nu ik deze functie ga bekleden, zal ik er ook mijn beste krachten aan wijden". De heer J. Bécu. (Van een onzer verslaggevers) GOES In onze editie van giste ren werd op pagina I ten onrechte vermeld dat de leden van de Vei lingvereniging Zuid-Beveland" te Goes besloten hebben directeur drs. D. Bnteijn te ontslaan. Het ontslaan van personeel, waartoe ook de direc teur behoort, is namelijk een be- stuursaangelegenheid. Het bestuur heeft dan ook - zoals het heet: „In onderling overleg met de heer Bu- teijn" - tot ontslag van de veilingdi recteur besloten. Dit besluit was al genomen voordat de buitengewone ledenvergadering werd gehouden, waarin het bestuur aankondigde en bloc te zullen aftreden. MIDDELBURG (ANP) De toeristische bedrijven in Zeeland hoekten in 1970 niet minder dan zes miljoen overnachtingen. Dat is vergeleken met 1969 een stijging met 350.000. In dertien jaar is het aantal overnachtingen in Zeeland verzesvoudigd. De provinciale Zeeuwse WV merkt in haar jaarverslag over 1970 op, dat het overnachtingscijler waarschijnlijk nog wel groter is geweest, maar door het ontbreken van officiële statistieken is het moeilijk de juiste aan tallen te vermelden. Van het dagtoerisme zijn zelfs helemaal geen cijfers bekend over 1970, ofschoon men de indruk heeft dat Zeeland ook op dit terrein een zeer gunstig jaar heeft gehad. De dagtoeristen kwamen niet alleen uit Nederland, maar ook vanuit België en Noord-Frankrijk. Het watertoerisme in Zeeland is sinds 1963 zonder onderbreking tot en met 1970 toegenomen. In totaal werden er vorig jaar in de Zeeuwse havens 15.641 bezoekende jachten geregistreerd die voor 55.000 overnachtingen zorgden. In 1972 zullen, er in Zeeland 6 streek-VW's worden opgericht. De functie van deze nieuwe streekorganen zal die van contact- en overlegorgaan zijn, die nauw zullen samenwerken met de provinciale WV. 's-HEER ARENDSKERKE (ANP) Een 80 bewoners tellend bejaar denhuis in 's-Heer Arendskerke be leeft op het moment een invasie van Farao-mieren. Deze mieren, die zich het best thuisvoelen op goed ver warmde plaatsen, zijn moeilijk te verdelgen. De Rotterdamse bioloog W. van de Loo, die vorig jaar met succes een dergelijke invasie in een Dordrechts flatgebouw wist te keren, stelt een onderzoek in naar de bestrijdings mogelijkheden in het bejaardente huis. In ziekenhuizen zouden deze mieren ziekten kunnen overbrengen. Het bejaardentehuis loopt echter veel minder risico omdat het hier gezond'e bejaarden betreft, aldus de behandelend arts van het tehuis. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG De arbeidsreserve in West-Zeeuwsch-Vlaanderen baart zowel het gemeentebestuur van Oostburg aks de dienst arbeidsvoor ziening Zeeland zorgen. Per 31 okto ber bedroeg het aanbod van mannen op het arbeidsbureau in Oostburg 199, terwijl daar een vraag van 44 tegenover stond. Het aanbod is 4.3 procent van het totaal aantal loon- trekkenden in dat gebied. Hiervoor zijn, aldus de woord voerder van de dienst arbeidsvoor ziening in Middelburg, twee oorza ken aan te wijzen. Ten eerste het afnemen van seizoenarbeid in West- Zeeuwsch-Vlaanderen - waarvan de top nog niet is bereikt - en een teruglopen van werkaanbod in de Zeeuwsch-VIaamse kanaalzone, waar veel werken- West-Zeeuwsch-Vlamingen In de opvang van de arbeidsreser ve is ook een taak weggelegd voor de gemeente, die 'een lijst heeft opgesteld van zogenaamde E-objec- ten. Dit zijn werkzaamheden, van lichte aard, die onder toezicht van de gemeente worden uitgevoerd en vooral zijn bestemd voor de oudere werknemers. "Het liefst moeten dit kleine objecten zijn voor zo'n 5-10 man", zei men gisteren bij de ar beidsdienst. "En verspreid over de gehele gemeente, wat vooral voor een uitgebreid gebied als het Oost- burgse belangrijk is". De gemeenten die E-objecten uit voeren krijgen hiervoor een subsidie in de kosten van toezicht en tewerk stelling. Toestemming voor uitvoe ring wordt in het algemeen zeer snel verleend. Tijdens de persbijeenkomst op het Oostburgse gemeentehuis zei wet houder J. Barendregt dat ook in zijn gemeente een lijst van E-objec ten was opgesteld en dat één daar van - in Groede - momenteel wordt uitgevoerd. Een andere mogelijkheid is de uit voering van algemene civiele wer ken (A.C.W.). Deze werken worden uitgevoerd onder supervisie van Heidemij. of Grontmij. Ook deze werken worden door het rijk gesub sidieerd, zij het dat de procedure iets langer duurt dan bij de E- objecten. "Deze werken zijn vooral voor kleinere gemeenten van be lang" aldus de arbeidsdienst in Middelburg, „omdat het meestal werken betreft waarvoor niet direct binnen de gemeente gelden zijn vrij te maken, en die dus meestal blij ven liggen. Twee A.C.W.-werken worden mo menteel uitgevoerd in de gemeente Oostburg. Vooral met de aanleg van een fietspad langs de Ringdijk in Cadzand is het Oostburgse ge meentebestuur in zijn nopjes. Het andere werk - herstratingswerk- zaamheden in Zuidzande - was ook hard nodig, zo zei ons burgemeester A. Schipper, die blij was dat zowel E-objecten als A.C.W.