„Europa veegt de vloer met ons aan Tsjechoslowakije naar stembus DREES HEEFT HAAST MET BUISLEIDING komt u bij ons laan tafel... Gast arbeiders binnenland I3ÏEE3ÏE ACTUELE ONTWIKKELING IN EEG „DODELIJK" VOOR MIDDELGROOT NEDERLANDS BEDRIJF HOE MAAK JE VRIENDEN VAN JE EIGEN VOLK OM GELD VERLEGEN? Verkopen van autowrakken Castro wil wel praten met V.S. - VERKEERD gametuwtijdmee-ga naardenmb! ZATOPEK UITSTEL DRUK #Nasra-bredanv papier» oor uw pen Wegenbelasting Pestvogels „Prachtwereld" Kunstenaars ZdWKteg 27 november 1971 '.'ik. IS (Van een onzer redacteuren) BREDA De actuele ontwikkeling in de Europese Economische Gemeenschap is dodelijk voor het middelgrote Nederlandse bedrijf. In het grote Europa van de zeven (Engeland er bij) en straks van de tien (Ierland, Noorwegen en Denemarken) is het Nederlandse bedrijfsleven helemaal nergens. Het wordt gevloerd in Europa. Dit kan iedereen snappen die de cijfers ziet. Maar wie ziet de cij fers eigenlijk? De sectie commerciële beleidsvorming van de Ne derlandse Economische Hogeschool te Rotterdam en het Neder lands Instituut voor Marketing (NIMA) zitten deze week in Breda tegen deze ontdekking aan te kijken, een ontdekking die ze (plus de oplossing, die ze bij de hand hebben) bijzonder graag aan de man willen brengen. Want er is een oplossing zeggen zij. .Xe maken iets, die Nederla'i bedrijven en ze vinden dat het dan maar verkocht moet worden. Alsof je een dogma hebt, waarin iedereen maar te geloven heeft." Het mankeert het Nederlandse bedrijfsleven aan „verschijnings vorm", zegt dr. A. P. van Gent, voorzitter van de wetenschappelij ke begeleidingscommissie van hét NIMA, een van de coördinatoren van het seminar (de studieweek) Europees Marketing Management", waarvoor een groep denkers en doeners over en in het bedrijfsle ven zich in hotel Mastbos in Breda deze week hebben teruggetrokken. „Ze maken iets, die Nederlandse bedrijven en ze vinden dat het dan maar verkocht moet worden. Alsof je een dogma hebt, waarin ieder een maar te geloven heeft". Dr. Van Gent en de mede-coör dinatoren van het seminar, drs. Ben Bakker en drs. J. Bunt van de Economische Hogeschool, zeggen: het bedrijfsleven moet zijn filoso fie veranderen. Het moet net het tegenovergestelde gaan doen van wat het nu doet: leren luisteren. Wiat is de behoefte van die consu ment? Hoe kunnen we ons aan de vraag aanpassen- Br is sprake van een grote ont wikkeling in de economie die over drie stations gaat. Men vertrok vanuit het ambachtelijke om in eens een overvloed aan produkten te maken op een efficiënte manier. Vianuit deze gerichtheid ,op de produktie zijn we terechtgekomen op het station van de markt-geo- riënteerdheid. In Nederland is men er maar amper mee bezig om de consequenties van die stap te .over- zien. Overigens zitten we al mid den in de derde fase, dat managers zich gaan oriënteren op de maat schappij. Er is ineens een heleboel losge woeld door maatschappij-kritische denkers en doeners. Dat „Marcuse- aanse" denken moet men ook in het bedrijfsleven operationeel ma ken Men moet er mee gaan wer ken. Daarvoor is het nodig dat het bedrijfsleven zich instelt op de consument om z'n behoefte te zien, maar ook op de gehelie maatschap pij. Want die mag niet alleen niet fysiek gefrustreerd worden (mi lieuvervuiling), maar ook psy chisch niet. Dat is de achtergrond van de vijf seminars (studieweken) die het NIMA heeft georganiseerd met de hogescholen van Tilburg, Wage- ningen en Rotterdam en met de Technische Hogeschool van Twen te. Onderwerpen