-werken in zijn gemeente uitgevoerd werden. De salarissen zijn dezelfde als in de •gehele wegenbouw in Nederland, meldde de arbeidsvoorziening ons. "West-Zeeuwsch-Vlaanderen is wat de werkgelegenheid betreft echt een probleemgebied", besloot wethouder Barendregt, die wees op de teruglo pende werkgelegenheid, vooral in de wegenbouw. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG/ZEEBRUGGE Nog geen twee maanden nadat m Brussel de aanbesteding had plaats- gevonden van de nieuwe zeesluis bij Zeebrugge, is nu in België groot rumoer ontstaan over de situering van de zeesluis. Het wordt het grootste kunstwerk dat ooit aan de Belgische kust is gebouwd en het moet Zeebrugge met een klap (ter waarde van Bfrs. 16 miljard) op gelijke voet met Antwerpen, Rotter dam en andere Europese havens brengen. De dokken van Zeebrugge zullen via de nieuwe sluis toegan kelijk worden gemaakt voor schepen tot 125.000 ton. De praktisch bruik bare vaardiepte van de Westerschelde maakt deze bevaarbaar voor schepen tot rond 80.000 ton. Daarmee is ver klaard, van hoeveel belang de bouw van de nieuwe zeesluis is. De havenwerken hebben boven dien slechts betrekking op een twee de uitbouwfase van de haven van Zeebrugge. In de verre toekomst wil men in zee een kunstmatige haven aanleggen, toegankelijk voor schepen tot een half miljoen ton. Ook leven er plannen om van. Zeebrugge een tweede Europoort te maken door achterwaartse verbindingen te ope nen naar Gent en zelfs Antwerpen. De start is echter niet veelbelo vend. Belgische deskundigen van naam Zijn van mening, d'at de plaats van de zeesluis bij Zeebrugge niet alleen de latere fasen van het zee havenplan in het nauw zou brengen, en de expainsie van Zeebrugge zelf zal belemmeren, maar dat ook de toeristische bedrijvigheid aan de Belgische oostkust wel kan worden afgeschreven. Tussen Zeebrugge en Breskens zal in plaats van het strand dat er nu ligt een wadden formatie gaan ontstaan, zo vreest de enige Belgische oceanograaf, André Bastin. Een niet minder bekend man in België, prof. J. Mortelmans, die zelf nauw bij de plannenmakerij voor Zeebrugge betrokken is geweest, zegt hardop dat er met de verschil lende ontwerpen, die voornamelijk betrekking hadden op de situering van de sluis en de toegangskanalen vanuit zee, op een bijna schandalige manier is gemanipuleerd. Van enige inspraak van de bevolking is niets terechtgekomen, zegt hij, en de aan besteding van de nieuwe sluis, op een nautisch onverantwoorde plaats, is er min of meer doorgedrukt. „Nooit is meegedeeld of dit plan de zoveelste variant van een ouder plan al dan niet werd goedge keurd en door wie," betoogt prof. Mortelmans in het Belgische blad „Spectator". Volgens hem zijn de vaarwegen, die de dokken van Zeebrugge moe ten ontsluiten, verkeerd geprojec teerd namelijk binnen de rede en niet verder in het binnenland. Op ongeruste vragen zijnerzijds kreeg prof. Mortelmans te horen, dat er in een later stadium nog eens een zeesluis nu dieper landinwaarts zou worden gebouwd om het m pro bleem van de vaarwlegen op te lossen.... •Het afvalwater van de kuststad Heijsf zal, door middel van kanalen naar een spui-opening in de nieuwe havendammen worden gevoerd: twee kilometer in zee. Op grond van een onderzoek dat tien jaar heeft ge duurd, meent Bastin te kunnen aan nemen, dat tot vijf kilometer uit de kustlijn het water alle vuii dat men er in stort, praktisch in zwe vende toestand vasthoudt De getij beweging verandert daar niets aan. „Hoe is het mogelijk," vraagt Bastin verbijsterd, „dat in deze tijd waarin zoveel deining bestaat omtrent de milieuverontreiniging, zo'n beslissing als hier kon worden genomen, geba seerd op niets?" DEN HAAG (ANP) Eind juni van dit jaar was in totaal ongeveer 54 miljoen gulden uitgekeerd aan bedrijven, die schade door de Delta werken hebben opgelopen. Aan de commissie schadebepaling scheeps werven en -sloperijen werden in totaal 68 plannen tot aanpassing van bedrijven voorgelegd. In 38 gevallen besloot men een overeenkomst te sluiten met de betrokken bedrijven om aanpassingswerken uit te voeren. In 21 gevallen werd een schadever goeding aangeboden op basis van beëindiging van het bedrijf. In drie gevallen kwam het bedrijf niet in aanmerking voor schadevergoe ding. Dit zijn punten uit het jaarverslag van de Deltawerken over de periode 1 juli 1970 tot en met 30 juni 1971, welk bedrag door minister dr. W. Drees van Verkeer en Waterstaat de kamervoorzitters is aangeboden. In het bosarme Deltagebied zijn vier particuliere bossen met een mi nimum grootte van tien hectare en met een totale oppervlakte van 83,5 ha. opengeseld voor het recreatie- zoekende publiek. Over de kustontwikkeling van Voorne-Goeree is een rapport ge reedgekomen, waarin op basis van milieukundige studies een aantal mogelijkheden voor de ontwikkeling van deze kust werd nagegaan. Met name werd ook aan de heropening van het Brielse Gat grote waarde toegekend. Hoewel de uitvoering hiervan nog wel even op zich Zal laten wachten, aldus het jgg slag.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 3