waren o. m. de toepassing in het bedrijfsleven van kwantitatieve technieken (beslis kunde), mten bekeek de gedrags wetenschappelijke inbreng, de mo derne informatica en nu tenslotte in Breda deze week: zaken doen op Europees niveau. Het Nederlandse middelgrote be drijf is niet omgeschakeld naar d;at markt-oriënterend denken, waarbij je Europa ziet als je nieuwe thuis markt. Het Nederlandse bedrijfsle ven kijkt nog veel te veel, ouder wets en wel, tegen Europa aan als tegen een stuk buitenland. Als di recteur ontmoet je toevallig een Duitse zakenman op de winter sport en via een dergelijke toevals treffer wordt dan een stukje ex port opgebouwd, pie twee factoren (Europa is "buitenland en de toe valstreffer van de export)" moeten aangegrepen worden. En de cijfers wijzen uit dat dit bijzonder snel moet gebeuren als het al niet te Iaat is- Die cijfers. In 1970 was de waarde van de Nederlandse export naar West-Duitsland maar liefst 3,6 miljard dollar. In dat zelfde jaar had de export naar België een waarde van bijna 1,7 miljard dol lar. De export naar de EEG-part- ners te zamen bedroeg ruim 7 mil jard. Dat klinkt bijzonder impone rend. Ook de groeicijfers zien er im ponerend uit. Zo steeg de export naar West-Duitsland sinds 1967 met honderd procent; naar België met ruim zestig en naar de EEG- partners met bijna negentig pro cent. „Formidabele prestaties van Nederlands ondernemerschap?", luidt dan de vraag van de mannen die dit cijfermateriaal vergaard hebben (Bakker en Bunt). Ze ontkennen het niet, maar ze wijzen op andere cijfers, die de marktpositie van Nederland in Eu ropa aangeven. En dan zie je dat onze export kruimelwerk is. Dan zie je dat de export van Nederland naar West-Duitsland (de belang rijkste handelspartner) maar twee en een half pet. bedraagt van het nationaal inkomen van de Bondsrepubliek. In totaal legt de Nederlandse export maar net be slag op twee procent van de natio nale inkomens van de EEG-part- nerianden. En daar staat dan nog tegenover dat de export naar Nederland; als aandeel in ons nationaal inkomen, steeds groter blijkt te zijn dan ons aandeel by hen. De totale import uit deze landen bedraagt momen teel maar liefst dertig procent. De export van Duitsland naar Neder land is, uitgedrukt als een percen tage in het Nederlands nationale inkomen, meer dan veertien pro cent. Maar moet Nederland als klein land niet tevreden zijn met een nu eenmaal bescheiden positie? Pas op, zeggen de heren Bakker en Bunt, want de oorzaak van onze positie is niet dat ons land zo klein is, maar dat we de zaken verkeerd aanpakken. Het bedrijfsleven han delt alsof het om de export gaat van produlflten die we „toch" over hebben. En we exporteren naar gebieden waar we toevallig (de wintersport) een kennis hebben ontmoet. Maar we moteten een marktpositie opbouwen en daar voor moet je een greep hebben op de beleidsinstrumenten- We kun nen er niet mee volstaan als be drijfsleven om enkel te verkopen, en het beleid maar aan anderen (de regering?) over te laten. De Nederlandse ondernemingen zullen er vlug bij moeten zijn om alsnog gefundeerde marktposities in de EEG te gaan opbouwen voordat zij de concurrentiestrijd op de voor hen primaire Europese mark ten verloren hebben en voordat hun eigen positie op de Nederland se markt verder wordt aangetast. Als men niet snel, systematisch en wetenschappelijk tot een onderne merschap komt dat geheel Europa als de eigen markt ziet (Europees marketing management) dan veegt het economische Europa de econo mische vloer met ons aan. En elke Nederlander zal daar de last van dragen. (Vim onze correspondent) PRAAG Rustig, heel rustig heeft de Tsjechoslowaakse commu nistische partij het land naar de eerste verkiezingen in zeven jaar gevoerd. De verkiezingen van 1968 gingen niet door vanwege de onge vraagde aankomst van de tanks van het Warschau Pact, maar nu - weer een teken van, Husaks „consolidatie" - zullen er dit weekeinde verkiezin gen gehouden worden. Natuurlijk kan men geen sensatio nele resultaten verwachten omdat er slechts één lijst met kandidaten zal zijn („er bestaat geen reden voor de controversen en wedijver", vertelde Husak het centraal comité op 17 september) Maar er zijn twee be langrijke factoren. De eerste is dat de leiders nu genoeg vertrouwen hebben om de dreiging van massale boycot van de verkiezingen op te (ADVERTENTIE) vangen, In de tweede plaats hebben ze besloten een grote public relations de partij steun te winnen. De partij is al lang gezuiverd van alle activisten van 1968. Er hangt een grote stilte over dfe sleutelfigu ren van de Praagse lente, waarover de leiders iru maar liever niet meer spreken en die ze ook maar liever vergeten. Aanvallen, waarin Alexan der Dubcek en zijn collega's met name genoemd werden zijn groten deels seopgezet. Met het partijcongres in mei kwam ook een einde aan de formele fase van consolidatie onder hen die bereid waren het etablish- ment trouw te blijven. De verkie zingen zijn nu bedoeld als eenzelfde stadium in de campagne om het ver trouwen van de bevolking terug te krijgen. Een van de belangrijkste doelstel lingen Van de verkiezingen is meer steun van de arbeiders en de jonge ren terug te winnen. De Tsjechoslo- In Tsjechoslowakije wordt de laatste hand gelegd aan de voorbereidingen voor de eerste verkiezingen in zeven jaar verkiezingen die volgens dr. Husak eindelijk de periode van politieke crisis in het leven van de gemeenschap en de staat zul len afsluiten. Guardian-corres pondent Jonathan Steel over de doelstellingen en methodes van de campagne van de communis ten Ook als hot om een per soonlijke lening gaat, kunt u onbevangen binnen stappen bij de NMB. Daar wordt het als de gewoonste zaak van de wereld gezien u te helpen. Om enkele bedragen te noemen: 3000,kunt u aflossen in 24 x 148,89 en f 4000,— in 24 x 192,26. Veel formulieren komen er niet aan te pas. Op elk NMB kantoor is vlotheid en plezierige behandeling bet wachtwoord. nederlandsche mWdenstandsbank de bank waar óók m zich Ihufe voelt! wiaakse leiders hebben openlijk ge zegd dat de afgevaardigden die ge kozen worden een weerspiegeling zullen zijn van het aantal jonge menten, arbeiders boeren en vrou wen binnen de gemeenschap. Maar Husak richt zich ia het bij zonder op de jonge mensen. In de eerste plaats rijn er nu 1.800.000 die dn 1964 nog niet, maar nu wel mo gen stemmen. Toen was de jonge generatie zeer geschokt door de in vasie (Jan Polack). Het is geen toeval dat Husak zijn eerste belang»- rijke openbare redevoering ma een stilzwijgen van vier maanden hield tijdens een reusachtige samenkomst van jongeren in Straznice dn Slowa kije. Het was een briljante rede, veel geestiger en meer ontspannen dan wat deze strengs man in lange tijd gedaan had. De belangrijkste boodschap uit de rede was eenvoudig„We willen kritiek van jonge mensen (tenmin ste, op kleine zaken). We geven toe dat er nog steeds tekortkomingen bestaan. We willen niet dat mensen onverschillig rijn. We willen die mensen kwijt die hun socialistische taken niet nakomen. We weten dat in 1968 sommige mensen „in ver warring" raakten, maar als rij nu het licht zien rijn we bereid hen dat te vfergeven. En te vergeten". Op dit punt kon Husak het geval van Emil Zatopek ter sprake brengen, de win naar van het Olympisch goud die een fervent tegenstander van de in vasie was maar zich sindsdien be keerd heeft. Zijn geval is een ge weldig winstpunt voor de partij ge weest. De andere boodschap die ver spreid ds kan het beste als volgt samengevat worden: „Zoals we van daag werken, zullen we morgen le ven". Als je maar lang genoeg wacht zullen de mensen gaan inzien dat alleen rij de problemen in het land kunnen oplossen, zo menen de Tsjechoslowaakse leiders. Er zijn hier al wat resultaten bekend van de nieuwe campagne. De produktie en de loiten rijn gestegen, de priizen bevroren. Het is een subtiele taktiek die be doeld is om de aandacht der mensen af te leiden van het verleden. De meeste mensen in Tsjechoslowakije z\jn het eens over de grote econo mische en sociale vooruitgang sinds de maehtovername in 1948 maar daar ging het debat in 1968 niet over. Het ging over hervormingen binnen een socialistische contxt. Dfe partij-hiërarchie gebruikt de verkie zingen om te proberen de mensen buiten de partij te mobiliseren in een nationale eenstemmigheid. De „politiek niet-georganiseerdfen" moe ten nu bekeerd worden en een ma nier om dat te bereiken is, zoals Karei Hoffman, de nieuwe voorzitter van de vakbond en voorstander van een harde lijn, onlangs hef ft gezegd „htet kweken van socialistich patriotisme". Wat ruwer gezegd, het klinkt als het oude materialisme „U hebt het nog nooit zo goed gehad" Zoals de Engelse premier MacMillan al aanvoelde, het is een leus waar je steun mee wint en omdat hij zich in 'n gemakkelijker verkiezingsposi. tife bevindt („geen controversen of wedijver") zal Husak ongetwijfeld in het weekend een enorm groot aantal stemmen krijgen. Maar toch zijn de mensen nog steeds niet enthousiast. De meeste mensen herinneren zich nog hun ge ruïneerde hoop op iets meer dan alleen maar materialisme, een gemo derniseerde socialistische economie plus een democratische hervor ming. (Copyright De Stern-The Guardi an). (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Handelaren in tweedehands auto's en autowrakken kunnen hun handel met een gerust hart blijven voortzetten. De minis ters Drees (Verkeer) en Van Agt (Justitie) zijn niet van plan het verkopen van wrakken strafbaar te stellen wanneer duidelijk is dat de wrakken niet in rijvaardige staat verkeren. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG Zonder dat de buitenwacht er iets van heeft gemerkt is er de laatste weken nogal wat te doen geweest in de Tweede Kamer over de buisleidingenstraat, die is geprojecteerd tussen Pernis en Schelde (Belgische grens). Over deze zaak bestaat wat de tracékeuze betreft verschil van in zicht tussen de regering enerzijds en de Kamercommissie, die belast is met de voorbereiding van het open bare debat over het wetsontwerp, anderzijds. Dat is geen geheim, want iedereen heeft het kunnen le zen in achtereenvolgens het voorlo' pig verslag van de commissie en de memorie van antwoord van de rege ring. Nu is daar en dat is tot nu toe niet openbaar geworden een tweede geschilpunt bijgekomen, na melijk over het tempo, waarin het wetsontwerp verder moet worden afgehandeld. Duidelijk is, dat minister dr. W. Drees (als bewindsman van Verkeer en Waterstaat de eerste onderteke naar van het ontwerp) grote haast heeft met de zaak. Als het aan hem gelegen had was het wetsvoorstel nog voor het komende kerstreces door het parlement gesleept. Zijn voorkeur voor een spoedbehandeling bleek zonneklaar uit het ijltempo, waarin de regering de memorie van antwoord produceerde. Dat stuk be reikte de Kamer 9 november, exact drie weken nadat de Kamercommis sie haar voorlopig verslag op 19 november vaststelde. Wellicht hoopten minister Drees en zijn collega Udink (Ruimtelijke Ordening) dat de Kamercommissie zich na deze snelle tegenzet stipt aan het reglement van orde zou houden, wat had betekend, dat de commissie uiterlijk 30 november, dus aanstaande dinsdag, met het eindverslag op de proppen had moe ten komen. De Kamercommissie deelt de ministeriële haast echter niet, want verleden week woensdag vroeg haar voorzitter L. A. M. de Bekker (KVP) schriftelijk aan de voorzitter van de Kamer om uitstel van deze reglementaire verplichting, een verzoek dat gezien de drukke agenda wellicht extra welkom was- en dat in ieder geval werd ingewil ligd. Of het nu op verzoek van de minister of op dat van de commissie is geweest, weet ik niet zeker, maar afgelopen dinsdag hebben commissie en minister alsnog een mondeling overleg gevoerd over de procedure, zo vernam ik. Aangezien de Kamer commissie gezien haar verzoek geen moeite meer had met uitstel moet ik aannemen dat het initiatief voor het mondeling beraad is uitgegaan van de minister. Deze heeft wellicht wil len proberen de commissie alsnog warm te krijgen voor een snelle afwerking van de zaak. De commis sie is niet „om" gegaan: de datum voor de inbreng van het eindverslag is nu vastgesteld op 15 december en dat betekent dat het wetsontwerp pas na het kerstreces, op z'n vroegst eind januari, in openbare vergade ring wordt behandeld. Intussen kan men de reden van 's ministers haast wel gissen» de in- (ADVERTENTIE) De kantoorinrichting bij nieuwbouw, verbouw of vervanging is een gesprek waard. Er is nameljjk veel informatie voor Nieuwe ontwikkelingen waarmee u uw winst kan (toen. hebt plannen, misschien al tekeningen? Komt u dan aan tafel in ons tooncentrum. Wij zijn graag uw gesprekspartner. En denkt u vooral niet dat wij er alleen zijn voor grote projekten. Ook kleine kantoren interesseren ons bijzonder! Belt u eens voor een afspraak. Steenen Hoofd 14 Totefbon (01600) 22641* 2aandam leiden delft» breda dordrecht den bosehutrecht enschede dustrieën, die hun leidingen in de „straat" gaan leggen, hebben in sommige gevallen hun concessies al (er liggen trouwens al buisleidin gen!) en er is de minister alles aan gelegen om snel door te stoten opdat hij de toezegging vlug kan honore ren. Gelukkig heeft de Kamercommis sie die haast niet. Zij stelt zich terecht op het standpunt, dat de zaak van alle kanten en degelijk bekeken moet worden en in het verzoek om uitstel aan mr. Van Thiel stelt de commissie zelfs, dat belanghebbenden alle gelegenheid moeten krijgen.zich tot de Kamerle den te wenden met opmerkingen en kritiek. Deze zinsnede zou er zelfs op kunnen wijzen, dat de commissie overweegt alsnog een openbare hoorzitting te houden of dat zij net als voor de totstandkoming van het voorlopig verslag opnieuw een werkbezoek wil brengen aan de gebieden die door de buisleidingen straat zullen worden aangetast. Deze gedegen aanpak van de commissie is toe te juichen, meer als de kennelij ke haast van de wellicht onder „pe trochemische druk" staande be windslieden. EGBERT ZULEMA (Vervolg van pag. 1) De werving in deze landen ge schiedt door officiële wervingsbu reaus die Nederland daar heeft Werkgevers die buitenlanders zoe ken, kunnen zich voor deze gekana liseerde werving aanmelden. Aan toelating zijn voorwaarden verbon. den, zoals de eis dat voor huisves ting, opvang en begeleiding is ge zorgd. Ongeschoolde buitenlanders kannen ook niet op eigen houtje naar Nederland komen om hier werk te zoeken. Hit landen waarmee Nederland geen wervingsovereen- komst heeft kunnen al meerdere jaren geen buitenlanders hl Neder land komen wraken, de EEG-landen, Suriname en Antillen en speciale gevallen uitgezonderd. De officieel geworven buitenland se arbeiders hebben om te beginnen een arbeidscontract met hun werk gever voor een jaar. Daarna kunnen ze edhter op de vrije arbeidsmarkt zelf ander werk zoeken. Doen ze dat, dan vervallen bij het aangaan van een nieuw contract de oude wervingsvoorwaarden van goede huisvesting en opvang. Daaraan wil het ministerie van Sociale Zaken een eind maken. Na vijf jaar vervalt de werkver gunning en daarmee tegelijk de ver blijfsvergunning van het ministerie van Justitie, tenzij de buitenlander een werkvergunning voor onbeperk te duur heeft weten te verkrijgen. Thans is het zo dat onder druk van de gespannen arbeidsmarkt de meeste buitenlanders met vast werk vrijwel automatisch een onbeperkte vergunning krijgen na vijf jaar. Wordt een buitenlander ontslagen, dan valt hij als iedere Nederlander in de werkloosheidsvoorzieningen, echter niet langer dan een half jaar. Heeft hij in die tijd nog geen nieuw werk gevonden, dan vervalt zijn werkvergunning en daarmee auto matisch rijn verblijfsvergunning, en wordt hij het land uitgezet wanneer hij niet vrijwillig vertrekt, ook wanneer hij al vier jaar trouw zijn bedrijf en de Nederlandse economie heeft gediend en heeft meebetaald aan premies voor sociale voorzienin gen zoals de werkloosheidsvoorzie ning. In de praktijk komt dat thans nog maar heel sporadisch voor. De bui tenlandse werknemers waarom het gaat rijn vrijwel altijd ongeschoold en dus op veel plaatsen bruikbaar. Bij de gewestelijke arbeidsbureaus staan dan ook zelden gastarbeiders ingeschreven. Wanneer echter de conjunctuur omslaat en de werkloosheid verder toeneemt, kan dat anders worden. Volgens minister Boersma is het echter op dit ogenblik economisch onmogelijk de toevloed van buiten- landens stop te zetten. Door perso neelsgebrek zouden veel Nederland se bedrijven produkti everlies gaan lijden. Op den duur zou dat zelfs toename van werkloosheid, ook on der de Nederlanders, tot gevolg kunnen hebben, zo heeft minister Boersma (Sociale Zaken) onlangs gewaarschuwd in antwoord op schriftelijke kamervragen. ■riavan "oof oen rubriek zibOw Ml tzi. Mig* raam en adraa worden ondertekend. M) publicatie rullen dm vermeld werden. Slecht» M) hoge uitzondering zei van deze regel teer den afgeweken. Neem en edrea zi|n dan btj de redactie bekend. Publicatie van brieven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen een» b met bv Houd, e.g. strekking. Ik vind het vreemd dat het Ne derlandse volk, dat toch al zo zwaar belast is, zo weinig reageert op dfe aangekondigde verhoging van de wegenbelasting. Ik heb ook in Pa pier voor uw Pen hierover nog niets gezien. Welke arbeider kan er een tweede j wagen op nahouden? De meesten zijn blij dat ze hun tweedehands wa- gfentje waarvoor ze jaren gespaard hebben, kunnen onderhouden. Dat staat dan nog vijf van de zeven dagen stil, omdat ze er in het week end eens een keertje uit willen. Het gaat helemaal niet om de twee de wagen van de grote man, die blijft toch wel rijden. De arbeider dife moet op de een of andere ma nier van de weg gedrukt worden. Al die jaren hebben ze wegenbelasting moeten betalen en nu de wegen goed zijn, moet de wterfcman eraf en mogen de grote heren alleen gebruik maken van de wegen waaraan wij hebben meebetaald. Ik vind dat door de verhoging van de wegenbelasting, net als altijd „Jan Boezeroen" weer de dupe wordt. Die zou alleen op een roesti ge fifets mogen rijden. Hieruit kam ook worden afgeleid, dat als een kabinet gaten maakt de gewone arbeider er maar voor moet zorgen dat ze opgevuld worden. Als wij gaten in onze begroting(s-sokken) hebben dan stopt de regering ze toch ook niet, of wel soms? ETTEN-LEUR MEVR. VERMEULEN Ten gerifeve van de heer H. Mul der en eventuele andere vogel- en natuurvrienden (naar aanleiding van het stukje over de „Voorboden van een strenge winter"?) wil ik even opmerken dat wij afgelopen zondag hier in Halsteren in het plantsoen voor ons huis ook een paar pestvo- gfels hebben gezien. Vorig jaar zagen we er eveneens een paar in onze tuin. Zo zeldzaam rijn deze vogels in deze streek niet, daar ze in som mige jaren veelvuldig ais trekgast voorkomen. HALSTEREN H. J. MEUBOOM-DE BAAN Ik lees over het steeds toene mend aantal roof- en bankovervallen door 'n stel „prachtkerels"; wanneer volgen de „prachtdames"? Ik lees ook over het toenemend aantal win keldiefstallen, meestal gepleegd door onze geëmancipeerdfe, als hippie-ge klede en voor elke 50 of 100 meter die ze moeten lopen, de auto of brommer pakkende daimes. Ik lees verder nog over het steeds toene mende aantal abortussen. Mfen hoort dikwijls: als er een God is, hoe kan hij dan toelaten dat er oorlog gevoerd wordt in een an der deel van de wereld? Gelukkig zijn wij veel „beter". Maar wat is er van een wereld te verwachten die weigert haar eigenkinderen het le ven te gunnen? J. BELJAARS. ZEVENBERGSCHENHOEK. In deze rubriek stelde Siltke A. Hellingwerf onder meer, dat niet iedereen die zich kunstenaar noemt het ook wezenlijk is. En „zeker 95% van de moderne kunstwerken is mo derne kitsch". In de eigentijdse op leidingsinrichtingen voor bijstand- trekkers heb ik ook maar bitter weinig vertrouwen. Het duidelijke culturele verval, hetwelk mede door dergelijke kunstenaarsfokkerijen is teweeggebracht, kamt mijns inziens dan ook geheel op rekening van een zeker niet onwillige, doch tamelijk naïever overheid. Naïef althans in die zin, dat zij niet het flauwste benul toonde van de reacties van de menselijke geest op te gemakkelijk verworven inkomsten. Het streven naar de absoluut vrije expressie verwordt dan al spoedig tot een zalig nietsdoen op kosten van Va dertje Staat. BREDA L. PISON SANTIAGO (AFP) Premier Fi del Castro van Cuba heeft in Santia go tijdens een gesprek met journalis ten, onder wie enkele Amerikanen, zich bereid verklaard tot een gesprek met de Verenigde Staten, mits er een andere regering is dan die van presi dent Nixon. „Als op zekere dag de Verenigde Staten een regering hebben, die zich niet vereenzelvigt meit agressie en reactie en die geen internationale po litieagent is, met andere woorden als op een dag de V.S. een regering heb ben, die streeft naar vrede en vriend schap, dan kunnen wij een gesprek met haar hebben. Het Cubaanse volk wil in vrede leven met het volk der Verenigde Staten. Het wil een vriend zijn vtun de Verenigde Staten en betrekkingen met de V.S. onderhouden, die niet gegrondvest zijn op macht of over heersing".

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 11